liging 2, „VOORUIT TWEEDE BLAD lding. EKBANK ht 1876. >fden. No. 26. 5 Mei 1917 Officiëele Mededeelingen. 00.000,-. 9 5 B0SS0N, I en L. F. D. PRAGER. 00.— 26.30 97.52V2 gstelling, of kening ran ging 2 pCt.r pCt., drie vrije kluis, elliarnis. irscfiijnt igavond). rat Fondsen isen; nieloten rolledig Iknopst :ft is be- >n toch rage aan TAAG. fondsen. ar gebruikt. flacon, flacon. iddelharnis. :n en 1AAR. p is voorge- VEE. 5» LANDWEER. Schorsing vun onbepaald (klein) verlof. De BURGEMEESTER van MIDDELHARNIS brengt het navolgende ter algeraeene kennis. Het onbepaald (klein) verloi der landweer- lichtingen 1907, 1908, 1909, 1910, 1911, 1912 en 1913 zal in den loop van dit jaar voor den tijd van 1 tot 4 dagen worden geschorst. Voor de landweerplichtigen der landweer lichtingen 1909, 1910, 1911, 1912 eu 1913, die behooren tot de Infanterie, de hospitaal soldaten en de ziekendragers en deel uit maken van de bataljons en reservebataljons landweerinfanterie, zal die schorsing plaats hebben voor den tijd van vier dagen heen- en terugreis van en naar de woonplaatsen inbe grepen terwijl hun lijdelijk verblijf onder de wapenen zal geschieden in de tijdperken en op de standplaatsen, vermeld in onderstaanden staat. 5 ?-o 5 Tijdperk van tijdelijk verblijf onder de wapenen. STANDPLAATS. Stjaa. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 4- 23- 9- 11 9 1917 - 7 Juni -26 Juli -12 Juli -14 Juni 12 Juli nabjj Assen. idem nabij Utrecht, nabij Assen, idem 2124 Mei idem 2— 5 Juli idem 18—21 Juni idem 16—19 Juli idem 4— 7 Juni nabij Zwolle. 2124 Mei idem 1821 Juni idem 11—14 Juni idem 4— 7 Juni nabjj Arnhem of Nijmegen 25 Juli nabij Naarden. 2— 5 Juli nabij Arnhem of Nijmegen 23—26 Juli nabij Utrecht. 1114 Juni idem 23—26 Juli idem 21—24 Mei nabij Velsen. 912 Juli idem 47 Juni idem 1114 Juni idem 18—21 Juni idem 25 Juli idem 11—14 Juni nabjj den Helder. 18—21 Jnni idem 912 Juli nabij Utrecht. 30 Juli—2 Aug. idem 1114 Juni idem 18—21 Juni Eiland Voorne en Putten. 4— 7 Juni nabij Utrecht. 4— 7 Juni Eiland Voorne en Putten. 4— 7 Juni nabij Utrecht. 25 Juli idem 25 Juli idem 1114 Juni Eiland Voorne en Putten. 21 24 Mei Eiland Walcheren. 47 Juni idem 2— 5 Juli nabjj Willemstad. 1821 Juni idem 9—12 Juli idem 25 Juli nabjj Roermond. 21 24 Mei idem 4— 7 Juni idem 1114 Juni idem 30 Juli2 Aug. nabij Utrecht. 1821 Juni nabjj Roermond. De landweerplichtigen der lichtingen 1909 tot en met 1913, die deel uitmaken van de land weer-grens- en -kustwacht, zullen op plaatsen, welke nader zullen worden bekend gemaakt, moeten opkomen voor hetzelfde tjjd- perk als dat, waarvoor het bataljon, waartoe zjj behooren, onder de wapenen komt. De tjjdeljjke opkomst onder de wapenen van de landweerplichtigen der lichtingen 1909 tot en met 1913, die geen deel uitmaken van de bataljons en reserve-bataljons landweer-infan- terie noch van de landweer-grens- en -kustwacht, alsmede de tjjdeljjke opkomst van de land weerlichtingen 1907 en 1908 (deze laatste op komst zal vermoedeljjk slechts voor één dag zijn) zullen eveneens nader ter kennis worden gebracht. Verlofgangers, die met toestemming van den Minister van Oorlog in het buitenland verblijven of de buitenlandsche zeevaart uitoefenen, zijn vrijgesteld van deze opkomst, indien hun verblijf buitenslands samenvalt met het tjjdperk, waarin zjj onder de wapenen zouden moeten komen. Ieder landweerplichtige, wiens verlof in ver band met deze bekendmaking zal worden ge schorst, zal daartoe een persoonlijke oproeping ontvangen van zjjn militairen commandant. VERGOEDING KOSTWINNERS. Tijdens bovenbedoelde schorsing van verlof zjjn van toepassing de voor mobilisatietijd gel dende bepalingen nopens vergoeding wegens kostwinnerschap. Zij, die aanspraak op zoodanige vergoeding vermeenen te hebben, kunnen zich vervoegen ter gemeentesecretarie. Middelharnis, 3 Mei 1917. De Burgemeester van Middelharnis, C. KOI,FF Sr. L.B. MIDDELHARNIS- Door den heer D. de Haas ia het pand, staande aan de Westdjjk, onderhands verkocht aan den heer V. van Puyvelde en door den heer J. J. Nipius is het pand, bewoond door den heer J. Wielaard, aan dien onderhands verkocht. Dinsdag 8 Mei 's avonds 7 uur zal in de Zondagschool optreden Ds. Paauwe van 's-Gravenhage. Door de bakkers alhier zjjn de prjjzen van het witbrood verhoogd met 1 cent en gebracht op 13 cent de 4 ons. Donderdag moest de werkman G. Ver huist, ten spoedigste naar het ziekenhuis te Rotterdam worden vervoerd, tot het onder gaan van een gevaarlijke operatie. Door den heer J. C. Officier is het woonhuis door hem bewoond en staande aan de Voorstraat, onderhands aangekocht van den heer D. de Haas. Donderdag kwam A Auperlee tot de ontdekking dat zijn varken was doodgebeten in het kot, vermoedelijk door een hond. Heden werden alhier weer 20 ton bruinkool-briketten aangevoerd. Te IJmuiden is binnen gekomen de vischsloep „Albatros" sch. Joh. de Waard met een besomming van f3300. S0MMELSD1JK Uit den tuin „de Eerste ling" alhier werd op de veiling te Middelhar nis de eerste kropsla geveild. Bij C. v. B. alhier doet zich een geval voor van besmettelijke ziekte (diphteritus) Voor thee-, nacht-, en dergelijke lichtjes is door den Minister van Landbouw, Nijver heid en Handel een maximum kleinhandel- prijs vastgesteld en wel 60 cents per doos van 200 stuks. De melkprijs in deze gemeente is ge bracht op 13 cent per Liter. DIRKSLAND, 1 Mei 1917. Heden was het 25 jaar geleden, dat onze vroegere dorps genoot de Heer A. Andriesse in dienst trad bij onzen oud-burgemeester J. Zaajjer Pz., thans te 's Gravenhage woonachtig. De jubilaris ontving vele bewijzen van belang stelling o. a. de zilveren medaille met loffe lijk getuigschrift der maatschappij tot nut van het algemeen. De vorige week slaagde te Middelburg voor het onderwijzersexamen onze vroegere dorpsgenoot, de heer C. van Putten Rz. In de woning van den sluismeester aan het sas alhier is thans een publiek te- lefoonstatien gevestigd, wat voor schippeis vooral een zeer groot gemak oplevert. H. Roodzant H.Mz. alhier viel bij bet verlaten der ambachtsschool een zilveren horloge als eereprjjs ten deel. HERRINGEN- De Heer K. Eelderink alhier is benoemd tot onderwijzer aan de bijzondere school te Dirksland. Jl. Zaterdag brak by J. den B. alhier schoorsteenbrand uit, wat gelukkig nog met emmers water kon gebluscht worden. MELISSANT, Op 1 Mei jl. zijn tot de open bare school 17 nieuwe leerlingen toegelaten. Deze week zijn in de gemeente turf- briketten gearriveerd. Aan ieder gezin is 44 K. G. verstrekt. STELLENDAM. Ds. Sap te Gouda, beroe pen bij de Geref. Gemeente te Stellendam en Ouddorp, heeft voor dit beroep bedankt. Tot tijdelijke onderwijzeres aan de O. L. School alhier is benoemd Mej Koren neef, thans in gelijke betrekking te Oud- Beierland. Schipper C. Slis alhier vischte de vorige week 3 vaten. Hij bracht ze aan, en toen ze geopend werden, bleken het slechts vaten water te zijn, en dus zoo goed als waardeloos. Voor den nieuwen cursus aan de O. L. School alhier, die Maandag 7 Moi zal aan vangen, zijn 33 nieuwe leerlingen aange geven. De vorige maand werden aan het post en telegraafkantoor alhier behandeld: 206 telegrammen, 285 gesprekken en 35 oproep berichten. Samen 526 handelingen. Schipper H. Brinkman, een zeevisscher, bracht gisteren aan 3 okshoofden wijn, welke door hem in zee waren gevischt. Deze schipper heeft vele lijken zien dryven. Twee zouden zelfs tusschen de zwaarden van zijn blazer hebben gebangen. In de kolen-commissie alhier zijn be noemd de HeerenP. v. d. Broek Gemeente- Secretaris, A. Verhoeve, kolenhandelaar en P. Roon, Secretaris van de Landbouwver- eeniging en Kolenbond. Door schipper A. Roon, blazer SL 29, is gisteren een zalm gevangen, wegende 38 pond. Een aardige meevaller natuurlijk. Voor de visschers zijn de vorige week de hoog noodige kolen aangevoerd, die zy ter uitoefening van hun bedrijf noodig had den. Anders zou het bedrijf moeten worden stopgezet. H. Brinkman Hz., schipper op den blazer SL 40, had van de week een mijn in de kor. De bemanning van het vaartuig, die liefst zoo min mogelijk met hei gevaar lijke ding in aanraking wenschen te komen wisten het uit de kor te laten glippen. Door de bakkers alhier is besloten tengevolge van de duurte der grondstoffen de prijzen voor het bakken met een cent te verhoogen den prijs van beschuit te brengen op 5 voor 10 cent en van een emmer krikken op 10 cent. Gisteren werd een wagonlading Lim- burgsche kolen onder de burgerij gedistri bueerd. Hoe groot het gebrek aan brandstof is, kon men merken, toen zoovelen daar aan de tram uren op hun 42 kg. geduldig bleven wachten tot hun beurt kwam. De prijs dezer kolen was fl per 42 kg. Zy die door den kolenbond waren voorzien konden geen bon voor kolen bekomen wat billijk is. Naar wy vernemen is de alhier nieuw gebouwde pellerij van de Heeren Gebr. van der Vlis te Vlaardingen onderhands verkocht aan de Firma C. Jansen alhier. Zondagavond 6 Mei a.s. zal in de Geref. kerk alhier optreden Ds. Gravendijk van Brielle. Telkens duiken hier berichten op, dat de Reederjj Wilton van Reede weder een boot zal in de vaart brengen tusschen onze gemeente en Rotterdam. Nu weer was 1 Mei de dag, waarop de boot zou komen, doch telkens blijkt, dat het slechts looze geruchten zijn. Toch werd ons medegedeeld, dat de boot komt. Velen zien verlangend uit naar het oogenblik, dat de dienst zal aanvangen. GOEDEREEDE. De verkoop van het Emma- bloempje heeft in onze gemeente opgebracht de som van f 35. Schipper A. Groenendijk verspeelde de vorige week zijn geheele kor met toe- behooren, wat hem een schade berokkende van ruim f300. Verschillende zeevisscbers van hier hebben op de visschery verscheidene drij vende mijnen ontmoet. Ook hebben zij vele lijken zien dryven. De vorige week zjjn door de visschers verschillende goederen gevischt en aange bracht, zooals boter, benzine enz. Ook werd een vat kaarsvet aangebracht. Mej. Dam, tijdelijk onderwijzeres te Stellendam, benoemd aan de O. L. School alhier, heeft Dinsdag 1 Mei haar betrekking aanvaard. Doordat 3 span paarden van den Heer D. Lodder van zijn auto schrikten, gingen zjj in het dorp aan den haal. Een der paarden kwam met zijn pooten tusschen havenkant en gording terecht. Een span ging met kar en al van den dijk, terwijl het 3e span op den hoek eener straat tegen den grond sloeg waar het gegrepen werd. Behalve wat materisele schade liep het geval zonder ongelukken buitengewoon goed af. Heden is aangebracht door C. Lokker schipper op de G. O. 15, 10 vaten cognac en brandewijn, 1 vat palmolie, 1 vat talk en eenige kisten boter. Schipper J. Tanis van de G. O. 7 bracht aan 2 vaten brandewijn. Verder bracht Schipper J. van Dam van de G. 0.18 aan enkele vaten wijn en 15 vaten cognac en brandewijn. De bakker Everaars alhier, die gewoon lijk met een groote mand op zyn rijwiel het brood by zyn klanten op het Havenhoofd bezorgt, had het ongeluk onderweg in de sloot te geraken en had zooveel schade aan zijn brood, dat hy genoodzaakt was naar huis terug te keeren en zyn klanten tot de andere dag te laten wachten. De zeevisscher J. 't Mannetje bracht Donderdagnacht alhier 1 kaptein en 3 ma trozen aaD, die in een sloep ronddreven en gaf ze over aan het hier liggend bewakings schip. Hun schip was getorpedeerd. OUDDORP. Door de Noordzeevisachers zyn hier ongeveer 50 vaten gedistilleerd opge- vischt en bij den Strandvonder opgeborgen. NIEUWE TONGE- Op Dinsdag 1 Mei jl. herdacht C. v. Vliet alhier den dag, waarop hy voor 25 jaar in dienst trad bij de Poste rijen. Door B. en W. dezer gemeente is be sloten, voortaan de klok alleen 's avonds om 8 uur (zomertijd) te laten luiden. Op Maandag 6 Mei zullen aan de O. L' School de nieuwe leerlingen worden toege laten. Door den Commissaris der Koningin is aan K. Verolme een rijbewijs uitgereikt, voor 't berijden van een motorfiets. De heeren D. J. Breesnee enJ. A.van Strien hebben hunne benoeming als lid van 't bestuur van den polder Klinkerland aan genomen. In de gehouden vergadering van den polder Battenoord is in de plaats van C. Holleman T.z., die wegens ziekte der oogen ontslag heeft gevraagd, A. Buis tot voor zitter gekozen, terwijl Z. Vreeswijk als ge zworen herkozen werd. t De heer J. P. de Wilde is benoemd tot Directeur van het distributiebedrijf, alhier. De heer Joh. Mosselman is tot bewaar der der brandbluschmiddelen benoemd en J. V. Voordijk als assistent-bewaarder. Op bon No. 9 is de volgende week zeep verkrijgbaar. Deze week is er een begin gemaakt met het plaatsen van het kerkorgel. Op Vrijdag 11 Mei a.s. zal door het bestuur van den polder Klinkerland een schouw gehouden worden over dammen, hekken, slooten enz. OUDE TONGE. Ter algemeene kennis is gebracht dat op Maandag 21 Mei a.s. schou wing zal worden gehouden, over de dammen hekken, vleuken en zylen in de polders loozende door het Oudeland van Oude Tonge. Ds. de Gidts van Goedereede zal heel den Zondag in de Ned. Herv. Kerk alhier optreden. De vrouw van Verwey is verleden week van een trap gevallen waardoor ge neeskundige hulp moest worden ingeroepen. Op Zondagmiddag is alhier een vlieg machine overgekomen. Zy kwam uit het N. en verdween in O. richting. Vrijdagmorgen ontstond by L. v. d. Boogaard een begin van brand in den mest put, die door toegeschoten hulp spoedig werd gebluscht. DEN BOMMEL- Als raadsleden zyn hier aftredend de heerenF. J. Knoop, B. Jon geling en W. J. Rosmolen, ter wijl er inde vacature door het overlijden van den heer A. van Weel tevens moet worden voorzien. De candidaatstelling zal plaats hebben op 26 Juni, terwijl voor stemming en herstem ming zijn aangewezen 6 en 18 Juli. Ook in deze gemeente worden pogin gen aangewend, om terug te keeren tot de oude tydregeling. Vrijdag is door den raad over deze zaak eene beslissing genomen. Dinsdag a. s. zal proefles worden ge geven door eenige sollicitanten voor de betrekking van onderwijzeres aan de 1ste O.L. school. STAD AAN 'T HARINGVLIET- De opbrengst van den verkoop van het Emmabloempje in deze gemeente bedraagt de som van f 15,70. Tijdens de bidstond werd in de kerk der Ned. Herv. gemeente alhier ia het zakje voor de kerk ondeianderen gecollecteerd een bankbiljet van f 40. In de Sommelsdijksche veemarkt-loterij zyn in deze gemeente zeven prijzen gevallen, waaronder een jong paard, dat door den gelukkigen winner, een schoenmaker, voor f 360 werd verkocht. De heer Jurjaanz, onderwijzer aan de openb. lag. school alhier, is als zoodanig benoemd te Leiden. Zondagnamiddag omstreeks twee uur vloog over deze gemeente een vliegmachine door de groote hoogte, waarop het zich be vond, kon de nationaliteit niet worden vast gesteld. Het vliegtuig verdween in Oostelijke richting. Maandagvoormiddag had een kind van C. D. alhier het ongeluk al spelende in de Molendijkskreek by het dorp te vallen, Zyn makkertjes waren te klein om hulp te ver- leenen. Gelukkig kwam schipper J. L. G. per flets aanrijden-, de kleintjes zeiden,dat er een in de kreek lag en de schipper zich van de waarheid willende overtuigen, moest de kreek aandoen om het kind te redden. Het laatste houten schip, van S. de W., dat hier thuis behoorde, is uit de kaai ver dwenen het vaartuig is naar elders verkocht. Het dienstmeisje van den landbouwer J. L. K. had het ongeluk in een emmer kokend water te stappen. Met hevige brand wonden aan het been was men verplicht haar per rijtuig thuis te brengen, waar men zich haastte, geneeskundige hulp in te roepen. De melkprijs is hier voorloopig voor dezen zomer op twaalf cent per liter vast gesteld. Aan de openb. lag. school alhier zijn bij den aanvang van den nieuwen cutsus 22 nieuwe leerlingen toegelaten.

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1917 | | pagina 5