Binnenland. Noorwegen. Alle neutrale landen, die met Duitschland denken te onderhandelen, heb ben alleen de belofte van de Duitse he regeering om de Argentynsche vlag te ont zien te leggen naast de aanbeveling van den Duitachen gezant te Buenos-Aires om de Argentynsche schepen, die klein zyn, te ver nietigen zonder een spoor na te laten. Uet oordeel van de „Temps" over /weden. In een beschouwing over de onthullingen van 't kabinet te Washington schryft de ^De* Duitsche diplomaten hebben bepaald een byzoudere mentaliteit. Na den staats- secretaris Zimmermanu, die Mexico aanzette tot een aanval op de VereenigdeStaten, na den gezant Micirahelles, die in zyn koffer bommen in Ohustiauia binnensmokkelde, volgde de zaakgelastigde in Argentinieslechts de tradities van zyn superieuren, door den raad te geven, Argentynsche echepen tot zinken te brengen. Hij overtrof zyn meesters slechts door er by te voegen, dat zyi moes- ten worden in den grond geboord zonder een spoor na te laten. Deze formule „spuilos •versenken" verdient by het „vodje papier eu „uood breekt wet" gevoegd te worden van den ex-kanselier Bethmaun Hollweg. Kan de vrede worden gegrondvest vroeg Wilson in zyn antwoord aan den Paus „op het eerewoord dat de Duitsche regee'ring iu het verdrag zou schryveu De telegrammen van Luxburg beantwoor den voor den zooveelsten keer deze vraag en raken inderdaad de regeenng teBerlyn evenzeer als den zaakgelastigde te Buenos De regeerders van Duitschland zullen waarschijnlijk Luxburg als slachtoffer laten vallen evenals Mlchahelles, Zimmerman en Bethman, maar als deze functionarissen in ongenade zyn gevallen, was het met, omidal men hen beschouwde als onhandige mede plichtigen. De leiding en de methoden blyven dezelfde, zooals de tegenspraak van Miuhaelis. de geheimzinnige wyze, waarop hy zuu medewerkers benoemde; zyn cancatuur van het parlementaire stelsel. Zal het Duitsche volk eens begrypen, dat zijn regeerders den vrede in den weg staan Of zullen evenals zooveel andere overstel pende bewijzen de' telegrammen van Lux burg het Duitsche volk voorbijgaan zonder een spoor achter te laten? By alle bewys van zyn blindheid, moedigt het zyn meestem aan misdaden te plegen en betrekt het zich meer in hun verantwoordelijkheid. Wat de rol van Zweden'aangaat, zegt de T0DID8 Wii kunnen tot ons genoegen verklaren, dat de bevolking van Zweden, met hetwelk Frankrijk door een eeuwenlange vriendschap ia verbonden, in geen enkel opzicht aan- sDtakelijk is voor de daden van sommige van haar vertegenwoordigers. Wij hopen van harte, dat het Zweedsche volk met onder hun misslagen zal lijden. Wij hebben nooit de blokkade beschouwd als een wapen, om den neutralen onverdiend nadeel te berokkenen en wy beschouwen haar veel minder als een middel, om vrede lievende volken in den oorlog te sleepen. De geallieerden waren en zyn steeds be reid de belangen van het Zweedsche volk te behartigeo. Het is niet bun schuld, indien de neutraliteit van Zweden door de Zweed sche regeering niet even stipt werd gehand haafd als door henzelf." Het „Journal des Débats laat zich als De Argentynsche republiek en Zweden zijn in beroering gebracht. De eerste is op cynische wijze bedrogen, laatstgenoemde door zijn regeeriDg of ten minste door zyn ministerie van Buitenlandsche ^ken gecom promitteerd, welke het tot een bulpwerktuig van de duikbootactie heeft gemaakt. Wij gelooven niet, dat het Zweedsche volk deze daden goedkeurt. De „Matin" gelooft niet, dkt de geallieer den zullen breken met Zwecren, wantalge- ineen wordt verwacht, dat Zweden er in zal toestemmen de formeele .verzekering te ge ven, dat dergelijke feiten zich met meer zul len voordoen. De „New-York Herald" verklaart, dat Zweden de strenge hand van Amerlkamzak0 den invoer zal gevoelen. De onthullingen van Lansing komen op het juiste tydsltip voor de Zweedsche missie, die faciliteiten trachVte erlangen voor de ravitalleering van 7 wftfiöH Gompers, de president van den Amerikaan- schen vakvereenigingsbond verklaarde, dat als dit nog noodig ware, de weigering otn de Amerikaanschesocialistischeafgevaardigden naar Stockholm te laten e gerechtvaardigd zou worden door het schan daal van Buenos Aires, waaidoor Zwedt-n in een leelyk parket komt. Niet alleen moet de atmosfeer te Stockholm mjs op onze hoede doen zijn, maar ook toont de algem toestand in Zweden duidelyk aan, dat land niet de zetel eener vredesconferentie kan zijn. (Havas). fëeti Duitxch oordeel over Zweden. Tot de Berlynsche pers is blijkbaar nog niets doorgedrongen van de "door Lansing tecen de Zweedsche diplomatie uitgebrachte beschuldigingen. Het eerste, en tot dusverre het eenige blad, dat hiervan molding maakt, is de „Kölnische Zeitung. Onder het hoofd' „Een nieuwe telegram- mendiefstal" meldt de ongetwijfeld zeer humoristisch-aangelegde Amsterdamsche correspondent van het nationaal-liberale orgaan het volgende: Keuter heeft een nieuwe sensatie, waar door hy de, onaangename gebeurtenissen van den laatsten tijd, zooals bet proces- Suchomlinow, de inneming van Riga, de moeilijkheden in Frankrijk, en dergelijke op den achtergrond wil dringen. Uet gaat ditmaal om telegrammen van onzen diplomatieken vertegenwoordiger te Buenos-Aires, graaf von Luxburg, die door bemiddeling van de Zweedsche legatie aldaar aan het departement van Buitenlandsche Zaken te Stockholm en vandaar naar Ber lijn verstuurd zouden zijn. De natuurlyk in cüfeischrift gestelde telegrammen heeft het miuisterie van B uiten la udsciie Zaken te Washington, dat in dergelijke snuflelaryen eenige oefening bezit, „opgevangen ont cijfert en openbaar gemaakt. Drie proeven, welke Reuter publiceert, bevatten vertrou welijke mededeelingen over de stemming in Argentinië, over onderhandelingen over de torpedeering van Argentynsche schepen en over de beraadslagingen, hoe men met Argen tynsche schepen moet handelen. Zoo men ziet, altemaal zaken, die een Duitsch ver tegenwoordiger moet behandelen; natuur yk waren de telegrammen in vertrouwelyker vorm gesteld dan in officieels stukken, maar van de zaak zelve kan men toch zeker niemand een verwijt maken. Het geval her innert aan onze nota aan Mexico, die door den heer Wilson zoozeer werd uitgebuit; de Amerikanen schijnen een bijzondere voor liefde te hebben voor het werken met ge stolen documenten en men kan niet ont kennen, dat zij zich op dit gebied echte specialiteiten toonen. Ten slotte njoet men bedenken, dat Duitsch land aan alle kanten ingesloten en van alle verkeer afgesneden is; het kan dus geens zins bevreemden, dat het het noodzakelijk en boveDdien rechtmatig verkeei met zyn buitenlandsche vertegenwoordigers op in directe wijze tracht te onderhouden, terwyl het daarbjj natuurlijk geheel is blootgesteld aan bespieding door den vijand. Wanneer wij een blik konden werpen m de diplo matieke correspondentie onzer tegenstan ders, dan zouden er vermoedelijk heel andere dingen aan het licht komen. De pers werkt natuurlyk de Reuter- bericbten om tot dreigementen aan het adres van Zweden. In verband daarmede nog een enkel woord over de Kamer-verkiezingen in dit land, die mogelijk de buitenlandsche politiek een anderen koers doen uitgaan. En nu is het opmerkelijk, dat in Engelsche uitlatingen de naam Branting en de rol, die hjj naar den wensch der Entente moet spelen, telkens weer opduikt. Een Nederlander, die gedurende den hee- len oorlog in Riga woonachtig was en het eerst eenige dagen, voor het door de Duit sellers werd ingenomen, verliet, verhaalt het volgende: Riga zou reeds veel eerder gevallen zyn. hadden de Letten 0. a. niet een korps vry- willigers van ongeveer 10,000 man gevormd, dat met ware doodsverachting heeft ge vochten. Want deze Letten, die Lijfland als hun vaderland beschouwen en die met alleen de Russen haten, welke hen steeds onder drukten, doch de Duitschers evenzeer, heb ben in vereeniging met de overige Lettische regimenten den Duitschers heel wat werk bezorgd. Doch toen zij zagen dat, na de revolutie, de Russische troepen niet meer ernstig vochten en geheel onverschillig werden, hebben zy er ook het bijltje by neer gelegd. Zoodoende hebben de Duitschers by hun opmarsch naar Riga slechts weinig tegenstand ondervonden. De Russische officieren voelden zich in Riga overigens zeer op hun gemak, prezen de stad om haar Duitsche zindelykheid, be reidden er bals, bezochten avond aan avond schouwburg en concert en bekommerden zich slechts matig om hun troepen. Zy haatten de Engelschen, die er toezicht hiel den en kwanswijs meehielpen, hartgrondig, zoodat er van samenwerking haast geen S'>Met de levensmiddelen was het er in den laatsten tyd uiterst treurig gesteld Er zyn in Riga menschen, die al maanden lang niets anders hebben genuttigd dan brood en thee Van de revolutie heelt men in Riga niet veel gemerkt. De eenige verandering was, dat de pelitie opgedoekt werd, waai- voor een soort burgerwacht ,in de plaats kwam De voorraden der in Riga gevestigde Nederlendscho houtfirma's z|jn geheel door de Russen opgeëischt en slechts met een bon betaald. Handel en nyverheid waren in den laatsten tijd nagenoeg uitsluitend in buitenlandsche handen, hetgeen den Rus sen wel zeer verdriet. Het volk beschouwt zich ala verkocht en verraden. Ook in het leger treft ,mon overal officieren der geal lieerden aan. Aan de grens is het ze'fszóó sterk dat de passen van de reizigers, die Rusland verlaten, door een Engelschen, een Amerikaanschen, een Franschen en een Japanschen officier worden nagezien, terwyl de Russische officier maar heen en weer drentelt. Het bericht van een correspondent van de Tiid. volgens hetwelk de commissie van den Duitschen Bondsraad en Rijksdag een voorstel zou hebben besproken om België in zyn volle zelfstandigheid te herstellen, wordt bevestigd door een mededeeling, die de Weensche Reichspost uit Berlijn heeft ontvangen. Daarin wordt gezegd dat de vele stemmen, die tot dusver de inlijving van België bepleitten, thans zijn verstomd. Iu steeds wijder kring wordt ingezien dat België het voornaamste punt is van alle moeilijkheden, welke een vrede in den weg staan en dat, indien het mogelijk zou zijn tusschen Duitschland en Engeland overeen stemming te krijgen over de toekomstige positie van België, de vrede niet meer ver af zou zyn. Een Belgisch vraagstuk schynt nog slechts in zoover te bestaan, dat er waarborgen moeten worden verkregen, dat België niet meer het vrije opmarschgebied en het willekeurige werktuig van de huidige vijanden der middelryken kan worden. De verlangde waarborgen zijn van militair en economisch en politieken aard. Een mili taire waarborg zou ook daarin kunnen be staan, dat alle landen de aansporing van den paus volgen en een algemeenen militaire ontwapening mogelijk maken. Een opnituw economisch krachtig België zou ook een Duitsch voordeel zijn, onder voorwaarde echter dat België met zijn tegenwoordige bondgenooten geen overeenkomst treft, welke Duitschland schaadt. De politieke waarborgen zouden dan van zelf komen. Een voornaam punt is dat het heden reeds ten uitvoer gebrachte nationale zelfbestuur der Vlamingen en Walen in België blijft bestaan. In dit licht beschouwd schijnt het Belgische probleem niet meer zoo onoplos baar, temeer daar het daarom alleen reeds zoo gewichtig is, dat België, zooals Erzber- ger het onlangs in de hoofdcommissie van den Rijksdag noemde, als de „politieke lieveling der wereld" behandeld wordt Tot zoover samengevat, hetgeen de Reichs post zegt: Het hoofdorgaan van het Beiersche cen trum, de Augsburger Postzeitung, schrijft onder den titel: Onze taak tegenover België, een uitvoerig artikel, waarin 0. a. wordt gezegd dat thans meer dan ooit in de Bel gische kwestie een eerlijke en onverblomde bekentenis noodig is, dat het Duitsche volk er niet aan denkt België politiek, economisch of zelfs militair te onderdrukken. Dat is het beginsel, waarvan alle onderhandelingen over schadeloosstelling c. q. onzerzijds of waarborgen van Belgische zijde doortrokken moeten zyn. In de plaats van een politiek van geweld, moet een geest van ware ver zoening en overeenstemming treden. „Ons, Duitschen katholieken, zegt het blad verder is door de pauselijke vredesnota een nieuwe, machtige aansporing gegeven, om den onchristelyken geest van weerwraak en gewelddadige waarborgen, waarnaar ook velen onzer trachten de deur te wijzen. Van de houding tegenover België hangt nu eenmaal door een tragisch noodlot de be slissing over oorlog en vrede af over de vraag of de wereld verder noodeloos zal doodbloeden. Wanneer het Duitsche volk het daarom met zijn bereidwilligheid tot den vrede eerlijk meent, moet het op dit punt het zijne doen." De verwarring in Busland. Kerenski heeft een proclamatie uitgevaar digd, waarin hij mededeelt, dat generaal Kornilof den eisch heeft gesteld, alle civiele en militaire gezag aan hem als generalissi mus over te dragen, waarna by een nieuwe regeering zal vormen. Kerenski heeft dat geweigerd en beval Kornilof het opperbevel over te dragen aan generaal Klombovski, den opperbevelhebber aan het Noordelyk front, die voorloopig generalissimus zal worden en te Pskof blijft. Kerenski heeft voorts den staat van beleg in de stad en het district Petrograd afge kondigd en doet een beroep op alle burgers, om de orde te handhaven in 't belaDg der nationale verdediging. Dat er tegen Kornilof een belangrijke oppo sitie bestond, bleek wel heel duidelijk op het congies te Moscou, waar de vertegenwoor digers der Raden van Arbeiders en Soldaten zeer demonstratief tegen hem optraden. De „Matin" meldde in 't begin dezer maand dat de twist tusschen Kornilof en Kerenski was bijgelegd, waaruit dus viel af te leiden, dat er tusschen die twee leiders iets was voorgevallen dat verwijdering veroorzaakt. Op September vernam „National Tiden- de" uit Petrograd, dat de ministers van Oorlog en Marine een nieuw regelingsplan voor den toestand achter het front by de regeering zouden indienen, waarby de orga nisaties in het leger zouden blijven bestaan, evenals de regeerings-commissarissen. Zoo als men weet wilde Kornilof die organisaties zonder meer opheffen en alle gezag alleen in handen hebben. Hü heeft dan ook enkele dagen geleden nogmaals bij de regeering er op aangedrongen, de door hem voorgestelde hervormingen onverwijld door te voeren, daar anders bet front zich zou oplossen. Op 7 September vernam de Duitsche pers, via Stockholm, dat naar aanleiding van den val van Riga in Petrograd het aftreden van Kornilof werd verwacht. Men weet dan de nederlaag bij Riga aan onbekwaamheid van het opperbevel. Het blad „Djen" zou o.a. hebben geschreven, dat er een opperbevel hebber moest komen, die door de soldaten werd vertiouwd, wat met Kornilof niet het geval was. Graan uit Amerika. De Nederlaudsche Vereeniging van Han delaren in Buiteniandsch Meel heeft een adres verzonden aan den Minister van landbouw, naar aanleiding van de bevesti ging door het departement van buitenland sche zaken, van het reeds langer loopende gerucht, als zou van de eind 1916 en begin 1917 iu Amerika gekochte, en sedert in verschillende stoomschepen geladen tarwe voor een groot deel bedorven zyn, tenge volge van het lange oponthoud, waaraan de verzending dezer partijen tarwe was blootgesteld. Het adres voert aan, dat Amerikaansche bloem reeds vele malen bewezen heeft, na een dergelijke bewaring nog steeds in goede conditie te verkeeren, waardoor adr. een gevoelig verlies was vermeden, indien Ame- rikaansch bloem inplaats van tarwe ge kocht was- Bovendien is geïmporteerde bloem terstond voor het gebruik gereed en moet dus niet gelijk tarwe, nog eerst een behandeling ondergaan, welke zeer groote eischen stelt aan onze toch reeds zoo geringe voorraad kolen. Bij aanvoer van bloem kan voorts 100 pet. van het gewicht voor menschelyk voedsel dienen, terwyl van de tarwe het nuttige overschot voor de broodvoeding zoo beduidend ge ring is. Overwegende, dat de minder noodige scheepsruimte voor een zekere hoeveelheid bloem in dien vorm tegenover wat voor dezelfde hoeveelheid bioem in den vorm van tarwe noodig is, dan kan aangewend worden voor den aanvoer van geconcen treerd krachtvoeder, waaraan hier veel grooter behoefte bestaat dan aan het lichte voeder, dat als afval van de tarwe overblijft: overwegende, dat de kwaliteit van de Ame rikaansche bloem, by doelmatige keuze gebleken is beter en gelijk door uw depar tement zelf bevestigd is, ook rendabeler is dan van het hier gemalen meel (de bakkers moeten 100 kilo brood leveren uit 73 K.G. iialandsch meel, doch uit slechts 71 K.G. geïmporteerd Amerikaansch meel); overwe gende, dat zelfs bij een geheele stopzetting van den aankoop van buitenlandsche tarwe dit nog slechts een zeer kleine vermindering zou teweeg brengen in den omvang van het bedrijf der inlandsche meelindustrie, waar deze behalve de vermaling van tarwe ook de veel omvangrijker vermaling van rogge, mais, gerst en andere voergranen heeft te bezorgen, verzoekt adr. den minister, aandeinkoo- pers last te geven by een eventueele her vatting van de inkoopen yan voor de brood voeding noodige grondstoffen ten bate van het Nederlandsche volk, de verhouding der tot dusverre aangekondigde hoeveelheden tarwe en meel om te keeren, waardoor zou bereikt worden: Ie. vrijwaring voorverlies door bederven; 2e. een zeer belangrijke besparing aan brandstoffen; 3e.verbetering van de kwaliteit van het brood; 4e. ver- groote vervoer-capaciteit der stoomschepen 5e. tegemoetkoming aan het nypende gebrek aan krachtvoeder, ten koste alleen van een geringe vermindering der bedrijvigheid in de inlandsche meelindustrie. Opbrengstheide. Dat de heide (waarvan het z.g. „heiden- meel" gemaakt wordt) nog al aardig wat oplevert, kan men opmaken uit het feit, dat de gemeente Venray reeds voor f 7000 verkocht heeft. De wetten, die de Kamer kan behandelen in het neutrale jaar. Niet zonder nieuwsgierigheid zien wy' te gemoet, wat de Tweede Kamerin hetzittings- jaar. dat Dinsdag 18 Sept. begint, zal tot stand brengen. Waarom? Wèl, deze periode zal volgens onderlinge afspraak worden het neutrale jaar. Er worden geen politieke ontwerpen behandeld. Alleen zulke, die in de neutrale zöne liggen. Wanneer de Kamer dus September of be gin October de Grondwetsherziening heeft afgedaan, in een vloek en een zucht, wacht haar het gewone begrootingswerk. Laat ons hopen, dat zy er ditmaal vóór Nieuwjaar mee gereed komt. Dan heeft zy de rest van de periode en eigenlijk nog een deel van dit najaar ook om eens ter dege te wer ken, om zaken te doen, om een klein beetje van de schade der laatste jaren in te halen. De vraag is nu alleen maar, welke keus de Kamer uit den stapel zal doen. Wie den toren van stukken ziet en een beetje erva ring heeft van de parlementaire practjjk komt al spoedig tot de conclusie, dat er werk is voor... een jaar of tien. Wat er uit te kiezen? En dan stellen wy' aanstonds de vraag, of dit nu geen prachtgelegenheid is om de Zuiderzee droog te maken, d.w.z. om het ontwerp-Lely te behandelen. Nu of nqpit. Als dit ontwerp wachten moet tot later, wordt het weer weggespoeld door de golven der politiek. En wat vórder? D« keus is moeilijk. Er liggen nog tal van financieele en sociale ontwerpen, die voor behandeling ten volle ryp zyn en die al jaren toeven. De land- bouwongevallenwet bv. ligt er al van 1904 af. Denk ook aan Schapers ontwerp tot bescher ming van den arbeid, aan de uitbreiding

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1917 | | pagina 6