99 99 Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Coedereede •alen lakken TWEEDE BLAD IRDEN [Vermelding. I en 2 larnis. lelsdijk. uirnis waarin tevens opg-enomen de „ONZE EILANDEN". Utrecht 1876 notheekbanU. 6% "AANDEEL leverbaar. l74e Jaargang. Zaterdag 19 Mei 1917. No. 28 ;cten. Uitgave der Flakkeesche Boek- en Handelsdrukkerij te M1DDELHARNIS. Officiëele Mededeelingen. LANDSTORM-KEURING. Plaatselijk Nieuws. Land- en Tuinbouw. inderhoofiien [ilen ;il 40 jaar gebruikt. Cent per tl icon. Cent per flacon. ER te Middeiharnis. VRFl'MERIEN EN IE AI.KMAAR. Llelgke atloop is voorge- ■uleren. lOOR HET VEE. k. a 102'/» »/o 't jaar 1921. VAN OUDGAAR- lon* betaalbaar zijn. |n. iwisseling enz. I Ie knmen rente. prijzen hooger. HEKEN. Iiiterc. No. 9. öank- bansport-, 3 3'A °/o |he Bank. uur v.m. uur n.m. VOORUIT! Dit blad verschijnt eiken ZATERDAG. Prijs per kwartaal, franco per post 0,50. Afzonderlijke nummers0,05. Prijs der Advertentiënvan 1—6 regels f 0,60 Iedere regel meer 0,10 Groote letters naar plaatsruimte. Driemaal plaatsing wordt slechts tweemaal berekend. Alle solide Boekhandelaars en Advertentie-Bureaux nemen Advertentiën aan. Berichten van correspondenten en Advertentiën te adresseeren aan de Flakkeesche Boek- en Handelsdrukkerij te Middeiharnis. JAAKKLASSEN 1905 en 1904. De BURGEMEESTER van Middelhabnis brengt ter algemeene kennis, dat de inge schrevenen voorden landstorm der jaarklas sen 1905 en 1901 gelegenheid hebben zich aan e9n keuring te onderwerpen by den keurings- raad, die zitting houdt te Middeiharnis, in de Ambachtsschool, op Donderdag 7 Juni 1917, 's voormiddags 9 uur. Het welbegrepen eigenbelang van de inge- j schrevenen maakt het zeer wenschelyk, dat zij zich voor deze keuring'aanmelden, o.a. omdat zij, ingeval zij ongeschikt mochten blijken, van het inschrijvingsregister worden afgevoerd, wat voor hen van groot belang kan zijD, wanneer tot oproeping van hun jaarklasse mocht worden overgegaan. Wr nacht ten ingeschrevene bij een anderen keuriagsraad het onderzoek te ondergaan, dan kan de Voorzitter van eerstbedoeiden keuringsraad hem daartoe op zijn verzoek toestemming verleenen. De ingeschrevene, die niet voor den keu ringsraad kan verschijnen of bjjdekeuriDg niet ongeschikt is verklaard, heeft bovendien tie gelegenheid een aanvraag welke niet aan een termijn gebonden is aan den Minister van Oorlog te richten om op grond van ziekte of gebreken van bet inschry vings- register te worden afgevoerd. Bii zulk een aanvraag moet worden over gelegd een door twee geneeskundigen afge- gev ;i verklaring; ook kunnen worden over- gelegd twee afzonderlijke verklaringen,elk geteel; ^nd door één geneeskundige. De hand- teekaning van den geneeskundige op de ver klaring moet gelegaliseerd zijn door den burgemeester der gemeente, waar de genees kundige woonplaats heeft. Is de ingeschre vene in het buitenland gevestigd, dan mag de verklaring ook zijn afgegeven door twee personeD, bevoegd tot uitoefening van de geneeskunde in het Ry'k, waar hy gevestigd is. De verklaring moet dan evenzeer behoor lijk gelegaliseerd zijn. Middeiharnis, 14 Mei 1917. De Burgemeester voornoemd, ULBO J. MIJS. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel. Gezien artikel 6 der Distributiewet 1916, verbiedt alle handelingen, die er toe leiden, dat de te velde staande rogge voor een ander doel wordt gebruikt dan voor menschelijk voedsel en met name het maaien van de I onrijpe rogge en het gebruiken van deze als veevoeder. s-Gbavenhaöb, 15 Mei 1917. Be Minister voornoemd, POSTHUMA. MIDDEIHARNIS. Met iDgang van 16 Mei is de conducteur 3e klasse van de Posterijen, de heer J. T. Schelleken» overgeplaatst van hier naar Zwolle. Te IJmuiden ia binnengekomen de vischsloep Albatros, sch. Johs de Waard, met een besomming van /'3600. De werkman J. Albregts had het on geluk onder zijn werkzaamheden te vallen en zijn pols ernstig te bezeeren. Woensdag werd in een volkslogement alhier een persoon aangehouden die zich te Sonsmelsdijk had schuldig gemaakt aan het wegnemen van wasgoed Door A. van Wezel is het woonhuis, staande aan de Spuistraat en door hem zelf bewoond, onderhands aangekocht van den heer D. de Haas. De bestrating van de Spuistraat is af- geloopen. Jammer dat voor enkele vier kante meters steenen te kort waren, zoo dat een klein gedeelte weer met grintaarde moest worden aangevuld. Onze vroegere dorpsgenoot, de WelEd. Heer J. G. M. Vletter, directeur der muziek- vereenitig T.A.V.E.N.CJ. te Loosduinen, be haalde Donderdag bij het gehouden concours, uitgeschreven door den Zuid Hollandschen Bond van Harmonie-fanfarekorpsen te Loos duinen, den eersten prijs en den eereprys in de Afdeeling van uitmuntendheid en den tweeden prijs in den marschwedstrijd. Algemeene vergadering van den Kolen- bond „Ons Belang" te Middeiharnis op Vrijdagavond 11 Mei 1917. Na opening der vergadering en lezing der notulen doet het Bestuur bij monde van den voorzitter eenige mededeelingen. De statuten zijn bij acte van den notaris ter plaatsing aangeboden in de Staatscourant. De kolenerf der firma Slis is aangekocht voor f 5000, een zeer billijken prijs. De helft, dus f2500, blijft als hypotheek er op geve-tigd a 4°/0 'sjaars. De grootte van het erf is ongeveer, van gebouwd en ongebouwd, 1400 M2 of ruim 90Voornsche Roeden. De wederhelft is voorloopig belangeloos voorgeschoten doch kan spoedig voldaan worden uit de leening van hoogstens f 7000 waarvan reeds ongeveer 280 obligaties van f10 per stuk zijn geplaatst. Vooral de leden, maar ook niet-leden, worden uitgenoodigd nog voor een of meer obligaties in te schrijven. De rente is 4% 'sjaars en de aflossing zal geleidelijk bij uitloting geschieden. Hoewel de vereeniging na 1 Jan 1917 is opgericht, zal ze toch door het distribu tiebureau worden erkent over 1917, omdat het betreft een overgenomen zaak vaneen gevestigden handelaar in brandstoffen. Er is een brandstoffencommissie ingesteld voorde gemeenten Middeiharnis, Sommels- dijk en Nieuwe Tonge, waarvan leden zyn de H H. W. Peeman en G. KolffJr. te Middeiharnis, J. Bouwman en P. Kieviet te Soramelsdijk en J. P. de Wilde te Nieuwe Tonge. De heer J. L. Vink voert de administratie te Middeiharnis, T. Buurveld, te Bommels- dijk en J. P. de Wilde te Nieuwe Tor.ge. Spoedig zullen 95 ton steenkolen ontvan gen worden: 43 te Middeiharnis, 34 te Som- melsdyk en 18 te Nieuwe Tonge, tegen prijzen door de distributie bepaald. Ook de kolenbond zal daarvan haar deel in beheer krijgen. Door den kolenbond zijn in Groningen 100 ton (100.000) turven gekocht, die spoe dig aan de leden zullen afgeleverd worden, op nader vast te stellen wijze. Vervolgens wordt het Huishoudelijk Reg lement na voorlezing en toelichting vast gesteld. Het zal met de Statuten worden gedrukt en aan de leden worden uitgereikt. Spoedig kan nu de gelegenheid worden opengesteld de ledenlijst in hot coöperatie- boek te teekenen en dan tegelijk het entree geld van 50 ets (25 ets voor leden, die reeds 25 ets betaald hebben) en het inleggeld van 12.50 te voldoen. Daarna zal begonnen worden met het innen der wekelijksche of maandelijksehe (naar verkiezing) stortingen, waarop dan brandstoffen voor het loopende jaar 1917 worden verstrekt volgens regelen door de brandstoffencommissie voorgeschreven. Dienstpersoneel als bode en opschepper zullen aangesteld worden, als de behoefte dit eischt. De vergadering gesloten zijnde, wordt bij loting de volgorde van aftreding der be stuursleden en commissarissen vastgesteld. SüitlMELbDIJK- Door H. B. alhier is een postduif gevangen welke aan de eene poot een zilveren ringetje droeg gemerkt 2811915, aan het andere pootje bevond zich een gummiringetje. Dinsdag werd bij KL V. alhier eenig waschgoed ontvreemd, door een onbekend persoon. Den anderen dag werd de zaak al spoedig opgehelderd, doordat de politie er in geslaagd was den dader op te sporen. Het bleek een vreemd papierventer te zijn. Op het gemeentehuis alhier werd hij onder verhoor genomen, waarna hem nachtlogies onder den toren werd verstrekt. Donderdag werd hij onder geleide der politie per tram naar elders vervoerd. Donderdag had de zoon van A v. d. D. alhier, terwijl hij op een dak van in afbraak zijnd huis stond, het ongeluk daaraf te vallen, doordat een geheel slechte plank brak, waardoor hij opdestraat terechtkwam. Met eenig letsel bracht hij het er gelukkig goed af. Op de op 16 Mei jl. gehouden veiling in hst Hotel Spee alhier van twee woon huizen van de Erven D. Buth, is koop I ingezet door P. Kastelein voor f4300 koop II ingezet door M. Buth voor f570. Zondag 20 Mei vco. 9,45 ure, zal voor de Vrijz. Hervt optreden, Ds. A. Priester van Heenvliet, in de zaal van den heer S. van Leeuwen, aan den Langenweg alhier. STEI LENDAIL Dinsdagavond, evenöuur, brak bij A. Meijer brand uit in de schuur. In enkele minuten stond deze schuur in lichte laaie. Maar ook de aangrenzende schuur van de Wed. Js. Roon stond in en kele oogenblikken van onder tot boven iD brand, aangewakkerd als hij werd door een stevigen noordwestenwind. Het was één vuurzee. De brandweer deed haar uiterste best om de huizen, die op slechts enkele meters afstand van de brandende massa stonden, te bewaren, wat haar dan ook gelukte, toen de schuren waren neerge haald en de wind, die recht op de huizen stond, draaide. Toch hebben deze woningen, natuurlijk schade gekregen. Doch de brand is geluk kiger afgeloopen, dan men aanvankelijk dacht. Alles was verzekerd. Naar men ons mededeelt, hebben kleine kinderen bij den landbouwer C. L. alhier een paar maal getracht in den mest put een vuurtje te maken, wat..echter tel kens in tijds werd bemerkt en verijdeld. GhEDEUEEDE- De heer C. J. Lodder alhier heeft een paard met veulen verkocht voor den buitengewoon hoogen prijs van f3500, De schippers J. Tanis en C. Lokker verloren de vorige week op de visscherij in de Noordzee beiden een gedeelte van hun zeekor, wat voor hen een aanmerkelijk ver lies is. Door de langdurige droogte hebben vele menschen alhier al groot gebrek aan drink water. Ook voor de tuinen zou een flinke regenbui wel gewenscht zijn. Tengevolge van de duurte der brand stoffen hebben de bakkers het bakloon ge bracht van 6 op 8 cent per brood. Door den brievenbesteller W. E. Over- beeke is alhier een valscbe gulden ontvangen en gedeponeerd. Door den landbouwer D. Lodder wordt een pakhuis ingericht ter herberging van geïnterneerden, die voor hem op het land zullen komen werken. Niettegenstaande de stilte werd dooi den NoordzeevisscherC. L. alhier nog f260,— aan versche viseh besomd. OOLTGENSPLAAT- Mej. S.A.H. van Eek van Middeiharnis is met ingang van Maan dag 21 Mei 1917 aangesteld tot tijdelijk on derwijzeres aan ds eerste openbare school alhier. STAD AAN 'T HARINGVLIET- De Burge meester dezer gemeente maakt bekend, dat de vastgestelde kiezerslijsten met de lijsten van afgevoerden en opgebrachten ter secre tarie ter visie liggen. Naar men verneemt zullen p.m. 25 boomen, ais brandstof hier plaatselijk ge distribueerd worden. De Burgemeester maakt bekend, dat het verslag van den toestand der gemeente verkrijgbaar wordt gesteld. TeDgevolge van de instelling van een brandstoffencommissie voor Oostelijk Flak- kee, n.l. voor Ooltgensplaat, Oude-Tonge, den Bommel en Stad aan 't Haringvliet, is de plaatselijke brandstoffencommissie alhier opgeheven. Eerstgenoemde commissie wordt benoemd door de Burgemeesters dier vier genoemde plaatsen. Dijkgraaf en Gezworens van de polders Oude- en Nieuwe Stad maken bekend, dat de polderrekening gedurende 14 dagen op de Polderkamer alhier ter inzage ligt. Iets over kunstmest. Ofschoon het tijdperk, waarin alleen dier lijke uitwerpselen, hetzij al of niet in ver binding met allerlei soorten van strooisels, tot bemesting dienden, zich van de vroegste tijden tot ver in de negentiende eeuw uit strekt, zou toch eindelijk aan de alleenheer schappij van den stalmest een einde komen. Sedert de wetenschap haar terrein ook begon uit te breiden op landbouwgebied, tengevolge van vele onderzoekingen met betrekking tot het plantenleven, volgden vele ontdek kingen elkander al sneller en sneler op. Het was vooral de omstandigheid, dat dooi de toeneming der bevolking, door de snelle ontwikkeling van het fabriekswezen; door de meerdere eischen, zoowel op stoffelijk als op geestelijk gebied, by alle standen in do maatschappij, ook hoogere eischen aan land- en tuinbouw werden gesteld. Dit alles dwong, om den grond tot meerdere eu betere opbrengsten te dwingen. Hiertoe zou de landbouw scheikundige den grond slag moeten leggen voor een bordeelkundig cultuurbedrijf, Alzoo moest de wetenschap het hare bijbrengen, om land- en tuinbouw te verheffen. Vermeerderde kennis van de krachten der natuur; van de onveranderlijke wetten, onder welker invloed alles groeit en bloeit; van den kringloop der stoffen, hoe ze ontstaan, vergaan en weer het aan-

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1917 | | pagina 9