„VOORUIT!" TWEEDE BLAD No. 43. 1 Sept. 1917 Officiëele Mededeelingen. Plaatselijk Nieuws. DE MINISTER VAN LANDBOUW, NIJVERHEID EN HANDEL, Gezien artikels, le lid, ilerDistributiewet 1916; HEEFT GOEDGEVONDEN TE BEPALEN: 1. De aflevering en het daarmee verband hou dend vervoer van raap- en pateutolie is verboden, lenzjj met schriftelijke toestemming van den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel. 2. Aanvragen voor het verleenen van toestem ming als sub. I bedoeld, behooren te worden gericht tot de Lommissie van Advies inzake het gebruik van eetbare vetten voor technische doeleinden, van Speijkstraat 4 te 's-Gravenhage. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, Voor den Minister, De Secretaris-Generaal, VERSTEEG- DE MINISTER VAN LANDBOUW, NIJVERHEID EN HANDEL, Gezien artikel 8, der Distributiewet 191G; HEEFT GOEDGEVONDEN TE BEPALEN 1°. dat de door hem uitgevaardigde verboden van aflevering en daarmee verband houdend vervoer van goederen geacht worden niet te gelden, voor zoover vervoer of aflevering dier goederen, al ot' niet bewerkt of met andere stoffen gemengd, geschiedt in kleine hoeveel heden door apothekers en apotheekhoudende geneeskundigen voor geneeskundig gebruik en op geneeskundig voorschrift; 2<>. dat de door hem uitgevaardigde verboden van aflevering en daarmee verband houdend vervoer van paraffine en lijnzaad, al of niet be werkt of met andere stoffen vermengd, geacht worden niet te gelden voor zendingen van fabri kanten van of groothandelaren in chemische en pharmaceutiscbe praeparaten aan ziekenhuizen, apothekers enapotheekhoudende geneeskundigen onder voorwaarde evenwel, dat het vervoer of aflevering geschiedt in hoeveelheden tot een maximum gewicht van 3 K G. bruto per zending, wat paraffine en van 5 K.G. bruto per zending, wat lijnzaad aangaat, De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, Voor den Minister, De Secretaris-Generaal, VERSTEEG. DE MINISTER VAN LANDBOUW, NIJVERHEID EN HANDEL, Gezien artikel 8 der Distributiewet 1916, HEEFT GOEDGEVONDEN: te bepalen de aflevering van brood, ten gebruike bij warme en koude schotels in gelegenheden, bestemd tot het verstrekken van maaltijden aan het publiek, is verboden, ook wanneer daarvoor afzonderlijk wordt betaald- De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, Voor den Minister, De Secretaris-Generaal, VERSTEEG. DE MINISTER VAN LANDBOUW, NIJVERHEID EN HANDEL, Gezien art. 1, 2de lid en art. 31 der brood- distributieregeling, Heeft goedgevonden: te bepalen: met ingang van 2 September 1917 zal de hoe veelheid brood, op eene broodkaart te verkrijgen, moeten strekken voor eenen tijdsduur van elf dagen, niettegenstaande op de kaart staat ver meld, dat zjj geldig is voor eene week; mitsdien wordt de geldigheidsduur der brood kaarten, te beginnen met 2 September a.s. die waarop vermeld staat: voor de 26ste week; van 2 tot en met 12 September; die waarop vermeld: voor de 27ste week: van 13 tot en met 23 September; die waarop vermeld: voor de 28ste weekvan 24 September tot en met 4 October, enz. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, Voor den Minister, De Secretaris-Generaal, VERSTEEG. VERKIEZING GEMEENTERAAD. De BURGEMEESTER der gemeente Middel- bamis brengt ter openbare kennis, dat op Donderdag 13 September aanstaande, zal plaats hebben de verkiezing van vier leden van den Gemeenteraad, ter vervulling der plaatsen, open gevallen door het vertrek van den heer J. Braber (aftreding 1910) en door het ontslagnemen der heeren C. T. Zeedijk (aftreding 1919) J. J. Nipius en J. Zaaijer (aftreding 1921). dat op dien dag, van des voormiddags negen tot des namiddags vier uren, ter secretarie der gemeente bij den Burgemeester kunnen worden ingeleverd OPGAVEN VAN CANDIDATEN als bedoeld in artikel 51 der Kieswet en artikel 10 der Gemeentewet welke opgaven moeten inhouden den naam, de voorletters en de woon plaats van den condidaat. Formulieren voor de opgaven zyn van 30 Augus tus 1917 tot en met den dag der verkiezing ter secretarie kosteloos verkrijgbaar. Op die formu lieren is vermeld bet voor de candidaatstelling vereischte aantal handtekeningen van kiezers, bevoegd tot deelneming aan deze verkiezing. De inlevering der opgaven moet geschieden persoonlijk of door één of meer der personen die de opgave hebben onderteekeud. De candidaat kan daarbij tegenwoordig zijn. Van de inlevering wordt een bevvys van ontvangst afgegeven. De Burgemeester brengt hierbij in herinnering •artikel 151 der Kieswet, luidende als volgt: Hij, die eene opgave, als bedoelt in artikel 51 inlevert, wetende dat zy is voorzien van hand- teekeningen van personen, die niet bevoegd zijn tot deelneming aan de verkiezing, waarvoor ue inlevering geschiedt, terwijl zonder die hand- teekeningen geen voldoend aantal voor een wettige opgave zou overblijven, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste DRIE MAANDEN of een geldboete van ten hoogste HONDERD TWINTIG GULDEN. Met gelijke straf wordt gestraft hij, die wetende dat hij niet bevoegd is tot deelneming aan de verkiezing, eene voor die verkiezing ter inleve ring bestemde opgave, bedoeld bij artikel 51, heeft onderteekend. Middelharnis, 29 Augustus 1917. De Burgemeester voornoemd ULBO J. MIJS. JIIDDELÜARiVIS. Men bericht ons, dat de lessen aan de R. H. B. S. op Maandag en Dinsdag zullen aanvangen Da aankomst van de trams van 11 uur. In verband hier mee moeten de vrije Woensdag- en Zater dagmiddagen gedeeltelijk vervallen. Zaterdag 1 Septemberaanstaande zullen de repetities der Volkszang weder een aan vang Demen, 's avond3 te 8 ure in de Be waarschool alhier. Nieuwe leden kunnen' zich alsnog tot en met 15 September aan melden in bovengenoemde school. Bij de gehouden verkoop van woningen ten verzoeke van den heer J. Korteweg werden gekocht: Koop 1. Door den heer C. Esseling voor 6040. Koop 2. Door den heer A. Hollaar voor 2550. Koop 3. Door den heer W. Peeman voor 2500. Koop 4 en 5. Door den heer G. van Bek voor 1640. Koop 6 en 7. Door den heer D. Peeman voor f 2700. De 3 woningen van den heer K. J. Meijer. Koop 1. Door den heer J. Verolme voor f 640. Koop 2 en 3. Door den heer J. C. Born voor 600 en 600. Bij het vuurtje stoken had de zoon van A. Jansen het ongeluk daarin te vallen en daarbij ernstige brandwonden in het aangezicht te bekomen. Van den landbouwer J. Vroegindewei lag Donderdag een veuleD dood in de weide. Een schadepost van ruim f 250. J. van Dongen had het ongeluk in de kelder te vallen en zich inwendig ernstig te bezeeren. B. Albregts behaalde na afgelegd examen voor de Commissie ter veredeling van het ambacht, het Diploma voor huis schilder. Door den storm zijn deze week zoo goed als alle boomvruchten afgewaaid, wat voor velen een groote schadepost is, Vrijdag en Zaterdag zullen aan de in weners diegeen kookgashebben80kilogram steenkolen worden verstrekt. Vrijdag arriveerde alhier weer een scheepje met eenige turven bestemd voor de distributie. S0MMELSDIJK- Blijkens telling waren alhier op 2 Augustus j.l. aanwezig: 72 guste koeien, 121 ossen, 32 stieren, 10 mest- kalveren, 250 varkens van meer dan 50 Kg. slacbtgewicht. Proces-verbaal is opgemaakt tegen J. K. en A. v. d. G. wegens overtreding der motor- en rijwielwet, en tegen J. A. K. wegens het onbeheerd laten staan van een hondenkar op den openbaren weg. Zondag hoopt voor de Ned. Herv. Gemeeute alhier op te treden de heer Schale- kamp, godsdienstonderwijzer te Nieuwesluis. Bij de gehouden verkooping van hoo rnen bij den heer A. R. Buis onder deze gemeente werden deze verkocht voor ƒ2,50 tot 61, per stuk. Voor runderkoppenvleesch is door den Minister van Landbouw, Nijverheid en Han del een prijs van 20 ceDt per Kg. en voor runderharten van 16 cent per Kg. vastge steld. Door den storm van deze week is er veel schade toegebracht aan fruitboomen. Vele vruchtenboomen staan zonder vrucht. Ook moesten boomen worden gestut voor omverwaaieD. Dakpannen moesten het even eens ontgelden. Zondag 9 September vm.9,45 ure, zal voor de Vrijzinnig Hervormden optreden, Ds. W. A. van der Scheer van Tiel, in de zaal van den heer S. van Leeuwen, aan den Langeweg alhier. Verslag der openbure vergadering van „Flakkeesche Handelaren" op 24 Aug. 1917 in hotel Spee te Sominelsdijk. De vergadering, uitgeschreven tegen vier uur, kon op dat uur niet aanvangen, daar de spreker te Spijkenisse in de richting Oost-Voorne gereisd was, waardoor hij pas te acht uur kon optreden. Voor velen, die per tram van half acht naar huis moesten een groote teleurstelling. Te 8 uur opende de voorzitter de verga dering met een toepasselijk woord en ver leende het woord aan den heer W. K. Piegé Jr. van Tiel ter inleiding van het onderwerp; „Wat moet men doen om den onderlingen handel weer vrij te krijgen". De fruitkoopersvereeniging te Tiel ont stond door den eisch der regeering; een waarborgsom van f 200 per H.A. te stellen ter nakoming der export-voorschriften. Men bepreep, dat in vereeniging kracht zat en men voerde dadelijk actie om deze bepaling afgeschaft of verminderd te krijgen. Bij deze actie bleek dat men in Den Haag toch we) iets bereiken kan, als men maar volhardt in zijn pogen en degelijke argu menten weet aan te voeren, bij den minis ter en de commissies van Bijstand en van Toezicht. Men verkreeg, dat 20 der koopsom als waarborg gestort werd. Een tweede zaak, waarvoor de Tielsche vereeniging ijverde was opheffing van het verbod op onderhandschen verkoop of voor koop, zooals in Maas en Waal van ouds gebruikelijk was. Gewezen werd op het niet- afdoende dezer voorschriften om fraude te keeren. Het was voldoende als over de veilingen verkocht werd, zonder te vragen: door telers of door handelaars. Hoewel met groote moeite en krachtig optreden wist men eindelijk den minister en de commissie van Bijstand van het goed recht der handelaars te overtuigen en de fruithandel in Tiel en omstreken werd vrij verklaard. Wat nu voor fruit verkregen is, zou dit ook niet bereikbaar zijn voor groenten. Al heeft men hier met andere personen te doen, de minister is dezelfde en als men degelijke argumenten heeft, moet men ver hoord worden. Spreker heeft met pakkende voorbeelden den gang van zaken voor een goede actie geschetst en raadt zijn hoorders aan ook hier dien weg te volgen. Hij verklaart zich tot medewerking bereid. Vervolgens behandelt spieker de werking van de voorgestelde Export-Centrale, door mr. Patijn boerenbedrog genoemd. Het is nog tijd ertegen te protesteeren bij de Eerste Kamer, doch dan is het toch kort dag. De voorzitter verzekert den spreker, dat hij naar het hart der leden heeft gesproken en erkent, dat het tijd is ook hier krachtig op te treden. De heer de Gast, het woord verkrijgende zal .den spreker niet bestrijden; hij is het len volle met hem eens. Toch acht spreker gewenscht kort en za kelijk uiteen te zetten, wat door Plakkee sche handelaars en boerenbond is verricht om den handel vrij te krijgen, doch tot heden zonder succes. Den heer Fiegé gehoord, meent de heer de Gast nogmaals alle pogingen in 't werk te moeten stellen om tot een goed einde te komen, waarbij de ervaring te Tiel met Fruithandel verkregen, goed te stade kan komen. De Voorzitter sluit de vergadering met een woord van dank aan den heer Fiegé voor de genomen moeite en zal voor de vereeniging dankbaar aanvaarden den toe gezegden steun bij de komende nieuwe ac tie voor vrijen handel. MELISSANT- De Voorzitter en Secretaris van den Flakkeeschen Boerenbond bevonden zich jl. Dinsdag te 's Gravenhage om met eenige daar gevestigde Rij kscom missiën te confereeren. HERRINGEN- Tegen Dinsdagmorgen 4 Sep tember a.s. om 10 uur is eene openbare gemeenteraadsvergadering belegd. Wegens gebrek aan petroleum zullen de avonddiensten in de Ned. Herv. kerk waarschijnlijk in plaats van 's avonds des middags worden gehouden. Een zoontje van J. v. H. had het ongeluk van een wagen hooi af te vallen, waardoor hij zijn pols zoodanig bezeerde, dat genees kundige hulp moest worden ingeroepen. STELLENDAM. Zondag 2 Sept. zal des morgens en des avonds in de Geref. Kerk alhier optreden, Dr. J. Brinkman uit Hattem. Zondagmorgen ongeveer 6 uur kwam boven Stellendam weder een vliegmachine. Het vliegtuig verdween in westelijke rich ting. Er werden 3 of 4 hevige ontploffingen gehoord, welke vele menschen wekten. Door A. de Jager zijn weer 2 zeehon den gevangen op den Hinder, waarvoor hij de premie van ƒ3 per stuk ontving. Tot gemeentereiniger is door den Gemeenteraad benoemd Js. Wandemaker, die had ingeschreven voor ƒ350 per jaar. Door de garnalenvisschers, die voor de pellerijen visschen, is de vorige week 4 en 5 dagen gevischt. Vangsten van 50 tot 100 Kg. per dag. De prijs was 20 cent per kilo. Zij, die voor de zouterjj vischten gin gen 2 dageD uit voor 11 cent per Kg. Tot helpster bij de nuttige handwer ken aan de Openbare School alhier is aange steld Mej. P. A. Holleman. Door F. de Geus is voor f 700 onder hands verkocht aan P. Troost Az. alhier een huis met erf in kavel Elf. De heer W. van Eek alhier, is benoemd tot graancontroleur. Vanwege de bakkers alhier gaat bij de winkeliers een adres ter teekening rond, welk adres later aan de Gemeenteraad zal worden aangeboden, om te komen tot ver vroegde winkelsluiting, in verband met de schaarschte van petroleum. Door den hevigen storm is in de tuinen enorm veel schade aangericht, vooral aan appel- en perenboomen. Bijna alle vruchten zijn afgewaaid. Er zijn boomenwaaraan geen appel of peer meer te vinden is. Veel van het afgewaaide is bovendien zoo goed als waardeloos. Maandagmiddag ruim 1 uur werd op groote hoogte boven onze gemeente weder een vliegtuig waargenomen. Nadat het een paar keer in wijde kringen had rondge vlogen verdween het in Zuidwestelijke richting. GOEDEREEDE- Zondagmorgen omstreeks 6 uur zijn hier weer 3 vliegmachines waar genomen. Er werden bommen in zee ge worpen. De arbeider C. Non had het ongeluk zich met een sikkel zoodanig in de hand te snijden, dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Door de Noordzeevisschers werd de vorige week tot f 300 aan versche visch besomd, zoodat deze week weer niet slecht was. Tengevolge van het groote aantal drijvende wrakken hebben vele visschers veel schade aan hun zeekorren gehad. Door de Noordzeevisschers zjjn de vorige week in zee verscheidene vlieg machines gezien. Naar de visschers zeggen, waren er in gevecht, wat werd opgemaakt uit de groote vuurstralen die langs de lucht te zien waren. Voor het eerst zijn thans hier uitge reikt bonboekjes, waarop regeeringsartikelen te verkrijgen zijn. Door den storm is veel schade ver oorzaakt aan de vruebtboomen. Bij verschil lende personen zijn ruiten uitgewaaid, ter wijl bij A. Kaashoek een gat in het dak is geslagen. NIEUWE TONGE- Bij de gehouden aanbe steding van den bouw eener galerij in de Zuid kapel der Ned. Herv. Kerk alhier, met opgang, werd ingeschreven als volgt: TIMMERWERK. I. Mosselman voor f 736,- J. A. Rober 17 697,- P. van den Broek 17 690,- I. J. van den Broek 660,- METSELWERK. Joh. Mosselman voor f 538,— Joh. Overweel 17 488,- G.Noordyk&A.Nuchteren n 476,- VERFWERK. J. Holleman voor f 205,- Wed. A. Schipper 71 200,- L. Kareis 71 197,50 SMIDSWERK. A. van den Doel voor f 88,50 A. Nieuwland 72,60 BEGROOTING. Timmerwerk 775, Metselwerk 526,— Verfwerk 200,— Smidswerk 100,— Het werk werd aan de laagste inschrijvers gegund. Ook was nog afzonderlijk ingeschreven naar den bouw der galerij, dus dan zonder den opgang, evenals de galerij in de Noord kapel dezen zomer werd aanbesteed en werd voor dit weik juist ƒ100,— lager ingeschre ven dan destijds voor 't zelfde werk in de Noordkapel. STAD AAN 'T HARINGVLIET-De volgende week zal hier vijftig duizend kilo dennen hout worden aangevoerd in stukken van een meter lengte. Zij, die voornemens zijn daarvan 100 kilo of veelvouden daarvan aan te schaffen, behooren daarvan aangifte te doen bü den gemeente-veldwachter. De pry's zal waarschijnlijk pl.m. f 2,55 per 100 kilo bedragen. De storm van Dinsdag jl, heeft ook hier, zooals overal elders een onorme schade aan de vruchtboomen aangericht. Aan den Zeedijk by den steiger is een stevige iepen- boom omgewaaid; bü den landbouwer Voge-

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1917 | | pagina 5