reis de meeste vijandelijke oorlogsschepen vernietigt, en ook voor bijzondere daden Zou deze regeling ook niet wat licht wer pen op het verwoede torpedeeren, die dan vergissingen worden genoemd. (Tel.) De Keizer en de nieuwe koers in Duitschland. De keizer en koning heeft aan v. Beth- rnann Hollweg, rykskanselier en president van het Pruisische staatsministerie, de volgende beschikking gericht: Nog nooit heeft het Duitsche volk zich zoo vast aan eengesloten getoond als in dezen oorlog. Het bewustzgn, dat het vaderland 2ich in een toestand van harde noodweer bevond, oefende een sterk verzoenenden invloed uit, en ondanks alle bloedige offers te velde en zware ontberingen te huis is de wil, om voor den zegevierenden eindstrijd alle krach ten in te spannen, onwrikbaar gebleven. Nationale en sociale geest verstonden el kaar en vereenigden zich om onze volhar ding en kracht te stalen. Hik besefte, dat hetgeen in lange jaren des vredes onder veel binnenlandschen strijd was opgebouwd de verdediging waard was. Wat het geheele volk in strijden ontbe ring tot stand heeft gebracht, staat als een schitterend beeld voor mijn geestesoog. De gebeurtenissen van deze worsteling om het bestaan van het rijk vormen in hun verheven ernst de inleiding tot een nieuwen tijd. Als verantwoordelijk kanselier van het Duitsche Rijk en eerste minister in Pruisen is het uw taak de eischen van dezen tyd met de juiste- middelen en te rechter uur in vervulling te helpen gaan. Over den geest, waarin de vormen van ons staatsleven zich hebben te ontwikkelen om de vrije en blijde medewerking van alle geledingen van ons volk mogelijk te maken, hebt gij beginselen ontvouwd, die Daar gij weet mijn instemming hebbeD. Ik ben mij bewust daarbij de voetstappen te drukken van mijn grootvader, den stichter des Ryks, die als koning van Pruisen met de militaire organisatie en als Duitsch keizer met de sociale hervorming zijn plichten als monarch voorbeeldig heeft vervuld en de grondslagen gelegd, waarop het Duitsche volk in eensgezinde, grimmige volharding, dezen bloedigen tyd zal doorstaan. De weermacht als werkelijk volksleger te handhaven, den socialen vooruitgang van het volk in al zijn geledingen te bevor deren, is van het begin mijner regeexing my'n doel geweest. Met het oogmerk, de beproefde eenheid tussehen volk en monarchie voor het wel zijn der gemeenschap te dienen, ben ik besloten de verdere ontwikkeling van ons binnenlandsch politiek,economisch ensociaal leven ter hand te nemen, gelijk de oorlogs toestand het veroorlooft. Nog staan millioe- nen van ons volk te velde, nog moet het resultaat van den strijd der meeningen achter het front, die bij een ingrijpende grondwets wijziging onvermijdelijk is, in het hoogste belang van het vaderland worden uitgesteld, tot onze strijders zijn teruggekeerd en zij zelf met raad en daad kunnon deelnemen aan den vooruitgang van den nieuwen tyd. Opdat echter, dadelijk by het gelukkig einde van den oorlog, dat naar ik hoop en vertrouw niet ver meer is, het noodige en doeltreffende ook in dit opzicht kunne geschieden, wensch ik dat de voorbereidingen onverwijld worden getroffen. My gaat de hervorming van den Pruisischen Landdag en de bevrijding van ons geheele binnenlaDdsch politieke leven van dit vraagstuk zeer ter harte. Voor de wijziging van het kiesrecht voor het huis van Afgevaardigden zyn in opdracht van mij reeds bij het begin van den oorlog voorbereidingen gemaakt. Ik draag u thans op, my uitgewerkte voorstellen van het staatsministerie voor te leggen, opdat als onze strijders terugkeeren dit voor het staats bestel van Pruisen gewichtige werk snel tot stand kan komen langs den weg der wetgeving. Nu het geheele volk in dezen vreeselyken oorlog zooveel heeft gepraesteerd, is naar myn overtuiging voor het standenkiesrecht in Pruisen geen plaats meer. Het wetsontwerp zal verder de recht- streeksche en geheime verkiezing der afge vaardigden moeten bevatten. De verdiensten van het Heerenhuis en zyn blijvend belang voor den staat zal geen koning van Pruisen miskennen. Het Heeren huis zal echter aan de geweldige eischen van den komenden tijd beter kunnen beant woorden als het in ruimer mate dan tot dusver uit de verschillende kringen en be roepen des volks leidende, door de achting bunoer medeburgers onderscheideu mannen in zijn midden heeft. Ken proclamatie van de voorloopige Russische regeering. De voorloopige regeering heeft een procla matie uitgegeven, die aldus besluit: De voorloopige Russische regeering heeft niet het recht de waarheid voor het volk te verbergen. De staat loopt gevaar. Men moet alle krachten aanwenden om hem te redden. Het land moet daarop niet reagee- ren met slaafsche neerslachtigheid, maar met een eenstemmig besluit om een ge- meenschappelljken nationalen wil te-schep pen. Daardoor alleen kunnen w(j de krachten vinden voor de worsteling van ons heil. Dat de heele bevolking in zich zelf de kracht moge vinden, om de veroverde vrijheid hechter te maken en zich toe te leggen op het werk, dat noodig is voor het welzijn van Rusland. De voorloopige regeering, die plechtig heeft beloofd het volk te zullen dienen, is er van overtuigd, dat zy met de medewerking van allen in staat zal zyn tot het einde haar plicht te vervullen tegen over het land. Politieke inbraak. Een bericht uit Zttrich meldt: Eenige dagen gek-den is bier reeds mel ding gemaakt van een inbraak in het Oos- tenryksche consulaat-generaal te Zurich, waarbij heel het archief met tal van zeer belangrijke (geheime) documenten meegeno men werd. Thans is bekend geworden, dat de inbreker althans de geestelijke vader der onderneming niemand minder ge weest is dan maestro Pilli, advocaat in Padua. Pilli, die zyn daad reeds sedert laLg had voorbereid, wist voor eenige maanden als politiek vluchteling het vertrouwtn van den Oostenrykschsn consul te winnen, en werd met de afdeeling voor „propaganda" in Italië belast. Op die manier kreeg hy alle verdachte adressen en alle plannen der Oostenrijkers in handen met uitzondering van de allerbelangrijkste dosiers die hij zich nu heeft toegeëigend. Dat zijn onderneming geslaagd is, blijkt uit de omstandigheid, dat .sedert dien in Italië tal van verdachte personen in hechtenis genomen zyn, onder beschuldiging van landverraad Intusschen heeft men van tegenoverge stelde zy'de beproefd zich in Bazel schade loos te stellen. In Bazel werd een Italiaansch schoenmaker omgekocht, die de zolen van den Italiaanschen consul pleegt te lappen, en dus op het consulaat geen onbekende is. Men had den man een fleschje met twaalf kubieke centimeter chloroform ge bracht, waarmede hy in den vroegen ochtend den bureau-bediende moest bedwelmen. De anderen zouden dan het overige wel doen. De schoenmaker vond het echter achteraf toch maar beter rustig by zyn leest te blijven, en waarschuwde den Italiaanschen consul voor het a.s. bezoek. De Russische Bastille te Petrograd. De Bastille van St. Petersburg, de Petrus- en Paulus-vesting, waarin thans sommige reactionairen als gevangenen opgesloten zyn, is een geweldige steenklomp aan den oever van de Newa, tegenover het Winter paleis. Het is een plaats waaraan sombere herinneringen verbonden zyn. Binnen de muren der Vesting heeft Peter de Groote zyn zoon Alexis doodgemarteld. Prinses Tarakonowa, die er in een cel was opge sloten, welke by een overstrooming onder water liep, zag de ratten, die redding zoch ten, tegen zich op klimmen. Katharina II heeftin de Petrus- en Paulusvestingdegenen, die hun stem verhieven tegen den moord op haren gemaal, levend laten begraven. In de laatste jaren heeft men er de ge vangenen op meer verfijnde wyze gemar teld. Prins Kropotkin vertelt hoe men er den revolutionair Karakozof een week lang wakker h'eeft gehouden. Aan beide zijden werd naast hem een wacht geplaatst, die hem moest aanstooten als hy in slaap scheen te vallen. De ongelukkige had tenslotte geleerd in den slaap den voet heen en weer te slingeren en zoo zyn bewakers om den tuin te leiden, maar zy ontdekten het kunstje. Tengevolge van deze behandeling was Karakozof, toen hij ten slotte naar het schavot werd gebracht, in zulk een toestand van uitputting, dat het leek alsof geen been in zyn lichaam heel was. Er liep dan ook een gerucht dat zyn bewakers hem ver moord en een van rubber gemaakte pop naar het schavot gesleept hadden. Kropotkin zelf heeft ook eenige orge- lukkige jaren in de Petrus en Paulus-vesting doorgebracht. De vloer en de vijf voet dikke muren van zijn cel waren geheel met vilt bekleed, zoodat de stilte ondragelijk werd. Kropotkin had echter een gelukkiger lot dan vele anderen, want hy had, op verzoek van het Russische Aardrijkskundig Genootschap, verlof gekregen om zyn werk over het ystydperk af te maken. Pen en inkt werdeD hem met bizonder verlof van den tsaar verstrekt, maar hy mocht die slechts tot zonsondergang, die 's winters reeds om drie uur 's namiddags is, gebruiken. De toestand in Duitschland. Een Engelschman, die dezer dagen uit Duitschland hier aankwam, deelde ons mede, dat de brief van keizer Wilhelm aan von Bethmsnn Hollweg, met betrekking tot de hervormingen in hefbinnenlandsch bestuur, geenszins een poging is, om de buitenwe reld te overtuigen van Duitschland's on schuld, goede trouw of goed bestuur, doch enkel en alleen om de eigen bevolking rns- tig te houden. Hy voegde daar aan toe, dat er zeer vele bewijzen van ontevredenheid aan den dag komen, doch ze worden onmiddellijk onder drukt. Wat het voedsel betreft, was deze zegs man van oordeel, dat, wanneer Duitschland het tot den volgenden oogst kan uithouden, het ook den strijd tot het volgend jaar kan volhouden, want er is niets onbeproefd ge laten om den komenden ocgst zoo groot mogelyk te doen zijn. En indien het weer niet al te veel tegenwerkt, kau op een ta- melijken oogst worden gerekend. Menschen heeft Duitschland nog volop. Ook indien Amerika een half millioen man schappen aan de geallieerden levert, kan dat op den uitslag van den oorlog geen invloed hebben. Ook munitie is er genoeg. Maar als het den geallieerden gelukt, het Westelijk front te doorbreken, is Duitsch land verplicht vrede te sluiten, op onver schillig welke voorwaarden, want het kaD onder geen omstandigheden een oorlog door staan, die in zyn eigen land wordt gevoerd. Tel. Een samenzwering in Rusland. Volgens berichten uit Stockholm, breDgen de bladen een uitvoerig relaas over een te rechter tyd ontdekte pogiDg van aanhangers van het oude Russische rogeeringsstelse), om een tegen revolutie te beginnen. Volgens een bericht van de „Roeski Wjedomosti", was de organisatie der tegenrevolutie reeds ver gevorderd. Haar leider was de generaal Tsjebekja. die in Lijfland ongeveer 40.000 man van de gardereserve en talrijke ge vluchte aanhangers van het oude stelsel had bijeengebracht, om hen aan te voeren tegen Petrograd. Tsjebekja had plan Petro grad te overrompelen. Ook grootvorst Boris nam aan de voorbereidselen een werkzaam aandeel. Met behulp van eenige individuen moet generaal Tsjebekja er in zijn geslaagd verbinding te krijgen met Tsarskoje Selo Door een toeval werd deze verbinding te rechter tijd ontdekt. Een zekere Jebimof, die door eenige uitlatingen verdenking had gewekt, werd in hechtenis genomen op het oogenblik, dat hy een brief van grootvorstin Maria Paulowna uit Tsarkoje Selo bracht om dien te doen toekomen aan generaal Tsjebekja. Daar in dezen brief over genoemd plan werd gesproken, gelukte het, de samen zwering te verijdelen. In Tsarskoje Selo had daarop een strenge huiszoeking plaats; grootvorstin Maria Paulowna werd in hechte nis gesteld. Grootvorst Boris en de generaal hadden lucht gekregen van de ontdekking van het complot en waren naar Riga ge vlucht. Daar werd generaal Tsjebekja ge arresteerd, maar de grootvorst kon niet worden opgespoord. De aanhangers van den generaal werden ontwapeDd, De positie der Joden in Rusland. De Russische regeering heeft bij oekas van 3 April de volkomen gelijkstelling van de joden in Rusland bekend gemaakt. Te St. Petersburg, Jekaterinoslaf en Odessa zijn Zionistische volksvergaderingen ge houden, die met algemeene stemmen een motie hebben aangenomen, waarin verlangd wordt, dat ieder Zionist in Rusland de voor loopige regeering steune. De sprekers op de vergadering in Odessa hebben geëischt, dat de wensch Daar een eigen woonplaats voor de Joden in Palestina aan het vredescongres zal worden voor gelegd. De slag bij Atrecht. 11.000 gevangenen, 100 kanonnen, 162 machinegeweren 1 Dit zyn argumenten, waartegen geen re deneering bestand is, ook niet die der Duitsche stafberichten, welke spreken over groote verliezen aan dooden en gewonden bij de Engelschen. Wjj zullen dit niet tegenspreken als men in den regen loopt, wordt men nat, maar wy wijzen er nadrukkelijk op, dat men de bloedige verliezen der aanvallende d. i. zich blootgevende Engelschen niet moet vergelijken met de verliezen aan gevangenen by de zich verdedigende Duit- schers. Dit zou een vergelijking van onge lijksoortige eenheden worden. Bloedige ver liezen wijzen in het algemeen op een groote strijdvaardigheid, flinke aanvalskracht en een pittig moreel. Verliezen aan krijgsge vangenen daarentegen wijzen veelal op uitgeputte strijdvaardigheid, gebroken aan valskracht, een geknakt moreel. In dit verband sprekeD bovengenoemde cijfers boekdeelen, te meer, waar van een feitelijke omsingeling geen sprake mag zijn in een gevechtsfront als de Duitsche stellin gen, die aangeleund zijn, die gemeenschap naar achteren hebben en waar men in de achterwaarts opgestelde reserve-troepen over een middel beschikt, om in het gedrang gekomen troepen in eerste linie lucht te verschaffen en voor krijgsgevangenen-wor den te behoeden. Wij zyn benieuwd naar den draai, dien de Duitsche communiqué's als zij ten minste dat reusachtig aantal in één dag ver loren gevangenen niet doodzwijgen aan dit teekenend feit zullen weten te geven. De Duitschers trachten deze nederlaag van de eerste phase van dezen slag te verkleinen, door er op te wy'zen, dat de Duitsche linies wel ingedrukt, maar niet doorgebroken zijn. Wy wijzen er nog eens nadrukkelijk op, dat dit onuitvoerbaar is by de reeksen linies waaruit de Duitsche stellingen bestaan. In tegendeel zou een dergelijk tactloos door stormen der Engelschen juist een in de kaart spelen der Duitschers zijn. De groote onvoorzichtigheid, de ingehouden, de even wichtige kracht door het Engelsche burger- leger ten toon gespreid bij zyn offensief, is juist, oen bewijs voor zijn militairtech nische eigenschappen. Het zou voor leeken zoo verlydeiijk zijn door te stormen, maar het zou tegen een bij uitstek manoevreer- vaardig en overmachtig, in de diepte gegroe peerde strijdmacht als speciaal de Duitsche is, zoo al niet tot ontzettende rampeD, dan toch tot een tweede Tanuenberg kunnen voeren. „Langzaam maar zeker" is, volko men terecht, hier het parool van de leger leiding der Entente. Van de andere fronten komen in het alge meen gunstige berichten voor de Entente. De vereeniging der Engelschen en Russen op het operatiegebied in Az'ë staat gelijk met een gioote overwinning en is zeker van niet minder waarde dan de bezetting van Bagdad. Het hier opereerend Butsche leger kan nu alle behoefien uit Rusland betrekken en is van het transport over zee onafhan kelijk geworden. Daar Rusland beschikt over schier onbeperkte reserves aan mannen, kunnen de Engelschen daar nu ten allen tijde rekenen op tijdige aanvulling, speciaal van hun personeel, wat bij de uitgestrekte operatiegebieden en lange, kwetsbare ver bindingslijnen van groote beteekenis is. (Tel) Argentinië cn Duitschland. Een telegram uit Buenos Aires zegt Of schoon de Argentynscbe regeering voorne mens is onzijdig te blijven tot de rechten van Argentinië zelf worden geschonden, heeft zy 'n verklaring uitgevaardigd, waarin zy zich solidair verklaard met de politiek der Ver. Staten. Deze verklaring luidt: in verband met de redenen,, die de Ver Staten hebben bewogen den oorlog aan Duitsch land te verklaren, erkent de Argentjjnsche regeering de rechtmatigheid vao dezen stap uithoofde van de schending door Duitsch land van de beginselen van onzijdigheid, bekrachtigd in het volkenrecht, welke be ginselen werden beschouwd als een stellige vooruitgang der beschaving." De Duitsche bladen over het offensief der Entente. De militaire medewerkers der Duitsche bladen betoogen, dat het sedert lang aan gekondigde voorjaarsoffens ef der entente langer op zich heeft laten wachten dan veelal verwacht werd. Zy schrijven dat toe aan den duikbootoorlog en aan het terug trekken van het Duitsche front tussehen Atrecht en Soissons, waardoor de voorbe reidingen op dat front doelloos waren geworden en de entente genoodzaakt was haar plannen geheel om te werken. Aan gezien een offensief over het ontruimde gebied hun maanden van nieuwe voorberei ding zou hebben gevergd, besloten de En gelschen aan te vallen op het punt, waar het teruggetrokken front bij het onde front aansluit. De bladen pry'zen de openharligheid, waarmee het Duitsche opperbevel de aan vankelijke successen van de Engelschen bij Atrecht heeft meegedeeld en verklaren deze successen uit het feit, dat de Engelschen op deze plaats nog party konden trekken van hun groote voorbereidingen voor het voorjaarsoffensief. Alle op een doorbraak gerichte slagen, die in den loop van drie jaar op het Westelijk front zyn geleverd, hebben bewezen, dat de aanvaller doorgaans de eerste dagen,doorplotselingovermachtige strijdkrachten iD het vuur te brengen op een bepaald punt, dat den verdediger onbe kend is, plaatselijke voordeelen behaalt. Deze zyn echter niet beslissend; het komt er op aan, of de aanvaller in staat is, deze voordeelen zoodanig uit te breiden, dat zij tot een strategische doorbraak leiden. Dit is den Engelschen niet gelukt, uit de officieele berichten is integendeel gebleken, dat de aanval reeds den tweeden dag tot staan was gebracht. Het Duitsche echec in Duitsche lezing. Op hetzelfde slagveld, tussehen Lens en Atrecht, waarom reeds in 1915 zoo hevig gestreden werd, hebben de Engelschen onze sedert 1915 daar ter plaatse bezette stellingen aangevallen. Door een zeer ruim gebruik van alle mechanische strijdmiddelen en zeer groote hoeveelheden munitie konden zy een plaatselijk succes behaleD, zooals dat, naar de ervaring leert, in den stellingenoorlog, door opeenhooping van artillerie en troepen op een bepaald punt aanvankelijk steeds bereikt wordt. De doorbraak echter, welke de Engelschen beraamden, is, ondanks de onmetelijke bloe dige offers, volkomeD mislukt. De Duitsche troepen hebben ondanks hun aanzienlijke verliezen in het roffel- en versperringsvuur met het meeste succes tegenstand geboden aan de overmacht der Engelschen. Tussehen Atrecht en Vailly vertoonden de gevechten in het ontruimde gebied het zelfde karakter als gedurende de laatste dagen. By de bestorming van de dorpen Hermies en Bournes leden de Engelschen zeer zware verliezen. De toren van de kathedraal van Yperen werd blijkbaar door de Engelschen door een ontploffing omvergehaald. Gedurende de laatste dagen werd de dom van St. Quentin verscheidene malen beschoten en sterk be schadigd. (Wolffbureau) Een slem uit Duitschland over de oorlogsver klaring der VereenigdeStatenvanN.-Amerika. Professor Toeltsch heeft, zich tegenover een vertegenwoordiger van het. correspon dentschap Norden met betrekking tot de oorlogsverklaring van de Ver. Staten aan Duitschland als volgt uitgelaten: De oud®

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1917 | | pagina 6