Binnenland. zijn aankomst stellig van niet minder be lang is dan die van Mechanot en Lenlu. Zijn invloed ia zeer groot en bij en Kerenski staan, wat hun denkbeelden betreft, zeer dicht by eikaar. Het is zeer belangrijk, welk standpunt Rubanowitsj tegenover de confe rentie te Stockholm inneemt en hoe hu en zyn aanhangers over de kwestie vau voort zetting van den oorlog denken. Rubanowitsj zeide in het interview het volgende: De meerderheid der Duitsche socialisten komt in 't geheel niet in aanmerking. Deze lieden zyn zoo nauw met de Duitsche regeering verbonden, dat zij thans niet in staat zyn, vrij en onafhankelijk te aandelen. Natuurlijk gaat het niet om een formeele overeenkomst tusschen Scheidemann en de regeering, maar de geheele opvatting, welke de Scheidemann-groep thans over den oor log heeft, spreekt duidelijk genoeg. Neen, er kan slechts sprake van de minderheid zyn, maar zelfs van deze hoor ik slechts woorden en zie ik geen daden..." .Welke daden vergt u en uw party dan van deze heeren van de minderheid?" vroeg de interviewer. „Wy sehryven den Duitschen sociaal democraten geen program voor. Wy weten en begrijpen zeer goed, dat de geheele eco nomische en sociaal politieke structuur van Duitschland geheel anders is dan die vaB Rusland. Maar wanneer men over daden spreekt, dan spreekt men over den wil tot daden. Maar dit is het juist, wat ik by de minderheid mis. Rubanowitsj wilde zich niet nader over de conferentie te Stockholm uitlaten, voor dat hi; in Rusland met zyn partygenooten had gesproken. Hij behandelde echter uit voerig de taak, die op de regeering en den arbeidsraad te Petrograd rust. Uit zyn ver klaringen kon de interviewer opmaken, dat by aan de conferentie niet de minste poli tieke waarde heêbt en dat hy zelfs niet wenscht, er eenig belang aan te hechten. ,De oorlog", vervolgde Rubanowitsj, moet voortgezet worden, totdat Duitschland in zulk een toestand is gekomen, dat het pro letariaat, de sociaal-democratische minder heid, den wil tot daden voelt, waarvan ik zooeven gesproken heb. In verbind hiermee zie ik een tweeledige taak voor het nieuwe Ruslandle. binnen- landsche orde, een diep, bewuste, moreele discipline en 2e. een versterking der defen sieve kracht van het leger. Ik ben het nog altijd eens met Jaurès, die gezegd heeft: „Da taak van ieder volk is het, zijn vryheid te consolideeren. Maar juist daarom moet het volk zichzelf toebe- hooren niet aan een ander; daarom moet het in staat zijn, zijn grenzen te verdedigen." Wat Jaurès over Frankrijk gezegd heeft, geldt thans ook voor Rusland. Wy kunnen onze vryheid slechts verdedigen door onze grenzen te beschermen. Daarom is zulk een versterking van het leger noodig, dat geheel Duitschland angst krygt voor dit vrye volk. En dan komt het oogenblik, waarop de minderheid handelen kan". Hiemee eindigde het interview en de interview voegde er het volgende aan toe „Beschouwt men thans de woorden van Rubanowitsj te zamen met de verklaringen van Vandervelde en herinnert men zich 't standpunt der Fransche socialisten ten op zichte van de conferentie, dan begint men te gelooven, dat de conferentie niets wordt, in ieder geval niet aan het oorspronkelijk doel zal beantwoorden. Onlusten. Te Chaux de Fonds in Fransch Zwitserland zyn hevige onlusten uitgebroken, waarbij socialistische betoogers met troepen slaags zyn geraakt en zware klappen zyn gevallen. Het begon Zaterdagnacht met de bevrijding door de socialisten van Graber, redacteur van de Sentinelle en lid van den nationalen raad, uit de gevangenis, waar hy 8 dagen moest zitten. Het gebouw werd bestormd, Graber, aanvankelijk tegen zijn zin bevrijd en naar zyn woning teruggebracht. Zondags werd een regiment infanterie met ruiterij naar de stad gezonden om de orde te herstellen en 's avonds kwam het tot gevechten met deze troepen, die de socia listen het houden van een vergadering in de Temple franyais trachtte te beletten. Zy werden echter door de menigte overmand en moesten het veld ruimen. Graber hield ter vergadering een zeer felle Tede. Na afloop werd een optocht gevormd, die door de inmiddels versterkte troepeD werd uiteengeslagen. Thans wordt Chaux de Fonds door 5000 soldaten bewaakt. Volgens de Sentinelle hebben de werklie den een comité van verweer gevormd en dreigen met een algemeens staking. Er zyn 80 personen in hechtenis geno men; waar Graber zit weet men niet. De behandeling van Britsche krijgsgevangenen. In het Hoogerhuis zei lord Newton, assis tent-ondersecretaris voor Buitenlandsche Za ken, in antwoord op een vraag: Het gebruik van politiehonden in de Duitsche gevangen kampen en andere dergelijke voorvallen worden zorgvuldig genoteerd en wanneer 't juiste oogenblik is aangebroken, zullen zy gebruikt worden, om de Duitsche regeering ter verantwoording t,e roepen. (Applaus). In verband met het verblyf van Britsche gevangenen in de vuurzöne, wees Newton op de leugenachtigheid van de verklaringen der Duitsche regeering. In Januari verze kerde zij, dat geen Britsche gevangenen al dus behandeld werden, terwijl in April drie Britsche soldaten ontsnapten, die verklaar den, dat honderden Britsche gevangenen niet alleen zeer dicht by het front waren, maar dat zy daar sinds November waren geweest. Terwyl dus de Duitsche regeering op huichelachtige manier tegen de behan deling van onze gevangenen protesteerde, behandelde zy de gevangenen oueindigd veel slechter, terwyl zy de feiten verborgen hield. De Britsche gevaDgenen werden hardvochtig en ruw behandeld en kregen ternauwernood voldoende voedsel, om in leven te blijven. De regeering had om nadere inlichtingen verzocht en als bleek, dat deze mannen nog in denzelfden toestand verkeeroen, hoopte hy, dat het oorlogskabinet niet zou aarzelen drastische maatregelen te nemen. Groote veenbrand in Drente. In de omgeving van Emmercompascuum woedde Maandag een geweldige veenbrand, die zich uitstrekte over Valthermond, Weer- dingermond, Emmercompascuum enEmmer- erfscheidenveen. Meer dan vyftig huizen zyn door den brand vernield: te Valther mond 24 woningen. Groote hoeveelheden turf gingen verloren, de verbindingswegen zyn onbegaanbaar. Schoolkinderen, uit Val thermond, die te Coevorden school gaan, konden niet naar hun woonplaats terug- keeren. De brand is op twee plaatsen in het veen ontstaan, op één plaats zeker, op een andere plaats waarschijnlijk door vonken uit een baggermachine. Door den krachtigen, drogen Oostenwind breidde het vuur zich snel uit. Naar schatting hebben 2 a 300 gezinnen in Emmercompascuum hun huisraad uit de woningen gehaald en op schepen en ge deeltelijk ook in den grond in veiligheid gebracht. Vier menschen omgekomen? Vier dorpen aangetast. EMMEN, 21 Mei. In het veen is hedenmorgen ean groote brand uitgebroken, ontstaan door de vonken uit baggermachines. Aangewakkerd door den sterken Oostenwind, heeft de brand thans reeds reusachtige afmetingen aangenomen en zal nog grooter worden, indien de wind niet spoedig gaat liggen. Geheele uitgestrekt heden staan in brand. Boven de velden hangt een zware rook. Het Emmer en Weerdin- ger-veen staan eveneens voor een groot deel in brand. Veel turf is verloren gegaan en ook de woningen worden er bedreigd. Weer- dinge is door de hitte en rook niet te be reiken. Drie schepen zijn verbrand. De men schen trachten hun huisraad te redden. Ook Valthermond staat in brand. Dertien wonin gen zyn reeds in de asch gelegd, terwyl een vijftal nog in brand staat. Twee kinderen zyn verbrand en ook een oude vrouw wordt vermist. De brand woedt over het uitge strekte gebied nog hevig voort. EMMER-GOMPASCUUM, 21 Mei. Den geheelen dag woedt een groote veen brand in den omtrek, waardoor reeds enkele woningen en groote hoeveelheden turf en bagger in vlammen zyn opgegaan. De brand is op twee plaatsen in het veen ontstaan, op één plaats zeker, op een andere plaats waarschynlyk door vonken uit een bagger machine. Door den krachtigen, drogen Oos tenwind breidde het vuur zich snel uit, zoo dat thans (Maandagavond) op meer dan een uur afstand van de plaats van ontstaan het vuur woedl. Door de zware rookkolommen, welke overal opstijgen, is het niet mogelijk op het oogenblik maar eenigszins een juist overzicht van den brand te krygen, welke zich nog steeds uitbreidt. Naar schatting hebben 2 a 300 gezinnen hun huisraad uit da woningen gehaald en op schepen gedeel telijk ook in den grond in veiligheid gebracht. Uit de nabijgelegen plaatsen Valthermond en Nieuw Weerdinge worden ook veenbran den gemeld. EMMEN, 21 Mei. In de omgeving van Emmer-Compascuum woedt op het oogen blik een geweldige veenbrand, die zich uit strekt over Valthermond, Weerdingermond, Emmer Compascuum en Emmererfscheiden- veen. Meer dan vyftig huizen zyn door den brand vernield. Te Valthermond brandden 24 woningen af. Groote hoeveelheden turf gaan verloren. De verbindingswegen zyn onbegaanbaar. De schoolkinderen uit Valther mond, die te Coevorden school gaan, konden niet naar hun woonplaats terugkeeren. Volgees geruchten zouden drie kinderen zyn omgekomen, doch hieromtrent was nog geen zekerheid te verkrijgen. De veenbrand in Drente. DE OMGANG VAN DEN BRAND. Het terrein waarop de brand woedt, is een grillige veelhoek met een omtrek van 40 A 50 kilometer. Door dezen grooten omvang en mede doordat de zware, ver stikkende blauwiggele turfdampen nog steeds uit den grond opstijgen, is het voor de autoriteiten ontzaglijk moeilijk een over zicht te krygen van dezen brand, die voor Drente een groote ramp beteekent en als de wind niet gaat liggen, een nog grooter ramp dreigt te worden. Vooral is het moeilyk DE OORZAAK op te sporen. Het is zelfs zeer onwaarschijn lijk, dat men haar ooit zal vinden. Zooals bekend is, wordt de brand toege schreven aan het vallen van vonken uit een baggermachine op den drogen veen grond. Het staat evenwel vast, dat de brand op meer dan één plaats tegelijk is uitge broken en dat maakt de zaak bedenkelijk. Wy hebben dan ook door bevoegde per sonen vermoedens hooren uitspreken over onvoorzichtigheid van werklieden by het stoken van koffievuuitjes en zelfs erger vermoedens werden uitgesproken, in ver band met den geest van ontevredenheid, welke den laatsten tijd heerscht onder de werklieden, die nochtans, zoo voegde men er by, loonen van 40 tot 60 gulden per week verdienen 1 Intusschen, ook wordt het onverantwoordelijk genoemd, dat de bagger machines bij een wind en droogte als van Maandag, mochten werken. De vonkenvan- gers van ijzer netwerk, waarvan deze machines zijn voorzien, hebben al vaker gebleken, niet te voldoen. DE SNELHEID, waarmee een veenbrand zich uitbreidt, is ongeloofelyk. Zijn verloop is even snel als zonderling. Als een vonkje opgenomen wordt door den wind en ergens verder neerkomt, zet het op die plek een cirkeltje van den veengrond in brand; een van de tongen die dan ontstaan, lekt gretig verder en er ontwikkelt zich een breede vuurader, die met een snelheid van kilometers in het uur voortvloeit, tot hij zich ergens in takken splitst, en, soms weldra uitbluscht, maar soms zich haastig verbreedt en fel voort- schroeit. De ontzettende droogte heeft er 't hare toe bijgedragen om dezen veenbrand zulk een ontzettenden omvang te geven. Een drukkende, verstikkende rook hangt over de dorpen. Als de wind niet gaat liggen, zoo voorspelt men, kan de brand NOG WEKEN DUREN. Groote oppervlakten kostelijke turf, in totaal een hoeveelheid, waarvan tientallen millioenen turven hadden kunnen worden gemaakt (wij hoorden schatten ongeveer 40 millioen K.G.), zijn verbrand. En steeds vreet het vuur verder venijnig en "fel, gele en bruine plekken achterlatenden de droge wind blaast de fijne asch van de vlokkige turf, (de molm of „darg", die boven ligt,) weg, zoodat steeds weer het vuur bloot komt en de gevaarlijke vonken verder waaien, nieuw onheil stichtend, Vreeselijk zijn de VERHALEN VAN DE VLUCHTELINGEN die overrompeld zijn door het vuur, dat plotseling de venen in gloed en walm kwam zetten. Onwillekeurig moesten wy aan die andere ramp denken, die verleden jaar Noord-Holland trof, toen we de ongelukkigen van hun rampspoed hoorden vertellen. Ook zij werden verrast, raapten in hun verbijs tering het beetje huisraad, dat zy konden meenemen, bijeen en ijlden er vandoor, soms aan drie zyden omringd door het vuur Zoo zag men in een van de plaatsjes een vrouw achter een zandhoop verdwijnen, zoe kend naar een uitgang uit het vuur en on middellijk rolde een zware wolk over haar heen. Men zag haar niet meer terug en van daag was men naar haar aan 't dreggen Anderen sprongen eerst in het water en, doornat, vluchtte zy dwars door de heete asch. Van dergelijke afgrijselijke verhalen, die natuurlyk moeilijk te controleeren zyn, doen er meer de ronde. Het vreeselijkste was het lot van den Groningschen schipper Yldert Brands, die, zooals we reeds meldden, te Valthermond met gezin en al omkwam. Gistermiddag was men het voordeel van 't schip, dat in brand stond, aan het stuk- hakken. Men haalde er verkoolde lichaams- deelen uit, die naar de begraafplaats werden gebracht. Ook elders in het veen zijn ver koolde lijken gevonden; sommigen spraken van achttien in totaalanderen zelfs van 25. Maar met zekerheid kon men ons dit nog niet bevestigen. Het lokaaltreintje tusschen Ceevorden en Stadskanaal had het vandaag den heelen dag druk door de vele bewoners uit den omtrek, die naar de plaatsen togen, waar de brand 't felst woedt: Valthe en Valthers- mond, waar een zeventigtal huizen zyn af gebrand. Langzaam zyn ze door de aan- kruipeDde vlammen geroosterd, totdat er niets van over bleef dan grauwe, rookende ruïnes. De bewoners van deze huizen zijn in den regel niet of VEEL TE LAAG VERZEKERD: de verzekeringsmaatschappijen schijnen het gevaar, dat deze huizen steeds bedreigt, al eerder te hebben ingezien. De walm stijgt hier en daar meer dan honderd meter omhoog: bij Valthe reikt de brand tot aan de spoorlijn; Maandagavond, toen hy het hevigst was, werd het er donker van in den trein en de tram, die nu en dan zelfs moesten ophouden doordat de conduc teurs niets voor zich uit konden zien. Hier en daar langs den weg waren man nen bezig, greppels rondom te huizen te delven, en die met zand vol te werpen om de HUIZEN TE REDDEN. Aan de spoorbaan zaten kleine gezinnen in de hitte neergehurkt naast hun beetje geredde huisraad; weemoedig wreef een geitje zijn kop langs de knie van zyn som ber starenden baas; een vrouwtje geneerde zich, omdat ze zoo midden op straat zat met 'r meubeltjes, en zwaaide, overmoedig van verlegenheid, tegen de nieuwsgierige kykers in den traag voorbygaandeti trein.... Het ergst is Valthermond getroffen; het huizengroepje, dat gelegen is aan het water van gelijken naam. Hier zijn ongeveer 80 huizen verbrand, gedeeltelijk MET DEN GROND GELIJK GEMAAKT. Van sommige huizen staat niets anders meer overeind dan een stukje muur; de steenen en de overblijfselen van huis en huisraad zijn op raadselachtige wyze in den grond verdwenen. Het zag er uit als na een bombardement. Deze indruk werd nog verhoogd door den zwaren rook die verder doordringen dan tot Valthermond onmogelijk maakte. De bewoners hier hadden, wat zy van hun huisraad hadden gered, op de schepen gebracht, die, ten getale van ongeveer twin tig, in de „Mond" lagen; de vluchtelingen zelve, mannen, vrouwen en kinderen, lagen aan den kant te wachten, wat het noodlot hun verder zou brengen. Zoo noodig waren zy van plan, nog verder weg te trekken naar veiliger plaats. DE FAMILIE ROELSMA OMGEKOMEN. In het verbrande schip van schipper Roelsma werden de lijken van verkoolde kinderen en menschen gevonden. Man, vrouw en zeven kinderen zijn in de vlam men omgekomen. Honderden personen heb ben zware brandwonden opgeloopen, de een aan het been, de ander aan gezicht en derden aan de ledematen. De schade is zeer groot en by benadering niet te schatten. In het veen werden 2 verkoolde kinderlijkjes gevonden. De arme schaapjes waren hun vader, die op het veld arbeidde, tegemoet gegaan en waren onderweg jammerlijk om gekomen. Duitsche smokkelaar doodgeschoten. VENLO. Drie Duitschesmokkelaars tracht ten uit het gevangenkamp „Arsenaal" alhier te ontvluchten. Eén hunner wilde overeen muur klimmen en werd getioffen dooreen schot van den schildwacht, dat hem op slag doodde. De twee anderen werden achter volgd en ingehaald en moesten in een hevige worsteling worden overmeesterd. De wijze, waarop de Pruisische smokke laars zich hier gedragen, wekt groote erger nis. Terwyl zij uitgehonderd hier komen om wat behoorlijk voedsel te krygen, kunnen zy hun gewoon geschimp op de Hollanders niet eens inhouden. Meermalen hoorde ik, hoe zij op straat voorbijgangers „dumme Hollander" toeriepen. Als militairen of politie hen over de grens brachten of naar de gevangenis te Roermond voerden, dan wisten zij vaak hun gevoelens niet beter te uiten dan door spot en hoon. Dan klonk het nog: „Wir haben die Hollander ja gar nicht nötig, wir haben alles genug", en derge lijke. Den laatsten tijd werden de aangehou den Pruisen voorloopig alhier in verzekerde bewaring gebracht, omdat te Roermond geen plaats meer was. En in plaats van zich behoorlijk te gedragen, wisten zij niets beters te doen dan lawaai te maken en de militaire bewaking te prikkelen door pogin gen tot uitbreken, enz. Ofschoon hun van overheidswege behoorlijke ligging, voeding en verpleging verstrekt werd, zóó als tal van menschen hier en elders het nooit in hun heele leven hebben, toch was het nooit goed genoeg. Altyd mopperen en aanmati gend optreden. Als Nederlanders zich op die wyze in Pruisen gedroegen, zou zeker niet zooveel consideratie met hen gebruikt worden. Moedige redding. 's-GRAVENHAGE. Een koene reddingsdaad werd verricht door deu rechercheur van politie C. Göbel onder inzonderheid voor hem zeer moeilijke omstandigheden. Een 10-jarige jongen was aan den Zuid wal te water geraakt en reeds zinkende. De rechercheur voornoemd, die tengevolge van een ongeval hem eenigen tyd geleden overkomen op den Loosduinscheweg door het vallen van een telefoonpaal op zyn rechterarm, terwyl hy op een rflwiel reed, dien arm niet voldoende tezijnerbeschikking had, sprong den knaap na en heeft hem met zyn linkerarm als het ware van den grond onder het water opgehaald aan den wal gebracht, waar omstanders deu drenke ling van hem overnamen. De pelrolcumnood. Het Nederlaudsche stoomschip Wieldrecht is van Amerika te IJrauiden binnengekomen met petroleum. Het stoomschip Mijdrecht, eveneens met petroleum, kan weldra ver wacht worden. Van schrik doodgebleven. MEER. De landbouwer R. alhier geraakte bij het vervoer van mest onder de wielen van zyn kar en werd dientengevolge zwaar inwendig gekneusd. Toen zyn vrouw zulks vernam bleef zij vaa schrik dood.

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1917 | | pagina 7