1 ingezonden Stukken. Burgerlijke Stand. heel waaracbynlylt, fcuU jaar oog erger Ineming van de den oorlog. It ia het Berliner ag, tea betooge.dat enschen en goede togendheid als de m factor van groot ta's steun voorna- 1 liggen. De taak rot is drieledig, atduikbootgeraar heepaverkeer over deze taak de Ver- nderd heeft, torpe- stellen voor de lootgevaar in En- ansche alagvloot uh worden voor ;e vloot van de sy een aanval op in duikbootoorlog yden. Daartoe is nietiging van de On de kustverdedi- laatste Duitsche De zyn verwoest, ijk werk zyn. groote Duitsche Iche havens en de Ipen. ]men vooral niet Qoet onderschat- i handelsschepen |rikanen zyn niet elastisch, waar Ie doen. Icyfers, ontleend fxpedities, uitge- Staten in één frankrijk zullen lk maar één ton |e wagen. De in ate van de cen- Itoe ruimschoots In een uitlating pch officier zich vakblad veroor- kd, dat de alge- ingeland geen oorlog hebben in betEngelsch |jd zou vorderen. ongeveer juist slissing hebben Jcruteering zou stelt kapitein braai von Stein, pie zeide: Men ar de sterkste opzoeken. Ik het gunstigste Ir voor my. If Amerika niet zal doen, zijn In verkondigd |logsverklaring rmakery is,zy fich andermaal |g van Amerika hebben, als, in den oorlog ïiropa elkander Jen gereikt. Stalen. lie tekst van basische regee- laande bezoek |aan Rusland, wederom in llgenootschap Je Vereenigde an den oorlog ant gekomen Duitschland lom de onver- pan, bezigen de macht in maken zy |van groepen onderdanen, hebben ge- hebben be lezen oorlog iat niemand e er een ver- )t zoekt geen van eenigen prdeel, geen voor de be lde aanvals- acht. duitschland ^n eenzelfdj vatting van alleen ter zy zich in l! van de zeif an onrechte n van hun innen, van er. >or hun ia- vloed, zonder openlijke verovering van grondgebied, verstrikt in een net van intri gues, dat tegen niets minder gericht was dan 'egen den vrede en de vrijheid der wereld. ne mazen van dat web moeten verbroken «orden, maar men kan ze niet verbreken, tenzü het reeds begane kwaad teniet wordt gedaan. Er moeten voldoende maatregelen genomen worden om te voorkomen, dat het net opnieuw geweefd en hersteld wordt. Natuurlijk trachten de keizerlijk Duitsche regeering en zij, van wie zii tot hun eigen nadeel gebruik maakt, beloften te verkrijgen, dat de oorlog zal eindigen met herstel van den status quo aute. De status moet zoodanig veranderd worden, dat zulk een afschuwelijk iets voorgoed ver meden wordt. Wü strijden voor de vrijheid, voor het zelfbestuur en voor de onbelemmerde ont wikkeling van alle volkeren, en alleonder- deelen van de regeling, die een einde aan dezen oorlog zal maken, moeten te .dien einde worden overwogen en uitgevoerd. Het onrecht moet allereerst hersteld wor den en dan moeten er genoegzame waar borgen worden geschapen om te voorkomen, dat= het begaan wordt. Wij. moeten geen middelen tot herstel overwegen alleen om dat zij een aangenomen en sonoren klank hebben. Practische kwesties kunnen slechts door practische middelen worden opgelost. Phra- sen zullen tot geen resultaat leiden. Afdoend herstel, elk hsrstel, dat noodig is, zal en moet verkregen worden; maar hét moet geleid worden door een principe en dat principe is eenvoudig. Seen volk moet onder-een souvereiniteit gedwongen worden, waaronder het niet wenscht te leven. Geen grondgebied moet in andere handen overgaan, behalve met het doel, dengenen, die er op leven, een billijke bestaansbasis en vrijheid te verzekeren. Er moet niet op schadeloosstellingen wor den aangedrongen, behalve op die, welke een betaling vormen voor het gedane kwaad. Geen machtsherstel moet plaais vinden, behalve datgene, dat er toe zal bijdragen den vrede der wereld en de toekomstige welvaart en het geluk harer volkeren te verzekeren. En dan moeten de vrije volkereD der wereld zich aaneensluiten in een of ander bondgenootschap voor een of andere prac tische samenwerking, die hun macht zal samenvoegen, om vrede en gerechtigheid te waarborgen in het onderling optreden der naties. De broederschap der menschheid moet niet langer een schoone, maar ledige phrase zijn. Zij moet tot een levende werkelijkheid worden. De naties moeten tot een gemeen schappelijk leven kernen en een actief bond genootschap stichten, om dit leven te be schermen tegen aanvallen van een autocra tische, zelfgenoegzame macht. Yoor deze dingen kunnen wij goed en bloed offeren, want dit zijn dingen, die wij altijd hebben nagestreefd en tenzij wij nu goed en bloed veil hebben en slagen, zullen wü nooit in staat zijn ons aaneen te scharen of ooit weer onze overwinnende kracht te toonen in de groote zaak der menschelijke vrijheid. De dag is gekomen om te over winnen of het onderspit te delven. Indien de autocratische machten ons kunnen ver- deolen, zullen zy ons de baas worden. In dien wij aaneengesloten blijven, zullen wij zeker de overwinning behalen en de vrijheid veroveren, die de overwinning zal brengen. Wy kunnen dan edelmoedig zijn, maar wij mogen dan öf nu niet zwak zijn öf eenigen waarborg van gerechtigheid of veiligheid achterwege laten." Fransche bladen over Wilson's nota aan Rusland. De woorden, door Wilson tot Rusland gericht besprekend, zegt de Echo de Paris, dat ze voor de geallieerden de waarde van een scheidsrechterlijke uitspraak en van een oorlogsdaad hebben. Ze geven aan waar voor gevochten wordt en tot waar de oor log moet worden doorgezet, terwijl voor het gemeenschappelijke werk alle hulpbronnen van Amerika aan het werk worden gezet. De Petit Parisien wyst erop, dat de bood schap in denkbeelden en bewoordingen vol komen klopt met de vorige. Elk woord is een betuiging van hulde aan de interna tionale rechtvaardigheid en een oproep tot een duurzamen en stevig gegrondvesten vrede. De laatste weifelingen van het jonge Rusland over de oorlogsoogmerken der ge allieerden moeten nu hebben afgedaan.de wijl Wilson bsvestigt, dat de entente niets wil weten van eenig soort imperalisme en er alleen op uit is, overal het recht, de vrijheid en de veiligheid der naties te be werkstolligen. Oostenrijksche perstemmen over Wilson's nota aan Rusland. Ia Wilson's boodschap aan Rusland zien de bladen de duidelijke bekentenis van lAmerika's bedoeling om de veroveringspo litiek der westelijke mogendheden te onder steunen en Rusland daarnaar te kneden. Wilson, die zich ten strijde aangordde om den vrede tusschen de volken te bezorgen en die nog onlangs op de bres stond voor oen vrede zonder overwinnaar en overwon nene verklaart nu, dat de status quo ante ten opzichte van Duitschland niet mag worde» tot stand gebracht. De Reichspost meent, dat Wilson zijn onzydigheidspel zou hebben voortgezet, als de middellijken voor de stormloopen der entente de vlag gestreken en een wijziging in den status quo ante ook zonder ingrijpen van Amerika te bereiken ware geweest. Nu onthulde bij de ware drijfveeren zijner oorlogspolitiek, n.l. verandering van dien toestand ten koste der centralen. Hy maant Rusland zich nu niet zwak te toonen, terwijl Amerika zicb gereed maakt om bloed en schatten voor het edele doel dezer oorlogspolitiek te ofl'ereo. Het bladgelooft echter niet dat deeqjantedaarmee geluk zal hebben. De Oesterreichische Volksztg. Wilson, die pathetisch verklaart, dat geen volk onder de heerschappij van een ander mag zuchten heeft in zyn ijver om Engeland in het gevlij te komen vergeten dat bij consequente Uitvoering van dit beginsel Engeland afstand zou moeten doen van Ierland, Egypte en indle. Het Extrablatt zegt, dat Frankryk dan Marokko, Italië Tripolis zou moeten prijsgeven. Beide bladen betoogen, dat de mooie woorden van Wilson niet kunnen verbloemen, dat achter den in uitzicht ge stelden vredesbond der volken grove eigen baat schuilt, die van 't leegbloeden van Europa de opkomst van Amerika tot een de wereld beheerschende mogendheid ver wacht. De koning van Griekenland doet afstand. Een telegram uit Athene aan de Matin meldt: Maandag had Jon nart met Zaimis een onderhoud, waarin hy uit naam van de beschermende mogendheden, den afstand van den koning verlangde en aanwijzing van een opvolger, met uitsluiting van den Kroonprins. (De prins te wiens behoeve de Koning afstand heeft hedaan, is niet de kroonprins, maar 'skonings tweede zoon, prins Alexander, die 20 Juli 1893 geboren is.) Laimis erkende de belangeloosheid van de mogendheden, wier eenig doel was de eenheid van Griekenland onder de schuts van de Grondwet te herstellen, maar ant woordde aan Jonnart, dat de Koning pas een beslissing kon treffen nadat de Kroon raad vergaderd had, die uit de vroegere ministerpresidenten bestaat. Vanochtend deelde de eerste-minister aan Jonnart het antwoord van de Kroon mede in den vol genden brief: Mijnheer de hoóge commissaris van Frank rijk, Engeland en Rusland. Naardien Gij in uw nota van gisteren den afstand van Zijne Majesteit den Koning verlangd hebt en de aanwijzing van zijn opvolger, heeft de minister-president de eer ter kennis van Uwe Exellentie te brengen, dat de Koning, die als altyd slechts voor het belang van Griekenland bekommerd is, besloten heeft, met deD kroonprins het land te verlaten, en prins Alexander tot zijn opvolger heeft aangewezen. De Kölnische Zeitung over Engeland's nota aan Rusland. De Kölnische Zeitung noemt de Engelsche nota aan Rusland het uitvloeisel van een zekere verlegenheid en een vrucut van de Russische omwenteling, die de menschen, welke in Engeland de lakens uitdeelen, zeer zeker niet hebben gewenscht. Het ergst is de schaamteloosheid, waarmee de aanstich ters van de moordpartijen onder de Ieren, die voor de vrijheid vochten, en waarmee diegenen, welke Griekenland ernstig in 't nauw brengen, als hun oorlogsdoel de be vrijding van de onder de gewelddadige heer schappij van een andere nationaliteit ge knelde volken uitroepen. Men zal in Rusland weten, wat van Engeland's zoet gefluit te moeten denken. Als Engeland zegt, op ver zoek der nieuwe regeering van Rusland de overeenkomsten met de bondgenooten zoo noodig te zullen herzien, moet by het Rus sische volk de dringende vraag opkomen, wat eigenlijk staat in die verdragen, tot nu toe alleen aan wie tot dusver in Rusland het heft in handen hadden bekend. De open baarmaking van die verdragen zou het Rus sische volk nader over de in de nota ver kondigde edele bedoelingen van de Engel sche regeering inlichten. De Westminster Gazette over Rusland. Blijkens een hoofdartikel had de West- minster Gazette liever gezien, dat de Britsche regeering een even krachtige nota aan Rusland had gestuurd als die van Wilson, maar door zich bij de Amerikaansche ver klaring aan te sluiten, heeft de regeeriag op één na het beste gedaan. Het aanbod, in de Britsche nota vervat, om de overeen komsten met de bondgenooten te keuren en zoo noodig te herzien, kan aan de diplomatie der geallieerden een meer tast baren vorm geven. Geen der westelijke mogendheden wenschtdeRussischeregeering te pressen tot eenig belangrijk besluit, totdat ze het huis van haar binnenlandsch bestuur stevig zal hebben opgetrokken. Daarna zou het echter zeer wenschelyk zijn, als Rusland zelf mededeelde, welke rol het zelf in de Europeesche politiek van de toekomst denkt te spelen en om onze oorlogsoogmerken daarbij aan te passen. D) politiek der geal lieerden aopens het naburige en het middel oosten steun top de onderstelling, dat Ru-sland Konstantinopel wilde bezetten, dat. het na den oorlog nog meer dan daarvoor zich aan het lot der Slavische naties gelegen zou laten liggen en tegen de middellijken als hun steun zou optreden. Nu deze onder stelling wegvalt, moeten de plannen tot regeling van den toestand in de genoemde streken worden herzien. Het zou geen zin hebben, een aantal kleine, onafhankelijke nationaliteiten testichtendiezonder Ruslands bijstand voortdurend zouden leven onder de vrees te eeniger tyd door de middelrijken te worden afgesneden. Daarom moet er ten spoedigste openhartig en vriendschap pelijk van gedachten worden gewisseld. Hier is haast bij. Uitwerking der Engelsche artillerie by Meessen. Het volgende is een uittreksel uit brieven die door Duitsche soldaten geschreven en gevonden zyn na de vermeestering van den rug van Meesen: De Engelschen hebben de geheele loopgraaf en alle schuilplaatsen ingeschoten. Ik werd vandaag in de schuilplaats byna bedolven. Het was een schuilplaats van beton, en de Engelschen wierpen er eenige projectielen van 38 cM. op, waarna zij als een harmo nica inzakte. Een aantal manschappen werden bedolven. Ik kan niet beschrijven, hoe het .hier toegaat. Spoedig zal er geen hoop meer voor ons zyn, wy hebben vreese- lyke verliezen. Roffelvuur, dag en nacht, veertien dagen aan een stuk al, In dit opzicht kunnen wy niet tegen de Engelschen op." Een ander schrijft: „Roffelvuur dag en nacht. Het is by'na ondraaglijk. Ik kan volstrekt niet begrijpen, waar de Engelschen hun munitie vandaan krijgen". Een fuselier vraagt: „Wie weet of wij in staat zullen zijn, terug te komen? Van de eerste compagnie zijn maar twintig man over. Het is hier vreeselyk." Een artillerist zegt: „Het is gekkenwerk hier, daar de Engelschen eiken dag een paar batterijen aan stukken schieten." Een infanterist verklaart: „Wy hebben hier artillerie-vuur zooals je je niet kunt voorstellen. Gisteren werden door een schot 21 man gedood, 7 gewond en onze artillerie spreekt niet." Op 1 Juni schrijft een ander: „Vandaag is het de dertiende dag waarop onze loop graven en het terrein erachter aan zwaar vuur blootgesteld zyn geweest. Alle loop graven zijn geslecht, batterij-bassementen van twee meter dik zyn volkomen vernield en zelfs tunnels van 6 M. diep zu'n niet veilig tegen het vuur van de zware artillerie. Zoodoende werden wy het open veld inge dreven zonder eenige dekking en hebben ons aan een hagel van ijzer moeten bloot stellen. Onze verliezen zjjn dientengevolge elkeD dag heel zwaar." Een luchtaanval op Londen. LONDEN, 13 Juni. Officieel. Ongeveer 15 vijandelijke vlieg tuigen werden hedenmorgen om elf uur waargenomen, toen zy over de kust van Essex vlogen. Zij vlogen in Noordelijke richting en zetten hun tocht in de richting van Londen voort. Zich verspreiddend, toen zij ongeveer de helft van den afstand naar Londen hadden afgelegd. Het Oostelijke ge deelte van Londen werd door hen aangeval len en bommen werden geworpen. Tot nu toe zijn geen bijzonderheden betreffende verliezen of schade bekend. De afweerka- nonnen kwamen in actie en een groot aantal vliegers hebben den strijd aangebonden. (V. D.) LONDEN, 13 Juni. (Officieel.) De eerste bommen werden omstreeks half 12, des morgens, geworpen op de Oostelijke buitenwijken van Londen. Tal van bommen vielen, met korte tusschen- poozen, in verschillende deelen van de East- end. Een bom kwam in een spoorwegstation terecht en trof een binnenkomende trein: 7 personen werden hierdoor gedood, 16 gewond. Een andere bom kwam in een school terecht waardoor 10 kinderen gedood en ongeveer 50 gewond werden. Tal van pakhuizen zijn beschadigd, zoodat hier en daar brand ontstond. Tot dusver zijn 41 personen gedood en 121 gewond in Londen en omgeving. Deze opgaven zijn evenwel onvolledig zoodat de eindcijfers hooger kunnen zijn. De aanval op Londen duurde vijftien minuten. (Reuter). Over Rusland. De Bobeemsche politicus prof. Masaryk, die zich te St. Petersburg bevindt, schrijft aan de Times over Rusland en de jongste ontwikkeling der gebeurtenissen in dat land. Hij besluit zijn schrijven aldus: „Het Duitsche gevaar is zeer concreet. Er zyn aanwijzingen, dat het land over stroomd wordt met Duitsche spionnen. Aan het front bedrijven de Duitschers een naïeve verbroedering. Waar zy zich onthouden van aanvallen is het om de sympathie des lands te winnen; en hun politiek doel is, om die sympathie, indien noodig, te gebrui ken voor het herstel van de monarchie. Maar mocht de republiek Rusland strate gisch en politiek verzwakken, dan zullen de Duitschers de republiek aanvaarden, evenals zy haar in 1871 voor Frankryk hebben aanvaard tenminste voor een tijd. Men heeft mij meegedeeld, dat de ver broedering al vóór de revolutie was begonnen. Wat de voornaamste politieke quaestie betreft nl, de bruikbaarheid van het repu- blikeinscbe leger, is het inyn meening dat de geallieerden zich op het ergste moeten voorbereiden, of ten minste opeen minimum, n.l. dat de Russen enkel hun stellingen zullen bezet houden en een deel van de vijandelijke legers op bun front vasthouden. Ik ben er van den aanvang af vaD over tuigd geweest, dat de strategische positie van de geallieerden de versterking van Frankrijk eischt. Wanueer Joffre en Pétain hebben gevraagd om Amerikaansche soldaten dan hebben zy den waren toestand juist ingezien. Een Amerikaansch leger tn Frank ryk is noodzakelijk". fBaiten verantwoordelijkheid der Eedactie) WATERLEIDING. Geen groote oogst M. d. R., toch eeDige moedgevende instemmingsverklaringen die ik op tyd hoop te exploiteeren. Wat is het eigenlijk een leuke zaak zoo eens je eigen geschrijf te hooren beoordeelen. Zoo o. a. hoorde ik de dooddoener, wat een flauw stukje is dat nu? De vereeniging van Burgemeesters en Secretarissen heeft nu eenmaal uitgemaakt dat er geen water leiding kan komen dus wat helpt nu derge lijke geraas. Oef! Nou zal 't wel waar zijn en zoodra ik daar nu zekerheid van heb ga ik naar de Nobelprys dingen. Een eiland waar geen waterleiding kan komen uit te vinden, dat is zeker wel het achtste wereld wonder. Intusschen blijft het droog en warm en stijgt de nood. Weet ge hoeveel gezinnen er zich al met slootwater moeten behelpen? Hoeveel kleine stakkers er misschien al van dood zijn en beseft ge dan niet wat de ge volgen kunnen zyn van zoo'n toestand? Kan er soms geen epidemie uitbreken? of moet eerst 't kalf weer verzopen zyn eer men den put dempt? Opmerkelijk is ho»veel goeie kennissen, zelfs vrienden van me, deze dagen razen en tieren over den waternood. 't Is treurig maar waar. Nu zit ik al 14 dagen zonder water en dan moet je iemand logies moeten verstrek ken die zoo 'n kan of 6 op een dag noodig heeft't is haast nog erger dan 't oorlogs brood. Maar een kaartje sturen naar de „Vooruit". Geen kwestie van: 't komt er toch niet. Hou toch op met je geklaag en zendt liever direct je kaartje, of nog liever je uitvoerig klaagschrift naar de „Vooruit". Als er voldoende medewerking komt is er wel degelyk kans van slagen, laat dat maar aan my over. Wat zullen ze in den Haag gek opzien als je nu eens niet over distributie of con- centen komt zaniken. Zendt je bewijs van belangs lelling vlug in. Myn dank voor uwe medewerking M. d.R. DRIO. MIDDELHARNIS. Geboren: Maria d. v. Ar}j Jeroen Dijkers en Maria Boers. Adriaantje, d. v. Adrianus van der Ham en Anna van der Have. Ondertrouwd: Pieter de Gans 26 j. en Hendriks Trommel 24 j. Overleden: Hendrik van Leeuwen 62 j. Jan Cornelis van Oostende 78 j., weduwnaaT van Elisabeth Ver maas. SOMMBLSDIJK. Gehuwd: Gerrit van Delft, j.m. 29 j., en Neeltje Groenendijk, j. d. 23 j. Overleden: Jan Koote, j. m., 1 j. STELLENDAM. Geboren: Geertruida Neeltje, d. v. J. de Blok en M. P. Human. Pieter, z. v. J. v. Veen en L. Hoek man. Elbertus Jacobus, z. v. J. L. Lokker en J. Schaaf. Frans, z. v. A. Verhoeve en C. de Geus. Ondertrouwd: M. v. d. Vlugt, 30 j. en M. M. P. v. Seters, 23 j. Getrouwd: Ij. Moyses, 28 j. en A. de Geus, 29 j. L. v. Koppen, 28 j. en A. Human, 24 j. J. de Blok, 28 j, en C. Brinkman, 22 j. Overleden: Willemyptje van Dieren, 71 j., echtge- noote van A. Kreeft. OUDDORP. GeborenAbram, z, v. Hendrik Hoek en Janne tje Hoek. Elisabeth, d. v. Cornelis Moerkerk en Cornelia Maria Orgers. Maria, d. v. Hendrik van Heest en Jacomijntje Groenendijk. Cornelis, z. v. Izaac Breen en Krijntje Hameeteman. Gehuwd: Kommer v. d. Wende, 23 j., met Maria Breen Pd, 19 j. Cornelis't Mannetje, 19 j. met Cor nelia v. d. Linde, 22 j. Hendrik Unnik, 34 j. met Jacomijntje v. d. Wende, 30 j. Cornelis de Ronde, 35 j. met Dimmetje Bosland, 32 J. Overleden: Jacob Bosland, 78 j., Wedr. v. Arjaan- tje Rijnbrandt. Arjaantje Witte, 57 j. d. v. Eeuwit Witte en Grietje Tanis. Jacoba Johanna Póleij. 78 j., Wed. v. Karei Christina Crucq. Pieter»je Adri aantje Grinwis, 20 j. d. v. Cornelis Grin wis en Arendje Sperling. Lena Annetje Akershoek, 51 j. OUDE TONGE. Geboren: Jan, z. van Joh. B, Beyer en Maria J. v. d. Veer. Pieternella Maria, d. v. J. Prince en F. Okkeree. Franciscus, z. v. G. Brands en Job. van Wezel. Huig, z. van P. Beeemer en Corn. Kievit Marinns, z. van C. Donkersloot en W. Munters. Hade wij, d. van A. Blaak en J. Roskam. Adrianus, z. v. R. Pollemans en P. Tuns. Maria, d. van Adr. Jansen en Adr. de Boet. Gieltje Janna en Anna Antonia, d. van D. G. van Es en W. G. C. T.uijendijk. Grietje, d. van P. Smeding en E. v. d. Veer. Willem en Bar- dina, z. en d. van M. Tuns en P. Beljaards. Overleden: Adrianus Chtisfcoffel Maliepaard, 46 j. echtgenoot van Maria Hendrik» van Paasse. Hendrik Dutym, 60 j. echtgenoot van Anna Verweij. Beschier van Driel 10 weken, zoon van Adrianus van Priel cn Hester de Korte,

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1917 | | pagina 3