S „VOORUIT!" TWEEDE BLAD niging lp aanvrage bij ;rij levert nde [rijzen. .SDIJK. No. 37. 21 Juli 1917 )ie irms ;lsdijk Otiiciëele Mededeelingen. Plaatselijk Nieuws. 5 iliap I >E. |verstaan van No- i Koninklijke Be- 'uni 1917 No. 44. N. V. Atlas Ver- |ort, Gedelegeerde, igaarden, Middel- IE |tant, Lid van het dam. [vol te storten, 1917 ildelharnis. te. .EVERBAAR |mde GRAAN- ÏRSNiehol- jTIVATORS, fcrstelbaar. ÏDPLOEGEN lontwringen of In. r PLOEGEN. Iele origineele rALZEN, ge- 'OIERS Ideal. 5 kantoor. Binnen- en bemde Bank- landerijen y [itigde Hypo- |faatschappij Gebouwen apieren en ile Goederen- De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel. Gezien zijue beschikking van 5 April 1917 Staatscourant No. 81; Heeft goedgevonden te bepalen, dat de daarin genoemde maxi mumprijzen voor tarwewater- en tarwemelk- brood niet van toepassing zijn op kleinbrood, waaronder wordt begrepen luxe- en krenten brood, voor zoover dit verkrijgbaar wordt gesteld uitsluitend van een gewicht van 50 gram per stuk. 's-Gravenhage, den 18 Juli 1917. De Mmister voornoemd, POSTHUMA. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel. Gezien art. 8 der Distributiewet 1916; Heeft goedgevonden te bepalen: Artikel 1. De aflevering van ongedorschte granen en peulvruchten is verboden. Art. 2. Vervoer van ongedorschte granen en peul vruchten zal behoudens tegenbewijs be schouwd worden als begin van uitvoering eener aflevering als in artikel 1 verboden. Art. 3. Onder het vervoerverbod in artikel 2 is niet begrepen het vervoer van het land naar de opslagplaats van den verbouwer alsmede het vervoer, waarvoor door den Regeeringscommissaris voor de Ryksgraan- verzameling vergunning is verleend. Art. 4. Onder granen wordt in deze regeling ver staanwintertarwe, zomertarwe, spelt, win terrogge, zomerrogge, wintergerst, zomer- gerst, haver, evene, boekweit en kanariezaad. Onder peulvruchten wordt in deze regeling verstaan: veldboonen, (wier-, paarden-, dui ven-, schapen- en waalsche-j, alle soorten groene erwten, inbegrepen gele erwten, alle soorten grauwe erwten, alle soorten bruine, gele 6d witte boonen. 's Gravenhage, den 12 Juli 1917. De Minister voornoemd, POSTHUMA. MIDDELflAKNIS- Gisteren viel het 4-jarig zoontje van A. v. d. Bos spelerderwys in de kaai. A. Brinkman die het ongeval zag slaagde er in de kleine op den kant te halen. A.s. Woensdag zal in het Zondagschool gebouw alhier optreden, Ds. Keek uit Gouda. Deze week werd A. Vermaas door zij n hond zoodanig in de hand gebeten, dat een ernstige wonde ontstond en hij zich onder geneeskundige behandeling moest stellen. De eigenaar vond hierin aanleiding het dier op te ruimen. Naar men verneemt werd in verband met vermissen van yzerdraad uit de stelling Ooltgensplaat Dinsdagmorgen aan het tram station alhier een persoon uit deze gemeente aangehouden. Door den raad dezer gemeente werd aan P. Vermeulen op diens verzoek eervol ontslag verleend als Havenmeester en Amb tenaar van de plaatselijke belasting. De Commissie voor steenkolendistri- butie doet weten dat voor de winterver- strekking gelden de volgendè cijfers 1 stook plaats 10 HL. 2 idem 12 HL. 3 idem 17 HL. Aan den Centrale proeftuin alhier zal ook voortaan vanwege de provincie een subsidie worden verleent. De coöperatieve steenkolenvereeniging „Ons Belang" alhier kreeg dezer dagen de koninklijke goedkeuring op hare Statuten. Dinsdag jl. werd in de zaal van Mej. de Wed. Zaaijer alhier een vergadering ge houden van hen die sympathie betuigden met de tot standkoming van een water leiding op ons eiland. De heer W. C. van As, die in de vorige gehouden vergadering tot voorzitter was gekozen, opende de vergadering met een hartelijk wolkom aan de aanwezigen, die van vele plaatsen op ons eiland waren overgekomen. Hij zette nog eens uiteen het groote belang dat Goeree en Overflakkee heeft by het tot stand komen van een waterleiding en hoopte dat binnen niet al te langen tijd deze zou zjjn tot stand gekomen. Qe heer Schoonderbeek zegt als zijn oor deel dat in de eerste plaats moet gevormd worden een naamlooze vennootschap; dat dan dqpr het bestuur concessie moet worden aangevraagd bü de regeering en bij de ge meentebesturen en dat daarna pas moet worden besloten of definitieve uitvoering van het werk thans rendabel zou zy'n. De heer Dr. van Gelder van N.-Tonge vindt dit plau goed, doch zou gaarne zien dat uit alle gemeenten meer sympathie betuigingen werden ingezonden. De heer Lokker van Sommelsdijk zegt dat hij van bekwame ingenieurs vernomen heeft dat er een waterader onder den grond loopt tusschen Bommel en Ooltgensplaat en dat deze waterader voldoende bronwater geeft om geheel Flakkee van water te voor zien, zoodat hier een bron waterleiding zou kunnen komen. Eenige andere personen meenen dat het de voorkeur geniet om een duinwaterleiding te stichten. Na eenige discussie wordt een voorstel gedaan om het voorloopige bestuur te mach tige een onderhoud aan te vragen bij de vereeniging van Burgemeesters eu Secreta rissen vau ons eiland, en dau zoo eenigsinds mogelijk gezamentlijk die plannen te bera men, die tot uitslag hebben de tot stand koming van de waterleiding over Goeree en Overflakkee. Hierna wordt de vergadering gesloten. -- By Kon. Besluit is benoemd tot Butge- meester van Kattendijke onze vroegere dorpsgenoot, de heer D. J. de Graaff. VERSLAG der Algemeene vergadering van cle „Centrale Veiling voor Goeree en Over flakkee" gehouden te Middelharnis op 18 Juli 1917, n.m. half tmee ure. Tegenwoordig: ongeveer 240leden. De voorzitter opent de vergadering met een toepasselijk woord en maant tot kortheid aan by de behandeling der omvangrijke agenda. De tegenwoordigheid van den heer van Spron- sen, lid der Groenten-Centrale, wordt zeer op prijs gesteld, om juister inzicht te verkrijgen in de maatregelen van regeeringswege voorgesehre ven. Er zal getracht worden voortaan betalingen te doen geschieden door tusschenkomst der dorpsvereenigingen, wat veel tijd en kosten zou uitsparen. Ingekomen is een voorstel van den heer M. de Haas en 16 anderen, luidende als volgt: Uitbreiding van het bestuur; bespreking der heffing van 2 veilings- kosten; c. behandeling van art. 3 der statuten; d. bespreken van het tarreeren; e. benoeming van een arbitrage-commissie bij geschil tusschen kooper en verkooper. f. benoeming eener commissie tot wijziging van statuten en reglement. De heer M. de Haas, wenscht eerst de punten a, c, e en toe te lichten. Hij acht uitbreiding van het bestuur noodig buiten Middelharnis, wegens den omvang die de zaken hebben aangenomen. Ongewenscht acht spreker reclitstreeksche invloed der dorpsvereenigingen op de keuze dei- bestuursleden voor de Centrale Veiling. De leden dienen zelve in de Alg. verg. hun bestuur te kiezen. Men blij ve baas in eigen huis. Art. 3 noemt o.a. als doef: bevorderen van den band in land- en tuinbouwproducten, terwijl door de voorschriften de handel geheel is uit geschakeld (spreker bedoelt hier de commissie handel). Om rechtskwesties te voorkomen en kosten te vermijden is het instellen van arbitrage zeer gewenscht voor verschillende zaken. De leden der commissie volgens punt f wenscht de heer de Haas uit en door de leden der Cen trale Veiling te doen verkiezen. Geen tusschen- schuiving van andere corporaties. De voorzitter antwoordt, dat het bestuur zich steeds aanbevolen houdt voor verbeteringen, die in de organisatie aan te brengen zijn. Ai zijn er soms moeilijkheden, men zie niet over het hoofd, dat de Centrale Veiling niet beheerd kan worden als in normale tijden, doch zich heeft te richten naar de voorschriften uit Den Haag, waar men ook weer rekening heeft te houden met het buitenland naar 2 zijden. De heer van Spronsen erlangt het woord om enkele regeeringsmaatregelen toe te lichten. Er bestaan hieromtrent zeer verkeerde of scheeve voorstellingen, zoodat een anti-stemming ont staat tegen alle maatregelen. Doch de buitenge wone tijden eischen nu eenmaalexti'a-bepalingen. De handel is ontwricht, doch door de Groeten- Centrale is voorkomen, dat de handel met Duitschland en Oostenrijk in handen van één buitenlandsche firma kwam. Men kwam toen tot overleg, waarvan het gevolg was, dal Engeland een middenprijs betaalde tusschen binnen- eu buitenland. Critiseeren is gemakkelijk en goed koop; opbouwen is moeilijk; men bedenke dit ook bier. Spreker zet uitvoerig het nut en de inrichting eener veiling uiteen voor een bepaalde streek van land- en tuinbouw. Op den voorgrond stelt spreker hierbijde veiling is in het belang der telers, dus alleen telers dienen lid te zjjn, geen liefhebbers of handelaars. Een veiling geeft prijzen, die den teler toekomen naar den aard van zijn produkt. Het verderfelijke van consig natie en voorschot wordt aangetoond inet voor beelden. Arbitrage is noodig voor groote zaken, niet bij allerlei kleinigheden, waar dikwijls dadelijke beslissing noodig is. De heer M. de Haas is het veel met den heer van Spronsen eens doch wenscht niet uit het oog te verliezen, dat de toestanden op Flakkee verschillen met die uit het Westland. B(j punt f loopt het verschil vooral overeen voorstel van het bestuur en een van den heer J. Vroegindeweij. Deze legt een achttal aan de vergadering voor (zeer onregelmatig over het eiland verdeeld), dat men en bloc heeft te aan vaarden, terwijl het bestuur een commissie van 12 leden voorstelt, uit. iedere gemeente buiten Middelharnis een, te kiezen door de leden ter plaatse, waar zjj woonachtig zijn. In den loop der discussies deelt de voorzitter mee, dat hij gaarne zijn functie in andere han den stelt, als hot belang der zaak dit vordert en de wijziging in de Statuten dit noodig inaakt. Het is hem om de goede zaak te doen, niet om een baantje. De heer J. Bouuiau wensch het bestuur buiten de herzieningscommissie. Zij iverke zelfstandig en zie wat ze er van terecht brengt en traehte tot overleg en samenwerking met het bestuur te komen. Na uitvoerige discussies omtrent het voor en tegen der voorstellen wordt ten slotte met 128 tegen 1U1 het bestuursvoorstel aangenomen. Er komt dus een commissie van 12 leden, buiten het bestuur. Omtrent de punten 6 en d worden uit den aard der zaak geen besluiten genomen. Uit de toelichting blijkt, dat 1 der veilings- kosteu in reserve blijft en later terugbetaald wordt, als het niet noodig is voor het doel, waarvoor het is ingesteld. Uit de Rekening en verantwoording van den penningmeester blijkt, dat het batig slot thans bedraagt 33393,79. Vervolgens komt aan de orde; de stichting van een veilinggebouw op het terrein dat daar voor reeds is aangekocht. De voorzitter zet het belang daarvan uiteen. Er is noodig een eigen kantoor, een wachtlokaal, een veilinglokaal, een electrisch mijntoestel, een gebouw nabij de tram met het oog op fruithandel. Op deze gronden vraagt het bestuur machtiging uit het batig slot de kosten van een eigen gebouw te bestrijden. De heer J. Overdorp uit zijn verbazing over het voorstel. Het is moeilijk, ja onmogelijk te voorspellen, hoe het veilingwezen zich op Flak kee zal ontwikkelen in normale tijden. Hij wenscht vooralsnog een afwachtende houding aan te nemen tot het bestaansrecht afdoende bewezen is ook voor deze streek. De voorzitter heeft vertrouwen j in de toekomst ook met te verwachten uitbreiding van den tuinbouw. Al is het duur, het is gewenscht nu te bouwen. De heer de Haas zegt, dat er eigenljjk geen sprake is van winst, het geld behoort feitetijk aan de verkoopers; bovendien is zijn meening, dat na den oorlog de Centrale Veiling moet ont bonden worden (art. 19 der Statuten). Na breedvoerige discussie omtrent het voor en tegen van een eigen gebouw tusschen den voorzitter en den heer van Spronsen als voor standers en de heeren de Haas en Overdorp als tegenstanders, wordt het voorstel met slechts 40 stemmen vóór verworpen. De voorzitter drukt er zijn spijt over uit, doch het bestuur zal er in berusten. De heer v. d, Bogert brengt vervolgens bij de rondvraag een voorstel in tot verdeeling van het batig slot der rekening. Op dit klakkeloos in de vergadering geworpen voorstel wordt natuurlijk geen beslissing ge nomen. De heer D. de Haas wijst op moeilijkheid voor kleine pachters bij verbod tot verkoopen verband met op tijd betalen der pacht. De heer v. Spronsen zegt, dat dit dan toch een punt is, dat op een veilingvereeniging niet thuis hoort. Daarna wordt de vergadering gesloten. Vergadering van den Raad der ge meente Middelharnis op Vrijdag 20 Juli des namiddags 2,30 uur. Aanwezig 7 leden. Afwezig de Heeren J. J. Slis en van der Koogb, en er zijn vacatures. Ingekomen waren. Een schrijven van den Heer J. J. Slis luidende als volgt; Middelharnis, 19 Juli 1917. Aan den Gemeenteraad van Middelharnis. Edel Achtbare Heeren, Alhoewel ik mij niet bewust ben ge durende den tyd, dat ik als Raadslid zitting had, de belangen onzer gemeente niet naar behooren behartigd te hebben, is bij de laatste verkiezing van vier leden voor den Gemeenteraad gebleken, dat de meerderheid der kiezers heeft gemeend mijn mandaat niet te moeten vernieuwen, en mij derhalve niet langer als Raadslid begeert. Mitsdien vind ik geen vrijheid en gevoel ik my ook niet langer geroepen, de ver gaderingen van den Raad bij te wonen. U dank zeggende voor het vertrouwen, my' zoo vaak geschonken, door my by her haling te benoemen in verschillende com- missiën, neem ik hiermede afscheid van Uw College, waarin ik sedert 22 September 1880, dus bijna 37 jaren zitting had. Terwijl ik U de belangen der gemeente blijf aanbevelen, teeken ik mij met ver schuldigde achting get. J. J. SLIS. Ook de Heer J. v. d. Koogh heeft een zoodanig schrijven ingezonden. Een schryven van den Heer Jac. Braber dat hij door verhuizing naar Sommelsdijk bedankt als lid van den Raad. Ged. Staten zenden terug: Het Raadsbe sluit tot het aangaan van een geldleening. Eenige wijzigingen op de Gemeentebegroo ting. Het Kohier Gem. Bel. 1917. Mededeeling dat een belangstellende een gift van f 1000,— aan de gemeente heeft vermaakt met condities dat voor dat bedrag de raadzaal in goeden staat moet worden gebracht, en dat het meubilair aan de eischen des tyds moet voldoen. B. en W. stellen voor in dank het bedrag te aanvaarden en de geheele raadzaal te restaureeren. Alzoo besloten. Ingekomen een schrijven van de heer D. de Haas om aansluiting op het gemeente riool, waarvan dekosten worden begroot op f 800,—. De heer J. Born stelt voor tot aanhouden tot de volgende vergadering. De bewoner van het voormalige postkan toor vraagt gedeeltelijke ontheffing huur, hij verwoont thans f3,50 per week. Toegestaan tot f3,— te verminderen. Verzoek M. J. Vroegindeweij verhooging salaris als doodgraver. Toegestaan tot f 125 per jaar. Dan het eervol ontslag van den Heer P. Vermeulenals gemeenteveldwachter vraagt hy ook ontslag als havenmeester en ambte naar van de plaatselijke belastingen. Beslo ten wordt hem voor beide betrekkingen eervol ontslag te verleenen. Verzoek van P. H. Mans om eervol ontslag als weger, by informatie waaron» Mans ont slag vroeg, bleek dat het salaris hier lager is dan in andere plaatsen, in Sommelsdijk is het f400 en in Oude Tonge van de opbrengst van de fairbankgelden. B. en W. verzoeken den raad machtiging om met Mans te overleggen welk salaris hij denkt dat voldoende is en hem dan het verzoek te laten intrekken. Alzoo basloten. Bezwaarschrift J. C. Zoon tegen heffing vergunningsrecht ad. f 100 per jaar. Afge wezen. Adres Ned. Bond van Onderwijzers om salarisverbetering. Besloten af te wachten tot de motie van de 2e Kamer aangenomen tot verbetering der salarissen, is uitgevoerd. Van Ged. Staten terugontvangen de ver ordening waarbij ingesteld werd een Ge- meentelyk Grondbedrijf. Hierover zullen later mededeelingen volgen. Een schrijven van B. en W. van Som melsdijk waarbij wordt medegedeeld dat zy den Langeweg zullen bestraten met keien vanaf het huis van den Heer A. A. Mys tot aan den Nieuwe Binnenweg, doch dat dan daarvoor een gemeenschappelijke regeling moet worden getroffen. Een schryven van H H. Ged. Staten over den Grintweg Middelharnis—Ooltgensplaat waarby een bemiddelingsvoorstel wordt ge daan. B. en W. stellen voor hier niet. op in te gaan, omdat het h. i. ligt op den weg van Ged. Staten. Een schryven van de kerkeraden van de Gereformeerde Kerk en de Ned. Herv. Kerk om Zondagsluiten der herbergen in te voe ren. B. en W. stellen den raad voor dit aan te houden tot de volgende vergadering omdat de raad daD van een andere samen stelling zal zyn en dat thans kans bestaat dat dit verzoek zal worden verworpen. Alzoo besloten. Verzeek van de Oostplaat en de West- plaatpolders om voor hunne vergaderingen de Raadzaal te mogen gebruiken. Aange nomen dat ieder polder daarvoor zal betalen f 15,00 per jaar. Een schrijven van de gascommissie om machtiging tot het in Rekening Courant opnemen van f 50.000 by de Boerenleenbank te Sommelsdijk. Alzoo besloten. By de uit loting van een aandeel in de geldleening groot f 11400, groot f 600, wordt uitgeloot No. 8. Ingekomen de geloofsbrieven van den heer Alblas in dubbel en van de heeren Bruggeman v. d. Slik en Vroegindeweij. Nagezien zynde wordt geadviseerd tot toela ting en zoodanig besloten. Ingekomen Rekening Weeshuis rekening 1916 en begrooting 1918. Op voorstel van den Voorzitter worden deze gesteld in handen van een commissie bestaande uit de heeren J. C. Born, S. Zeedijk en J. Vroegindeweij. Alsnu is aan de orde: Benoeming van een lid van de schoolcommissie, in de vacature, ontstaan door het overlijden van den heer A. Teepe. De schoolcommissie heeft de volgende voordracht opgemaakt: 1 B. Boomsma, 2 S. v. d. Plaat. De heer J. C. Born stelt voor deze benoeming ook aan te houden tot de volgende vergadering en als dit niet geschiedt, dat hij dan de vergadering zal verlaten. De heer J. Zaaijer begrijpt de houding van den heer Born niet, zoo ook de heer C. Kolff Sr. het punt komt aan de orde, eu nu gaat het niet aan om op de beslissing vooruit te loopen. De heer J. C. Bom zegt dat hy by zyn houding blijft, dat hij de vergadering ver laat als de stemming moet plaats hebben, en dat hy thans het voorstel in behandeling wil gebracht hebben om deze benoeming alsnog uit te stellen. By stemming blijkt het dat de meerder heid besluit om thans tot benoeming over te gaan. Als protest daartegen verlaat de heer J. C. Born de raadszaal, gevolgd door den heer J. Vroegindeweij. De raad thans onvoltallig zfinde kan niet tot stemming overgaan, waarna de voorzitter de openbare vergadering wil sluiten. Voor hij echter dit doet, staat de Heer Nipius op en zegt tot den voorzitter, dat hij niet langer op deze manier wil samen werken, en dat by, mede als protesttegen het votum van de meerderheid der kiezers, die twee verdienstelijke raadsleden niet meer waardig keurden voor een herbenoeming, niet langer lid van den raad wensebt te blijven en dat hij hiermede afscheid neemt van den huidigen raad. Onmiddellijk volgen de Heeren J. Zaaijer en C. T. Zeedijk zijn voorbeeld en deelen den voorzitter ook hun besluit mede om te bedanken als raadslid. SOMMELSDIJK- Van den landbouwer D. A. Buth aan den Lorredijk alhier werden door het on weder van Zondagmorgen twee veulen- merries met een veulen gedood. Het andere veulen bleef gespaard. Het zoontje van den hoofdconducteur der R. T. M., J. J. Wisse, had het ongeluk door het vallen zjjn arm te breken. Wegens diefstal van een handwagen

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1917 | | pagina 5