„VOORUIT!" TWEEDE BLAD No. 24 21 April 1917 Plaatselijk Mieuws. Binnenland. MIDDELIIARMS- Bij Kon. besluit van 12 dezer is: lo. bepaald, dat een der Rijks- hoogere burgerscholen met 5 jarigen cursus te Mid- deiharnis zal gevestigd zijn; 2o. met ingang van 16 Juli benoemd tot directeur van en leeraar aan de Rijks hoogere burgerschool te Middelharnis, J. M. Pool, thans directeur van en leeraar aan de hoo gere burgerschool te Winschoten. Onze vroegere dorpsgenoote Mej. G. Vermeer, thans te Haarlem woonachtig, behaalde Maandag jl. het diploma als cos- tumière, welk eximen is afgenomen door de Nederlandsche modevakbond te 's Graven- bage. Op Dinsdag 24 April a s. des namiddags te 5 uur zal er gelegenheid zijn tot aangifte van nieuwe leerlingen voor de openbare scholen alhier. Door de burgerij werd groote ontevre denheid uitgesproken over de uitdeeling van bons voor cokes. Sommigen krijgen 2 maal per week, anderen in 't geheel niet. Het bestraten van de Spuistraat (Het Gorsje) zal zonder omstandigheden in de volgende week gebeurd zijn; het is een mooie en deugdelijke verbetering. Bü het vergaan van de XJmuider Stoomtrawler, „Visch Jan" die op de Noord zee op een mijn is geloopen, is ook om het leven gekomen, Simon Kattestaart, een oud inwoner dezer gemeente. Te IJmuiden zijn binnengekomen de vischsloepea Albatros", sch. J. de Waard, „Paul Kruger", sch. A. Jongejan, „Oranje Nassau", sch. D. Koster, „Voorlichter", sch. J. de Korte, met eene besomming van resp. 2900, 3200, 2600 en 2300 gulden. Vrijdagavond werd alhier verwacht een schip met 50 ton steenkolen en een met geperste turf. De bons voor steenkolen zullen aan de woningen worden bezorgd. SOM.1I ELSRIJK. Door A. Krijgsman is onderhands aangekocht het woon- en win kelhuis, aan de Jacob Banestraat, bewoond door J. Nelis. Bij den raad dezer gemeente is door eenige commissionairs, landbouwers en landarbeiders een verzoek ingediend om den zomertijd niet in te voeren, Proces-verbaal is opgemaakt tegen Ph. R. alhier, wegens mishandeling van J. S. Een varken van J. V. alhier moest uit nood worden geslacht. Alleen het spek kon in consumptie worden gebracht. Zondag 22 April, vm. 9,45 ure, zal voor de Vrijz. Herv. optreden, Ds. D. E. W. van Weel, van Noordbroek, in de zaal van den heer S. van Leeuwen, aan denLange- weg alhier. UERKINGEN- Ter gemeente-secretarie ligt gedurende dertig dagen ter visie een opgave van de uitkomsten van meting en schatting van gebouwde eD ongebouwde eigendommen. De heer K. Eelderink legde deze week met gunstig gevolg examen af voor onder wijzer. Deze week zjjn alhier steenkolen, turf en verschillende regeeringsartikelen ge arriveerd. STELLENDAM. Bij de Geref. Kerk alhier is beroepen Ds. Sap uit Gouda. Zondag 22 April zullen de diensten in de Ned. Herv. Kerk aanvangen des morgens 10'/2 en des avonds 7 uur. Men wenscht hier dus raet den nieuwen tijd niet mee te gaan. Zondag 22 April zal in de Geref. Kerk alhier optreden Ds. Dekker uit Ooltgensplaat. Woensdag zijn hier de eerste distributie kolen aangekomen. Een ware uitkomst I Er zijn hier menschen die al lang geen warm eten hebben gehad, die geen koffie of thee kunnen zetten, daar hun alles ontbreekt. - De pellerij van de heeren van der Vlis uit Vlaardingen is deze week stop gezet. De^ vorige week werden alhier aange voerd 7500 K.G. garnalen, die werden afge leverd aan de pellerijen voor 40 ct. per kilo. In den prijs der garnalen is een groote teruggang gekomen. Was tot nu toe de prijs 40 cent per kilo, deze week hebben de pellers- qazea de visschers medegedeeld, dat ze niet meer konden uitbetalen dan 30 cent, zoodat voor dezen prijs wordt gevischt. Schipper Jan van Dam, ontmoette van de week op de visscherjj 3 mijl van de verkenningston een drijvende mijn. Door spoedig wenden wist de schipper liet ge vaarlijke ding mis te zeilen. GUBDEItËEDE, 30 April. Hedenavond hield „Aurora"zijnJaatstejaarlükschebijeenkomst zooals gewoonlijk gewijd aan het tooneel. Twee stukles werden opgevoerd nl. „Zijn Zoon" en „Een tegenvaller in folio" het eerste in drie het tweede in een bedrijf. De moeite, die de spelers zich hebben moeten getroosten voor bet instudeeren der rollen mag als ten volle beloond worden beschouwd Het bleek weer dat de spelers de tooneel- kunst meer en meer machtig worden. Het daverend applaus aan het slot was welverdiend. In welgekozen woorden dankte de vice- voorzitter de spelers en sloot daarna de vergadering en daarmede 't vereenigingsjaar. OUDÜilRP Als een zeldzaamheid kan ge meld worden dat bij de Wed. R. Mastenbroek een geit is geboren met 6 pooten en 2 staarten, het is aardig om te zien. De werkzaamheden met het inmaken van mosselen zijn afgeloopen. In 3cichory- fabrieken .worden nog peen gedroogd wai nog al wat verdiensten opleverd. Gedurende den zomertijd zullen de godsdienstoefeningen in de Ned. Herv. Kerk des voormiddags te 10 uren en des namid dags te 3 uren aanvangen. NIEUWE TilNGE- Zaterdagavond werd door den omroeper bekend gemaakt, dat de boe ren besloten hebben, den gewonen tijd te zullen handhaven. Voor de betrekking van directeur van het Distributiebedrijf alhier heeft zich slechts één sollicitant aangemeld. Bjj de gehouden vergadering van de Stemgerechtigde Ingelanden van den polder Klinkerland, onder deze gemeente, zi)n tot leden van 't bestuur gekozen: in de vaca ture van C. Vreeswijk, J. H. vanStrien,in de vacature D. Kardux, D. J. Breesnee. Door den Commissaris der Koningin is aan D. Breesnee en J. Verweij een rijbe wijs uitgereikt voor 't berijden van een motorrijwiel. Het huis van den heer L. van Eesteren alhier is onderhands verkocht aan den heer H. Waling. Maandagmorgen ontving J. Holleman alhier het treurig bericht, dat zijn zoon Arie, milicien bij het wielrydeiscorps te Sittard, in een gevecht tegen Duitsche smokkelaars een schot in het onderlijf had gekregen en aan de gevolgen hiervan was overleden. Donderdagmorgen is het stoffelijk overschot alhier ter aarde besteld. De wijziging in de Keur voor den polder Battenoord is door Gedeputeerde Staten goedgekeurd en ligt voor een ieder gedurende 3 maanden ter inzage ten kantore van de secretaris. In verband met den nieuwen tijd zullen in de Ned. Herv. Kerk de diensten aanvan gen des morgens I01/2 u- en 's avonds 7 uur. OUDE TONGE- De heer W. H. Polder, van hier, is door den bisschop van Haarlem tot kapelaan te Zaandam benoemd. M. Kanters beeft zijn zaak uit de hand verkocht aan P. v.-d. Berghe voor f12000. Het kohier der Personeel© belasting no. 5 over het belastingjaar 1916 is invorder baar verklaard en aan den Ontvanger ter invordering ter hand gesteld. Op bon no. 10 is verkrijgbaar 1 K G. rijst. Dinsdag zijn ter secretarie uitgereikt bonkaarten waarop verkrijgbaar zijn brand stoffen. Zonder deze kaart is geen brandstof meer verkrijgbaar. STAD AAN 'T HARINGVLIET. Maandag jl. werd in deze gemeente voor de eerste maal door een paar meisjes het Emma bloempje verkocht. De verkoopstertjes, die trouw de huizen afgingen, hadden veel succes. Ofschoon de dorpsklok den nieuwen tijd (zomertijd) aanwijst, houdt men zich hier algemeen aan den oudentijd (zonnetijd). Om zoo weinig mogelijk verwatring te doen ontstaan wordt de klok, in plaats van acht uur en twaalf uur, om negen uur en een uur geluid. Doordat de paarden in plaats van vooruit, achteruit liepen, geraakte de wagen van A. M. knecht bij den landbouwer P. C. v. L. bij den heer C. Koole in het raam, waardoor twee ruiten, een zonneblind en een gedeelte van het raamkozijn vernield werden. Wegens gebrek aan brandstof is de vacantie op de openbare school alhier eenige dagen verlengd. Gainterneerden voor dm landbouw. Het bestuur van het Nederlaudsch Laud- bouw-Comité heeft, aan de besturen der Pro vinciale en Gewestelijke Landbouwvereeni- gingen, Maatschappijen en Bonden de na volgende circulaire verzonden „In aansluiting aan onze mededeelingen in het Nederiandsch Landbouw Weekblad van 7 dezer omtrent tewerkstelling van Belgische geïnterneerden, verzoeken wij u beleefd zoo spoedig mogelijk oveileg te wil len plegen met de besturen van alle, ook plaatselijke, landbouworganisatiesin uw pro vincie over de behoette, die er besiaat aan geïnterneerden voor den landbouw. Het is zeer gewenscbt, dat recblstreeks aan het hoofd der afdeeling Interneering voor elke provincie afzonderlijk collectieve opgaven worden gedaan uit elke streek van het aantal arbeiders, dat men uit de inter- neeringsdepots wenscht te betrekken, met omschrijving van den arbeid, die moet wor den verricht en met opgaaf van het loon, dat thans aan de gewone arbeiders wordt betaald. Wy wijzen er nog eens op, dat bet aan beveling verdient een of meer gemachtigden naar de depots te Harderwijk en te Zeist to zenden om de verlangde arbeiders uit te zoeken. Nadere inlichtingen zullen gaarne ver strekt worden door het hoofd der afdeeling Interneering, Fluweelen Burgwal 12 te 'sGra- venhage (Int telefoon no. 5226, Haag), ter wijl ook wij gaarne bereid zijn zoo noodig van voorlichting te dienen. Oude munten gevonden. HARDIN.XVELD. Bij het spitten op het land van den heer K. B alhier, stootte men op een pot, die bij onderzoek bleek te be vatten14 gouden rijders, een 200-tal rijks daalders, evenveel z.g. guldens, en nog eene hoeveelheid kleine munt. Een en ander dag- teekende van omstreeks 1600. Oorlogswoeker ZOETERMEER ZEG WAART. Hoe sterk de gemeenschapszin bij sommige boeren ontwikkeld is, kan hieruit blyken, dat voor aardappelland als huur aan particulieren ƒ1 per Rijnlandsche roede gevraagd wordt. Ale men nu weet, dat de meeste boeren hun land gepacht hebbeb voor f 60 a 70 per Hectare, sommige nog minder, dan kan men berekenen, welke woekerwinst hier getracht wordt te maken. Een Hectare is n.l. 700 Rijnlandsche roeden. Zou het geen tijd worden, dat van overheidswege hier werd ingegrepen Centraal uitvoerbureau voor levensmiddelen. Minister Treub heeft in de Eerste Kamer het volgende medegedeeld: Er zal worden gevormd een naamlooze vennootschap, om den export van levens middelen te concentreeren. Deze maat schappij zal het uitsluitend recht krijgen om alle consenten voor uitvoer uit te rei ken. Zy wordt dus in het vervolg de eenige exporteur er zal moeten beoordeelen hoeveel er naar het buitonland kan worden uitge voerd, zonder dat levensmiddelen voorziening in ons eigen land gevaar loopt. Zij zal niet alleen beslissen over den uitvoer van produc ten, die hier te lande worden voortgebracht, maar ook over die, welke hier zyn geïmpor teerd en voor uitvoer bestemd zyn. By deze vennootschap zullen regeeriDgs- commissarissen worden benoemd, die met het toezicht worden belast. Diegenen, die voor deze maatschappij het noodige kapitaal verschaffen, zullen een matige rente ontvangen, maar de rest van de winst zal volledjg in de schatkist worden gestort. Minister Trenb en de ouderdomsrente. In de Memorie van Antwoord op bet voorloopig verslag der Eerste Kamer over de begrooting van Financiën, deelt minister Treub mede, dat zyn standpunt in zake bet verband tusschen Oud rdomswet en Pensioenbelasting (welk verband naar men weet in Januari 1916 tot zjjn aftreden leidde) niet is gewijzigd. De minister voegt hieraan echter toe, dat hy „thans nier meer de verantwoordelijk heid van de wet op de ouderdomsrente draagt (de sociale verzekering is by Water staat onderdak) en, nu het onderwerp door de Tweede Kamer onafhankelijk van de kosten-berekening is aangenomen, de behan deling van het wetsontwerp in de Eerste Kamer zal afwachten „alvorens op de be handeling der daardoor noodzakelijk ge worden voorziening in de kosten aan te dringen." Hiermee is deze kwestie voor de naaste toekomst van baan. Het ontwerp zal name lyk zoo goed als zeker in den eersten tijd niet door de Eerste Kamer worden behan deld. De regeering moet trouwens nog altijd •haar Memorie van Antwoord inzenden. Verbouwd graan. Volgens ingekomen berichten zien vele landbouwers zich verplicht perceelen win tergraan om te ploegen, wegens den ongun- stigen toe3tand van het gewas, als gevolg van den strengen winter en het ongunstige voorjaar. Bepaalde zich dit omploegen lot dusverre voornamelijk tot winteriarween wintergetij, in den laatsien tyd gaan vele zandboeren ook over tot het omploegen van winterrogge. Met het oog op de zeer donkere vooruit zichten van de voorziening in de behoefte aan broodkoren wekt de minister van land bouw, nijverheid en handel de landbouwers krachtig op eu hij doet een beroep op de landbouworganisaties om in deze hare medewerking te verleenen 0111 niet eerder tot het omploegen van wintergraan over te gaaa dan nadat gebleken is, dat inder daad geen redelijke oogst is te verwachten en om, zoo omploegen noodzakelijk is, in de plaats van het omgeploegde, zooveel mogelyk zomergraan te zaaien, waarvoor met het oog op den ver gevorderden tyd hoofdzakelijk slechts zomergerst en baver in aanmerking komen. Oppositie tegen den zomertijd. GROOTENBROEK, In ons dorp heerscht groote oppositie tegen d9n in te voeren zomertijd. In den gemeenteraad heerschte het verlangen om de schooltijden der open bare school te verzetten. Daar werd tevens medegedeeld, dat de tuinbouwers- en de middenstandersvereeniging, die te zamen liet geheele leven hier beheerschen, besloten hadden de dagverdeeling op den ouden voet te blyven regelen. Ook de Katholieke school zal de schooltijden naar den ouden tijd vaststellen. Over de openbare school kon de raad niet beslissen, omdat hieiin de schoolop ziener moet worden gekend. Het staat echter wel vast, dat van de zomertijd in onze gemeente weinig terecht zal komen. Smokkelen is ook een kunst. In de kunst om de smokkel aaar te ver bergen, brengen sommigen 't ver. Zoo zag een vrouw van 62 jaar kans de volgende goederen in haar kleeding te verbergen: 4 K.G. spek, 3 K.G. witte boonen, 1 K.G. koffie, li/2 K.G. ryst, i/2 K.G. cacao, 2 K G. zeep, 3 knotten sajet, 4 pakken aarappel- meel, 3 K.G. kaas, 2 K.G. boter, 2 zakken met broodjes en eieren en 3 pakjes tabak. Dit alles was zoo prachtig gerangschikt, dat alleen het ervaren oog van den com mies iets bijzonders kon ontdekken. Avontuurlijke tocht. HAARLEM. Bij net lossen van een wag gon steenkolen kwam op het goederenstati on aan de Westergracht te Haarlem, een man onder de kolen te voorscnyn. Bij een onderzoek bleek, dat de spoorwagen te Gel- senkirchen in Duitschland geladen was met steenkool en dat bedoelde persoon was een Fransch krijgsgevangene, die by Verdun in Mei 1916 gevangengenomen was en sedert dien in de mijnen van Gelsenkirchen had gewerkt. Hij had bij het laden van den waggon kans gezien zich onder de kolen te verstoppen, door een paar planken tegen den wand aan te plaatsen, waaronder hy wegge kropen was. Maandagavond was hij in zyn schuilplaats gekropen en hij had dus ge durende ruim twee dagen in dien benarden toestand de reis naar Nederland volbracht. Aan voedsel had hij geen gebrek, want voor zijn vertrek had hy gezorgd, zich te voor zien van het noodige Fransche krljgsgevan- genenbrood, teneinde zich voor honger te vrijwaren. Toen de vluchteling merkte, dat hy in Nederland was, kon hy een „vivela Liberté" niet onderdrukken. Aangezien hy geen geld bij zich had, is de man naar den Franschen consul te Amsterdam overga bracht. Ontrouwe politieman. ARNHEM. De vorige maand gelukte het aan de geineente-politie te Oostetbeek op het terrein "van het hotei „Schoonoord" aldaar, eigendom van den heer C Meijer, te arresteeren een persoon, die daar blijk baar bezig wds in te breken. Het hole) was geheel gemeubileerd, doch onbewoond. Wie schetst de verbazing van de politie-beamb- ten toen hun bleek, dat zy hadden gear resteerd den brigadier der rjjksveldwacht te Oosterbeek P. van V. Deze proLsteerde tegen zijn arrestatie, zeggende, dat hy zelf juist op het punt stond een inbreker tear, resteeren, die nu waarschijnlijk zou ont snappen. Een onderzoek in het huis en in de omgeving leverde echter geen resultaat op. De gemeentepolitie vertrouwde de zaak niet en de justitie werd met bet voorgeval lene in kennis gesteld. Het resultaat was, dat door de marechausséé, onder leiding van den rechtor-commissaris voor strafza ken 'n huiszoeking by V. werd gedaan. Wat de resultaten waren, is niet bekend. V bleef op vrije voeten en bleef zijn dienst doen. Blykbaar werd in stilte het onderzoek voort gezet en dit schijnt, verrassende resultaten te hebben opgeleverd, althans he ienmorgen is van V op last van de justitie gearres teerd en naar het huis van bewaring te Arnhem overgebracht. Het gerucht gaat, dat V verdacht wordt nog meerdere mis- drljveu te-hebben gepleegd. Hoe V. tot deze misdrijven is gekomen, is onbegrijpelijk, daar de man reeds meer dan 40 dienstjaren bad, een flink pol'tiemau was en geldelijke zorgen zeker niet de oorzaak zijn. Inschrijving voor den landstorm. In de „Staatscourant" is een Koninklijk Besluit veschenen, dat ongetwy feld aan veler aandacht zal zijn ontsnapt en waarop hier

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1917 | | pagina 5