„VOORUIT!" TWEEDE BLAD No. 29. 26 Mei 1917 Officiëele Mededeelingen. Plaatselijk Nieuws. Land- en Tuinbouw. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, Gezien artikel 8 der Distributiewet 1916, HEEFT GOEDGEVONDEN: 10. te verbieden de aflevering en het ver voer van paraffine, tenaij dit geschiedt voor den dienst van leger of vloot, of wel daar toe schriftelijke vergunning is verleend door de Toewijzingscommissie voor kaarsen, sche merlichten en dergelijke; 20. vast te stellen een maximumprijs voor paraffine vaa f 80,— per 100 K.G. netto'. 's-Gravenhage, den 21 Mei 1917. Voor den Minister, De Secretaris Generaal, VERSTEEG. BEKENDMAKINU betreffende bet verbod van vervoer, verkoop en aflevering van lijnzaad. DE MINISTER VAN LANDBOUW, NIJVERHEID EN HANDEL, Gezien artikel 8 der Distributiewet 1916. HEEFT GOEDGEVONDEN: vast te stellen de navolgende Distributie regeling voor lijnzaad. Art. I. Het is verboden lijnzaad te ver voeren, te verkoopen, of af te leveren. Art. II. Van het verbod in artikel I gesteld kan dispensatie worden verleend door de Rijkscommissie van Toezicht op de Vlas- vereeniging, gevestigd Korte Voorhout 13, 's-Gravenhage, welke Commissie aan deze dispensatievoorwaard'-n kan verbinden. 's-Gravenhage, 21 Mei 1917. Voor den Minister, De Secretaris-Generaal, VERSTEEG. VORDERING VAN WOL TEN BEHOEVE VAN HET LEGER. De Burgemeester van MIDDELHARNIS, Gezien de artt. 4, 5 en 32 der Inkwartieringswet van 14 September 1866 (Staatsblad no. 138), gewijzigd bij de wetten van 29 Maart 1877 (Staatsblad no. 53), 15 April 1886 (Staatsblad no. 64), io Mei 1890 (Staats blad no. 83) en 22 Juli 1899 (Staatsblad no. 175); GELAST aan de in deze gemeente wonende houders van scha pen, ten behoeve van het leger te leveren, alle in- landsche wol, welke bij de scheer van dit jaar is of wordt verkregen, welke levering! moet geschieden op een nader bekend te maken tijdstip en plaats, en zulks tegen de schadeloosstelling, krachtens de wet toege kend. Door deze vordering is de vrije handel in inland- sche wol uitgesloten. Wordt in strijd hiermede ge handeld, dan zal niettemin bij het bepalen van de schadeloosstelling geen rekening kunnen worden ge houden met den prys, door de opkoópers voor de wol betaald. Bezwaren tegen het bedrag der schadeloosstelling, dat in verband met de kwaliteit der wol wordt be paald, kunnen worden ingediend bij den Commissaris der Koningin in de provincie. Voor de afgeleverde wol wordt een bon afgegeven. Die eigendunkelijk nalaat of weigert geheel of gedeeltelijk te voldoen aan de vorderingen, hem krachtens de wet op de inkwartieringen enz. gedaan, of deze voldoening verhindert of belemmert, wordt gestraft met een geldboete van ten minste vijftig cents en ten hoogste vijf en zeventig gulden (art. 41 der Inkwartieringswet). Onder belemmering van de vordering wordt ook verstaan het in zoodanigen toe stand ter levering aanbieden van de wol, dat deze niet kan worden aangenomen. Daarom zij men in dachtig, dat de wol droog en in goede conditie moet zijn. Houders van slechts enkele schapen, die gewoon zijn de wol zelf te verwerken tot goederen voor eigen gebruik en dit thans ook wenschen te doen, kunnen aan den Burgemeester schriftelijk aanvragen om de wol van ten hoogste twee schapen voor dat doel te behouden. Van den uitslag van het te houden onder zoek zal afnangen, of daartoe vergunni gzal worden verleend. Middelharnis, 23 Mei 1917. De Burgemeester voornoemd, ULBO J. MIJS. Door de Vereemging van Burgemeesters en Secretarissen op Overflakkee en Goede reede werd het volgend schrijven gezoHden aan Z. Ex. den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid. W aterwog-Dord recht. Bjj deze hebben wjj de eer u mede te deelen, dat onze Vereeniging, kennis geno men hebbende van het ontwerp van wet betreffende bet maken van een Waterweg van Dordrecht naar zee met bijbehoorende memorie van Toelichting, het zich tot een plicht acht het volgende onder de aandacht van uwe Exellentie te brengen, met beleefd verzoek ook de beide Kamers der Staten- Generaal met den inhoud dezes in kennis te stellen. In de genoemde memorie van Toelichting dan wordt op pag. 7 gezegd „Voorts zal het gewenscht zijn om 1°. den mond van het Spui eenigermate te beteugelen, gepaard met een vastleggen van den bodem, ten einde te voorkomen, dat het Spui te veel ebwater zou kunnen afvoeren. „2°. het Beerengat aan de zijde van het Spui af te sluiten, zoodat het alleen nog als vloedkom voor de Oude Maas blijft dienst doen". Wy wenschen hieromtrent op te merken ad. 1°. Door het thans met kracht door het Spui in het Haringvliet vloeiende ebwater wordt de verondieping van het Spui en van de vaargeul in de zoo beruchte zandplaat „de Bieningen" tegeng gaan; vermindering van afvoer van ebwater kan dan ook o.i. niet worden toegelaten, omdat het Spui voor de scheepvaart vau ons eiland onmis baar is. ad. 2°. Afsluiting van het Beerengat zou zijn een ernstig nadeel voor de scheepvaart van O verüakkee en Goedereede op Rotterdam, welke bijna geheel langs dien weg plaats heeft. Afsluiting toch zou het nemen van de route door het Spui tot in de Oude Maas noodzakelijk maken, een omweg van niet minder dan 5 K.M., iets wat tot groot tijd verlies en dus ook schade aanleiding zou geven. De memorie van Toelichting zegt verder op pag. 8: „De waterverbinding tusschen het Scheur en de Botlek kan dus, indien dit noodig mocht blijken, door beteugeling of dichting van de bestaande Noordgeul voldoende worden beperkt". Tegen die beteugeling maken wij bezwaar voor zoover zij de scheepvaart van ons eiland op Rotterdam, die dezelfde is als, welke haar weg door het Beerengat vindt, zou belemmeren. Tegen de dichting moeten wy opkomen, omdat dan die scheepvaart, zich moetende richten door de geul, te graven door de Oostpunt van Rozenburg zich een omweg zou moeten getroosten. Wij spreken het vertrouwen uit, dat met het hierboven aangevoerde rekening zal worden gehouden, te meer waar dit kan geschieden zonder de belangen van den Dortschen Waterweg te schaden, daar im mers de maatregelen, waartegen onzerzijds bezwaar bestaat, blijkens de memorie van Toelichting niet noodzakelijk, doch alleen gewenscht geacht worden. De Vereemging van Burgemeesters en Secre tarissen op Overflakkee en Goedereede, De Secretaris, De Voorzitter, (w.g.)C. ZAAIJER. (w.g.) U. J. MIJS. Rij ksinko mstenbelasting. De aangifte-biljetten moeten binnen 20 dagen na de uitreiking ten kantore van den ontvanger worden terugbezorgd. Men kan kosteloos gebruik maken van de post. Voor dit en het volgende belastingjaar wordt ieder die eene aangifte opzettelijk onjuist of onvolledig doet, gestraft met ge vangenisstraf van ten hoogste zes maanden. Men komt er dus niet af met eene geldboete. Oorlogs winstbelasting De aangifte-biljetten moeten binnen 20 dagen na de uitreiking ten kantore van den ontvanger worden terug bezorgd. Men kan kosteloos gebruik maken van de post. Het biljet moet duidelijk, stellig en zon der voorbehoud naar waarheid zijn ingevuld en onderteekend. Voldoet men hieraan niet, levert men dus zijn biljet in blanco of in 't ge heel niet in, dan wordt de belasting met honderd ten honderd verhoogd. Doet men de aangiften opzettelijk on juist of onvolledig, dan wordt men gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste zes maanden. MIODELIIARNIS- Maandag had de 13-jarige B. Broere het ongeluk met zijn fiets in de kaai te rijden, Door toegeschoten hulp werd hij op het droge gebracht en bewusteloos bü den heer H. J. Brinkman binnengedragen, terwijl geneeskundige hulp werd ingeroepen. Onze vroegere dorpsgenoot de heer H. van Beek, behaalde bij een te Gouda gehouden sportfeest, twee eerste prijzen. B. de Korte Jac.z. uit deze gemeente is aangesteld tot matroos op het vuurschip Terschelling. Aan de heer H. Koster van Wemel- dinge is als laagste inschrijver gegund de onderhoudswerken aan de buitenhaven alhier voor de som van f 6870.— Door eenige ingezetenen dezer ge meente is aan den Raad een verzoek inge diend, om ook in deze gemeente op Zondag de herbergen te doen stuiten. Door stemgerechtigde Ingelanden is tot voorzitter van den polder de Oostplaat Flakkee benoemd de heer C. Kolff G C.Mz. en tot gezworenen de heeren D. Slis en A. P. de Gr.iaff. Door stemgerechtigde Ingelanden is tot voorzitter van den polder de Westplaat Flakkee benoemd de heer A. A. Mys en tot gezworenen de heeren J. Slis en Jao. van der Koogh. Tot gezworene van den polder het Oudeland van Middelharnis is gekozen in de plaats van den heer J. C. van Oostende de heer J. Slis Dz. Op Maandag den 2en Pinksterdag hoopt de zangvereeniging „De Volkszang" deel te nemen aan het te Gouda te houden concours vuor Gemengde- en Mannenkoren. Donderdag overleed de oudste ingeze tene dezer gemeente, de heer A. Koudü'zer in den ouderdom van 99'/j jaar. SOMMELSDIJIL Tot Ontvanger der Regis tratie alhier is benoemd de heer L. M. W. Ledeboer, thans Ontvanger dier zelfde midde len te Raalte (Ov Op de alhier gehouden afslag van het woonhuis aan het Korteweegje alhier, laatst bewoond door Wed. D. Buth, is op f 4300 aangeloopen, terwijl de woning op den Oost- dijk op f 570 eveneens is aangeloopen. Tot doctor in de rechtswetenschap op stellingen is bevorderd mej. G. H. C. Breesnqe geboren alhier, doch thans wonende te 's-Gravenhage. DIRKSLAND. By den heer H. J. Jansen bestaat Zaterdag 26 Mei na 2 uur gelegen heid tot het inwisselen der kolenbons. Bjj publicatie is bekend gemaakt, dat alle mestputten en mestbakken binnen de kom der gemeente moeten zyn opgeruimd en alle achterwegen en sloppen moeien worden opgehoogd en onder de lyn gebracht voor Vrjjdag 1 Juni a.s. Doordat herhaaldelijk de om het jonge plantsoen tot steun aangebrachte oude stukken slang geheel of gedeeltelijk worden doorgesneden, hetgeen vermoedelijk geschied door kinderen, worden ouders en verzorgers uitgenoodigd hunne kinderen op het ver keerde van dergelijke baldadigheid te wijzen en wordt het publiek de bescherming van genoemde voorwerpen aanbevolen. HERRINGEN- De maximum melkprijs is tot nadere regeling vastgesteld op 13 cent per liter voor deze gemeeDle. De gewijzigde kiezerslijst voor de jaren 1914 1918, zooals deze thans luidt blijft, behoudens rechterlijke wijzigingen en schor sing van kracht tot 15 Mei van het volgend jaar. Alhier zijn weder steenkolen gearri veerd, die weder op bons verkrijgbaar wor den gesteld. STELLENDAM- Door de Maatschappij Maas- nymph, directeur de heer Wilton van Reede te Rotterdam, is weder een stoombootdienst ingesteld tusschen Stellendam en Rotterdam. Dinsdagavond kwam de boot in de haven aan. Woensdag begon de dienst. Door het indrukken van een ruitje sneed de heer Bol alhier zich zoodanig in de hand, dat hij zich onder geneeskundige behandeling moest stellen. GOEDËREEDE. Schipper A. Grinwis had het ongeluk een geheele kor met toebehoo- ren te verliezen, wat een schadepost voor hem beteekent van f 350. De heeren De Goede eD van Oosten- brugge van Stellendam hebben op het Haven hoofd alhier een Zondagsschool opgericht. Ruim 40 leerlingen gaven zich reeds op. Zondag a.s. begint het onderwijs. NIEUWE TONGE- Door de Commissaris der Koningin is aan Jan Verolme Jz. een bewijs uitgereikt voor 't berijden van een motorrijwiel. De heer J. P. de Wilde is herbenoemd tot voorzitter van den polder Duivenwaard. Tot gemeente-veldwachter dezer ge meente is benoemd, de heer A.K. Nieuwkerk, thans agent van politie 2e klasse te Breda. Woensdagmorgen was de gasfitter B. A. uit Oude-Tonge bezig een leiding aan te leggen. By het doorboren van de hoofdlei ding ontsnapte er zooveel gas dat genoemde fitter bewusteloos neerviel. Hij werd in de woning van P. Alphen gedragen, waar het gelukte, hem weer bij t® brengen. OUDE TuNGE- Het winkelhuis van L. Kar- dux is onderhands verkocht aan de Been. Op het 2-tal voor predikant by de Ned. Herv. Kerk alhier staan Ds. J. H. Koster te 's-Grevelduin-Capelle en Ds. J. D.deLind van Wijngaarden te Fijenoord, gemeente Rotterdam. Zondag a.s. hoopt in de Ned. Herv. Kerk alhier, op te treden, de WelEerw. Heer v d. Pauw, Godsdienstonderwijzer te Gies- sendam. In de plaats van den heerH.de Haas van Dosser, is diens zoon A. de Haas van Dorsser, benoemd tot Gezworen van den polder het Oudeland. Op het kohier der Honden-Belasting dienst 1917 komeD een 100-tal honden voor. Toen Woensdagmorgen jl. B. Akker- maDS alhier te Nieuwe Tonge bezig was gas aan te leggen, geraakte hij, doordat de hoofdkraan niet was afgesloten, door inade ming van gas bedwelmd, en moest huis waarts gebracht worden. DEN DOMMEL- Op de voordracht voor onderwijzeres aan de le O. L. School alhier zijn geplaatst: No. 1 Mej. Korenneef van Stellendam. No. 2 Mej. Grooteuboer van Melissant. No. 3 Mej. Bal van Bokstel. Had men op verzoek van eenige land bouwers hier den ouden tijd weer ingevoerd, na een proef van 8 dagen is men tot de nieuwe regeling terug gekeerd. Ook op de le openbare en de bijzondere school zijn de schooltijden weer van 9—12 en van li/j tot 3V2 uur. Alleen in de Zuidzy wordt de oude tijd gehandhaafd. Naar wij vernemen heeft de gascom- missie op voorstel van den heer de Winter eene nieuwe regeling voor het gasverbruik aangenomen. Hierdoor zal in de 5 gemeenten voor gelijksoortige woningen een gelijk ge bruik worden toegestaan. Hierbij zullen vooral zy baat hebben, die gewoon waren, zuinig met gas om te gaan. 't Is te hopen dat de directie met dit voorstel accoord zal gaan. Nadat de plaatselijke brandstoffen commissies zyn ontbonden, is eene commissie opgericht voor de gemeenten Ooltgensplaat, den Bommel, Stad en Oude Tonge. In deze commissie hebben zitting de respectievelijke burgemeersters en de directenr der gasfabriek te Oude Tonge. Nader vernemen wjj dat binnen kort steenkolen worden verwacht, die tegen f 1.90 per 80 KG. zullen worden verkocht. 8TAD AAN 'T HARINGVLIET. Onze vroegere dorpsgenoot, de heer Adrs. Goumare Pz. kapitein op den schoener Boreas, werd de vorige week in de Noordzee door de Duit- schers aangevallen. Te midden in den nacht werd het schip, dat eene lading zinkerts vervoerde hetzy door een duikboot hetzij door een torpedojager beschoten. Terwijl de bemanning in de scheepsboot ging, hield het vuren aan, waardoor de kapitein en vier anderen van deepuipage door granaat scherven werden gewond. Voor de vacante betrekking van onder wijzer aan de openb. lag. school alhier hebben zich zes sollicitanten aangemeld. Terwy'l J. T. alhier in het land was om te werken, zakte de man plotseling ineen en was niet meer in staat zich te bewegen, zoodat men genoodzaakt was hem per rijtuig thuis te brengen en terstond geneeskundige hulp in te roepen. Eindelijk zyn voor de maand Mei alhier weder eenige regeeringsartikelen aan gekomen om onder de bevolking te worden gedistribueerd. Naar men verneemt is door de gemeen tepolitie alhier proces-verbaal opgemaakt tegen A. B. wegens overtreding van de motor- en rij wiel wet. Verdient de mol bescherming Bovenstaande vraag wordt ongetwijfeld niet door allen, die zich met bodemcultuur bezighouden, bevestigend beantwoord, en zeker wel het minst door hen, die in het mollenvangen een middel van bestaan vin den. Toch is, sedert het land- en tuinbouw- onderwijs zich meer en meer baan heeft gebroken, de beteekenis van dezen insecten eter meer naar waarde geschat. Het gevolg is dan ook geweest, dat, zoo al niet geheele, toch eenige bescherming Doodig geacht is door de regeering, die in de wet op de die renbescherming opgenomen heeft de bepa ling, dat 't verboden is, op eens anders grond mollen te vaDgen of te dooden zon der schriftelijke machtiging van den Comm. der Koningin en zonder schriftelijke toe stemming of niet in gezelschap van den gebruiker van den grond. Verder, dat nie mand mollen of huiden van mollen ten verkoop in voorraad mag hebbente koop aanbieden, verkoopen of vervoeren, zonder schriftelijke machtiging van den Commis saris der Koningin. Hier treedt dus de re geering op tegen het eigenmachtig jagen der beroepsmollenvangers op eens anders gronden, dus tegen het mollenvangen in't groot, waardoor eenalgeheele verdelging van deze dieren voorkomen kan worden. Dat deze maatregelen hoog noodig waren, bewees de toenemende mollenjacht,alleen uit winst bejag. Deze was, sedert de bontwerkers de huidjes kochten en de mode de mooie vel letjes voor zich opeischte, ontzettend toe genomen. Er wordt zelfs beweerd, dat in geen der Europeesche landen zoo'n sterke vervolging der mollen geconstateerd kan worden, als in ons land. De oorzaak werd gezocht in het feit, dat de Hollandsche huidjes met, de Sehotsche de twijfelachtige eer genoten, op de Londensche markt als de beste te worden beschouwd. De bont werkers en huidenhandelaars te Londen zyn goede afnemers. Hadden voor eenige jaren de mollenvelletjesgeen handelswaarde, dit werd voor een tiental jaren anders. In den eersten tijd van dien opkomenden handel, steeg de prijs wel tot 30 cent per stuk en al wordon zulke hooge prijzen niet meer

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1917 | | pagina 5