„VOORUIT! TWEEDE BLAD 5 No. 31. 9 Juni 1917 Plaatselijk Nieuws. Olïiciëele Mededeelingen. De Tweede Kamerverkiezingen. Land- en Tuinbouw. VERKIEZING GEMEENTERAAD. De BURGEMEESTER der gemeente MIDDEL- HARNIS brengt ter openbare kennis, dat op Dinsdag 26 Juni aanstaande, zal plaats hebben de verkiezing van 4 leden van den Gemeenteraad, ter vervulling der plaatsen van hen, die dit jaar periodiek aftreden, en van een lid van den Ge meenteraad, ter vervulling der vacature, ontstaan door het overlijden van den heer T. Schilperoord, attreding 1917, dat op dien dag, van des voormiddags negen tot des namiddags vier uren, ter secretarie der gemeente bij den Burgemeester kunnen worden ingeleverd OPGAVEN VAN CANDIDATEN, als bedoeld in artikel 51 der Kieswet en artikel 10 der Gemeentewet, welke opgaven moeten in houden den naam, de voorletters en de woon plaats van den candidaat. Formulieren voor de opgaven zyn van 12 Juni 1917 tot en met den dag der verkiezing ter secretarie kosleloos verkrijgbaar. Op die formu lieren is vermeld het voor de eandidaatstelling vereischle aantal handteekeningen van kiezers bevoegd tot deelneming aan deze verkiezing. De inlevering der opgaven moet geschieden persoonlijk door één of meer der personen, die de opgave hebben onderteekend. De candidaat kan daarbij tegenwoordig zijn. Van de inlevering wordt een bewys van ontvangst afgegeven De Burgemeester brengt hierbij in herinnering artikel 151 der Kieswet, luidende als volgt: Hij, die eene opgave, als bedoeld in artikel 51 inlevert, wetende dat zij is voorzien van hand teekeningen van personen, die niet bevoegd zyn tot deelneming aan de verkiezing, waarvoor de inlevering geschiedt, terwyl zonder die hand teekeningen geen voldoend aantal voor een wettige opgave zou overblijven, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste DRIE MAANDEN of eene geldboete van ten hoogste HONDERD TWINTIG GULDEN. Met gelyke straf wordt gestraft hij, die wetende dat hij niet bevoegd is tot deelneming aan de verkiezing, eene voor die verkiezing ter inleve ring bestemde opgave, bedoeld bij artikel 51, heeft onderteekend. Middelharnis, 6 Juni 1917. De Burgemeester voornoemd, C. KOLFF Sr. L.B. HlUÜKLIIAltMS' De buslictningen io deze gemeente hebben als volgt plaats: Richting Flakkee. Richting R.dam. 4,15/5,16 4,15/5,16 9,- 8,20 3,25 11,30 7,15 2,50 6,45 Den beer Wisse, assistent-stationschef der R. T. M. te Crooswyk is benoemd tot stati onschef alhier. De in de Geref. Kerk gehouden collecte voor de zending bracht op de som van f 46,75. Maandag had de huisvrouw van J. K. het ongeluk een ketel kokend water over haar beenen te krijgen, waardoor zij ernstige brandwonden bekwam. Zondagavond werd door tot nog toe onbekend gebleven personen een winkelruit stukgeslagen van den winkel van den beer L. Buurveld alhier. Door den heer D. de Haas is onderhands aangekocht de nieu w gebou wde villa, staande aan de Schoolstraat, vorige eigenaar de heer KI. Vermaas, en door den heer J. Koudyzer een woonhuis, staande aan den Achterweg eigenaar de heer A. A. Zoon. De timmerman A. Krijger werd onder zy'n werkzaamheden dooreen vallende beitel bloedend aan zijn hand verwond. Heden werden weer eenige balen ce ment voor de werkzaamheden aan ue H.B.S. zoo hoog noodig, aangevoerd. Door den heer A. Reevers is met goed gevolg examen afgelegd voor gemeente- Amhtenaar ter Secretarie. De beer A. P. de Graaff J.Dzn. heeft zyne benoeming tot gezworen van den polder „De Oostplaat Flakkee" niet aange nomen. SOMMELSDIJK- In deze gemeente is bij een winkelier de gasmeter verwijderd wegens overtreding van de voorschriften betreffende de verlichting van winkels. Proces-verbaal is opgemaakt tegen J. d. K. alhier, wegens verduistering van geld. Op-de kiezerslijst 1914/18 komeavoor 657 personen voor de Tweede Kamer der St. Gen.. 657 voor de Prov. Staten en 558 voor den Gemeenteraad. de Geref. Kerk alhier optreden, Ds. Bouma uit Doorn. De garnalenrisschers gingen de vorige week 5 dagen uit. De vangsten bedroegen 40 tot 140 kilo per vaartuig. De geheele vangst werd afgeleverd aan de pellerijen tegen 20 en 30 ct. per kg. Gedurende de maand Mei werden aan het postkantoor alhier behandeld 182tege- grammen, 243 telefonische gesprekken en 24 oproepberichten. Totaal 449 handelingen. De heeren P. D. Holleman en P. B. Crezee zijn Woensdag beiden herkozen tot heemraad van den polder „De Generale Dijkagie van Stellendam." Mej. Rietveld, onderwijzeres aan de bijzondere school alhier, is in gelijke betrek king benoemd te Dubbeldam. Vergadering van den Raad der gemeente Stellendam op Dinsdag 5 Juni 's avonds 7 uur. Ten) gevolge der grondwetsherziening en daaruit volgende ontbinding der Kamers hadden op 5 Juni de candidaat- steilingen plaats voor de honderd leden der 2e Kamer. In 50 districten bracht dit reeds een beslissing: door gemis aan tegencandidaten werd het afgetreden lid herkozen verklaard. Tot ons genoegen behoort tot deze 50 herkozenen ook onze afgevaardigde, de heer Patijn. In tien gemeenten van ons eiland zal dus geen stemming meer gehouden worden. De heer Roodhuyzen vindt in het dis trict Den Briel den heer Braat van de Agrarische partij ot Plattelandersbond tegenover zich. In de 3 gemeenten van Oost-Flakkee moet dus gestemd worden. Wij wekken alle kiezers te Ooltgens- plaat, Den Bommel en Stad aan 't Haring vliet ten zeerste op hun stem uit te brengen op ROODHUYZEN. Het gaat thans om de Grondwetsher ziening in zake Algemeen Kiesrecht en Onderwijs, wier oplossing in den voor gestelden zin door de overgroote meer derheid van het volk wordt verlangd. Andere elementen in den strijd te brengen is ontijdig, vertroebelt den toe stand en leidt thans in geen geval tot het doel, waarvoor men een protest candidaat heeft gesteld. Nader vernemen we nog, dat voor Zierikzee wel een candidatenlijst der Agrariërs juist was volteekend, doch om ons onbekende oorzaken of beweegrede nen niet is ingezonden. In de 50 districten, waar stemming gehouden moet worden op 15 Junia.s., gaat de strijd tusschen het aftredend lid en een Agrariër, een Christen-socialist, een S. D. P.er, een tegenstander der Grondwetsherziening of een lid der A lgemeene staatspartij. Deze oppositie vormt dus wel een allegaartje, waarvan weinig succes te verwachten is. MILITAIREN die de „VOORUIT!" ook wederom de volgende 3 maanden wensehen te ontvangen, gelieven vóór 16 Juni o,s. weder f 0,15 te zenden. DE UITGEEFSTER. Aan M. Groenendijk is onderhands verkocht het huis aan de Oranjeboomstraat, thans bewoond door M. van der'Veer. Tot de openbare lagere school alhier zy'n 1 Juni jl. 24 kinderen toegelaten. Op Zondag 17 Juni a.s. vm. 9,45 ure, zal voor de Vrijz. Herv. optreden, Ds. 0. E. Hooijkaas, Rem. Predikant te Rotterdam, in de zaal van den heer S. van Leeuwen, aan den Langeweg alhier. DIRKSLAND. Woensdagavond hadC. v.L. het ongeluk toen hy over de plank aan het Kromme Pad wilde fietsen in de sloot te recht te komeB. Op de paardenmarkt alhier werden aangevoerd 96 paarden, 8 hitten en 8 veulens. Alhoewel er veel volk was, was de handel 5 slap. Gebrek aan gras moet een der hoofdoorzaken zijn. Bij publicatie is bekend gemaakt, dat zy, die kaarsen of schemerlichten verlangen, zich daartoe op Maandag, den llen Juni des avonds van zes tot tien uur op het Gemeentehuis kunnen aanmelden. Zii, die geen lichtgas hebben, zullen voor de distributie van kaarsen en schemerlichten het eerst in aanmerking komen. De prijzen zyn: voor kaarsen in pakken van 300 gram 50 ct., voor de schemerlichten 12 stuks in een doos 50 ct. HERRINGEN- Op bon no. 4 is deze week verkrijgbaar gesteld rijst, tevens zal van gemeentewege op bons verkrijgbaar worden gesteld kaarsen en schemerlichten, waarvoor ter secretarie van de benoodigde hoeveelheid tot 1 Aug. aangifte heeft plaats gehad. Dit jaar zyn aan de beurt van perio dieke aftreding als raadsleden de Heeren J. den Boer, A. Mans en L. van der Velde Jr. De verkiezing zal plaats hebben op Dinsdag 26 Juni a.s. Op de kiezerslijst 1914/1918 staan ver meld 162 kiezers voor leden der Tweede Kamer en Prov. Staten en 145 kiezers voor leden van den Gemeenteraad. Jl. Zondagavond omstreeks 10 uur waren alhier in ZW. richting luchtverschijn sels zichtbaar hetwelk bestond uit vuur stralen en vuurballen hetwelk een prachtig gezicht opleverde. STELLENDAM. Zondag 10 Juni a.s. zal in Aanwezig alle leden. Voorzitter de Burge meester. Nadat de vergadering op de gebruikelijke wijze is geopend, worden de notulen gelezen en na een kleine opmerking van den Heer Keyzer goedgekeurd. Ingekomen stukken: Van de Vereeniging van B. en S. van Goeree en Overflakkee een schrijven, waarin verzocht wordt adheasie te betuigen aan een door deze vereeniging aan Z. E. den Minister van Waterstaat verzonden adres inzake voor genomen werken voor den Zeeweg naar Dordrecht, die schadelijk zullen zijn voor het verkeer van ons eiland. Wordt besloten adheasie te betuigen. Van Heeren Ged. Staten de mededeeling, dat de overeenkomst met de Provincie, waarbij deze het onderhoud van de haven op zich neemt tegen een vergoeding door de gemeente St.dam van f 1600 per jaar, weder met 3 jaren kan worden verlengd. Wordt besloten de overeenkomst wed6r aan te gaan. De heer Keijzer zag gaarne, dat het bedrag van f 1600 wat werd verlaagd. De voorzitter meent, dat men tot verlaging niet zal over gaan, doch zal probeeren iets in die richting gedaan te krijgen. Een adres van de Afd. G. en 0. van den B. v. N. 0. met memorie van toelichting, waarin wordt gewezen op de treurige sala rissen der onderwijzers en op de gebieden de noodzakelijkheid der verbetering dier salarissen. B. en W. stellen voor deze zaak in handen te stellen van B. en W. Aldus geschiedt. Ontslagaanvrage tegen 1 Juni door den doodgraver K. Kievit, die deze functie 35 jaar heeft waargenomen. De voorzitter stelt voor dit ontslag eervol te verleenen. De heer Keyzer stelt voor dit niet te doen. Oorzaak dezer ontslagaanvrage is een ge schil tusschen den doodgraver en den ge meente-opzichter. De heer Keyzer wil deze zaak eerst onderzoeken. Ook de heer van Seters is voor onderzoek. De Voorzitter zegt onderzoek toe en deze zaak wordt tot een volgende vergadering aangehouden. De Voorzitter deelt tevens mee, dat hij in bewerking heeft een nieuwe regeling van het begrafenisrecht, waarbij tevens de werk zaamheden van den doodgraver kunnen worden geregeld. Wordt voorlezing gedaan van een adres van J. Quist, straatreiniger, daarbij weder een toelage van f 25,- verzoekende. B. en W. stellen voor afwijzend te beschik ken. Aldus wordt besloten. Volgt voorlezing van een adres van J. W. Lekkerkerker, waarin deze verzoekt te mo gen verbouwen zonder de geeischte borst wering, daar dit hem groote onnoodige kos ten zal besparen. Wordt in handen gesteld van B. en W. Een schrijven van Andr. van Oostenbrug- timmerman alhier, waarin wordt gewe zen op de onbillijkheid gelegen in het feit, dat de Gemeente opzichter bij het bouwen op allerlei manieren afwijkt van de bouw verordening, terwijl aan adressant de ge ringste afwijking wordt verboden. Daardoor ontstaat oneerlijke concurrentie tusschen beiden, daar de eerste op deze manier goed- kooper kan bouwen dan de laatste. Wordt besloten deze zaak in handen te stellen van B. en W. ten einde te onder zoeken wat er van de zaak is. Vervolgens worden leden en voorzitters aangewezen voor de stembureaux. Voor den Gemeenteraad worden benoemd tot leden de Heeren van Seters, Roon en Nagtegaal tot voorzitter de burgemeester, plaatsvervanger Holleman. Voor de Kamers tot leden: Biemond en Keyzer, tot voorzitter Holleman. Bij de rondvraag bespreekt de heer Holle man het verbod tot zwemmen in de haven. Er is nu nergens in deze gemeente eenige gelegenheid tot zwemmen. Wordt geen beslissing genomen. Wordt de wenschelykheid geopperd den omroeper een nieuw bekken te bezorgen. De lieer van Seters spreekt over de verve loosheid der dokterswoning en meent, dat wat verf daar wel noodig is. De Voorzitter zegt dit juist van middag in de wethouders vergadering besproken te hebben. De heer van Seters heeft het vervolgens over de slechte kolen, die den laatsten keer zyn gedistribueerd en zegt, dat geen kolen beter zyn dan zulke. Hij vraagt of daaraan niets te doen valt. De Voorzitter wil zyn best doen voor betere kolen, doch vreest dat er niet veel aan te doen zal zyn. Niets meer te behandelen zijnde wordt de vergadering gesloten. G9EDKKEEDE. Door de Noordzeevisschers is de vorige week tot f 300 aan versche visch besomd. Door de stilte ia de besom ming lager dan vorige weken. Door schipper W. Tanis van den blazer G. O. 10 is een mijn in de kor gevischt. Tams bracht het gevaarlijke ding mee en gaf het af aan de marineautoriteiten. Van F. den Eerzamen geraakte een koe in de haven. Met behulp van een boot en met medewerking van eenige personen werd het dier op den wal gebracht. Van P. Voogd geraakten twee koeien in de haven, welke met behulp van een aantal personen op den wal weiden gebracht. NIEUWE ToNGE- Het verslag van den toestand der gemeente is tegen betaling der kosten voor een ieder verkrijgbaar. Dinsdag 20 Juni zal er eene verkiezing plaats hebben van 3 leden van den gemeen teraad, wegens periodieke aftreding van A. Dorst, J. Overdorp en A. J. Voordijk, De jongeheer P. Muie is benoemd tot klerk ter Secretarie alhier. Het zoontje van A. H. alhier geraakte aan den Havendijk, bij het bloemenplukken in de sloot en zou zeer- waarschijnlijk ver dronken zijn, indien KI. Kievit niet juist aangekomen was om 't ventje te redden. OUDE TONGE. Het zoontje van W. de Rooi had het ongeluk zich zoodanig te be- zeeren dat geneeskundige hulp moest wor den ingeroepen. Door vertraging in den aanvoer van tarwemeel hadden we van de week het geval dat er een paar dagen bij enkele bakkers geen brood verkrijgbaar was. De vrouw van C. Fyje is Dinsdag morgen weggebracht naar het Zenuwlijders- gesticht te Venrai. STAD AAN 'T HARINGVLIET. Op het bui tenhuisje van den landbouwer J. L. Koert, klom Zondagmorgen D. H., een jongen van 17 jaslr, op het dak om voor de kinderen van zijn broer een nestje uit te halen. Hy had daarbij het ongeluk van boven van het dak te vallen en werd inwendig zwaar ge kneusd opgenomen. Zijn toestand is zorg wekkend, zoodat hij tot heden nog niet vervoerd is kunnen worden. Men heeft thans een begin gemaakt om een stoomgemaal in de Lievevrouwe polder te bouwen. Door de gemeente-politie alhier is proces verbaal opgemaakt tegen A.B. wegens overtreding van de plaatselijke politiever ordening. Op het telefoonkantoor alhier zijn de vorige maand behandeld 64 telegrammen, 134 gesprekken en 40 telephoonoproepbe- richten. De collecte voor de zending, op den eersten Piuksterdag in de Ned. Herv. Kerk gehouden, heeft opgebracht de som van ƒ22,10. Aan den Molendijk alhier had P. H., die met zyn fiets wat kort aan den kant reed, het ongeluk van den dijk af te gera ken en met zijn fiets in de kreek terecht te komen. Behalve het onaangename van een nat pak, liep dit ongeval zonder verdere ongelukken af. Op het gors alhier was de hit van J. v. S. in een sloot geraakt, waaruit het dier zichzelven niet kon redden. Met ver eende krachten van toegeschoten hulp ge lukte het 't paardje uit zijn neteligen en gevaarlijken toestand te redden. Onze vroegere dorpsgenoot, de heer G. Esselink, thans werkzaam ter Secretarie te Delfzijl, slaagde dezer dagen bij het. examen ter verkrijging van het diploma als secretaris. De maand Juni, In deze zesde maand van het jaar bereikt de zon voor ons haar boogsten stand en kunnen we het licht langer dan in eenige andere maand genieten. Volgens den tegen- woordigen klokketyd verdwijnt haar licht eerst te 10 uur, om dit tot den een-en- twintigsten dezer maand zelfs tot half elf waar te nemen. Gelukkig is dan weinig of geen kunstlicht noodig. De maand Juni mag wel haar best doen den naam van zomer maand te handhaven, want haar voorgang ster heeft ons by zon en warmte eigenlijk reeds den zomer gebracht. In dit voorjaar

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1917 | | pagina 5