„VOORUIT!" TWEEDE BLAD No. 39. 4 Aug. 1917 Officiëele Mededeelingen. De MINISTER van LANDBOUW, NIJVERHEID en HANDEL. Plaatselijk Nieuws. Van de Oostgrens. 5 Gezien artikel 8 der Distributie wet 1910; HEEFT GOEDGEVONDEN: 1. vast te stellen de navolgende maxi mumprijzen, zoowel wat betreft pulp cam pagne 1917 1918 als oudere pulp: a. voor natte pulp: f 4,50 per 1000 K.G. op voertuig aan de fabriek f 4,50 per 1000 K.G., vletwerk op de bin nenrivieren en rondom de fabrieken, met vracht voor rekening der koopers; f 5,75 per 1000 K.G., gioote vaart „Hol land", franco voor den wal; f 5,75 per 1000 K.G. 15 cent extra onkosten als van ouds op Rotte en Leidsche Vliet, franco voor den wal; alles onder waarborg van voldoend ge wicht en van voldoende qualiteit (maximum 66 pCt. van het bietengewicht) b. voor gedroogde pulp f 10,50 per 100 K.G. op voertuig of in vaartuig af fabriek, geleverd in zak, waar voor f 1,— per stuk in rekening zal worden gesteld, welk bedrag wordt terugbetaald, indien de zak binnen 3 weken na den dag van aflevering wordt teruggeleverd; c. voor suikerpulp: met een suikergehalte van ten minste 30 o/o f 14,- per 100 K.G.; met een suikergehalte van ten minste 20 f 13,- per 100 K.G.; met een suikergehalte van ten minste 10 f 12.— per 100 K.G. op voertuig of in vaartuig af fabriek, geleverd in zak, waarvoor f 1,— per stuk in rekening zal worden gesteld, welk bedrag wordt terug betaald, indien de zak binnen 3 weken na den dag van aflevering wordt teruggeleverd. De Minister van Landbomv Nijverheid en Handel, Voor den Minister, De Secretaris-Generaal, VERSTEEG. MILITAIREN die de „VOORUIT!" ook wederom de volgende 3 maanden wensehen te ontvangen, gelieven vóór 11 Augustus a.s. weder f 0,15 te zenden. DE UITGEEFSTER. MIDDELUARNIS. Onze vroegere dorpsge noot», Mej. G. Vermeer slaagde verleden week in Den Haag voor het examen van coupeuse. Dit examen werd afgenomen door den Nederlandschen Vakbond. Maandagavond ontstond een volks oploop, tengevolge van een vechtpartij tus- schen dames uit het logement Methleraan den Westdijk. Een dier dames bekwam een ernstige bloedende wond in het aangezicht. Het relletje duurde tot laat in den avond. Bij kon. besluit is herbenoemd tot plaatsvervangend voorzitter der plaatselijke commissie voor de ongevallen-verzekering de heer A. W. Nijgh. Tegen den inwoner A. S. is piocesver- baal opgemaakt wegens mishandeling. Dinsdag geraakte het 3-jarig zoontje van den heer K. Verhage, terwijl het met grootvader naar het hofland was, in een onbewaakt oogenblik in de sloot. Het mocht den grootvader nog in tijds gelukken het kind dat reeds gezonken was op het droge te brengen. Naar men verneemt heeft de persoon die als no. 1 op de voordracht voorkwam om benoemd te worden tot gem. veldwachter enz. alhier, zijn sollicitatie ingetrokken. Vermoedelijk zijn in verband meteen bestaand bouwplan aan eenige huurders van een stuk grond waarop door vele een var kenshok of 3chuurije was gebouwd, de huren daarvan opgezegd. Den laatsten tijd werd hier zoo veel dennenhout aangevoerd dat deze week bleek voor het laatst aangevoerde geen voldoende koopers waren, althans werd er geen vol doende prijs voor betaald, waardoor de veTkooper den verkoop staakte. SOMMELSDIJK- Op deRijkspremiekeuring te Rotterdam werd de 3 jarige merrie Ban- géle, eigenaar do heer J. A. Slis alhier, bekroond met f 100. Voor deze gemeente zullen in de week van 011 Augustus geen levende varkens worden aangekocht. Op de te Dinteloord gehouden verleting van paarden enz. is aan den heer J. Masten broek Lz. een paard, en aan Mej. J. Hanson een veulen ten deel gevallen. Met het bestraten van den Langewegis deze week een aanvang gemaakt. Voor velen een ware uitkomst, daar men er in het najaar bijna niet kan loopen van de modder. Alhier arriveerde een schip met 90.000 K. G. dennenhout voor den Kolenbond „Helpt elkander", hetwelk onder de leden wordt gedistribueerd a f3 per 100 K. G. Nog verwacht men een schip met 60.000 K. G. hout 6n een schip met turf. Proces-verbaal is opgemaakt tegen P. R. schippersknecht, gedomicilieerd te Rotter dam wegens oplichting. De vrouw van A. N. alhier had een wondje aan haar arm, hetwelk zoodanig opzwol, dat geneeskundige hulp noodzakelijk was. Bloedvergiftiging werd geconstateerd. Het zoontje van A.D. had het ongeluk te vallen en een pols te breken. Van de deze week aangekomen 500 kilo varkensvleeesch voor deze gemeente werd door den Rijkskeurmeester 201 kilo voor de consumptie afgekeurd. De door J. van Rikxoort bewoonde woning aan den Oostdijkalhierisonderhands verkocht aan G. van Heemst. De boerenhofstede van A. J. Kastelein is verhuurd aan C. v. d. Meide alhier, die hem weder heeft verhuurd aan D. Vroegindeweij Abrz. te Middelharnis. De woning van- 6n bewoond door L. Nelisse aan den Langeweg alhier is onder hands aangekocht door D. D. Kastelein, zoodat A. J. Kastelein zich zal vestigen op de hofstede van D. D. Kastelein onder deze gemeente. Zondag 5 Augustus, vm. 9,45 ure, zal voor de Vrijz. Herv. optreden, Ds. L. G. Holtz, Doopsgez. Predikant te Loppersum, in de zaal van den heer S. van Leeuwen, aan den Langeweg alhier. MELISSANT. Flakkeeschen Boerenbond. Het dagelijks Bestuur van den Bond geeft bij dezen kennis, dat het gisteren een con ferentie had met den Heer Regaeringscosa- missaris, en dat hun werd medegedeeld, dat het graan mag worden gedorscht zooals voorheen. Wij denken dat qen nog nader vast te stellen kwantum de verbouwers zal gelaten worden voor eigen gebruik en voor voeding van hun paarden; voorts is hun ge bleken, dat genoemde Commissaris slechts belast is met de vordering, en al het daarbij behoorende. Aangaande de verdere opdracht zal het bestuur zich binnen enkele dagen tot de bevoegde autoriteiten wenden. Voor het Dagelijks Bestuur, De Secretaris A. W. Key'zer. HERRINGEN. Door den Gemeenteraad is voorloopig vastgesteld de Gemeenterekening dienst 1916: In Ontvang op f 13527.261/2 In Uitgaaf op. 12828.01 Batig saldo. 699.251/2 Door den Raad is besloten het tracte- ment van den nachtwaker en lantaarnop steker te brengen op f 75,— ieder. Op 7 Augustus a.s. des avonds van 6 8 uur bestaat er ter secretarie gelegen heid voor verandering van broodkaarten op te geven. Bij publicatie is bekend gemaakt dat de Gemeenterekening dienst 1916 gedurende 14 dagen ter visie is nedergelegd. De geloofsbrieven der herbenoemde raadsleden z(jn door den Gemeenteraad on derzocht en in orde bevonden en is mitsdien tot toelating besloten. Verslag van het verhandelde in de open bare Gemeenteraadsvergadering van Herkingen op Vrijdag 27 Juli 1917 des voormiddags te 10 uur. Afwezig de Heeren L. van der Velde en M. Keijzer. Voorzitter de Heer J. den Boer waar nemend Burgemeester. Na opening der vergadering door den Voorzitter worden de notulen der vorige vergadering door den Secretaris gelezen en worden deze onveranderd goedgekeurd. Ie. Mededeeling ingekomen stukken. a. Een missive van den Commissaris der Koningin berichtende dat bij Kon. Besluit aan Mr. C. Zaafjer eervol ontslag is verleend als Burgemeester dezer gemeente met ingang van 16 Juli jl. b. Missive van Ged. Staten dat bjjKon. Besluit goedkeurig is gehecht aan het raads besluit tot tydelijke verhooging over 1917 van de jaarwedde van den Gemeente-Sec retaris. c. Procesverbaal van opname van boeken en kas van den Gemeente-Ontvanger waaruit blijkt dat deze in orde zijn bevonden mot een kassaldo van f 380,92. Idem van de Armenkas met een saldo van f 468,62 en van de kas van het levens- middeienbedrfjf van 275 ,971/2. 2e. Wordt in afwachting van de wetten lijke regeling der onderwijzers tractementen afwijzend beschikt op een verzoek van den onderwijzer J. A. Rijnberg om duurtetoeslag over 1917. 3e. Een adres van de afd. Goeree en Overüakkee van den Bond van Ned. Onder wijzers om de salarissen der onderwijzers te verhoogen. De Voorzitter zegt dat in de vorige ver gadering op een soortgelijk adres afwijzend is beschikt en stelt voor op dit adres even eens alzoo te besluiten. Conform besloten. 4. Worden onderzocht de geloofsbrieven der herkozen raadsleden de Heeren J. den Boer, A. Mans en L. van der Velde. De Voorzitter benoemt voor onderzoek een com missie bestaande uit de Heeren M. Lokker en J. van Kempen met den Secretaris. In- tusschen verlaten den Boer en Mans de vergadering. Na onderzoek wordt besloten de herkozen raadsleden toe te laten. Beide heeren teruggekeerd zijnde deelt de secretaris hun den uitslag mede. 5. Wordt op voorstel van B. en W. be sloten de salarissen voor den nieuw te be noemen nachtwaker en lantaarnopsteker te brengen op f 75,— ieder en dit jaar f 10, toeslag te verleenen voor meerdere uitgave van duurdere brandstof. Conform besloten. Wordt goedgekeurd de begrooting van Inkomsten en Uitgaven van het Algemeen Armbestuur dienst 1918. In ontvang en uit gaaf op f 2275, Batig saldo nihil. Wordt in behandeling genomen de Ge meenterekening dienst 1916. Na onderzoek wordt besloten deze voorloopig vast te stellen. In Ontvang op f 13527.26t/2 In Uitgaaf op. 12828.01 Batig saldo. 699.251/2 Op de vraag van den voorzitter of nog iemand het woord verlangt zegt de heer Bruggeman klachten vernomen te hebben over het slechte branden der kaailantaarns. De voorzitter hecht weinig waarde aan die klacht die vermoedelijk ongegrond is. Hij zal echter een onderzoek instellen. Hierop sluit de voorzitter de vergadering. STELLENDAM- Maandag ontstond twist tusschen vrouw v. d. W. en haar schoon dochter, waarbij men handtastelijk werd. Naar wij vernemen, is deze zaak in handen der politie gesteld. Zondag 5 Augustus zal des morgens en des avonds in de Geref. Kerk alhier op treden Ds. Taal uit Hoogvliet. Alsdan zal bediening worden gehouden van het Heilig Avondmaal. Gedurende de vorige maand werden aan het hulptelegraaf en telefoonkantoor alhier behandeld: 184 telegrammen, 292 ge sprekken en 25 oproepberichten. Totaal 501 handelingen. De heeren P. D. Holleman en P. B. Crezee alhier zijn bij Kon. Besluit herbe noemd tot heemraad van den polder „De Generale Dijkage van Stellendam. Woensdag werd een huis en erf, toe- behoorende aan K. Kievit Cz. alhier afge mijnd door A. Roon Cz. op f 1820. Bij vei ling had het pand opgebracht f 1660. De vorige week werd door de garnalen- visschers 5 dagen gevischt. Vangsten van 60 tot 110 K.G. per dag. der visschers leverden hun vangsten aan de pellerijen voor 20 ct. per K.G., V3 aan de zouterij voor 11 cent per K.G. Zaterdag vierde de oudste inwoonster dezer gemeente, mej. de wed. A. Klink, haar 92en verjaardag. Het oudje is nog zeer kras, kan nog allerlei huiswerk verrichten en gebruikt nog geen bril. Bij de Zaterdag gehouden verkooping van gewassen te velde werden de volgende hooge prijzen besteed: Tarwe f 150 f380, haver f170 f310, erwten f 140—f 350. Al les per gemet. Tengevolge van de onstuimige zee, kreeg II. Brinkman, schipper op den blazer SL 40, terwijl hij in het Goereesche Gat aan het visschen was, een klap van den schoot, waardoor hij in zee terecht kwam. Daar er weinig wind was, kon men den drenkeling, die al zwemmende met den stroom afdreef, niet bereiken. Men gooide nu stukken hout te water, waaraan een touw zat vastgebonden. Gelukkig kreeg de schipper zoo'n stuk hout te pakken, waarna men hem met het touw aan boord wist te trekken. Had Br. niet kunnen zwemmen, dan was hij zeker verdronken. GOEDEREEDE. Schipper C. Lokker Jz. alhier heeft 3 manschappen van een getor pedeerd vaartuig overgegeven aan het be wakingsschip Albatros. De door schipper W. Lokker alhier aangebrachte cacaoboter heeft Zaterdag bij publieke verkooping opgebracht de som van f 7000. Daar de Noordzeevisschers de vorige week ten gevolge van de stilte slechts één dag hebben kunnen visschen, zjjn de vang sten on besommingen zeer gering geweest. Door schipper P. Redert is een Ijzeren boei gevischt en aangebracht. Van den veehouder J. van der Waardt alhier stierf van de week een rund. Het vleesch is voor de consumptie afgekeurd. J. Troost Lz. klemde zijn hand zoo danig tusschen bazaltsteenen, dat genees kundige hulp moest worden ingeroepen. Een koe van den heer D. Breen, die op het gors langs de haven graasde, kwam door een ongeluk in de haren terecht. Met behulp van eenige mannen werd het dier op het droge gebracht. Een zoontje van P. Troost had het ongeluk in de haven te vallen. Het ventje werd op het droge gebracht door zijn neef M. Troost, zoodat het met den schrik en een nat pak er af kwam. OLDDORP. Tot boekhouder van het Alge meen Armbestuur is benoemd, de heer A. Knape alhier. Of de Nood-Boschwet, welke dezer dagen in de tweede Kamer in behandeling was, met vreugde begroet wordt door de duizen den grensbewoners, die zich in de laatste maanden zijn gaan toeleggen op den hout handel, is zeer twijfelachtig. Toen'tNeder- landsche volk in het vroege voorjaar van dit derde oorlogsjaar werd opgeschrikt door berichten van kolennood en ook tenslotte de kachels 't werkelijk nog slechts moesten doen met wat kolenuitziftsel, turven of houtblokjes, toen vielen de menschen uit 't oosten van het land, waar we althans nog in de bosschen kunnen ronddolen als wijlen onze voorouders uit de middeleeuwen op onze lanen en dennenbosschen aan als mieren op een bord honing, 't werd een hout-rage, een zwakke nabootsing van den beruchten tulpenhandel uit de eeuw. Ieder, wiens baantje er zich maar eenigszins toe leende, werd houthandelaar. Men kocht boomen en bosschen, en hakte en kloofde en zaagde of alle Limburgsche mijnen op het instorten stonden. Boem, Boem, vielen onze reuzen peppels langs de gemeentewegen rang, rang, daar gingen de eiken en lariksen langs de particuliere landswegen; in de bosschen was het of met de zeis de dennen weggemaaid werden, zoó verminderde het aantal wuivende, ruischende boomencom plexen. Kaal werd het langs de gemeente wegen, zonnig heet lagen de veldwegen, de reuzige vlakten der ontginningen groeiden, groeiden tot ze werden een eindeloosheid van akkers en velden zonder eén boom of struik. Koopers en sloopers waren in deze woe dende houtjacht slechts bedacht op eigen voordeel. Of er belangen van de gemeen schap werden geschaad, was van minder beteekenis. Wat maalt een fabrieksbaas om natuurschoon, wat geeft een dorpsburge meester (de goeden met te na gesproken) om een laan van mooie oude iepen of berken of lariksen. De een kocht, in de hoop later te kunnen proflteeren van de oploopende prijzen, de ander verkocht, omdat de kans tot 't maken van zulk een prijs wel nooit terug zou keeren Nu ligt het hout op stapels. Tal van fabrieken, waar in verband met de oorlogstoestand niet veel omging, liggen volgepropt met kachelblokjes; op particuliere erven stapelen zich de hoopen dennenstum- pen tot huishoogte. Dag aan dag sleepten de voermanskarren versch gesneden hout van de bosschen naar de spoorwegemplace menten om verladen te worden naar Holland waar wel het drie- en viervoudige betaald zal worden van de normale brandhoutprijzen. Nu is het noodwetje er. De houthakkers liefhebberij om vlakten te maken zoover het oog reikt, wil het wat temperen. Behoud van natuurschoon is een belangrijk punt dat het ontwerp regelt, 't Voorkomen van het vellen van onrijp hout, waardoor men gewoonweg tot ontbossching van ons land zou komen, is mede het doel van het wetje. En als derde belangrijke punt mag wel gelden het recht tot onteigening teneinde te voorkomen, dat als brandhout verstookt wordt, hetgeen de mijnen noodig hebben om de mijngangen te schoren. Want vooral ook dit laatste punt was van gewicht. Ik ken houthandelaars, die van jongsaf bosschen kochten, lieten vellen, h9t hout zaagden op de vereischte maten en het aldus tot mijnho.ut geworden bosch transporteerden naar het mijndistrict en die nu eenvoudig hun voorraden mijnstutten lieten stukzagen tot blokjes van tien en vijftien centimeter, om er de veel hoogere brandhoutprijzen voor te kunnen bedingen. De algemeene houtwoede had tot gevolg kunnen hebben, dat in de mijnen gebrek kwam aan stutten en steunbalken, zoodat we de kans hadden geloopen een mindere steenkoolproductie te krijgen terwille van door den schoorsteen vliegend dennenbrand hout. Uit een oogpunt van natuurschoon is het zeker te hopen, dat dit noodwetje niet een doode letter blijft. Sinds de ontginningen op groote schaal plaats hebben, is reeds zoo oneindig veel boschrijk terrein verdwenen. Vooral in Brabant en Limburg heeft men van die eindelooze vlakten gekregen, waar het voor eon wielrijder een ramp is om tegen

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1917 | | pagina 5