U: „VOORUIT!" jleu rte Stoffen tasimiers )alen zakken TWEEDE BLAD harnis. :n speculatie No. 45. 15 Sept. 1917 OTHEEKBANK 99 ARDEN. roote partij mmelsdijk leverbaar. Officiëele Mededeelingen. Plaatselijk Nieuws. n Buitenland. 5 r week, )er jaar. op aanvrage aan INDE 144, Post- ID AM HEEREN- ntrum 506 aan ALLE kios- idel in Nederland c. f ll.OOO.OOO,-. DELHARNIS r istratie kantoor. ELSDIJK. n op alle Binnen- en )s en vreemde Bank- fecten. nd op Landerijen en nd gevestigde Hypo- urantie Maatschappij hade van Gebouwen jremien. aardige Papieren en Roerende Goederen, ntracten. DE MINISTER VAN LANDBOUW, NIJVERHEID EN HANDEL. Gezien artikel 8 der Distribuiiewet; Heeft goedgevonden; met wijziging, voor zoover betreft het be paalde sub 1°. in zijne beschikking van 21 Mei jl. n° 42253, afdeeling Handel: a. te verbieden den verkoop, de aflevering en het daarmede verband houdende vervoer vanparaffine, ceresine, candallilawas, car- naubawasafval, flborwas, japan was, zuivere gele bijenwas, bijenwasafval, montaanwas, ozokerit. en in het algemeen alle stoffen, waarin zich paraffine of was bevindt, in welken vorm ook. In geval van twijfel, of eenig artikel onder dit verbod valt, be slist de Toewijzingscommisaie voor kaarsen, schemerlichten en dergelijke; b. te bepalen, dat het verbod sub a niet geldt voor zoover de aflevering, het vervoer of de verkoop plaats vindt voor den dienst van leger en vloot, of wel daartoe schriftelijke vergunning is verleend door de Toewijzings commissie voornoemd. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, POSTHUMA. Zomertijd af. In den nacht van Zondag op Maandag zal de klok om 3 uur één uur worden stil gezet om tot den gewonen tijd te kunnen terugkeeren. 's Morgens wordt het dus een uur vroeger licht,'s avonds vroeger donker. DE MINISTER VAN LANDBOUW, NIJVERHEID EN HANDEL, Gezien artikel 8, le lid der Distributiwet, Heeft goedgevonden: onder intrekking van zijDe beschikking van 23 Augustus j.l., n°. 65841, Afd. Han del, te bepalen: I. De aflevering van raap- en patentolle door oliefabrikanten en oliehandelaren is verboden, tenzij met schriftelijke toestem ming van den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel. In geval van twyfel, of iemand gerangschikt moet worden onder de oliefabrikanten en oliehandelaren, wordt door den Minister voornoemd beslist; II. Aanvragen voor het verleenen van toestemming als sub 1 bedoeld, behooren te worden gericht tot de Commissie van Advies in zake het gebruik van eetbare vetten vcfêr technische doeleinden, van Speykstraat 4, te 's-Gravenhage. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, Voor den Minister, De Secretaris-Generaal, H. FIEVEZ VAN GINKEL. lo. S.-Q. Graanstroo f 35,- f 40,- Kanariezaadstroo n 35,- n 40,- ErwtenBtroo 50,- n 55,- Bruine boonenstroo 50,- n 55,- Witte boonenstroo n 50,- n 55,- Andere boonenstroo n 80,- tl 35,- Stroo van koolzaad n 20,- n 25,- mosterdzaad n 20,- n 25,- karwijzaad n 20,- n 25,- blauwmaanzaad n 20,- n 25,- DE MINISTER VAN LANDBOUW NIJVERHEID EN HANDEL, Gezien zijne beschikkingen van 19 en 28 Juli 1917, Directie van den Landbouw, No. 20095 en 20803, 6e Afdeeling B. Heeft goedgevonden te bepalen: dat onder de Eigenheimers of Borgers, waarop niet van toepassing is het verbod tot aflevering en vervoer van aardappelen, niet begrepen zyn, z.g. Blauwe Eigenheimers en z.g. Blauwe Borgers. 's-Gravenhage, 10 September 1917, Overeenkomstig de geparafeerde minuut, De» Secretaris-Generaal, H. FIEVEZ v. GINKEL, l. S.-G. DE MINISTER VAN LANDBOUW NIJVERHEID EN HANDEL, Gezien de Distributiewet 1916; Heeft goedgevonden te bepalen: Overeenkomstig artikel 8 derde lid wor den de volgende prijzen vastgesteld, waar tegen verschillende stroosoorten in den groot handel ten hoogste mogen worden te koop aaDgeboden of verkocht. De prijzen gelden per 1000 K.G. stroo ge perst, geleverd franco naaste spoorweg station of groot vaarwater. Stroosoort. Levering bij Levering bij d. producent, d.consument. Voor ongeperst stroo is de prijs telkeas f4,— per 1000 K.G. lager. Deze pryzen gelden niet by levering van hoeveelheden kleiner dan 500 K.G. 's-Gravenhage, 11 September 1917. Overeenkomstig de geparafeerde minuut, De Secretaris-Generaal, H. FIEVEZ v. GINKEL, l. S.-G. MIDDELHARNIS- Bij enkele candidaat- stelling zyn Donderdag»18 Sept. tot leden van den Gemeenteraad gekozen, de HH. De Bakker, Essehnk.L. Koote en Joh. Struik, de caudidaten der Anti Revolutionaire partij. De vrijzinnige kiesvereeniging besloot in zijn vergadering van Woensdagavond, ge zien den uitslag der laatste verkiezingen en het daarop gevolgde bedanken van drie raadsleden, om zich ditmaal te onthouden. De raad bestaat dus thans uit 10 A.-R. en één liberaal. Als een bijzonderheid mag wel vermeld worden, dat deze eenige vrijzinnige met algemeene stemmen tot wethouder herkozen werd. Hoe rijmt dat toch met het voorop stellen van den beginselstrijd in de verkie zingsdagen Moeten eenvoudige kiezers, onbekend meten onbewust van de roerselen der hoogere politiek, daardoor de kluts niet kwijtraken Dinsdag werd alhier een pesoon aange houden, wegens bedelarij en oplichterij. Woensdag werd hij op transport gesteld om voor de officier van Justitie te worden ge bracht. Deze week werden weer 80 turven voor f 1,05 per gezin afgegeven. Het dochtertje van A. Groen had het ongeluk met haar handen in een pan warm vet te vallen, waardoor zij brandwonden bekwam. Het dochtertje van P. v. d. Stad had het ongeluk te vallen en zich ernstig aan haar been te bezeeren. De heer J. Albregts had het geluk de eerste prijs te loten van de Oude-Tongsche paardenmarkt, zijnde een 2-jarig paard, en de slagersknecht C. van Markenstein haid het geluk «en veulen te loten. Woensdagmorgen werd de vrouw van J. Troost door een wagen zoodanig over reden, dat zij zich in plaats van naar haar werk, naar huis moest begeven. De broodprijzen zijn deze week weer met 2 centen per kilo verhoogd. Te IJmuiden zijn binnengekomen de vischsloepen „Voorlichter" sch. J. de Korte, „Albatros" sch. Joh. de Waard, „PaulKru- ger", sch. A. Jongejan, „Oranje Nassau" sch. D. Koster, met een besomming van f2780 - f3100- f2200 - f2600. Zaterdagavond geraakte een melkkoe van de Wed. L. M. Bom in de kaai, met veel moeite werd het dier op het droge gehracht. SOMMELSDIJK- De begrooting van de in komsten en uitgaven der gemeente, voor het dienstjaar 1918, is van 6 September tot den dag der behandeling in den Raad, ter ge meente secretarie voor een ieder ter lezing nedergelegd en, tegeD betaling der kosten, algemeen verkrijgbaar gesteld. Tot wegers van de fairbank No. 1 en 2 zijn herbenoemd de heeren H. Heij en J. Knape Az. Wegens periodieke aftreding 'van den wethouder J. Timmerman Mz. werd deze als wethouder dezer gemeente herbenoemd. Bij J. B. alhier doet zich een geval van besmettelijke ziekte, diphlheritis, voor; by J. v. Z. alhier echter drie gevallen. De slagersknecht J. S. alhier had het ongeluk bij zyn werkzaamheden zich zooda nig aan zijn pols te verwonden, dat genees kundige hulp noodzakelijk was. By het verrichten van werkzaamheden aan het nieuw te bouwen stoomgemaal al hier, kreeg, door het omvallen van een z.g.n. „bok", een 24-jarige werkman uit Sliedrecht de katrol, welke zich in dien bok bevind, op zijn hoofd. Zwaar gewond werd hy onder geneeskundige behandeling ge steld, doch na eeDige uren is de ongelukkige door het vele bloedverlies overleden. Naar men zegt is hij ongehuwd. DIRKSLAND. Aan den Raad der gemeente is door het meerendeel der neringdoenden een verzoek gericht tot verplichte winkel sluiting. De Raad meende hierop niet te moeten ingaan, daar er na 8 uur's avonds toch al geen gas wordt verstrekt voor win kelverlichting. Zaterdagavond maakte G. G. by een vechtpartij gebruik van een mes en bracht zyn tegenpartij eenige wonden toe. Gelukkig kon deze, v. d. W., zich spoedig onder ge neeskundige behandeling stellen, anders was hij doodgebloed, daar hem een slagader was doorgesneden. Tot burgemeester onzer gemeente is benoemd de E.A. Heer L. de Winter, burge meester van Den Bommel. MELISSANT. Tot wethouderdezergemeente is herbenoemd de heer L. van Beek. Onze vroegere dorpsgenoot de HeerS. Rooy is bevorderd tot commies ter gemeente secretarie van Rotterdam. De gemeentebegrootiBg voor 1918 ligt ter gemeente-secretarie ter inzage. HERRINGEN- Naar men verneemt is tot controleur voor veilingsproducten aangesteld voor deze gemeente G. Nypjes. Tot Burgemeester dezer gemeente is met ingang van 1 October a.s. benoemd de Edelachtb. Heer L. de Winter Burgemeester te den Bommel. De volgende week zal op bons bij de winkeliers verkrijgbaar worden gesteld op bon 22 1 ons havermout op bon 23 i/a K.G. ryst. Belanghebbenden zyn bij publicatie uitgenoodigd voor het doen van aanvragen om schoolconsenten zich ter secretarie aan te melden op Maandag en Dinsdagavond den 15 en 16 October a.s. STELLENBAM- Zondag 16 Sept. zal inde Geref. Kerk alhier optreden, Ds. de Jonge uit Heeg (Friesland). De Landbouwvereeniging alhier heeft aanbesteed het bouwen van een opslag plaats voor Steenkolen. Inschrijvers waren P. Maat voor /"1385, K. A. van Wageningen voor /"1371,50 en J. van Es voor ƒ1365. Het werk werd aan den laagsten inschrijver gegund. Door de garnalenvisschers is de vorige week aan de pellerijen geleverd 10.000 Kg. garnalen tegen 15 ct. de Kg. Twee visschers leverden gezouten garnalen voor binnen- landsch gebruik. Door den bakkersbond Goeree en Over- flakkee is een commissie benoemd bestaande uit de Heeren W. van Es te Dirksland en P. D. Holleman te Stellendam, welkecom- missie zich zal wenden tot de Burgemeesters op het eiland om medewerking inzake het verkrijgen van goedkooper broodmeel. In de plaats van den Heer A. J. C. Silvius te Stad aan 't Haringvliet,die bedankt heeft als bestuurslid van ,de bakkersbond G. en O. is gekozen de Heer M. E. Heester mans te Oude Tonge. Door het schrikken van het paard ge raakte de landbouwer H. van Seters met zyn wagen even buiten Stellendam in de sloot. Door toegeschoten hulp werd alles weer op het droge gebracht. De voerman kwam er met den schrik af. Ten gevolge van het ondieper worden van den mond der haven moet de stoom boot des avonds telkens op hoog water wachten, eer zij de haven kan binnen komen tot groot ongerief der passagiers. Ook de visschersvaartuigen kunnen met laag water niet binnen loopen. Heden werden hier bons uitgegeven, waarop men tegen f 2,60 220 turven kan bekomen. Dat ieder zich haast een bon te krijgen, laat zich begrijpen. GOEDEREEDE- Door het openkrabben van een puistje zwol de hand van J. van Dam zoo zeer op, dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. De dokter constateerde bloedvergiftiging. De collecte! voor de weduwe van den vermoorden zendeling heeft alhier opgebracht de som van f14,755. Met het oog op de drukke werkzaam heden zal voortaan de gemeentesecretarie alleen des morgens van 9 tot 12 uur voor het publiek geopend zijn. Deze week zijn in onze gemeente bons uitgereikt voor turf. Tegen betaling van f 2,60 werden op een bon 220 stuks turf verstrekt. In deze gemeente is de handel in aardappelen zeer levendig. Honderden H.L. worden .verhandeld tegen den prys van f4,20 per H.L. Dinsdag is hier door vele menschen het gebrom van een motor va» een vlieg machine waargenomen. De visschers hebben een 7 tal vliegtuigen gezien. Vanaf 6 September tot aan den dag der behandeling ligt ter secretarie ter inzage de gemeentebegrooting en is ze tegen ver goeding der kosten verkrijgbaar gesteld. OUDDORP- Aan schipper P. Bezufo'en is een bronzen eerepenning uitgereikt voor de menschlievendheid by de reddiDg van een drenkeling bij het Sprlngerdiep op 31 Mei. - Dat gaat vooruit. De firma Rood en Komtebedde hebben deze week een vleesch- houwery geopend. DEN BOMMEL, By Kon. besluit van 10 dezer is, met ingang van 1 October, be noemd tot Burgemeester der gemeente» Dirksland, Melissant en Herkingen, L. de "Winter, met toekenning van gelijktijdig eervol ontslag als burgemeester der ge meente den Bommel. Voor de vacante betrekking van hoofd der 2e O. L. School heeft zich, op het salaris van 1050 gulden, geen enkele sollicitant aangemeld. Thans zijn sollicitanten opge roepen tegen een salaris van 1200 gulden. By Kon. Besluit is deze week onze geachte burgemeester benoemd tot burge meester van Dirksland, Melissant en Her kingen. Zeer zeker zullen de inwoners onzer gemeente met leedwezen deze benoeming hebben vernomen. De weinige jaren, welke Zijn Edel Aehtbare als hoofd van deze ge meente mocht fungeeren, hebben ertoe bij gedragen om hem te waardeeren en zeer zeker zal zyn vertrek hier een plaats ledig maken, die niet gemakkelijk te vervullen is. Wy moeten Z.Ed. Achtbare met de be noeming feliciteeren, doch ook de gemeenten Dirksland, Melissant en Herkingen valt het groots geluk te beurt hem als hoofd hunner gemeente te mogen ontvangen. (Niet van onze gewone correspondent.) STAD AAN 'T HARINGVLIET- Op de kaai alhier ligt nu reeds een hoop zaadsuiker- peesn, welke als veevoeder naar elders zullen vervoerd worden. Het huis van P. J. Dorsman, dat vóór uitziet op den Achterdyk en achter op de kaai en dat door vier gezinnen bewoond wordt is uit de hand verkocht aan J. Malie paard alhier. Naar men verneemt, is de zoogenaamde Frel, een blok huizen van achttien wonin gen, door den heer J. P. Nieuwland va» Dirksland aan de hoogste bieders en myn- ders gegund. De heer J. Mol, onderwijzer aan de Openbare- Lagere School alhier hééft tegen 1 Nov. a.s. ontslag gevraagd als zoodanig. Onze vroegere dorpsgenoot, de heer G. W. H. Esselink is benoemd als Secretaris der gemeente Adorp (Gr.) De pry's van het gas is hier met zes cent opgeslagen en kost thans 22 cent, zegge twee en twintig cent per M3. Bovendien wordt het gas 's avonds om 10 ure tot 's morgens 11 ure (nieuwe tijd) afgesloten. Engelsche berichten over de handel wijze van Zweten. De onthullingen van Lansing, den Ameri- kaansehen minister van buitenlandsche zaken, hebben in Engeland sensatie gewekt. Het blijkt, dat het Zweedsche ministerie van buitenlandsche zaken zich tot post- en telegraafkantoor van de Duitsche regeering heeft gemaakt en in de laatste drie jaar geregeld of aanhoudend telegrammen in Duitsch cijferschrift onder het mom van Zweedsche regeeringstelegrammen heeft overgebracht. Cijfertelegrammen, die de onderteekening droegen van den Zweed- schen minister van buitenlandsche zaken en geadresseerd waren aan de Zweedsche legaties in zekere vreemde landen, zijn door die Zweedsche legaties overhandigd aan de Duitsche legaties in de landen, waarheen de berichten waren gezonden, die in wer kelijkheid in de Duitsche code waren opge steld. Op dezelfde wy'ze zijn Duitsche ge zanten in verscheiden landen in vrije tele grafische gemeenschap geweest met Berlijn, door hun cijfertelegrammen te overhandigen aan den Zweedschen gezant, die die tele grammen rechtstreeks naar Stockholm stuurde, vanwaar zy naar Berlijn werden doorgezonden. Wat het Amerikaansche vasteland aangaat, waren de meeste tele grammen blykbaar gericht aan de Zweed sche legatid te Buenos-Aires. De Duitsche gezant aldaar ontcijferde de tegrammen en zond ze door naar Duitsche gezanten in andere landen. Het is opmerkelijk, dat de ontdekking en ontcijfering van thans gepubliceerde tele grammen te danken is aan de overgelijke- lyke handigheid van den Amerikaanschen inlichtingendienst. Zoo heeft een van de eerste daden van den nieuwen vijand, die de Duitsche regee ring voorgaf te verachten, een verpletterend bewijsstuk tegen de Duitsche regeering en tegen een neutrale regeeriDg aan het licht gebracht, welke laatste men zoo barmhartig moet zijn als haar dupe te beschouwen. De inhoud van de openbaar gemaakte telegrammen kunnen niet anders dan de neutrale regeeringen toonen hoeveel geloof zij kunnen hechten aan Duitsche beloften en Duitsche conoessies. Men ziet den Duit- schen vertegenwoordiger te Buenos-Ayres, terwijl hij de gastvrijheid van de Argen- tynscbe republiek geniet, moord met voor bedachten rade op ArgentyDsche burgers op de open zee bepleiten, opdat de Duitscbe duikbooten geen spoor zouden achterlaten, waardoor hun misdaad in Argentinië bekend zou worden en daardoor dat land in oorlog met Dultschland zou komen. Dit is de vaste politiek, die weloverwogen is gevolgd tegon- over andere neutrale landen, in het bijzonder

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1917 | | pagina 10