u inland. Ingezonden Stukken. Kerknieuws. Burgerlijke Stand. Verkoo pingen. 7 I Amerika. Vereeniging van Han- dsch Meel heelt een n den Minister van iding van de bevesti- naent van buitenland- reeds langer loopende de eind 1916 en begin :kochte, en sedert in jchepen geladen tarwe bedorven zijn, tenge- oponthoud, waaraan partijen tarwe was dat Amerikaansche |en bewezen heelt, na ig nog steeds in goede waardoor adr. een srtneden, indien Ame- |laats van tarwe ge- 3n is geïmporteerde het gebruik gereed [lijk tarwe, nog eerst lergaan, welke zeer |aan onze toch reeds kolen. Bij aanvoer |ts 100 pet. van het |elijk voedsel dienen, iet nuttige overschot zoo beduidend ge lde minder noodige zekere hoeveelheid tegenover wat voor [doem in den vorm dan kan aangewend kvoer van geconcen- waaraan hier veel |.t dan aan het lichte de tarwe overblijft: valiteit van de Ame- doelmatige keuze [lijk door uw depar- 1 is, ook rendabeler len meel (de bakkers I leveren uit 73 K G. |uit slechts 71 K.G. nsch meel); overwe- geheele stopzetting uitenlandsche tarwe kleine vermindering den omvang van bche meelindustrie, lermaling van tarwe Iker vermaling van [andere voergranen lister, aandeinkoo- pen eventueele her- i van voor de brood- loden ten bate van de verhouding der ligde hoeveelheden leren, waardoor zou varing voor verlies zeer belangrijke en; 3e. verbetering bet brood; 4e. ver der stoomschepen Jiet nijpende gebrek |koste alleen van der bedrijvigheid lustrie. fide. het z.g. „heiden- log al aardig wat |aken uit het leit, reeds voor /"7000 kan behandelen jaar. gheid zien wy te il erin het zittings- bt. begint, zal tot olgens onderlinge llejaar. Er worden pehandeld. Alleen poe 'liggen. J September of be- |herziening heeft |een zucht, wacht gswerk. Laat ons vóór Nieuwjaar bit zfj de rest van |nog een deel van ter dege te wer- i een klein beetje laren in te halen, r, welke keus de doen. Wie den een teetjeerva- entaire practijk rsie, dat er werk mds de vraag, of heid is om de d.w.z. om het Nu of ncgiit. moet tot later, I door de golven er? De keu9 is i financieele en behandeling ten loeven. De land- al van 1904 af. brp tot bescher- de uitbreiding der Leerplichtwet, de wijziging der Woning wet, het geven aan landarbeiders van land in pacht. Daar is verder de regeling van het vakonderwijs, het onlangs ingediende ont werp in zake den bakkers-arbeid. Met aan drang wijzen wij ook op het ontwerp tot regeling der financieele verhouding tusschen rijk en gemeenten: deze zaak moet nu wor den afgedaan. Daar is voorts de verbetering der rijkswegen, daar z(jn allerlei juridische ontwerpen: de ongelukkige administratieve rechtspraak, de schoone slaapster in het parlementaire bosch, en het massale nieuwe Wetboek van Strafvordering. Ziedaar. Wij eindigen maar. Wij hebben willekeurig wat genoemd, er kan allerlei variatie in het programma worden gebracht, want er is nog wel tienmaal zooveel. Eu het kan een aardig spiegel gevecht worden in de Tweede Kamer over de agenda, want ieder heeft zijn speciale voorkeur en zijn stokpaardje. Hoe het zij: er is heel wat te doen, en als de Kamer wil, kan zij een jaar van nuttigen arbeid verrichten. Wachten wij Afl Een nieuwe staatsleening. Het Nederl. Correspondentiebureau in Den Haag meldt Naar wij van de meest betrouwbare zijde vernemen, is in den loop van dit najaar te verwachten een wetsontwerp tot het aan gaan van een nieuwe Staatsleening, met een conversie van het nog niet afgeloste gedeelte der 6 procents Staatsleening van 1914 in een 4t/3 procents Zijn wij wel ingelicht, dan zou de nieuwe leening, met inbegrip van de 250 miliioen van de conversie waarschijnlijk oen 400 500 miilioen bedragen. Het moet echter in de bedoeling der re geering liggen, de uitgifte van de nieuwe leening niet vóór einde December e.k. te doen geschieden. Een woesteling. 's GRAVENHAGE. Op den overweg nabij de Charlotte de Bourbonstraat zijn een-dame en twee kinderen aangereden door een automobiel, welke daarna doorreed. De alhier wonende F. Otto sprong op de treeplank om de auto tot stilstand te doen brengen waarop de chauffeur in woeste vaart door reed. Op den Bezuidenboutscheweg reed de auto tegen den trottoirband, ten gevolge waarvan genoemde F. O., die nog steeds op de treeplank stond, daar afviel. Hij werd bewusteloos binnengedragen, bij den stal houder De Greef aan het Bezuidenhout, waar hij door dr. Klein tot bewustzijn werd gebracht. Tegen den chauffeur wordt pro- ces-verbaal opgemaakt. In de val geloopen. Twee der vechtersbazen, die onlangs te Druten R. en K. bloedig mishandelden en deswege door de rechtbank te Tiel tot lang durige gevangenisstraf werden veroordeeld, hadden de wijk genomen naar Duitschland, maar werden spoedig daarna te Beek bij Nijmegen als smokkelaars gearresteerd en naar de gevangenis te Arnhem overge bracht. Schoeisel, sajet en kleeding. Het bureau voor mededeelingen inzake de voedselvoorziening meldt; Gelijk bekend is, heeft de minister van Landbouw, nijverheid en handel per circu laire van 3 Augustus jl. de burgemeesters uitgenoodigd, hem op te geven, hoeveel per sonen volgens hun schatting in aanmerking zouden komen voor de verstrekking van schoeisel en sajet tegen verminderden prijs. Deze personen zouden moeten behooren tot gezinnen, die in het afgeloopen jaar geen grooter inkomen hadden gehad dan f 1200— f 2000, al naar gelang der klasse, waaronder de gemeente hunner inwoning wordt ge rangschikt in de tabel, bedoeld in art. 5 der wet op de personeels belasting. Tevens werd een opgave gevraagd van de hoeveelheden, die binuen 3 maanden van elk der boven genoemde artikelen noodig zouden zijn. Tegen het einde van Augustus waren uit verreweg de meeste gemeenten de gevraagde opgaven ingekomen, die vervolgens zijn ver werkt. Volgens deze opgaven zouden in aan merking komen 925.365 gezinnen, voor wie binnen 3 maanden noodig zouden zijn 1.770.694 paar schoenen, 1,361,544 paar klom pen en 1,320,289 K.G. sajet. Wat de verstrekking van schoenen en klompen betreft, het zal van de beschikbare grondstoffen en productiemiddelen afhangen hoever men zal kunnen komen. De bedoeling is een soort schoenen te laten vervaardigen, die tegen den prijs van f 6 voor volwassen mansschoenen beschikbaar zullen worden gesteld. Thans wordt nog onderzocht, hoe groot de productie van deze schoenen zal kunnen zyn, maar het is waarschynlyk, dat de hier bovengenoemde getallen de mogelyke productie aanmerkelijk te boven zullen gaan. Alsdan zou een pondspondsgewijze verdee- Jing over de ingekomen aanvragen noodig zijn. Ten aanzien van de sajet staat dit thans reeds vast. Voor de fabricage van sajet toch is noodig wol herkomstig van de inlandsche productie of aangevoerd uit Zuid-Amerika. Afgescheiden van het feit, datdeZuid-Ameri- kaansche wol zeer in prijs is gestegen, is ook de aanvoer hoogst onzeker geworden, zoodat alleen sajet kan worden toegezegd in verband met de inlandsche wol-productie. Allereerst echter moet in de behoeften vau het leger aan wol worden voorzien, zoodat voor de sajet-industrie niet meer dan 450,000 K;G. wol beschikbaar kan worden gesteld. Deze wol zal binne© zeer korten tijd aan de fabrie ken worden verstrekt, opdat deze zoo spoedig mogelijk sajet voor de distributie zullen kun nen leveren. Ten opzichte van de voorziening van klee ding, die mede door den minister van land bouw, nijverheid en handel in verweging was genomen, blijken zich zeer groote moeilijk heden voor te doen. Er wordt yverig naar ge streefd ook voor deze aangelegenheid een oplossing te vinden. Köpenickiade. Zondagmorgen vertrok uit Antwerpen een motorbootje, dat des namiddags te Walsoor den aankwam. Het was een Belgisch motorbootje, dat Duitsche autoriteiten van Antwerpen naar Brussel moest overbrengen. De kapitein had echter gezorgd wat erg vroeg aanwezig te zijn en toen hij natuurlijk de Duitsche autoriteiten niet zag, voer hij weg. Onder bescherming van de Duitsche admiraliteitsvlag zakte het bootje, waarin zich een aantal dienstplichtige Belgen bevond, naar de Nederlandsche grens af. Ze kwamen een Duitsch wachtschip tegen dat... hen eerbiedig groette, natuurlijk tot hun uitbundige pret. De Belgen zijn veilig over de Nederlandsche grens gekomen en zullen naar 't Belgische front gaan. Met de Duitsche vlag in top naar Holland. 't Zonderling en vermakelijk avontuur van de „Scaldis" was wel van aard, om er een nader onderzoek naar in te stellen en daarom begaven we ons heden naar Wals oorden, de kleine ha ven in OostplijkZeeu wsch- Vlaanderen waartotverbazingeu vroolykheid der bewoners een vaartuig met Belgen van Antwerpen verscheen. Op de provinciale overzetboot, die van Hansweert naar den overkant vaart, sprak men natuurlijk van de gebeurtenis, welke nog eens bewijst, hoe de list van den Vlaming dikwijls sterker is dan de militaire organisatie van den Duitscher. In de haven van Walsoorden lag nog de kleine boot en de witte steven blekte in de heerlijke zomerzon. De „Sckaldis" (Schelde), heet het vaartuig maar 't is de oude Scaldis, die aan den dienst van bruggen en wegen en dus aan den Belgischen staat toebehoort, maar door de Duitschers geconfisceerd was geworden en dezen hadden het herdoopt in „Schelde" en het netjes, zelfs weelderig ingericht, want het moest dienen om de hoogste officieren te vervoeren. Een Belgisch water loods, algemeen als Jef bekend, en van Dingen met zijn familienaam geheeten werd geprest om op den grilligen stroom dien hy uit dageljjkschen omgang zoo goed kent, de boot als kapitein te geleiden. Jef vervoerde meermalen den goeverneur van België en aan de mast wapperde gewoonlijk de admiraalsvlag, die van eiken schildwacht op den oever der Sehelde of't Willebroeksch kanaal eerbied afdwingt, maar Jef koesterde andere plannen. Met een wrok in het hart diende by den vy'and van zyn land en in zyn hoofd rijpte het plan met zyn boot naar Holland te vluchten. Eenigen tijd eleden scheen er reeds een gelegenheid om het stoute ontwerp uit te voeren. Er was hoog bezoek aan boord, officieren, die hun vrouw ter spelevaart hadden genoodigd, beneden in 't salon ging 't vroolijk toe en werd menig beker geledigd. Jef had ook zijn deel gekregen en in schyn stond hy op dek te mijmeren, maar zijn boot koerste reeds Noordwaarts.Ongelukkiglijk kwamen de heeren en dames naar boven en ze vroegen Jef wat hij toch in 't schild voerde. De kapitein antwoordde, dat hij immers moest spelevaren en het deed en ja als hij zijn koers wat kwijt raakte, was het de schuld van de heeren, die hein wat overvloedig getracteerd hadden. De Duit schers kregen geen achterdocht. De steven werd gewend en Jef genoot het oude ver trouwen. een reisje tot aan de grens en langs de forten deed. 's Zondags, om half een, vertrok Jef met twee helpers van de Rogerssluis, stak naar den overkant en manouvreerde door, voorbij een werk. Niemand koesterde wan trouwen, want onze rivierloods had het volle vertrouwen en niemand vermo dde dan ook, dat de koene zeeman daar zyn passagiers aan boord nam, die in het riet en lisch verscholen zaten. Alles ging goed en de „Scaldis" vertrok. De admiraalsvlag werd geheschen. De burgers zaten beneden en de kapitein met zijn twee helpers bleven alleen aan dek. Ze hielden zich heel kalm een zat zelfs de krant te lezen. Men stevende voorbij de forten S. Marie, Philip dePaarl, voorbij Liefkenshoek en Doel en overal werd met de Duitsche vlag gegroet. De soldaten presenteerden plechtstatig het geweer. By Doel kwam de heele wacht naar buiten. Dat was alles heel eervol, maar de bemanning wist toch, dat zoo er onraad kwam, hun leven bedreigd werd. Kort bij de grens stond de motor eensklaps stil, de benzine begon te ontbreken. De boot stopte Een Duitsch patrouillevaartuig naderde. Wellicht met het doel hulp te bieden, maar er werd door de „Schelde" geen hulp ge vraagd en de bemanning van 't wachtschip durfde blijkbaar niet uit eigen beweging op zy komen, die admiraalsvlag immers. Jet beduidde hun ook, dat hij geen bijstand behoefde door minzaam té saiueeren en hy kreeg een eerbiedig saluut terug. Men gooide water in de tanks en de benzineresten' dreven boven, waarop de motor nog eenigen tijd werkte. Zoo kwam men in Nederland. Het ty hielp ook mee; te Bath kwam men by de Nederlandsche marine terecht. Na een onderzoek kon de reis vervolgd worden er werd benzine ingeslagen, voldoende om tot Walsoorden te geiaken. Men kan zich het gevoel van bemanning en passagiers voorstellen. Dat de kapitein en zyn helpers van alle zijden hartelijk geluk gewenschi werden, begrijpt men en langs de heele Schelde maakt men zich vroolijk over die wachten aan de forten, die met vlaggen groetten en de wapens presenteerden voor de zoogenaamde „dumme Belgiërs", die hen nu toch weer eens zoo prachtig ver schalkten. Bogerwaii. Adriaaiitje d. v. Leendert vau Prooijen en Klaartje van JDarn. Ewoud z. v. Cornelia Johannia Goedegebuyre en Neeltje de Zout. Gehuwd: Job Kooman jm. 26 j. en Eva Knops jd. 2ü j. 4 Overleden Bastiana Slierendrecht 81 j. echtgenooté van Willem van der Linde. Jacob den Baars 66 j OUDDORP. Geboren: Dirk z v. M. Klein en H. Karei. Jannetje Saartjè d. v. K. Tanis en T. Algera. Abram Cornelis z. v. A. de Graaf en K. Sperling. Cornells Teunis z. v. Pieter Tanis en Leuntje Lodder. Gehuwd: H. den Bout 32 j. en L. v. d. Wende28j. Jan v. Es 25 j. en L. van Huizen 24 j. K. den Bout 30 j. en N. Tanis 27 j. C. v. d. Klooster 24 j. en K. v. <1- Wende 21 j. Martijn Mierop 23 j. en Adri- aantje Westdijk 16 j. Overleden: Een levenloos aangegeven kind van bet vrouwelijk geslacht van Jan Westhoeve en Jan netje Kastelein. STAD AAN T HARINGVLIET. Ondertrouwd Levinus Pichelman (Ooltgensplaat), j.in. 22 j. en Wilhelmina Huberina Driesse, j.d. 19 j. Getrouwd: Johan Cri&tiaan Osseweijer(Oude-Tonge) j.m. 27 j. en Klaasje Mulder, j.d. 26 j. HET NIEUWE PLAN. 't Is jammer, dat er reeds gemeld is f worden, dat de „Schelde" Belgische burgers heeft meegebracht. Hoe moeilijk dit ook ver borgen kan blijven, beter ware het zoo dit minder publicatie kreeg. De lezer zal dus begrijpen, dat ik hier geen bijzonderheden van namen, afkomst of stand meedeel. Ge noeg zij het te vermelden, dat de kapitein van de „Schelde" zich genegen toonde, om een ernstige poging te wagen naar Neder land te varen en burgers mede te nemen, die de Duitsche tyrannie zoo moe waren, dat ze zelfs hun leven wilden wagen, om er aan te ontsnappen. Alles weid tot in de geringste bijzonderheden geregeld en einde lijk kon Jef een dag vaststellen voor het stoute stuk. DE VLUCHT. 't Was Zondagmorgen. De kapitein van de „Scaldis" had bevel gekregen op Maandag, 10 September, von Fatkenhausen, den gou verneur-generaal, uit Antwerpen naar Brus sel te brengen. Als hy nu Zondag eens Noordwaarts koerste, zouden de wachten aan de Schelde kunnen denken, dat hun opperheer uit België, de gouverneur-generaal IBaiten verantwoordelijkheid der Redactie) Eenige toelichting over de distributie van brandstoffen alhier is wellicht niet overbodig; daar verleden week reeds in dit blad de klacht te lezen was, dat er in deze plaats minder brandstof werd verstrekt, dan in Sommelsdijk. Deze bewering "is natuurlijk geheel onge grond, daar van elke hoeveelheid alhier per schip of wagon aangevoerde brandstof het gewicht, en van turf het aantal bekend is, en er door Mdh. telkens het door de rijks kolendistributie bepaald kwantum wordt gelost, niets meer maar ook niets minder. Sommelsdijk of Nieuwe Tonge kunnen dus nimmer meer steenkolen, anthraciet, eier kolen, turf of wat dan ook ontvangen ais Middelharnis; van elke hoeveelheid heeft Middelh. 45 °/0l en S'dijk. en N. Tonge te samen 55°/0. Per 100 inwoners wordt aan elk dorp precies dezelfde hoeveelheid gegeven. Niemand behoeft overigens bezorgd te zijn, dat de een meer zal ontvangen dan de ander, al ziet hij de wagen b.v. met anthraciet bij zijn buurman staan, terwijl anderen nog niets ontvingen. Alles wat thans wordt afgeleverd wordt op de bij do brandstofcommissie berustende stamkaarten afgeschreven. Wie heden wat ontvangt krijgt a.s. winter zooveel minder en wie niets ontvangen heeft krijgt dus zooveel meer, terwijl er zooveel mogelijk rekeuing zal worden gehouden met de soort van brand stof welke men voorheen gebruikte. Men moet echter rekening houden met den aan voer. Nu de gewone kachelkolen niet best zijn zou ieder liever eierkolen willen ont vangen maar met de door de kolendistri butie afgezonden kachelkolen zal elk voor zyn deel genoegen moeten nemen. Er zal intusschen' gestreefd worden naar een zoodanige verdeeling der brandstof, dat ieder dezelfde hoeveelheid ontvangt, zoowel van de goede als miuder goede soort. Wie nu by voorbeeld reeds anthraciet heeft, zal, als er eierkolen te verdeelen zyn, wel niet aan de beurt zyn. Op alle praatjes kan men niet ingaan, maar wie meent te klagen te hebben over bevoorrechting van den een of ander, of wie eenige inlichtingen wenscht, kan steeds terecht by ondergeteekende. Middelharnis. J. L. VINK. Predikbeurten op Zondag 16 Sept. 1917. NED HERV. KERK. Middelharnis, vm. Ds. van As, van Dirksland. (Extra collecte) Soinnjelsdijk, vm. en 'sav. Ds. Westrik. Dirksland, vm. Ds. van Toorn, van Rotterdam en 's avonds Ds. van As. Her kingen, vm. en nm. Ds. Addink. Melissant, vm. en 's av. Ds. Dekker. Stellendam, vm. en 's av. Ds. Hoogendijk. Goedereede vm. en 's av. Ds. de Gidts. Ouddorp, vm. en 'sav. Ds. van der Kooij. Nieuwe Tonge, vm. en 'sav. de beer Schalekamp, Godsdienstonderwijzer te Nieuwesluis. Oude Tonge, Ooltgensplaat, Den Bommel, vm. en 's av. Ds. Langhout. Stad aan 't Haringvliet, vm. en nm. Ds. Polhuijs. Langstraat, vm. en nm. de Weleerw. beer Hack. GEREFORMEERDE KERKEN IN NEDERLAND. Dirksland, Zondag vm. en 's av. en Maandagavond 7 uur, Ds. Kersten van Ierseke. GEREFORMEERDE KERK. Middelharnis, vm. en 'sav. de hr. A. den Boer van Hoogvliet. Ooltgensplaat, vm. en 's av. Ds. Dekker. DOOPSGEZINDE KKRK. Omldorp, Ds. E. V.'Rossing. MIDDELHARNIS. Geboren Robbrecbt z. v. Mattheus van der Valk en Christina de Keizer. Jacoha d. v. Adam Driese en HiltjeflKootc. Adrianad. v. Dirk Schol en Cornelia de Leeuw. Ondertrouwd: Huibrecht Verbrngge25 j.en Wovit- rina Jaeoba Visser 32 j. Marinus Langbroek 22 j. en Aartje Visser 22 j. SOMMELSDIJK. Geboren Betsy Klazina, d. v. P. J. Groenendijk en L A. Meijer. DIRKSLAND. GeborenPieler, z. v. Jan Both en Maria Pietemella Op Zaterdag 15 September 1917 des namiddags 1 uur (Oude Tijd) aan het einde van den Buurtsehen weg te Nieuwe Tonge diverse perceelen MEST, ten verzoeke van den heer Dirk Breesnee aldaar. Notaris VAN BUUREN. Op Zaterdag 15 September bij AFSLAG, telkens des avonds 6 uur (zomertijd) te Ouddorp in het logement van Akershoek van: a. een HUIS en SCHUURTJE met TUIN en GROND te Ouddorp aan den Oudelandschen Langeweg in den polder net Oudeland, kad. Sectie E. Nos. 1295 en 1296, samen groot 19 aren 50 centiaren of 127 */2 Roeden V. M. b. een HUIS en SCHUURTE met TUIN en GROND te Ouddorpl&an den Kooiweg in den polder het Oude-Nieuwland, kad Seclie B. Nos. 606 en 607, samen groot 17 aren 90centiaren of 117 Roeden V. M., alles te aanvaarden 1 November 1917, ten verzoeke van de erf genamen van Pieter Warnet. Notaris VAN DEN BERG. Op Vrijdag 21 September 1917 's avonds 6 t/3 uur (nieuwe tijd) te Melissant ter herberge van A. Both AFSLAO van twee ARBEIDERSWO NINGEN, met erf en grond, te Meiissant, (vroeger Roxenisse) aan den Bouwdijk. Mondeling by de week verhuurd tot 1 November 1917 beide voor f 1,10 per week aan A. Doornhein en M. Visbpen ten ver zoeke van den Heer A. Koole. Notaris VAN DER SLUIS. Op Woensdag 19 September 1917, VEILING; en Op Woensdag 26 September 1917, AFSLAO, beide dagen 's nam. 4 uur, te Sommelsdijk in het Hotel Spee van: 1,50,20 Heet. (3 Gem. 212 R. S. Maat) vroon BOUWLAND te Som- ruelsuyk, in den polder het Oudeland, aan den Molenweg, in 2 perceelen en in combi natie en 2,53,10 Heet. (6 Gem. 74 R. S. Maat) kostbaar BOUWLAND, te Sommelsdyk, in den polder het Oudeland, nabij den Proost- weg in 3 perceelen en in combinatie. Alles verhuurd aan Joh. van den Nieuwendyk Jz. te Sommelsdyk tot blootschoof 1920. Notaris VAN DER SLUYS. Op Woensdag 19 September 1917, ie Nieuwe Tonge, ter herberge van J. van Paasschen VEILING; en Op Woensdag 26 September 1917, te Nieuwe Tonge, ter herbeige van T. Holleman, AFSLAG; beide dagen 's avonds 6 uur, van: 1,51,80 Heet. (3 G. 92 R. V.Maat) kost baar BOUWLAND te Nieuwe Touge, in den polder Duivenwaard, aan den Groenenweg, in 2 perceelen en in combinatie. Verhuurd aan K.jy. d. Ham te Nieuwe Tonge tot blootschoof 1920, en 3,81,80 Heet. (8 Geru. 94 R. V. Maat) vroon BOUWLAND te Nieuwe Tonge, in den pol der Duivenwaaid, nabij den Groenenweg in 4 perceelen en in combinatie. Verhuurd aan Gebr. Sulkes te, Nieuwe Tonge tot blootschoof 1920. Notaris VAN DER SLUYS. Op Donderdag 20 September 1917 VEILING; en Op Donderdag 27 September 1917, AFSLAG, beide dagen 's avonds 6 uur, te Dirksland ter herberge van H. v. d. Doel, van: 1,96,70 Heet. (4 Gem. 85 R. V. Maat) kost baar BOUWLAND, te Dirksland, in polder Dirksland, aan den Smallen Blokweg, naby

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1917 | | pagina 7