Binnen land. li als Voorzitter voor do laatste maal ouzo vergadering hebt geleid. Daarom kan ik uiet nalaten eeu eukel woord vuu wuurdeering en afscheid tot U te sprekeu. U staat dan gereed straks deze gemeente als werkkring te verlaten. Um op te noemen wat onder uwe leiding gedurende 10 jaren voor deze gemeente is gedaan en tot stand gebracht en welke verwisseling en verandering lijdens Uw Burgemeesterschap hebben plaats gehad is niet miju doel. Ik wil liever een enkel woord van waardee- ring sprekeu; L' als hoofd en wij als wethouders van onze gemeente hebben steeds vriendschap pelijk met elkaar geraadpleegd om de belangen der gemeente naar ons beste weten te behartigen. Hoewel verschillende in beginsel beeft dat, voor- zoover mij bekend is nooit eeuige stoornis of belemmering in de behandeling der zaken teweeg gebracht, zoodat wjj als wethouders U steeds in aangename herinnering zuilen houden. Wjj heb ben ouder uwe voortretfelijke leiding alles gedaan wat in ons vermogen was voor het welzjjn van onze gemeente. Daarvoor breng ik U als wethouder en als lid van den raad ;ook namens iujjne medeleden onzen hartelijken dank toe. Persoonlijk wil ik U nog danken voor de vriendschap als burgemeester van u ondervonden. In bljjde en droeve dagen mocht ik met mijn gezin uwe welgemeende belangstelling ondervin den. Ik roep U dus ook namens rnjju mederaads leden een hartelijk vaarwel toe. Dat bet u met de uwen op uw nieuwe standplaats voorspoedig moge gaan. Ik heb gezegd. Daarop neemt de ie Wethouder, de Heer Lokker het woord ea zegt: Waarde Burgemeester Nog levendig staat het mjj voor den geest het oogeublik dat ik alhier aanwezig was bij Uwe installatie, zooals alles heengaat is ook deze tijd heeugespoed en staan we nu hier om U een woord van afscheid toe te spreken. Het zal mij steeds een aangename herinnering zijn de tijd dat we samen onze krachten hebben gegeven voor het algemeen welzjjn te dezer plaatse. En telkens heb ik U ontmoet als strikt belangzoeker der gemeente. Daarvoor voorna melijk mijn hartelijken dank. Vergezelle U en de uwen mijn beste wenschen voor Uw verdere levensweg en werkkring. Vervolgens aeemt de Heer van Kempen het woord en zegt Geachte Burgemeester Naar aanleiding dat H. 41. de Koningin de keuze heeft gedaan U van deze gemeente te roepen naar de gemeente Keukuiu zoo dank ik U uit naam aller raadsleden voor den arbeid die U in deze gemeente in die lli jaren verricht heb en wenscb U met de uwen dan verder dat het in uwe nieuwe gemeente wel mag gaan. Daarna neemt de secretaris, de Heer Aluuters het woord en dankt den scheidenden Burge meester voor de medewerking en steun die hij gedurende zijn secretariaat van hem heett mogen genieten en spreekt den wensch daarbij uit, dat het den Burgemeester en zjju gezin in zjjne nieuwe standplaats wel moge gaan. Ten slolte neemt de Burgemeester het woord en zegt; Mijne Heeren, Laat ik in de eerste plaats de leden en den secretaris hartelijk dank zeggen voor de waar- deerende woorden, die /.ij wel tot mij hebben willen spreken en die het mij zeer prettig waren te hooren. En laat ik vervolgens van u allen afscheid nemen. Bijna 1G jaren zijn er voorbij gegaan sedert ik het Burgemeestersambt hier aanvaardde en ik kan zeggen, dat het mij nooit berouwd heeft hier Burgemeester geworden te zijn. Met vele raadsleden en wethouders heb ik hier samengewerkt en van degenen, die hier by mijn intrede om de tafel zitten is alleen de heer LokkerXnog aanwezig; maar ik kan gerust verklaren, dat, al hebben wij in overgangstijd perken aan elkaar moeten wennen, de zoo hoog nooodige samenwerking niet te wenschen heeft overgelaten, overtuigd als wij steeds waren, dat daardoor in de eerste plaats het belang der ge meente gediend was. Ik dank u dan ook allen har telijk voor de medewerking, die gij mjj wel steeds hebt willen verleenen, in het bijzonder de wet houder en vooral ook den oudsten wethouder die, waar ik hier niet woonde, mij in tal van zaken had te vervangen en dit wist te doen op een wijze, die ik niet genoeg kan waardeeren. Ik daSk ook den Gemeentesecretaris voor de manier, waarop hy zijn ambt weet te bekleeden en aan deze drukke tijden het hoofd weet te bieden en wensch hier voorzeker niet te ver geten den vroegereu gemeentesecretaris, den ijverigen Witvliet, die nu nog zijne diensten in andere fucties aan de Gemeente bewijst. De andere ambtenaren zal ik om niet te wijd- loopig te worden niet afzonderlijk noemenmaar ook hen dank ik voor de wyze, waarop ieder van hen zyn taak vervulde. Doordat wij hier niet woonden hebben wij voor de gemeente niet dat kunnen zijn wat wjj wel gewenscht zouden hebben; een gemis meer dan eens door ons gevoeld, maar niet te ver helpen wil evenwel gelooven, dat Herkingen mjj steeds lief is geweest, vooral door dcngemoede- Ijjken aard der bevolking en dat ik het niet licht zal vergeten Ik wensch u en alle bewoners van Herkingen toe dat het u verder wel mogegaan en dat gij een besten nieuwen Burgemeester moogt krjjgeD mij kunt gij geen grooter genoe gen doen dan door af en toe nog wel eens aan mjj te willen denken. Hierop gaven allen zicht baar onder den indruk de Burgemeester de hand. Vervolgens ging de vergadering in comitege- neraal over (er behandeling van het kohier Hoofdeljjken Omslag. STELLENDAM- Door A. de Jager z\jn 2 zeehonden op den Hinder gevangen, waar voor hjj een premie van 2 maal f 3. ont ving. Ook de huid heeft waarde, terwijl uit het spek traan wordt gekookt. Een lOOtal leerlingen der O. L. school alhier maakten Vrijdag onder geleido van het personeel een uitstapje naar Rotterdam. Zondag 15 Juli zal in de Geref. Kerk alhier optreden de heer de Boer uit Hoog vliet. De jongeheer P. Knöps alhier is aan de H.B.S. met 5-jarigeo cursus te Rotter dam bevorderd van de 2e naar de 3e klasse. P. Troost alhier heeft zich by het gras- snijden de top van een zijner vingers af gesneden. Geneeskundig hulp moest worden ingeroepen. De vorige week heeft de helft der visschers gevischt, met vangsten van 60 tot 100 kilo garnalen per dag en per vaartuig. Zaterdag werd niet gevischt. De vangsten werdeu hoofdzakelijk gele verd aan de pelleryen, tegen 20 ct. per KG. De garnalenvloot is Maandag voor 't eerst weer in zijn geheel uitgevaren, zoodat aan de gedwongen werkeloosheid voor de visschers gelukkig een eind is gekomen. Onze dorpsgenoot, de heer M. Klink is benoemd tot politieagent te 's Gravenhage. Mej. de Wed. G. Jansen heeft hare woning in de hoflaan onderhands verkocht aan den heer K. Meijer voor f4000. De bakkers alhier hebben het bakken van mekbrood verhoogd. Voor rond brood is het bakloon gebracht op 9, voor plaat brood op 10 cent. Toegift (kaakjes e. d.) worden niet meer gegeven. GUEUEKEEBE. Stemming voor 3 leden van den gemeenteraad: Uitgebracht 214 stemmen. Van onwaarde 2. Hiervan kreeg F. den Eerzamen (aftr.) 110, Jac. Hollaar 69, C. J. Lodder 84, T. Lodder (aftr.) 93, J. Lokker 72, P. Troust (aftr.) 128 stemmen. Aldus gekozen P. den Eerza men en P. Troost. Herstemming tusschen T. Lodder en C. J. Lodder. De stoomreddingsboot Prins der Neder landen ontdekte tijdens een oefentocht in zee Vrijdagmiddag O.Z. 0. van Goeree een zeer grootecontactrnijn met twee voelhoorns. Er werd kennis van gegeven aan den buitenonderzoekingsdienst van Goeree, die er op uit ging om het gevaarlijke ding te vernietigen. Door verschillende bhzers is een 30-tal kisten cacaoboter aangebracht, vermoedelijk afkomstig van de Bestevaer. Andere blazers van hier hebben te Hoek van Holland een massa goederen van dit schip aangebracht, De lijst van stemgerechtigde lidmaten der Ned. Herv. Kerk alhier zal gedurende 3 weken ter visie hangen voor het raam van de consistoriekamer. De Heer Meijer, klerk op het postkan toor alhier, is met ingang van 16 Juli a.s. verplaatst naar Gouda. In zijn plaats komt de Heer Kabel uit Gouda. Gedurende het 2e kwartaal van dit jaar is hier geen enkel huwelijk gesloten. De herkozen leden voor den gemeente raad, de Heeren P. den Eerzamen en P. Troost, hebben beiden hun benoeming aan genomen. A.an schipper G, {Tanis met zijn be manning zijn f3C0.— uitgekeerd voor de redding van een matroos van het Stoom schip Bestevaer. Maandag had schipper A. Groenendijk het ongeluk in de Noordzee door de zware zeeën een zwaard van zyn schip te verliezen. ÜUDDORP- Van den landbouwer C.Tanis sloeg een span paarden voor een wagen, geladen met hooi, op hoi. Bij Jan Komte- bedde liepen zij tegen de heining en ver oorzaakten veel schade. Het liep zonder persoonlijke ongelukken af. Tot leden van den Gemeenteraad werden gekozen de heeren Klaas Westhoeve en Jan Westhoeve en herkozen de heer Maarten Grinwis. OUDE TONGE- Op bon no. 13 der brand stoffenkaart is 2 liter petroleum verkrijgbaar. Zaterdag jl. had de jongste zoon van P. v. Schelven het ongeluk getroffen te worden door een der wieken van den molen, met het gevolg dat het kind thans nog niet tot bewustzijn is gekomen. Binnen enkele dagen zal alhier aan de vloeddeuren arriveeren een baggermolen teneinde de laatste werkzaamheden aan dit werk te verrichten. Van C. de Wit is een paard dooreen beroerte 'gestorven, UOLTGENSPLAAT- By de heden (12 Juli) gehouden herstemming voor een lid van den Gemeenteraad werden uitgebracht 294 geldige stemmen. Hiervan verkregen de heeren J. A. Slis en F. v. d. Vliet respec tievelijk 213 en 81 stemmen, zoodat is gekozen de heer J. A. Slis. Ds. van Maastrigt te Vlaardingen heeft voor het beroep naar de Ned. Herv. gemeente alhier bedankt. STAD AAN 'T HARINGVLIET- In deze ge meente komen drie gevallen van besmette lijke ziekte voor, nl. typhus. Op het telefoonkantoor alhier werdeu de vorige maand behandeld 84 telegrammen 84 gesprekken en 6 telefoouoproepberichten. Door twee werklieden werd Dinsdag jl. op het Oude Stadsche gors een jonge zeehond gevan^n de mannen kwamen op de aardige gedachte het dier op school door de jeugd te laten bezichtigen. Door den veerman J. P. alhier is een in goeden staat verkeerende roeiboot opge pikt, gemerkt L. v. d. S. Tijdens het hooge water in het begin dezer week had A. B. verzuimd zijn hitten van het gois te halen. De dieren wisten den dy'k -te bereiken, vanwaar zy hollende een bezoek aan het dorp brachten, waar zij werden opgevangen en gestald zonder geluk kig eenig letsel te veroorzaken. De uitslag van de verkooping bij afslag van een blok van zeven aaneengebouwde nieuwe woningen de zoogenaamde Zevenster aan den Ouden Stadschen Zeedijk alhier, ten verzoeke van den heer J. P. Nieuwland te Dirksland is ais volgt: le koop ingezet door A. Koppenaal op f 1730, afgemijnd door A. Koppenaal op f1850,— 2e koop, ingezet door A. Both op f1380 gemijnd door A. Koppenaal op f1430,—3e koop ingezet door Abr. Keyzer op f1410 gemijnd door T. van Biert op f1440—; 4e koop, ingezet door A. Both op f1405 gemijnd door M. Keyzer. Deze vier koopen gebracht op f6160, werden nu gecombineerd afgeslagen en ge mijnd door D. Huizer op f6180. 5e koop, ingezet door A. J. Braber op f1425 gemijnd door A. Koppenaal op f1450 6e koop ingezet door A. Both op f1470 gemijnd door Kr. Huizer op f1500 7e koop ingezet door A. Both op f1545 gemijnd door M. Keyzer op f1580. Koop 5 tot 7 gecombineerd is aangeloopen evenals de combinatie koop 1 tot 7. De geheele opbrengst bedraagt f10710. De Rijkslandbouwwinterschool te Dordrecht. Met genoegen kan worden geconstateerd, dat de oproep den vorigea zomer in de verschillende bladen in zake het landbouw- vakonderwijs in Zuid-Holland en Noordwes telijk Noord-Braband succes heeft gehad. Het gevolg is geweest, dat een 24 tal jongelui, grootendeels uit den boerenstand, de lessen in de eerste klasse der Rijkslandbouwwin- terschool te Dordrecht heeft gevolgd. Daardoor is door ouders en opvoeders getoond, dat ook zy het groote nut van vakonderwijs inzien. Door hen is begrepen, dat ontwikkeling het beste is wat ze hun jongens mede kunnen geven op hun weg door het leven. Grondige kennis van de techniek van den landbouw, ruim inzicht in de grondslagen van het bedrijf, ziedaar in het kort aangegeven wat iedere flinke boer behoort te bezitten. Vooral in tijden als deze komt duidelijk uit, dat de vakkun dig onderlegde landbouwer zich het beste weet aan te passen aan veranderde omstan digheden en moeilijkheden hetgemakkelijkst weet te overwinnen. En waar we zeer waarschijnlijk een periode tegemoet gaan, die hooge eischen aan den landbouw zal stellen, daar is het voor hem een dure plicht zich te wapenen. Mocht de tijd niet meer ver af zijn, dat ieder jong landbouwer het zich tot oneer rekent niet in bet bezit te zyn van een einddiploma van een iandbouwwintercursus of landbouwwinterscbool! Zooals bekend duurt de cursus aan de Dortsche school twee achtereenvolgende winterhalfjaren en worden alleen zij tot de eerste klasse toegelaten, die den leeftijd van 16 jaar hebben bereikt. Het schoolgeld is laag, slechts f\0,— per halfjaar. Een toela tingsexamen wordt vereischt, doch behoeft voor hen, die een lagere school met vrucht hebben doorloopen, geen bezwaar te zijn. Eenige kennis van de practyk van den landbouw is noodzakelijk. Het ouderwijs iu de beide klassen der Rykslandbouwwinterschool omvat de navol gende vakken: Kennis van den grond, Grondbewerking, Grondverbetering, Bemestingsleer, Planten teelt, Zuivelbereiding, Veevoeding, Beoordee- lingsleer, Veeteelt, Gezondheidsleer,Bedrijfs leer en Boekhouden, Scheikunde, Natuurk. Plantkunde, Dierkunde, Nederlandsche taal en Rekenen. Bovendien wordt dit jaar voor het eerst onderwijs gegeven ia Groententeelt, en Fruitteelt. Bjj het vaststellen van den lesrooster wordt zooveel mogelijk rekening gehouden met aankomst en vertrek van trein, tram en boot in alle richtingen. De aandacht wordt er voorts op gevestigd, dat behalve de door de Holiandsche Maat schappij van Landbouw dit jaar wederom beschikbaar gestelde beurs, ook thans weer aan een klein aantal on-en minvermogende jongelieden van goeden aanleg en toelage van Rijkswege kan worden verstrekt ter gemoetkoming in de kosten, verbonden aan het volgen der lessen. Spoedige aangifte van candidaat-leerlin- gen is zeer gewenscht. Eind Augustus en begin September zal in landbouwcouranten en plaatselijke bladen per advertentie do uirerste termijn van inschrijving bekend worden gemaakt. Landbouwers, die verdere inlichtingen wenschen, kunnen zich tot ondergeteekende wenden. Een exemplaar van liet volledig programma van het onderwijs aan de Ryks landbouwwinterschool te Dordrecht is steeds op aanvrage te verkrijgen. De Directeur J. A. VAN R1EL. Dordrecht, Juli 1917. Ken bond tegen onlusten. Gemeld wordt, dat deleden van het dage- lijksch bestuur van den Bond van Anti- Sociaal-Democratische Vereenigingen en Afdeelingen van Nederlandsch Spoorweg personeel „Recht en Plicht" zich hebben ge vormd tot een „Permanent Comité voor Vaderlandscben Hulpdienst. De bedoeling is, om niet zooveel mogelijk ordelievende medeburgers en georganiseerde lichamen in ons land een federatie of bond tot stand te brengen, welke tot doel beeft binnenlandsche onlusten te voorkomenen, zoo dat niet mogelijk is, door dan ten min ste de treurige gevolgen daarvan zooveel mogelijk te verminderen. Tevens stelt het Comité zich voor om de regeering en alien die geroepen zyn de orde en het gezag te handhaven, daarin krachtig by te staan. Een spionnagegeval te Rotterdam. De vorige week werd hier gearresteerd en overgebracht naar het huis van bewaring de journalist E., verdacht van spionn.ige voor Duitschland ten nadeete van Nederland. Het geval heeft zich als volgt toegedragen: E. was als reserve-officier in het bezit van plannen der stelling Utrecht. Hy heeft deze plannen getracht te verkoopen aan agenten van den Duitscheu spionnagedienst. Doch wijl hy zich op 't laatste oogenblik bezwaard gevoelde, wijzigde hy de plannen zoodanig, dat zy slechts weinig waarde meer hadden. De Duitschers kregen daar de lucht van. E. had zich namelijk tegenover derden uitgelaten, dat hij aldus zou handelen. Om zich daarover te wreken, stelden de Duitschers de Rotterdamsche politie op de hoogte van het gebeurde, zoodat het mogelijk was den dader op heeterdaad te betrappen. Strooprijzen. De minister van Landbouw, Nijverheid en Handel brengt ter algemeene kennis, dat maatregelen worden overwogen om het op- dry ven van de prijzen van stroo tegen te gaan. Deze prijsopdrijving schijnt een gevolg te zijn van het opkoopen op groote schaal van stroo van den nog te velde staanden- oogst door speculanten, die denken gebruik te maken van de dreigende veevoeder- schaarschte in den aanstaanden winter. De te nemen maatregelen zullen waarschijn lijk bestaan in het vaststellen van maxi mumprijzen. In afwachting hiervan wordt aan belanghebbenden in overweging gegeven zich van het opkoopen van, stroo te ont houden, aangezien met .gesloten verkoop contracten bij de vast te stellen maximum pry'zen geen rekening kan worden gehouden. Een oproep tot de arbeiders. Het partijbestuur van de S.D.A.P. heeft een oproep gericht tot de Nederlandsche arbeidersklasse naar aanleiding van de schokkende gebeurtenissen, die ia verband met aardappelgebrek, verleden week te Amsterdam hebben plaats gehad en die aan een aantal menschen het leven hebben gekost. Het partijbestuur zegt dan: De Amsterdamsche onlusten hebben wijdere beteekenis dan voor de hoofdstad alleen. Zy zijn van groote beteekenis voor het geheele land. Want de stemming, welke die onlusten mogelijk maakte, bestaat ook buiten Amster dam. De levensmiddelenschaarschte, het brandstoffengebrek, de duurte, de nadeelen der langdurige mobilisatie, de toenemende werkloosheid brengen schier overal die stemming. En de krachten, die van die stemming gebruik hebben gemaakt om de woeste tooneelen te voorschijn te roepen, die Amster dam verleden week zag, werken ook buiten de hoofdstad, zoodat ook elders zich kan voordoen, wat Amsterdam nu heeft door leefd. Bovendien wordt alom in den lande be grepen, dat in de maanden, en vooral in ds wintermaanden, die wy tegemoet gaan, de moeilijkheden en de kwellingen nog veel grooter kunnen worden, dan zy ooit-zyn geweest. Bij de nadering van die bange tijden is een woord van waarschuwing en opwek king geboden. Een woord van waarschuwing allereerst gericht tot regeering en heerschende klasse, om alles te doen wat mogelijk is ter ver mindering van de nooden des volks. Laten de regeering en de heerschende klasse iets na, wat gedaan kan worden ter voorkoming en ter leniging van ellende; verbeteren zij de fouten en de gebreken der tegenwoordige levensmiddelenvoorziening niet; komen zü aan de vele rechtmatige grieven, die onder bet volk leven niet tegemoet, dan rust op

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1917 | | pagina 6