Binnenland. Burgerlijke Stand. Kerknieuws. Verkoopingen. williger-eenheden, zegt Pétain, zouden later ook gebruikt kunnen worden als uitgangs punt voor de organisatie der aankomende Amerikaaneche legers. De vorming van Amerikaansche vry willigers-afdeelingen zul len twee perioden omvatten: ten eerstede oprichting en uitrusting in Amerika; ten tweede intensieve instructie in Frankrijk. De instructie en de vorming der officieren is in het bijzonder van gewicht. Er moeten heel veel officieren zijn, genoeg voor op zijn minst honderd divisies. Zij moeten vol gens Pétain genomen worden uit het geregelde Amerikaansctie leger of de militie, uit de geregelde soldaten en de jonge man nen, die een zekere mate van opvoeding bezitten. Pétain zegt ten slotte, dat het van het allerhoogste belang is voor de Ver- eenigde Staten terstond een commissaris- generaal te benoemen, die naar Frankrijk moet gaan én alle Amerikaansche pogingen in één richting leiden. BERLIJN, 17 Mei. (Wolff.) In eenige bla den is gemeld, dat de Duitsche regeering voor het in den grond boren van de Lusi- tania een schadevergoeding van 30 millioen mark aan Amerika betaald heeft. De Nord- deutsche Allgemeine Zeitung stelt vast, dat van dit bericht niets waar is. ST. PETERSBURG, 17 Mei (St. P. T. A.) Sommige buitenlaodsche bladen hebben be richt, dat er te Wladiwostok anarchie zou heerschen, die havenen koopwaar bedreigt. Volgens bericht van den commandant van de vesting Wladiwostok zijn die berichten volkomen onjuist. Die toestand in de haven is na het omverwerpen van den ouden regeeringsvorm in tegendeel heel geregeld geweest. In de Adriatische Zee. WEENEN, 17 Mei. (Korr. Bur.) Officieel: In den nacht van 14 op 16 Mei deed een eskader van onze lichte schepen met succes een uitval in de Straat van Otranto, van welke actie een Italiaansche torpedobootjager drie koopvaardijstoomschepen en twintig bewapende wachtschepen het slachtoffer werden. Twee-en-zeventig Engelschen, die op oe wachtschepen dienden zijn gevangen genomen. Op de terugvaart hadden onze schepen zeer verbitterde gevechten te doorstaan met sterkere vijandelijke zee-strijdkrachten, waarbij de vijandelijke macht, die was sa mengesteld uit Eugelsche, Fransche en Italiaansche schepen, aanzienlijke schade opliep. Op twee vijandelijke torpedebootjagers werd brand waargenomen. De actie van vijandelijke duikbooten en vliegers in dat gevecht bleef zonder succes. Daarentegen hielden onze zeevliegtuigen zich kranig en troffen elk met een bom de twee kruisers van den vijand. Ook de vijandelijke duik booten werden met succes bestreden. Onze schepen zijn alle en met slechts geringe verliezen aaa menschenlevens en weinig averij teruggekeerd. In nauwe samenwerking met onze marine heeft een Duitsche duikboot een Engelschen kruiser met vier schoorsteenen in den grond geboord. WEENEN, 17 Mei. (Korresp. Bureau.) Officieel: Aan de Isonzo ontbrandden giste ren, na een betrekkelijk kalman nacht, de gevechten opnieuw zeer hevig. De hoofdaan val van de Italiaansche aanvalsmassa's, die voortdurend versterkingen ontvingen, richtte zich tegen den hoogten-keten ten oosten van het nauwe Isonzo-dal bij Plava en Salcano en tegen onze stellingen voor Görz. Ten noorden van dezen sector werd op den Kuk-berg, zuidoostelijk van Plava, dag en nacht met groote verbittering gestre den. Verdedigers en aanvallers wisselen elk oogenblik de rollen om. Nieuw opgevoerde reserves dwingen de tegenstanders telkens weer tot nieuwe met groote verliezen ge paard gaande aanvallen. Verder zuidelijk in de buurt van den Monte San Gabrielo moesten de vijandelijke regi menten, nadat zij herhaaldelijk vergeefs tegen onze stellingen storm hadden geloo- pen, reeds des middags den aanval opgeven. Niet minder succesvol waren voor ons de gevechten aan de van Görz naar het oosten voerenden straatweg. Ook in die streek werd bijna den geheelen dag om het bezit van onze eerste linies gestreden. Toen de avond daalde, waren onze loopgraven, afgezien van enkele kleine tirailleurs-nesten, grondig gezuiverd. Een bijzondere vermelding verdienen de Weensche landstorm-troepen, die met een kranigen tegenaanval de Emilia-brigade 400 gevangenen afnam. Om het Karst plateau was de vijandelijke infanterie door de voortreffelijke uitwerking van ons geschut tot werkloosheid veroor deeld. Aan het Tiroolsche front onderhielden de Italianen ten zuiden van hetSugana daleen krachtig artillerievuur uitdezwaar-kaliber- kanonnen. WEENEN, 17 Mei. (Korr. Bur.) Uit het oorlogpersk wartier wordt gemeldDe nieu we dag van den tienden Isonzo-slag gaf zijn voorgangers aan heftigheid en verbitterd heid niets toe. Wederom wierpen de Itali anen dichte massa's op onze stellingen en hoewel zy hun inspanning, zoowel wat de infanterie als de artillerie betreft, ongehoord vergroot hadden, konden zij toch niet ver hinderen, dat ook de vyfde dag van den thans woedenden Isonzo-slag geëindigd is met esn volkomen overwinning van de Oostenrjjksch-Hongaarsche wapens. Onze infanterie, die zich in den strijd van man tegen man verre superieur betoonde, heeft zich ook thans weer bewonderenswaardig gedragen. Niet slechts heeft zij de aanstor mende vijand in haar loopgraven met vuur en het blanke wapen outvangen, maar zij brak tevens, door haar offensieven geest meegesleept, uit haar stellingen uit. Even als de vorige dagen probeerden de Italianen ook gisteren weder in den sector tusschen Auzza en het kanaal den linker-sonzo-oever te bereiken. Hun pogingen mislukten en zelfs daar, waar het hem onder de zwaarste offers gelukte zich op een heel klein stuk van het front op dezen Isonzo-oever te neste len, werd hem, door het handig ingrijpen van, onze infanterie iedere verdere uitbrei ding onmogelijk gemaakt. De sectorPiawa Zagore was ook gisteren weer het doel van sterke bestormingen door de Italianen, waar door enkele groepen in een deel van onze loopgraven gebracht werden. Zij werden er echter terstond weer uitgeworpen. Eveneens mislukten herhaalde aanvallen van den vy and op den Monte Santo en den Monte San Gabreli volkomen. Op de heuvels ten oosten van Görz zijn gisteren dank zij de scbitte rende houding en de voorbeeldige samen werking van onze troepen alle pogingen van de Italianen mislukt; niet minder dan tien maal rukten zij te vergeefsch aan. Op de Karthoogvlakte richtte de vijand gisteren ochtend zijn aanvallen opnieuw op den Faiti Hrib. Tot een hei haling kwam het niet, daar onze artillerie, voortreffelijk onder steund door onze vliegers, de opnieuw in stellingen samengetrokken troepenmassa's terughield, zoodat dezen hun loopgraven niet verlaten konden, 's Nachts werd het rustiger. Daarentegen nam in de morgenuren tief geschutvuur in levendigheid toe. Met welk een offensieven geest onze troepen het Isonzo-front verdedigen, blijkt uit het aantal gevangenen, dat zy gemaakt hebben en dat gisteren tot 2000 man, waaronder 50 officieren, gestegen is. Ondanks het on gunstige weer om te vliegen zyn ook giste ren onze vliegers druk bezig geweest. Bij de talrijke gevechten in de lucht heeft de vijand twee vliegtuigen verloren. Bruiloft met droevigen afloop. ALMELO. Ten huize van een fabrieks arbeider te Ny verdal werd een bruilofts partij gevierd. De feestvreugde werd onop houdelijk gestoord door jongelui, die om de woning zwierven, kabaal maakten en het dak met steenen bombardeerden. De vader van de bruid trad naar buiten en vermaande de levenmakers hun baldadigheid te staken, doch aan het verzoek werd niet voldaan en zoodra was de deur niet gesloten of er volgde een herhaling, zoo mogelijk nog versterkt. Dat maakte ten slotte den vader der bruid opgewonden. Hij ging nog eens naar buiten, maar zijn waarschuwende stem klonk nu niet. Hi) greep een spade en wierp die tus schen de rustverstorende jongens met het ongelukkig gevolg, dat het scherpe voor werp den 35-jarigen Bolink in het been trof en een slagader doorsneed. Bolink stortte hevig bloedend neder. Zijn kameraden kwa men hem aanstonds te hulp en bonden met een touw de doorgesneden ader af, waarop geneeskundige hulp werd ingeroepen. Toen de geneesheer verscheen leefde de ongeluk kige nog, maar geneeskundige bijstand mocht niet meer baten: na eenige oogen- blikken stierf Bolink tengevolge van hevig bloedverlies. Het lijk is naar het ziekenhuis te Almelo gezonden, om daar gerechtelijk geschouwd te. worden. Men deelt ons nog mede, dat Bolink onschuldig was aan het burengerucht. De dader is gearresteerd. Ontbinding Staten-Generaal. In parlementaire kringen wordt in het begin van de volgende week het ontbindings- besluit der Staten-Generaal verwacht, waar na in Juni algemeene verkiezingen volgen voor beide Kamers. De bomaanslag op Zierikzee. Thans wordt ook van Engelsche zijde ontkend dat het vliegtuig dat boven -Zierik zee bommen heeft geworpen een Engelsch zou zijn. Zooals men weet is het eveneens van Duitsche zijde reeds ontkend. Nog een slachtoffer van den bomaanslag op Zierikzee 1 De 68-jarige wethouder, de heer Crane, van Zierikzee, is naar de Tel. meldt, te Amsterdam overleden. By den bomaanslag had de heer Crane zich zeer verdienstelijk gemaakt, doch te veel van zijn krachten gevergd. Hü werd dadelijk daarna ongesteld, is naar Amsterdam ver voerd, maar reeds na enkele dagen overleden. Gevaarlijke dronken militairen. Dinsdagavond en nacht was het vrij ff- moerig onder een zeker aantal militairen van het eerste batallon negende regiment infanterie, gelegerd te Vught, nabii 's Her togenbosch. Tachtig hunner zouden den volgenden dag met klein verlof vertrekken. Het scheen dat eenigen hunner hierin aan leiding vonden, om zich aan sterkeu drank te buiten te gaan. Zjj verschaften ook sterken drank aan de wacht, waardooreenigesoldaten dronken zijn geworden en terwijl de sergeant der wacht de posten controleerde, verlieten eenige dronken soldaten, gewapend met hun geweren, het wachtlokaal. Nauwelijks buiten gekomen, vuurde het troepje dronken militairen, op commando: „Vuur!" van een hunner, hun geweren in het wilde af. Zij trokken verder het dorp in, telkens vurende op het herhaald commando van den dronken aanvoerder. Bij de militairen-ziekenzaal ge komen, gaven zij een waar salvo af, waarop de schildwacht voor dat gebouw geplaatst, 2ich haastig in veiligheid moest brengen. Alsnu togen de woestelingen naar het militaire sportterrein aan den Helvoirtschen weg en begonnen daar opnieuw te vuren. Op dat oogenblik kwam de korporaal der wacht, om den schildwacht op het sport terrein af te lossen. In een donkeren nacht dat wilde vuren ziende, was hij verplicht voor de overmacht terug te trekken. Hij begaf zich naar de wacht, rapporteerde een en ander aan den sergeant, waarop deze met de resteerende, niet beschonken soldaten der wacht, er op uittoog om de woestelingen te arresteeren. Door zijn cordaat en overlegd optreden, gelukte het hem de dronken sol daten te omsingelen en in arrest testellen. Naar schatting zijn er ruim 50 schoten gelost, gelukkig echter zonder iemand te raken. Een commissie van militaire autori teiten stalt een onderzoek in. Of de alcohol ook een gevaar kan worden, als demobili satie haar einde nabij is- Kamerverkiezing Den Helder. De stemming op 15 Mei voor een lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal in het kiesdistrict Den Helder (vacature mr. Th. H. de Meester) had het volgende resultaat P. J. Oud (vryz.-dem.) 2264 stemmen. C. Thomassen (soc.-dem.) 2128 stemmen. A. P. Staalman (chr,-dem.) 1993 stemmen. Herstemming moet dus plaats hebben tusschen de heeren Oud en Thomassen. Het verrassend element in dezen uitslag is het hooge stemmencyfer van den heer Staalman. Zyn stemmencyfer is, vergeleken by de verkiezing van 1913 (hij verkreeg toen 1220 stemmen) toch een kleine 800 stemmen gestegen. In 1913 verkreeg de heer Thomassen 2171 stemmen: hij ging dus iets achteruit. De heer De Meester, voor wien thans de heer Oud werd gesteld, had in 1913 echter 2778 stemmen, zoodat de vrijzinnige candidaat een verlies van ruim 500 stemmen heeft te boeken. Diefstal van f 17.500. In het hoofdtelegraafkantoor op het Beurs plein te Rotterdam is van een heer, te Nij megen woonachtig, een portefeuille met f 17.500, die hij een oogenblik onbeheerd voor een der loketten in het telegraafkan toor liet liggen, gestolen. Naar aanleiding van een twist tusschen man en vrouw in de Willemstraat te Am sterdam, waarbij hulp van de politie werd ingeroepen, ontstond gisteravond een ernsti ge kloppartij tusschen politie en publiek, die tot ruim 11 uur 's avonds aanhield. De politie had het zwaar te verantwoorden en was verplicht gebruik te maken van stok, sabel en revolver. Verscheidene schoten werden gelost. Uit de menigte werden steenen en andere projectielen naar de agenten gewor pen, van wie vier lichte verwondingen kre gen, een agent een ernstige hoofdwonde. Zeven belhamels zijn onder hevig verzet gearresteerd. Donderdagmiddag, bij de harddraverijen te Alkmaar, ontsnapte na het afgaan van het schot, tijdens de 2de heat, Amie van den eigenaar Bakker te Wieringerwaard op het middenterrein wegens het afwerpen van het hoofdstel en zonder dat het paard een hal ster droeg aan zyn geleider, holde dwars over de baan, verbrak de omheining en rende door het publiek, dat ruim baan maakte naar den uitgang. Hier liep het tegen de gesloten deuren van het bureau, die opensprongen waardoor de merrie kwam te vallen en met haar de jonge vrouw van den melkslijter B. die korl daarop het leven verloor tengevolge van inwendige kneuzin gen. De heer van H. te Driebergen schoot jl. Maandag zijn 12-jarig zoontje een kogel in het lichaam by het kraaienjagen, gisteren is het kind aan de gevolgen overleden. Het 3-jarig kind, dat Dinsdag door een motorwagen van de tram Beek - Kleef werd overreden, is Woensdag in het Canisius- Ziekenhuis te Nijmegen overleden. Onder Usendoorn is Woensdag uit de Waal het lijkje opgehaald van het 4-jarig kind van schipper J., dat een week geleden te Nijme gen overboord was gevallen. Russen. Het Russisch consulaat te Rotterdam heeft eenigen tyd geleden in de Groote Draaisteeg een huis gehuurd, dat bestemd werd tot logies van uitDuitschland ontvluchte krijgs gevangen soldaten. Een tachtigtal van deze manschappen vindt daar onderdak, terwijl de sergeant N. W. van het Russisch leger, met de leiding belast is. Onder deze soldateD hebben de berichten over de revolutie in Rusland blijkbaar een geest van verzet gekweekt; althans gister morgen weigerden zy aardappelen te schil len, gelijk onder militairen het gebruik is, en werdeu allerlei klachten over het eten geuit. Men wees er hen op, dal zy grouter hoeveelheden brood per man ter beschikking hebben dan de inwoners dezer stad en dat die dezelfde aardappels t-ten Niets hielp, zy weigerden te schillen en om moeilijkheden te voorkomen werden vrouwen aaugetioineu om dit te doen. Dit had tengevolge, dat het middagmaal gisternamiddag een uur later dan gewoonlijk gereed was, voor de soldaten een nieuwe reuen tot ontevredenheid. Aan tafel uilie die ontevredenheid zich in daden. Nauweliiks gezeten, kwam men teg. u den sergt am N W. den commandant, in ve zet Van een p.i soldaten ontving bjj vuistslagen in hetgeiaat, een ander gooide hem een drinkbak naar net hoofd en weder een ander soldaat trok zijn mes en bracht den sergeant een steek in het hoofd toe. Voor den gewonden sergeant ward de hulp van een geneesheer ingeroepen. Politiehulp heeft de orde in de Groote Draaisteeg hersteld. Vijf raddraaiers zyn ge arresteerd en voorloopig op de lichter by de rivierpolitie geïnterneerd. Twee visschersschepen, de MA 166 en MA 46, zyn, naar wij vernemen, Donderdag ochtend 4 uur door een Duitsche onderzee boot op 15 k 16 mijlen van Scheveningen in den grond geboord. De bemanning van de MA 166 is te Hoek van Holland aangebracht: van de bemanning van de MA 45 is tot dusver piets bekend. Wanneer de plaatsopgave juist is, dan heeft de vernieling plaats gehad buiten het versperde gebied en buiten onze territoriale wateren. Van andere zijde meldt men: De logger MA 117 rapporteert, dat heden morgen 8 uur de Maassluische zeilbeuger MA 166 Jakoba van de Reederij C. Doelman en Co., door een Duitsche duikboot tot zinken is gebracht. De bemanning is opgenomen aan boord van den Scheveningschen logger SCH 304, welke den Waterweg isbinnengekomen. De bemanning van den logger MA 166 is door de stoomboot van den onderzoekings- dienst te Hoek van Holland geland. Zy rapporteeren, dat ook de zeilbeuger MA 45 Mercurius, van de reederij C. Doeleman en Co., tot zinken is gebracht. Omtrent het lot van de bemanning is nog niets bekend. MIDDELHARNI8. Gehuwd: Leendert Razenberg 22 j. te Soriimels- dijk en Maatje Driece 20 j. Overleden: Gerrit van Hulst 58 j. te Rotterdam echtgenoot van Cornel^a Pas. Laurus van Groningen 79 j. echtgenoot van Bastiana Jordaan. SOMMELSDIJK. Geboren: Stefanus, z. v. F. Hartensveld en M. van Gulik. Gehuwd: J. C. Troost 47 j. en A. Groenendijk37 j. STAD AAN 'T HARINGVLIET. Getrouwd: Pieter Huizer j.m. 23 j. en Cornelia Melaard, j.d. 26 j. Predikbeurten op Zondag 20 Mei 1917. NED, HERV. KERK. Middelbarnis, vm. en 's av. (doop) Ds. Pop. Sommelsdijk, vm. en 's av. Ds. Westrik. Dirksland, vm. en 's av. Ds. van As. Herkingen, vm. en nm. Ds. Addink. Melissant, 's av. Ds. Dekker. Stellendam, vm. en 's av. Ds. Hoogendijk. Goedereede vm. en 's av. Ds. de Gidts. Ouddorp, vm. en nm. Ds. van der Kooij. Nieuwe Tonge, vm. en 's av. Ds Kruijt. Oude Tonge, Ooltgeusplaat, vm. ds. Dekker, van Melissant en '8 av. Leeskerk. Den Bommel, vm. en 's av. Ds. Langhout. Stad aan 't Haringvliet, vm. en nm. Ds. Polhuijs. Langstraat, vm. en nm. de Weleerw. heer Hack. VRIJZINNIG HERVORMDEN. Zondag 20 Mei, jvm. 9,45 ure.C ds. A. Priester, van Heenvliet, in de zaal vandehr. S. van Leeuwen, aan den Langeweg te Sommelsdyk. GEREFORMEERDE KERKEN IN NEDERLAND. Dirksland, vm. en 's av. Leeskerk. GEREFORMEERDE KERK. Middelbarnis, [vm. Leeskerk 's av. Ds. van Velsen. Ooltgensplaat, vm. 9 nur, bediening H. Avondmaal en 's avonds 6 uur ,Ds. Dekker. DOOPSGEZINDE KERK. Ouddorp, T)b. K. W. Róssing. Op Woensdag 23 Mei 1917 AFSLAG, telkens des avonds 7 uur, (nieuwe tijd) in het Hotel Spee te Sommelsdyk; van: a. Het nieuw, gemakkelyk ingericht BURGERWOONHUIS MET VOORTUIN, BERGPLAATS en KIPPENREN aan het Korteweegjo te Sommelsdyk, B 2198, groot

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1917 | | pagina 7