Buitenland. 6 Woensdag j.L werd deze gemeente door een Zicheuneifamilie bezocht. Des avonds maakte de jeugd, aan zulk een vreemde vertooning niet gewoon, het deze familie zoo lastig, dat zu het dorp verliet en hare tenten opsloeg bij het wachthuisje van de Stoomboot, waarmee zij Donderdag morgen vertrok. In den nacht van Woensdag op Donder dag daalde in den tuin van A. F. in de nabijheid dezer gemeente eén onbemande luchtballon. Donderdagmorgen gingen hier plotse ling alle gaststellen uit. De gasfabriek kon wegens gebrek aan kolen niet meer werken. De meeste huismoéders waren bezorgd, hoe zij nu haar potje moesten koken, daar petroleum en steenkolen voor velen haast onbekende artikelen zijn. Gelukkig duurde het gasgebrek slechts een paar uren en kon ieder weer naar hartelust gaan koken. Het daghet in het oosten. Naar aanleiding der adressen om salaris- verhooging van de onderwijzers en hun afdeelingen heeft de gemeenteraad van Oude Tonge op 9 Augustus met algemeens stem men de volgende motie aangenomen'. „De Raad der gemeente Oude-Tonge, ver gaderd in openbare vergadering op 9 Aug. 1917, gehoord de verschillende aanvragen om verbetering der onderwijzers-salarissen, is eenstemmig van oordeel, dat de onder- wijzerstractementen herziening en verbete ring eischen; stelt zich voor, gezien het aanhangige wetsontwerp dienaangaande, deze adressen alsnog aan te houden, maar in ieder geval in dit jaar te behandelen en aan eventueels tractementsverhoogingterug- werkende kracht te verleenen." Ziedaar dan toch reeds een gemeenteraad, die van goeden wil blijk geeft. Dat dit voor beeld navolging vinde over geheel Flakkee. Wij begrijpen, dat men wil afwachten, hoe het met het voorstel Marchant in de Eerste Kamer en bij de regeering zal afloopen, om bü de regeling door de gemeenie te treffen, daarmee rekening te kunnen houden. Doch dan ook nergens langer gedraald en niet voor den dag gekomen met een benepen, bekrompen voorstel, dat weinig of geen verlichting aanbrengt, doch een regeling voorgesteld, die aan billijke eischen voldoet en bewijst, dat men de waarde van het onderwijs en het werk van den onder- wijzer(es) hoog stelt en daarom salarissen uitlooft, die op de hoogte van den tijd zijn. Verwacht mag worden, dat Oude-Tonge, getrouw aan het beginsel in zijn motie uit gedrukt, met een salarisregeling zal komen, die voor heel Flakkee ten voorbeeld gesteld kan worden. In het oosten rijst de zou boven de kim, moge zu' by middaghoogte voldoende licht en warmte verspreiden in de gezinnen van nuttige en noodige ambte naren over ons geheels eiland. LANDBOUW EN VEETEELT. Door den Bond van Flakk. Laudbouw- vereen. werd het volgende adres verzonden. Aan zijne Excellentie den heer Minister van Landbouw, Nijverheid en Han del, 's-Qravenhage. Geeft met verschuldigden eerbied te ken nen: het Dag. Bestuur van den Flakk. Boerenbond, goedgekeurd bij Koninklijk besluiten, laatst van 18 December 1913 (St.bl. No. 36) dat het in verband met Uwe Excel lenties missive van 13 Juli No. 18430/43 zich gewend heeft tot den heer Regeerings-Oom- missaris voor dit gewest aan de Koninginne gracht No. 27 te 's Hage, waar het versterkt werd in haar overtuiging dat ons volk een zorgvolle tijd tegemoet gaat en dat het vraag stuk der voedselvoorziening er eene is van ontzettend gewichtigen aard; dat in de eerste plaats de landbouw verplicht is met Uwe Excellentie mede te werken otn ons land van voedsel voor mensch en dier te voor zien, en dat het om op algemeens mede werking van die zijde te mogen rekenen van grooten invloed is of de door Uwe Excel lentie te nemen maatregelen door dwingende bepalingen, dan wel door gemeenschappelijk overleg geschieden, waar het dagelijks hoort wat er in den boezem van den landbouw omgaat verzoekt het Uwe Excellentie be leefd onderstaande consessies wel te willen toestaan Dat het tot vermeerdering der productie van halmgewassen leiden zal wanneer Uwe Excellentie dat zaaigraan dat niet als zaai graan is goedgekeurd doch somwijlen van evengoede kwaliteit is als goedgekeurd en gecontroleerd graan, kan worden gelaten aan de landbouwers, uit den voorraad die in hun gemeente aanwezig is onder voor waarden nader door Uwe Excellentie vast te stellen; Dat het eveneens op hoogen prijs zou worden gesteld wanneer de haver voldoende tot den oogst van 1918 word vrijgegeven aan de telers welke op hun bedrijf ook paarden bezitten alsmede voor de veulens welke in het a.s. voorjaar worden geboren en dat krachtvoeder volstrekt niet kunnen ontberen; het meent dat in de kennisgeving voorkomende in do N. R. Crt. van Woens dag 8 Aug. 1917 ochtenblad B. roet verstrekt bedoeld wordt gelaten, het is er van over tuigd dat deze beslissing de landbouw met meer waardeering dan tot dusverre de pogin gen van Uwe Excellentie om ons volk te redden zal erkennen; Dat het haar voorts gewenschten billijk voorkomt aan de telers, evenals in 1916/17 een maalkaart verstrekt wordt voor zijn gezin, van züu graan tot eene hoeveelheid als Uwe Excellentie als rantsoen voor de ingezetenen des rijks vaststelt en dit uit breidt tot hunne vaste arbeiders die dit voor 1914 in mindering van hun loon in geld ontvingen; dat dit jaar door sommigen reeds gerst is geteeld voor de voeding van hun vee; wanneer ook dit werd vrijgegeven tot een zekere bebouwde oppervlakte dan zou dit aanleiding geven dat alle landbouwers van dit gewas zooveel zouden uitzaaien dat de distributie geen gebruik behoefden te maken en waarschijnlijk bij een geiniddel den oogst nog overhielden; dat het hun ge- wenscht voorkomt dat het lichte graan het welk doorgaans verontreinigd is door de uitwerpselen van allerlei knaagdieren, en voor broodkoren absoluut waardeloos is; alsmede het piksel uit erwten gelaten wordt aan de verbouwers onder voorwaarden nader door Uwe Excellentie vast te stelien; terwijl zij daarmede het recht verbeuren veevoeder van de bureau's te betrekken tot de hoeveel heden die ze mochten behouden; dat het hun bekend is dat er weiboeren zijn welke weiland hebben gescheurd voor het telen van kool of andere handelsgewassen welke in den naderenden staltijd waarschijnlijk behoefte zullen hebben aan veevoeder en dat 't hun wenschelijk voorkomt dat deze boeren worden uitgesloten van de distributie om voor maximumprijzen wortel of andere voedingsgewassen voor hun vee te betrek ken; dat het hun hoogst wenschelijk voor komt dat voor de gevorderde artikelen de betaling onmiddellijk plaats heeft, thans zijn er telers die twee maanden en langer nh de levering van veldgewassen en nog geen geld hadden ontvangen, waardoor sommige minder kapitaalkrachtige personen finantieel in moeilijkheden komen, terwijl voor kleine partijtjes of restanten van peulvruchten nog steeds niet zijn verzonden; wachtende op orders daartoe, zoodat vooral bruine boonen tot bederf zijn overgegaan; dat het hun in het algemeen wenschelijk voorkomt dat door of van uwe Excellentie overleg-wordt gepleegd met de besturen van de in ons land bestaande Landbouwmaatschappjjen en Bonden ten einde door gemeen overleg het beoogde doel te bereiken. Redenen waarom het zich tot Uwe Excel lentie wend met het eerbiedig verzoek met bovenstaande rekening te willen houden, terwijl het hun zeer aangenaam zijn zou dit adres nader te mogen toelichten. 't Welk doende: Het Dag. Bestuur van Flakk. Boerenbond. De Secretaris, De Voorzitter, A. W. KEIJZER. J. OVERDORF. Nieuwe Tonge, MëÏÏssaüt/11 AuSustus 1917- Verslag van de Fokvee-Tentoonstelling, gehouden te Oude Tonge op Donderdag 19 Juli 1917. Ter gelegeuheid van de Algemeene Vergade ring van den Bond van Flakkeesche Landbouw- vereenigingen werd op Donderdag 19 Juli dooi de Fok- en Contrólevereeniging „Oude-Tonge en Omstreken" een tentoonstelling van fokvee ge houden» uitsluitend ingezonden door leden dier vereeniging. Op een terrein in de onmiddellijke nabijheid van het dorp door een der leden daarvoor welwillend afgestaan was 't vee 's morgens ongeveer tien uur bijeengebracht. De tentoonstelling omvatte 7 rubrieken, n.l. koeien, 2-jarige vaarzen, i -jarige vaarzen, 1-ja- rige stieren, stierkalveren en kuiskalveren, be nevens collectieve inzendingen van één eigenaar. Tevens was ter opluistering ingezonden de driejarige stamboekstier „Adriaan", eigendom der vereeniging. Rubriek I. Koeien, waarvan een groot aantal was ingezonden, vonden we een goede collectie met evenredigen bouw en goede uiers. Ie prijs: koe van L. Slis, te Oude-Tonge, een diepe, sterk gebouwde koe met mooien romp en best been- werk; 2e prijs: koe van denzelfde, hoewel reeds 8-maal gekalfd, nog een sterk gebouwde koe met mooie bovenlijn en best beenwerk; 3e prijs: koe van J. A. Slis te Ooltgensplaat, een niet te groote, doch ruim gebouwde koe met goeden romp; 4e prijs: koe van G. van Es, te Nieuwe- Tonge, een goed gebouwde koe met voldoend type. Rubriek II, 2-jarige vaarzen. Een collectie best ontwikkelde dieren, waarvan we enkele gaarne iets beter hadden gezien in de achter hand. Ie prijs; vaars van L. Slis voornoemd, een sterke, ruim gebouwde vaars met extra stand; 2e prijs: vaars van denzelfde, een nog iets arm gespierde, doch correct gebouwde vaars, wat een best fokdier belooft te worden; 3e prijs: vaars van J. II. Zeedijk, te Middelharnis, een ruim gebouwde, goed behangen vaars, waarvan we het staartstuk gaarne iets fijner hadden gezien; 4e pry's: vaars van L. Slis voornoemd, een best ontwikkelde vaars met mooien romp, die zeker hooger geplaatst zou zijn, indien kop cn horens wat beier waren geweest. Rubriek III, 1-jarige vaarzen. Een collectie, die, wat ontwikkeling betrof, nogal uiteenloopend was, waarbij enkele met iets rond kruis en wat fijne beenen. De bekroonde dieren blonken vrij wel uit. te prijs: vaars van L. Slis voornoemd, een best ontwikkelde vaars met, mooie bovenlijn, die in achterstel uitmuntte; 2e prijs: vaars van denzelfde, eveneens correct gebouwde vaars met best type; 3e prijs: vaars van G. van Es voor noemd, een evenredig gebouwde; vaars met goe den romp; 4e pr(js: vaars van L. Slis voornoemd, een goed gesloten vaars. Rubriek IV, stieren. Deze collectie hadden we gaarne wat heter gezien. Ie prys: stier van J. A. Slis voornoemd, een goed gelijnde, doch nog wat enkel gebouwde slier; 2e prijs: stier van C. de llaas van Dorsser, te Nieuwe-Tonge, een geblokte stier met minder mooie achterband. Rubriek V, stierkalveren. Een groepje kalve ren met voldoend type. Ie prijs: stierkalf van L. Slis voornoemd; 2e prijs: stierkalf van Wed. N. van Es, te Oude-Tonge; 3e prijs: stierkalf van J. H. Zeedijk, voornoemd. Rubriek VI, vaarskalveren. Een groote col lectie, echter nogal verschillend van leeftijd en daardoor nogal uiteenloopend, wat ontwikkeling betrof. Ie prijs: vaarskalf van L. Slis voor noemd; 2e prijs: vaarskalf van Ph. van Vugt, te Oude-Tonge; 3e prys: vaarskalf' van J. A. Slis voornoemd. Voorts kregen we te zien de collectieve in zendingen van één eigenaar, waarvoor een gou den en een zilveren medaille beschikbaar waren gesteld. Deze collecties waren samengesteld uit vee, dat voor 't meerendeel had meegedongeu in de rubrieken 1 tot en met IV. Door drie leden werd een collectie samengesteld. De eerste prijs viel ten deel aan de collectie van L. Slis voornoemd, een collectie, die in evenredigheid en type uit muntte, dieren met mooie bovenlijn en best beenwerk. Den tweeden prijs verwierf de col lectie van J. A. Slis voornoemd, een niet groote, doch voldoende evenredig gebouwde collectie. De derde inzender was J. H. Zeedijk voor noemd, met een groote collectie best ontwik kelde, goed behangen dieren, waarvan we over 't algemeen de achterhand gaarne iets beter had den gezien. Ten slotte kregen we den vereenigingsstier te zien, afstammeling uit den bekenden „Herman stam", uit de provincie Groningen, een best type fokdier, met mooien kop en horens, besten diepen romp, met extra zware beenen en ster keu stap. Volgens onze meening kau deze stier veel tot verbetering van den veestapel op Flakkee bijdragen. We hopen echter, dat binnen niet al te langen tijd een zijner zoons zijn opvolger kan worden, die tot moeder heeft een, die, behalve goed van exterieur, ook uitmuntende productie- cijfers bezit. Deze tentoonstelling had ten doel den bewo ners van 't westelijk deel van Flakkee te laten zien, wat in weinige jaren tijds op het gebied van de rundveefokkerij kan worden bereikt; en wij feliciteeren dan ook de Fokvereeuiging met het succes, in een klein aantal jaren behaald. En zagen we hier een flinken vooruitgang wat betreft het exterieur, ook ten opzichte van de productiecijfers is dit het geval, waarover desgewenscht gaarne inlichtingen zullen worden verstrekt door den secretaris der vereeniging, den heer C. de Haas van Dorsser, te Nieuwe- Tonge. De algemeene indruk was zeer gunstig; en al waren er enkele dieren onder, die wat kleine afwijkingen vertoonden, ze mochten er alle zijn. Wij twijfelen niet of deze vertooning zal voor de veefokkers op de andere deelen van 't eiland een les en tevens een prikkel zijn om de vee fokkerij op meer rationeele wijze te beoefenen dan tot dusver het geval is geweest. Engeland, Amerika, Frankrijk en Italië weigeren tostemming voor Stockholm,. In het Lagerhuis heeft Bonar Law mee gedeeld, dat het niet in overeenstemming is met de wet dat menschen, die in het Vereenigd Koninkrijk wonen, aan een con ferentie met menschen uit een vijandelijk land meedoenzonder toestemming der kroon. De regeering heeft besloten, dat verlof, om de conferentie bij te wonen, niet zal worden verleend (toej.). De Vereenigde Staten, Frankrijk en Italië, waarmee de Britsche regeering te dien opzichte in verbinding is geweest, hebben betzelfde besluit genomen. Nadat Henderson, door de documenten over de onverschilligheid van de tegenwoor dige Russische regeering aangaande de conferentie te Stockholm, een beentje is gelicht, heeft de Engelsche regeering het aangedurfd tezamen met de Vereenigde Staten, Frankrijk en Italië de reis naar Stockholm te verbieden. Als nu de Russische regeering de passen naar Stockholm niet weigert, zal daar een onderonsje worden gehouden tusschen socialisten uit de centrale landen en Russen, met socialisten uit neu trale landen als toeschouwers. De verdere ententelanden schijnen daar echter geen gevaar in te zien. Evenmin wordt blijkbaar ernstig gevaar geducht van den kant van de Engelsche arbeiders, die trouwens voorloopig slechts onder het voorbehoud, dat de besluiten van de conferentie niet dan raadgevende kracht zouden hebben, en slechts met het doel om voor de voortzetting van den oorlog propa ganda te maken, de vaart naar Zweden hadden willen aanvaarden. Of echter enkele socialistische groepen in Rusland met deze weigering der passen geen politieke beweging zullen maken, valt af te wachten. Henderson heeft zich verantwoord met een laDge verklaring in het Lagerhuis, waar van Reuter slechts een kort verslag heeft toegezonden. Men kan uit het verslag niet veel opmaken, maar ofschoon Henderson natuurlijk zjjn tegenstanders niet overtuigd heeft, verdenkt men toch, volgens Reuter zün beweegredenen niet. Vit de Vereenigde Staten. King heeft .in den Senaat twee wetsvoor stellen ingediend om de Duitsche propaganda te bestrijden. Het eene strekt om de open baarmaking van berichten en commentaren over internationale politieke vraagstukken, die met den oorlog in verband staan, in hot, Duitsch of een andere vreemde taal in de pers in de Vereenigde Staten te verbieden, tenzij daarnaast in een kolom de juiste En gelsche vertaling is opgenomen. Het andere wets-.oorstei voorziet in de verbanning of interneering van burgers, die minder dan 20 jaar genaturaliseerd zjju en die schuldig staan aan het openbaar maken van on vader laudliovende mededeelingen of van mede- deelingen met een oproerige strekking. De Belgische havens. In het te Maastricht verschijnende Belgi sche blad Nouvelles schruft Teugels de Vos: Er zal weldra van de belangrijkste Bel gische havens niets meer over blijven. Ten einde de Duitschers uit Ostende en Zeebrugge te verdrijven, moet het in 1914 begonnen werk der vernietiging daar volbracht wor den. De veiligheid van de Engelsche kusten vergt dezen droeven arbeid. Brugge, de reparatiehaven voor de duikbooteii, blijft het aanvalsdoel der Engelsche vliegers; Geut heeft eveneens herhaalde malen blootge staan aan luchtaanvallen. Hel lot van Antwerpen blijft onrustbarend. Het geldt als de concurrent van Hamburg en daarom zullen de Duitschers het zooveel mogelijk schade toebrengen. In welken toestand zul len de binnenhavens van Gent en Brugge zich na de ontruiming door de Duitschers bevinden? Men siddert bjj deze gedachte! Bjj den dood van onze landslieden door de bommen der ententevliegers, hebben wij ons neergelegd, omdat dit behoort tot de onvermijdelijke oorlogsnoodzaak. Maar het vooruitzicht op nieuwe verwoestingen in België van de aanstaande militaire operaties, doet ons de toekomst van België zeer don ker inzien Laten wij ons zeiven niets wijsmaken: niet alleen onze vijanden en de neutralen zullen ons na den oorlog concurrentie aan doen, ook de bondgeuooten zullen hieraan meedoen. In alle landen worden groote voor bereidingen gemaakt voor den komenden economischen oorlog, en België, omgeven door mededingers, zou, geheel in beslag genomen door den wederopbouw zijner ruïnes, het slachtoffer worden van zijn offervaardigheid jegens zijn vrienden.... Men schuwt het, aan een dergelijke onge rechtigheid te geloovenl België heeft recht op volkomen en spoedige schadevergoeding, opdat het niet ten onderga in den econo mischen wereldstrijd, de eenige bron van zijn toekomstige opbloei. In zijn Maaudagsartikel schrijft Tb. Wolff de hoofdredacteur van het Berl. Tageblatt. „Wat gebeurt er bij ons? Al de bladen, die geheel of half door de „Schwerindustrie" gekocht zijn of onzelfzuchtig de Alduitsche leus volgen, beduiden sedert tien dagen von Kuhlmann, den nieuwbenoemden staatsse cretaris van buitenlandsche zaken, dat hij, als zijn leven hem lief is, elk vergelijk met Engeland uit den weg moet gaan. Men heeft hem, ofschoon hü juist in Engeland als een duivelsche intrigant werd uitgekreten, als een voorstander van de Westersche toena deringspogingen voorgesteld en nu verbiedt men hem met Engeland vrede te sluiten, men verbiedt 't hem, om zoo te zeggen uit principe. Maar moet de vrede op een goeden dag misschien met de Portugeezen gesloten worden of met de Montenegrijnen, of met de maanbewoners, of met de staatslieden van Siam, die thans ook onze vijanden zijn? Wu voor ons vinden het geheel onverschillig of op het geschikte oogenblik naar het Oosten of naar het Westen toe onderhan deld zal worden, want niet op den weg, maar op het doel, niet op sympathieën of antipathieën, maar op een goeden duurzame vrede die tot dragelijke toestanden leidt, komt 't aan. „Het voor het algemeen gevaarlijke ge zelschap, dat sedert twintig jaren deDuitscbe politiek terroriseert, eischt, dat men met zijn neigingen en afkeer ook verder zal rekening houden. „Ten aanzien van de dringend noodzake lijke hervorming van het rijk, ten aanzien van de kwestie van de macht en de ver antwoordelijkheid verklaart het centrum, dat het, nu Spahn aan het ministerie van justitie zit, er genoeg van heeft, En de Berlijnsc-he correspondent van de Kölnische Zeitung bestrijdt dat de parlementaire Staten „de ware politieke vrijheid" bezitten en roemt onze „vrpeidsgoederen". Hü herhaalt de veel verspreide, maar niet juiste bewering, dat ook de parlementen der geallieerde landen in de dagen vóór den oorlog geheel uitgeschakeld zijn. „Dagelijks onderhandelden in die dagen Jaures en de andere partijleiders met de Fransche regeering, Bonar Law riep te Londen zijn partijgenooten bijeen en deelde Grey en Asquit zijn wenschen en verlangens mede. Waar echter was de medewerking van den Duitschen Rijksdag in een zoo be- slissenden tijd"? Vredeboden. Branting, de Zweedscbe socialist, heeft gezegd (en Huysmans zegt iets dergelijks): nu komt er in de ententelanden een breuk tusschen de socialisten en hun regeeringen. De gebeurtenissen schijnen hem met ver rassende snelheid gelijk te geven. Het bestuur der Engelsche Arbeiderspartij heeft zich solidair met Henderson verklaard. Zelfs zijn, trots het besluit van dei egeering om do passen te weigeren, de gedelegeerden al benoemd. In Frankrijk, gezien het besluit

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1917 | | pagina 6