VOORUIT T!" TWEEDE BLAD melding, n 2, V.P.N. ens ge- ruimen brief) aan ne arms No. 36. 14 Juli 1917 Officiëele Mededeelingen. Plaatselijk Nieuws. 5 PECULATIE ek, ar. .iivrage aan 144, Post- Heeren- n 506 VLLE kios- Nederland *3 O 3 trecht 1876. hoofden. 40 jaar gebruikt, per flacon, per flacon. Middelharnis. ERIEN EN ILKMAAR. afloop is voorge- HET VEE. ïouders lee S. WAARDE aan eerste 6-3 eekbank. '/o MDEEL *7. ar 1921. 1UDGAAR- taalbaar zijn. l)e Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel. Gezien zijne beschikkingen van 4 Juli 1917, Directie van den Landbouw, La. A, 6e Afdeeling B en van 5 Juli 1917, Directie van den Landbouw, La. A, 6e Afdeeling B; Heeft goedgevonden: met wijziging van het in bovengenoemde beschikkingen bepaalde, met ingang van 10 Juli 1917 vast te stellen ingevolge art. 8 der Distributiewet 1916 een maximum- kleinhandelprijs voor: vroege aardappelen, groote van 10 cent per K.G. voor idem poters of drielingen van 7 cent per K.G. Deze prijzen gelden niet voor de z.g. fijne zandaardappelen. 's-Gravenhage, 7 Juli 1917. Voor den Minister, De Secretaris-Generaal, VERSTEEG. Een Flakkeesch belang. Blijkens een bericht in dit blad zal op Maandag 16 Juli des namiddags om 3 uur opnieuw een vergadering van voorstanders eener waterleiding gehou den worden in het café „Zaaijer" te Middelharnis. Met den meeslen aandrang wekken we allen, die warm voelen voor deze nuttige zaak, op om deze vergadering te bezoeken. Met vereende krachten kan ook hier weer een goed doel bereikt worden. Gewenscht is, dat alle gemeenten vun ons eiland op de vergadering verte genwoordigd zijn door eenige burgers. Laat het nu eens niet op anderen aankomen. Wie kan, verschijne op het appel. Er wordt wel eens voor minder belangrijke zaken met ijver gewerkt. Een waterleiding is ons aller belang, een volksbelang van den eersten rang voor ons eiland. Daarvoor dus thans de handen uit de mouwen. De eerste stap is gezet. Dat er spoedig meer volgen MIDDELHARNIS. Een leerlinge van de openbare school had het ongeluk te vallen en haar duim te breken. De verversleerling C. Koster had het ongeluk van een ladder te vallen en zich ernstig te bezeeren. De kinderen van de bijzondere school maakten Vrijdag per tram een plezierreisje naar Rotterdam. Vrijdag arriveerde alhier in de kaai een met turf beladen vaartuig groot 149 ton, bestemd voor distributie. De heeren L. Gebuis, J. de Haas, Han Nipius en D. van Buuren slaagden voor het overgangsexamen H. B. S. De heer A. Reevers, ambtenaar ter secretarie te Dordrecht, is benoemd tot adjunct-commies te Delft. Onze dorpsgenoot de jongeheer Han Nipius behaalde jl. Zondag bij de Internatio nale athletiekwedstrijden te Rotterdam van Pro Patria den 2en prijs met speerwerpen. Zaterdagavond ontstond een oogenblik op de Kaai en omgeving een volksoploop, veroorzaakt doordat een paar arbeiders met hun werkgever een verschil over het week- loon hadden. Van een koe van den heer J. C. Born werd een kalf met 2 koppen geboren. Kort na de geboorte is het gestorven, ook de koe moest worden afgemaakt. Bfj de alhier gehouden herstemming voor 2 leden van den gemeenteraad werden gekozen de heeren C. G. Bruggeman en J. v. d. Slik, beiden A. R. Waterleiding op Flakkee. Op Vrijdag 6 Juli vergaderden eenige voorstanders van een waterleiding op one «tiland onder leiding van den heer van As te Sommelsdijk in het café Zaaijer te Mid delharnis. Naar aanleiding van verschillende bespre kingen en het ter tafel brengen van ver schillende plannen, werd een voorloopige commissie benoemd om deze nuttige zaak verder voor te bereiden en de ingezetenen die hun instemming betuigd hebben of alsnog betuigen zullen, uit te noodigen tot een vergadering op Maandag 16 Juli 1917 um. 3 uur in het café „Zaayer" te Middel harnis. Namens de voorloopige commissie, W. C. van As, A. Lokker en E. Mast. SltMIiELSDIJK. Tegen I..-.L. G. is wegens overtreding der Distributiewet procesverbaal opgemaakt. Op de alhier gehouden afslag van het perceel tuingrond van KI. Vermaas te Mid delharnis de vorige week ingezet op f 900. is gemijnd door den heer M. Kooman, op 980.— Vrijdag 13 Juli jl. maakten de school kinderen der O.L.S. alhier hun jaarlijks uitstapje naar Rotterdam. Verstar/ der Algemeene Vergadering van de dorpsv&reeniging Sommelsdijkte SOMMHLSDIJK op Vrijdag 6 Juli 1917 in het Hotel Spee. Nadat de notulen waren gelezen, onveranderd goedgekeurd en geteekend, deelt de Voorzitter mede, dat deze vergadering alleen is belegd om te dienen als voorvergadering der Centrale van Elakkee. die gehouden zal worden te Oude Tonge op 19 dezer des morhens ten half elf ure. Op de agenda dezer vergadering is een van de voornaamste punten van behandeling; een Voorzitter te kiezen in de plaats van den Heer v. d. Koogh; na enkele persoonlijke besprekin gen wordt tot stemming overgegaan, en met bijna algemeene stemming koos men den Heer J. L> verdorp. Verder deelt de Voorzitter mede dat er in bedekte termen op gezinspeeld wordt, dat al ons voer onteigend zal worden en wij dan natuurlijk aan de distributie overgeleverd worden, wat toch zeker geen landbouwbelang kan heeten; als wij verbouwers voor onze paarden geen voedsel genoeg krijgen en verzoek daarom machtiging om op de Centrale te protesteereu tegen deze onhoudbare toestanden, en acht zelf de gevolgen by voorbaat overtreding op overtreding der wet. Van het hoofdbestuur wordt in deze vergade ring niet veel heil verwacht, het zjjn beste men- schen, die het roerend met de landbouwers eens zijn, maar op slot van rekening zijn ze te vrees achtig op alle terreinen in dezen eritieken toe stand, en daarom is een groote deputatie uit de landbouwers naar Den Haag hoogst nqodzakelijk al waren het vijftien a twintig personen, want briefjes schrijven helpt niets, wjj moeten de heeren in eigen persoon gaan vertellen, hoe de vork in de steel zit. Het verregaande krenken in ons bedrijf is zoo ver gekomen, dat niet alleen ons veevoeder maar ook ons zaaigraan afgestaan zal moeten worden, zoodat wij dan genoodzaakt zullen zijn, ander en zeker wel duurder te koopen, wanneer wij maar eens bedenken, wat voor de zemelen betaald moest worden, in verhouding tot de prijs, die wij voor de tarwe ontvingen. Er gaan in de vergadering stemmen op, die zeggen: „Niets afleveren, al het koren op het land laten staan", wat door anderen weer wordt weerlegd daar dit ons doel niet is om evenals in Amsterdam met revolutie te dreigen, doch slechts dat alleen is ons doel om langs fatsoen lijken weg onze rechten te verkrijgen, deze de Centrale voor te leggen opdat deze ze in Den Haag uit zal werken. De Voorzitter, die in vuur geraakt en ondanks zijnen hoogen leeftijd weer als jong voor den dag komt, brengt warmte in de gemoederen en vraagt machtiging ter bespreking der tarrabe- paling in de Centrate, waardoor de tegenwoor dige tarrabepaling der regeeringscontroleurs, verschillende lieden al in rechten gegaan zijn. Dat het er om te doen is om den heelen landbouw in het donker te houden en als 't ware achter de coulissen alles af te wikkelen, waarvan dan tusschenbeide een en ander uitlekt, wordt door den Voorzitter en alle aanwezige begrepen, als hij bedenkt dat ze nog genegen zijn, om voor het gebeele eiland slechts drie of vier, ladingsplaatsen aan te wijzen, waar dan ieder zijne vruchten naar toe moet verrijden, dat dit een verregaand onrecht zou zijn, is voor ieder overtuigend maar ook is het klaarlicht bewezen, dat onze regeering niet voldoende metde plaatselijke toestanden op de hoogte is en verkeerd wordt ingelicht. Ook sprak een ieder zijn ver bazing uit, dat niemand voor zijn erwten f35 ontvangen heeft. Wie zijn die heeren toch die dat bedisselen en wie krijgt dan wel f35. Verder zien wij nooit meer iets van het voor vervoer zoo geschikte piksei; waar blijft dat toch. Het woord wordt nu gevraagd door den Heer M. de Haas en zegt deze aldus: Mijnheer de Voorzitterl Even wil ik U het woord vragen, naar aan leiding van het laatst door U gesprokene. VV(j hebben wel eens gezegd, onze Voorzitter is oud doch hedenavond heeft hij weder getoond, dat er ook nogjeugdig bloed door zijne aderen vloeit. Als de geruchten, die in omloop zijn, waarheid moeten bevatten, dat wij al onze voederproducten als haver, erwten, peen enz. af moeten staan aan de regeering, dat wij niets voor ons zejf zullen mogen behouden, ook niets voor poot- of zaaigoed en wij dit dan alles weer van de regeering moeten betrekken, dat wjj dan zeer waarschijnlijk minder kwaliteit zullen krijgen en wij meer zullen moeten betalen dan wij voor onze eigen producten ontvangen; als dezo ge ruchten bewaarheid zullen worden, ja, mijne Heeren dan zal dit zeker voor ons landbouwers eene zware ramp zjjn. Doch aan wie de schuld? Aan de Heeren in Den Haag? Neen, de hoofd schuldigen zijn de landbouwers zelf. In andere streken van ons land gaat het anders dan hier Hier wordt er veel over gesproken, hier zjjn wij het op een vergadering roerend eens, dal de belangen van landbouw en handel zeer dik wijls onnoodig benadeeld worden, doch hier blijft het gesprokene in de zaal en gaan de klanken van het gesprokene voor altjjd verloren. De reden daarvan is dat op Flakkee nooit de pers hjj de vergaderingen tegenwoordig is. De meeste van ons allen zjjn lid der Holl. Mjj. vap Landbouw. Wanneer heeft er in die courant eep verslag gestaan van eene gehouden landbouw- vergadering op Flakkee? Juist dit ishetgrooto gebrek, al morren en klagen de landbouwers hier in de zaal, dat geeft niets? Er moet publi citeit aangegeven worden door bij iedere ver gadering de pers te hebben, opdat ZEx. de Mi nister, de ieden der Tweede Kamer, den Groenten Centrale enz. uit den mond der hoeren zelf, hunne bezwaren leert kennen, doordat die uit de vergaderingen in de Landbouwcourant gepu bliceerd worden. Mochten ze dan van uit Den Haag onze stem niet verhooren, dan hebben wij ander recht van spreken. Ook moet er eene groote actie op touw gezet worden, b.v. de volgen de week is er eene algemeene vergadering van de Centrale Boerenbond van Overflakkee en Goeree te Oude Tonge, op die vergadering moet elke boer aanwezig zijn opdat de zaal van den Heer Geluk veel en veel te klein zal blijken zoodat bet eene openluchtmeeting zal moeten worden, dan éérst zullen de landbouwers in gaan zien, dat zij het niet aan een paar personen over moeten laten om hunne bezwaren in te dienen, doch dat zij zelf persoonlijk moeten op verga deringen komen, dan zal hunne tegenwoordigheid aldaar opzien verwekken en het bewijs geven, dat zij instemmen met onze protestvergaderingen. Ik wil daarom voorstellen, om in de plaatselijke couranten advertenties te plaatsen, inhoudende dat alle Flakkeesche landbouwers Donderdag 19 Juli als één man optrekken naar de Algemeene Vergadering te Oude Tonge om blijk te geven, dat de belangen der landbouwers hen na aan het hart liggen. Hopende, deze vergadering spoedig tot een gunstig resultaat mogen leiden, roep ik U nog maals toe, trekt allen op naar „de Centrale Ver gadering te Oude Tonge, tot heil der landbouw." De geheele vergadering neemt aan om eene advertentie te plaatsen in de plaatselijke couran ten, tot oproep van alle boeren naar de Centrale Vergadering te Oude Tonge, als protest tegen de regeeringsmaatregelen, welke weliswaar in de lucht hangen, maar die zonder protest toch zeker dreigen te komen. Wij allen komen op voor onze rechten en zullen protesteeren tegen heD, die ons onnoodig willen dupeeren in ons bedrijf. De Voorzitter, getroffen door het gezegde van één der leden dat hij als oude Voorzitter weer als jong voor den dag komt, zegt dat de ouder dom ook ervaring meebrengt, hij acht de tijd rijp om te protesteeren ook al was het met duizend boeren tegelijk, tegen hen die ons met groote verliezen en ondergang bedreigen. Daarom wekt bij iedere aanwezige op, dankt met hartelijke en welgekozen woorden voor de attentie van dezen avond met de hoop op goeden uitslag in de vereeniging der Centrale Boeren bond te Oude Tonge. DIRKSLAND. Zondagavond sloeg de blik sem in een boom op de hofstede „het Groene Woud" van den heer J. v. d. Linde. De splinters sloegen met zulk een kracht van den boom, dat zy meters ver werden weg geslingerd, enkele kwamen tegen het wagen huis terecht, dat daardoor ook nog wat beschadigd werd. Bjj de op Donderdag 12 Juli gehouden herstemming voor een lid van den gemeen teraad is gekozen de heer M. Kooman (aftr.) Vordering van Veldvruchten enz. De Burgemeester van Dirksland Gelet op de betrekkelijke voorschriften van den Heer Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel; Noodigt bij deze alle landbouwers en alle personen, die land in de gemeente Dirksland in gebruik hebben, uit, om op Maandag 16 en Dinsdag 17 Juli aanstaande des voor middags van 9—12 en des namiddags van 2 4 uur te verschijnen voor de Commissie, die in de Raadzaal aldaar zitting zal houden, om opgaaf te doen van de grootte van hun land bezet met granen, peulvruchten, handels gewassen en kool, land- en tuinbouwzaden, knol- en wortelgewassen en groenvoeder- gewassen en van kunstweiden en blijvend grasland. Van ieder gewas afzonderlijk moet de grootte worden opgegeven. Van de verplichting tot aangifte worden uitgezonderd de grondgebruikers, die uit sluitend siertuinen en moestuinen voor eigen gebruik hebben, voor zoover de oppervlakte daarvan niet meer bedraagt dan 60 Voorn- sche Roeden. Tevens moet door de personen die tot bovenstaande aangifte verplicht zyn opgaaf worden verstrekt van het aantal stuks paarden, koeien, varkens, schapen, geiten en pluimvee, dat zij bezitten. Uitdrukkelijk wordt er op gewezen, dat alleen bedoeld wordt het land, dat in de gemeente Dirksland is gelegen en dat personen, die in eene andere gemeente wo- neD, doch land als bovenbedoeld in Dirks land in gebruik hebben, te Dirksland aan gifte moeten doen. Dirksland, den 9 Juli 1917. De Burgemeester voornoemd, C. ZAAIJER. MELISSANT. De Burgemeester van Melissant; Gelet op de betrekkelijke voorschriften van den Heer Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel Noodigt by deze alle landbouwers en alle personen die land in de gemeente Melissant in gebruik hebben, uit, om op Maandag 16 Juli as. des v.m. van 9 12 uur des n.ra. van 1—6 en van 6 8 (oude tijd) te ver schijnen voor de commissie, die in de Raad zaal aldaar zitting zal houden, om opgaaf te doen van de grootte van hun land bezet met granen, peulvruchten, handelsgewassen en kool, land- en tuinbouwzaden, knol en wortelgewassen en groen voedergewassen en van kunstwoiden en blijvend grasland. Van ieder gewas afzonderlijk moet de grootte worden opgegeven. Van de verplichting tot aaDgifte worden uitgezonderd de grondgebruikers die uit sluitend siertuinen en moestuinen voor eigen gebruik hebben, voorzoover de oppervlakte daarvan niet meer bedraagt dau GOVoorn- sche Roeden. Tevens moet door de personen, die tot bovenstaande aangifte verplicht zyn, opgaaf worden gedaan van het aantal stuks paar den, koeien, varkens, schapen, geiten en pluimvee, dat zy bezitten. Uitdrukkelijk wordt er op gewezen, dat alleen bedoeld wordt het land dat in de gemeente Melissant is gelegen en dat per sonen die in een andere gemeente woDen doch laad als boven bedoeld in Melissant in gebruik hebben, te Melissant aangifte moeten doen. UERklNGEN- Het verslag van den toe stand der gemeente ligt voor een ieder ter secretarie ter visie. De Brandspuit dezer gemeente zal a.s. Woensdag 18 Juli des avonds 7 worden geprobeerd. Door den Gemeenteraad is goedgekeurd de Rekening van het Algemeen Armbestuur dienst 1916. In ontvangst2773.731/, In uitgaaf1077.51 Batig saldo f 1696.221/2 De uitslag der stemming tot verkie zing van drie leden van den Gemeenteraad wegens periodieke aftreding is geweest als volgt: Uitgebrachte stemmen 131, van onwaarde 5, geldige stemmen 126. Hiervan vorkregen J. den Boer (aftr.) 84, W. Kievit 46, D. de Korte 49, A. Mans (aftr.) 76 en L. van der Velde Lz. (aftr.) 83 stemmen, zoodat de aftredende allen zijn herkozen. Deze week is op bon 9 verkrijgbaar gesteld by winkeliers een half kilogram erwten. Verslag van het verhandelde in de open bare vergadering van den Gemeenteraad van Herkingen op Maandag 9 Juli 1917 des namiddags ten 2'/2 uur. Tegenwoordig alle leden. Voorzitter de Edel Ach tb. Heer Mr. C Zaaijer Burgemeester. Na opening der vergadering worden de no tulen der vorige vergadering door den Secretaris gelezen en onveranderd goedgekeurd. De Voorzitter wenscht daarop de Heeren den Boer, Mans en van der Velde geluk met hunne herbenoeming als raadslid. Ie. Wordt mededeeling gedaan van de volgen de ingekomen stukken. a. Een schrijven van de Heeren C. Witvliet en A. Noordijk berichtende dat zij de benoeming tot lid der commissie tot wering van school verzuim aannemen. b. Alsvoren van Jb. Melissant kennisgevende de benoemingen van nachtwaker en lantaarnop steker niet aan te nemen. c. Alsvoren van Ged. Staten de goede ont vangst berichtende van edne wyziging in de verordening omtrent gebouwen, d. Alsvoren deze verordening goedkeurende. e. Alsvoren goedkeurende eene wijziging in de Gemeente begrooting 1916. f. Alsvoren toezendende een uittreksel uit een Kon. Besluit waarbij de wijziging in de ver ordening op den hoofdelijken omslag wordt goedgekeurd. g. Procesverbaal van opname van boeken en kas van den Gemeente Ontvanger waaruit blijkt dat deze in orde zijn bevonden met een kas saldo van f498.2872- Tegelijk is de armenkas en de distributiekas opgenomen met respectievelijke saldo's van f 1174.651/, en f502.57. h. Wordt door B. en W. verslag uitgebracht van den toestand der gemeente over 1916 welk verslag voor de leden ter visie wordt gelegen. Al deze stukken worden voor kennisgeving aangenomen. 2e. Een adres van de Vereeniging van Bur gemeesters en Secretarissen op dit eiland in verband met het ontwerpwet van een waterweg van Dordrecht naar Zee. Aan dit adres is aan den Minister van Waterstaat door B. en W, namens den Raad adhaesie betuigd, hetwelk de Raad goedkeurt. 3e. Voor kennisgeving aan te nemen een adres van de afd. v, d. Ned. Boud van Onderwijzers voor Middelharnis en Omstr. tot verhooging der salarissen enz. voor onderwijzers. 4e. Op Voorstel van B en W. wordt het trac- tement van den Directeur van bet levensmidde- lenbedryf met ingang van 1 Jan. jl. verhoogd met f50 en wordt te zijner assistentie besloten met ingang van 1 April schrijfloon uit te betalen aan H. Nieuwenbuize ad f2 per week. 5. Alsvoren wordt voor A. Doornhein gemeen tewerkman bet arbeidsloon geregeld en wordt dit op het gewone arbeidersloon bepaald plus toeslag als werkmau en f25 duurtetoeslag over het le halfjaar. 6e. Wordt goedgevonden eenige wijzigingen aan te breDgen in de Gemeentebegrooting dienst 1917. 7e. Wordt opnieuw geregeld de heffing van haven- en kaaigeld ingaande 1 Januari 1918 Belast worden behalve suikerpeen en grint ook aardappelen en koepeen met 15 cent per ton. 8c. Wordt vastgesteld een nieuwe algemeene politieverordening. 9. Wordt goedgekeurd na onderzoek de armen- rekening dienst 1916. In ontvang op f2773,7372 uitgaaf f1077,51 Batig slot f1696,227, Do Voorzitter deelt mede aan bet einde der agenda te zyn voor openbare behandeling en vraagt of nog iemand het woord verlangtwaarop de oudste wethouder het woord neemt als volgt Geachte Burgemeester. Wy zyn nu lot het oogenblik genaderd dal

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1917 | | pagina 5