Buitenland. Binnenland. laar, waar men nog aan het mennen was, werd een voer hooi zoodanig door een ruk wind omvergeworpen, dat de wielen van den wagen naar boven stonden, gelukkig echter zonder persoonlijke ongelukken te veroorzaken. De Burgcmeestordezergemeente maakt bekend, dat Dinsdag a.s. des middags te 12 uren (nieuwe t(jd) een openbare vergadering zal gehouden worden. De uitslag der openbare vrijwillige ver- kooping b\j inzet, van achttien huizen met erf alhier, ten overstaan vau Notaris P. A. van Buuren voor den heer J. P. Nieuwland te Dirksland, is als volgt: le koop D. Vroegindeweij op f 425, 2e koop J. Kamerling op f 365, 3e koop A. Koppenaal op f 335, 4e koop Joh. Osseweijer op f 345. 5e koop Joh. Osseweijer op f 340, 6e koop J. Huizer Joh.z. op f 325, 7e koop A- Koppenaal op f 330,8e koop Abr. Keijzer op f 310, 9e koop F. Nieuwland op f 300, 10e koop A. Koppeoaal op f 330, 11e koop A. Koppenaal op f 330, 12e koop A. Koppe- n.aal op f 335, 13e koop C. Koppenaal op t 300, 14e koop Abr. Keijzer op f 325, 15e koop A. Koppenaal op f 335, 16e koop C Koppenaal op f 395, 17e koop Joh. Knoop op f 405, 18e koop Joh. Knoop op f 435. De Paus als vredesstichter. Ds. Mix, de redacteur van de (Duitsche) Wartburg, waarschuwt in het jongste num mer tegen „den paus als vredesstichter". Hij verwacht hiervan voor zy'n Duitsche vaderland niet veel goeds. Hij motiveert dat hiermee, dat hij den paus niet alleen niet Duitschgezind, maar zelfs niet eens neutraal noemt, wat hem o. a. is gebleken uit de kardinaalsbenoemingen tijdens den oorlog, waarbij Duitschland en Oostenrijk op in 't oog loopende wijze zijn achtergesteld tweemaal werd tijdens den oorlog een Ita liaan tot pauselijk nuntius voor Munchen benoemd. „Neen, de paus heeft innerlyk steeds aan de zijde onzer vijanden gestaan, tenminste sinds Italië in hun rij is getreden. Dat is ook zeer natuurlijk. WantdeRoomscbe curie is nu eenmaal in haar persoonlijke' samenstelliing niet internationaal Itali- aansch". Ds. Mix besluit zijn artikel: „Men kan onze autoriteiten juist nu-slechts toe- wenschen, dat zij in hun beraadslagingen Luthers goeden raad mochten volgen, die eens aan onderhandelaars de vermaning meegaf: 'God vervulle u met een sterk wan trouwen tegen den paus"! In entente-landen, in Frac. krijk en Italië vooral, is den paus s'eeds verweten, gelijk men weet, dat hij aan de zijde van decentralen staat. Misschien heeft hij, om den roep van onpartijdigheid te herwinnen, in den laatsten tijd, b.v. met die benoemingen te Munchen eenige dingen gedaan, die de ententegenoegen konden doen. Maar misschien wil op zijn beurt ook ds. Mix medewerken, om den paus van zijn pro-Duitschen naam te zui veren. Op een ongelegen oogenblik. Uit Rusland komen berichten, die bewijzen dat er zeer veel moeilijkheden op komst of reeds gekomen zijn voor de regeering, omdat er een scheuring gekomen zou zijn in het lichaam dat op 't oogenblik het hoogste, het eenige gezag in Rusland in handen heeft. Dat komt op een uiterst ongelegen oogen blik, meent het N. v. d. D., want de regeering was juist druk bezig met de vergadering in Moskou voor te bereiden, een vergadering van alle soorten lichamen en comité's, die zich in den laatsten tijd gevormd hebben en waarbij de regeering steun hoopte te vinden voor haar positie. Nu is de kans nog grooter geworden, dat die vergadering geen succes zal worden. Daarop bestond namelijk reeds vrij veel kans, want veel menschen en comite's wilden van de vergadering in Moskou niets weten, omdat die zou vooruit- loopen op de beslissingen der Constituantie welker bijeenkomst op besluit der regeering twee maanden is uitgesteld, wijl men geen kans zag dfc verkiezingen te laten houden. Daardoor weer een kansje voor Stockholm. Nu wordt aldus heet het verder dus voorshands de Constituante niet gehouden en de vergadering in Moskou wordt wellicht een fiasco, zoodat het eenige tot op zekere hoogte vertegenwoordigende lichaam de Sovjet blijft, wier macht tegenover die vau de regeering noodzakelijk stijgen moet. Dit is van belang ook voor de Stockholmscfi^ conferentie, die immeis mede van de Sovjet uitgaat, terwjjl de regeering haar slechts begunstigd. Opmerkelijk is ook, dat de Oekraine geen afgevaardigde naar de vergadering in Moskou zenden zal. Waarschijnlijk begrepei de leden van het voorloopig bewind der Oekraine, dat de vergadering zich tegen afscheiding van de Oekraine van Rusland zou verklaren en daarom is het beter om maar niet mee te doen. Dit besluit stelt echter de Oekraino weer scherper tegenover de regeering dan zij tot dusver stond. Ondanks dezen troebelen staat van zaken leent Amerika opnieuw «en groot bedrag aan Rusland. Dit verklaart ten volle de ge bondenheid van Kerensky en de zijnen aan de Entente. De vredespogingen van den Paus De bladen in alle oorden van de Ver. Staten uiten zich in denzelfdeD geest als dib van New-York. Het antwoord van pre sident Wilson aan den Paus wordt algemeen goedgekeurd, Duitschland moet vrede in zijn eigen land zoeken beweert de Washington Post. De Duitsche regeering heeft zoo voegt het er aan toe zijn reputatie voor waarheidsliefde en eer vergooid, en niemand anders kan die herstellen. Het is aan Duitschland om den vrede van binnenuitte herstallen door de krankzinnige moordeuaars op zij te schuiven, die het ten verderve voeren. De Baltimore American verklaartDuitsch land moet verslagen worden. Het blad be toogt: Duitschland heeft nog geenerlei ge voel betoond, dat het verantwoordelijk is voor den oorlog, en geen spijt voor de duizend schanddaden, die het heeft bedreven, daden voor welke het enkel boete kan doen door openbare belijdenis van zyn euveldaden. Daartoe moet het door een smadelijken vrede worden gedwongen. De Cleveland Plair Dealer schrijft: Het Hohenzollerisme kan de wereld geen vrede geven. Het kan geen belofte geven, die de beschaving gerechtvaardigd zou zijn te aan vaarden. De St, Louis Globe (Democratisch) ver klaarde: Het antwoord van Wilson was het eenige, dat verstand, recht, vaderlandsliefde zoowel als mededoogen, konden geven. Om op de voorwaarden van de Paus onder de huidige omstandigheden een eind le maken aan den oorlog zou geen daad van mede doogen of menschelijkheid zijn.Het zouenkel een wapenstilstand zijn die zekerlijk zou worden gevolgd door bloedigen strijd. Andere provinciale Amerikaansche bladen schrijven in denzelfden geest. De Engelsche couranten bespraken de nota van Wilson en beschouwen die als een bewonderenswaardige uiteenzetting. De Daily Telegraph zegt: Het antwoord van Wilson is juist het dokument dat wij van den geest- krachtigen, helderzienden leider eener de- mokratie verwacht hadden. Wy begroeten in het bijzonder de passages, waarin hij nogmaals de verontwaardiging van een beschaafde en menschelyke volk over het monsterachtige karakter der oorlogvoering door den gemeenschappelijken vijand. Er is gevaar geweest, dat onze geesten en harten verhard zouden worden voor de wreedheid van den barbaarschen vijand. Daarom is het goed voor ons er aan herin nerd te worden, dat de bedrijvers dezer dingen mannen zijn, die beschaafd zijn in alles behalve naar den geest en dat wij bezig zijn niet slechts om een gevaar voor de wereld te vernietigen, maar om op te komen voor de eer en den geestelijken zin van het Christendom. De Daily Chronicle zegt: Wilson is het eerste hoofd van een oorlogvoerenden staat geweest, dat de vredesnota van den Paus beantwoord heeft. Wij mogen bedenken, dat Amerika in dezen oorlog niet door.bondge- nootschappen gebonden is en dat Amerika, al vecht het met de bondgencoten, niet zoo dicht bij den uitslag van het conflict betrok ken is als de landen-van Europa. Het heeft daarom iets van zijn vroegere vrijheid als scheidsrechter behouden. Het antwoord van den meest belangelooze van de staten, die thans in oorlog zijn, zal een dankbaar ant woord uitlokken, niet slechts van debond- genooten, maar ook van de vrye en onvrye, denaokratieën over de gebeele wereld. De Daily Mail schrijft: Het antwoord van Wilson op de vredesvoorstellen van den Paus ademen den geest en de opvatting, die de wereld in bet afgeloopen jaar geleerd heeft te verwachten in al zijn uitlatingen over den oorlog. De Vereenigde Staten zyn in den oorlog gegaan met het doel de wereld veilig te maken voor de democratie, en met de overtuiging, dat zij nooit veilig zal zijn voor de democratie zoolang een eerzuchtige, bewapende en onverantwoordelykeregeering het Duitsche volk in zijn greep heeft. Wilson herhaalt zoowel dit doel als die overtuiging. En in eenige hoffelijke, onmis kenbare woorden bewijst hij, dat het voor stel van den Paus tot een algemeen herstel van den status quo antebellum het aan Duitschland zou mogelijk mak*n binnen enkele jaren zijn poging om de. wereld te onderwerpen, te herbalen. Dat zou de vorming van een permanente (aan Duitschland) vijandige liga noodig ma ken om het in bedwang te houden, en het zou feitelijk de jonggeboren Russische demo cratie prijsgeven aan de aanslagen van Pruisische kuiperijen. De Daily Express schrijft: Er bestaat geen twijfel omtrent de oorlogsdoeleinden van de Vereenigde Staten. Zij zijn in den strijd ge gaan om het militairisme te vei nietigen, dat een blijvende vrede onmogelijk maakt. Het zal het zwaard opsteken en de raadzaal betreden, wanneer Duitschland en de wereld vrij zijn van de Hohenzollern--pest. Overeen ie komen de vijandelijkheden te staken of tot den status quo ente terug te keeren, zou onvermijdelijk beteekenen, dat het leed op nieuw zal moeten worden geleden. Wilson maakt bet weer eens duidelijk, dat dit geen oorlog is voor gebiedsuitbrei ding, maar een oorlog voor een groot be ginsel. Wil de vrede verzekerd zijn, dan moet de democratie algemeen wezen. De Daily News meout: Indien de wereld veilig wil wezen voor de democratie moet het het gebouw der toekomst optrekken op dej samenwerking van de democratieën. Het kan dat niet bouwen op de wereld van een autocratie, die beslist voor de vernietiging van de vrijheid en voor de regeling van de zaken der menschen door middel van het zwaard. De Times schrijft: Wilson heeft op de vredesnota van het Vaticaan geantwoord zooals wij voorspelden dat alle staatslieden van de geallieerde mogendheden erop moe ten antwoorden. Uit Roemenië. De correspondent van de Times by het Roemeensche leger berichtte uit Jassy, dat de groote slag, die 14 dagen heeft geduurd aan het Zuidwestelijke en zuidelijke front in Moldavië, een van de bloedigste slagen uit den oorlog geweest is. De troepen van het eerste en het tweede Roemeensche leger hebben een strijdvaardigheid betoond, die de^ bewondering van alle buitenlandsche officieren, die hen aan het werk gezien hebben, opwekte. Het is duidelijk, dat het Roemeensche leger een zwaren pry's betaalt, maar de verliezen van de Duitschers zyn onvergetelijk veel zwaarder daD die van de Russen en Roemeniërs. Er wordt bericht, dat er in een dorp, waar de Roemeniërs een tegenaan val deden, 2500 lijken van Duitschers geteld zijn. Jonge Russische officieren, nau welijks de school verlaten hebbend, onder scheidden zich door ontembare dapperheid. De manschappen van een regiment hadden wegens de hitte hun jassen uitgetrokken en deden den aanval in hemdsmouwen en zij hadden ook hun helmen afgezet omdat dat lichter was De geest van de troepen is boven allen lof verheven. De gekwetsten in de hospitalen hebben één verlangen, n.l. om sneller genezen te zijn, opdat ze naar het front kunnen terugkeeren. De burgerlijke bevolking is bijkans nog sterker met een hoogen, mannelyken geest bezield. Alle mogelijkheden worden kalm en met volkomen vertrouwen tegemoet ge zien. Zoowel in het leger als onder de bur gerlijke bevolking is de opofferingsgezind heid en de toewijding aan de nationale zaak nog grooter dan een jaar geleden toen Roe menië aan den oorlog deelnam. Opmerkelijk is de goede geest der boeren-soldaten, die in eenvoudige schoone zinnen uiteenzetten hoe volstrekt noodzakelijk het was, dat Roemenië aan den oorlog mee deed en hoe noodig het is, dat er tot op den laatsten man gevochten wordt ten einde de vrijwording van de onder drukte broeders te bewerken. Het koppige beuken van de Duitschers op het front in Moldavië wordt uit politieke oogmerken verklaard. Zij wemschen geheel Roemenië te bezetten, ten einde er, evenals in Polen een nieuwe regeering te vestigen, bestaande uit landverraders en aldus Roe menie in Middel-Europa op te nemen. Deze berekening is valsch, want zelfs al zou het gebied bezet worden, de ziel van de natie, evenals die van het leger, blijft ontembaar. Daaromtrent kan niet getwijfeld worden, Hef slinken der Duitsche reserves. Reuter's speciale correspondent by het leger in Vlaanderen seint: „Wij krijgen nu bewyzen in overvloed van de uitputting van de Duitsche reserves in deze streek. Vier Wurtembergsche divi sies staan hier tegenover onze mannen, tus- schen Mangelaere en den spoorweg Ieperen- Rousselaere. Zy worden gerekend onder de beste troepen, welke de vijand nog op de been heeft, maar een dezer divisies heeft sedert het midden van Augustus aan een onophoudelijk granaatvuur blootgestaan en moest aan talrijke aanvallen weerstand bieden en tegenaanvallen ondernemen. Vol gens de gevangenen is zy thans van alle gevechtswaarde ontbloot. De tweede dezer Wurtembergsche divisies bestaat voor twee derden uit aanvullings troepen, zoodat haar gevechtswaarde niet al te hoog kan zijn. Blijkbaar worden de Duitsche reserves snel opgebruikt aan het front in Vlaanderen en door den dringenden roep om versterking voorVerdun en bij Lens. Het Duitsche menschenmateriaal is sedert het begin van onze bescbietiDg zoo zwaar geslonken, dat de vijand wel gedwongen is, troepen naar de vuurlinie terug te roepen, die pas zeer kort geleden in bet vuur wareD geweest, en nog niet behoorlijk hadden kunnen uitrusten. Daarvoor moeten de af lossingen vaker herhaald worden, hetgeen het weder voortdurend moeilijker maakt, het moreel op peil te houden. Het werk van ons vliegercorps gedurende de afgeloopen week leverde een record op, vergeleken met alle andere overeenkomstige tijdvakken in den oorlog. Het aantal vijan delijke batterijen, hetwelk met de hulp on zer vliegèrwaarnemers met succes bestookt werd, bedroeg ruim 700, het aantal ver nielde kanonkuilen bedraagt 128. Meer dan 300 ontploffingen werden veroorzaakt in stapels munitie en brandbaar materiaal, terwijl er bommen werden geworpen op alle duidelijk als zoodanig waarneembare militaire doelen. Het aantal neergeschoten vijandelijke 'vliegmachines bedraagt 68, ter wijl er 90 stuurloos werden omlaag gehaald. Vrije handel in veevoeder. Reeds herhaalde malen is er gewezen op de noodzakelijkheid, dat de regeering ingrij pen moet in den vrijen handel van voeder- artikelen. Wat beden op dit gobied bestaat, grenst aan het ongelooflijke! De boeren protesteeren, maar het helpt tot heden niets en men vraagt zich af wat of de oorzaak- kan zyn, dat de regeering het nog steeds toe laat, dat enkele „durvende" handelaren oorlogswinst maken ten koste van veehou ders, die er toch al zoo uiterst moeilijk voorstaan. Is het onmacht Is het slapheid? Is ^iet onbekendheid met de toestanden' De boeren moeten hun goede producten afstaan voor menschelyk gebruik. Dat is noodig en daarom billijk. Het kan niet anders. Maar de omstandigheden dwingen hen nu verschillend voeder terug te koopen, omdat de regeering niet in staat is hun voldoende veevoeder te bezorgen. In zéér veel gevallen is het den boer niet mogelijk zyn vee spoedig op te ruimen en is hij genoodzaakt gebruik te maken van offerten van sommige „fourage"-handelaren. De regee ring laat die handelaren vrij iederen prijs te vragen en zóó te knoeien als zij zelf willen. Herhaalderlijk ontvangt men offerte van talrijke „eigenaardige" voedermiddelen. Waarschuwing der proefstations geeft niet voldoende. Men kan dikwijls niet anders dan koopen en men ontvangt voedermid delen, waarvan niets gegarandeerd wordt. Een hoogst merkwaardige vergelijking is te maken tusschen de prijzen, die de boer kreeg voor zijne goede producten en die, welke hij nu in dezen .„eigenaardigen" handel te betalen krijgt. De minister beloofde voor de aardappels f3,50 op het zand en de prijs is' heden zóó geregeld, dat men f4 tot f4,50 kan maken in sommige geval len. De vrije handel offreert kriel-aardappels voor veevoeder voor f6, Rogge, tarwe, gerst enz. zijn ingeleverd tegen prijzen, die lager zijn dan die, waar voor nu de allerminste rommel in den vrijen handel komt. Rogge moest geleverd worden aan de regeering voor f 13 per 100 Kg. Tarwe en rogge gelden nu f 18 per 100 Kg, De boer moest dit graan voor die prijzen afstaan. De vrije handel levert aan de boeren, zonder garantie, tarwekaf voor f 14 per 100 Kg., graanafval voor f32 per 100 Kg. De angels van de gerst, ongeveer waar deloos voor de voediDg, worden aangeboden voor f15 pejr 100 Kg. En dan SI de rommel, waarvan men niets weet, waarvan de samenstelling geheel het „geheim" is van den handelaar! De proef stations toonen aan. dat ook deze waar meestal geen voedingswaaide beeft. Deze laatste „voederartikelen" komen in den vrijen handel voor onder de weidsche namen van „voermeel" (f34—f39 per 100 Kg. 1), krachtmeel (f40—f50 per 100 Kg.), avond- voer of ochtendvoer (pl.m. f 40 per 100 Kg.), krachtvoederkoeken (f40—f55 per 100 Kg.) enz., enz. Speculeerende op den nood der veehou ders, die niet gaarne hun bedrijf opgeven door hun vee op te ruimen, waagt men het zelfs tal van bekende producten tegen zwendelpryzen in den handel te brengen. Zoo worden eikels, die gezameld kunnen worden voor b.v. f3 per 100 Kg., zeg met transportkosten en winst f5 per 100 Kg., aangeboden voor f 32 per 100 Kg. Gemalen oflreert men ze voor f35 per 100 Kilogr. „Ersatz-kaffee", d. i. gebrande en gemalen eikels, wordt verhandeld van f55 f70 per 100 Kg. Cacaoscbillen, die een zeer geringe voe- derwaarde hebben en met f6 f 10 per 100 Kg. ruim betaald zijn, worden verkocht f30 en meer per 100 Kg. Cacaopoeder (zon der eenige garantie, dat het wat anders is dan gemalen doppen), wordt aangeboden per Kg. voor f2.50! Voor nieuwe „voedermiddelen" is veel reclame gemaakt. Riet wordt verhandeld voor f50 per 1000 Kg.rieten daken worden verkocht als veevoeder I Men maalt het tot rietmeel en prijst bet hoogerl Boekweit, nog steeds in den vrijen han del voor veevoeder, ofschoon de menschen graan te kort komen, brengt fabelachtige prijzen op, welke door liefhebbers van kip pen nog steeds worden betaald. Prijzen van f70 per 100 Kg. zijn „niet overdreven". Reken daarnaast de tarwe, die de boer voor f 18 per 100 Kg. moet leveren aan de Regeering. TurMnelasse, vroeger verhandeld voor f6—f8, wordt heden aangeboden van f37 tot f 40. Zeer zeker is er véél afval goed bruik baar, maar het is niet correct, dat daarop oorlogswinsten gemaakt worden De regee ring kon nog véél afval in haar distributie brengen tegen behoorlijke pryzen; in ieder geval heeft de regeering de plicht te waken tegen een zwendel, waarvan de boer dé dupe is, terwijl van dienzelfden boer zoo buitengewoon veel afhangt voor de volks voeding. In alle kringen van den landbouw vindt men in dezen vrijen handel een ernstige grief tegen de regeering De landbouw moet goede waar tegen behoorlijken prijs afleve ren. Maar de afval brengt twee- of driemaal zooveel op.

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1917 | | pagina 6