Binnenland. Ingezonden Stukken. Burgerlijke Stand. Kerknieuws. Verkoopingen, de Oostenrfjkaehe legers op «en oorlog tegen Serviö voorbereid, twee malen zijn de plan nen ter elfder ure door de politici verydeld, maar bet conflict ia onvermydelyk en kan niet lang meer worden uitgesteld. Men kan bet leger niet eeuwig teleurstellen." Deze nieuwe bijzonderheden bevestigen slechts wat men reeds lang wiar, nl. dat de centrale uaogeudbedeu den oorlog hebben voorbereid en uitgelokt. Men begrijpt, dat de verantwoordelijke aanstichters van den oorlog een sluier over den oorsprong er van willen werpen. Maar deze kwestie van de oorzaken en de verantwoordelykheid van den oorlog blijft de voornaamste. Zy is van belang voor de vredesvoorwaarden. Het is een illusie, grondslagen voor een duurzamen vrede te zoeken, zoolang de mannen, die den oorlog met opzet hebben uitgelokt, weigeren een verklaring te geven en een zoo in het oog loopende waarheid te erkennen. Welke waarborgen zou men voor de toekomst vinden, als de triomf van de leugen aldus verzekerd werd? De regee ringen der centrale mogendheden zouden ongetwijfeld een nuttig werk verrichten door zich uit te spreken over deze gebeur tenissen van Juli 1914, waaruit de oorlog is voortgevloeid door den wil van Duitscb- land en Oostenrük te zamen. Eet antwoord van Ribot op de onthulling van den Rijkskanselier. In de Fransche Kamer heeft Ribot naar aanleiding van de vraag van den Duitscben rijkskanselier of hy in de geheime kamer zitting van 1 Juni geen mededeeling heeft gedaan van een geheim verdrag, kort voor de Russische omwenteling gesloten en waarbij de tsaar zich verbond Frankryk's aanspraken op Duitschen gebieden aan den Rijn te steunen, verklaard Er zijn grove onnauwkeurigheden en een werkelijke leu gen in de voorstelling van den rijkskanselier, met name ten aanzien van de rol, die hy aan Poincaré toeschrijft, als zou deze buiten Briand om bevel hebben gegeven een ver drag te teekenen. Doumergue heeft, na een onderhoud met den tsaar, van Briand machtiging ontvangen om akte te nemen van de beloften van den tsaar om onze aanspraken op Elzas Lotharingen, dat ons met geweld is ontnomen, te steunen en ons vrij te Laten waarborgen te verlangen tegen een nieuwen aanval, niet door inly ving bij Frankrijk van gebieden aan den linkeroever van den Rijn maar door van deze gebieden een autonomen staat te maken, die ons, evenals Belgis, zou beschermen tegen een inval van over den Rijn. Wy willen geen ge weldadige inly ving, wy willen alleen terug hebben wat ons toebehoort. Wat wil de rijkskanselier? Hij tracht de voorwaarden, waarop hij vrede wil sluiten, te verbloemen en bovenal de aandacht af te leiden van de vreeselijke verantwoordelijkheid die op het geweten van den keizer en zyn raadsleden rust. De Tsjechische socialisten. Te Praag en in bijna alle groote provin ciesteden van Bohemen hadden vergaderin gen plaats, die waren uitgeschreven namens de Tsjechische sociaal-democratische party. Behandeld werden de vraagstukken, den vrede betreffende, de democratiseering der monarchie en de autonomie van bet Tsjechi sche volk. De te Praag gehouden vergadering werd door ongeveer '2000 personen bezocht, waaronder zich aanhangers van alle Tsjechi sche partijen bevonden en waarin door dr. Soukop een redevoering werd gehouden van 2 uren, waarin hy nogmaals den nadruk legde op het algemeen vredesverlangen. Verder stelde hij de noodzakelijkheid in het licht van de invoering eener democratische grondwet en democratiseering van alle publiekrechtelijke instellingen. Een resolutie, waarin al deze eischen werden samengevat, werd met algemeene stemmen aangenomen onder het zingen der nationale liederen. Botsingen kwamen niet voor. Actie van het Tramwegpersoneel. Op Zondag 29 Juli 1917 werd te Rotterdam eene zeer druk bezochte vergadering ge houden van R. T. M. personeel, waarop besproken werden de lage lage loonen en lange arbeidstijden aan die maatschappij, voor verbetering waarvan de Ned. Ver. van Spoor en Tramwegpersoneel thans een actie voert. Gevraagd is aan de R. T. M. Directie de loonen te verhoogen met 3 gld. per week en daarby' eene duurtetoeslag van 2 gld. per week. Met betrekking tot den diensttyd wordt gevraagd voor rijdend- en veerdienst- personeel 60 uur dienst in zeven dagen en roor bet nachtpersoneel 50 uur dienst in 7 dagen, alles met per week 1 vrije dag en van die vrye dagen, van elke drie 1 op Zondag. Dat deze eischen leven in het hart van het personeel, bleek op de vergadering, waar door het bestuur mededeeling wordt gedaan dat hun petitionnement door ruim 90 o/0 van hst personeel is geteekend, terwy'l 67 nieuwe leden werden ingeschreven. Bedriegen de teekenen-zich niet, dan zal, wil de bedryfsrust verzekerd blijven, door de directie aan de rechtmatige eischeD van haar personeel moeten worden tegemoet gekomen. Zooals men zich herinnert, was de .Zee meeuw" een Nedarlaudsche motorschoener van de firma Vermeer en Van der Arend, te Rotterdam. Geladen met contrabande, bestemd voor Londen, is het vaartuig in October 1916 door de Duitschers aangehou den en opgebracht naar Zeebrugge. Het prysgerecht te Hamburg heeft schip en lading verbeurd verklaard, zoodat de „Zee meeuw" een Duitsch schip werd. Thans is het vaartuig in een Nederlandscbe haven, dank zy het optreden der Engelschen, en de vraag dringt zich op, wat verder met het vaartuig zal geschieden. Naar wy vernemen, heeft de firma Ver meer en Van den Arend van verzekering maatschappy volledig uitbetaling gekregen, zoodat eventueele rechten overgegaan zijn in handen van assuradeuren. Deze hebben berust in de uitspraak van het Hamburgsch6 prysgerecht, zoodat tot het oogenblik waarop het vaartuig by Terschelling verlaten werd, de Duitsche regeering eigenares was. De „Zeemeeuw" is thans eigendom van de zeelieden, die na het verlaten van bet vaar tuig den schoener bezetten. De eigenares, dus de Duitsche regeering, kon nabetaling van het bergloon de „Zeemeeuw" weer in bezit nemen. Met de „Batavier II", welk vaartuig tege lijkertijd als Duitsch schip aangevallen werd en door de Engelschen tot zinken werd ge bracht, is het een andere zaak. De directie der Batavier-lyn erkent de uitspraak van het Hamburgsche prysgerecht niet en is van plan de procedure te Berlijn in hooger beroep te hervatten. Mocht de uitspraak ten gunste van de Batavier-lijn vallen, dan moet de Duitsche regeering voor de „Batavier II" schadeloosstelling betalen. Om te helpen voorzien in de behoefte aan brandstoffen gedurende den aanstaan den winter, graaft men te Zierikzee, als op enkele andere plaatsen, een daar sedert menschenheugenis gelegen moeras af, waar van de bovenlaag „derrie" daring is, geschikt tot het maken van een minder waardig soort turf. De dikte der derrilaag is plin. één M., de oppervlakte van het moeras is zeker een H.A. Onderzoekingen moeten hebben aangetoond, dat de afgegraven bodem tot zeer geschikt bouwland kan ge maakt worden. De Nood-Boschivet in de Tweede Kamer. Het ontwerp bevat twee hoofdbepalingen. In de eerste plaats geeft het de regeering bevoegdheid, om, „in het belang van de voorziening in de behoefte aan brandstof fen, mynhout, heipalen of werkhout, tot bewaring van het natuurschoon of ter ver- koming van het vellen van onrijp hout", het vellen van bosschen en andere hout-opstan den" te verbieden of voorwaardelijk toe te staan, hetzy voor het heele land, hetzij voor een gedeelte er van. En in de tweede plaats krijgt de regeering macht, om bosschen, enz. te onteigenen, ten einde „ter voorziening in de behoefte aan brandstoffen, mynhout, heipalen of werkhout te worden geveld". Twee punten dus, die aan elkander tegen overgesteld zijn. Het eerste is de hoofdzaak. Hoofdzaak is namelijk gelijk de minister het uitdrukte het behoud van natuur schoon, dus het behoud van bosschen, tegen over de speculatie, de jacht naar winst, die vele eigenaars heeft bevangen, De heer Van der Velde wilde by amendement - de woorden „tot bewaring van het Datuur- schoon" schrappen, maar zeer terecht stelde de heer De Visser de groote indeëele, aesthe- tisch democratische beteekenis van hetont werp in het licht; het bewaren van natuur schoon voor het volk is van groote zedelijke waarde. De minister sloot zich by deze verklaring aan, hoewel hy haar verzwakte door de opmerking, dat de bedoelde uitdruk king in zake het natuurschoon „meer van psychologische dan van practische beteekenis is". Wy voor ons achten haar wel degelijk allereerst van practische beteekenis, wan neer althans de eenvoudige overweging van het natuurschoon op-zich-zelf en alleen reeds in staat kan zyn een kap-verbod uit te vaardigen. En dat moet toch. Wat die practyk betreft: de minister zal de wet met eenige lenigheid, wat soepel moeten toepassen. Hy verklaarde, dat hy by die uitvoering de hulp der gemeentebe sturen zal inroepen, want hy zelf heeft geen ambtenaren genoeg om overal de zaak te gaan verkennen. Krijgt hy niet de noodige medewerking, dan zal hy desnoods op heele gemeenten en provinciën een kapverbod leggen. Best. Maar nu sprak dr. De Visser er van, dat èn de gemeenten èn Gedeputeer den moeten worden gehoord. Het gevaar ontstaat zoodoende echter, dat er tijdens het advies-vragen luchtig op los wordt ge veld. Daarom moet naar onze meening de minister niet te veel met papieren en advie zen werken, maar tegen een dadelijk en krachtig ingrijpen niet opzien: belangen kunnen daardoor geenszins worden geschaad. Anderzijds echter mag hy by de toepas sing niet al te sentimenteel zyn en niet in ieder vellen van een bosch een aanslag op het natuurschoon zien. De schoonheid van ens land is niet altyd in geding, als er wat boomen worden gekapt. De minister zei het trouwens zelf: er is nog heelemaal geen ongeluk over Nederland gekomen, er is veel slecht hout gekapt, en veel hout dat voor een goede bosch exploitatie verwijderd mocht en moest worden. Wy gelooven dat ook. Er moet, als er eens een boom of een boscbje wordt geveld, niet direct worden gejammerd. Maar iedere werkelyko aanslag op de schoonheid van ons land dient te worden gestuit tenzij het niet anders kan. Daarvoor zorge de minister. Wat is een boom? en wat is een bosch? vroeg de heer Van Doorn. De minister heeft in de stukken gezegd, dat het niet de be doeling is om het vellen van een paar boomen te verbieden. Maar waar eindigt nu een boom en waar begint een bosch Ja antwoordde de minister dat weet ik ook niet zoo precies, maar het zal in de practyk wel terecht komen, en als het niet terecht komt, laten we den rechter beslissen. Dat is trouwens de gemakkelijkste methode van moderne wetgeving al3 het parlement met een moeilijke zaak geen raad weet, draagt het de beslissing aan den rechter over. Die moet bet immers weten? Het is zyn beroep. De Kamer heeft in een jagende vacantie- stemming de artikelen van het ontwerp behandeld. Wie het woord vroeg, werd uit- jouwd: het is de gewone, onbarmhartige methode van den laatsten dag, uitbundige schooljongensvreugde om de komende vrij heid. Toch zag de heer Van Hamel kans, een paar amendementen, die de uitvoeiing der wet kunnen verbeteren, door den minister te doen overnemen, maar anderen waren niet zoo gelukkig. De meeste amendementen werden ingetrokken en dat van den heer Van de Velde om de bepaling iy zake het natuurschoon te schrappen werd met 45 tegen 13 stemmen verworpen. Het zou dan ook fraai geweest zijn als het tegen deel ware geschied: juist om het natuur schoon is het ontwerp ingediend en nu wilde mr. Van de Velde dat er uit halen. O, grappige politicus! Het wetsontwerp werd ten slotte zonder hoofdelyke stemming aangenomen. Nu de Eerste Kamer nog en de wreede bijl, die in Hollands bosschen hakt, moet ophouden. ^Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) Geachte Redactie Er worden hier omtrent onderget., praat jes verkocht, die door Ijverig gecolporteer, zeker moeten dienen, om de aandacht van cie hoofdzaak af te leiden. De kweatie is deze L. v. d. Wekke deelde aan onderget. mede, dat hij koepeen had gecontracteerd aan C. de Bruin, waarvoor ook A. v. d. Wekke opdracht had gehad. (Tot zoover wordt hier A. v. d. Wekke genoemd, daar deze, voor 't geen volgt, ge heel buiten de zaak staat en waar ook schuld is of fouten zyn gemaakt, deze er geheel buiten staat.) Doch L. v. d. Wekke deelde verder mede, dat C. de Bruin in zyn café, (dus in 't publiek) aan hem verklaard had, dat hy, C. de Bruin, bovenbedoelde koepeen had gecontracteerd met iemand, wiens naam onbekend is, en nergens genoemd wordt op een contract, door twee advokaten zóó opgesteld, dat wat er ook van kwam, deze niets gedaan kon worden en dit allesvoor één van de Groenten Centrale En op dit laatste komt alles aan! Onderget. en L. v. d. Wekke waren van meening, wanneer dit juist is, hier dingen gebeuren, waarbij wy, landbouwers, telers van koepeen, terdege gedupeerd kunnen worden. Vandaar dat onderget. aan v. d. W. meededeelde, over deze zaak aan de „Volk'Tedactie te zullen schrijven. Immers, wanneer lieden, beboorende tot de Groenten-Centrale, zich inlieten met der gelijke handelingen, bovendien nog handelend op de wijze, als door C. de Bruin medege deeld, dan kan dit bij ons, landbouwers en telers van koepeen, niet bet vertrouwen wekken, welke een instelling als de Groen ten-Centrale, toch zeker dient te hebben. Wanneer dan ook straks alle mogelijke en onmogelijke bepalingen, verbonden aan 't veilen van koepeeu, de wereld worden ingestuurd, moet achter deze maatregelen door ons, landbouwers, niet iets anders behooren te worden gezocht. Naar aanleiding van ons schrijven kwam Donderdag 26 Juli de hoofd-controleur der Groenten-Centrale, welke een onderhoud heeft gehad met bovengenoemde personen en onderget. Omtrent deze besprekingen behoeft niets te worden medegedeeld, dan alleen dit, dat deze het met onderget. en v. d. Wekke vol komen eens was en ook: dat C. de Bruin zaken doet met bf voor een adviseur der Groenten-Centrale. Heeft C. de Bruin deze op 't oog gehad, toen hij zyne mededeeling deed aan L v.d. Wekke, dan wordt hierdoor de zaak volstrekt niet minder! Want wy vragen wederom: waarom geen naam, waarom opgesteld door twee advo katen enz.? (Zie boven). Kunnen wy, telers van koepeen, gerust zyn, als een adviseur der Groenten-Centrale zich op deze wyze van koepeen voorziet? Zóó en niet anders zijn de feiten! Resumerende staat de zaak dus zoo: C. de Bruin bd A. v d. Wekke hubben door 't contracteeren van koepeen met telers niets gedaan, wat niet gegaan mag worden, of tegen ons belang is. Doch zooals C de Bruin aan L. v. d. Wekke heeft medegedeeld, is door iemand van de Groenteu-Centrale gecontracteerd op eene wijze, die aanleiding geeft, corruptie te ver moeden En onverschillig welke hooge oome dit ook betreft, hebben wy geineend, dat 't vooi ons, landbouwers, zaak was, dit aan de kaak te stellen, temeer, waar wij, en zeker ieder die bem kent, L v. d. Wekke ais zegsman volkomen konden vertrouwen. Overigens gevoelen wy geen behoefte, ons tegen de gecolporteerde praatjes te ver dedigen. Achtend, Dibksland, 31 Juli 1917. J. C. DE BONTE. MID! ELHARNIS. GeborenPieternella, d. v. Johannis Krijgsman en Jannetje Hendrika Vermaas. OndertrouwdPieter van der Valk 24 j. en Cor nelia de Gast 25 j. Gehuwd: Arie de Neeff 28 j. en Jannetje van den Nieuwendjjk 27 j. SOMMELSDIJK. Geboren Jacobus, z. v. L. v. d. Waal en G. Dubbeld. Pietertje. d. v. B. v. Groningen en N. Blok. Jacob, z. v. C. Spee en J. Looij. Ondertrouwd J. v. d. Meide 38 j. (van Middel- harnis) en M. Nelis 25 j. OverledenL Kats 85 j., wednr. van K. Witvliet. GOEDE REED K. Geboren Jan, z. v. M. Bruggeman en W. Soeteman. Job, z. v. A. v. d. Laan en M. Non. Casparina d. v. C. Lokker Cz. en A. de Reus. Overleden: Maartje de Keizer 21 j. d. v. wylen G. de Keizer en M. Troost. DEN BOMMEL. Geboren: Johanna Wilhelmina, d. v. K. L. Buth en L. M. van Dis. Elisabeth d. v. P. v. d. Made en M. v. d. Made. Mattbeus z. v. C. Melissant en M. Keu velaar. Maaike d. v. J. van Bocboven en L. Dekker. Ondertronwd: Johannis van 't Hoof jm. 29 jr. en D. van der Made jd. 19 jr. Getrouwd: J. W. Brouwers jm. 40 jr. en A. I. Luijendijk jd. 34 jr. C. v. d. Heuvel jm. 28 jr. en K. van Maastricht jd. 23 jr. J. P. Timmers jrn.29 jr. en A. Mast jd. 25 jr. Predikbeurten op Zondag; 5 Ang. 1917. NED. HERV. KERK. Middelharnis, vm. Ds. Pop. Sommelsdijk, vm. Ds. Westrik. Dirksland, vm. en 'b av. Ds. van As. Herkingen, vm. en nm. Ds. Addink. Melissant, vm. en 's av. Ds. Dekker. Stellendam, vm. en 's av. Ds. Hoogendijk. Goedereede vm. en 's av. Ds. de Gidfcs, Ouddorp, vm. en 'sav. Ds. van der Kooij. Nieuwe Tonge, vm. en 'sav. Ds Kruijt. Oude Tonge, nm. Ds. Pop, van Middelharnis. Ooltgen8piaat, vm. Leeskerk en nm. Doopsbedieniog Db. Westrik, van Sommelsdijk, Den Bommel, vm. en 's av. Ds. Langhout. Stad aan 't Haringvliet, vm. en nm. Ds. Polbuijs. Langstraat, vm. en nm. de Weleerw. heer Hack. VRIJZINNIG HERVORMDEN. Zondag 5 Augustus, vm. 9,46 ure, Ds.L. G. Holtz Doopsgezind Predikant teLoppersum in de zaal van den heer S. van Leeuwen, aan den Langeweg te Sommelsdijk. GEREFORMEERDE KERKEN IN NEDERLAND. Dirksland, vm. en 's av. Ds. van Reenenvan Gouda. GEREFORMEERDE KERK. Middelharnis, vm. en 'sav. Db. van Velzen. Ooltgensplaat, vm. en 'b av. Ds. Dekker. DOÜP8GEZINDK KERK. Ouddorp, Dr. kWRóssing. Op Maandag 6 Augustus 1917, nam. 7 uur, (zomertijd) te Stad aan 't Haringvliet, aan de kaai, van HEINPALEN, (2 meter lengte) en dennen BRANDHOUT. Deurwaarder GROENENDIJK. Op Woensdag 8 Augustus 1917, des avonds 5 uur (zomertijd) in het Logement Geluk te Oude Tonge: Afslag van een perceel BOUW GROND, thans tuinland aan deD Heerendyk, Heerenpolder te Oude ToDge, ten verzoeke van den Heer Jan de Later te Oude Tonge. Notaris VAN BUUREN. Op Woensdag 8 Augustus 1917 des avonds 51/, uur (zomertijd) in het Logement Geluk te Oude Tonge: BRUINE BOONEN, PAARDE- PEEN en AJUIN te velde in den polder het Ondeland te Oude Tonge aan den Langeweg en Buurmansweg; ten verzoeke van M j. Wed. H. Duym te Oude Tonge. Notaris VAN BUUREN. Op Woensdag 8 Augustus 1917 des avonds 6',, uur (zomertjjd) aan den Oostdijk te Oude Tonge: EeD groote party TIMMERHOUT en SPARHOUT, ten verzoeke van den beer C. A. Th. Lambert te Oude Tonge. Notaris VAN BUUREN. Op Woensdag 8 Augustus 1917, 's avonds 6 uur (nieuwe tijd), verkoop van AARDAPPELEN, in den polder den Bommel, te den Bommel, ten verzoeke van den heer A. J. de Weerd aldaar, by D. Moojjaart. te den Bommel. Notaris VAN ISPELEN. Woensdag 8 Augustus te Stellendam, in het Logement van de Wed. Knöps, bij INZET en Woensdag 15 Augustus te Stellendam in het Logement, van Troost, bij AFSLAG, telkens des avonds 7 uur (zomertijd) van: o 2.51.49 H.A. of 5 G. 148 R. V. M. WEILAND en WATERING te Stellen lam !n den Scharre-

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1917 | | pagina 7