„VOORUIT!" TWEEDE BLAD No. 44 8 Sept. 1917 Officiëele Mededeelingen. Plaatselijk Nieuws. 5 Aan H.H. Burgemeesters. Aan boeren wien graan uit den oogst 1916 voor eigen bak is gelaten en aan wie nog geen broodkaarten zjjn uitgereikt, kan onder uw nauw lettende controle koffie en na 12 September koffie of thee tot ten hoogste de vastgestelde rantsoenen door de gebruikelijke winkeliers worden geleverd. U gelieve het totaal der aldus door iederen winkelier afgeleverde hoeveelheden mede te deelen aan het thee-koffie distributie bureau, gevestigd Vischsteeg 5 Amsterdam, onder opgave tevens bij wien de winkelier zjjn voorraad wenscht aan te vullen voor zoover de distributieregeling zulks toelaat; dat bureau zal dien leverancier dan speciale machtiging tot aflevering verstrekken. Minister van Landbouw POSTHUMA. MIDDELHARNIS- Verbeterd bericht. Bij het gehouden examen door de vereeniging tot veredeling van het ambacht, slaagde onze dorpsgenoot B. Albregts als jezeMiuisschil- deren. Mej. Boom had bij het neerlaten van een raam het ongeluk haar vinger zoodanig te klemmen dat geneeskundige hulp nood zakelijk was. Benige visschersvaartuigen te Scheve- ningen thuis behoorende doch die daar geen plaats meer in de haven kunnen be komen, zullen tydeljjk hier ligplaats in de kaai nemen. Geslaagd voor de 1ste klasse der H. B. School de jonge dames S. Knöps en B. de Haas en de heeren S. Haagens, A. Beversluis, G. Jongejan, H. Zaayer, K. Jansen en M. v. Nieuwenhuizen. Aan verschillende bewoners dezer ge meente werden deze week bons voor Antre- chietkolen thuis bezorgd. Waarom kunnen of mogen de andere in voorraad zijnde steenkolen ni£t worden verdeeld. In Som melsdyk hebben de inwoners veel meer brandstoffen ontvangen dan hier. Te IJmuiden zijn binnengekomen de vischsloepen „Paul Kruger" sch. A. Jongejan „Albatros" sch. J. de Waard en „Oranje Ndssau, sch. D. Koster met een besomming van f2600 f2300 en f2000. De 85-jarige C. de Groot had het onge luk in de kelder te vallen en haar been te kneuzen. Dinsdag werden bij de gehouden ge- meenteraads-vergadering als nieuwe leden beëedigd de heeren J. v. d. Slik en G.C. Brug- geman. Herkozen werd tot Wethouder de heer C. Kolff Sr. en gekozen de heer J. 0. Born. Tot lid van de Schoolcommissie werd benoemd, de heer L. Korvink. Vergadering van den Raad der Gemeente Hiddelharnis op 4 September 1917, 's avonds om 6 uur. Aanwezig met den voorzitter 7 leden: C. Alblas, J. C. Born, C. C. Bruggeman, C. Kolff, J. v, d. Slik. J. Vroegindeweij en S. Zeedijk. Er zijn vier vacatures wegens vertrek van den heer Jacq. Braber naar Sommels- dijk en het bedanken van J. J. Nipius, J. Zaaijer en C. T. Zeedijk. De voorzitter opent de vergadering en verwelkomt de nieuwe leden, die na eeds aflegging zitting nemen. Na lezing worden de notulen ongewijzigd goedgekeurd. Van de mededeelingen aan den Raad ver melden we: goedkeuring der wijziging in de begrooting I9L7het advies der gezondheids commissie inzake riool in Schoolstraat, dat aangehouden wordt; verzoek tot rioleering voor bouwvereeniging „Vooruitgang" by de H.B. S., eveneens aangehoudenschriftelijk ontslag der HH. Nipius, Zeedijk en Zaaijer als raadsleden. Zaterdag is ingekomen een verzoek om terrein voor varkenshokken. De voorzitter stemt daarmee in, al is de gemeente daartoe niet verplicht, doch wenscht in volgende vergadering met een voorstel te komen, zóó mogelijk. Het voorstel van Burg. en Weth. om het salaris der wegers te verhoogen, na overleg met den heer Mans genomen, wordt aange nomen, zoodat van het weegloon voor taan als salaris za) gelden. Als wethouder wordt met 5 stemmen herkozen de heer C. Kolff en gekozen met 6 stemmen de heer J. C. Bom, die beiden hun benoeming aannemen. Goedgekeurd worden de rekening van het burgerlijk arm bestuur met een goed slot van f 46,99 en van het weeshuis met een saldo van f 488,226 over het jaar 1916. De rekening over 1916 en de begrooting over 1918 worden in handen gesteld van een commissie van drie leden, waartoe gekozen worden de HH. S. Zeedijk, C. Alblas en J. v. d. Slik. De rekening der gasfabriek kan, de tijds omstandigheden in aanmerking genomen, tamelijk gunstig genoemd worden. Door terugbrengen der afschrijving van f 2400 der hooge oprichtingskosten op f 883, werd ze "sluitend gemaakt. De heer Alblas vraagt, of inzage van het rapport der gasfabriek te krijgen is, wat wordt toegestemd. Tot leden van twee stembureaux voor de a.s. gemeenteraadsverkiezing voor 2 lede tot 1919 en 2 leden tot 1921 worden ge kozen: a. S. Zeedijk, C. Alblas en J. v. d. Slik; b. C. Kolff, J. Vroegindeweij en S. Zeedijk. In afwijking van de aanbeveling van B. en W. waarop geplaatst waren de HH. B. Boomsma en S. v. d. Plaat, werd met 6 stemmen tot lid der schoolcommissie ge kozen de heer L. Korvink, oud-wethouder, die van deze benoeming zal worden in kennis gesteld. Besloten wordt den nieuwen gemeente veldwachter, die 20 Sept. in functie zal treden, tevens de benoemen tot haven meester en ambtenaar der gemeentebelas tingen. De jaarwedde wordt, om het fooien stelsel te ontgaan en nevenbetrekkingen te keeren, met f 100 verhoogd, dus gebracht op f 700. Op een vraag van den heer Vroegindeweij of deze verhooging reeds is toegezegd, ant woordt de voorzitter, dat dit wel in uitzicht gesteld is, daar anders een tweede benoemde bedanken zou. Aan den gepensionneerden veldwachter Vermeulen, wordt voor dit na jaar f 25 gratificatie toegestaan om den nieuwen veldwachter in te lichten by zijn functie als havenmeester, wat' met de a.s. bietencampagne noodig geacht wordt.Voor politiekleeding zal natuurlyk meer noodig zyn wegens volledig inspannen van den nieuwen veldwachter. De voorzitter deelt ten slotte mee, dat 5 Sept. begonnen wordt met de restauratie der Raadszaal, dank zy de gift van f 1000 mogelijk geworden, al zal deze wat worden overschreden. De kachel zal komen te vervallen om plaats te'maken voor de schilderij, terwijl de ver warming zal geschieden door heet water met gas als brandstof. Voor 1 Nov. zullen B. en W. trachten te voorzien in de behoefte aan plaats voor varkenshokken. Na het in orde brengen der Raadszaal en het ontruimen van het oude postkantoor door de tijdelijke bewoners, werklieden aan de H. B. S. zal dit laatste voor vergaderingen van commissies en vereenigingen worden bestemd om de raadszaal te sparen. Met de mededeeling, dat volgende week raadszitling gehouden wordt voor de be handeling van den Hoofdelyken Omslag, sluit de voorzitter de vergadering. Toegelaten tot de I» klasse der Rijks H. B. S. te Middelharnis. A. L. W. van Hemert te Sommelsdyk, A. Beversluis te Middelharnis, S. Hagens te Middelharnis, B. C. de Haas te Middelharnis, J. S. de Haas te Sommelsdyk, K. A. J. Jansen te Middelharnis, G. Jongejan te Middelharnis, S. C. KnÖp3 te Stellendam, A. de Moojj te Sommelsdyk, M. C. v. Nieuwenhuijzen te Ooltgensplaat,, D. K. Poortvliet te Dirksland, C. Zaaijer te Middelharnis, P. H. A. de Bruin te Dirksland, C. S. van Gemerden te Ouddorp, A. G. C. de Hondt te Goedereede, A. Joppe te Stad aan 't Haringvliet, J. B. Kiewiet te Ooltgensplaat, J. de Later te Stellendam, P. K. Nagtegaal te Dirksland, W. Th. M. van Olst te Ouddorp, M. Rooij te Dirksland, D. J. de Wilde te Nieuwe Tonge, E. A. T. van Schouwen te Oude Tonge, D. C. Slis te Oude Tonge, J. Sneyders de Vogel te Dirksland, M. 0. van den Tol te Ooltgensplaat, L. P. Akershoek te Ouddorp, G. J. P. P. Boomsma te Middelharnis. A. C. van Putten te Ooltgensplaat, C. van Prooyen te Den Bommel. Toegelaten tot de 2e klasse der Rijks H. B. S. te Middelharnis. D. C. Doorduijn, Ooltgensplaat. H. Hartman te Oude Tonge, I. Joppe te Stad aan 't Haringvliet, J. P. Lokker te Dirksland,, S. Sneyders de Vogel te Dirksland, J. Boomsma te Middelharnis, M. Boomsma te Middelharnis, A. M. Hobbel te Ooltgensplaat, SUMMELSDIJK- De kohieren van de perso neels belasting no. 2 en 2b over het dienst jaar 1917, zijn invorderbaar veïklaard en aan den Ontvanger ter invordering ter hand gesteld. Ieder daarop voorkomende belasting schuldige is verplicht, zijnen aanslag, op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Maandag werd de slagersknecht van den heer J. Leuw alhier vermist. Hij was met de flets de klanten op Plakkee afge gaan en keerde niet terug. Al spoedig bleek Idat hij zyn vleesch nog nergens had be zorgd. Den anderen dag vond men zijn fiets by het havenhoofd van Middelharnis. De jongen was met de tramboot weggegaan, en, naar men zegt, thans in de ouderlijke woning te Amsterdam teruggekeerd. Ter gemeente-secretarie is als volontair toegelaten M. Knape Az, Zondag a.s. hoopt voor dq Ned. Herv. Gemeente alhier op te treden Ds. van As te Dirksland. Doordat hy met zyn fiets viel had de heer J. B. het ongeluk zijn hand zoodanig te verwonden, dat geneeskundige behande ling noodzakelijk was. De tydens de Godsdienstoefening in de Ned. Herv. Kerk alhier jl. Zondag gehouden, collecte voor den bouw vaq Evangelisatie^ lokalen te Oostvoorne en Nieuwesluis heeft opgebracht f 26,17. Zondag 9 September vm. 9,45 ure, zal voor de Vrijzinnig Hervormden optreden, Ds. W. A. van der Scheer van Tiel, in de zaal van den heer S. van Leeuwen, aan den Langeweg alhier. BIRKSLAND- Tot heden zyn van hier ge slaagd voor het toelatingsexamen voor de H. B. S. te Middelharnis S. Sneyders de Vogel en Joh. Lokker voor de 2e klasse en M. Poortvliet Dd., M. Rooij, P. Nagtegaal en P. de Bruin voor de le klasse. Door de weningbouwvereeniging alhier zijn aan het voormalige Molenpad een twintigtal woningen gebouwd, die thans als volgt zyn verhuurd: 1 L. Kastelein, 2 P. de Bij, 3 J. Keijzer, 4, Abr. v. Prooyen (winkel), 5 P. v. d. Gijze, 6 L. Hagens, 7 H. Knops, 8 A. v. Holten, 9 Adr. Ardon Cz., 10 L. E. van Vliet, 11 W. de Ruiter, 12 Adr. den Hollander, 13 G. Bakker, 14 A. Bestman, 15 M. Witvliet, 16 L. Tamboer, 17 C. Greven- stuk, 18 P, Witvliet, 19 J. van Gulik,20J. de Wachter. UERKINGEN- Door den Gemeenteraad is met algemeens stemmen tot Gemeente- Ontvanger en boeklfbucku' van het Algemeen Armbestuur benoemd, de heer A. Munters, Gemeente-Secretaris alhier. Deze week is op no. 21 verkrijgbaar gesteld bij winkeliers '/2 ons havermout. Tot wethouder dezer gemeente is met algemeene stemmen herbenoemd de heer J. den Boer, die deze benoeming weder heeft aangenomen. De Gemeenteraad benoemde tot lid van de Commissie tot wering van School verzuim de heer A. Munters Jr. Het kohier no. 2 der Personeele-Belas- ting voor 't belastingjaar 1917 is afgekondigd en aan den Rijks-Ontvanger ter invordering ter hand gesteld. r VERSLAG van het verhandelde in de openbare Raadsvergadering van Herkin- gen op Dinsdag 4 September jl. voor- middags te 10 uur. Voorzitter de Heer J. den Boer waarnemend Burgemeester. Afwezig de Heer M. Keijzer. Na opening der vergadering door den Voorziter worden de notulen der vorige vergadering gelezen goedgekeurd en geteekend. 1. Allereerst wordt overgegaan tot de be- eediging der Heeren J. den Boer, A. Mans em L. van der Velde herkozen raadsleden die ini handen van den Voorzitter de gebruikelijke eeden afleggen. 2. Wordt met algemeene stemmen tot wet houder herkozen de Heer J. den Boer (1 stem' in blanco) die onder dank verklaart de herbe noeming weder aan te nemen. 3. Deelt de Voorzitter mede, dat alsnu in behandeling komt het stellen van zekerheid van den nieuw te benoemen Gemeente-Ontvanger in de plaats van wijlen den Heer Witvliet. Burgemeester en wethouders stellen voor het bedrag der zekerheidsstelling van den Ontvanger te bepalen op f 1200 waartoe wordt besloten. 4. De Voorzitter zegt dat destijds bij de benoeming van den Secretaris is besloten deze te benoemen tot zoolang hij Gemeente Ontvanger zal zjjn en toen reeds de combinatie van Secretaris en Ontvanger in uitzicht is gesteld ten einde beide betrekkingen met elkaar te ver- eenigen. Wordt besloten beide betrekkingen nu te combinceren doch bij eventueele vacature op nieuw over decombinatie'seen besluit te nemen. Op de aanbeveling voor ontvanger der Ge meente zjjn geplaatst: No. 1 A. Munters Gemeente Secretaris. No. 2 H. Munters. Met algemeene stemmen wordt A. Munters tot gemeente ontvanger benoemd; deze zal in functie treden, zoodra de zekerheid zal gesteld zjjn. 5. Volgt alsnu benoeming van den Secretaris waarvoor dezelfde personen worden aanbevolen. Met algemeene stemmen wordt daartoe de tegen woordige Secretaris Rcnoemd. 6. Vervolgens wordt overgegaan tot benoeming ran een boekhouder van bet Algemeen Armbe stuur. Op de aanbeveling zjjn wederom de zelfde personen geplaatst. Met algemeene stemmen wordt de Heer A. Munters ook daartoe benoemd, waarop de Voorz. en de leden den Heer Munters harteljjk feli citeerden. Munters dankt do leden voor het groote vertrouwen dat. zjj in hem stollen en spreekt do hoop uil dal hjj dit vertrouwen zich zal waardig trachten te maken door oerljjk en oprecht de functies te bekleeden. 7. Door het. overlijden van Witvliet is mede opengevallen het lidmaatschap der Commissie tot wering van Schoolverzuim. B. en VV. hebbeu daarvoor een aanbeveling opgemaakt van twee personen vermeldende: No. 1. A. Munters, Gemeente-Secretaris. No. 2. A. J. den Boer, landbouwer. Met algemeens stemmen (1 blanco briefje) wordt daartoe benoemd de Heer Munters die deze benoeming aanneemt. 8. Komt aan de orde bespreking benoeming lantaarnopsteker en nachtwaker. Ingekomen is slechts 1 sollicitatie ul. J. Speelman. B. en W. achten het beter opDieuw nogmaals sollicitanten op te roepen naar de betrekking van nachtwaker en het traktement te stellen op f 125. Zoowel traktement als benoeming zullen dan geiden voor 1 jaar. Blijkt bet noodig een lantaarn opsteker te benoemen, dan geniet de te benoemen nachtwaker daarvoor de voorkeur. Aldus wordt besloten. 9. Wordt besloten door tusschenkomst van den turfhandelaar den Boer 500 pakken turf- strooisel voor rekening van dien bandelaar te laten bestellen doch bij eventueel verlies hem hierin tegemoet te komen. De regeling en de controle op dien verkoop zal geschieden door bet Gemeentebestuur. 10. Ten slotte wordt aangeboden de Geuieente- begrooting voor den dienst 1918. De Secretaris geeft op verschillende posten de noodige inlich tingen, waarop besloten wordt deze in een volgende vergadering nader in behandeling te nemen. Verder niets meer te behandelen zjjnde wordt de vergadering gesloten, STELLENDAM. Zondagmorgen en middag zal in de Ned. Herv. Kerk alhier optreden de Heer Schreuder uit Dordrecht. Van den landbouwer A. Human alhier geraakte een 5-jarig paard in een grippel. Men vond het dier des morgens dood. Het dier had een waarde van f1000. Gedurende de vorige week is door de garnalenvisschers slechts 4 dagen gevischt. Er gingen uit respectievelijk 7, 2, 22 en 6 vaartuigen. Van de vangsten werd per vaar tuig aan de pelleryen 70 it 80 kilo geleverd voor 20 cent per Kg. De rest ging naar de vischnaeelfabriek h 8 ct. de Kg. De hser Johs. Nagtegaal, tot wethou der dezer gemeente herkozen, heeft deze benoeming aangenomen. In de vorige maand werden aan het postkantoor behandeld 144 telegrammen, 279 telefonische gesprekken en 25 oproep berichten. Totaal 448 handelingen. Door de bemanning van de Stoomboot Maasnymph III, varende van hier op Rotter dam, werd Maandagmorgen op het Haring vliet een drijvende mijn ontdekt, wat te Hellevoetsluis werd gerapporteerd. Een tor pedoboot is uitgevaren om het ding onscha delijk te maken. Door de pellerijbazen is de prijs der garnalen van 20 cent de kilo verlaagd op 15 cent. Voor de le klasse der R. H. B. S. te Mffldelharnis zijn van hier geslaagd de jongejuffrouw S. Knöps en de jongeheer J. de Later. Deze week zijn van hier vervoerd 2500 H.L. aardappelen, Eigenheimers. Het beschot valt mee, terwjjl ook het bederf niet zoo erg is als gevreesd werd. Vergadering van den Raad der Gemeente Stellendam op 4 September 1917 des avonds 7 mm»- Aanwezig alle leden. Voorzitter de Burge meester. Nadat de vergadering op de gebruikelijke wijze geopend is, verzoekt de voorzitter de heeren Kievit en van Seters de beide herkozen leden, de heeren Biemond en Keijzer binnen te leiden. Hierna legt de heer Biemond den voorgeschreven eed, de heer Keijzer de belotte af. De voorzitter feliciteert de gekozenen en hoopt dat zjj, als tot nu toe, de belangen der gemeente naar hun beste krachten te behartigen. De heer Keijzer dankt den voorzitter voor de gesproken woorden en knoopt bier aan vast iets over de wjjze, waarop dezen keer de verkiezings strijd is gevoerd. Er is, zegt hjj, in strooibiljet ten gezegd, dat hjj de man is van belasting- verhooging, doch juist bet omgekeerde is het geval. Dan zou men, zoo Kejjzer werd gekozen, geregeerd worden door een groep personen buiten den raad. De heer Keijzer zegt Ik heb zooeven beloofd en verklaard, wat de voorzitter heeft voorgelezen. Welnu, dan behoef ik hieraan niets toe te voegen. Hierna worden de notulen der vorige vergade ring gelezen en goedgekeurd. Volgt de benoeming van een wethouder wegens aftreding van den heer Jobs. Nagtegaal. Alvorens men tot stemmen overgaat, verzoekt de heer Nagtegaal niet in aanmerking te komen voor een herbenoeming. I Vervolgen» wordt gestemd met dezen uitslag: le stemming: J. Nagtegaal 1, Biemond 3, Roon 2 stemmen. 1 blanco. 2e stemming: Biemond 2, Roon 5 stemmen. Roon gekozen aldus. Deze neemt de benoeming niet aan en volgt dus de 3c stemming, met dezen uitslag: Naglegnal 3, Bictnond 2, v. Seters 1 stem en 1 blanco. 4-e stemming: Biemond 3, Nagtegaal 3, van Selers 1 stem. Herstemming tusscben Biemond en Nag tegaal, waarbjj Biomond krjjgt 2 en Nagtegaal 3 stemmen. Aldus is de laatste gekozen. Door den voorzitter gevraagd, of hjj zich de benoeming laat welgevallen vraagt de heer Nagte gaal zich te mogen bedenken, wat natmirljjk wordt toegestaan. Volgt de vaststelling van de Gemeenterekening dienst 1910, alsook de rekening van het Alge meen Armbestuur. De voorzitter verzoekt de Commissie verslag uit te brengen. Do Commissie verklaart bjj monde van den beer J. van Seters de rekeningen in orde te bobben bevonden.

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1917 | | pagina 5