a, lid. Ingezonden Stukken. Onwaardig en dom. Verkoopingen. Burgerlijke Stand. Kerknieuws. Liusterilam. losteiiburgei gracht, ervooratraat en de Kso kleiue afdee- :iea op het midden aten, een afsluiting ie straat, en daar ten, die niet nood- dere richting gaan iceiiyk controle op ain er nogal vaak begonnen de men- achter de haag van iringen. Eenige sol aar wepersoonlük oeite om de men- ,Let er nu op, hou laat er niemand ker ook vreten," man toe. En toen tem kreeg, wendde dere soldaten, die raden. rek je pakkie uit. In theorie, maar in makkeluk. Isteraroud. |h zeker geen schot het schieten, ik u llenals ik morgen ]iittrek, dan ga ik de bik van m'n sn er die d'r gezin [>ben gekregen van Maar daar kan bn. I soldaat, we staan mekaar zonder apen; daar motje dandalig. Daarom st spannend. Om verzamelden zich lop en er dreigden ltseling om 11 uur iTIGE CHARGE, Itolvers en blanke in reden en met uit en iB de zy- oenschen tierend ag was verschrik- lortgezet langs de |arige vrouw Van urgerachteistraat ar deur stond te vrouwen, op het van haar straat togels vluchtten, Iroffen. C. Bode, uit de In sabelhouw op 1 door den zieken- had de commis- [ïreau Kattenbur- oa, van hooger net vaster hand lens een eind aan purgergracht ge- kruitlucht han- liitie voorbjj was, priger. Een luite- die op den hoek Itraat het bevel moest allerlei dat om de haver k, dat er krachtig |U gaat schieten" proepen en dan Iterking en een Jde zich nu over |aat op. uit" werd er ge- lam vooruit en cht schoon. |ten voltooiden jrk. De Eilanden |zet. De paarden i niemand werd te Eilanden ge- liur. tenen, die naar leren. Maar niet pan op de trot- Kattenburger- reeds genoem- SWONDEN arts, die daarbij ons, dat de ge- ondering naar |l de Eilanden die toegang 150 personen zich naar hun Tel. De gevaarlijke zóne in de Noordzee. VVolfbureau schrijft uit Berlijn: De verUeuwde uitbreiding van de gevaar lijke zöne in de Noordzee door Engeland, waardoor ge geheele Nederlandche kust en het grootste deel van de Westkust van Jut land wordt afgesloten, ontneemt aan de Nederlanders voortaan iederen veiligen toe gang tot de vrije zee, zoowel voor de eigen schepen als voor die van het Belgische Reliefcomttè. Ook is voor de Nederlandscbe vissohers door den niets ontzienden maat regel van Engeland den weg versperd naar het hun door de Duitsche admiraliteit veilig gegeveu stuk zee. 't Is de vraag of het protest van de Neder- landsche regeering eenig gevolg zal hebben. Engeland laat klaarblijkelijk het laatste mas ker vallen en deinst niet meer terug voor eenig middel tegenover de neutralen. In scheepvaartkringen heeft het Zaterdag jl. gepubliceerde bericht omtrent de gevaar lijke zöne met zulk een pessimistischen indruk gewekt als men wellicht zou ver wachten. Reeds tallooze malen heeft de Nederlandsche scheepvaart gedurende den oorlog groote moeilijkheden met succes bestreden en ook thans verwacht men dat de nieuwe bepalingen nog wel herzien zullen worden, bovendien dient te worden afge wacht, welke maatregelen Engeland in het versperde gebied denkt te treffen. (v.d.) Stagnatie in de visscherij. Wegens de uitbreiding der gevaarlijke zöne in de Noordzee is plotseling weder stagnatie in het uitvaren der stoomtrawlers gekomen. Aangezien er ruim 8U stoomtraw lers van IJmuiden op zee zijn, die zonder tijdige waarschuwing niet voor 4 Juli binnen kunnen zijn, zou deze schepen ernstig ge vaar dreigen. Over deze btjUngry'ke aange legenheid heeft de reedersvereeniging een spoedvergadering gehouden. Aardappelnood te Leiden. Een droevig gevolg van de schaarschte der aardappelen en van de hooge prijzen van dit geliefkoosd voedingsmiddel is, dat veel meer dan in normale tijden de men- schen op aardappelroof uitgaan. De tuinders in den omtrek dezer gemeente klagen daar over steen en been. De peueraars, die des avonds door de vaarten en slooten de akkers passeeren, roepen het den tuinders soms schertsend toe, dat zy wel voor een maaltje zullen zorgen. En maar al te dikwijls voegen ze de daad bij het woord. En wat nog wel het ergste is, dat is, dat er nog meer wordt vernield dan gestolen. Zoo deelde ons de tuinder M. te Oegstgeest mede, dat hjj op een morgen een roe of zeven late aardappe len zag uiteengehaald. Voor hem beteekende dat een schade van ruim f 20. Den dief had het slechts een mandje kleine nog niet te eten aardappelen opgeleverd. Optochten wegens ernstige opstootjes verboden te Amsterdam Dinsdagmorgen heeft ten stadhuize een bespreking plaats gehad tusschen den burge meester, den procureur generaal, den stelling commandant en den hoofdcommissaris van politie. Daarna is verschenen een aankon diging van den burgemeester, dat deze bepaald heeft: „dat voorloopig in verband met den toestand betoogingen van welken aard ook in hut openbaar niet kunnen wor den toegelaten". De politie heeft strenge order ontvangen, betoogingen niet toe te laten en bij blijkbaren onwil met kracht op te treden. De mijnwerkersstaking geëindigd. De motie, waarbij tot opheffing van de staking is besloten, luidt, naai aan het H.bld. wordt gemeld, als volgt: De besturenconferentie van den Neder- landschen Münwerkersbond, op Zondag 1 Juli 1917, te Heerlen gehouden; constateerende, dat het schrijven van de directies der mijnen aan den Ned. Mijn- werkersbond niet weergeeft, tot welke con cessies de minister van landbouw ten aan zien van de wenschen der mijnwerkers be reid was, en dat bedoeld schrijven kon strek ken om de bestaande verbittering onder de mijnwerkers te vergrooten constateerende, dat de minister van land bouw blijkens de met de bestuurders van het N. V. V. gewisselde telegrammen heeft toegezegd A. dat een commissie zal worden inge steld, bestaande uit vertegenwoordigers der mijndirecties en van de vakorganisaties; B. dat deze commissie tot taak zal heb ben het loonvraagstuk in zijn geheelen om vang en dus mede het vraagstuk van het minimum loon te bespreken en te trachten op bevredigende wijze op te lossen C. dat de minister, mocht de commissie niet tot een bevredigende regeling van het minimumloon-vraag stuk geraken, zich uit drukkelijk het recht voorbehoudt zelfstan dig een proef te gelasten, en dat hij voorts verklaard heeft, dat het ernstige streven van de directie der Staatsmijnen is, door afsluiting van een collectieve arbeidsover eenkomst met de vakorganisaties de arbeids voorwaarden in de mijnstreek afdoende te regelen de besturen conferentie, overtuigd, dat na opheffing van de staking de directies der particuliere mijnen genoodzaakt zullen zijn dienovereenkomstig te handelen overweg nde, dat verder is toegezegd: A. dat de verhooging van het doorsnee- loon op 5 gulden op den lsten Juli zal in gaan. B. dat ook de overige in uitzicht gestelde verbeteringen zullen worden ingevoerd. C. dat geen racune-maatregelen zullen worden genomen. van oordeel, dat thans dient te worden afgewacht het resultaat der besprekingen, welke krachtens de toezegging van den mi nister met de vakorganisaties zullen worden gevoerd. besluit tot opheffing van de staking op Maandag 2 Juli 1917, en roept de mijnwer kers op zich krachtig te organiseeren in den Nederlandschen Mynwerkersbond om te komen tot een afdoende verbetering van de arbeidsvoorwaarden in het mijnbedrijf. De Burgemeester van Aalst in België. De dienstdoende burgemeester van A.1st, de heer Van den Berge, vertoeft te Gent in de gevangenis. Deze aanhouding en ver- oordeeliug tot 4 maanden hechtenis staat in verband met het vinden van wapens. We hebben gemeld, dat Aalst hiervoor 50.000 mark boete kreeg. We vernemen, dat het hier wapens gold van de pompiers (gewapende brandweer) die thans ordediensten verrichten. Ze waren verstopt onder den vloer van „'t Landhuis". De commandant der brandweer was niet meer aanwezig. De zaak beteskende dus niets. Wat ver mocht men met dat hoopje wapens? In geen geval kou men den burgemeester ver antwoordelijk stellen voor liet geval, want hy is pas nh het verbergen dier wapens aangesteld. En evenmin heeft de bevolking, waarop de schatting zwaar drukt, er schuld aas. Ernstig ongeluk bij Haarlem. Op het traject Haarlem Halfweg van de E. S. M. heeft zich een ernstig ongeluk afgespeeld, dat de familie Groen uit Amster dam al bijzonder .zwaar getroffen heeft. De heer Groen, handelaar in rijwielbanden te Amsterdam, kwam met zijn vrouw, 11-jarig zoontje en 8-jarig dochtertje op zijn motor rijwiel met zijspan wagen van Haarlem terug. Het zoontje was achter zijn vader op den motor gezeten, terwijl moeder en dochter in het zijspan zaten. Ter hoogte van de Liedebrug werden zij achterop gereden door den dienst der E. S. M., die om 6 uur uit Haarlem vertrekt. Eenigen tijd lang reden motor en tram gelijk op, waarbij de eerste ongeveer één meter vóór bleef. PlotseliDg brak de verbin- dingsstang tusschen de motorfiets en het zijspan, de twee deelen bogen zich naar elkaar toe, waardoor de motor een zwen king naar rechts maakte en daar de tramlijn zich daar juist naar binnen buigt, kwamen motor en zijspan te zamen midden voor den tramwagen. De trambestuurder, die het ongeluk met angstwekkende zekerheid zag aankomen, remde uit alle macht, zonder den wagen echter tijdig tot stilstand te kunnen brengen. Het geheele ongeluk had zich trouwens in enkele seconden afge speeld. Toen de wagen tot stilstand was gebracht, bleek het, dat de vrouw zich onder het achterstel van den motorwagen bevond. De vader en beide kinderen werden naast den wagen gevonden. Onmiddellijk werd naar Haarlem getele foneerd om den auto der E. S. M., die deze Da de vele ongelukken van verleden jaar heeft aangeschaft en die alle benoodigde materiaal bevat. Spoedig was deze dan ook ter plaatse gearriveerd. De motorwagen werd opgevij zeld en de vrouw, ontzettend verminkt, teruggevonden Zij schijnt onmiddellijk ge dood te zijn. De arts van Halfweg, de heer Melchior, verleende de eerste hulp aan de andere slachtoffers. De vader was nog bij bewustzijn, doch zijn toestand was hoogst ernstig: de rugge streng had zwaar geleden, in het achterhoofd had een diepe snede en voorts wonden aan armen en beenen. Het zoontje werd een voet afgereden; men heeft het ventje een been moeten afzetten. Het dochtertje is er wonder boven wonder goed afgekomen; de tram is over haar geschoven, zonder dat zij met de wielen in aanraking is gekomen; zy kwam er met eenige onbeduidende schram men af. Het lijk van de moeder is naar het lijken huisje te Halfweg gebracht, terwijl men vader en zoon naar het Elisabethgasthuis te Haarlem vervoerde. Van de tram was hel voorbalkon van den eersten wagen ingedrukt. De wagenbe stuurder was zeer ODder den indruk van het gebeurde. Het verkeer ondervond een goed half uur vertraging. Nieuwe haring. Naar gebleken is, wordt in verschillende plaatsen door winkeliers of venters z.g. nieuwe haring aan het publiek ten verkoop aangeboden tegen aanzienlijk hooger prijs dan den vastgestelden maximum kleinhan delprijs van 4 cent per stuk en zulks onder het voorgeven, dat maximumprijzen voor nieuwe haring niet gelden. In verband hiermede kan echter worden medegedeeld, dat deze opvatting onjuist is en de voor haring vastgestelde maximum prijs zoowel geldt voor nieuwe hariug als voor baring van de teelt 1916. Ten over vloede zij er de aandacht op gevestigd, dat de als nieuwe haring aangeboden waar, zoo niet in alle, dan toch in bet overgroots deel der gevallen, haring van het vorige jaar is, welke een bepaalde behandeling heeft ondergaan, ten einde haar het aauzien te geven van nieuwe haring. Het publiek zij in zijn eigen belang aangera den om, zoodra haring boven den maximum prijs wordt aangeboden, daarvan onverwijld mededeeling te doen aan den burgemeester, onder opgave van den naam van den persoon, die boven maximumprijs te koop aanbood. Laat u dus niet bedotten. (Corr. Bureau). CBaiten verantwoordelijkheid der Redactie) Mijnheer de Redacteur I Wil zoo beleefd zijn het volgende in Uw blad te plaatsen, by voorbaat mijn dank. Er wordt op dit oogenblik ap de eilanden Goeree en Flakkee een spelletje gespeeld, dat ik niet anders kan quahficeeren dan als onwaardig en dom. Op 1 Sept. zal te Mid- delharnis eene nieuwe Rijks Hoogere Bur gerschool gevestigd worden, waarvoor in de eerste dagen van September een toela tingsexamen zal worden gehouden. Nu heeft blijkbaar een slimmert uitgevonden, dat de aanstaande leerlingen dezer school het toe latingsexamen vóór de vacantie wel elders kunnen afleggen, om dan met het bewijs van een geslaagd examen op de school te Middelharnis te komen. Ook Schiedam had de eer daarvoor te mogen dienen, bij de eerste aangifte dacht Ik niet aan kwade trouw, ik dacht dat zij afkomstig was van een ambtenaar, die naar Schiedam of om streken was overgeplaatst, bij de tweede werd ik al zeer achterdochtig, de anderen (er zijn er acht) heb ik zelfs geen antwoord meer waardig gekeurd. Ik herhaal, deze handelwijze vind ik onwaardig en dom. Onwaardig, omdat men de leeraren onzer school in den allerdruksten tijd werk laat doen, waarmee zij niets noodig hebben, maar onwaardig vooral, omdat men daarmee (had ik het spelletje niet doorzien) te Schiedam alles voor drie eerste klassen had laten in richten. Immers het aantal is elk jaar zoo groot, dat hare eerste klassen zeer sterk bevolkt zijn, waren er nog acht leerlingen van de eilanden bij gekomen, dan had de eerste klasse in drie afdeelingen moeten gesplitst worden. En als alles daarvoor ge reed was geweest, dan waren die leerlingen weggebleven. Maar ook domde Directeur der nieuwe Rijks H. B. S. te Middelharnis kan het bewijs van eene aDdere school laten gelden, maar mbet dat niet doen en in dit geval zou hij het stellig niet gedaan hebben, de leerlingen zouden dus toch te Middelharnis examen hebben moeten doen en wellicht met slecht resultaat, omdat zij op dat examen niet meer gerekend hadden. Bovendien is het toch absoluut noodzakelijk, in het belang van het onderwijs aan de nieuwe school, dat de leeraren dezer school zelf onderzoeken, wat hunne aanstaande leerlingen weten, immers daarop moeten zij bij hun onderwijs voort bouwen. Niemand uit de eilanden Goeree en Flak kee zal dan ook tot het examen hier worden toegelaten tenzij hij (zij) kan overleggen een bewijs van vader of voogd, dat men bij slagen hier op school zal komen, ik zal zoo'n leerling dan dadelijk op de schoollyst plaatseD, men is dan voor den aanstaanden cursus schoolgeld verschuldigd. Men deelt mij mede, dat men nu een an dere school wil „begunstigen" nu het spel letje te Schiedam mislukt is, ik hoop, dat dit woord van protest er toe moge bijdragen, dat men de aangiften, die reeds gedaan zijn, onmiddelijk zal intrekken en de nieuwe Rijks H. B.S. te Middelharnis op eene waar digere wijze zal te gemoet treden dan en kelen dit nu van plan waren. Schiedam 29 Juni 1917. De Directeur der H. B.S. A. HORN. Op Donderdag 12 Juli 1917, 's avonds 7 unr (nieuwe tijd) verkoop van 4 meeden UIEN ZAAD in den polder Nieuwenblok te den Bommel in bet land van dhr. J. Kardux by „Wed. G. Kanters Zn." te Oude Tonge. Notaris VAN ISPELEN. Donderdag 12 Juli 1917 te Stellendam in het Logement van F. Troost, bij INZET en Op Donderdag 19 Juli 1917 te Stellendam in het Logement van de weduwe J. G. Kuops, bü AFSLAG, telkens des namiddags 2 uur, zomer- tyd, 12 83.90 Hectaren of 26 Gemeten 260'/i Roeden V. M. BOUWLAND te Stellendam in den Halspolder aan den uosterweg, zijnde kavel 23 geheel en kavel 22 gedeeltelyk, kad. Sectie D nos. 85, 86, 87 en 88, verhuurd aan den heer Marinus Kooman Hz. te Dirksland tot blootsclioof 1919 4 f 1102 per jaar, in 8 koopen en in combinatiën. Notarissen C. F. J. BRANDS te Amster dam en V AN DEN BERG te Goedereede. Verhuring bij inschrijving naar de beneficie van 3 H.A. of 6 Gem. 160 R. V. M. BOUWLAND te Stellendam in kavel 8 van den Adrianapolder, in 2 perceelen, voor 10 jaar ingaande blootsclioof 1917, ten verzoeke van den Heer J. Meyer Az. te Stellendam. De pacht bedraagt ƒ55.per gemet. Inschry- vingsbiljetten moeten worden ingeleverd vóOr of op Zaterdag 14 Juli 1917 ten kan tore van Notaris VAN DEN BERG te Goede reede. Op Vrijdag 13 Juli 1917, 's namiddags 3 ure, te Dirksland, ter herberge van H van den Doel, van verschelde e perceelen TARWE, HAVER en ERWTEN, wassende in de pol ders den Halspolder, Kraauenisse en Dirks land. Breeder by biljet omschreven. Notaris VAN DER SLUYS. Op Zaterdag 14 Juli 1917, des namiddags 2 uur (zomertijd) iu het Hotel Mey'er te Middelharnis, van diverse perceelen ERWTEN in den van Pallandtspolder te Middelharnis. Notaris VAN BUUREN. Op Maandag 16 Juli 1917 bij INZET en Op Maandag 23 Juli 1917 bij AFSLAG, telkens des avonds 7 uur (zomertijd) in het. Hotel Spee te Sommelsdyk: a, TWEE HUIZEN MET KOLENERF aan de Doelachterstraat te Sommelsdyk en b. ÉÉN HUIS aan de Noord- zyde van den Ring te Sommelsdyk, in per ceelen en combinatiën. Ten verzoeke van Mevrouw Wed. J. L. Armstrong, aldaar. Notaris VAN BUUREN. Op Woensdag 18 Juli 1917 des avonds 6 uur (oude tijd) in het Logement Holleman te Nieuwe Tonge: TARWE te veldein deVroon- kavel en het Armeland polder Klinkerland te Nieuwe Tonge, ten verzoeke van Mej. Wed. M. C. Breesnee, aldaar en HAVER te velde in den polder Battenoord, aldaar ten verzoeke van den Heer T. H. Holleman aldaar. Notaris VAN BUUREN. Op nader te bepalen dagen in de eerste helft der maand Juli 1917: 17.96.80 H.A. BOUW- en WEILAND in den polder de Galathee onder Ooltgensplaat, in huur by den Heer Jan Gebuys, aldaar. Notaris AKKERMAN. Woensdag 11 Juli 1917 bij afslag, telkens des avonds 7 uur (zoraertyd) ter herberge van G. Smits te Stad aan 't HaringvlietZEVEN NIEUW GEBOUWDE HUIZEN MET ERVEN aan den Ouden Stadschen Zeedyk te Stad aan 't Haringvliet in perceelen en combinatiën. Ten verzoeke van den Heer J. P. Nieuw- land te Dirksland. Notaris VAN BUUREN. Donderdag 12 Juli 1917 bij afslag,telkens 'savonds 7 uur (zomertyd) itt het. Hotel Spee te Som melsdyk: Een perceel TUINLAND in den polder het Oudeland gemeente Sommelsdyk aan de Sint. Nicolaas of Hovendreef, groot 6 aren 60 centiaren (49 roeden Sommels düksche maat). Ten verzoeke van den Heer K. Vermaas te Middelharnis. Notaris VAN BUUREN. MIDDELHARNIS. Ondertrouwd: Nicolaas CorneÜ6 Nieuwland 28 j. en Grietje Steenbergen 25 j. Gehuwd: Wouter Bezemer 33 j. en Pietertje Lang broek 33 j. OOLTGENSPLAAT. Geboren: Leendert z. y. Aart Matsinger en Corne lia Pieterse. Will.em.pje d. v. Marinus Vermaat en Maria Troost. Adriaan Cornelis z. v. Dingeman van Kempen en Geertje de Braber. Arendje d. v. Jan Teunis Mosselman en Elizabeth Korteweg. Pieter Gerrit z. v. Pieter Gerrit van Essen en Lena van Oostende. Leendert z. v. Willem van Dam en Pieter- nella de Vos. Gehuwd: Dirk in 't veld jm. oud 29 j.met Jacoba de Vos jd. oud 29 j. Jacob van Hal jm. oud 28 j. wonende te Sluis met Johanna Braber jd. oud 24 j. Overleden: Deonisius Broeders, oud 2 maanden, z. v. Petrus Broeders en van Johanna Gootjes. Cornelis Dullemond oud 5 maanden z. v. Andries Dullemond en van Adriana de Vos. STAD AAN 'T HARINGVLIET. Geboren: Pieternella, d. van Teunis van Splunter en Maria Konings. Predikbeurten op Zondag 8 Juli 1917. NED. HERV. KERK. Middelharnis, vm. en 's av. Ds. Pop. Sommelsdyk, vm. Ds. Westrik. Dirksland, vm. en 's av. Ds. van As. Herkingen, vm. en nm. Ds. Addink. Melissant, vm. en 's av. Ds. Dekker. Stellendam, vm. en 's av. Ds. Hoogendijk. Goedereede vm. en 's av Ds. de Gidts. Ouddorp, vm. en 'sav. Ds. van der Kooij. Nieuwe Tonge, vm. en 's av. Ds Kruijt. Oude Tonge, Ooltgensplaat, vm. Leeskerk, nm. 2 uur Ds. West- rik van Sommelsdijk. Den Bommel, vm. en 's av. Ds. Langbout. Stad aan 't Haringvliet, vm. en nm. De. Polhuijs. Langstraat, vm. en nm. de Weleerw. beer Hack. VRIJZINNIG HERVORMDEN. Zondag 8 Juli, vm. 9,46 ure, Ds. L. R. Oldeman, em. pred. te Rotterdam, in de zaal van den heer S. van Leeuwen, aan den Langeweg te Sommelsdyk. GKREKORMEERDE KERKEN IN NEDERLAND. Dirksland. vm. en 's avonds Leeskerk. GKRKFOKMKKRDK KKRR. Middelharnis, vm, en'sav. de heer De Graaff, van Poortvliet. Ooltgensplaat, vm. en 's av. Ds. Dekker. DOOP8GKZINDK KERK. Ouddorp, Db, K, W» RösBing.

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1917 | | pagina 7