buis gesneld en haalde zün zoon uit het brandende vliegtuig. Deze is iu zün eigen buis aan zü'n brandwonden bezweken. De beteekenis van de nota van Rusland aan de Geallieerden. Met het oog op zekeren twyfel, die gerezen is omtrent de nota van den minister van Buitenlandsehe Zaken, welke de mededeeling aan de verbonden regeeringen vergezelde, alsmede omtrent de verklaring der voor- loopige regeering van den 9en April, betref fende het oorlogsdoel, acht de voorloopige regeering 't noodig het volgende uiteen te zetten: le. De nota is door de voorloopige re geering langdurig en grondig overwogen en werd met algemeene stemmen aangenomen. '2e. Het is duidelijk, dat deze nota, waarin gesproken wordt van een beslissende over winning, een oplossing op het oog heeft van de in de verklaring van 9 April aan geduide vraagstukken, die in de volgende bewoordingen werden uiteengezet: „De regeering acht het haar recht en haar plicht, van nu af te verklaren, dat het vrüe Rusland geen overheersching van andere vol keren beoogt en evenmin verovering van hun nationaal bezit of bezetting van vreemd grondgebied, maar alleen het tot stand bren gen van een stabielen vrede, op grondslag van de vrüe ontwikkeling der natie. Het Russische volk zoekt zyn macht naar buiten niet ten koste van andere volkeren uit te breiden en streeft niet naar onder werping of vernedering van wien ook. In naam van de verheven beginselen der rechtvaardigheid heeft het Russische volk de boeien verbroken, waarmee dePoolsche natie geketend was, maar het zal niet dulden, dat zyn vaderland vernederd of in zün levens kracht geknot uit dezen strüd treedt. 3e. Onder „sancties en waarborgen" voor een stabielen vrede, verstond de voorloopige regeertng beperking der bewapening, instel ling van internationale hoven, etc. Deze uitlegging zal door den minister van Buitenlandsche Zaken aan de gezanten der verbonden landen worden medegedeeld. (Tel.) Onlusten in Zweden. Volgens een bericht uit Stockholm hebben te Norrköping zeer ernstige hongerdemon- straties plaats gehad, 's Morgens vroeg ver zamelde zich een menigte van circa 5000 personen, die zich naar den burgetneeste begaf en een verbooging van het broodrant soen eischte. De burgemeester beproefde de menigte te kalmeeren en beloofde een rechtvaardige verdeeling der levensmiddelen De manifestanten trokken hierop naar de slagers- en bakkerswinkels, waarvan er verscheidene geplunderd werden. De politie stond volkomen machteloos. In verschillende fabrieken hadden de arbeiders bovendien 't werk neergelegd om naar de omliggende dorpen te trekken en zich daar van de aardappelvoorraden der boeren meester te maken, waarmede zü zich verwyderden, voordat de politie zich daarte gen kon verzetten. De openstelliug der Dardanellen. Volgens een bericht van de Koelnische Zeitung heeft de Turksehe gezant te Bern in een onderhoud met een redacteur van het Berner Tageblatt verklaard, dat Turkye bereid was deD wensch van Rusland tot opening van de Dardanellen te vervullen. De onderhandelingen, die vooraf zyn gegaan aan het Londensch tractaat van 1841 leveren het bewy's dat de sluiting van de Dardanellen uitsluitend geschiedde als gevolg van het dryven van Engeland. Aangezien Turküe er geen belang by heeft verder de zaken van Engeland waar te nemen, is het gaarne bereid aan de Russi sche eischen te voldoen, voor zoover die niet in tegenspraak zyn met de onafhanke- lykheid van Turküe. Dit kan te eerder geschieden, waar in dezen oorlog gebleken is, dat Konstantinopel niet van zee uit kan worden veroverd. Overigens, zoo zeide de gezant zou Engeland ook dan nog den overzeeschen handel van Rusland onder controle houden, zoolang niet de Straat van Gribaltar en het Suez-kanaal zü'n geïn ternationaliseerd. De voedselvoorziening der neutralen door Amerika. De „Daily Mail verneemt uit New York dat onder de maatregelen, welke genomen worden om te voorkomen dat voedings- middelen Duitschland bereiken, er een is die bestemd is om krachtigen invloed te oefenen op de houding der neutralen. In de naaste toekomst zal aan de Scan dinavische landen en Nederland waarschyn- lyk worden medegedeeld, dat ze in hun eigen schepen de voorraden moeten ver voeren, die ze uit Amerika krygen. Deze voorraden zyn alleen te verkrygen op voor waarde, dat de landen, door welke ze ver voerd worden, geen voedsel uitvoeren naar Duitschiand. De laatst® opgaaf van het departement van handel toont aan, dat Denemarken in Februarie invoerde 1.074,000; Nedeiland 1.040.000 bushels mais, terwül Groot-Brit tannic, met een oneindig grooter bevolking, slechts 3.139.000 bushels invoerde. Nederland voerde in Februari 1.600.000 bushels tarwe in, terwijl Frankrijk slechts 960.000 bushels invoerde. Er wordt op gewezen, dat, andere overwegingen daargelaten, Nederland in de toekomst niet kan verwachten zün schepen veilig thuis te kunnen houden, terwül de schepen van andere volkeren de benoodigfie voorraden voedsel aanbrengen. (Reuter. Part.) De ellende in de hoofdstad van België. Zoo dikwüls hebben we gelezen en ge hoord„Te Brussel merkt men niets van den oorlog". Reeds geruimen tüd geleden beschreven we, hoe de oppervlakkige be zoeker de ellende niet zag op de boulevards en in de hoofdstraten, maar nooit in de volkswü'ken kwam. De nood steeg voort durend en nu ls de toestand in de Belgische hoofdstad zeer ernstig. Eenige dagen geleden lagen in het St. Pietershospitaal 40 lyken en in Sint Jan 30. De zalen der gasthuizen zyn te klein. Men zet bedden in de gangen, die vroeger tus- schen de vaste bedden opengelaten werden. Hoevelen sterven thuis. „N. of X is ziek" hoort men vandaag. Overmorgen klinkt het dikwüls: „N. of X. is dood. De bevolking heeft geen weerstand meer. En of het volk nu een algemeen voorko mende kwaal „te dun bloed" of de „droge pleuris" noemt, 't blüft hetzelfde, maar zon der overdrüviog mogen we zeggen, dat zeer velen van uitputting sterven. De harde win ter heeft tal van ongelukkigen genekt.Nu liggen veel lydets te bed met een drogen hoest, opgedaan toen men tüdens de strenge vorst, in de bitterkoude voor de gasfabriek op cokes wachtte, dikwy'ls van negen uur 's avonds tot zes uur 's morgens. Wachten „til" maken" zooals de Brusselaars zeggen, dat is het leed van de vrouwen vooral. Slecht gevoed, eeuwig vermoeid, staan ze uren en uren voor allerlei winkels en die afmatting maakt meer slachtoffers dan menigeen denkt. Na dat wachten komt men vermoeid thuis, ongeschikt voor verder werk. Onlangs deed een bericht de ronde, dat er te Brussel zooveel spekslagers geopend warenhet wekte verwondering. Het is waar, büv. de meeste patisserie's zyn spek en worstwinkels geworden. Vleesch is er genoeg en er wordt een echte woekerhan del in gedreven. Maar alleen de rüken en dan vooral Duitschers, koopen het. Voor 't volk is er geen denken aan. Spek kost 17 tot 18 francs per Kg. De Duitschers ne men groote hoeveelheden mee naar het front of zenden het naar Duitschland. De handelaars worden rük. Maar de groote massa der werklieden en der kleine burgerij lijdt ellende. We herha len het met nadruk de toestand is ernstig. Van honger valt men niet dood, maar ook te Brussel sterven er velenden langzamen, verradelüken hongerdood. Ook (e Brussel sleuren de Duitschers van alles weg. De koper-rekwisitie is in vollen gang. Tot nu toe laat men hier koperen lampen, versierselen van meubelen, nog on gemoeid, maar duizenden koperen ketels en potten, platen van huisdeuren, enz., zün reeds weggevoerd. Ook machines worden dagelijks verzon den, waarbij vela, die de Duitschers nu on- mogelyk onmiddelly'k kunnen gebruiken. Men weet dan ook inde hoofdstad wel, dat veel dier Inbeslagnemingen geen ander doel hebben, dan de Belgische industrie voor langen tijd na den oorlog te verlammen, om de Duitsche concurrentie een voorsprong te geven. Er zijn fabrieken waar honderd tot tweehonderd werklieden door de rekwitisie van het materiaal afgedankt worden. Paarden ziet men niet veel meerossen en zelfs koeien voor wagens is te Brussel ook een gewoon stadsbeeld. Troepentransportschepen tot zinken gebracht. BERLIJN. Volgens pas ingekomen berich ten zyn wederom drie vyandelyke trans portschepen tot zinken gebracht en wel: den löden April ten Oosten van Malta een geheel bezet vaartuig, door twee Itali- aansche torpedojagers geconvooieerd, meten de 10.000 ton, met bestemming naar Egypte. den 20sten April ten Westen van Gibraltar een Engelsch grysgeschilderd troepentrans portschip, metende 12 000 ton, dat in Oos telijke richting koerste; 4 Mei in de Jonische zee het Italiaansche troepentransportschip „Lersco" 3935 ton, met soldaten aan boord van het 61ste regiment, dat ook van een torpedojager vergezeld was. De Chef van den Marinestaf. De economische afsluiting van Duitschland door Amerika en de Neutralen. Volgens de Temps" wydt de Amerikaan- sche regeering de grootste aandacht aan het vraagstuk der levensmiddelen, die naar de onzydigo landen gaan, grenzende aan Duitsch land. De president zal waarschünlük geen al te strenge maatregelen goedkeuren, die de kleine naties, en in het bijzonder Neder land, zouden kunnen schaden, maar hü zal toch niet kunnen toelaten, dat Duitschland voordeel geniet van zyn buren, wier onzijdig heid door ons is geëerbiedigd. Algemeen be kend is, dat Holland door Duitschland be dreigd is met het lot van België, maar men weet ook, dat Nederland veel scheper, stil laat liggen in zyn havens, uit vrees voor de duikbooten, en al zyn nu ook een zeker aantal Nederlandsche schepen beschermd tegen het gevaar, tegelykertyd is aan den anderen kant de taak van de Eatente, om zich te verdedigen tegen de duikbootblokkade bemoeilykt. In Amerika is men van mee ning, dat de Nederlandsche belangen iden tiek zün aan die der geallieerden, want in dien Duitschland zou overwinnen, zou Hol lands onafhankelükheid in het gedrang komen. Zoo oordeelt men ook in Amerika over Noorwegen, Zweden en Denemarken en het gevolg van deze opvatting zal zün, dat waarschünlük al deze kleine staten een waarschuwing zullen ontvangen van Ame rika om zeer strenge maatregelen te nemen, opdat er geen verdere levensmiddelen naar Duitschland gaan. Deze maatregelen moeten afdoende zü'n, niet slechts uit woorden be staan. De duikboot-oorlog en de neutralen. De „Matin" van Parüs schrü'ft naar aan leiding van den „duikboot-oorlog en de neu tralen": „De zorg voor de belangen der neutralen bebeerschte sedert het begin van den oorlog de politiek der Entente. De moeilü'kheden der levensmiddelenvoorziening, die door den duikbootoorlog veroorzaakt zün, brengen er ons echter toe, minder consideratie te ge bruiken. Amerika ging ons daarin voor eD verborg het niet voor de neutralen,dat hunne behoeften moeten ten achterstaan by die der geallieerden. De geheele openbare meening in Frankrijk eischt, dat edelmoedigheid en gevoel op den achtergrond zullen wyken, nu het betreft, het bestaan zelf der geallieerden te verze keren. Wat de duikbooten bewerkten in Engeland. De „Daily Mail" moet een bericht bevatten volgens een telegram uit Bern aan de Duit sche bladen volgens 't welk de Koning van Engeland twee of drie dagen per week als het goed weer is, in den tuin van het paleis te Windsor werkt op het aardappel veld. Met hem zouden werken princes Mary en prins Henri. Welk een succes voor de Duitsche duikbooten Een ander succes voor de Duitsche duik booten bestaat daarin, dat zy de Britten gedwongen hebben hun geliefde rensport te laten varen. Zaterdag jl. zyn nog voorjaais- rennen gehouden, maar alle andere wed- stryden, die onder leiding van de jockey-club georganiseerd waren, zyn afgezegd. Men brengt nu in herinnering hoe lord Rose- bery het in 1915 een moreele overwinning van de Engelschen noemde, dat de rennen wel gehouden konden worden. Nu— zoo schryven de Duitsche couranten weer hebben derhalve de Duitsche duikbooten een moreeleoverwinning behaald. Want het zün natuurlyk de duikbooten, die maken dat er te weinig haver in Engeland komt om de renpaarden voldoende te voeden; die haver is noodig voor de paarden van het leger. De buitenlucht is eten en drinken. Wie bü ervaring weet, hoe gezond dikwüls arme daglooners-kindaren er uitzien, kan begrypen, dat in Duitschland dezer dagen een geweldige uittocht van grootestads kinderen naar het platteland zal beginnen. Meer dan een millioen zullen er naar buiten worden gezonden, -om in de vrye natuur aan te sterken en gezond te worden. Het voedingsdepartement is met de regeling en uitvoering belast. Het onderdak-breDgen van de kinderen is vooral in Oost-Pruisen pracht'g geregeld; bovendien willen de bewoners daar geen vergoeding hebben voor de verzorging van die pleegkinderen, waarvoor in andere streken vao Duitschland een dagelyksche büdrage van 50 pfennig wordt betaald, wat trouwens nog bijzonder weinig is Vooral uit de streken, die indertijd van den inval der Russen geleden hebben stroomen de aanbiedingen tot kostelooze opneming van stadskinderen toe. Begin Mei zullen ruim honderd extra-treinen de eerste groepen kindeven naar Oost-Pruisen brengen en voor de ontvangst van al die duizenden kinderen is alles tot in byzonderheden ge regeld, evenals voor de reis, die ze onder geleide van bun onderwüzers en onderwij zeressen zullen maken. Ook voor hun onder- wü's wordt gezorgd en zooveel mogelijk wordt de jeugd in gezinnen onder dak ge bracht, waar kinderen van dezelfden leef- tüd zijn. De Amerikaansche aan de Russische arbeiders. Hieronder volgt de tekst van het adres, hetwelk door Gompers, den voorzitter van den Amerikaanschen Werkliedenbond waar in de meeste vakvereenigingen van Amerika zün vertegenwoordigd, aan het uitvoerend comité van den Raad van Arbeiders en Soldaten te Petrograd is gezonden „De ontzaglykste crisis in de wereldge schiedenis staat thans beslist te worden, en de gedragslyn welke Rusland volgt, kan een beslissenden invloed uitoefenen op de beantwoording van de vraag, of voortaan democratie dan wel autocratie zullen over- heerschen. Dat ten slotte democratie en vryheid de overhand zullen behouden, daar omtrent kan geen twijfel bestaan in het gemoed van manDen, die weten. Maar de verloren tyd en de offers, welke alsnog het gevolg kunnen zyn van gebrek aan eensgezind handelen, kunnen ontzettend zün. Om dit te vermüden richt ik het woord tot u. met, het oog op de ernstige crisis, welke het Russische volk thans doorleeft. Wy verzekeren u, dat gü vast kunt rekenen op den hartelyken steun en de samenwer king van het Amerikaansche volk in den den grooteu oorlog tegen onzen gemeen schappelyken vijand 't Kaiserisme. Bü de vervulling van deze taak heeft de Amerikaansche regeering den steun van 99 procent van het Amerikaansche volk, met inbegrip van de arbeidersklasse, zoo wel in de steden als ten plattenlande. In het vrye Amerika zoowöl als in het vrye Rusland hebben de agitators voor een vrede, die guastig zou zijn voor het Prui sische militarisme, vryuit hun meening mogen zeggen, zoodat de bewuste en on bewuste werktuigen van den keizer invioed- ryker schynen dan zü in werkelykheid zyn. Gü dient u goed den waren toestand voor oogen te stellen. Er zijn maar zeer weinig lieden in Amerika bereid om toe te laten, dat het Kaiserisme en deszelfs bondgenooten hun heerschappij blü ven uitoefenen over de niet-Duitsche volken die van hun overheersching bevrijd wenschen te blyven. Zouden wy dan niet protesteeren tegen de pro-keizerlüke, socialistische opvattingen of een eisch tot „non-annexatie" stellen, d.w.z. dat alle verdrukte niet-Duitsche volken gedwongen zullen worden om onder de overheersching van Pruisen en zyn lakeien Oostenrijk en Turkye te blijven? Zouden wy niet liever de betere opvatting huldigen, dat er geen gedwongen anexatie mag zün, maar dat ieder volk vry moet zijn om den band, die het aan een of ander land verbindt, zelf te kiezen, zooals de Raad van Arbeiders eu Soldaten zulks ge- eischt heeft? Evenals gy, zijn wy gekant tegen iedere voorbarige en onbehoo'lüke oorlogsschat ting. Wü keuren dus de schandelyke, als straf bedoelde oorlogsschattingen, welke reeds door den keizer aan het volk van Servië, België ea Polen zyn opgelegd, ten scherpste af. De Amerikaansche arbeiders deelen het inzicht van den Raad van Arbeiders en Soldaten, dat de eenige wy'ze, waarop het Duitsche volk den oorlog tot een spoedig einde kan brengen, hierin bestaat, dat het 't roemrijk voorbeeld van het Russische volk navolgt, de HoheDzollerns en Habs- burgers tot troonsafstand dwingt en den tyrannieken adel, bureaucratie en militaire kaste van haar macht ontzet. Moge de Duitsche socialisten dit overwe gen en een einde maken aan hun valsche beweringen en hun gewroet tot verkrijging van een wan-vrede in het belang voor het Kaiserisme en de heerschende klasse Laten zü ophouden met het propageeren van zoogenaamd internationale conferenties, op tou gezet door of met goedvinden van den keizer. Laten zy ophouden met hun kuiperijen, het flikflooien van het Russische en 't Amerikaansche volk, en met hun uitleg gingen van uw eisch: „geen annexaties en geen schadeloosstelling", opdat het gezag en de macht van de Duitsche militaire kaste toch maar onaangetast blyven voortbestaan I Nu de Russische autocratie omver is geworpen, koesteren noch de Amerikaansche regeering noch het Amerikaansche volk de vrees, dat Ruslands wy'sheid en ervaring op da aanstaande constitueerende vergade ring een anderen regeeringsvorm zullen kiezen dat die het best met uwe behoeften strookt. Wy zijn er van overtuigd, dat geen Bood schap noch een individueele afgezant, noch een commissie gezonden is of gezonden zal worden met de opdracht, Rusland van advies te dienen inzake het bestuur van zy'n eigen binnenlandsche aangelegenheden. Welke commissie er ook gezonden zou worden zy zou slechts komen om Rusland op iedere gewenschte wijze te helpen by Bet bestrijden van het Kaiserisme, waar dat ook moge woekeren. Het kwam ons ter oore, dat er onware berichten aangaande Amerika's doeleinden en omtrent de meening in Amerika, die in tegenspraak met bovenvermelde verklarin gen zou zün, hier en daar in Rusland verspreid zyn. Wy verklaren deze berichten tot het misdadige werk van wanhopige pro-Kaiser-propagandisten, verspreid met het doel om de twee grootste democratieën der wereld te bedriegen en tegen elkaar in het harnas te jagen. Het Russische volk moet weten, dat dit gekuip slechts een uiting te meer is van de „duistere machten", waar mede Rusland in een rampzalig verleden maar al te bekend is geweest. De Amerikaansche regeering, het Ameri kaansche volk, de Amerikaansche arbeiders beweging zyn van ganscher harte op de hand der Russische arbeiders en der groot» massa in Rusland by hun grootscbe poging, om de vrü'heid te handhaven, welke gü 11 reeds verworven hebt, en bij de oplossing van de moeilüke vraagstukken, welke u thans nog wacht. Wü doen een ernstig beroep op u, om geineene zaak met ons te maken ter afschaf fing van alle vormen van autocratie en dwingelandij en tot vestiging en handhaving voor de thans nog ongeboren geslachten van de onwaardeerbaVe schatten van recht-, vryheid, democratie en menschelykheid."

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1917 | | pagina 6