Buitenland. 6 den door niets weerhouden westen of noor denwind te moeten optornen. Het middel om zich te verplaatsen is nu eenmaal het rijwiel. Eu dankbaar zou ongetwijfeld heel wielrjjdend Nederland den minister huldigen die met constanten drang de gemeentebe sturen en met hen de groote ontginners noopt, om de urenlange vlakke wegen, ge leidelijk te beplanten, hetzij met werkelijke lanen hetzij met een strook kephout, dat althans niet dan om de tien of vijftien jaar behoeft te vallen onder den bjjl van den houthakker. Onze voorouders hebben ons land gekregen als een Holtland; moge het dan zijn dat wij thans beleven het oogenblik waarop men is gaan inzien, dat een ont- boscht land, een land waar men aan boornen en struiken geen plaats meer gunt, een streek wordt waar stormwinden vrij kunnen razen en vernielen, waar regen al schaarsch- er gaat worden en vanwaar de gegoeden wegvluchten, omdat er niets meer is dat hun liefde voor de natuur kan bevredigen. K. De „Vorwarts" contra het Wolff-bureau. De „Vorwarts heeft het aan den stok met het Wolffbureau, omdat het in den Rijksdag afgelegde verklaringen der meerderheid om trent den vrede onjuist heeft weergegeven, waardoor zij in het buitenland «en verkeer den indruk hebben gewekt. Het blad verwijt het Wolffbureau, dat het de redevoeringen van Fehrenbasch, Scheidemann en Payer, die zich voor den vrede door vergelijk uit spraken, in enkele zinnen heeft samenge perst, terwijl het de redevoeringen der annexionistische woordvoerders der rechter zijde vrij uitvoerig heeft gepubliceerd. Eveneens werd een artikel van den gene raal der infanterie, von Blume, waarin tegen den Rijksdag wordt gepolemiseerd, door het Wolff-bureau verbreid. Maar hierbij is het niet gebleven. Wolff heeft zich, volgens het „Berliner Tageblatt" niet ontzien, de redevoeringen van vijande lijke staatslieden onjuist en tendentieus over te breugen. Zoo is o.a. de door Lloyd George te Glasgow gehouden rede vervalscht weer gegeven. Naar aanleiding van een en ander vraagt de „Vorwarts": „Wat is het Wolffbureau? Een exposé van het persagentschap van Krupp of speel goed van eigenmachtige beambten of een instrument der regeering? Wanneer het, wat velgens deze voorbeelden bijna onbe grijpelijk schijnt, een instrument der regee ring is, waarom dient het dan de regeering niet, waarom doorkruist het haar politiek De „Vorwarts" komt tot de conclusie, dat het gevolg van de practijken van Wolff is, dat de Duitsche politiek in een verkeerd daglicht wordt gesteld en de Rijksdag ge compromitteerd. Waar de rijkskanselier het trotache woord heeft gesproken, dat bij zich de leiding niet uit handen zal laten nemen, verlangt de „Vorwarts" van hem, dat hij aan het „tegen elkaar in regeeren" in Duitschland een einde zal maken. De geest in Vlaanderen. Een grenstooneeltje, eenvoudig en toch zoo teekenend. Neen, wij willen geen opge schroefde verhalen geven over den geest in Belgis. Ieder zal volkomen kunnen be grijpen, dat in 't ongelukkige land, dat reeds drie jaar al den druk van den oorlog gevoelt, waar ouders, vrouwen en kinderen den ge- heelen tijd van zonen, echtgenoot, vader gescheiden zijn, waar de honger woedt, waar de eene deportatie op de andere volgt, veel droefheid en gedruktheid heerscht. Maar 't zal een onvergankelijke eer voor de natie blijven, dat al de Duitsche terreur, het Duitsche zout gefluit en gestook geen vat krijgt, zoomin in Vlaanderen als Wal- loniS. Te veel heeft men geschreven over een handjevol verraders en verdoolden Hoe men ook lijdt, men blijft getrouw. 't Was Maandag 1.1. kermis in 't kleine Sint-Margriet, vlak aan de Zeeuwsche grens. Vlaamsche kermis. O, als ik een orgel in mijn straat hoor, dan komt gansch dat naïeve tooneel me voor den geest! Geen brooddronkenheid, geen baldadig getier, ge vecht, gewoel, maar de ouderwetsche folks- loristische Vlaamsche kermis 1 Nu viert men die natuurlijk niet. Toch wou Sint-Margriet den dag niet ongemerkt laten voorbijgaan. 'I Was tegen den avond. De zon legde haar goud op de velden en 't graan, dat men voor den bezetter kweeken moet, vonkte tusschen 't groen van hagen, klaver, vlas en weiden. Een groep mannen, vrouwen en kinderen drong voorbij de schuttingen, die 't dorp voor de Nederlanders moeten verbergen en verschenen naby den draad. Voor hen stapte de oud-bekende „accordeonspeler", de man met de harmonica. Eensklaps begonnen de Vlamingen te zingen en plechtig, ontroe rend klonk het uit 't bezette, lijdende land: Zy zullen hem niet temmen, Den fleren Vlaamschen Leeuw. Ontroerend, maar ook zoo fler, zoo be- teekenisvol. De Duitsche schildwachten stonden verbluft. Een ander lied: „Ziet gij den Zwarten Leeuw niet rijzen? De Zwarte Leeuw, het is die van Vlaan deren en wie dacht niet aan den User, waarin onze jongens (de Leeuw) reeds byna drie jaren strijden, na de Duitsche plannen verijdeld te hebben. Op Nederlandsch gebied stonden verban nen Belgen en Nederlanders. Zij, die in vredestijd samen kermis vierden, ontmoet ten elkander nu hier, gescheiden, wel dooi de helsche draden van den dood, maar één van geest en hart, en gelouterd door veel beproevingen. Menigeen voelde de tranen in de oogen wellen en op „'t Nederlandsche" klapte men in de handen. De speelman zette 't volkslied in en dreu nend galmde dit over de velden en met nadruk zong men het: Nooit zal men ons een morzel gronds ontwringen, Zoolang een Waal of Vlaming leeft! Aan deze zijde der versperring klonk het applaus nog geweldiger. Toen dreven de Nederlandsche schildwachten, bevreesd voor incidenten, de vergaderden weg. En de mannen, vrouwen en kinderen van Sint-Margriet keerden achter hun schuttin gen terug. De Duitschers stoDden nog ais verdwaasd. Maar uit België had zich de volksgeest geuit. A. HANS. Engelsche en Duitsche krijgsgevangenen. De Daily Telegraph spreekt zich in een hoofdartikel gunstig uit over de tusschen Engeland en Duitschland tot stand gekomen overeenkomst ten aanzien van de krijgs gevangenen. Het blad zegt: De betrekkingen en vrien den van de Engelsche officieren en soldaten die zich thans in Duitschland bevinden zullen in het vervolg zich niet meer onge rust behoeven te maken over de behandeling die zy ondervinden. Voor zeer velen is het een prettig voor uitzicht, dat krijgsgevangenen, in wie zy belangstellen, binnenkort zullen worden on dergebracht in neutraal Holland, waar zy in belangrijk gunstiger omstandigheden zullen verkeeren. Wij zyn de Nederlandsche re geering, die de conferentie op alle manieren heeft bevorderd en den onmisbaren grond slag voor de taak der gedelegeerden heeft gelegd door. om te beginnen, aan te bieden zestienduizend krijgsgevangen te herbergen, zeer erkentelijk. De moeilijkheden waarmede het neutrale Nederland te kampen heeft, zijn genoegzaam bekend om ons allen in staat te stellen te beseffen, hoeveel wy dat land verplicht zyn voor deze edelmoedige daad. Mogelijke inkorting van den Duitschen veestapel. De „Münchener Neueste Nachrichten" is van meening, dat Duitschland, indien de oorlog voortduurt, zijn veestapel voor een groot gedeelte moet ikorten, om meer graan en veevoeder voor de menschelijke voeding vrij te maken. Een gevolg zou natuurlijk zjjn, dat er gebrek aan vet ontstaat. Maar in het land van de „Ersatz"-middelen heeft men ook daar alweer wat op gevonden. Sepeciaal voor de soldaten wordt ter ver vanging van het vleesch een oorlogsvet aanbevolen; het moet een heel smakelijk gebak zijn, dat bestaat uit meel, suiker, melk, mout, koffie en gedroogde vruchten. Lloyd George over den toestand. Lloyd George, sprekende voor politieke redacteuren heeft in korte trekken den oorlogstoestand geschetst. Hy zeide: „Ik ben zoo pas uit Parijs teruggekeerd en kan tot mijn genoegen verklaren, dat de geest onder de Franschen, aan het einde van het derde oorlogsjaar, beter is dan ooit, hetgeen voor de Franschen veel meer be- toekende, dan voor ons Engelschen, aange zien zy vreeselijk hebben geleden en de vijand nog steeds op Fransch grondgebied staat. Er moge ontmoediging zyn veroorzaakt ten gevolge van de ineenstorting van de Russische legers, maar in weerwil daarvan is de Fransche geest even opgewekt en vastberaden als ooit. Ik meende, dat gij wenscht te hooren, welke geest het Fransche volk bezielt, om dat het voor een groot deel van de Fran schen afhangt, of wy met succes den oorlog ten einde zullen brengen. Aangezien de Franschen en wij thans eensgezind samen strijden, zullen wij in staat zyn de Russische tegenslagen te boven te komen. Volgens door ons ontvangen bericnten, zal Rusland zich herstellen en even krachtig worden als ooit. Romanones over den toestand in Spanje. Een speciale correspondent van 't „Petit Journaal" heeft een onderhoud gehad met graaf Romanones, het hoofd der Spaansche liberale partij, die o. a. het volgende ver klaard heeft. „Als ge wilt weten, wat er in Spanje gebeurd is en nog zal gebeuren, moet ge naar Barcelona gaan daar draalt de crisis omheen. Als de zaken daarin orde komen, zooals waarschijnlijk is, zal het land zijn kalmte terugvinden. De malaise, waaraan Spanje lijdt, is zui ver van politieken aard en komt alleen voort uit inwendige hartstochten. Ge weet onge twijfeld, welke plaats in onze twisten de porsoonskwesties innemen. Die zyn bet vooral, die ons verdeelen. Sedert lang is het land niet zoo welvarend geweest als gedu rende den oorlog, niet alleen door de en orme behoeften der Entente, wier natuur lijke leveranciers wij werden, maar ook om dat de Europeesche naties ons door den oor log de vroeger door haar in beslag genomen markten vry lieten, bv. in de Argentynsehe republiek, die hoewel van Spaanschen oor sprong, sedert 20 jaar door den Duitschen handel was veroverd, en waar we nu zon der moeite belangrijke afzetgebieden hebben teruggekregen. Nu Duitschland evenwel niet meer over onze hulpbronnen kan beschik ken, en aan den anderen kant vreest, dat de gemeenschap van ras onze sympathieën naar Frankrijk en Italië zou doen uitgaan, tracht het ons te verdeelen. U kent de me thode Duitschland verzekerde zich bij ons van de hulp onzer pers, die ons veel kwaad deed. Het dacht onzen materieelen arbeid te verlammen, daar deze slechts aan de En tente ten goede kwam, en trachte tegelijker tijd de nationale eenheid van Spanje te on dermijnen. Soms schijnt het alsof de harts tochten bij ons gedood zijn, doch in wer kelijkheid sluimerden zij slechts en er was dus niet veel noodig om oude geschillen weer te doen opvlammen. Romanones zocht de oorzaken van alle moeilijkheden in den toestand in Catalonië. „Alles zou zonder uitwerking gebleven zijn, als de hoofden van het Catalonische separatisme de gelegenheid niet handig had den aangegrepen. Reeds lang streeft Cata lonië naar autonomie, politiek en econo misch. De oude droom van Barcelona is, om de hoofdstad van een onafhankelijke pro vincie te worden, die alleen nog aan Spanje verbonden zou blijven door de vrij losse banden van een confederatie. De Cataloni sche afgevaardigden hebben gedacht, dat de actueele malaise dergelijke oogmerken kon dienen, en zij zoeken daarbij steun over de grenzen. Er zijD echter ernstige redenen om te denken, dat zij schipbreuk zullen lyden. Als zy succes hadden, zou dat toch maar van voorbijgaanden aard zyn. Ondanks den ernst van den toestand, welke men niet onderschatten moet, is er geen reden om zich overmatig te verontrusten". „De binnenlandsche toestand", aldus be sloot Romanones is vergiftigd door de Duit sche intriges, overspannen door het voor beeld der Russische revolutie, en uitgebuit ter wille van de separatistische droomen van een groote provincie. Ziedaar hoe ge den toestand moet beschouwen. Deze is de aandacht waard van Frankrijk en de geheele Entente, die er groot belang bij heeft, dat de eenheid van Spanje behouden blijft." De Oostenrijksche pers over de reden van Michaelis en Czernin. De Neue Freie Presse schrjjft: Engelschen en Franschen zeggen, dat zy voor de vrij heid en zelfstandigheid van de volken strijden. Geen volk mag er onderdrukt, geen onder vreemde heerschappij gebracht worden. Intusschen sloot Frankrijk met Rusland een verdrag, waarin de tsaar zich verplichtte den oorlog vol te houden tot de linker Rijnoever is bereikt. Deze onbeschaamdheid is door de onthul ling van den Duitschen rijkskanselier open baar geworden. De Engelsche regeering kent dat verdrag, door Poincaré met den tsaar gesloten. Zy steunt met haar gansche wapen geweld het plan tot onderdrukking van Duitschland, een plan dat, wordt het uitgevoerd, tot telkens nieuwe oorlogen moet leiden, want de Rijnlanders zullen zich nooit naar Fransche overheersching voegen en het Duitsche volk zou nooit de gedachte aan herovering van het verloren gebied opgeven. Wat een valscbheid hoort er toe, dat Engelsche staatslieden, dergelijke verdragen kennende, en er zelfs aan gebonden, voor wenden, dat zij de beschermers van nationale vrijheid zijn 1 President Wilson rust een leger uit om Keulen en de Palts Fransch te maken I Het bedrog met vrijheid en zelf standigheid is nu bewezen. De entente heeft een zedelijke nederlaag geleden, waarvan zy moeilijk zal herstellen. Het verwerpelijkst is nog de politiek van Kerenski. Hij heeft dat verdrag overgeno men en de revolutie te schande gemaakt, door de arme Russische soldaten te dwin gen hun leven op te offeren, opdat Frank rijk over den linker Rijnoever macht zal krijgen. Moeilijk valt het ons, ons in de gedachten van verantwoordelijke staatslieden te ver plaatsen, die, wetend van het verschrik kelijke geheim, dat de rijkskanselier heeft onthuld, voortdurend tegenover hun parle ment hun twijfel aan de oprechtheid van de verklaringen van den rijkskanselier uit spelen. Dat is een uiterst bedroevend voor beeld van politiek verderf. By de ontvangst van de pers liet de rijks kanselier nog duidelijker uitkomen, dat Duitschland niet naar verovering streeft. Graaf Czernin is, van dat hy zijn werk aan. vaardde,' de krachtigste vertegenwoordiger vaD die politiek geweest. Daarover, zei hy, bestaat er tusschen de verbonden landen eenstemmigheid. De groote beteekenis van deze verklaring begrijpt ieder, die de politieke gebeurtenis sen van den laatsten tyd in Europa beeft 1 gevolgd. Ten slotte zegt het blad: De entente heeft haar heele moreele bagage verloren. Voor- taau zal ieder baar in het gezicht uitlachen, wanneer ze weer van den oorlog voor het zelfbepalingsrecbt der volken spreekt. Een toespraak van Lansing. Lansing heeft in een toespraak tot do leden van het corps van reserve-officieren den nadiuk gelegd op het gevaar van het Duitsche imperialisme voor de Vereenigde Staten. Hij zeide niet te gelooven, dat het Duitsche volk het juk der autocratie zal afschudden, alvorens de democratieën voor goed htt kwaad, voortspruitend uit de eer zucht der militaire heerschers in Duitschland zal hebben uitgeroeid. Dit is het eenige middel om den wereldvrede te herstellen. De onmiddellijke oorzaak van den oorlog is Duitschlands woordbreuk. Wat den duikbootoorlog aangaat weten wy, dat de Duitsche regeering, die onder den invloed van haar zucht om haar doel te bereiken, de vrijheid van het menschdom bedreigt, niet geaarzeld heeft, haar belofte te verzaken en onduldbare daden te verrich ten, welke in strijd zijn met de mensche- lykheid. Lansing verklaarde, dat men niet moest vasthouden aan het denkbeeld alsof men niet in de eerste plaats voor zichzelf strijdt. Hij vroeg den officieren of zy zich kunnen voorstellen dat Duitschland, zoo het in Europa overwinnaar was gebleven, zulk een kostbaren buit als de Vereenigde Staten met rust gelaten zou hebben. Ware het voor de Vereenigde Staten gemakkelijker en ver standiger geweest te wachten tot zy alleen weerstand hadden moeten bieden aan het Duitsche rijk, dronken van den trots der overwinning? Is het niet beter zich te ver eenigen met de dappere bondgenooten, en aldus voorgoed een einde te nsaken aan de bedreiging vaD de toekomst door Duitsch land? De onafhankelijkheid van geen natie is veilig, zoolang de militaire despoten, die het Duitsche volk in hun macht hebben, niet machteloos zijn gemaakt. (Reuter). Cavalerie tegen een duikboot. Naar aanleiding van de by Calais ge strande Duitsche duikboot wordt nog ge meld uit Parijs: Het vaartuig werd het eerst ontdekt door Fransche douanebeambten, die onmiddellijk een escadron Belgische cavalerie waarschuw den, dat daar in de nabijheid 'n oefening hield. De vastgeloopen duikboot deed nog een poging om zich vrij te maken, maar dat gelukte niet. Het werd eb, de ruiters be gaven zich in zee, omsingelden het vaar tuig en de bemanning gaf zich over. De Duitsche zeelieden werden nu door de straten van Calais gevoerd tot groote verbazing der bevolking. De Fransche marine-officieren namen vervolgens de duik boot in bezit, die door de bemanning zeer beschadigd was; alle machines waren ver nield, de petroleum-reservoirs waren in brand gestoken. Waarom Amerika den oorlog zal winnen. Aan de „Daily Telegraph" wordt uit New- York bericht: Herbert Hoover,de Amerikaansche levens middelencontroleur, verklaarde dat Amerika den oorlog zal winnen wegens zijn superi eure hulpmiddelen en de bekwaamheid van het Amerikaansche volk in het organiseeren van die hulpbronnen. Reeds nu is het dui delijk, dat de vrijwillige leveDsmiddelenop- hooping der natie tot de overwinning moet leiden. „Duitschland deed minder in deze rich ting in twaalf maanden dan ons volk in vier. Het wetgevend gezag behoefde zich alleen te doen gelden ten aanzien van de genen, die van deze vrijwillige bewegiDg voordeel wilden trekken. De geheele wereld heeft in de laatste vier maanden vol span ning toegezien, vreezend dat het democra tische Amerika zich niet zoodanig zou kun nen organiseeren, dat het de autocratie van Duitschland zou kunnen weerstaan. Vooial Duitschland zelf was vol vertrouwen, dat zulks onmogelijk was. Het bewys voor het tegendeel ligt voor het grypen ons volk heeft reeds zyn bekwaamheid getoond om zich te mobiliseeren, te organiseeren, te dulden en zich vrijwillig en krachtdadig in velerlei opzichten op de komende dingen voor te bereiden." Hoover legde wijders zeer verblijdende verklaringen af nopens den stand der le vensmiddelenvoorziening, volgens welke de productie der granen met 58 millioen sche pels is toegenomen, terwijl er maatregelen zyn genomen, om die voorraden te bewa ren en alle verspilling te voorkomen. En daartoe werkt hst geheele Amerikaansche volk mede. Nieuwe onthullingen over de ootzaak van den oorlog. In verband met de onthullingen van de „Times" over de conferentie te Potsdam, den 5en Juli 1914, waarop het oorlogsplan der Centralen beraamd word, verhaalt mr. Bartlett, dat hjj in 1918 te Weenen een onderhoud heeft gehad met generaal Conrad von Hfttzendorf, die zei: „Nu hebben wy in twee jaar al tweemaal

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1917 | | pagina 6