alen takken „YüOllUIT! TWEEDE BLAD larnis. leverbaar. lelsdijk elding. No. 32. 16 Juni 1917 Plaatselijk Nieuws. Land- en Tuinbouw. 5 Itie kantoor. IJK. alle Binnen- en vreemde Bank- Landerijen en ^vestigde Hypo- e Maatschappij van Gebouwen n. Papieren en ende Goederen en. Ige IT-IUS rputten. neering. jen. jpend stelten 1AAG. onde. cht 1876. 2, lofden. |aar gebruikt. flacon, flacon. ddelharnis. |en en il A AR. bp is voorge- VEE. -m* 99 MILITAIREN die de „VOORUIT!" ook wederom de volgende 3 maanden wenselien te ontvangen, gelieven vóór 23 Juni a.s. weder I 0,15 te zenden. DE UITGEEFSTER. Een Flakkeesch belang. Met volle instemming begroetten we in ons vorig nummer het ingezonden stuk omtrent een waterleiding op ons eiland. De prachtige voorzomer, die wy genieten brengt ons echter bij veel stof, ook de langdurige droogte. Dit heeft tengevolge, dat de regen putten velerwege uitgeput raken en water gebrek weer de groote plaag is, waaronder onze eilanders van tijd tot tyd, lijden. Zoolang onze voorouders niet beter wisten, of het hoorde zoo, moest men in den water- nood berusten. Doch aan ons allen is het thans wel bekend, welk eeD zegen, genot en gemak de waterleiding geeft aan onze familie, vrienden en bekenden in andere plaatsen of streken. Het deed ons genoegen den oproep te vernemen aan onze medeburgers om door het zenden van een naamkaartje, briefkaart of ander bewijs van zyn instemming te getuigen voor de nuttige zaak, die water leiding heet. Met aandrang bevelen we onzen lezers aan een oogenblik af te zonderen om schrif telijk (of mondeling) van zijn ingenomenheid te doen blijken. Stelt het niet uit, zegt niet morgen of overmorgen stuur ik een bewijs van ingenomenheid met deze noodige in stelling. De beslommeringen des levens en de gewone menschelijke lakschheid maken, dat van uitstel afstel komt, zoo niet een flinke bui in eens alle leed doet vergeten en de waterleiding weer uit de gedachte raakt tot de nood later opnieuw dreigt. Hier hebben onze eilanders nu eens een gemeenschappelijk belang, dat geheel inde neutrale zóne ligt; waarbij geen rechts of liaks, geen rood of blauw of zwart scheiding te weeg brengt. Goed water en in overvloedige hoeveel heid is een volksbelang, dat ons allen belang in moet boezemen. Het is een weelde, die we niet van nabij kennen, doch te meer beseffen zullen, als we haar bezitten. Voor dit bezit dan ook de handen uit de mouwen. Nu de regen zoo lang uitblijft, laat het dan bewijzen van instemming aan ons bureau regenen om daarmee den eersten stap te zetten ter bereiking van een schoon doel. M1DDELHARNIS- Door het bestuur der Vrijzinnige Kiesvereeniging is aan dat der Anti-Revolutionaire het voorstel gedaan de a.s. gemeenteraadsverkiezing bij enkele can- didaatstelling te doengeschieden. Elke party zou dan twee der vier zetels weer bezetten, die door periodieke aftreding open komen. Hierop is tchter afwijzend antwoord in gekomen, zoodat men van weerszijden zich weer op strijd moet toerusten en iedere party uit zelfbehoud, wel met een viertal candidaten zal uitkomen. Voor een zittingstijd van slechts twee jaar zullen dus weer groote kosten en moeiteD aan gemeente en kiesvereenigingen opgelegd worden. Waarom voor het laatst niet een ver kiezing volgens de oude wet zonder partij strijd Over twee jaar hebben we Evenredige Vertegenwoordiging en wordt de gansche Raad ontbonden. Proeftuin te Mtddelharnis. In het ontwerp der begrooting van de proviDcie Zuid-Holland voor 1918 stellen Gedeputeerde Staten voor om over 1918 en 1919 aan den Centralen Proeftuin voor Goeree en Overflakkee te Middelhamis een subsidie te verleenen van f500- 'sjaars. De provincie geeft hiermee een bescha mend voorbeeld aan de meeste gemeente raden op ons eiland, die nog steeds weige ren finantieelen steun te verleenen aan een nuttige instelling, die voor de toekomst van Elakkee van zoo groot belang kan zijn. Door uitbreiding van den tuinbouw toch kan een toenemende bevolking hier zijn bestaan vinden. Onze vroegere dorpsgenoot de heer Abr. Reevers Ambtenaar ter secretarie le klasse te Dordrecht slaagde dezer dagen voor het examen Gandidaat gemeente secretaris. Ds. G. van Velzen alhier heeft een beroep ontvangen naar de gemeente Wer kendam. Door het spelen door kinderen met lucifers ontstond Zaterdagavond een begin van brand in de woning van J. Krijgsman wat door toegeschoten hulp in tyds kon worden geblusoht. Donderdag had de beer W. van Wijk stuurman op de Stoomboot Middelharnis onder zyn werkzaamheden te Rotterdam het ongeluk in de Maas te vallen, hy werd gelukkig in tyds gered. Het zoontje van den heer Ijsberg had het ongeluk achter de woning te vallen en daarby een hevig bloedende wond aas zyn hoofd te bekomen. Door den heer A. A. Zoon is een woon huis onderhands verkocht aan J. Jordaan voor de som van f 8500. Deze week zyn hier weer steenkolen en verschillende consumptie-artikelen aan gevoerd. In de Ned. Herv. kerk werden Zondag in afzonderlijk gesloten zakjes gelden ge collecteerd bestemd voor duurtetoeslag voor den Dominee. Door de dames A. T. van den Tol en M. Rietmulder is met goed gevolg examen afgelegd voor onderwijzeres. Het uitvaren der vischsloepen is weer voor onbepaalden tijd uitgesteld. Door de Gedep. Staten is aan Provin. St. voorgesteld aan de vereeniging Gentr. proeftuin van Goedereede en Overflakkee alhier voor 1918 1919 een subsidie te verleenen van f500 per jaar. SüMJlËLSDIJB. Op Donderdag 28 Juni a.s. zal gelegenheid worden opengesteld tot kos- telooze inenting of herinenting. Daartoe kan men zich aanmelden ten huize van Dr. Knöps alhier. Een afschrift van het primitief kohier der Hondenbelasting dienst 1917 ligt ter Gemeente-Secretarie gedurende vijf maanden voor een ieder ter iezing. De collecte voor de gewapende dienst zal alhier worden gehouden op Maandag deu 18 Juni a.s. Op 26 Juni a.s. zal alhier de rerkiezing plaats hebben van 4 leden van den Gemeen teraad, wegens periodieke aftrediog van de heeren A. P. van Dorsser, K. Doornbos, G. v, d. Meide Lz., en J. A. Slis. Tegen den arbeider F. K. alhier is proces-verbaal opgemaakt wegens dronken schap. Op Zondag 17 Juni, vm. 9,45 ure, zal voor de Vryz. Herv. optreden, Ds. C. E. Hooijkaas, Rem. Predikant te Rotterdam, in de zaal van den heer S. van Leeuwen, aan ,den Langeweg alhier. DIRKSLAND- De vorige week Vrydag slaagde onze vrong9re dorpsgenoot, de heer Joh. Koenraad voor het eerste natuurkun dig examen. Onze dorpsgenoot de heer D. Bruinsel behaalde de vorige week zijn acte als onder wijzer. Bij publicatie is bekend gemaakt dat in de week van 18 23 Juni op bon No. 8 rjjst zal worden gedistribueerd tot een ge wicht van 0,8 K.G. Om in de groote behoefte aan drink water te voorzien zijn er hier reeds een paar wagons water aangevoerd doer de R. T. M. Al mogen de menschen hier maar een maal per maand hun hart ophalen aan het schuren der straten, zullen ze deze liefheb berij toch moeten gaan opgeven, daar de ingrediénten voor dit werk öf te duur óf te slecht zijn. De vegers, z. g. baleinen bezems kosten al f2.40 en de heibezems zijn van zoo'a kwaliteit, dat men bang is ze goed op straat neer te zetten. STELLENDAM. De vorige week werd door de garnalen visschers 5 dagen gevischt. Per dag en per vaartuig werd aangebracht van 100 tot 120 K.G. garnalen, die tegen 20 ct. per kilo aan de pellerijen werden afgeleverd. Dinsdag 26 Juni a.s. zal de verkiezing plaats hebben voor 2 gemeenteraadsleden. Aftredend de heeren P. Biemond en M. Keyzer. D. van den Broek reed met een broertje vóór op de flets langs een sloot. De jongen reed met de flets tegen een paal, zoodat het broertje er af tuimelde juist in de volle sloot en met een nat pak naar huis kon. Donderdagmiddag ongeveer 5 uur zagen een paar jongens in den mond der haven een drenkeling drijven. Terstond liepen zij naar het dorp, waar spoedig een aantal mannen met een boot gereed waren en in draf naar het havenhoofd liepen om den drenkeling te redden. Het bleek de 77 jarige A. Spuy te zijn. Lang was men bezig te trachten de levensgeesten op te wekken doch de geneeskundige kon slechts den dood constateeren. lijks vele bussen leidingwater mee, waarom baast getwist wordt, zoo groot is het gebrek. Ook een blazer is al om water geweest, terwijl nu ook aan het tramstation water verkrijgbaar is. Dezer dagen zal langs de huizen de jaarlyksche collecte voor den gewapenden dienst worden gehouden. Dinsdag is in den Woutrinapoider onder deze gemeente een keet afgebrand, toe- behoorende aan den heer Stoik te Melissant. In de keet waren verschillende landbouw gereedschappen geborgen. Ook stond er een hit in. De keet brandde geheel af, doch alles wat er in was, werd gered. Het kohier van de Personeeie belasting no. 2, voor het dienstjaar 1917, is aan den heer Ontvanger ter invordering ter hand gesteld. Door een drietal personen alhier, die gezamenlijk een lot hadden in de Dirkstand- sche verloting, is een fiets gewonnen. Een ander had een kapstok. Woensdag arriveerde hier weder een lading kolen. Voor velen die geen stooksel meer hadden, een ware uitkomst. Maar afgeschrikt door de slechte distributiekolen van den vorige® keer, wilden sommigen nu deze kolen niet hebben. Wy gelooven, dat deze menschen dom deden. In ieder geval branden deze kolen goed. GOEDEREËDE- Dinsdag 26 Juni zal de verkiezing .plaats hebben van 3 gemeente raadsleden wegens periodieke aftreding der Heeren F. der Eerzamen, P. Troost en T. Lodder. De prijzen der garnalen zyn gedaald van 40 op 20 cent per kilo. De vangsten zijn vrij goed. Ze worden verkocht aan handelaren. Het pelloon is 30 cent per K.G. Door de Noordzeevisschers werd de vorige week flink visch gevangen. Voor tong werd echter weinig betaald, daar er niet voor Duitschland werd gekocht. Voor velen was de besomming een tegenvaller De heer P. de Vos, alhier, werd dezer dagen gedecoreerd met een Zilveren Medaille voor zijn 35-jarige Agentschap der Brand verzekering Maatschappij Holland te Dord recht. UUODORP. Alhier is een Visschersveree- niging opgericht onder den naam „Tot nut van 't Algemeen". Tot Bestuur zijn benoemd A. J. v. Vessem, Eere Voorzitter, Voorzitter C. v. d. Klooster, Secretaris A.v.d. Klooster Penningmeester M. Sperling. NIEUWE TONGE- Maandagmorgen bestaat er, tusschen 10 en 12 uur (zomertijd), voor een ieder die geen kunstlicht heeft, gele genheid om op het gemeentehuis kaarsen te bekomen. De volgende week is op bon no. 14 Havermout en Gort te verkrijgen. Door de Raad dezer gemeente is vast gesteld een verordening aanwijzende wijken, buurten en stratea waarin geen vergun ningen voor den verkoop van sterken drank in het klein verleend mogen worden. Maandag is op bon no. 7 water ver kocht voor 5 cent de twee emmers. Op 14 dezer is een span paarden op hol geslagen van den landbouwer C. de Wit. In de Schoolstraat brak er een wiel, terwijl de paarden vielen. Het geval liep met eenige schade af. STAD AAN 'T HARINGVLIET. Vrydag den 8sten dezer werd het huis aan den Ouden Stadsehen Zeedjjk van A. P. Goumare ge veild; het bracht bij den inzet op den buiten gewoon hoogen prijs van f 2735. Een gelukkig man. Denzelfden persoon alhier, die .by de verloting van de Sommels- dijksche veemarkt een jong paard trok, is by de verloting van de Dirkslandsche paar denmarkt een nieuwe damesfiiets ten deel gevallen. Woensdag jl. hield de liberale kiesver eeniging alhier eene vergadering. De aftre dende leden van het bestuur, de heeren J. Joppe, M. Koppenaal en P. J. van Nierop werden allen met bijna algemeene stemmen herkozen. Besloten werd, in overeenstem ming met de antirevolutionaire kiesvereeni ging, de verkiezing voor den Raad ditmaal by enkele candidaatsteliing te doen plaats hebben. De aftredende leden van den Raad zijn de heeren O. J. Sterk, D. Huizer en M. H. van Paasse. De voordracht voor onderwijzer aan de openb. lag. school alhier bestaat uit de heeren C. J. Mol te Nieuw-Helvoet, C. I. Serlé te IJzendijke en J. C. Dekker te St. Annaland. Het gebrek aan water is ook hier zeer groot. De boot op Rotterdam brengt dage Nieuwkerk is benoemd tot De heer gemeentebode. De verkoop van het grasgewas van de polders Battenoord, Klinkerland en Duiven- waard heeft respectievelijk opgebracht f 168, f97 en f341. Maandag 18 Junia.s. zal de jaarlyksche collecte van den Gewapendienst worden gehouden. De heer P. van Es alhier, slaagde de vorige week voor het eerste Natuurkundig examen aan de Universiteit te Utrecht. OUDE TONGE- Wanneer men in aanmer king neemt het bestaan van 2 bloeiende boerenleenbanken en de postspaarbank, en dan ziet hoe of 't aantal inlagen by de Nutsspaarbank geregeld toeneemt, dan komt men tot de verrassende en heuchlijke over tuiging dat er heel wat geld in particulier bezit is. Voor een deel kan men natuurlijk den toeloop naar de Nutsspaarbank wel toe schrijven aan de meerdere rente die men ontvangt zynde 3,6 terwijl die bij de boerenleenkanken 3 °/o eo by de post nog minder is. Er blijkt ook uit dat er niet gauw te veel gelegenheden tot sparen zyn, en dat het z'n nut heeft dat ieder in de mogelijkheid is z'n penningen naar z'n meeniog en opvatting te beleggen en keuze te doen. O. De heer Ds. J. H. Koster, predikant bij de Ned. Herv. Kerk te 's-Grevelduin Kapelle heeft een beroep naar deze gemeente ontvangen. Woensdag jl. is de Keersluis in de haven alhier opgenomen in tegenwoordigheid van den Aannemer, den Gemeenteraad, de Dijkring Flakkee en een tweetal leden van de Prov. Staten van Zuid-Holland. Op Maandag 18 Juni a s. zal de gewone jaarlflksche collecte voor den gewapenden dienst worden gehouden. De verordening betreffende het drank gebruik door jeugdige personen (beneden 16 jaren) is alhier den 11 Juni jl. afgekondigd. Onze Tuinbouw. Ofschoon de geheele bodemcultuur samen gevat wordt in het officieele „landbouw" en daarom ook alleen van een directie van den landbouw sprake is, zoo zyn er toch, die zich over dat negeeren van „tuinbouw" ergeren. Zij beschouwen den tuinbouw als edeler bedrijf in de bodemcultuur dan door het woord „landbouw" wordt uitgedrukt. Evenwel is de naam landbouw van een beteekenis, die alles omvat, wat met de bodemcultuur in betrekking staat. Zoowel akker- als tuinbouw, veeteelt als ontginningen, ja alles, wat met de grond- productie in verband staat, wordt doordat eene karakteristieke woord „landbouw" samengevat. Wil men schifting in de wyze, waarop de bodemcultuur toegepast wordt, dan zou men ze kunnen onderscheiden in akker- en tuinbouw. Toch is het moeilijk de grens te trekken, waarop akkerbouw eindigt en tuinbouw begint. Wanneer men b.v. de teelt van zaden, die dan ook tot den tuinbouw gerekend wordt, nagaat, dan is er weinig verschil op te merken, want ook hier zijn het geheele bouwakkers, die daarvoor aangelegd worden en geen tuinen in de eigeDlyke beteekenis van het woord. Ook het begrip, dat men vroeger had van akker- en tuinbouw, namelijk het meer intensieve gebruik van den grond bij den laatsten als by den eersten, is zeer zeker in den tegenwoordigen tjjd verouderd; want het akkerbedryf wordt niet minder inten sief beoefend dan dit by den tuinbouw het geval is, zoowel wat de teeltkeuze als de bewerking van den bodem betreft. En dat de tuinbouw, al wordt hy niet onder dezen naam genoemd, geen reden tot klagen heeft over achteruitzetting, bewyst voldoende al, wat door het departement van Landbouw gedaan wordt in 't belang van den tuin bouw. Niet dus het woord „Landbouw" maar akker- en weidebouw geeft de tegenstelling met tuinbouw te verstaan. Waar op akker en weide de hoofdvoedingsmiddelen voor mensch en dier, alsmede de grondstoffen voor de industrie, geteeld worden, daar is de tuinbouw aangewezen op de productie van groenten, ooft, bloemen en planten. Beide takken van bedrijf zijn van even groot belang en even groote economische beteekenis voor ons land. Dit komt vooral uit in de tegenwoordige tijdsomstandighe den. Ik wil in dit artikel beginnen met de aandacht op den tuinbouw te vestigen en aan de hand van het verslag van 1916 van de directie van den landbouw nagaan, wat in 't jaar 1915 daardoor gepresteerd is. Het totaal der tuingronden in Nederland bedroeg 83.326 H.A., waarvan Zuid-Holland, vergeleken met de andere provincies, het grootste aantal in beslag nam, n.l. 16.761 H.A. Hierop volgden Gelderland rtret. 14.516 H.A., Noord Holland met 12.089 H.A. en Limburg met 11.372 H.A., terwijl in de overige gewesten van 1308 tot 7490 H.A. gevonden werden. In de te Tiel gehouden vergadering, waar een Vereeniging ter behartiging van de belangen van den kleinen handel in fruit is opgericht, heeft de voorzitter, de heer W. C. Fiege Jr., medegedeeld, dat in som mige strekken van Duitschland reeds maxi mumprijzen voor vroeg fruit zyn vastge-

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1917 | | pagina 1