Binnenland. Verkoopingen. groote mogendheden van het vasteland van J Kuropa wilden ons nieuw groot rijk neer fuiken en aan onze samengeperste volks massa's de toekomstige ontwikkeling, die1 vüor ons even onontbreeklyk is als lucht, üDtnemen, uit eigenbelang. Toen wij ons niet wilden onderwerpen aan de diplomatieke bedreigingen van Enge land en aan de militaire bedreigingen van Rusland en Frankrijk en wy onze toekomst aiet aan hun intriges wilden overlaten, brak jö oorlog uit. Dat wij ons niet onderworpen hebben, wordt in Amerika uiigelegd als puitscbe heerschzucht, als een geweldpleging van het Pruisische militairisme, als geheime diplomatie van het hof en van de Pruisische militaire kaste, die volkeren uitmoordt. Dat Engeland het tot dusver geldende zee recht ophief en trachtte van de neutralen slaven te maken om oorlog te voeren en het Duitsche ryk en deDuitscheeconomische ontwikkeling door slagen en uithongering te vernietigen wordt in Amerika uitgelegd als een door de omstandigheden noodzakelijk geworden natuurlijk recht van zelfverdedi ging van Engeland. In de overbrenging van den oorlog vao militair gebied op economisch gebied lag juist de kiem van al het vreese- lijke dat toen volgde, nl. oök de kiem van het meesleepen van Amerika. Dit land kon met Duitschland geen zaken doen, daar Engeland zulks verboden had; daarom bleef voor Amerika niets anders over dan zaken te doen met Engeland in munitie en geldverschaffing. Toen wy daar tegen protesteerden, werd er gezegd, dat het in strijd was met het volkenrecht en dat het onontbeerlijk was voor Amerika, dat men ons hetzelfde zou leveren indien wy de Engelsche heerschappu ter zee zouden kunnen vernietigen. Toen wy echter, met behulp van ons nieuw duikbootwapen dat werkelyk hadden gedaan en de Amerikanen verzochten, ter vermy ding van conflicten, onze duikbooten op de overeengekomen wegen uit den weg te gaan, toen ging het om „de eer van Amerika" en om „de democratische vryheid", die zich alleen door Engeland en niet door ons laten verbieden. Toen wy het verschil van deze neutrali teit deden uitkomen, werd er gezegd, dat het Engelsche verbod slechts Amerikaansche goederen in gevaar bracht, terwyl het Duit sche verbod Amerikaansche menschenlevens bedreigde en dat het verheven idealisme van de Amerikaansche democratie was, dat zy meer waarde hechtte aan die laatste dan aan de eerste. Toen wy daarop antwoordden, dat wy in den toestand, waarin wy verkeeren, geen afstand kuDnen doen van het gebruik van dat wapen, werd er gezegd, dat Amerika er niets aan doen kan, wanneer wy alleen de overwinning zouden kunnen behalen met een wapen, dat door bet volkenrecht niet voorzien was. Men zou tegen ons het volken recht doen gelden dat door ons op meer flagrante wyze verbroken werd dan door Engeland. Daarom keert Amerika zich in de eerste plaats tegen ons en eerst nadat wy ons de handen zouden hebben laten binden, mis schien langs diplomatieken weg tegen Enge land. Het is ons door de geheele wereld vermaarde „pdch", wanneer wy alleen door een onwettelyk wapen de zege zouden kun nen behalen, wy hadden ons moeten onder werpen, wanneer wy ons op geen andere wyze hadden weten te behelpen. Toen wij ons de handen niet wilden laten binden ter zake van een correctheid, die uitsluitend tegen ons en niet tegen Engeland gericht werd, verklaarde Amerika ons den oorlog. In Amerika is het natuurlyk het werk der „democratie", van „het christendom", van „het pacifisme", van „de humaniteit van het geheele edelo volk", terwyl by ons datzelfde 't werk is van de „regeering die het volk bedrogen heeft." Het bedrogen Duitsche volk tegen die regeering op te zetten is de ware geest van de Amerikaansche zelf opoffering voor de menschelyke moraal. De beide machten, die ons thans bestryden, zyu de mammon en de schyndemocratische we- reldleugeD. In hoeverre de president van Amerika in dezen stryd de leider dan wel het slacht offer is, willen en kunnen wij niet beslissen Niet by ons hebben de belangen van mach ten, die aan het volk vreemd zyn, beslist maar wel in Amerika. De mammon in Ame rika wilde steeds onze zege verhinderen, wil die ons thans ontnemen en heeft het volk in Amerika voor zich gewonnen, voor zoouer het gewonnen is door de schijn-demo- cratische leugen, die door de ongehoords Engelsche oorlogsmiddelen van de met mammon in het geheim verbonden Eagel sche pers, die openlyk de democratische dedgd preekt, verspreid wordt. Wy Duitschers wyzen die aanmatiging van die geheime machten terug met de ver ontwaardiging van op hun eer gestelde vrye mannen. logsver- merika. Rolterdamsche Tramweg My. Aan het ver3lig over 1916 van de Rotter damsche Tramweg My. ontleenen wy het volgende; ln 1916 zyn uitgeloot 64 obligatiën. De minister van waterstaat stelde het bedrag over het jaar 1911 te restitueeren op het renteloos voorschot door het ryk verstrekt ten behoeve van den aanleg van den stoomtramweg Brouwershaven-Steen bergen vast op f481, welk bedrag geresti tueerd werd. In afwachting eener eventuede samen smelting der twee met den staat inzake de gesubsidieerde tramwegen gesloten overeen komsten tot eene, werd in overleg met den minister van waterstaat en met Gedepu teerde Staten van Zuid Holland overgegaan tot het restitueeren aan het Ryk en de pro vincie Zuid-Holland van bedragen op afre kening der over de jaren 1912/15 verschul digde restituties. Dientengevolge werden in de maand December van het verslagjaar in 'sryks schatkist gestort f74,500 en in de piovin- ciale kas f 65,500. Het reservefonds wyst op 31 December 1916 een totaal aan van f 185,540 (v. j. f 175 672). Het belegde bedrag is groot f175 979. Voor een gedeelte zyn de effecten uit het reservefonds ais waarborgsommen voor de goede naleving van concessievoorwaarden by openbare besturen gedeponeerd. De exploitatie-lengte van de einde 1916 in exploitatie zynde lyuen beloopt 256,08 K.M. De totale lengte van het spoor bedraagt 309,33 K.H. Op 31 December 1916 waren aanwezig 432 (v. f. 438) paarden. Het wagenpark bestond op 31 December uit: 73 ry tuigen en 633 voertuigen voor .stoomtramwegen en uit 188 rytuigen voor paardentram en 319 voertuigen. De vloot bestond uit 11 schepen met een tonnenmaat van 1606 ton. Het personenvervoer bleef zich gedurende het verslagjaar verder ontwikkelen; in nog sterker mate nam het goederenvervoer toe, zoodat zonder tariefverhooging aan de enor me styging der exploitatiekosten het hoofd kon worden geboüeD. De opbrengst was als volgt- Van reizigersvervoer f837,739: van ba gage goederen- en veevervoer f 1,51,084, van postvervoer f48,103 en van bijzondere ontvangsten f59,670, totaal f2,096,597. De bruto winst beloopt f 455,008 (t 442,661) waarvan op exploitatie f 433,216 (f 438,983), op intrest f21,668 (nihil) en saldo a° p° f 122 (f3678.) Onder aftrek van f143,485 (f121,097) obligatierente; f5320 (f4987) di videndbelasting: f 103,000 (f 114,780) reserve 1916 voor restitutie op rentelooze voorschot ten en storting in de vernieuwingsfondsen der stoomtramwegen: en f96,153 (f99,422) afschrijvingen, is het saldo winst f106,449 (f95,577.) Het dividend is op 8 (v. j. 7i/2) pet. vastgesteld. Vrye en Unie liberalen. De Fakkel (v. 1.) schrytt over de moge- lykheid van samenwerking by de stembus van 1918 tusschen vrye en Unie-liberalen: Er bestaan ongetwijfeld voor den scherpen politieken opmerker echt Unie-liberale, echt vry-hberale karaktertrekken. Maar de paar maanden die ons van 1918 scheiden zyn voor het overal, by iederen kiezer, naar buiten breDgen van die eigenheden een te kort tijdsverloop. En de dagen van thans, nu ieders oogen angstig naar de grenzen staren en onverschillig over politieke onder scheidingen heen zien, z;in minder dan ooit voor dien arbeid geschikt. Wat dan? Men vreest wy begrijpen het in Liberale-Uniekring verlies aan den linkerflank, als men daar niet meer op een derde, radicale partij kan steunen. Het is er verre vandaan dat wy over die vrees de schouders zouden ophalen. De plicht van iedere party evenals van ieder mensch is waken voor zelfbehoud. Wie overtuigd is een taak te vervullen te hebbeD, mag zich niet moedwillig verzwakken en de geschiktheid ertoe inboeten. Maar het gaat hier om een zeer groot belang, om de vraag of men de liberale actie voor jaren verlammen zal. Of men dit doen zal buitendien op een oogenblik dat oude verschillen deels zijn verdwenen, deels nietig schijnen tegenover de geweldige problemeD, waarvoor een geheel nieuwe ryd ons stelt. Het gaat om de vraag bovenalniet of men dit zou willen, maar of het kan. Ge looft men dat een gescheiden optrekken van Unie- en Vrye liberalen de instemming heeft niet alleen van de kiezers in het algemeen, maar zelfs van de georganiseerde en dus politiek meer rüpe kiezers? Wy twyfelen zeer, neen, twijfelen niet. En wij weten maar een omstandigheid waarin wy het gerechtvaardigd zouden ach ten: Laat men een referendum organiseeren onder alle niet by den Vryzinnig-Democra- tischen Bond aangesloten vrüzinnige kies- vereenigingen, over de vraag of in 1918 door Unie en Vrye liberalen al of niet zoo mogelyk op een gemeenschappelyk program en dan met gemeenscbappeiyke ïysten zal worden opgetrokken. Beantwoordt de meerderheid der kiesver- eenigingen (of harer leden?) de vraag ont kennend wy zullen met moed onver bonden den stryd van 1918 ingaan. Maar beantwoordt zy haar bevestigend, hetgeen wy met stelligheid verwachten, dan achten wy het ongeoorloofd den vrbzinnigeh kiezers een scheiding en een onderlingen stryd op te dringen, dien zy blykbaar zelf niet wen- scben, Ongeoorloofd, en politiek ongeraden. Want doordrijving ervan zou meer nog dan thans den kiezer van de politieke partyen ver vreemden, hem in de armen der vertegen woordigers van byzondere belangen dry ven, enhet gevaar van ten onder gaan van het parlementaire stelsel vergrooten. In ieder geval sociaal democratie en rech- terzyde voor goed in het zadel t-engen. Mogen de „consules" waken I Door den kolennood. Twee met steenkolen beladen wagens van den steenkolenhandelaar C. Verhey te Sehe- veningen zyn in de Badhuisstraat dooreen 300 tal Scheveningers bestormd en geplun derd. Een daarby tegenwoordige agent van politie stond tegenover de menigte machte loos. Om herhaling te voorkomen, werden verdere wagens door de politie begeleid. Er deden zich nadien geen ongeregeldheden meer voor. Den kolenhaudelaar zyn de kolen betaald. Hel smokkelen blijft verleidelijk. Aan het station te Venlo hebben visi- teerende ambtenaren een Duitsche locomo tief met een pak wagen in beslaggenomen op vermoeden, dat zy dienstig waren ge maakt, om verboden goed uit te voeren. Zoowel op de machine als in den wagen werden beimelyk verborgen gevonden cho colade, spek en andere artikelen tot een totaal gewicht van ongeveer honderd kilo gram. Het begeleidende spoorwegpersoneel is in voorloopige hechtenis gesteld. Ons ivittebrood en zijn schadelijke gevolgen. In verband met klachten, geuit omtrent de samenstelling van ons tegenwoordige wittebrood en de kwade gevolgtn daarvan voor maaglijders, hebben wy ons om in lichtingen gewend tot den bekenden speci aliteit op het gebied van maag- en inge wandsziekten, dr. G. J. Wynhausen. Deze verzekerde ons, dat de klachten daar omtrent volkomen gemotiveerd zyn. Uit zyn eigen practyk kon onze zegsman ons mededeelen, dat zich byna dagelyks eenige patiënten tot hem wenden, die van het brood maagbezwaren hebben gekregen, welke zich o.a. manifesteeren, door pijnen en druk king op de maag, zuur of oprispingen. Soms openbaren zich vry heftige maagbezwaren Opmerkelyk is zeker, dat onze zegsman zelfs gevallen had ontmoet, waarin de maag bezwaren onmiddellijk ophielden als de pa tiënt het gebruik van wittebrood staakte. Voornamelyk is dit het geval met hen, die aan de maag lydend waren, maar ook vele personen, die te voren geen zwakke maag hadden gehad, ondervinden last van 't brood in zyn nieuwe samenstelling. Een paar weken geleden heeft dr. Wyn hausen zich tot den burgemeester en tot den wethouder voor de Volksgezondheid, dr. Jitta, gewend met het verzoek, voor maaglyders de gelegenheid tot het verkrijgen van ander brood open te stellen. Aan dit verzoek kon echter tot nog toe blykbaar niet worden voldaan. Tel. Moord uit wraaklust. STEENBERGEN (N.-Br.). Onder deze ge meente is een laaghartige moord gepleegd op den openbaren weg. De drie broers Ma- ryn, Lindert en Piet Kr. keerden per ry- wiel van een tochtje van Bergen-op-Zoom over Moerstraten naar het gehucht „de Kribbe" terug, waar zy woonachtig zyn. Op korten afstand van hun woning gena derd, werden zy eensklaps door eenige on verlaten overvallen, van hun ry wielen ge trokken en met messen schandelijk toege takeld, waardoor zy alle drie zwaar werden gewond. Een der gebroeders, de 28jarige Lindert Kr., werd zoo ernstig mishandeld, dat hy reeds aan zyn wonden is overleden. Hy had een doodelyken steek inhetonder- lyf. De drie gebroeders Kr. waren allen in militairen dienst. De aanranders v. d. K. en de drie gebroe ders A. zyn gearresteerd en naar Breda overgebracht. Wraaklust schynt de dryfveer tot den moord te zijn. Een oude diefstal opgehelderd. In November van het jaar 1915 werd ten huize van een hovenier, wonende aan den Lagen Oord (buiten de Weerd) te Utrecht ingebroken, tydens afwezigheid van de be woners. De daders namen een geldkistje weg, waarin geldswaardige papieren waren geborgen, effecten meerendeels en eenige spaarbankboekjes. De politie heeft toen met speurhonden gewerkt in de omgeving van de woning, waarin de inbraak was gepleegd de honden gaven wel een spoor aan, een weiland in, maar raakten dan in het on zekere. Als verdachten werden twee per sonen aangehouden, woonachtig in de buurt van de Roode Brug, tegen wie ernstige vermoedens waren gerezen. Deze lieden bleven geruimen tyd in voorarrest, maar moesten eindelyk wegens gebrek aan vol doende bewys worden losgelaten. Na November 1915 werd van deze zaak niets meer vernomen. Totdat nu gisteren de recherche nieuwe aanwyzingen kreeg en de rechercheur v. d. Hoogen in die ge gevens aanleiding vond, een nieuw onder zoek te beginnen Er werd gezocht in een sloot, gelegen in een stuk weiland, waar voor vroeger de politiehonden steeds bleven ataaa en hun spoor verloren, in de naby- heid van de woning van den bestolen hove nier. Na geruimen tyd te hebben gedregd, haalde de politie eindelyk de vermiste geld kist naar boven. De inhoud, effecten en spaarbankboekjes, was door het water ia deze l'/j jaar tyds tot pap geworden, een brei achtige massa, waarvan men de samen-, stelling nochtans, na alles te hebben ge- dioogd, hoopt te kunnen vaststellen, met behulp van een deskundige. De geldkist was dus nu gevonden. Thans moest de recherche do daders nog hebben. De ingestelde nasporingen leidden tot de conclusie, dat men dez lfde personen moest hebben, die in November 1915 werden aan gehouden, maar weer pp vrye voeten moesten worden gelaten. Eea dezer lieden zat nu in hechtenis wegens een ander mis- dryf, mishandeling van een politie beambte, nummer twee moest gisteren voor eenig délict terecht staan voor het kantongerecht te Wyk by Duurstede en werd, op telegra fisch verzoek, daar in arrest genomen. De recherche meent nu vollediger mate riaal tegen deze beide verdachten te hebben byeeDgebracht. De zaak zal thans naar de justitie kunnen worden verwezen. Wat men eind 1915 meende onopgelost te moeten laten, zal dan nu toch nog kunnen worden opgehelderd. (U. D Een nieuwe smokkellruc. ROTTERDAM. Aan het Maasstation alhier viel de aandacht der politie op een tweetal personen, A. C. B en W. v. W. die schilde rijen by zich hadden, waarvan de ruimte tusschen het linneD en den achterwand van verdacht groute afmeting was. Bjj onderzoek bleek, dat in de schilderyen smokkelwaar verborgen was. Zoo haalde men er o.a. 100 stuks zeep uit, die op deze wyze naar Duitsch land vervoerd zouden worden. Op Zaterdag 14 April 1917 des avonds 6 uur te Ouddorp in het Logement van Akershoek, verhuring by inschryving: A. Ten verzoeke van den heer D. K. Lodder, voor 10 jaar, ingaande 11 Nov. 1917 van 0.73.80 HA. of 1 Gemet 182 Roeden V.M. BOUWLAND te Ouddorp in den polder Oude-Nieu wland, thans in pacht by Joh. den Bout en Pieter Tanis Wz. B. Ten verzoeke van den heer P. Voogd Jbz. te Rotterdam, voor 8 jaar, ingaande 11 Nov. 1918 »an a. 0.95.20 H.A. of 2 G. 22 R. V. M BOUW en BOSCHLAND en WATER te Ouddop in het West-Nieuwland, thans in pacht by Jan Voogd Mzn.; b.O 85.20 H.A. of 1 G. 256i/2 R.V.M. BOUWLAND onder het Haailoos in het Oudeland te Oud dorp, thans in pacht by C. Pyl Czn. C. Ten verzoeke van Mejuffrouw Grietje Lodder Jd. te Ouddorp, voor 8 jaar, ingaande 11 Nov. 1918 van 2 meeden BOUWLAND in den Piaspolder onder Goedereede, als: a. de 7e meed vanaf het slootje, groot 0,48.30 H.A. of 1 G. 15 R.V.M. thans in pacht by C. Sandifort H.Jz.; b. de 8e meed vanaf het slootje, groot 0 46.30 H.A. of 1 G. 2t/2 R. V. M. thans in pacht by D. Mierop. Notaris VAN DEN BERG. Op Dinsdag 17 April 1917, des uamidd. 6 uur, in het Café L. van Kempen, te Ooltgensplaat, VEILING van a. een HUIS met ERF aan den Kruispolder te Ooltgensplaat, kad. sectie C, nrs. 382 en 383, groot 8.66 A., verhuurd aan den heer J. A. van Nieu wenhuyzen voor f 83,20 per jaar. b. een HUIS met ERF aan den Galathee- scben dy k te O «ltgensplaat, kad. sectie B, nr. 656,1185 en 1186, groot 7.06 A, verhuurd aan den heer J. A. van Nieuwenhuyzen voor noemd voor f 88,20 per jaar. c een TUIN a. het Boomgaardpad te Oolt gensplaat, kad. sectie A, nr. 626, groot 2.08 A. gedeeltelyk verhuurd en in eigen gebruik. d. een nieuw gebouwd WOONHUIS met SCHILDERSWINKEL aan het Weespad te Ooltgensplaat, kad. sectie A, nr. 627, groot 4.30 A., verhuurd aan den heer G. van Nim- wegen voor f 3,25 per week. e. een WOONHUIS met ERF, gelsgen aan het Marktveld te Ooltgensplaat, kad. sectie A nr. 830, groot 62 cA., verhuurd aan den heer C. v. d. Nulle en Mej. Wed. J. van Noord voor f 2,20 per week. f. een nieuw gebouwd HUIS m. SCHUUR- HUIS aaD den Kerkring te Ooltgensplaat, kad.sectieA, nr. 1005,groot 5.20A., bewoond door den heer O. Lokus, te aanvaarden by de betaling der kooppenningen. g. eenLANDBOUWSCHUURa den Kerk ring te Ooltgensplaat, kad. sectie A, nr. 1556, groot 8.04 A.,in gebruik by den heer C. Lokus te aanvaarden by de betaling der kooppen ningen. Ten verzoeke van den heer L. Dorsman te Ooltgensplaat. Notaris AKKERMAN. Op Donderdag 19 April 1917, by INZET en Op Donderdag 27 April 1917 by AFSLAG telkens des avonds B'/j uur in het, Hótel Meyer te Middelhafnis van: 18 HUIZEN met ERVEN

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1917 | | pagina 7