Uit de Eerste Kamer. Binnenland. is tegen J, A. v. M koopman te Rotterdam, proces-verbaal opgemaakt. De bouwknecht Ph. R. werd dooreen paard zoodanig tegen zijn gezicht geslagen, dat geneeskundige hulp noodzakelijk bleek. Door schipper v. d. Gyze werd Donder dag uit de kaai alhier het lijk opgehaald van den ÖÖjarigen J. Wervers. Vermoedelijk heeft deze door verdrinking een einde aan zijn leven gemaakt. Op de alhier gehouden veiling van S woningen en een kolenerf zijn ingezet: Een woonhuis aan den Ring door den heer T. Buurveld op f 340. Een woonhuis aan den Achterweg door den heer D. v. d. Laan op f 1050. Een woonhuis aan den Achterweg door den heer K. Kievit op f 1010 Een kolenerf aan den Achterweg door den heer D. v, d. Laan op f 690. De afslag is bepaald op Maandag 23 Juli a.s. nm. 7 uur. Op de alhier gehouden verkooping van haver en tarwe werden verkocht: de haver van f 204 tot f 223 per gemet, en de tarwe van f 223 tot f 240 per gemet. Dinsdag werd een eenvoudig schippertje, welks schip in lossing waste Dirksland mat hout, bij zijn bezoek aan deze gemeente, terwijl hij eenige berekeningen op zyn aan- teekeningboekje maakte, gezeten op een paaltje aan de Kaai alhier, door de politie naar het Gemeentehuis geleid als verdacht van „spionnage". Door den secretaris onder vraagd, bleek het dat het schippertje zich bij den voorzitter der Brandstoffencommissie alhier wilde aanmeiden, tot levering van een scheepslading turf, dat voor deze Ge meente zeer welkom zou zijn. (Niet van onzen gewonen correspondent). DIRKSLAND- Burgemeester Zaaijer gaat heen. Dit zal in onze gemeeente wel zeer verschillende gevoelens opwekken. Laten we het maar ronduit zeggen, velen zullen hem niet ongaarne zien vei trekken; hoewel wij niet betwijfelen, dat de tijd hunleeren zal, dat zij hem niet juist beoordeeld hebben. Hij was in ons dorp geen bemind, geen populair man. Daartoe was hij naar den zin van den dorpeling te aristocratisch in zijn gevoelens te veel de man van het Gezag. Hij wist niet te geven en te nemen, niet te plooijen. Hij zocht ook in geene deele populariteit. Hij deed alleen zijn plicht, zooals hij dien zich voorstelde. Voor de belangen van de Gemeente stond hy pal; de inwoners von den voor hunne belangen steeds een vrien delijk gehoor; maar hy week niet af van het geen wet of verordening voorschreef. Dirksland verliest in hem een krachtige onafhankelijke persoonlijkheid; een kundig en rechtvaardig burgemeester. Wij wenschen Renkum geluk met een dergelijk man. Onze beste wenschen verge zellen hem en zyn gezin naar zijn nieuwe standplaats. (Niet van onze gewone correspondent). Volksbond Dirksland. De afd. Dirksland van den Volksbond hield verleden week hare 5e ledenvergadering. Groot was de opkomst der leden niet, doch meest allen die in den afgeloopen winter aan den huisvlytcursus hadden deelgenomen waren opgekomen. Voor hen was dan ook een punt van belang te behandelen, n.l. het op banden zijnde reisje. De reis zal zijn naar Oostvoorne. Eerst per tram, verder per boot en vanaf Hellevoetsluis zal een ge deelte per fiets en een ander gedeelte per Janpleiziers gaan. Maandag 23 Juli moeten zij, die deel wenschen te nemen aan het reisje, zich bij 'tbestuur vervoegen; 't zal daar druk loopen, want er zyn vele lief hebsters. Er is in den afgeloopen winter door velen ijverig gewerkt. Dit reisje is nu een belooning voor hen. Het is zoo aardig dat ieder zelf een gedeelte vaB de reiskosten betaalt, omdat iedere week in de reispot geofferd werd. De casso der afdeeling zorgt voor hetgeen er te kort is. Op de vergadering werd beloofd dat, indien er een geschikt lokaal te krijgen is, de tentoonstelling a.s. najaar gehouden zal worden. Veel moois zal men daar te zien krijgen. Indien het mogelijk is (met het oog op vuur en licbt- zal de huisvlytcursus a.s. winter weer ge houden worden, daar de afd. zoo gaarne met haar werk zou willen voort gaan. Door afwezigheid van de voorzitster leidde de heer H. M. Roodzand de zeer geanimeerde vergadering. De Secretaris, S. M. v. d. VLUGT. Openbare vergadering van den Gemeen teraad van Melissant op Woensdag 11 Juli 1917. Voorzitter de Heer Mr. C. Zaaijer Burge meester. Tegenwoordig alle leden. Na opening der vergadering met gebed worden de notulen der vorige vergadering gelezen, goedgekeurd en geteekend. De Voorzitter deelt mede deze vergadering te hebben belegd ten einde in verband met het aan hem verleend eervol ontslag als Burgemeester dezer gemeente afscheid te kunnen nemen en zegt daarna het volgende: Mijne heeren I En laat mij thans afscheid van U mogen nemen; van U raadsleden, met wie ik hier steeds aangenaam heb samengewerkt, zóó dat wy, ook als er verschil van meening was, toch steeds begrepen, dat het ons niet om een persoonlijke maening maar om het belang der gemeente te doen was; van U Wethouders, die met mjj het kleine College vormden, waarmede zaken op een vriend schappelijke en prettige wijze afdeden, zoodat het steeds een genoegen was die vergade ringen bij te wonen, van U secretaris, met wien ik zoolang dagelijks heb samengewerkt zonder dat ooit de verstandhouding een oogenblik verstoord werd en wiens ijver en opgewektheid ik grootelyks heb leeren waardeeren. Nog speciaal een woord tot U oudste Wethouder, die waar ik hier niet woonde, mij in tal van zaken had te vervangen en dit deed op een wyze waarvoor ik mynen oprechten dank betuig. De andere ambtenaren zal ik om niet te uitvoerig te worden niet afzonderlijk noemen; maar ik dank hen tenzeerste voor den ijver en het plichtgevoel, waarmede zij werkzaam waren. Juist doordat wij hier niet woonden, zyn wy voor Melissant niet zooveel geweest als wy wel gewenscht hadden; dit gemis is steeds door ons gevoeld, maar was niet te verhelpen. De inwoners zullen echter wel willen gelooven, dat wij hun steeds een goed hart toedroegen en wanneer het hen allen in de toekomst zooveel mogelyk goed gaat, zal een onzer liefste wenschen vervuld zijn. Daarna richt de Heer Kooman als oudste Wethouder de volgende woorden tot den Voorzitter. Een kort woord tot afscheid. Verschenen Donderdag verspreidde zich het gerucht: het vertrek van onzen burgemeester en wel naar de gemeente Renkum. Met deze mijn dank voor de daaromtrent van U ontvangen kennisgeving. Het is nu ongeveer 16 jaar geleden, dat onze Burgemeester in deze gemeente zyn intrede deed. Tegelijkertijd werd mijn persoon als Raadslid gekozen. In de laatste jaren was ik tevens Wethouder. Dit moet ik bekennen, dat we altyd de zaken genoegelijk hebben besproken en uitgevoerd; weieens verschil van opinie, maar we vonden van weers zijden toch samenwerking. Met dezen wensch ik Uwe Edelachtbare ook namens den Raad geluk met Uwe benoeming voor de gemeente Renkum, en dat het U en de Uwen, die U lief endier- baar zyn, wel moge gaan. Alle leden stemmen met het door den Heer Kooman gesprokene in. Vervolgens zegt de secretaris. Geachte Burgemeester! Ik dank u voor de waardeerende woorden te mijnen opzichte gesproken. Wanneer ik denk aan de prettige samen werking, de vriendschap en de medewerking steeds van U ondervonden, kan ik niet anders dan myn grooten spijt uitdrukken dat U de gemeente gaat verlaten. Ik hoop dan ook, dat na Uw vertrek die vriendschap mag blijven voortduren en dat het U en Uwe familie in Uwe nieuwe stand plaats steeds goed ga. Niets meer te behandelen zijnde en nie mand meer het woord verlangende, wordt de vergadering gesloten. HERRINGEN. De heeren J. den Boer, A. Mans en L. van der Velde, herbenoemd tot Raadsleden, hebben deze benoeming aange nomen. J.l. Dinsdag hebben de onderwijzers met de leerlingen der hoogste klassen van de Openbare School een reisje gemaakt naar Rotterdam. Het was de kinderen aan te zien dat ze voldaan huiswaarts keerden. J.l. Zondagnacht is de bliksem .onder deze gemeente in eenige telephoon palen geslagen, waardoor aan die palen schade werd toegebracht. Ook sloeg de bliksem in nog op het veld staande koepeen, In deze gemeente komen vele gevallen van besmettelijke ziekte onder de varkens voor. J.l. Woensdagavond werd de Brandspuit dezer gemeente geprobeerd, welke aan rede lijke eischen voldeed. STELLENDAM- Uitslag van de herstem ming voor een lid van den gemeenteraad. Uitgebracht 282 stemmen. Van onwaarde 6. Hiervan kreeg M. Keijzer (aftr. lib.) 153 stemmen B. v. d. Ree (antirev.) 123stemmen. Gekozen M. Keijzer. Van den visscher P. Brinkman is te Rotterdam de voorste vinger der rechter hand moeten worden afgezet, tengevolge van een steek van een pieterman. De Provinciale Staten hebben aange nomen de voorstellen omtrent het onderhoud der haven en vergoeding aan den aannemer van dat onderhoud wegens tengevolge van den oorlog geleden geldelijke schade. Alhier is aangekomen een scheepsla ding turf, die is verkocht tegen f4,75 de 100 Kilo. Een Belg, die hier reeds van October 1914 bij den landbouwer A. v. Dam werk zaam is, sneed heden bij bet grasstijjden zoo in de hand, dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. GOEDEREËÜE. Uitslag van de herstem ming voor één lid van den Gemeenteraad. Uitgebracht weiden 230 stemmen. Van onwaarde 5. De heer T. Lodder Cz. (aftr.) kreeg 104 stemmen. De heer C. J. Lodder Jbz. 121 stemmen, zoodat de laatste gekozen is. Schipper G. Tanis Jz. van de GO 5, die te Hoek van Holland een drenkeling van de „Bestevaer" aanbracht, heeft daar voor een belooning ontvangen van f 150, terwijl ieder der knechts f bO kreeg. Veiling van landerijen van de Erven de Wed. van Booven v. Weel. Koop 1. Leun v. d. Wende, Goeree f 3650 2. P. Biemond, Stellendam 3700 3. W. v. Rossum, 3300 4. A. v. d. Vlugt, 3000 5. J. Lodder Hz., Goedereede 3350 6. J. Lodder Jbz. 3325 7. P. Biemond, Stellendam 3325 8. Blokland, 3025 Totale opbrengst f 26.700 Veiling en afslag van een Huis in de Torenstraat, eigenaar Diaconie Armbestuur. Ingezet door J. Roos op f 425. Gemijnd door C. v. Erkelens op f 620. Van G. Nou is Donderdagmorgen een varken dood gebleven, waarschijnlijk door verstikking. Daar het dier tevoren gezond was, heeft men het geslacht. UUDDORP. Voor de vacante betrekking van tijdelijk Onderwijzer aan de Chr. School alhier, heeft slechts een sollicitant zich aangemeld, De verkochte strandgoederen hebben ongeveer f 38000 opgebracht. NIEUWE TüNGE. Het Bestuur van den Centralen Bond van Dorpsvereenigingen heeft, naar aanleiding van de besprekingen op haar jaarvergadering, telegrafisch een onderhoud aangevraagd aan den Regeerings- commissaris in Z.-Holland, hetwelk haar Woensdag is toegestaan. Met ingang van 1 Augustus is tot bode van den polder Battenoord benoemd, de heer A. Nieuwkerk, gemeenteveldwachter alhier. Verleden week Vrijdag is de brandspuit geprobeerd. Alles werd in goede orde be vonden. Maandag jl. is hier weer een hoeveel heid kolen gearriveerd. Naar men verneemt, zullen we zoo geleidelijk onzen wintervoor raad verkrijgen. Het pakhuis van L. v. Gent, thans be woond door C. Bouwens, is onderhands verkocht aan P. v. d. Doel beurtschipper alhier. Tijdens een hevig onweer is Zaterdag nacht de bliksem ingeslagen in de woning van C. Roebeling alhier. Er werd tamelijk veel materieöle schade aangericht, doch persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. By een alhier gehouden verkoop van tarwe en haver was de prijs der tarwe f260 tot f300 per gemet en die der haver van f 130 tot f 160. OUDE TONGE- Alhier is weer regeerings- rijst en havermout verkrijgbaar. Op jl. Woensdag is een vergadering gehouden in het Hotel van den heer Geluk voor landbouwers van Plakkee. Er was veel belangstelling. De uitslag van de stemming voor den gemeenteraad is als volgt: P. v. Schelven (aftr.) 230 en P. de Wit 158 stemmen. Gekozen den heer P. v. Schelven. Alhier is een baggermachine gearriveerd om de haven uit te diepen, hetwelk door veel toeschouwers bezocht wordt. Voorde tweede maal dezenzomeronder- namen de leerlingen van den landbouwcurcus alhier een excursie. Doel der reis was de modelboerderij „Beaumont" te Dinteloord. Deze boerderij is vooral bekend om zijn eerste klas merriepaarden en hengsten Type Belgisch Trekpaard. Wil men eerste klas paarden bezichtigon, men zal daar niet te vergeefs komen. Ook de stallen zyn van de modernste eischen voorzien. Vlak by de Beaumont staat de Coöperatieve Beetwortel suikerfabriek „Dinteloord" bij allen bekend in het eiland. Hier werd ons duidelijk ge maakt, wat een massa behandelingen de biet moet ondergaan, voor ze tot witsuiker ver werkt is. Met de pulpdrogerij en de raffi naderij is deze fabriek een der modernste inrichtingen der suikerindustrie geworden. Op het einde der excursie een rondritje door den Prinslandschen Polder om 't aangename met het nuttige te verwisselen. Jammer dat het slechte weer veel kwam bederven." STAD AAN 'T HARINGVLIET. De geloofs brieven van de herkozen raadsleden zyn door den Raad onderzocht en in orde be vonden, z.'Odat tot toelating besloten werd. De bewoners dezer gemeente kunnen thans kaarsen en andere lichtbenoodigdhe- den zonder bons by de winkeliers verkrijgen. Voor de heeren J. Koert Mz. en A. Koppenaal alhier worden twee groote droog schuren voor ajuinzaad gebouwd. De door de regeering voor eenige maan den in deze gemeente in beslag genomen erwten en boonen zyn thans eerst afgele verd. Toen Zaterdag jl, schipper A. Jelier met eene lading riet naar deze gemeente kwam, had hij het ongeluk dat, voor hij in de haven was, de bovenlast uitschoot. Ofschoon men dadelijk aan het opvisschen ging, schijnt er nog al wat riet verloren te zyn gegaan. Een werkelooze door eigen toedoen. De Eerste Kamer heeft geweigerd de ont werpen, die by haar zyn ingezonden, in behandeling te nemen. Hiertoe behooren het salaris-wetje voor de onderwijzers, het ont- werp-Limburg in zake de klassieke talen, de wijziging der inkomstenbelasting, enz. De regeering zal, hoezeer tegen haar zin, deze ontwerpen dus moeten intrekken en daarna weer bij de Tweede Kamer indienen, waar ze vervolgens weer naar de afdeelingen moeten. Hetzelfde zal met het ontwerp- Limburg moeten geschieden. Als dan de Tweede Kamer ze opnieuw heeft aange nomen, komen ze weer by den Senaat. In ieder geval zal het dus, vooral in dezen zomertijd, een belangrijk oponthoud geven. Er is nog een andere vraag, die in het debat niet werd aangeroerd en daardoor onopgehelderd bleef. Namelyk deze: hoe moet het nu met het ontwerp-Ouderdoms- rente? Dit ontwerp van zeer groot be lang is reeds door de afdeelingen der Eerste Kamer onderzocht, maar dit neemt niet weg, dat het ook afkomstig is van de oude Tweede Kamer. Wanneer dus vroeger of later wordt voorgesteld de ouderdoms rente in openbare behandeling te nemen, zal de Eerste Kamer, gezien het thans ge vallen besluit, niet anders kunnen doen dan weigeren, dat ontwerp verder te be handelen. Naar onze meening is door het besluit van gisteren tevens uitgemaakt, dat het ontwerp-Ouderdomsrente van de baan is. Dit is wel een sensationeel slot van een langdurige en felle worsteling over een ont werp, dat de gemoederen zoo zeer heeft beroerd. De Tweede Kamer zal er nu op nieuw mee kunnen beginnen. Althans: dit moet uit het gevallen votum worden afge leid, al zal er nog een speciaal besluit ten opzichte van dat ontwerp voor noodig zyn. De Senaat is huis-toe. De heeren hebben een streep gehaald door hun programma en zyn nu zonder werk. Als artisten zonder engagement. Distributie van huisbrandkolen en turf. Vaststelling van rantsoenen. De door de Brandstoffen-commissie vol gens het distributiestelsel voor brandstoffen verzamelde gegevens zyn thans door de Ryks-Kolendistributie verwerkt. Groep A. Basis voor de vaststelling van de rantsoenen is de hoeveelheid, welke klasse I (de woningen met I haardstede zonder kookgas gedurende het stookseizeen (I Oc tober—1 April) by een normalen winteren by een tot het uiterste doorgevoerde zuinig- beid behoeven. Deze hoeveelheid wordt bepaald op 10 H.L. steenkool, (onder steenkool te verstaan kachelkolen, anthraciet en eierbriketten). Klasse Ia met kookgas ontvangt dezelfde hoeveelheid, terwyl klasse I tot 1 October nog zoo noodig tot een maximum van 2 H.L. kan ontvangen (dit echter niet in mindering van rantsoen volgens brandstoffenkaart). Uitgaande vap het feit, dat klasse II en Ila als regel niet meer dan één kachel zullen stoken, ontvangen klasse II en 11a zeer weinig meer dan klassen I en Ia. De rantsoenen worden ais volgt: klasse 110 H.L. (event, vóór I Oct. 2 H.L. toeslag); klasse Ia: 10 H.L. klasse II12 H.L. (event, vóór 1 Oct. 2 H.L. toeslag) klasse Ila: 12 H.L.; klasse III: 22 H.L. (3 haardsteden); klasse IV: 30 H.L. (4 haardsteden); klasse V36 H.L. (5 haardsteden) klasse VI: 42 H.L. (6 haardsteden); klasse VII: 48 H.L. (7 of meer haardsteden!. Het systeem is, dat in het algemeen de klassen I, Ia, II en Ila geen kolen ontvangen vóór 1 October, maar door de Brandstoffen- commissies voor haar de noodige kolen worden gereserveerd. Deze worden dan ge regeld vanaf 1 October a.s by kleine hoeveel heden verstrekt. Voor de klassen Ia en Ila wordt het koken op gas niet op het rantsoen in mindering gebracht. Wel by de klassen III en hooger

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1917 | | pagina 6