Buitenland. haven te Dordt gebracht en ligt daar onder bewaking. De goederen behoorden aan drie Duitsche firma's, te Bocholt en te Hamburg. Berooving. GRONINGEN. Een veekoopman van hier was op de veemarkt met een onbekende man en vrouw. Hü mist den volgenden morgen een portefeuille met ongeveer f 1300. De recherche deed nasporingen en hield te Leeuwarden den man aan, die in gezelschap van den reekoopman was geweest. Hij wordt verdacht dezen diefstal te hebben gepleegd, werd ter beschikking gesteld van de justitie, maar was niet meer in het bezit van het geld. Schip geborgen. Aan de Vischmarkt te Rotterdam ont moetten wij schipper Duivenbode van den zeillogger „Katwyk 110", en schipper O. Schaap, van den zeillogger „Katwijk 19", die een groot aandeel hebben genomen in het bergen van het getorpedeerde Noorsche stoomschip „Kongsli". Zaterdagmorgen te half zes was men visschende voor Zandvoort op ongeveer 16 myl uit de kust, toen men aan boord van de „Katwyk 19" de „Kongsli" hulpeloos zag ronddrijven met zware slagzij aan stuurboord. De netten werden ingehaald en onmiddellijk zette men koers naar het vaar tuig, dat het Noorsche Reliefschip „Kongsli" bleek te zyn. Schipper G. Schaap begaf zich het eerst aan boord, en ontdekte, dat het vaartuig geheel verlaten was. Het maakte veel water en zeer langzaam voelde men het vaartuig zinken. De schipper seinde daarop naar de „Kat wijk 110", waarop ook schipper Duivenbode aan boord van de „Kongsli" kwam. Men wachtte tot de sleepboot „Oostzee" het ge torpedeerde vaartuig kwam afhalen, en bleef ook tijdens het opstoomen naar den Hoek van Holland aan boord. Door deze moedige daad hebben de schip pers voor hunne reederijen een derde van het bergloon verdiend, en dit loon zal aanzien lijk zijn, daar „Kongsli" een splinternieuw stoomschip is, dat zijn eerste reis maakte geladen met graan voor de Belgische be volking. Brokken van een torpedo hebben de schippers nog op dek gevonden. (Tel.) - Ben duur kievitsei. Te Barneveld arriveerde een Amsterdam- sche familie, die zich met twee rijtuigen, elk met twee paarden bespannen, naar haar landgoederen, gelegen in deze gemeente, liet brengen, met het doel kievitseieren te zoe ken. Inderdaad hadden de Amsterdammers het geluk een nestje met één ei te vinden, dat bij onderzoek scheen te zjjn een kunstei, hetwelk men in de nesten legt om de vogels te doen bijleggen. De terugreis van hier werd op dezelfde wijze als de heenreis afgelegd en na een copieus diner, vertrok de familie weer naar Amsterdam. Bjj de kostenberekening bleek toen het eitje juist op f 100 te komen, een wel wat hoogen prijs, zelfs voor een kunstkievitsei Unie-liberale Kamerclub. Tot voorzitter van de Tweede Kamerclub der Liberale Unie, in de plaats van mr. Tb. H. de Meester, is benoemd mr. E.E. van Raai te. Groenten. Door het Rijks-Centraal Administratie kantoor voor de distributie van levensmid delen, is den gemeentebesturen medegedeeld dat de voorraad kool, die, dank zij het koelere weder, dit voorjaar gedurende ruim Z69 weken langer bewaard kon blijven dan verleden jaar, thans is uitgeput, en dat de distributie van kool met ingang van 18 April is gestaakt. Van uien, peen en knolrapen zijn nog kleine voorraden aanwezig. Deze producten, welke reeds van vorst hebben geleden, zijn wegens het vergevorderd seizoen niet goed te vervoeren, zoodat de zendingen niet in die uitstekende condities zullen aankomen als steeds het geval was. Onder deze ongun stige omstandigheden kon de distributie nog slechts tot 25 April plaats vinden en alleen onder voorwaarde, dat de gemeenten het risico voor goede aankomst op zich nemen, Voorts is de aandacht der gemeentebe sturen er op gevestigd, dat er nog een be langrijke hoeveelheid vatgroenten is, waar van echter de zuurkool binnen een maand aan bederf onderhevig zal zijn, doch de Vereeniging „Groenten Centrale" heeft nog circa een kwart millioen 3-liter blikken zeer goede spinazie in voorraad, welke aan bo vengenoemd Distributiebureau kunnen wor den aangevraagd. Deze blikken worden geleverd tegen 60 cents per stuk, franco gemeente. De winke liers kunnen deze uiwegen tegen 30 cents per kilogram. Te wenschelijker is de aftrek van deze uitstekende groente, daar de jonge, versche spinazie uit den aard der zaak geen massa product is en wegens de verhoogde kosten aan arbeidsloon, mest enz. thans nog meer dan anders moet kosten. Bovendien is wegens het koude weder de spinazie van den kouden grond een maand later dan anders. Tenslotte herinnert het Rijks Distrib'utie- bureau er aan, dat sedert eenigen tijd door de Vereeniging: „Groenten Centrale" geleverd wordt Juliene (gedroogde soep groente), die door den winkelier tegen 15 cents per onspakje moet worden vei kocht. Julienne is met name in het voorjaar, als versche groenten schaarsch zyn, een welkome aanvulling en afwisseling van ons volksvoedsel. Julienne moet niet verward worden met de groenten, gewoonlijk als soepgroente gebezigd. Julienne bevat zeer voldoende bestanddeelen en wordt met rijst en erwten als Julienne-soep meer en meer gewaardeerd. Mocht in sommige gemeenten nog niet Julienne verkrijgbaar zijn gesteld, dan kunnen die gemeenten zich wenden tot de Vereeniging „Groenten Centrale". De winkeliers kunnen zich tot de bij de Rijks-Commissie van Toezicht op de Ver. eeniging „Groenten Centrale" ingeschreven grossiers wenden en bij hen de benoodigde bestellingen op dit artikel doen. Hindenburg over de staking te Berlijn. Hindenburg heeft den volgenden brief ge schreven aan luitenant generaal von Gröner, leider van het oorlogsbureau: In de laatste dagen heb ik van stakingen in een groot deel der Berlijnsche fabrieken voor oorlogstuig gehoord. Uit uw mededee lingen bemerk ik weliswaar, dat men met enkele uitzonderingen weer aan 't werk is. Het feit evenwel, dat, van alle bijomstandig heden afgezien, de arbeid in de oorlogsnij verheid op groote scbaal wegens de voedsel- kwestie kan worden neergelegd, noopt mij tot de volgende uiteenzettingen. Geheel het volk heeft te lijden onder de noodzakelijk geworden inkrimping van 't broodrantsoen. Ik twijfel echter niet, of de tegelijkertijd ingetreden verhooging van het vleeschrantsoen en de van nu af aan weer regelmatige levering van aardappelen kun nen ter vervanging van de verminderde hoeveelheid brood dienen. Ook ben ik over tuigd, dat alle kringen der bevolking en over heidspersonen, die bij de verschaffing en verdeeling van deze levensmiddelen betrok ken zijn, zich den ernst van den toestand bewust zijn en dat het op deze wijze zal lukken om de gedane beloften intelosseD. Des te minder kan mijnserachtensdekwestie van den leeftocht binnenlands reden tot staking zijn. Ik acht het mijn plicht, er u op te wijzen, dat bij den slag, die op het oogenblik op het westelijk front moet wor den uitgevochten een onbesnoeide aanmaak van oorlogstuig van elke soort een taak is, waarbij al het andere achterstaat, dat elke staking, hoe onbeduidend ook in schijn, ge lijk staat met een onverantwoordelijke ver zwakking van onze verdedigingsmacht en ik die als een ondelgbare schuld tegenover den man in de loopgraaf, die daarvoor zijn bloed zou moeten storten, beschouw. Ik verzoek u daarom er met alle middelen voor te zorgen, dat de vervaardiging van wapens en munitie met de meeste klem wordt bevorderd, en dat vooral zy allen, die daarvoor in de termen vallen, de arbeiders in de bewapeningsny verheid naarbehooren inlichten, hetgeen my de eerste voorwaarde tot het bereiken van ons groote doel voor komt. Generaal Gröner heeft aan de Duitsche bonden van vakvereenigingen den inhoud van Hindenburg's brief woordelijk meege deeld, op de leden een beroep gedaan om den betrokken arbeiders bij te brengen, wat hun plichten zijnen verder den wensch van den maarschalk nog eens onderstreept. Rusland wil geen afzondelijke vrede. De pogingen van Duitschland om vredes onderhandelingen te doen openen tusschen de uiterste linkerzijde der Russische socia listen en de Keizerlijke Duitsche en Oosten- ryksche socialisten, die in speciale missie door den kanselier en de Ballplatz gezonden zijn, zullen zonder eenig practisch resultaat blijven. De Russische democratie, vertegenwoor digd door de revolutionaire socialisten en de overweldigende meerderheid der sociaal democraten, deelt de overtuiging van de geheele Russische gemeensehap, dat de idealen van het bevrijde Rusland onver- eenigbaar zijn met de aspiraties van Duitsch land. De aankomst te Petrograd van den leider der Zweedsche socialisten. Granting en van een Engelsch-Fransche delegatie heeft gun stige resultaten opgeleverd. Zij heeft ont nuchterend gewerkt op verscheidene oprech te aanhangers van het Russische pacifisme die geloofden aan de mogelijkheid van een revolutie in Duitschland en de hoop koes terden, buiten den keizer en den kanselier om, overeenstemming tusschen de Duitsche en Russische democratie tot stand te brengen. Het Russische leger is verontwaardigd over het denkbeeld van een voorbarigen vrede. Her eischt, dat het doel van den oorlog, de vrijheid, ten volle bereikt zal worden. Het gelijkluidend oordeel van regeering, leger en bevolking omtrent de noodzakelijkheid, den oorlog tot de eind overwinning van het recht voort te zetten, is de beste waarborg, dat de pacifistische manouvres van Duitschland volkomen zullen mislukken. De resoluties, welke onlangs op verschil lende vergaderingen van politieke partijen aangenomen zyn, geven blijk van de overal in Rusland heerschende meening, dat men alle krachten moet verzamelen voor de ver dediging van de veroverde vrijheid tegen den buitenlandschen vijand. De mogelijkheid van een afzonderlijken of zelfs voorbarigen vrede met Rusland is uitgesloten «n de intrigues van Duitschland kunnen allen, die ze steunen, niet anders dan compromtteeren. Het nieuwe Spaansche kabinet. Een te Bazel ontvangen Havas-bericht uit Madrid meldt, dat de minister van on derwijs na beëindiging van den ministerraad aan eenige journalisten verklaarde, dat de nieuwe regeering zich door dezelfde inter nationale beginselen zal laten leiden als de kabinetten van Dato Romanones, en dat ook zy de neutraliteit van Spanje zal hand haven. Hij voegde hieraan toe, dat de regee ring steeds bereid zou zyn de belangen en de eer van Spanje te verdedigen. De minis terraad heeft voorts besloteu, de constitutio neele waarborgen te herstellen. De „Temps" schrijft naar aanleiding van de kabinetswisseling: „Duitschlands vrien den zullen zich zeker over den val van graaf Romanones verheugen, ofschoon het zeker niet Garcia Prieto is, dies zy zich als opvolger gewenscht hadden. Zy zullen daar in een reden vinden, hun propagande met verdubbelden ijver voort te zetten. Maar onder de huidige omstandigheden zijn de gebeurtenissen sterker dan de menschen en het verzet der wereld tegon de Duitsche barbaarschheid voltrekt zich met zoodanige kracht, dat het alle weifelaars en tegenstre- venden medesleurt" De „Pester Lloyd" verneemt van welinge lichte zy'de te Weenen nog het volgende omtrent het nieuwe Spaansche kabinet: De huidige premier, Garcia Prieto trad destyds uit het kabinet-Canalejas, wijl hy nevens een economische uitbreiding der betrekkingen met Frankrijk ook in politiek opzicht naar een nauwere aaneensluiting met dit land streefde, een denkbeeld, waar tegen Canalejas zich krachtig verzette. Naar uit een onderhoud met een correspondent van de „Petit Parisien" blijkt, beeft Prieto ook gedurende den oorlog zyn vroegere inzichten dienaangaande in hun vollen om vang gehandhaafd. Belgie en de alkohol. In Vrij Belgie begint dr. van de Perre een reeks artikelen over de alkoholplaag in België, waarboven hy deze uitspraak plaatst De alkoholplaag is een grooter kwaal dan de oorlog. Dr. van de Perre schrijft in dit eerste artikel o.m,: Het kwaad van den oorlog moge nog zoo groot zijn, maar zijn er dan geen andere kwalen, die onze overweging en onze werk zaamheid opeischen, kwalen waarvoor we zelf kunnen ter verantwoording worden ge roepen; kwalen, die, indien we van nu af niet waken, onze meesters zullen zyn. En de eerste onder haar is wel het alkoholisme. Het alkoholismp is voorzeker een gröoter kwaal dan de oorlog. Daarmee wil ik niet een paradoxe vooruitzetten of de kwaal over drijven om de aandacht te vestigen. Uit het volgende moge blijken, dat ik steun op on weerlegbare bewijzen. Ware het niet, dat al de Westersche staten onder de kwaal lijden, sommigen meer, anderen minder, maar allen in ernstige mate, ik zou verlegen zijn het kwaad, dat ons volk teistert, in zyn volheid in een blad, dat in Holland zooveel lezers vindt, te doen uitkomen. Na over de slachtoffers van den alkohol gesproken te hebben, spreekt dr. Van de Perre over de stoffelijke verliezen. Hij schrijft: Het alkoholisme verwekt meer stoffblyke verliezen dan de oorlog. Ik ken noch de schade door den oorlog verwekt, noch het getal door den alkohol geruïneerde families. Maar laten wy eens nagaan, wat er in België jaarlijks verdronken wordt. Nemen wij b.v, 1913. De Belgen gaven uit aan: Francs. 1. Ingevoerde bieren 13,179,373 Tolrechten1,853,096 2. Belgisch bier gebrouwd: 16,726,943 ton aan 16 fr. gemiddeld de ton 276,631,288 3. Ingevoerde sterke dran ken voor inlandsch ver bruik 3,331,159 Tolrechten8,744,296 4. Sterke dranken in België voortgebracht en ver bruikt: 422,401 heet. aan 50 G. L. geschat aan 175 fr. den hektoliter 73,920,175 5. Wijnen40,444,646 Accijnsrechten 9.341.798 413.423,831 De Belgen verdronken in 1913 voor 418,423,831 fr. Maar dat is de prijs der dran ken in 't groot. Dit moet op zyn minst ver dubbeld worden voor den uitverkoop. Deze berekening is ver onder de waarheid, wat wyn, (interest, winsten van uitverkoop enz.) en sterke dranken betreft. Maar laat ons slechts verdubbelen De Belgen verdron ken in 1913 voor ten minste 800 millioen fr. Dat zal wel minder zyn dan de kosten van den oorlog, vooral wanneer men de vernietiging van goederen berekent. Maar nog eens, de oorlog kwam na 80jaar vrede en duurde, duurt? toch maar enkele jaren. Aau welke zijde is dan het grootste verlies? Alleen de staatskas houdt het aan den alkohol. In 1913 bracht bet alkoholverbruik (bier en sterken dranken en wyn samen) op: 113 millioen. Uit Bulgarije. Het Buig. Agentschap is gemachtigd tot de volgende mededeelmg in autwoord op de verklaring der voorloopige Russische regeering op 10 April: Het Bulgaarsche volk en zyn regeering hebben met levendige vreugde kennis geno men van de tyding, dat zy (de voorloopige regeering) de verworven vryheid wenscht te wyden aan den arbeid tot heil van zijn vrije volken. Bulgarije heeft dan ook met sympathie kennis genomen van de verklaring van den lOden April, die de voorloopige regeering heeft laten publiceeren door het St. Peters- burgsche l'elegraafagentschap. Het heeft die op prijs gesteld als een bewijs voor de nieuwe oriëntatie der Russische oorlogspolitiek, die thans de verovering van vreemd gebied verwerpt evenals de onderdrukking van andere volken. In antwoord op de verklaring van de Russische voorloopige regeering, hebben Oostenrijk Hongarije en Duitschland reeds te verstaan gegeven, dat de centralen noch den wensch noch het belang hebben, dat Rusland uit dezen oorlog vernederd of in zyn levensvoorwaarden geschokt te voor schijn komt. De centrale mogendheden streven niet naar wat strijdt met de eer of de vrije ontwikkeling van het Russische volk. In tegendeel, zy wenschen met Rusland in vrede en vriendschap als naburen televen. Zy denken er niet aan zich te mengen in de binnenlandsche aangelegenheden van Rusland. Wat Bulgarije betreft, weten de huidige machthebbers in Rusland opperbest, datzy van dien kant niets te vreezen hebben. Bulgarye heeft niet aan het Russische volk den oorlog verklaard, maar het heeft dien ondergaan, omdat het gewaagd heeft tegenover den wil van de oppermachtigen van het oude regime in Rusland zyn poli tieke ea nationale rechten te verkondigen en te verdedigen, welke rechten voorheen door de beste vertegenwoordigers van bet liberale Rusland waren erkend, en welke door hen met het bloed _van hun eigen (Russische) zonen was verdedigd. Het is een van de eeretitels voor Bulgarije en ook een verdienste van zijn regeerders, altyd de hartelijkste gastvrijheid te hebben verleend aan de verbannen kampioenen voor de Russische vrijheid. Daarom is Bulgarije bereid om alle stappen te steunen, die den vrede kunnen verzekeren. Maar het is niet minder Vast besloten, om in overeenstemming met zyn bondgenooten den strijd voort te zetten tot een eind, dat het de volledige vereeniging van het eigen volk verzekert. Japans, hulp aan de geallieerden De hulp door Japan aan de geallieerden verleend, bestaat vooral in den steun fijner nijverheid. De Japansche metaalindustrie dateert slechts van eenige jaren voor den oorlog. In 1913 was zy nog niet zeer goed van werktuigen voorzien en haar eigenlijke vlucht dateert eigenlijk van den oorlog, waar door aanzienlijke afzetgebieden werden ge schapen, en wel door de bestellingen der geallieerde regeeringen, vooral van de Rus sische. De militaire en m iritieme staatstuighuizen hebben thans hun machinerie aanzienlijk verbeterd. De particuliere munitieindustrie ■is van meet af aan gesticht. EeDige cijfers zullen een denkbeeld geven van deze ont wikkeling. In 1913 had, volgens het „Japan Jear Book" de staatssmelterij van Wabaatsu 7500 ar beiders in dienst. In Juni 1916 echter had zij er reeds ruim 28.000 aan hei werk. Het personeel van het vlootarsenaal van Matzuru, dat 1400 man telde, is in datzelfde tydvak verviervoudigd. De Japansche bladenschatten,dat Rusland van Japan voor ongeveer l'/i milliard francs aan wapenen van allerlei aard heeft ont vangen. De voornaamste artikelen door Japan aan de geallieerden geleverd, zyn kanonnen, drijvende mijnen, schokbuizen voor granaten, granaten, spoorwegmateriaal, laken, schoe nen en zelfs gevlochten stroo, om er de aardzakken van te maken, die op het Fransch-Engelsche front dienst doen. Dank zij de geweldige kapitalen, door zijn uitvoer opgebracht, heelt Japan zelfs geldt- lyken steun aan de geallieerden kunnen geveD, voornamelijk aan RuslaDd en Enge land. Twee Russische leeningen, een van BO millioen yen, de andere van 70 millioen yen, in Russische schatkistbons, zyn in Ja pan ondergebracht, en op den dag zelf van hunne uitgifte verscheidene malen voltee-' kend. Er is sprake van een, derde Russische leening van 800 millioen yen. Japan heeft nog in December 1916 voor 100 millioen yen Engelsche schatkistbons genomen. Deze fei ten bewijzen voldoende, dat Japan ijverig aan de gemeenscbappelyke zaak medewerkt.

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1917 | | pagina 6