Binnenland. Buitenland. Alleen wenseht de Commissieeenigeinliehtingen, ten eerste wet betreft de halve abonnementen voor havengeld, die in de rekening voorkomen, ten tweede wat aangaat eenige in de haven liggende booten, grooter dan 3 ton en niet voor havengeld aangeslagen. De voorzitter denkt, dat die halve abonne menten zyu van vreemde schippers, die het 2e halfjaar niet hebben betaald. De heer Keyzer zegt, dat dit niet kan. De regeling is, dat Stellendamsche schippers 2 maal per jaar de helft van het verschuldigde haven geld mogen betalen. Vreemde schippers betalen ineens liet volle bedrag De voorzitter kan niet met beslistheid zeggen, hoe de zaak zit en zegt onnderzoek toe. Zoo ook zegt de voorzitter onderzoek toe, om trent het 2e punt, waarover door den heer van Seters inlichtingen zyu gevraagd dus over de booten, die geen havengeld betalen, hoewel ze boven de 3 ton groot zyu. Dan zou er geen grens meer bestaan, meent de commissie. De heer Holleman vindt de opmerkingen door den heer van Seters gemaakt, juist, maar meent, dat de havenmeester kennis behoort te geven, zoo er een nieuw vaartuig komt, dat kunnen B. en VV. natuurlijk niet bijhouden, zoodat de terechtwijzing van den heer van Seters eigenlijk niet by B. en VV. thuishoort. De heer van Seters antwoordt den heer Holle man, dat het geheel ad-rem is, wanneer de commissie bjj B. en VV. komt en niet bij den havenmeester. De heer Holleman: Natuurlijk, ik ga geheel accoord met wat U hebt gezegd. De rekening wordt vervolgens vastgesteld en wel in ontvang op f 24666,736, in uitgaaf op f 24972,656. Nadeelig slot f 305,92. De rekening van het Algemeen Armbestuur wordt vastgesleld in ontvang op f 877,70, in uitgaaf op f 1500,295. Nadeelig saldo f 622,596. Wordt voorlezing gedaan van een adres van neringdoenden alhier om vei vroegde winkel sluiting in verordening vast te leggen tengevolge van de petroleumschaarschte. Wordt aange houden. De heer Roon verzoekt boete te heffen van de wethouders, zoo zij niet op hun post zijn, welk verzoek een hartelijk gelach doet opgaan. De voorzitter acht boete niet noodig. De vergadering wordt vervolgens gesloten. GOEDEREEDE. Ia de plaats van de heeren T. Lodder en P. Troost zyn tot wethouders dezer gemeente gekozen de heeren D. Breen en L. van der Wende. Door het Algemeen Armbestuur alhier zijn eenige perceelen bouw- en weiland ver pacht, waarvoor tot f 85 per gemet werd gegeven. Zaterdag was de heer D. Lodder alhier genoodzaakt een paard v»or zijn auto te spannen. De machine was n.l. defect. Was er een zeer goede aardappeloogst te verwachten, door de vele regens zal die oogst niet meevallen. Wel is het beschot zeer goed, maar het kwaad heeft vele knol len aangetast, zoodat ten slotte een groot deel van den oogst verloren gaat. OUDDORP- Geslaagd voor 't examen H. B. S. te Middelharnis de jongeheer Chr{ v. Gemerde en Mej. M. van Olst. OUDE T0NGE- Naar men verneemt zullen dit najaar de suikerbieten per schip in plaats van per tram worden vervoerd, een en ander ter besparing van steenkolen. Bij publicatie is ter algemeens kennis gebracht, dat zü, die granen hebben gedor- schen van de hoeveelheid kennis moeten geven ter secretarie; dat vervoerbewijzen voor verzending naar van Stolk ter secretarie verkrijgbaar zijn des v.m. van 9—12 ure; dat geen tarwe, uitgezonderd voor de zaai, aan wien ook mag gelaten worden. Aan A. Fase, wagenmaker alhier, is ingevolge de Hinderwet vergunning ver leend tot het plaatsen van een gasmotor. Alhier is koffie op de broodkaarten verkrijgbaar. In de Dinsdag 4 September gehouden Raadsvergadering is de Heer L. Slis tot Wethouder herkozen. Jl. Maandag is in tegenwoordigheid van vele autoriteiten de Keersluis door den aan nemer J. Stuurman, aan de gemeente over gegeven. De Gemeenterekening dienst 1916 is door den Raad vastgesteld met een nadeelig saldo, de gewone van f 390944'/2> en de buitengewone van f 20066,284/!. De Rekeningen van het Groot-Armbe stuur, den boedel Dabbe en het Weeshuis, z\jn door den Raad goedgekeurd. OOLTGENSPLAAT- De jongeheer D. C, Doorduijn, leerling der openbare school alhier slaagde Disdag jl. voor het toelatingsexamen voor de 2e klasse R. H. B. S. te Middel harnis. De jongeheer J. B. Kieuwiet leerling der Christelijke school en van de Fransche cursus der openbare school alhierslaagde Donderdag jl. voor het toelatingsexamen voor de le klasse dier H. B. S. Verleden week is alhier geopend het R. K. militair vereeniginsgebouw St. Ge- rardus. In de op Dinsdag jl. gehouden raads vergadering is inplaats van den heer J. A. Slis, die zich niet weer verkiesbaar stelde tot wethouder gekozen de heer W. J. Don kersloot Lz. STAD AAN 'T HARINGVLIET- De uitslag van de openbare vrijwillige verkooping van achttien huizen met erf alhier, bij afslag, ten pverstaan van NotarisP. A. van Buuren voor den heer J. P. Nieuwland te Dirksland, op Vrijdag 31 Augustus jl. is geweest, dat slechts twee huizen zijn gemijnd. Koop 6 werd gemijnd op /330— door J. den Hol lander en koop 13 door J.Huizer Johsz. op f305.— Alle andere koopen en combinatiën zyn aangeloopen. De achttien koopen heb ben dus te zarnen opgebracht ƒ6275. De vorige week kwam L. A. alhier in aanraking met de in werking zijnde dorsch- machine; hij werd daardoor zoodanig aa* achterhoofd en hals gewond, dat hij niet in staat was zijn werkzaamheden voort te zetten. Het zoontje van W. v. d. W. alhier, geraakte te water, toen hij op het Oude- Stadsche gors over de plank ging, die over de breede uitwatering van de aldaar aan wezige put ligt. Met veel moeite werd hy door zijn makkers gered en op het droge gebracht. De Burgemeester dezer gemeente maakt bekend, dat de gemeentebegrooting, dienst 1918, voor een ieder ter secretarie ter visie ligt. Op het telefoonkantoor alhier zijn de vorige maand behandeld 72 telegrammen 188 gesprekken en 18 oproepberichten. Er worden hier zooveel aardappelen verscheept, dat er op 15 September a.s. niet veel meer over zullen blijven. Ook zieke aardappelen worden hier ingeladen tegen ƒ1,50 den Hectoliter. Door den gemeenteraad alhier is tot Wethouder herkozen, de heer L. Braber J.Lz. Brandstofvoorziening In een onderhoud, dat heeft plaats gehad tusschen den Directeur der Rykskolendistri- butie en den secretaris der centrale commissie uit de arbeidersbeweging voor de levens middelenvoorziening, heeft laatstgenoemde o.a. gewezen op de onrust, welke nog in breede kringen bestaat en door berichten en beschouwingen in een deel der pers wordt gevoed ten opzichte van de vraag, of de 10 of 12 HL. steenkool, volgens de getroffen rantsoeneering toegezegd aan de bezitters van een of twee haardsteden, ook inderdaad zullen worden verstrekt. Mede heeft hy de aandacht gevestigd op de ontstemming, welke wordt gewekt door het feit, dat in verschillende gemeenten de meergegoeden reeds thans doordebrandstoffencommissies in de gelegenheid worden gesteld, eenige HL. anthraciet of steenkool in te slaan. De directeur der Rykskolendistributie heeft naar aanleiding van het te berde gebrachte nadrukkelijk verklaard, dat voor de onrust ten aanzien van de verstrekking van de toegezegde 10 en 12 HL. geen reden behoeft te bestaan. Alle maatregelen werden en worden getroffen, waardoor deze hoeveel heden aan alle huisgezinnen zullen kunnen worden gegeven. Uitdrukkelijk is voorts bepaald en streng zal er de hand aan worden gehouden, dat de bezitters van meer dan 2 haardsteden van het hun boven 12 HL. toegewezen kwantum niets zullen krijgen alvorens de Rykskolendistributie daartoe machtiging heeft verleend, welke machtiging uit den aard der zaak niet zal worden gegeven vóór de 10 of 12 HL. voor klassen I en II hetzy door de huisgezinnen zijn ontvangen, hetzij voor hen voorradig zijn. Ten aanzien van het feit, dat reeds thans door sommige brandstoffencotnmissies voor meergegoeden een aantal HL. anthraciet of steenkool worden verkrijgbaar gesteld verklaarde de heer Frowein, dat zulks wordt toegestaan, ten einde de distributie te verge makkelijken. Onnoodige ophooping van voorraden bij de vaak beperkte opslagruimte in de gemeenten wordt hierdoor voorkomen. Ongerustheid, dat door een en ander de meergegoeden meer zullen krijgen dan hun toekomt is ongewettigd. Zy krijgen thans in geen geval meer dan 10 of 12 HL. en deze hoeveelheid is iedereen gegarandeerd. Ingeval hier of daar toch nog overtredingen mochten plaats hebben, behooren deze on middellijk ter kennis van het Rijkskolen- bureau te worden gebracht, Er zal dan krachtig worden ingegrepen. Melissant, 29 Augustus 1917. Aan de Aardappelvereenigitig Noordeinde 167-, 's GRA VENIIAGE. met afschrift aan de Rijkscommissie van Toezicht, Amaliastraat 2, 's-Gravenhage. Met dezen nemen wij de vrijheid onder staande onder Uwe aandacht te brengen. De aardappelziekte neemt in ons eiland zeer groote afmetingen aan, waardoor wy ons afvragen, zou hier niet direct moeten worden ingegrepen, opdat nog een groot gedeelte voor de voeding van mensch en dier behou den blijft. Beleefd verzoeken wij U daarom een controleur naar ons eiland te sturen, opdat deze U kan adviseeren. Tot nadere inlichtingen zijn wij gaarne bereid. Hoogachtend, Het Dag. Bestuur van de Blak. boerenbond, (w g.l J. OVERDQRP, Voorzitter. (w.g.) A. W. KEIJZER, Secretaris. Drankbestrijding De Nederlandsche Vereeuiging tot Af schaffing van Alcoholhoudende Dranken, de oudste der Nederlandsche organisaties op het gebied der draukbestrydiug viert op 12 September aanstaande haar 75-jarig bestaan. Waar de zetel der Vereeniging Amster dam is, zal dit jubileum feestelijk worden herdacht in een driedaagsthe reünie, in de hoofdstad des lauds, en wel op 15, 16 en 17 September. Daar zullen allereerst officieel vertegen woordigd zyn de 400 afdeelingen met hunne twintigduizend leden, die de N. V. telt, over het geheele land verspreid, doch om het feest zoo algemeen mogelijk te doen zyn vormden zich reeds in den loop van dit jaar in vele afdeelingen reisclubs, zoodat een groote toeloop van N. V.-leden naar Amsterdam verwacht mag worden. Rantsoeneering van gas. De Ryks-Kolendistributie heeft voor de rantsoeneering van gas voor het tijdvak van 1 October 1917 tot en met 31 Maart 1918 de volgende regelen vastgesteld. Gas. Aan alle particuliere verbruikers moet worden verstrekt: I. als minimumrantsoen: a. voor verlich ting: in October 16 M3, November 22 M3, December 26 M3, Januari 24 M3, Februari 19 M3 Maart 13 M3; b. voor by-koken (wa terverwarming enz.): 10 M3 per gezin per maand vermeerderd met 2 M3 voor elke persoon waaruit het gezin bestaat. II. als vast rantsoen voor verwarming: 180 M3 voor eiken door de Brandstoffen- Commissie geboekte gashaard, waarvoor van liet brandstoffenrantsoen 6 HL. steenkool wordt afgetrokken. Bovenstaand .minimum-rantsoen is de gemiddelde behoefte van de kleinere ver bruikers in de groote steden, zoodat, mits de uiterste zuinigheid wordt betracht, met dit rantsoen wordt toegekomen. In gemeenten, waar het gemiddeld ver bruik in 1914 lager was dan bovengenoemd minimum-rantsoen mag uit den aard der zaak het minimum-rantsoen niet hooger worden gesteld dan het gemiddeld verbruik in 1914. Nadat voor elke gasfabriek de hoeveelheid gaskolen (gasolie) is vastgesteld, noodig zoowel om bovenstaande rantsoenen af te leveren als om in de door de Ryks Kolen- distributie vast te stellen hoeveelheid gas voor industrie, straatverlichting, verlichting van openbare gebouwen enz. te voorzien wordt de overblijvende hoeveelheid verdeeld over de gasbedrijven in die gemeenten, in welke het gemiddeld verbruik in 1914 hooger was dan het minimum-rantsoen. Aan alle gasbedrijven zal in de eerste dagen van September worden medegedeeld welke hoeveelheid gas in het tijdvak van 1 October 1917 tot 31 Maart 191S kan worden afgegeven. Elke gemeente moet een zoodanig stelsel van gasrantsoeneering invoeren, dat elke verbruiker zijn minimum-rantsoen ontvangt. Opgemerkt zij, dat deze rantsoeneering is gebaseerd op een maandelykschen aanvoer uit het buitenland van 80,000 ten gaskolen. Prijzen van rundvleesch. Sinds enkele dagen is door een_slagerin de Boterhal te Utrecht rundvleesch ver kocht tegen 45 tot 55 cent per halve K.g. Het was vleesch van goede hoedanigheid. De vraag was enorm groot. Binnen zeer korten tyd was het vleesch uitverkocht. In de meeste winkels blijven intusschen de prijzen van rundvleesch veel hooger. By het gemeentebestuur bestaan thans zeer ernstige plannen om, indien daarin niet ten spoedigste verandering komt, rundvleesch rechtstreeks verkrijgbaar te stellen, hetzij in de vischkiosken, hetzij in enkele winkels in de stad. De gemeente beschikt over vol doend ter zake kundig personeel om voor in- en verkoop zorg te dragen. Aan de uit voering van het denkbeeld staan dus geen practische bezwaren in den weg. Riga bezet. Uit Berlijn wordt officieel 3 September 's avonds gemeld, dat Riga is genomen. Riga, de hoofdstad van het Russische gouvernement Lijfland, verheft zich op beide oevers van de Dwina, waarover een schip brug ter lengte van 250 meter en een spoor- weglijn gelegd is. De stad is 11 K.M. van de monding van de Golf van Riga verwijderd en ligt aan de spoorlijn Riga-Orel, Riga- Petrograd, Riga-Mitau. Zij is na Petrograd de belangrijkste havenplaats der Russische Oostzee-proviucies. De oude stad is rijk aan geschiedkundige bouwwerken, heeft echter nauwo en hoekige straten; hier concentreert zich het eigenlijke handelsleven. De sedert 1856 afgebroken wallen zijn in fraaie wan delwegen veranderd. De voorsteden, welke zich nog steeds sterk uitbreiden, zyu de zetel van de nijverheid. De stad heeft een aantal kerken, openbaie gebouwen, banken en onderwijsinrichtingen. Het aantal inwoners bedroeg in 1897 256 197 De nijverheid is sedert 1895 sterk in bloei toegenomen, zoodat Riga tegen woordig ook in industrieel opzicht een van de voornaamste steden van Rusland vormt. Men telde in 1900 356 fabrieken met 42.274 arbeiders, waar voor 67.25 millioen roebels werd geproduceerd. Byna alle takken van nijverheid zyn er vertegenwoordigd; ge noemd moeten worden twee groote wagon- fabrieken, een electrotechnische fabriek, tal rijke fabrieken voor metaalwaren en ma chines, chemische fabrieken, een aantal groote houtzaagmolens, tabaks- en sigaren fabrieken, bierbrouwerijen, een groote fabriek voor gummiwaren, enz. Uitgevoerd werden (in 1906 over zee voor een bedrag van 156 millioen Roebel) in de eerste plaats boter, eieren, granen, lijn koeken, wild, gevogelte en vlas; verder lijnzaad, hennep en huiden. Ingevoerd werd (in 1906 over zee voor een bedrag van 108,5 millioen Roebel) in de eerste plaats thee, verder ruwe katoen, haringen, caoutchouc, jute, steenkolen, kurk, metalen, kleur- en meststoffen. Riga stond vóór den oorlog met Stettin, Lübeck, Bremen, Hamburg, Keulen, Stock holm, Kopenhagen, Rotterdam, Antwerpen, Rouen, Hull, Leith, Dundee en met Petro grad, Libau, Oddessa en andere Russische havensin regelmatige stoom vaart verbinding. De stad werd in 1201 door Albrecht I van Bekeshovede, bisschop van Riga gesticht, die in 1202 zijn zetel naar hier overbracht. Toen in den zomer van 1915 't groote offensief onder Hindenburg de Russen nood zaakte terug te trekken en een uitgebreid terrein pry's te geven werd de opmarsch der Duitschers voor Riga tot staan gebracht. Dat de stad thans is bezet,- zonder dat er belangrijke gevechten hebben plaats gehad, moet aan de verslapping in het Russische leger worden toegeschreven, waarvan in den laatsten tyd herhaaldelijk door het opper bevel moest worden gemeld, dat zoowel hier als elders belangrijke stellingen zonder meer werden verlaten. Doodvonnissen over Belgische burgers. Wat gevreesd werd is waarheid gebleken de Duitschers hebben den burgemeester van Hammont. Louis Keunen, Zaterdag ter dood veroordeeld. Hammont is een grensgemeente in 't Noorden van Belgisch Limburg. De Duitschers waren woedend, omdat maanden lang door Limburg zooveal Belgische jon gelingen, die hun tyrannie moe waren, over de grens vluchtten. Zy hebben wellicht den burgemeester van Hammont verantwoorde lijk willen stellen voor die ontvluchtingen. Men zal zich herinneren, dat na de vlucht uit Luik van een honderd-tal burgers met een sleepboot, op dergelijke pogingen tot ontsnapping de doodstraf werd gesteld. Men kent de motiveering van het vonnis door den krijgsraad te Hasselt uitgesproken, echter nog niet. „Les Nouvelles" van Maas tricht verneemt, dat nog andere personen veroordeeld zyn. Het doodvonnis werd ook uitgesproken tegen Abbé Ballings van Ham mont, leeraar aan het college van Neerpelt en tegen den overste van de broederschool te Hamont. Vos een werkman, kreeg vijftien jaar dwangarbeid, Isidore Gieien twee maan den gevangenisstraf en 2000 Mark boete. De veldwachter Adriaan Willekens twee maanden gevangenisstraf. Burgemeester Keunen is vader van zes kinderen. De gemeenteraad van Hammont heeft Zondag een spoed-vergadering gehouden en een petitie om genade voor de drie veroor deelden opgesteld. Deze petitie werd door alie inwoners geteekend en door de wet houders .der gemeente naar den gouverneur te Hasselt gebracht. Wij moeten deze petitie steunen. Gewoonlijk verneemt het volk in België het vellen van een doodvonnis tegelijk met het bericht van de uitvoering. Het onschuldig bloed is dan vergoten, de misdaad voltrokken maar misschien is het nog tijd voor een algemeeno protestactie tegen deze uitspraak. Misschien kunnen wij nog verhinderen, dat drie algemeen geachte burgers als slachtoffers van de Dtiitsche terreur vallen. Tegen alle recht in heeft Duitschland België bezet en tegen alle recht in beschikt het nu over de levens van Belgische burgers. Kan er dan niet onmiddellijk een luide stem opgaan ten gunste van deze drie mannen, di« in hun cel den dood verbeiden? Weer drie onschuldigenWant wat ze deden in een neutraal land als België, kan onmogelijk een misdaad zyn. Zullen ze toch tegen een kazernemuur geplaatst en neer geschoten worden' Dat ook uit Nederland een stem kiiuke voor de bevrijding der drie veroordeelden van Hammont. Opwekking tot kalmte. De Saksische minister van binnenlandsche zaken heeft aan alle ambtenaren on beamb ten opgedragen tegenover het publiek steeds vriendelijk en geduldig to zyn om de men- schen niet door scherpe woorden of on- heuscho bejegening te prikkelen, daar do burgerij zich door de treurige tijdsomstan digheden toch reeds in een doorloopend zenuwachtigcn toestand bevindt, waardoor

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1917 | | pagina 6