„VOORUIT!" TWEEDE BLAD No. 41 18 Aug. 1917 Ol'ficiëele Mededeelingen. Plaatselijk Nieuws. DE MINISTER VAN LANDBOUW NIJYERtlEID EN HANDEL. Gezien artikel 8 1ste lid der Distributiewet 1916, beeft goedgevonden vast testellende navolgende distributieregeling voor houts kool. ARTIKEL 1. De aflevering en het daarmede verband houdend vervoer van alle houtskool is ver boden. ARTIKEL 2 Het verbod, in het voorgaande artikel gesteld, is niet van toepassing op de afleve ring en het daarmede verband houdend vervoer van houtskool, gedekt door een vervoerbewys door, of namens den Directeur der Rykskolendiatributie afgegeven. De Minister van Landbouio, Nijverheid en Handel, Voor den Minister, De Secretaris-Generaal, VERSTEEG. MIDDELHARNIS. Een mooie daad. Door onzen vroegeren dorpsgenoot den Heer D. Slis P.Lz. te Scheveningen, is aan M. Dub- beld, die ruim 4.0 jaar bij hem in dienst is geweest, een keurige, afgewerkte draaibare tent voor zijne zieke dochter geschonken. De familie Dubbeld die al geruimen tfld naar zoo'n tent heeft uitgezien is, zooals te be grijpen, hiervoor den heer Slis zeer dank baar. Daar hy trachtte een stuk hout uit de haven te halen, viel de 10-jarige B. v. d. Nieuwendyk te water, doch wist zich zwem mende op de wal te brengen. De heer G. Oostergetel, ambtenaar der rijksbelasting alhier, is bevorderd tot ambte naar 2e klasse. Maandag geraakte een span paarden bespannen voor een wagen, van den land bouwer v. d. Velde uit Nieuwe Tonge, in de kaai alhier. De paarden werden met vereende krachten op het droge gebracht, de wagen volgde later. Met wat schade aan den wagen liep alles zonder ongelukken af. De ruim 80-jarige H. Koote had het ongeluk van een trap te vallen en zich ernstig te bezeeren. Tegen eenige personen is proces-verbaal opgemaakt wegens het berijden van den Westdyk met een rijwiel, in de daarvoor verboden tijd. Het zoontje van G. C. v. d. Hoek ge raakte al spelende in de kaai, door toege schoten hulp werd het op het droge gebracht. De bouwschuur met stallen, staande aan den Oostdjjk, toebehoorende aan Ge broeders Pieterse is onderhands aangekocht door den heer W. But. Door de heeren Gebr. Zeedyk, wonende aan de Steenenweg alhier, is met, goed ge volg in hun boomgaard brongas aangeboord wat voldoende gas zal opleveren voor hun dagelijks gebruik. Een bijzondere gehouden collecte in de Ned. Herv. Kerk alhier, ten bate van den armen bracht ruim 44.— op. Dinsdagavond 7 uur zal in het Zon dagschoolgebouw optreden Ds. Pauwe van 's Gravenhage. Wegens de kolenschaarschte vaart de Stoomboot Müdelharnis tot nadere aankon diging Woensdags ea Vrijdags niet. Vermoedelijk aan de vlekziekte over leden, lag het varken van S. van Groningen Dinsdag dood in zijn kot. Te IJrnuiden zijn binnengekomen de vischsloepen Albatros, schipper J. de Waard, Paul Kruger,schipper A.JoDgejan en Oranje Nassau, schipper D. Koster, met eene be somming van f2000— f1900— f1900. By de gehouden verkooping van onroeren de goederen alhier, in het hótel Meyer, werden ingezet: koop 1 door den heer K. Ver maas op f1240; koop 2 door den heer D. Kastelein op f 1230 en koop 3 door den beer L. Korvink op f 500. Het huis op de Kaaidreef van den heer C. Snijder door den heer J. C. Born op f 580. De huizen van den heer C. v. d. Sloot werden ingezet op f 530 f520 en f480 door den heer A. Dijkers. De boomen op den Oostdyk brachten op van f 10 tot f 36 per stuk. Gemiddelde op brengst ia f 20 per boom. SUMMELSDIJK. Proces-verbaal is opge maakt tegen L. S., L. P. en M. K. van hier en K de M., B. A. en A. v. d. W. van Middelharnis, wegens overtreding der motor en rywielwet. Een afschrift van het kohier van het schoolgeld voor het lager onderwijs over het le, 2e en Be kwartaal 1917, ligt gedurende vy'f maanden, van 14 Augustus 1917, tot en met 13 Januari 1918 ter gemeente-secretarie voor eea ieder ter inzage. Zondag 19 Augustus hoopt in de Ned. Herv. Kerk op te treden, Ds. van der Does van Nieuw-Beierland. Maandag zal er op de paardenkeuring voor het leger, te Middelharnis te houden, 10 luxe paarden worden gekeurd. Tot onderwijzer aan de Chr. School te Vlaardingen is benoemd de heer K. W. Jager, thans in gelijke betrekking alhier. In zijn plaats is benoemd de heer Jongsma, van Noordwijk aan Zee. D1RKSLAND. Onder leiding van de Voor zitster en Penningmeester maakten 46 meis jes, die afgeloopen winter deelgenomen heb ben aan de Huisvlijtcursus uitgaande v. d. Volksbond tegen drankmisbruik op 9 Augus tus jl. een reisje naar Oostvoorne. Begun stigd door prachtig weer was het een echt gezellige dag. Een gedeelte ging vanaf Hel- levoetsluis per flets, de andoren met Jan Pleiziers. Zeer voldaan keerden allen 's avonds weder huiswaarts. (Niet van onze gewone correspondent.) HERRINGEN. Tegen a.s. Woensdag 22 Aug. des voormiddags te 10 uur is een openbare Gemeenteraadsvergadering belegd. J.l. Dinsdagavond werd ter Secretarie zitting gehouden voor opgave van Klompen, Schoenen en Sajet, welke artikelen van Regeeringswege goedkoop verkrijgbaar wor den gesteld. Deze week is weder gearriveerd 11 ton Steenkolen, alsmede Havermout en Rijst. De Havermout en Rijst worden a.s. week op Bon no. 15 en 16 bij winkeliers ver krijgbaar gesteld. STELLENDAM. De 4 perceelen weiland in den Scharrezeepolder, die de vorige week werden ingezet op f11,400, zijn Woensdag gemynd als volgt: perceel 1 en 2 gecombi neerd op f5830, perceel 3 en 4 gecombineerd op f5610, totaal f11,440. Alles voor den heer C. A. Vogel te Goedereede. In de Geref. kerk zal Zondag a.s. op treden Ds. Runia van Arnemuiden. Door A. de Jager alhier zijn weder 2 zeehonden gevangen.-De Jager heeft dus weer 2 premies van f3 plus de huiden en het spek. Een aardig buitenkansje. Door schipper J. Kalle werd Vrijdag middag dryvende gevonden en aangebracht het lijk van het 9-jarig knaapje M. van Dam die Maandag in het Haringvliet verdronk. De vorige week werd door de grootste helft der garnalenvisschers voor de pelle rijen gevischt tegen 20 cent per kilo. Vangsten 80-120 kg, per dag en per vaartuig. Er werd 5 dagen gevischt. De overige visschers vischten voor de zouteryen a 11 ct. per kg. met ruimer vangsten. Deze gingen 6 dagen uit. Schipper M. Troost blazer SL. 21 en schipper A. Troost blazer SL. 1 hebben beiden een myn in de kor gevischt. Beide visschers waren blij het gevaarlijke voor werp uit de kor te kunnen krijgen zonder ongelukken. Een huis en erf, staande in Kavel Elf toebehoorende aan den heer F. de Geus, is onderhands verkocht aan J. Menheer voor de som van f1100. Vergadering van den Baad der Gemeente Stellendam op Woensdag 15 Aug. 1917. Aanwezig alle leden. Voorzitter de Burge meester. De vergadering wordt op de gewone manier geopend, waarna de notulen worden gelezen. Naar aanleiding hiervan vraagt de heer Holleman inlichting omtrent een adres van J. Lekkerkerker, welk adres in handen van B. en W. was gesteld. De voorzitter zal na afwerking der agenda inlichtingen geven. Ingekomen stukken: Adres met memorie van toelichting van de afd. Goeree en Omstreken en de afd. Gooree en Overflakkee van het N. O.G., waar in wordt verzocht verbetering der salarissen van het onderwijzend poisoneel. B. en W. stellen voor dit adres een volgende vergade ring te behandelen. Wordt goedgevonden. Een schrijven van J. Quist, gemeente reiniger, waarin hy tegen 1 September a.s. ontslag verzoekt. Dit verzoek wordt toege staan. Wordt besloten een nieuwen functio naris aan te stellen. Daartoe zal het werk worden aanbesteed voor den tijd van 5 jaren. Men is het er niet over eens, of de termijn zal zijn 5 jaar, 3 jaar of 4 jaar. B. en W. zullen dit in orde maken. Ontalagaanvraage van K. Kievit. De voor zitter wil dit in geheime zitting behandelen. Aldus besloten. Een verzoek van M. van Dam, om resti tutie van havengeld, daar hy zijn vaartuig al lang verkocht heeft, (in Februari). De voorzitter zegt, geen restitutie te kunnen verleenen, daar de verordening zulks ver biedt. Men vindt dit onbillijk, doch de voor zitter blyft er by, dat geen restitutie kan gegeven worden. Een vroegeren keer is een dergelijk verzoek ook van de hand gewezen. De heer Holleman zegt, dat deze verorde ning, dateerende van 1880, wel dient her zien te worden. De voorzitter zegt, dat direct antwoord noodig is op het verzoek. We kunnen eerst de verordening niet verande ren. De heer Keijzer voert aan, dat vroeger altijd restitutie gegeven werd. Dat Ged. Sta ten een dergelijk besluit altijd hebben goed gekeurd. De voorzitter blijft op zijn stuk staan. Verordeningen moeten nageleefd worden. De heer Keyzer vraagt daarop: Wordt de regeling der havengelden ook zoo stipt nageleefd? De voorzitter meent van wel. Mag ik dan bij 't nazien der rekening een offlcieele ljjst van inkomsten en schepen, vraagt de heer Keijzer. Hy zal daarover een volgenden keer wel wat meer zeggen. De heer v. Seters vindt de verdediging van den voorzitter zwak. Hy vraagt: acht de voor zitter het billijk? De voorzitter: 'tls nu eenmaal de verordening. Wordt besloten de verordening te herzien en het verzoek aan te houden. Verzoek van K. van Es, schoolschoon- houdster, om duurtetoeslag. B. en W. stellen voor f 15 te geven, maar de heer Holleman heeft deze zaak nog eens overdacht en in lichtingen ingewonnen en meent, dat er wel f 25 mocht worden gegeven. Wordt goed gevonden. Verzoek van de Landbouwvereeniging „Ons Belang" alhier, om een stuk grond van de gemeente te huren, bjj het brand spuithuisje, nu in huur by den heer D. C. Birkhoff, welk terrein zal dienen als opslag plaats van brandstoffen. Wordt besloten aan Ons Belang te verhuren, zoo Birkhoff afstand wil doen van zijn recht. Nadere voorwaarden zullen worden medegedeeld, zoo Birkhoff afstand wil doen van zyn recht als huurder. Wordt mededeeling gedaan van de kas opname bij den gemeenteontvanger. De kas is in orde bevonden. Er was in kas f 4076,03®. Wordt een commissie benoemd bestaande uit de heeren Roon en Kievit, teneinde de geloofsbrieven te onderzoèken van de her kozen leden Biemond en Keyzer. Geloofs brieven worden in orde bevonden en er wordt besloten tot toelating. Wordt mededeeling gedaan, dat de reke ning van het Algemeen Armbestuur over 1916 beloopt in ontvangst f 877,70, in uit gaaf f 898,21'/!, zoodat er een nadeelig saldo is van f 20,515, wat met het nadeelig saldo van 1915 ad. f 622,59'/ï een totaal te kort oplevert van f 643,11. Deze rekening zal, evenals de gemeente rekening, in handen worden gesteld van een commissie tot nazien, bestaande uit de heeren Keijzer, van Seters en Kievit. Ge vraagd, of deze leden zich de benoeming laten welgevallen, zegt de heer Keijzer:Ik heb geen bezwaren, als ik de noodige in lichtingen kan krjjgeD. De Voorzitter ant woordt, dat die inlichtingen natuurlijk te krijgen zyn. Wordt besloten by de Maatschappij tot verieening van gemeentecrediet een geld- leening aaD te gaan, groot f 5000 tegen 48/4 °/0 aflossing f 250 per jaar. Dit tot dekking der kosten, gemaakt ter vergrooting der haven. De heer Keyzer vraagt den voorzitter, of hy nog getracht heeft de bijdrage der ge meente tot onderhoud der haven verminderd te krygen. De voorzitter antwoordt, dat geen vermindering was te krijgen en de bijdrage dus bepaald blijft op f 1600, By de rondvraag oppert de heer Holleman de vraag, of het niet wenscheljjk zou zyn het spek op bons te verstrekken, 't Was gemakkelijk voor den slager en het publiek bad geen reclames. Nu hoort men telkens klachten, hetzy dan gegrond of ongegrond. De voorzitter wil het voorstel in overweging nemen. Dezelfde wil spreken over de woningen van De Bakker. De voorzitter wil dit in ge heime zitting bespreken. Dezelfde wil nu tevens voorstellen de haven geldregeliog te wijzigen. De voorzitter zegt, deze zaak eerst goed in overweging te moeten nemen. De heer Holleman vraagt nu inlichtingen omtrent het adres van J. Lekkerkerker. De voorzitter wil dit in geheime zitting doen. De heer v. Seters spreekt over de distri bueering van petroleum, daar dit op 't oogen- blik lang niet goed gaat. De voorzitter ant woordt, dat dit het gemeentebestuur niet aangaat, en hoewel de heer v. Seters steeds blyft aandringen op een ingrijpen van den burgemeester, blyft de voorzitter er by, dat dit niets zou geven en dat het gemeente bestuur er niets mee te maken heeft. De heer Roon brengt den treurigen toe stand naar voren, waarin een inwoner dezer gemeente verkeert en vraagt of de gemeente niets kan doen. De voorzitter zegt onderzoek toe. De openbare vergadering wordt vervol gens gesloten. GllEDEREEDE- Schipper J. Tanis vischte in zijn net een mijn op. Door het net, stuk te SDÜden, raakte by ze zonder opgevallen kwijt. Door het slechte weer is door dezte- visschers de vorige week weinig gevangen en liepen de besommingen niet hooger dan f 100. De heer L. Lokker heeft een huis, staande aan het havenhoofd alhier onder hands verkocht aan A. Kryger, voor f 1600— De heer M. Sperling te Maassluis heeft ODderhands verkocht een woning staande aan 't Klooster, aan W. de Kluiver. De in de Ned. Herv. Kerk alhier ge- honden collecte voor noodlijdende kerken en personen heeft opgebracht f5,73. De vorige week werden gevischt en alhier aangebracht 5 zware balken. Van een troep vee, die Zondag aan den Kinderdijk liep te grazen, geraakte we der een der dieren in de haven. Met groote moeite slaagde men er in het dier op den wal te krijgen. OUDDORP- In de Ger. Kerk werd ruim f 36 gecollecteerd voor het Geuzengesticht te Brielle. De timmerman P. Irman had het onge luk van een 8 Meter hooge stelling te vallen, en zich niet ernstig te bezeeren. Er bestaan plannen om ook garnalen in de Cichorüfabriek te droogen. NIEUWE TONGE- Vanaf den lOen tot en met den 19en dezer ligt de Gemeente-reke ning voor een ieder op het secretarie ter inzage. Het huis bewoond door E. Kornet is onderhands aangekocht door H. Koekoek alhier. In de op den 15en dezer gehouden Raadsvergadering zijn de geloofsbrieven van de raadsleden A. Dorst J. Overdorp en A. J. Voordijk in orde bevonden en werd er dus tot toelating als raadsleden besloten. Dinsdagmorgen kwam D. Timmers tot do minder aangename ontdekking dat zijn varken dood in 't hok lag. OUDE TONGE- Door A. Fase alhier is, ingevolge de Hinderwet vergunning gevraagd tot het plaatsen van een gasmotor in zyn wagenmakerswerkplaats. De Gemeenterekening dienst 1916 is aan den Raad overgelegd en ligt gedurende 14 dagen van den 10 Augustus tot en met 24 Augustus as. ter gemeentesecretarie ter lezing Tot Tijdelijk sluiswachter is benoemd de Heer W. den Roojjen havenmeester alhier. Op bon 20 is verkrijgbaar 1 pond zeep. In de laatst gehouden Raadsvergadering werd met algemeene stemmen besloten bet verzoek der onderwijzers om verhooging van jaarwedden aan te houden totdat de wet op het lager onderwijs in dit opzicht is gewyzigd, doch in ieder geval gemeld verzoek dit jaar nog in behandeling te nemen. De werkzaamheden aan de vloeddeuren zijn zoodanig gevorderd, dat binnen enkele weken de opening plaats zal hebben. De heer D. Kosten is geslaagd voor hoofdonderwijzer. Het buis van den heer W. Arends is onderhands verkocht aan den heer C. v. d. Swaluw. Tot predikant by de Ned. Herv. Kerk alhier is beroepen ds. O. J. van Rootselaar te Bergschenhoek. De vrouw van M. Kanters heeft haar arm gebroken zoodat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. OOLTGENSPLAAT- De heer A. Wagner van Ooltgensplaat, de heer J. Kardux van den Bommel, de heer G. C. van Schouwen van Oude Tonge en de heer J. Koert van Stad aan 't Haringvliet zyn benoemd tot leden van de commissie tot herziening van de statuten der Centrale Veiling voor Goeree en Overflakkee te Middelharnis. Dinsdagnamiddag j.l. ontlastte zich boven onze gemeente een hevig onweer, vergezeld van zware regen- en hagelbuien. De bliksem sloeg in de zaadschuur van den heer A. D. Hobbel en veroorzaakte een begin van brand, die echter spoedig gebluscht was, zoodat de brandweer geen dienst behoefde te doen. Ds. Koster van 's-Grovelduin-Gapelle heeft voor het beroep naar de Ned. Herv. gemeente alhier bedankt. STAD AAN 'T HARINGVLIET. Van den oogst van 1917 zjjn door den Burgemeester dezer gemeente thans de eerste monsters rogge opgezonden. Door den Burgemeester dezer gemeente wordt bekend gemaakt, dat de gemeente- rykening, dienst 1916, ter Secretarie ter visie ligt en tegen betaling der kosten voor een ieder een afschrift wordt verkrijgbaar ge steld.

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1917 | | pagina 5