Van de Oostgrens. Buitenland. 2 hebben, alle azollaplantjes had gedood. Dit blijkt jammer genoeg niet het geval geweest te zyn. Overal duiken uit de diepte de nieuwe plantjes weer op. Uit de in het najaar ge zonken sporen ontwikkelt zich thans weer de voorkiem, die straks het aanzijn geeft aan tallooze nieuwe kroosplanten. En, wan neer er geen paal en perk aan wordt ge steld, staan we straks weer voor hetzelfde geval als in 1916 en 1916. Nog is het tyd, maar er is haast bij! Alleen bij een een drachtig ingrijpen van alle belanghebbenden is er kans, hat kwaad in zijn begin te stuiten. De Nederlandsche Heidemaatschappij richtte in 1916 het verzoek tot verschillende gemeente- en polderbesturen om hun invloed aan te wenden, ten einde tot een doeltreffende bestrijding van het kwaad te komen. Aan en boonen geheel of gedeeltelijk weder teruggegeven. Bij de vaststelling dezer nor men moest in de eerste plaats rekening worden gehouden met de voorziening in de groote behoefte aan voedingsmiddelen van het Nederlandsche volk. De zorg voor de voeding van het vee moest hierbij nood wendig achterstaan by die voor de voeding van den mensch, en wanneer dan ook voor de veevoeding geen voldoende hoeveelheden ter beschikking mochten worden gesteld of de vastgestelde normen te zijner tijd nog zouden moeten worden verlaagd, dan is dit slechts een gevolg van den nood der tyden, die deze voorzorg gebiedend eischt. Ondergeteekende kan dan ook onder deze omstandigheden geen toezegging doen, dat den landbouwers van hun oogst aan granen dit verzoek werd in verschillende streken gaarne voldaan, en mede ten gevolge van dit ingrijpen werd hier en daar, met name in Aalsmeer. Dordrecht en Gorkum, een verordening in het leven geroepen, om den strijd met het kleine watervarentje aan te binden. Doch zulke op zichzelf staande ge vallen zijn niet voldoende. Alleen wanneer iedereen in het geweer wordt geroepen, is er kans op succes. Algemeen moet het plantje worden verwijderd, anders helpt het niets. En niet alleen moet over de geheele linie aangepakt worden, maar 't moet ook spoedig gebeuren. Want rusteloos gaat de groei door en daar, waar zich nu nog slechts enkele exemplaren vertoonen, zullen over een maand de sloofen wemelen van azolla plantjes. Hier ligt voor gemeente-, voor polder- en wateischapsbesturen, ook voor gezondheidscommissies, een ruim arbeids veld. Aan het werk dus, voor het weer te laat is, en moge in den nazomer van dit jaar een zoo grondige opruiming onder deze Amerikaansche indringers worden gehouden dat we voorgoed van deze plaag der wateren worden verlost. Namens 500 landbouwers uit de gemeenten Amersfoort, Achterveld, Hamersveld, Hoeve- lakes, Hoogland, Leusden, Soest en Stouten- berg, is een adres verzonden aan den minis ter van Landbouw, waarin met klem onder de aandacht der regeering wordt gebracht: dat het noodzakelyk is, ten einde den steeds meer toenemenden geest van verzet tegen sommige maatregelen der regeering op het platteland tegen te gaan, dat lo. de beloofde toezegging van den prys der rogge met minstens f 7 zal verhoogd worden, daar f 18 te laag is. Zoo dit niet geschiedt, zullen het volgend jaar vele H.A. rogge minder verbouwd worden, daar de korenbouw in deze streken niet loonend is, hetwelk adressanten zeer gaarne aan Zyne Exc. met cijfers willen aantoonen. 2o. dat den boeren van de eigen verbouwde granen een dusdanige hoeveelheid (minstens l'/j H.L. per hoofd), worde gelaten, dat zij voor zich en hunne gezinnen hun eigen brood kunnen bakken. Tevens meenen zy Z. Exc. er op te moeten wyzen, dat de arbeid op het land heel wat meer voeding vraagt, dan welken arbeid ook en dat de 200 gr. brood per dag hoogstens in de voeding voor zien tot 's morgens 8 uur; 3o. dat de prijzen der distributieartikelen, met name het veevoeder, veel te hoog zijn en dat het meel in den vrijen handel dient betaald te worden volgens voedingswaarde, evenals by de boeren maximumprijzen vast gesteld. 4o. dat wegens gebrek aan kunstmest en vermindering van den veestapel noodzakelijk moet worden voorzien in natuurmest voor den verbovw van granen; en aangezien de mest der bereden wapenen te Amersfoort thans geheel wordt opgekocht door tuinders van Limburg en Holland, die daarvoor prijzen besteden niet loonend voor de boeren, ver zoeken zy den minister het daarheen te l6iden, dat deze mest uitsluitend mag ge kocht worden door landbouwers van boven genoemde gemeenten voor eigen gebruik: 5o. dat in de gemeenten, waar geen gas of electrisch licht is, de petroleumvoorzie- ning beter geregeld worde. Verstrekking van veevoeder. De heer Sibinga Mulder heeft betreffende de verstrekking van in beslag genomen graan en peulvruchten voor veevoeding en betreffende de ruiling van veevoederartikelen de volgende vragen ingezonden: le. Is de minister bereid te overwegen om bij de inbeslagname van het graan en de peulvruchten van dezen oogst den land bouwers een voldoende hoeveelheid te laten om te voorzien in de voeding van hun vee of hun daarvoor andere voedingsartikelen te verstrekken, opdat zy by het wegvoeren van hun oogst de zekerheid hebben, dat hun vee in den komenden winter geen honger behoeft te lijden? 2e. Is de minister bereid, mede door het stellen van vaste pryzen voor alle inland- sche veevoederartikelen de ruiling te bevor deren tusschen landbouwers onderling van diverse inlandsche voederartikelen, zooals voederbieten, hooi enz., waarvan hier te lande te veel en daar te weinig is? Het antwoord van den heer Posthuma, minister van Landbouw, enz. luidt; 1. Zooals kan blijken uiteen mededeeling in de „Nederlandsche Staatscourant", wordt aai de landbouwers, aan de hand van vast gestelde normen voor verschillende vee soorten, de van ben gevorderde haver, gerst en peulvruchten een voldoende hoeveelheid voor de voeding van hun vee zal worden teruggegeven, terwyl hy bij het algemeen gebrek aan veevoeder niet over zoodanige voorraden van andere voederartikelen kan beschikken, dat deze in de plaats van de gevorderde granen en peulvruchten kunnen worden verstrekt. HU zal er echter, zooveel maar eenigszins mogelyk is, naar streven, dat van de landbouwers niet meer zal wor den gevorderd, dan strikt noodzakelijk is. 2. Het is den ondergeteekende niet duide- lyk, hoe door het vaststellen van vaste prijzen voor alle inlandsche veevoederarti kelen de ruiling van deze artikelen tusschen de landbouwers onderling kan worden be vorderd, daar zij, die gebrek aan veevoeder hebben, als regel niets in ruil kunnen aan bieden en verplicht zyn tot aankoop. Onder geteekende zal echter gaarne bevorderen,dat veevoederartikelen uit streken, waar hiervan te veel is, kunnen worden aangeschaft, door veehouders in streken, waar daaraan gebrek bestaat, terwyl zal worden overwogen in hoeverre het wenscbeljjk is, voor deze arti kelen maximum prijzen vast te stellen, ten einde prijsopdrijving te voorkomen. Stemming maken. Het Bureau voor Mededeelingen omtrent de voedselvoorziening heeft een waarschu wing de wereld ingezonden om zuinig op brood te zyn. Daartegen zou geen bezwaar bestaan, indien ook deze circulaire maar weer niet berekend was in de eerste en voornaamste plaats op stemming maken. Wy vestigen in 't byzonder de aandacht op de volgende zinsnede: „De telegrafische gedachtenwisseling tusschen de Nederland sche regeering en Harer Majesteits gezant te Washington over de mogelykheid om alsnog toevoer van graan te verkrijgen, heeft plotseling een einde genomen door het thans Ingekomen bericht, dat de uitvoer van de reeds ingeladen hoeveelheden tarwe en meel, voor gebruik hier te lande bestemd, geweigerd is, terwyl de toestand van de andere reeds ingeladen granen ten gevolge van het lange oponthoud, dermate is achter uitgegaan, dat wanneer deze nog mochten aankomen, op gebruik daarvan voor men- schelyk voedsel niet mag worden gerekend." Eerst wordt gezegd, dat het ingeladen graan niet mag worden uitgevoerd en dan dat wat in Nederland aankomt toch bedor ven is. Dus weer wèl uitgevoerd. Dan wordt gesproken van hoeveelheden tarwe en meel, dieingeladen zyn. Die hoeveel heid meel nu is uiterst miniem en het is juist de groote grief, dat de regeering geen Amerikaansch meel heeft gekocht, dat niet spoedig bederft en dat naar alle waarschyn- lijkheid wel zou mogen worden uitgevoerd. Hoewel van verschillende zijden herhaal delijk by de regeering werd aangedrongen Amerikaansch meel te koopen en hoewel in Maart de minister in de Tweede Kamer zelf verklaarde, dat dit het best goed te houden was, heeft de regeering sedert Janu ari geen Amerikaansch meel gekocht. Dit verzuim wreekt zich en nu moet een stemming makend stukje dienst doen om onder het voorwendsel tot zuinigheid aan te sporen, de aandacht van het verzuim af te leiden. (Tel.) De broodkaart duurt elf dagen Hoofd schuddend en met nijdige gezichten hebben de menschen het geval staan bespreken. Is 't geen schande Nou hebben we geen eens oorlog en is 't er nog geen brood ge noeg. Of er ook gezurgd wordt veui ons minscben 1 Als kemphanen staan ze op de hoeken van de straatjes tegen elkaar te betoogeu. Maar ze vergeten er by te bedenken, dat ze zich weken en maanden lang half lam hebben gesjouwd om alle meel en bloem en brood, dat ze maar te pakken konden krijgen, weg te dragen naar den buurman over de grens, die met 'n goede portemonnaie met geld klaar stond om al die heerlyk- heden in ontvangst te nemeD. De duizenden on duizenden kilogrammen meel die zijn uitgesmokkeld, we hebben ze voor het nakijken.— Elf dagen mogen we rondgoochelen met ons bundeltje brood kaarten en onze kinderen gebakken aard appelen en droog gekookte rijst voorzetten, al bezweren ze bij boog en bij laag, dat ze liever een boterham hebben. En dan te moe ten denken, dat er mispunten op de grons leven, die nu nog meel uitsmokkelen 1 Zou je ze niet Hoe 'n smokkelaar nu nog aan meel komt? Hoe komt je buurman aan petroleum voor z'n lamp, terwijl jezelf al wekenlang je behelpt met een kaarsje? Hoe komt 't dat er nog altyd particuliere auto's rond karren, ter,wyl de benzir,edistribuiie aan particulieren al, de hemel weet hoe lang, is stopgezet? Dat zyn van die vragen, die je alleen kunt beantwoorden, als je vakman bent. Elf dagen met een broodkaartEn in- tusschen val je hier aan de grens over de Duitsche kindertjes, die voor hun gezondheid in de Nederlandsche grensplaatsen zyn on dergebracht om met behulp van Nederland sche melk en boter en boterhammen weer genoegzaam aan te sterken, om langs onze Hollandeche dorpswegen onder tromgeroffel twee- of driestemmig te kunnen zingen „Deutschland, Deutschland, tlber ailes". Niet, dat ik geen medelyden zou hebben met al die magere bleeke stumpertjes, die hier hun redding hopen te vinden van een dreigende verzwakking, welke hen Voor hun leven ongelukkig zou maken. Niet, dat ik al die honderden vrouwen, die, uit Duitschland overgekomen, „zur Erholung" zyn opge nomen in de tientallen vrouwenkloosters langs de grens, het niet zou gunnen, dat zij weder sterk en gezond kunnen worden met een boter en melkkuur in Holland. Maar we leven nu eenmaal in een tyd van yzer en staal en alles wyst er op, dat we zelf een kouden, somberen winter tegemoet gaan. Moeten we dan ondanks alles den barrn- hartigen Samaritaan blijven spelen? 't Is heel mooi. En bet zou ook niet zóó tegen ons gedwongen-egoistisch voelen strijden, als we wisten, dat al die duizenden vreemdelingen op gelijke wijze mondjes maat kregen als wijzelf. In de groote kloosterinrichtingen met eigen landbouwbedryf, melkery, slagery, bakkerij, beteekent echter de levensmid- delen-contróle lang niet dat, wat zij voor den gewonen burger beteekent. En boven dien bestaat voor zulke groote instellingen nog wel immer de mogelykheid om door engros-inkoopen voor een flinke bevoor rading le zorgen. Op zulk een wyize worden tal van deze inrichtingen, sedert eenigen tyd werkelyke herstellingsoorden, maar uit den aard der zaak consumptie-artikelen in veel ruimer mate gebruikt worden dan in het particuliere burgerlyk leven het geval is. Met het gevolg, dat de eigenlijke Staats burger in steeds sterker mate besnoeid moet worden op betgeen te zijner beschikking is, terwille van deze vreemdelingen. 't Is goed om zijn kleed in tweeën te scheuren en een medémensch de eene helft te geven om zich te dekken. Maar het is nimmer gezegd, dat men beide helften zou weggeven en zelf naakt gaan 1 Waarbij nog komt, dat men hier tot in het diepst van zyn gemoed er van is door drongen, dat als de toestand eens juist andersom was, Duitschland zijn deuren her metisch gesloten zou houden voor hongerige Hollandsche kindertjes, en dat men daar wel zijn allerkrachtigste maatregelen zou nemen om te voorkomen, dat er geen levens middelen zouden uitstroomen naar den hongerenden nabuur. Misschien' ben ik wat hardvochtig. Men moet het wel worden, als men ziet hoe een daad van welwillendheid onzerzijds aan gene zijde beantwoord wordt met een daad van hatelijke grofheid. Worden niet onze eigen mannen en jongens door duikbootkapiteins lachend prys gegeven aan de golven, als zij de Nederlandsche schepen met levens middelen voor het Nederlandsche volk naar den bodem van de zee zenden. Aan gindsche zijde denkt men er niet aan zyn kleed in tweeën te scheuren. Ginds praat men alleen van een yzere'n tyd en plant de Pruisische laars ook daar, waar een ander zich een bescheiden plaatsje meende te hebben veroverd. Nu we een inderdaad schralen winter tegemoet gaan, dunkt het my hoog tijd, dat de regeering voorloopig de grenzen sluit voor die groepen van vreemdelingen, die met geen ander doel hierheen komen dan om een krachtiger voeding te genieten dan zy tehuis kunnen verkrijgen. K. Eet Belgische leger. Reuter ontvangt uit bevoegde Belgische militaire Ibron eeoige belangwekkende in lichtingen betreffende den toestand en de verrichtingen van het Belgische legér: Heden is ons leger veql stérker en beter toegerust dan in den aanvang van den oor log. In 't begin, toen onze krachten tot minder dan de helft teruggebracht Waren, kon ook ons geschut niet de diensten be- wyzen, waartoe het anders in staat ware geweest. Onze taak was moeilyk en gevaar- lyjkderhalve hield het Belgische leger zich hoofdzakelyk op het defensief, terwyl het gereorganiseerd werd, en nieuwe recruten aankwamen. GeleidelUk werd de toestand beter. Het Belgische leger is steeds strijdvaardiger geworden, dank zij de sinds Aug. 1916 in Frankryk gevestigde oorlogsindustrieën, waarvoor veel goschoolde werklieden uit het leger .genomen werden. Dank zy dezen arbeid, onder zeer moei lijke omstandighedun, en vaak zelfs onder het vuur der Duitsche kanonnen volbracht waren onze soldaten in staat met zooveel succes mede te werken in den tweeden slag van Yperen, waar hun tegenaanvallen aan den uitersten linkervleugel er toe bij droegen het effect van den eersten Duitechen gasaanval te niet te doen, en waar zy den heldhaftigen weerstand der Canadeezen steunden. De strijdlust van den Belgischen soldaat na 21/. jaar ballingschap en zedelijk lyden, als gevolg van gebrek aan nieuws van huis is een treffend bewys van het uithoudings vermogen der Belgen. De moreele toestand aan het front is voortreffelijk, vooral sinds door de Fransch- Britsche successen in Vlaanderen een stuk van ons land uit de greep des vjjands bevrijd is. Onze soldaten, Vlamingen en Walen, ver langen vurig naar den strijd, die hen weer in het bezit van hun land zal stellen, en deze geest wordt zeer aangewakkerd door de tegenwoordigheid van den koning, die den Belgischen bodem nimmer verlaten heeftbohalve om korte bezoeken te brengen aan de geallieerde legers. Voortdurend leeft hy met en voor zyn soldaten, terwyl de Koningin voorgaat bij den verplegingsdienst. Kolonel Creswel over Stockholm. De welbekende Zuid-Afrikaansche arbei ders-leider, kolonel Creswell, die de arbeiders conferentie te Londen heeft bijgewoond, is door Reuter geïnterviewd. Hij verklaarde dat hij tegen deelneming aan de conferentie te Stockholm had gestemd, omdat de rede voeringen, die hy op de twee arbeiders-con ferenties in Engeland had gehoord bij hem den twijfel hadden versterkt, of hetverstandig was op dit oogenblik gedelegeerden naar Stockholm te zenden. Hij had waargenomen, dat Henderson en anderen principieel vóór deelneming aan de conferentie te Stockholm waren, met de bedoeling, van deze conferentie zoowel in politiek als militair opzicht party te trekken ten einde het succes van den oorlog te ver zekeren. De voorstanders achtten de confe rentie eveneens gewenscht, om by de Russische socialisten de overtuiging te vestigen, dat de Engelsche arbeidersbeweging geen agressieve doeleinden najaagt. Aan de anderen kant waren Ramsay Mac Donald en anderen vóói Stockholm, om de totstand koming van den vrede te verhaasten. In de zittingen van de inter-geallieerde socialistische conferentie was het hem dui- delyk, geworden, dat Stockholm slechts een consultatief en geen bindend karakter heeft Toch zullen documenten worden gepublicerd die in elk geval de conclusies van groote afdeelingen van de conferentie zullen in houden. Hij was na grondig onderzoek tot de overtuiging gekomen, dat het sluiten van een vrede op dit oogenblik zou beteekenen dat Duitschland in dezen vrede een beslis- senden stem zou hebben en dat het vry zou zyn, om zijn politiek van het handha ven van een groote militaire macht voort te zetten en een tijdstip uit te kiezen, om weder zijn slag te slaan. Zoon vrede zou niet duurzaam zijn behalve door alles prys te geven, waarvoor in den oorlog was ge vochten. Hij was van meening, dat men vooral oog voor de toekomst moest hebben. Creswell is genegen naar Stockholm te gaan, indien de meerderheid er vóór stemt, doch zal zich tegen olke propaganda, die ten doel heeft de nationale eenheid te ver breken, krachtig verzetten. Eet succes der Roemeniers. Reuter verneemt van de militairen, die zich by het Roemeensche leger bevinden dat de jongste operaties van het Roemeen sche leger, inzonderheid de slag bij Mara- cesti, een schitterend succes voor de geal lieerden zijn. In deze gevechten hebben de Duitscbers zonder succes 14 divisies in den strijd geworpen en zonder er in te slagen reserves aan het Noordelijk front te ont trekken. De Roemeniërs, zoo zegt het tele gram, vechten goed en deden een schitte rend werk voor de gemeenschappelyke zaak. Be toestand van het Roemeensche leger Reuter verneemt, dat gezaghebbende tele grammen uit Roemenie melden, dat in weerwil van de toenemende moeilijkheden ten gevolge van de Russische terugtochten het Roemeensche leger en het Roemeensche volk vastbesloten blijven, den etrijd ten koste van alles voort te zetten. Do vaak herhaalde pogingen van Russen en Duitschers, om het Roemeensche leger over te halen revolutie in het land te maken de boeren aan te sporen, om het. land in bezit te nemen, zijn mislukt. De Roemeen sche boeren en soldaten bly ven vertrouwen in de toekomst van hun land en getrouw aan hun koning. Telegrafische berichten, .ffie te Londbn worden ontvangen van buitenlandsche offi cieren aan het Roemeensche front gewagen vol bewondering van den heldenmoed der Roemeensche troepen. De gapingen, die zyn ontstaan ten gevolge van de ontwrichting der Russische divisies aan het front by Eocsani, zUn door raiddel van Roemeensche reserve troepen aangevuld.

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1917 | | pagina 2