„VOORUIT!" TWEEDE BLAD No. 35. 7 Juli 1917 Officiëele Mededeelingen. 0 V» 0 e. 0 0 0 n V2 0 0 0 Vi 0 VORDERING VAN WOL BEKENDMAKING. De verkiezing en a.s. herstemming voor den gemeenteraad van Middelharnis. JAC. VAN DER KOOGH en J. 1. SLIS Plaatselijk Nieuws. Van de Oostgrens. 5 üe Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, HEEFT GOEDGEVONDEN I. met intrekking van het terzake bepaal de in zyne beschikking dd. 3 April jl. no. 28600 a, afdeeling Handel, voor gezouten varkensvleesch vast te stellen een maximum inkoopprijs voor de gemeenten, ingevolge artikel 3 der Distributiewet 1916 van f 1.50 per K.G. II. aan de gemeentebesturen in overwe ging te geven een verkoopprijs van gezouten varkensvleesch, ingevolge artikel 3 der Dis tributiewet 1916 van f0.85 per K.G. III. met intrekking van het terzake bepaal de in zijne beschikking dd. 3 April jl. no. 28600 b, afdeeling Handel, voor zoover betreft sub 7, ingevolge artt. 2 en 8 der Distributie- wet 1916, vast te stellen de navolgende maximumprijzen in den kleinhandel voor gezouten varkensvleesch: a. Gezouten karbonaden. f 0,70 per V2 KG b. rollade „0,75 c. fricandeau 0,75 d vette lappen. 0,50 Va doorregen lappen „0,55 n f. magere lappen „0,70 g- gehakt 0,60 n h. vet spek „0,50 lh n i. mager spek. 0,60 n krabbetjes „0,40 n Ht k. kruisschyf „0,40 l. hamschyf. „0,45 's-Gravenhage, 30 Juni 1917. Voor den Minister, De Secretaris Generaal, VERSTEEG. Voorraden Portland-cement, gips en tras. De Burgemeester van Middelharnis maakt bekend, dat volgens brief, dd.27 Juni 1917, va den Minister van Landbouw, Nijverheid et Handel, ingevolge art. 9, der Distributie net 1916, alle houders van Portland-cement, gips en tras verplicht zijn op 16 Juli a.s. aan den Burgemeester der gemeente, waar de goederen zich bevinden, opgave ,te doen van de hoeveelheid dier goederen, welke zy op 15 Juli a.s. onder zich hebben. Indien een houder van bovengenoemde goederen weigerachtig mocht zijn de ge vraagde gegevens te verstrekken of indien onjuiste opgaven mochten worden gedaan, zal worden gehandeld overeenkomstig de bepalingen der Distributiewet 1916. Formulieren voor het doen der opgaven zijn ter gemeente-secretarie verkrijgbaar voor ben, aan wie geen formulieren mochten zijn of worden uitgereikt. Middelharnis, 3 Juli 1917. De Burgemeester voornoemd, ULBO J. MIJS. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, Gezien zijne beschikking van 20 Juni 1917, Directie van den Landbouw, No, 17526, 6e Afdeeling B; Heeft goedgevonden: met wijziging van sub 6b van bovenge noemde beschikking bepaalde, met ingang van 5 Juli 1917 vast te stellen ingevolge art. 8 der Distributiewet 1916 een maximum- kleinhandelprijs voor vroege aardappelen van 11 cent per K G. 's-Gravenhage, 4 Juli 1917. Voor den Minister, De Secretaris-Generaal, VERSTEEG. j TEN BEHOEVE VAN HET LEGER. De Burgemeester van Middelharnis brengt .ter kennis van de houders van inlandsche /wol van de scheer van dit jaar, dat de aflevering van deze wol moet plaats hebben op Vrijdag 20 Juli 1917, van 6 uur 's mor gens tot 2 uur 's middags te Dirksland. Tevens wordt hierbij herinnerd aan de reeds vroeger bekendgemaakte straf- en andere bepalingen ter zake van de vol doening aan de gedane vordering. Middelharnis, 6 Juli 1917. De Burgemeester voornoemd, G. KOLFF Sr. L.B. Het Bestuur van het waterschap „De Dijkring Flakkee" brengt bij dezen ter kennis van eigenaren der dyken en ettingen van de dijken, bedoeld in art. 1 der keur op het dykbeheer van bovengenoemd waterschap, dat ingevolge art. 12 der keur, op Woens dag 25 Juli 1917, des morgens 9 uur, schouw zal worden gedreven over de naleving van de artikelen 2, 3 ea 4 der meergenoemde keur. Het Bestuur van het waterschap „De Dijkring Flakkee" De Secretaris, De Voorzitter, J. M. v. PAASSCHEN. K. P. ROODZANT. Woensdag heeft de stembus nog niet beslissend gesproken. Rechts heeft zijn twee zetels behouden, doch om de beide Linksche zetels zal herstemming moeten volgen tusschen de twee aftredende vrijzinnigen en twee Anti-Revolutio nairen. Wij wekken onze kiezers op tot a.s. Donderdag alle geoorloofde middelen aan te wenden om de heeren verkozen te krijgen. Zij zijn het waard, dat vele kiezers hun lakschheid en on verschilligheid afschudden en nog eens ernstig overwegen, waarom het gaat: een rechtsche of linksche meerderheid in den raad. Dat ook de thuisblijvers hun verantwoordelijkheid eens ten volle beseften. Met mopperen komt men er niet, doch speelt in de kaart der tegen partij, die hun (te laat) nog meer reden tot mopperen zal geven. Ouders, waakt tegen opdrijving dei- schoolgelden zonder dat dit belasting verlaging ten gevolge zal hebben. MIDDELHARNIS- Bij Kon. besluit van 29 Juni zijn, met ingang van 1 September, benoemd tot leeraren aan de RIjks-boogere burgerschool te Middelharnis, de heeren J. C. de Wilde te Winschoten, J. C. Nyland te Schiedam, en voor het tijdvak van 1 Sept. 1917 31 Augustus 1918, de heeren W. F. de Jong te Winschoten, P. Muider te Zwolle, P. C. Kappetein te Amsterdan en L. C. Buurveld te Rotterdam. Deze week slaagde onze dorpsgenoot de heer J. J. MIjs te Leiden voor het eind examen van het Gymnasium. Donderdag kwam de passagiersboot der R. T. M. een uur te laat van Hellevoet- sluis hier aan, zoodat de passagiers zich een paar uur wachten aan de buitenhaven konden getroosten of zich te voet naar Middelharnis begeven wat door velen werd gedaan. Voor de vacante betrekking van ge meente-veldwachter, Havenmeester, Ambte naar van de Plaatselijke Belasting hebben zich'14 sollicitanten aangemeld. Heden werden alhier 2 vaten petroleum aangevoerd die buiten de distributie werden verkocht. Vrijdag weiden alhier ook steenkolen aangevoerd. By de gehouden stemming voor 4 leden van den gemeenteraad zyn gekozen de heeren J. Vroegindewey en C. Alblas her stemming tusschen de heeren J. van der Koogh J. J. Slis, C. C. Bruggeman en J. v. d. Slik Jr. Naar men verneemt is door den heer J. v. d. Koogh ontslag genomen als voorzitter van de centr. landbouwvereeniging. In het 2de kwartaal 1917 zyn door de schutsluizen alhier geschut 388 vaartuigen met een inhoud van 33998 tonnen. Ds. G. van Velzen heeft voor zyn be roep te Werkendam bedankt. SUMMELSDIJK- De heer A. A. Mys alhier is gekozen in het hoofdbestuur van de ver- eeniging tot bevordering van de Nederl. Akkerbouw. De heeren K. Doornbos, A. P. van Dorsser, G. v. d. Meide Lzn. en J. A. Slis hebben het lidmaatschap van den Raad aangenomen. Op de alhier gehouden veiling van een perceel tuingrond in eigendom van den heer KI. Vermaas te Middelharnis is ingezet op f900 door den heer C. Gouswaart alhier. De heer Adr. Joppe alhier, slaagde te Rotterdam voor het Mercurius-diploma Fran- sche Handelscorrespondentie uitgereikt van wege de federatie van Handels- en Kantoor- bedienden-Vereenigingen in Nederland. Zondag 8 Juli, vm. 9,45 ure, zal voor de Vryzinnig Hervormden optreden, Ds. L. R. Oldeman em. predikant te Rotterdam, in de zaal van den heer S. van Leeuwen, aan den Langenweg alhier. DIRKSLAND. De heer D. Bruinsel alhier is met ingang van 1 Juli benoemd tot tyde- lyk onderwyzer aan de openbare school te Melissant. By de beproeving der brandbluschmid- delen bleek alles in goede orde te zyn. By de op 5 Juli gehouden verkiezing voor 2 leden van den gemeenteraad waren uitgebracht 283 geldige stemmen. Gekozen G. L. Bosscbieter 225 en her stemming tusschen M. Kooman 115 en J. G. de Bonte 58. De Edelachtbare heer Mr. C. Zaayer, Burgemeester van Dirksland, Melissant en Herkingen is met ingang van 16 dezer benoemd tot burgemeester van Renkum. HERKINGEN. Op bon no. 9 is de volgende week '/j kg. groene erwten verkrygbaar. Ter vervulling van drie plaatsen in den Gemeenteraad zy n tot candidaten gesteld de Heeren: J. den Boer (aftr.) W, Kieviet, D. de Korte, A. Mans (aftr.) en L. v. d. Velde (aftr De vorige week geraakte een paard van den landbouwer J. M. van Eek in het prikkeldraad in de weide verward en zag die landbouwer zich genoodzaakt het paard te verkoopen ter slachting. Tegen a.s. Maandagmiddag te 2>/j uur is eene openbare gemeenteraadsvergadering belegd. STELLENDAM- De visscher J. Slis, die door een pieterman in de hand werd gestoken, leed dien tengevolge zoo'n pyn en kreeg zoo'n gezwollen hand, dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Mej. Grootenboer te Middelharnis, be noemd tot tydelyk onderwyzeres aan de O. L. School alhier, kon door ziekte niet in functie treden. Dientengevolge is de heer J. Hage uit Nieuwe Tonge tot tydelyk onder wyzer benoemd. Woensdag had de stemming plaats voor 2 zetels in den gemeenteraad. Aftre dend de heeren P. Biemond (A. R.) en M. Keyzer (L.) Uitgebracht werden 246 stemmen. Van onwaarde 4. Hiervan verkregen: P. Biemond en B. van de Ree (beiden A. R.) 153 en 118 stemmen, P. Hoek en M. Keyzer (beiden L.) 40 en 94 stemmen, J. J. Keymel en J. Meinster (beiden S.D. A.P.) 31 en 36 stemmen. Gekozen dus P. Biemond. Herstemming tusschen Keyzer en v. d. Ree. Gedurende de vorige maand werden aan het post- en telegraafkantoor behandeld 142 binnen- en 20 buitenlandsche telegram men, 245 gesprekken en 29 oproepberichten. Totaal 436 handelingen. Gedurende de vorige week is door de garnalenvisschers aangebracht 7500 K. G- garnalen, die aan de pellerijen zyn geleverd tegen 20 cent de Kilo. Slechts een gedeelte der visschers gaat ter visschery, Donderdagavond werd een waggon dennenhout en Vrydagmorgen werden 2 waggons van dat hout verkocht tegen pry zen van 3 tot 4 cent per kilo. GOEDEREEDE- Zy die bezwaren wenschen in te brengen tegen het plaatsen van een motor in de cichoreidrogery Goedereede kad. bekend B. No. 505 kunnen dit doen op Vrydag 13 Juli in het gemeentehuis. Door den blazer GO. 5 schipper G. Tanis is van het getorpedeerde schip Bestevaer een man opgepikt en aangebracht aan Hoek van Holland, terwyl A. Reedert schipper op den blazer GO. 26 den scheepshond redde. Door W. Lokker, schipper op den blazer GO. 22 is een vry groote partij cacaoboter aangebracht, vermoedelijk afkomstig van de getorpedeerde boot Bestevaer. Onze dorpsgenoot, de jongeheer J. C. van den Berg legde mat goed gevolg het toelatingsexamen af voor het Gymnasium te Rotterdam. NIEUWE TONGE. De heer J. Hage is be noemd tot tydelyk onderwyzer te Stellen dam. In de vergadering van 't bestuur van den polder Batteneord is tot toelating be sloten van de nieuw benoemde leden n.l. J. v. Strien en D. J. Breesnee. De verkoop van ongeveer 50 zitplaatsen in de Ned. Herv. Kerk alhier heeft f 3402 opgebracht. Tot bode van den polder Klinkerland is benoemd de heer A. Nieuwkerk, gemeente veldwachter alhier. Gedurende de maand Juni zyn aan het postkantoor verhandeld: 94 telegram men, 249 telefoongesprekken, 9 oproepingen. Totaal 352 berichten. De arbeiderswoning, bewoond door J. Verseput is onderhands aangekocht door W. v. d. Ham alhier. OUDE TONGE- Woensdag 18 Juli a.s. des nam. 4 ure (nieuwe tijd) bestaat ten huize van den Gemeente-geneesheer gelegenheid tot kostelooze inenting en herinenting. Op bon 10 der brandstoffenkaart is deze week petroleum verkrygbaar gesteld. Wederom zyn alhier een tweetal schepen gearriveerd, n.l. 1 met hout en 1 met turf. Ds. Koster heeft voor zün beroep naar bier bedankt. Van den heer A. J. Rommelse zyn drie woningen onderhands verkocht in de School straat, 2 aan de bewoners en 1 aan den beer D. Mooyaard alhier. Proces-verbaal is opgemaakt tegen W. M. d. K. omdat hy zonder licht reedt. Woensdag jl. zyn tot candidaten voor den Gemeenteraad gesteld de heeren P. v. Schelven en P. K. de Wit, ter vervulling van de vacature ontstaan door de periodieke aftreding van den heer P. van Schelven. De stemming zal plaats hebben op Vrydag 13 Juli a.s. ÜOLTGENSPLAAT- By de Woeosdag 4 Juli jl. gehouden stemming voor 3 leden van den gemeenteraad werden ingeleverd 342 stembriefjes, waarvan 4 van onwaarde wer den verklaard. De volstrekte meerderheid was dus 170. Gekozen werden J. Donkersloot Sr. (Antirev. aftr.) met 220 stemmen en J. Jacobs Jz. (R. K. aftr.) met 192 stemmen, terwyl een herstemming moet plaats hebben tusschen J. A. Slis (Lib. aftr.), die 162, en F. van der Vliet (arbeiderscandidaat), die 96 stemmen verwierf. STAD AAN 'T HARINGVLIET- Nadat de fairbank alhier schoongemaakt en door een monteur in orde gebracht is, is dezelve on derzocht en goedgekeurd. Een zoontje van C. v. B. alhier werd door een knaapje een grintsteentje in een oor geduwd, met bet gevolg, dat men het kind naar Rotterdam moest sturen om het steentje uit het oor te verwyderen. Men vreest, dat het kind aan dat oor doof zal zyn. Maandag jl. verkocht de Automaat bier 200 liters petroleum sn Woensdag arriveerde by een verkooper nog een vat, waardoor thans aan een gedeelte van de gemeente een weinig petroleum kan verstrekt worden. In deze gemeente heeft zich een geval van varkensziekte (vlekziekte) met doode- lyken afloop voorgedaan. Een vrouw van ruim tachtig jaar al hier had het ongeluk, nadat zy de aardap pelen had afgegoten, het kokende aardap pelwater omver te trekken en over een voet te krygen, waardoor deze zoo hevig gebrand werd, dat het vrouwtje langen tijd zich rus tig zal moeten houden. De uitslag van de verkooping by inzet van een blok van zeven aaneengebouwde nieuwe woningen, de zoogenaamde Zeven ster, aan den Ouden Stadsehen Zeedijk al hier, ten verzoeke van den heer J. P. Nieuw- land te Dirksland is als volgt: le koop, A. Koppenaal, f1730; 2e koop, A. Both, f1380; 3de koop, Abrm. Keizer, f 14104e koop A. Both, f 1405 5e koop, A. J. Braber f 1425 6e koop, A. Both, f 14707e koop, f 1545. Alzoo samen f 10365. Een huisvisitatie in een van onze Lim- burgsche provinciesteden heeft deen zien, dat er toch nog wel leven is in den smokkel handel. Alleen, we zyn er niet zoo allen meer getuige van, zooals dit vroeger het geval was, toen men geen stap builen de deur kon doen of men liep als 't ware tegen een smokkelaar aan. Er wordt nu met een voorzichtigheid en een overleg gewerkt, dat 't den meest ge- routineerden ambtenaar gaat draaien als hy er op piekert om er eens tusschen te komen. De huisvisitatie, waarop ik het oog heb, was op touw gezet door belastingambtenaren De plaats van het onderzoek de woning en den winkel van een machinist van de Staats spoor. Beneden was alles vry wel normaal. Klein winkeltje in een volksbuurt, een echt smok kelaarsbuurtje, zooals men die tegenwoordig langs de grens aantreft in elke plaats, waar de arbeidersbevolking wat meer byeen woont. Waarmede we ook al niet weer zeggen willen, dat 't alleen de arbeiders zouden zyn, die smokkelen! De omzet van bet winkeltje was natuurlyk door de ambtenaren geregeld, zooals dit hier thans overal geschiedt. Ge- wooniyk bepalen de vergunningen tot inslag van goederen zich tot hoeveelheden welke men in de laatste jaren vóór den oorlog blykens de vertoonde rekeningen heeft ver handeld. Maar onze machinist hield er blyk- baar geheime toevoerwegen op na, waardoor 't hem mogelijk was veel grooter boeveel heden om te zetten dan hem feitelyk was toegestaan. Althans toen de ambtenaren op de boven verdieping kwamen en daar eens goed hun oogen den kost gaven, ontdekten zy een magazyn van jewelste. Ih verschillende muurkasten, waarvoor een of ander meubel stuk b.v. een linnenkast of een secretaire waren geplaatst vonden zy een reuzenbe- zending smokkelgoederen. Soms was de plaatsing der meubelen zóó, dat totaal geen argwaan gewekt werd, dat daarachter zich nog een muurkast kon bevinden. Zoo ware» bv. reclameplaten op de muur gehecht om de kieren in het behang te maskeereD, of lag er allerhand rommel op de losse kast om de gedachte te wekken dat zoo'n meu bel nooit werd verplaatst. De geheel» buit, dien de ambtenaren kregen weg te dragen, had een totaal gewicht van

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1917 | | pagina 5