pe Andere politieke wetsontwerpen zullen niet bij U worden ingediend. Gy zult uw volle aandacht kuunen wijden aan de vragen, die de oorlogstoestand en de voorbereiding voor een krachtige ontwikkeling van ons land na den vrede ons voorleggen. Indien de door millioenen vurig verbeide vrede ook dit jaar uitblijft, zullen by voort during velerlei offers aan het Nederlaudsche volk moeten worden gevraagd. Gedachtig aan hetgeen in deze tijden aan andere vol ken is opgelegd, vertrouw Ik dat zij bereid willig zullen worden gebracht. Ofschoon de tinancieele toestand, dank zy de heffing van nieuwe belastingen niet zorgwekkend is te noemen, blijft toch aan zienlijke versterking der geldmiddelen on vermijdelijk. Aan onze land- en zeemacht, die reeds zóó langen tijd gereed staan onze onafhan kelijkheid te verdedigen, breng Ik Mijn warmen dank. De banden tusschen Moederland en Ko- lonieu zijn in deze moeilijke tijden hecht gebleken. De treffende uitingen van het gevoel van saamhoorigheid levende in de bevolking van Nederlandsch-Indiö, zyn ons een waarborg, dat onze inspanning om land en volk tot welvaart en ontwikkeling te brengen vrucht zal dragen. Aan de verdediging van het grondgebied dier Kolonie zal Myn bijzonder® zorg zijn gewyd. Onze betrekkingen tot alle buitenlandsche Mogendheden blijven gunstig. Is er ook veel, dat tot dankbaarheid stemt, wij vergeten niet, dat zoolang de oorlog woedt, gevaren ons land bedreigen en ons volk nog kan geroepen worden zjjne uiterste krachten te geven voor zijne vrijheid en zijne onafhankelijkheid. Dat God het daarvoor behoede, is Mjjn innige bede. Ik verklaar de buitengewone Zitting der Staten-Generaal te zyn geopend. De zeevisscherij. In de te IJmuiden gehouden gecombi neerde vergadering van de Vereeniging van reeders van visschersvaartuigen met d® Onderlinge Oorlogsrisico Maatschappij is be sloten, dat de stoom- en zeilvisschersvaar- tuigen met ingang van 27 Juni weer naar zee zullen gaan onder risico van de Onder linge Oorlogsrisico Maatschappij. Op verzoek van de Eugelsche en Duitsche regeeringen zal de uitvaart zoo geregeld worden, dat niet de geheele vloot tegelijk zal uitgaan, doch dat de schepen groepsgewijs zullen vertrek ken in groepen van 20 a 25 per dag om in ongeveer gelijke groepen weer te kunnen binnenkomen. By de distributie van steenkolen zal er rekening mee worden gehouden, dat een aantal stoomtreilers gedurende het voeren der actie regelmatig zijn blijven varen, waar door deze een grooten voorsprong hebben gekregen bjj de verstrekking van steenkolen. De vergadering heeft het bestuur van de Onderlinge Oorlogsrisico Maatschappij vry gelaten voor event, her-verzekering ter beurze. Indien evenwel de premiên, daar gevraagd, te hoog zullen zyn, zal de Onder linge Oorlogrisico Maatschappij het risico zelf dragen. Op aandrang van de Duitsche regeering zullen alle uitvarende visschery- schepen aan den boeg ter weerszijden moe ten zijn voorzien van de geschilderde nati onale vlaggen. Een berucht uitbreker. Naar wij vernemen heeft de bij verstek veroordeelde Scherpenhuizen die in December van het vorige jaar uit het huis van bewaring te Amsterdam was uitgebroken, zich bij de politie te Arnhem aangemeld. Hij is van daar naar Amsterdam overgebracht en ter beschikking van den officier van justitie gesteld. S. had in December van het vorige jaar met een medeplichtige in een diefstalzaak een zekeren Tullegen, gelegenheid gezien uit een binnenplaats van het huis van bewaring te ontsnappen door het stuksnyden van tralies. Zooals men zich herinnert, heeft in verband met deze ontsnapping de bewaker van beide ontvluchten voor de rechtbank te Amsterdam terechtgestaan, verdacht van gelegenheid te hebben gege ven tot ontsnapping, door de sleutels van de cel onder het bereik van S. en T. te hebben laten liggen. T. ia intusschen nog voortvluchtig. Een jeugdig avonturier. Met de mailboot Zeeland is teVlissingen een 16-jarige jongen, vroeger leerling van een normaalschool in Zuid-Limburg, aange komen. Deze jongen is indertijd de ouder lijke woning ontvlucht en kwam na eenig zwerven in het vluchtelingenkamp te Ede, waar hij zich voor Belg uitgaf. Hij' wist in Engeland te komen, waar hy dienst nam voor het Belgische leger. Hy streed mee en werd voor betoonden moed zelfs ged® coreerd. De jongen schreef aan zijn ouders en dezen wendden daarop pogingen aan, hem uit het leger te krijgen en naar huis te doen terugkeeren. Toen hy met een boot van Havre naar Engeland zou overste ken, werd deze boot getorpedeerd: onze jeugdige landgenoot werd gered en kwam weer in Frankrijk terug. Later is hy naar Engeland gegaan en door tusschenkomst van den Nederlandschen consul-generaal in Londen werd de jongen nu met do Zee land naar Vlissiugen gezonden, van waar hy door de politie op transport naar zyn geboorteplaats werd doorgezonden. De getorpedeerde schepen. Na langdurige gedachten wisseling inzake de op 22 Februari jl. vernietigde Neder laudsche schepen zyn de Nederlaudsche en de Duitsche regeeringen tot overeenstem ming gekomen op den volgenden grondslag Ter vervanging van de verloren gegane schepen zal de Duitsche regeering aan de Nederlandsche regeering afstaan Duitsche schepen, die zich op het oogenblik in Neder landsch-Indiö bevinden en die in waarde met de vernietigde schepen gelijkstaan. Daartegenover zal de Nederlandsche regee ring aan de Duitsche regeering een som overmaken, gelijkstaande met het totaal bedrag van de voor de vernietigde schepen te betalen verzekeringssommen. Aan twee commissarissen, van welke elk der beide regeeringen er een zal aanwijzen, zal de keus der schepen worden opgedragen, als mede de regeling van de eigendomsover dracht en van verdere ter sprake komende punten. De afgestane vaartuigen, die gedurende den oorlog uitsluitend in tiet transoceanische verkeer zullen gebezigd worden, zullen niet in de vaart worden gebracht alvorens de zeemogendheden, die in oorlog met Duitsch- land zyn, de overdracht van de vlag erkend hebben en aan deze vaartuigen vry verkeer hebben toegestaan. De Duitsche regeering zal aan de leden van de bemanningen der vernietigde schepen de schade vergoeden, die zy hebben geleden tengevolge der vernietiging zoowel wat be treft hun gezondheid als hun goederen. Het bedrag dezer vergoeding zal eveneens door de beide bovengenoemde commissarissen worden vastgesteld. Als commissarissen zullen optreden voor de Nederlandsche regeering dr. A. Plate te Rotterdam en voor de Duitsche regeering dr. Grave, directeur van den Norddeutschen Lloyd te Bremen. Varkensvleesch. In de laatste weken stegen de markt prijzen van de slachtrijpe varkens vry aan merkelijk boven het bedrag, dat als nood zakelijk en voldoende aangenomen is als de inkoopsprijs volgens art. 3 der Distributie- wet 1916. In afwachting van de maatregelen, die de regeering daartegen zal nemen, heeft de minister van landbouw, nijverheid en handel bepaald, datde distributie van varkensvleesch gedurende de week van 25 30 dezer stop gezet en de daarop volgende week 2—7 Juli aangevangen wordt met de distributie van gezouten varkensvleesch. Varkens. De directeur van het abattoir te Utrecht schryft aan het U. D.: Nu er van heden af geen regeeringsvarkens meer worden geleverd, neemt bet aantal slachtingen der z.g.n. vrfje varkens be langrijk toe. Hieronder bevonden zich de laatste dagen een tiental zeugen, welke alle hoogdrachtig waren. Een dezer dieren wierp, terwyl het in een varkensstal van het abattoir verblyf hield om heden te worden geslacht, een toom biggen. Waar moet het heen met onzen varkens stapel? Petroleum. De Toewijzingscommissie voor Petroleum eelt mede, dat ingevolge beschikking van en minister van Landbouw, Nijverheid en Handel van 2 Juli af tot nadere beschikking, uitsluitend voor zuiver huishoudelijke licht en kookdoeleinden petroleum beschikbaar zal worden gesteld door tusschenkomst van wederverkoopers. In totaal zal -beschikbaar kunnen worden gesteld een hoeveelheid, ongeveer gelijk staande met 50 van die, wdlke 't vorige jaar, in denzelfden tijd voor dezelfde doel einden werd afgeleverd. Wederverkoopers mogen in verband hier mede aan hunne klanten, die zy ook reeds het vorige jaar bedienden, niet meer ver- koopen dan 50 van hetgeen in de over eenkomstige kalendermaand van het vorige jaar werd verkocht. Verkoopers zoowel als koopers, die zich aan overtreding van dit verbod schuldig maken, stellen zich bloot aan de strenge straffen, welke de Distributiewet 1916 daar tegen bedreigt. Petroleum, benoodigd voor alle andere dan huishoudelijke doeleinden, moet, even als thans, schriftelijk bij de Toewfjzings- worden aangevraagd. Ontduiking der oorlog swinslbelasting? Voor de Haarlemsche rechtbank stonden terecht drie leden eener Haarlemsche firma, die beschuldigd waren de aangifte voor do Oorlogswinstbelasting onjuist en (of) onvol ledig gedaan te hebben en eenige vragen aangaande afschrijving niet te hebben be antwoord, waardoor nadeel voor den Staat kon ontstaan. De bekl. ont kenden opzettelijk een onjuiste opgave gedaan te hebben. Zy zeiden van meaning te zijn, dat door de flrma gemaakte oorlogswinst niet door de leden van de flrma afzonderlijk maar door de flrma als zoodanig moet worden opgegeven en dat geoordeeld was, dat later nog een biljet voor de flrma als zoodanig zou worden ontvangen, op welk laatste biljet dan de vragen aangaande de afschry vingen zouden worden beantwoord. Het M. achtte evenwel't opzet bewezen en eischte tegen elk der beklaagden een maand gevangenisstraf. De verdediger achtte integendeel, dat de beklaagden geheel te goeder trouw waren. De autoriteiten hadden niet zoo licht tot een vervolging moeten overgaan. Hy con cludeerde tot vrijspraak. Ernstige burenvechtpartij ARNHEM. By een burentwist in de Spoor wegstraat is het warm toegegaan. Reeds eerder was het zekeren Van H. moeielyk gemaakt. Een groot aantal personen ver zamelden zich voor de woning van H. Nadat de menigte eerst haar woede in een vloed van scheldwoorden gelucht had, vlogeu spoedig de steeuen door de ruiten van H.'s woning en al spoedig werd het een algemeen bombardement, de ruiten en de dakpannen werden vernield. Daar de politie nog niet aanwezig was, nam v. H. krachtige maat regelen. Gewapend met een geladen revolver kwam hy aan de deur. Achter elkaar knalden eenige schoten. Zekere v. M. stortte neer, in de borst getroffen. Toen nog een zekere Van V. in den voet werd getroffen begreep de bende, dat het meenens was. Naar alle zijden stoof men uiteen. Toen kwam ook de politie ter plaatse. De belde gewonden werden naar het politiebureau gebracht, vanwaar v. M. naar het zieken huis werd overgebracht, terwyl v. V. na verbonden te zijn naar zyn woning kon gaan. De inspecteur van politie Bonsma trad de woning van v. H. die ernstig beschadigd was, binnen, v. H. stelde zich vrijwillig ter beschikking van de politie, die de revolver in beslag nam. Na verhoord te zyn, is van H. weer in vrijheid gesteld. Een nieuwe landbouw-organisatie. Uit goede bron vernomen wy, dat door eenige vooruitstrevende mannen op land- bouw-gebied (uitsluitend landbouwers) uit vrijwel alle deelen van het land, besloten is tot de oprichting van een Bond van Akkerbouwers, die uitsluitend zal bestaan uit „bouw-boeren"; met uitsluiting van tuinders, veehouders enz. Het voornemen bestaat binnen zeer korten tyd in verschillende landbouwstreken van ons land propagandavergaderingen te houden voor dezen bond, wiens statuten reeds zijn gemaakt en waarop de Koninklijke bewilli ging weldra zal worden gevraagd. Het ontstaan van dezen bond schijnt zyn oorzaak te vinden hierin, dat vele landbou wers hunne belangen by de bestaande ver- .eenigingen of maatschappijen op landbouw gebied niet voldoende gewaarborgd achten. (V.D.) Zware boeten. ZIERIKZEE. De rechtbank veroordeelde 6 landbouwers wegens overtreding der wet bij de Rijksinkomstenbelasting, namelijk te lage aangiften tot zware geldboeten. Een werd veroordeeld tot f2500 of zes maanden hechtenis, twee tot f 20C0 of vier maanden, een tot f1500 of 3 maanden en 1 tot f500 of 2 maanden. Een duur ongeval. Te Yeendam reed een wagen beladen met 20 balen Chili, in het kanaal. Toen de balen waren opgevischt, bleek het kostbare zout zoo goed als opgelost. Voor den boer is het een schadepost van 700 gulden als mest stof heefl het voor hem veel grootere waarde. Moeilijke arrestatie. Een paar politieagenten wilden teSteen- wyk een bewoner van een kermiswagen arresteeren. Deze ging echter zoo woest te werk, dat men hem zelfs, toen de sabels getrokken waren, niet kon vermeesteren. Tweemaal wierp hij de boeien af. Beide agenten werden verwond. Nog een agent en ook de inspecteur, benevens de wacht meester en een mareschaussee verschenen op 't terrein. Onderwijl was de wagenbe woner weer in zyn woning gevlucht. Ook nu nog wilde hy zich niet overgeven. Een paard werd aangespannen en met een paard vóór en vier paarden achter den wagen werd onder een zeer grooten toeloop van nieuwsgierigen naar de politiewacht gereden. Met man en macht werd de man hier in zyn wagen gegrepen en vervolgens achter slot en grendel opgeborgen. Maatregelen voor den winter tegen aardappelnood. De minister van Landbouw, Nijverheid en Handel brengt ter algemeene kennis, dat, zoolang omtrent den uitslag van den aardappeloogst geen meerdere zekerheid is verkregen, het aankoopen van winteraard appelen door gemeenten, instellingen en particulieren moet worden ontraden, aange zien een minder goede uitslag van den oogst inbezitneming van alle winteraardappelen van Rijksweg® waarschijnlijk noodig zal maken. Prof. Woltjer. Voor zoover Zuid-Holland betreft hebben alle aftredende leden der Eerste Kamer, die by de jongste, periodieke verkiezing voor dat college door de Staten dezer provincie zyn herkozen, kennis gegeven, dat zy hunne benoeming aanvaarden, met uitzondering alleen van prof. Woltjer, die, zooals men weet, reeds geruimen tyd ziek is. Diens toestand is echter, naar wij ver nemen, thans van dien aard, dat hij zelfs niet heeft kunnen onderteekenen het bewijs van ontvangst, dat volgens artikel 119 der Kieswet door den benoemde moet worden afgegeven by outvangst van het in artikel 118 dier wet bedoelde uittreksel uit de notulen der Staten-vergadeiing, waarin hy is benoemd, hetwelk Gedeputeerde Staten den benoemde ten spoedigste moeten doen toekomen. Dientengevolge heeft prof. Woltjer ook niet kunnen voldoen aan het voorschrift, dat hy binnen drie weken na de dagteeke- ning van dat bewys van ontvangst aan Gedeputeerde Staten kennis moet geven, dat hij de benoeming aanneemt. Door een en ander schijnt een toestand van onzekerheid te zijn geschapen in ver band met de toelating van den heer Woltjer tot lid der Eerste Kamer. De Aardappelmisere. Het was deze week zeer rumoerig in het centrum van Rotterdam, waar in de binnen havens nog eenige aardappelschepen liggen. Duizenden menschen verdringen zich langs de walkanten. Een wagen met aardappelen is weder geplunderd. Ook is een aanval gedaan op een schip, waarvan men ver moedde, dat er nog aardappelen in waren. Daar de aardappelen evenwel onder ledige zakken verstopt waren, heeft men niets kunnen vinden. Een groote politiemacht is in de omgeving van de Nieuwe Haven samengetrokken. Ongeveer vyf uur heeft de bereden politie eenige charges uitge voerd. Op andere punten werd de m#nigte met den gummi-stok uit elkaar gejaagd. De toestand is zeer gespannen. Geleidelijk is het rantsoen aardappelen in onze stad minder geworden. De vorige week werd van distributiewege nog een pond aardappelen per persoon verstrekt. Op de nieuwe bonlyst komen in het geheel geen aardappelen voor. Voor de Rotterdam mers is dit te meer onbegrijpelijk, daar men weet, dat in onze stad een zeer groote hoeveelheid aardappelen aanwezig is. Zoo lagen in de binnenhavens wel vijftig schepen met aardappelen geladen. Sedert opgewon den Rotterdammers getracht hebben zich met geweld hiervan meester te maken, zijn deze schepen naar de "Waalhaven gesleept en onder bewaking gesteld van de rivier politie. Op het distributiekantoor deelde men ons mede, dat deze aardappelen niet te Rotterdam gedistribueerd mogen worden, omdat zy van het rijk zyn. Oude aardap pelen om te distribueeren zijn er niet meer en nieuwe nog niet in voldoende hoeveel heid. Voor de distributie van nieuwe aard appelen hebben de gemeentebesturen hunne bemiddeling aangeboden om de verdeeling zoo gelijkmatig mogelijk te doen plaats hebben. Wat de aardappelen in de Waalhaven betreft, vernemen we van andere zijde het volgende: Daar de Nederlandsche regeering uitvoer- overeenkomsten met Engeland zoowel als met Duitschland heeft en de gecontracteerde levering aan Duitschland ten volle geschied is, werd van Eugelsche zijde aangedrongen op levering van dat gedeelte, dat voor de Engelschen bestemd is. Dit bedroeg na aftek van hetgeen Engeland reeds ontvangen had, nog ongeveer 12.000 ton. Hiervan was op verzoek 1000 ton aan de „Commission for relief" afgestaan. Men verzocht daarop in verband met den geringen voorraad, de resteerende 11.000 ton te mogen leveren in 7000 ton ongedroogde en 4000 ton gedroogde aardappelen. Dit zou waarschijnlijk eveneens toestaan worden, doch de levering bleef nog achterwege. Daar meD evenwel in de afgeloopen week nieuwe aardappelen naar Duitschland uitgevoerd heeft, terwijl de gecontracteerde levering aan Engeland van oude aardappelen nog niet had plaats gehad, werd van Eugelsche zijde geprotesteerd, onder mededeeling, dat men thans ook geen gedroogde aardappelen accepteeren zou en dus de levering van de volle 11000 ton in ongedroogde aardappelen moest plaats heb ben. Dat was de oorzaak van de aankomst van zoovele aardappel-lichters in onze stad, die een doorn in h9t oog waren van de Kotterdamsche vrouwen, die er naar moch ten kyjken, maar er niets van kregen. Inmiddels vernamen we, dat deze doorn spoedig uit den weg geruimd zal worden, want een groot gedeelte van de aardappelen wordt heden overgeladen in het Engelsche stoomschip „Teissider". Inmiddels is de aanwezigheid van zoovele aardappelen oorzaak geweest van heel wat relletjes en drukte. Herhaaldelijk hadden kleine botsiugen met de politie plaats. Zoo is een groote menigte mannen en vrouwen in optocht naar het distributiebureau ge trokken, om distributie van de voorraöen te eischen. Aan een deputatie werd uiteen gezet waarom dit thans onmogelijk is. Nog niet tevreden gingen zij daarna naar het Stadhuis en vroegen den Burgemeester to spreken. Dit word niet toegestaan en de straten in de omgeving van het Stadhuis werden afgezet. Daarop ging de menigte, die steeds aangroeide naar de Botersloot waar

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1917 | | pagina 6