„VOORUIT!" TWEEDE BLAD No. 25 28 April 1917 Ofticiëele Mededeelingen. BEKENDMAKING Ll<iaif»eli|k .Nieuws. Binnenland. De O L. S. gaat thans ook op den ouden tjjd aan. - Proces verbaal is opgemaakt tegen J. K. F. B van Middelharnis, wegens mis handeling van A. S. alhier. Een rund van H. Z. moest uit nood worden geslacht. Het vleesch is voor de 'l'er openbare kennis wordt gebracht, dat tot de hieronder aangegeven maximumprij zen moeten worden verkocht alle volgende viachsoorten waar deze ook vandaan komen, alle schelvisch tot de lengte van per pond. 37 e. M. (z-g. Kleine Schelvisch) 14 cent. alle gul tot de lengte vanöSc.M. 14 ille wijting (van iedere grootte) 13'/j alle poon (z g. kleine Poon, niet de Roode Poon)13 alle schol van de lengte van 20 tot 35 c.M. (z.g. Kleine Schol) 14 per stuk. alle Engelsche Rokking .5 cent. alle Pekelharing 4' alle Gemarineerde Haring 6 alle Zuider zee-Bok king (zacht) zon der staartvin 2 alle Zuiderzee-Bokking (hard) zon der staartvin2'^ alle Spiering11 cent. per pond. Middelharnis, 27 April 1917. De Burgemeester, 0. KOLFF Sr. I/B. MIDDEI.IIAItNIS. Gedurende de paarden- keuring werd van den heer van der Meide te den Bommel een rijwiel ontvreemd, het welk hjj onbeheerd had laten staan. Een 13-jarige zoon van G. B. had het ongeluk zich zoodaDig aan zijn hand te verwonden dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen, Van den landbouwer K. Vroegindeweij geraakte Woensdagmiddag een paard inde kaai. Het dier geraakte onder een schip en verdronk. De perceelen aan den Waterweg be- hoorende tot do nalatenschap van wijlen T. Schilperourd alhier hebben bij verkoop opgebracht Koop 1-7 P. v. d. Sluis te S'dijk voorf 6410 Koop 8-11 D. de Haas f4250 Koop 12—18 M. Born f6700 Koop 19 24 C. Kroos f4045 Op de gehouden Rykspaardenkeuring waren 68 merriepaarden aangebracht, waar van verschillende onder letter A, anderen onder letter B, in bet Ned. Paardenstam boek' zijn ingeschreven. Reeds eenigen tijd geleden was ons iels, ter oore gekomen omtrent de vestiging eener groote hypotheekbank op ons.Eiland en hoewel wij het toen nauwelijks voor mogelijk durfden houden; werden wij heden verrast met de officieele mededeelmg van de oprichting der Wester Hyphotheekoank gevestigd te Middelharnis. Mannen als Notaris van Buuren en Bur gemeester van Vessem verhouden met de Bankierszaak der firma van Oudgaarden hebben met vele goedklinkende namen uit de financieels wereld het initiatief er toe genomen en de zaak met veel zotg en energie op solide wyze in elkaar gezet. Onze plaats- en Eilandgenooten kunnen niet anders dan met vreugde de vestiging dezer instelling begroeten; aangezien ten eerste onze welvaart er slechts door kan toenemen en ten tweede de geldnetners ge makkelijker met een plaatselijke Bank dan met particuliere of verafwonende geldschie ters hun zaken kunnen regeleD en de geld gevers zich daarentegen niet zelf meer be hoeven te bemoeien met het uitzetten van gelden op hypotheek maar nu direct hun daarvoor beschikbaar zijnde gelden aan de Bank kunnen toevertrouwen. Ons werd nog medegedeeld hoe, om de bedrijfskosten zoo gering mogelijk te maken de zaken zeer convertatief worden beleend echter werd daarbij gevoegd dat zoodra uitbreiding noodig wordt, de plannen hiertoe reeds du volledig zijn uitgewerkt. Deze plan nen zijn ons,ondergeheimhouding voorgelegd en wekken geheel den indruk dat de Wester- Hypotheekbank zoowel nu als voor de toekomst, schoone beloften in zich bergt en zeer zeker den bloei van ons Eiland sterk #zal bevorderen. SOMHELSDIJK- Door den Raad dezer ge meente is in zijne vergadering van Vrijdag 20 April j I het verzoek van eenigecommis sionairs, landbouwers en landarbeiders, om de zomertijd niet in te voeren, afwijzend beschikt. Echter het klokluiden in deze ge meente, dat'plaats heeft op 8, 12 en 8 uur, zal nu in een maand niet plaats hebben om te probeeren of men daaraan kan wennen. consumptie goedgekeurd. De heer F. van Erkel, brievenbesteller alhiei, heeft tegen 1 Juli a.s. ontslag aan gevraagd. De alhier gehouden veemarkt werd deze keer zeer weinig bezocht. Aan de lijn werden slechts 90 stuks hooruvee en 4 paarden aangebracht, benevens 2 manden biggen. Handel was dan ook niet vlug. l)IIIKSLAi\'i). De verkoop van het Emma bloempje heeft alhier opgebracht f 69,79. Door de duurte van het veevoeder h b- ben velen zich genoodzaakt gezien hun var ken te slachten. UEIIKINGEV Heden arriveerde hier weder een groote partij regeeringszeep. De Heer A. W. Kprvink alhier ontving vaD de landbouwvereeniging alhier een schryfjafel wegens zijn 16-jarige dienst als weger aan de fairbank. STELLENDAM- Leerlingen voor den cursus aan'de O L. School, die Maandag 7 Mei a.s begint, moeten worden aangegeven bij het hoofd der school, den heer M. Touw. Door den schipper van den blazer SL. 33 P. van Es is in de garnalenkor een mijn opgevischt. Van Es sneed de kor door, haalde de eene helft op en voer met de andere helft met de mijn er in naar de Stellen- damsche haven. Hier werd de mijn overge geven aan de Albatros; waar men het ge vaarlijke voorwerp onsehadtlyk maakte. OEDDitltP- Als een zeldzaamheid kan ge meld worden dat bjj P. Mierop een kalf is geboren van het kolossale gewicht van 126 halve kilo's. Aan de halfjaarlijksche veemarkt wer den slechts 5 stuks hoornvee en 13 biggen aangebracht. Handel slap. Door eenige Noordzeevisschers alhier zijn 10 vaten arak en 1 vat gezouten huiden gevischt en bij den strandvonder aange bracht Bij de Wed. J. Bezuijen alhisr hadden ze met de schoonmaak de bedden buiten- gebracht. Door voorbijgangers werd opge merkt, dat er een bed in brand stond, wat geheel verbrandde. Assurantiedektdeschade. Onze dorpsgenootL.Okkenburg,wonen de te Schevenipgen en rangeerder bij den trein, bad het ongeluk dat hij onder een aankomende trein geraakte. Hü was onmid dellijk dood. Het stoffelijk overschot wordt naar bier vervoerd. Hlaar een vrouw met 2 kinderen na. OUDE TONGE- Öet buis van P. v. d. Berghe is onderhands verkocht aan M. Kanters. De vrouw vaD J. Qeers is de vorige week van den zolder gevallen, waardoor zij zich ernstig bezeerde. Met 1 Mei a.s zijn de schooltijden der O. L. School als volgt: van 10 1 uur en van 2f/2-4'/3 uur. Het hUndwerkonderwijs van 43/4—6 uur. De torenklok zal met 1 Mei a.s. geluid worden om 9 uur en om 1 uur. Ter algemeene kenDis is gebracht, dat tot toelating van kinderen tot de bewaar school, gelegenheid bestaat zich hiervoor aan te melden op Maandag 7 Mei a.s vm. 9 uur, bij het hoofd dier school Mej. M. Post. Door P. A. van den Berge is vergun ning gevraagd voor den verkoop van ster keD drank in het klein in het perceel Kaai 15. By publicatie worden de ingezetenen gewaarschuwd op tijd te verstrekken die opgaven welke van hen worden gevraagd ingevolge de Distributiewet, en dat bü niet voldoening hieraan onmiddellyk proces-ver baal zal worden opgemaakt. OuLTGENSPLAAT- Ds. A. Dekker van Giesendam, beroepen bij de Ned. Herv. Gemeente alhier, trad Woesdag 25 April j.l. in de hulpkerk alhier op. Naar wy vernemen zuilen te beginnen met Maandag a.s. de schooltijden alhier worden geregeld overeenkomstig den ouden tyd. DEN BOMMEL- Ook in deze gemeente is, even als 't vorige jaar, 'de Emmabloem verkocht Er werden 200 bloempjes geplaatst, die f 29,85 hebben opgebracht. Een woord van dank aan de dames, die zoo welwillend waren, hunne medewerking voor dit goede doel te verleenen. Voor de vicante betrekking van onder- wyzeres aan de O. L. School alhier, hebben zich 12 sollicitanten aangemeld. Ouders of verzorgers, die kinderen of pupillen op de openbare school weuschen geplaatst te zien, Unnuen biervau aangifte doen bij de hoofden der scholen, vóór of op 1 Mei a.s. Deze week is een aanvang gemaakt met de verbouwing der openbare scholen in deze gemeente. Het sloopingswerk is reeds in vollen gang. STAD AAN 'T IIAKIXGYLIET Eindelijk is hier in den brandstoffeunood voorzien De vorige week Vrydag arriveerde alhier een scheepje met steenkolen, welke uit muntend branden, zoodat de huismoeders ihans weer het poije kunnen koken. Het bestuur van de polders loozende door Oude-Stad heeft aan den heer J. L. Koert, als bewijs van waardeering voor wat tty als uijkgraaf van genuemde polders heeft gepresteerd, een geschenk aangeboden. t Dr. L. L. ZAMENHOF. De droeve tyding bereikte ons, dat Dr. Zametihof, de samensteller van Esperanto, op 58-jarigen leeftijd te Warschau, waar hy oogarts was, overleed. Niet slechts geëerd en geaebt als weten schappelijk man om zijn uitgebreide kennis op taalgebied, doch ook bemind om zijn gioote Bescheidenheid, zyn een voud en idéa lisme, zal zijn heengaan door duizenden be treurd worden. Zij toch weten uit welke nobele motieven Dr. Z. zyn hulptaal-systeem samenstelde. Reeds als jongen deed het hem pijnlijk aan, getuige te zijn van de vijan dige gezindheiu tusschen de in zyn greris plaatsje Bjelostok wonende Polen, RusseD, Duitschers en Joden, l'n een zijner geschrif ten verhaalt hij ons hoe de door zijn ouders gehuldigde moraal, dat alle menschen broe- derszjjn,in zyn jeugdigezielzo'o blyden weer klank vond, dat hetgeen hij in de practijk des léveus waarnam hem dubbel griefde. Hy meende, dat een der oorzaken van de voort durende vijandschap gelegen was in het taal verschil waardoor het elkaar leeren kennen en waaideeren geheel buitengesloten bleef. Reeds op de schoolbanken peinsde hij over éen intern, taalsysteem hij begaf zich aan 't werk, herzag en verbeterde gedurende een 6-tal jaren, wist eenige studiemakkers even enthousiast te maken als hij zelf was en oefende zich heimelyk met hen in het schrij ven en spreken der taal. Niet slagende met het vinden van een uitgever, deed hij dit zelf aan het einde van zyn loopbaan aan de universiteit in 1887. Hy deed het onder den schuilnaam van „Dr. Esperanto", d. w. z. „de hopende". Aardig is het te lezen met welk een spanning de jonge man in de maanden die volgden, de post tegemoet zagaandoenlijk het blijde, dankbare gevoel dat hem door stroomde, toen hij van heinde en ver betui gingen van instemming ontving benevens de bewijzen dat men de studie van zyn ontwerp ter hand had genomen. Men wenschte een samenkomst; het 1ste Int. Congres werd belegd in 1905, alwaar blijken zou of dé ver schillende beoefenaren niettegenstaande hun uiteenloopende tongvallen nu werkelijk met elkaar van gedachten konden wisselen de proef op de som aldus. Dat Dr. Z. met een eenigzlns beklemd ge vóél deze proef tegemoet zag, kan ons niet verbazen als we weten dat pastoor Schleier, de samensteller van Volapuk, slechts kor ten tyd te voren met zyn hoogst onpractisch systeem gefaald had. Gelukkig werd dr. Z's ai beid met succes bekroond. Over dat suc ces uitweiden lykt ons overbodig; de gege vens, waarvan men telkenmale in de blad-n lezen kan,zijn daar om dit te bewijzen. Niet alleen dat het lstè congres door een 9-tal andere gevolgd werd, waar telkens ca 2000 Es.ierant.isten uit 35 a 40 landen bijeen waren/doch dagelijks neemt het aantal be oefenaren toe: dagelyks, juist in dezen oor log, wordt de behoefte aan een eenvoudig verstaansmiddel gevoeld. In de gevangen kampen en lazaretten organiseerd men Esp. cursussen tot zelfs uit de loopgraven komen herbaaldelyk verzoeken tot het zenden van Esp. leermateriaal. Van de door hem in vlot Esp. vertaalde werken vermelden we slechts: „Het Oude Testament", „Hamlet", „Romeo en Julia" „Efigenie" (opgevoerd in het operagebouw te Dresden), „die Rauoer" „Georg Dandin", „l'Avare" enz. en -. Hoe zeer we het heengaan van Dr. Z. reeds op 68 jarigen leeftijd betreuren, toch kunnen we li iet dankbaar genoeg zijn, dat hij het volledig succes van zyn onvermoeid y veren heeft mogen voorzien. Esperanto heeft vasten voet gezethet ondervindt ook van offici eele zÜde steeds meer bewyzen van waar deering en steun. En al ia dan ook het ideaal van algemeene broederschap nog ver, zeer ver te zoeken, het zal in de naaste toekomst blüken hoe z-rer een Neutraal verstaans mid del op internationaal terrein gewenscht is en welk een groote erkentelijkheid wij den man verschuldigd zijn, die het idealisme en de volharding bezat, bestryding en spot, welke zijn streven aanvankelijk ondervond, te weerstaan, zoodat de toekomstige mensch- heid zich r«eds onmiddelyk die int. hulptaal toe kan eigenen, waarvan vele tienduizenden de deugdelijkheid en den practischen een voud dagelyks ondervinden Deze beminnelijke en bescheiden idealist heeft alzoo niet tevergeefs geleefd. N. B. Brutaal. Een landbouwer te Achterveld, gemeente Barneveld, bij wien in de nabijheid kam- peerende zigeuners reeds meermalen hooi handen ontvreemd had 's avonds zyn waak hond in den hooiberg gelegd. Stellig was hy overtuigd, dat nu niemand onopgcuieikt den berg zou uaderen en nog minder zich ongestraft -aan bet thans vooral zoo kostbare hooi vergiijp-n zou. Hoe vreemd keek de landbouwer echter den volgenden morgen op, toen hy bemerkte, dat behalve een flink en hoeveelheid hooi, ook de kwaadaardige waakhond zelf gestolen was. Roofmoord, 1 De „Frankf. Ztg." meldt dat een invalide met zyn 28jarigen zoon vooi eenigen tyd met een aanzienlykt som geids van Duitsch- land naar Nederland ging, om daar levens middelen in te koopen. Ze keerden niet terug. Thans wordt bericht, dat ze op Ne derlandse!) grondgebied dood zijn gevouden. Van het geld was niets meer aanwezig Ze zyn ongetwijfeld het offer geworden van een roofmoord. GRONINGEN, 23 April. Hoe algemeen de deelneming is in'het afschuwelijk drama te Paterswolde, dat tot dusver onopgehelderd bleef, bleek, toen het stoffelyk overschot van Mej. Jansen ter aarde werd besteld. Een talryke schare belangstellenden had zich opgesteld langs den weg, dien de rouw stoet had te volgen en op de begraafplaats. Nadat op het graf een tiental kransen en bloemstukken waren neergelegd, nam de kapitein der infanterie Boertje het woord. Ik veroorloof mij de vrijheid, zeide spr. ongeveer, het woord te voeren aan dit graf nameDS de duizenden die medevoelen met. het lot dat oeze familie heeft getioffen. Zelden toch is onder omstandigheden zoo tragisch als deze een beminde dochter, een geliefd kind, een zuster aan den schoot dei- aarde toevertrouwd Het droeve drama heeft ons met afschrik en ontzetting vervuld en wij hopen dat het de justite mag gelukken den dader op te sporen. Daar is belang stelling niet alleen van geheel Groningen, maar van geheel ons land en ik ben er van overtuigd, zeide spr., zich richtende tot de familieleden, dat een breede kring van men schen met u treurt, met u mee gevoelt en mede lijdt. Dat medelijden spreekt uit de velen, die hier staan, om haar een laatste woord van liefde mee te geven in het graf. Namens de familie bracht een broer een woord van dank aan allen, in 't bijzonder aan kapitein Boertje, voor de belangstelling en de woorden van troost en medegevoel. Te Rotterdam werd op het station D>P. de ploegbaas Tintel door een locomotief gegrepen. De ongelukkige, die binnenkort 40 jaar in dienst der spoorwegen zou zyn, was terstond dood. Kind verbrand. SCHIMMERT. In het naburige Groot-Haas- daal is bet dochtertje van de echtelieden G. in een ketel met kokend water gevallen en onder hevige pynen, den volgenden dag bezweken. Zieh verhangen. HEESCH. In een in aanbouw zijnd huis, dicht bij de ouderlijke woning, werd door een vader aangetroffen zijn 12-jarige zoonB.S., die zich verhangen had. Ongeluk. PURMEREND. Tusschen onzi gemeente en Ilpendam wilde een los-ffinwerker aan de Noord-Hollandsche Tram op de in gang zijnde stoomtram springen Doordat hij mis- sprong, viel hy achterover en werd hein een been even onder de knie. afgereden. Hij is naar de Luidinasticht.ing alhier vervoerd. Een slecht voorbeeld GELDERMALSEN. Tegen een lid van de distributie-commissie alhier is proces ver baal opgemaakt wegens bedriegeluke in vulling van distributiekaarten. De vetbali- seerde is een rijke boer en lid van den ge meenteraad. Smokkelwaar De heer H. B, die in zijn pakhuizeD ie Amsterdam, aan de O.Z. Voorburgwal, een groote partij spek, olie, peper, erwten, cacao, zeep, enz. had opgeslagen, heeft Zaterdag aan de politie te Dordrecht meegedeeld, dat een groot gedeelte dezer goederen, welke hy voor verschillende firma's in bewaring had, door afgiite van een valschen gelei brief tiit zyn pakhuis was afgehaald. Het verdwenen gedeelte vertegenwoordigde een waarde van f 60.000 f 60.000. De Dordtsche recherche, vermoedende, dat de goederen zich bevonden in een schip, dat Dordrecht, moest passeeren, heelt in den loop van den dag beslag kunnen leggen op de lading van het lichterschap Prima Vera, schipper A. de H., op sitoom liggende voor Dordrecht en gekomen van Amsterdam. Het schip wachtte te Dordt op een sleepboot, die het verder naar het Zuiden zou slepen. De recherche te Rotterdam en te Amster dam moet de daders van dezen diefs'alop het spoor z(Jn, Het schip ia naar de Kalk-

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1917 | | pagina 5