„VOORUIT!" 1'WEE DE BLAD No. 21 31 Maart 1917 Ot'tieiëele Mededeelingen. Plaatselijk Nieuws. Buitenland. MINISTERIE VAN LANDBOUW, NIJVERHEID EN HANDEL. De Minister vau Landbouw, Nijverheid eu Handel, Overwegende, dat het noodzakelijk is, maal regelen te nemen ter bezuiniging op het verbruik van de beschikbare voorraden grondstoffen voor de bereiding van brood; dat bet tot dat doel thans onvermijdelijk is geworden het broodrantsoen te beperken: HEEFT GOEDGEVONDEN TE BEPALEN: 1°. met ingang van 2 April aanstaande zal iedere broodkaart strekken tot het ver krijgen van brood gedurende 9 dagen instede van 7 dagen, niettegenstaande op de kaart vermeld slaat, dat zjj slechts geldig is voor eene bepaalde week; mitsdien wordt de geldigheidsduur der broodkaarten, waarvan de uitreiking thans aanstaande is, bepaald als volgt: die, waarop vermeld: voor de 9e week: van 2 tot en met 10 April; die, waarop vermeld voor de 10e week van 11 tot en met 19 April; die, waarop vermeld: voor de lie week: van 20 tot en met 28 April; die, waarop vermeldvoor de 12e week van 29 April tot en met 7 Mei enz. 2°. dat in verband met het bepaalde sub. 1° met ingang van 2 April a.s. de volgende wijzigingen worden gebracht in de distribu- tieregeling van brood, bloem, meel en rogge a. art. 1, 2e lid wordt gelezen als volgt: Een wittebrood-, bruinbroód en aanvul lingsbroodkaart is geldig voor een tijdvak, bestaande uit zooveel dagen als daarvoor zal -worden vastgesteld door den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel. b. Aan artikel 1 wordt een 4e lid toege voegd van den volgenden inhoud: (4). Voor ieder tijdvak, bedoeld in artikel 1, 2e lid, Iran niet meer dan één aanvullings- bioodkaart aan eenzelfden belanghebbende worden uitgereikt. De Minister van Land bouw, Nijverheid en Handel behoudt zich de bevoegdheid voor de Gemeentebesturen te machtigen, hetzij in bijzondere gevallen, hetzij bij wege van algemeen voorschrift van het bepaalde in de voorgaande zinsnede af te wijken. Bijaldien zoodanige machtiging bij wege van algemeen voorschrift wordt verleend, zal daarvan aan de Gemeentebe sturen worden kennis gegeven. c. Toegevoegd wordt een nieuw artikel van den volgenden inhoud: Artikel 31. In vorenstaande regelingen, welke strek ken te harer uitvoering, wordt onder „week" verstaan het tijdvak, bestaande uit zooveel dagen, als waarop de geldigheidsduur van eeu broodkaart door den Minister van Land bouw, Nijverheid en Handel is of zal worden bepaald. ,3-Gravenliage, 28 Maart 1917. De Minister voornoemd, POSTHUMA. BROODKAARTEN. De BURGEMEESTER van Middelharnis vestigt er met nadruk de aandacht op: 1°. dat de broodkaarten met de overge bleven bons, geldende voor het tijdvak 5 Maart 1 April 1917, ook (le kaarten, waar aan zich geen enkele bon meer bevindt, moeten woiden ingeleverd op de gemeente secretarie op Maandag 2 April a s. des na middags tusschen 4 5 uur, met de enve loppe, waarin de broodkaarten zijn uitge reikt. Zij mogen niet aan den bakker wor den ter hand gesteld, noch in bewaring worden afgegeven; 2°. dat de houder der broodkaart heeft toe te zien, dat bij aflevering van brood of meel niet meer bons worden afgescheurd dan het gewicht, hetwelk het verkochte vertegenwoordigt 3°. dat uitsluitend op die twee bons der kaart waarop dat vermeld staat, bloem of meel kan worden betrokken; 4°. dat vanwege het Gemeentebestuur scherpe contröle zal worden uitgeoefend en constateering van overtreding van boven genoemde voorschriften krachtens de gel dende bepalingen, mede ten gevolge heeft, dat aan den houder der kaarten voor een bepaalden tyd geen broodkaarten meer wor den verstrekt. Middelharnis, 29 Maart 1917. De Burgemeester, ULBO J. MUS. I'OOTAARDAPPELEN. Nu de poottgd voor aardappelen aan breekt, worden zij, dia voornemens zijn pootaardappelen uit een andere gemeente te betrekken, er aan herinnerd, dat het ver- vuerverbod van aardappelen ook geldt voor „poters". Vet voer van aardappelen, dus ook van pootaardappelen, is alleen toegestaan, indien daarvoor eene vergunning is afgegeven door dt Rijkscommissie van Toezicht op de Aard appelvereeniging, Amaliastraat 2, te's-Gra- venhage Aanvingen voor zoodanige vergunning moeten tot die Commissie worden gericht op formulieren, welke door haar gratis ver krijgbaar worden gesteld MIDDKLIIAKMS- Zondagmiddag geraakte een passagierswagen der R. '1'. M. aan de buitenhaven alhier uit de rails en kwam' daar dwars over heen te staan; persoonlijke ongelukken kwamen daarbij niet voor. De dienst Ooltgensplaat had ruim 2 uur ver traging. Als correspondent der Intercommunale arbeidersbemiddeling is voor deze gemeente aangesteld de heer H C. Zuijdijk die voor belangstellende alle werkdagen is te spreken en kostelooze bemiddeling verleent aan werkgevers of werkzoekers Door den heer J. Koert is het woon huis van den heer L. de Ruiter, staande aan de Voorstraat alhier, onderhands aan gekocht. Door tusschenkomst van den heer I. Peeman werden hier Donderdag 11 ton slof fen aangebracht, die onder groote toeloop aan de bewoners werden verkocht. Etikele bewoners zaten dien dag al zonder eenig stooksel in huis. Donderdag arriveerden alhier 3 wagons eierkolen, die door tusschenkomst van den burgemeester, van de staatsmijnen te Heer len, naar hier waren afgezonden. Ook zijn nog 2 wagons gewone kachelkolen te ver wachten. Door den heer J. Vroegindeweij zijn twee p'anden, staande aan liet Zandpad on derhands aangekocht van den hr. A. Dijkers. Zondagavond kwam de tramboot van Hellevoetsluis zonder passagiers alhier aan, naar men vernetmt had de locomotief op de reis van Rotterdam haar Hellevoetsluis een defect bekomen. Een uur later keerde de boot weer van Hellevoetsluis terug met de passagiers aan boord, en moest de tram een extra reis naar Ooltgensplaat en Ouddorp maken. Hoewel was bepaald dat met 2 April de Distributie van gezouten varkensvleescb een einde zou nemen kunnen wij melden dat door verschillende omstandigheden tot nader bepaalden tijd zal worden doorgegaan met gezouten vleesch. In de plaats van G. van der Laan, die bedankt heeft, is bij loting tot bode van het Onderling Begrafenisfonds, afdeeling Sommelsdijk, aangewezen Robr. van Ant werpen. Slechts 6 gegadigden hadden zich voor deze betrekking aangemeld. Op de Vrijdagmorgen alhier gehouden stierenkeuring waren aangevoerd 13 stieren en wel 2 ouder dan 3 jaar, 3 tweejarige en 8 1-jarige. Hiervan verkreeg diploma de stier Alva V van de Fokvereetaiging Oude Tonge, met 75,2 punt, zoodat de mogelijkheid bestaat, dat deze stier in het stamboek wordt opge nomen, en de stier Johan, van den heer J. A. Struik te Melissant een diploma. De heer P. Vermeulen, gemeente veld wachter alhier, zal naar wij vernemen om streeks Juli a.s. eervol ontslag uit zijn be trekking vragen. Verslag der Oprichtingsvergadering van den Kolenbond „Ons, Belang" te Middetharnis op 28 Maart 1917. De heer J. Vroegindeweij Lz., Voorzitter der voorloopige commissie, opent de verga dering met een kort woord van welkom aan de talrijk opgekomenen. Daar deze verwacht werden, is naar een grooter lokaal uitgezien en wordt de ver gadering gehouden in het Evangelisatiege- bouw. De tijdsomstandigheden doen stellig den kolenbond zoo'n vlucht nemende behoefte, de noodzakelijkheid is overtuigend gebleken. Geen wonder dus, dat ruim 500 gezinshoof den lid wenschen te worden. Er is druk werk aan den winkel en daarom zal een aanvaDg gemaakt wo den met de behandeling der Statuten. Daar de heer C. Alblas nog niet tegen woordig is als inleider, neemt de heer G. van Eek Az. zijn ^plaats voorloopig in. Deze zet kortelings uiteen, wat het wezen eener coöperatieve vereeniging is in tegen stelling met een Koninklijk goedgekeurde vereeniging. De kolenbond is aangewezen op coöperatie en dit brengt dus mee, dat een acte, opgemaakt door een Notaris, in de Staatscourant wordt opgenomen. De Statuten worden vervolgens arlikels- gewijzen voorgelezen en zoo noodig toege licht en in bespreking gebracht- Na artikel 12 belast de heer Alblas zich daarmee tot aan artikel 45. Slechts weinig opmerkingen werden gemaakt, geen wijzi gingen in het ontwerp voorgesteld of ten minste aangenomen. Wel kwam men uit de vergadering met wenschen en bezwaren, die voorziening eischten. Doch inde Statuten, die ruim gesteld dienen te worden en liefst langen tijd, zoo mogelijk 29 jaar, moeten mee kunnen, verdienen dezen geen plaats Bij huishoudelijke en bijzondere reglemen ten komen allerlei onderdeelen en de uit werking der Statuten aan de orde. Na afhaudeling werden de Statuten met alge- meene stemmen aangenomen door de ver gadering. Daarna is aan de orde de verkiezing van een bestuur, bestaande uit 15 leden, waaruit en waardoor het Dagelyksch Bestuul' van 5 leden zal gekozen worden. Op een groot schoolbord kwamen de namen van 28 candidaten, die uit de verga dering werden genoemd. Iedere candidaat kreeg'een nummer en nu behoefden op de stamkaarten slechts de nummers der can didaten ingevuld te worden. Deze candidatenlyst volgt hier met de op ieder candidaat uitgebrachte stemmen: J. Vroegindeweij Lz. 339, J. Timmers 303, C. Alblas 301, J. L. Vink 299, G. van Eek Az. 277, J. van der Meide Jr. 264, H. van der Wende 260, J van der Slik 259, J. Boeter 248, L. Vroegindeweij Wz. 235, J. J. de Bakker 226, Ar. Struik Jr. 195, G. van der Kooy 183, J. H. Dejjs 173, Joh. Mosselman 164, A. Kerkhoff 150, W. Jongejan 148, P. Grootenboer 142, L. Koote 135, J. C. Zoon 121, R. van der Valk 105, I. van Zielst89, M. Vermaas 88, M. Dubbeld 87, L. van der Weide 73, P. van der Waal 64, J. van Dijke 64, en L. Verolme 61. Door 4 stembureau's wordt deze. uitslag opgemaakt uit de 340 geldige stemmen. De volstrekte meerderheid is alzoo 171, zoodat de 14 eerstgenoemden gekozen zyn en her stemming moet gehouden worden tusschen Joh. Mosselman en A. Kerkhoff. Wegens het vergevorderde uur wordt de verkiezing der commissie van toezicht en de herstemming voor een bestuurslid uitge steld tot een volgende vergadering, die zoo spoedig mogelyk zal plaats hebben. Door de stemming, die nogal tijd vorderde, verliep de vergadering zonder de sluiting af te wachten. SOMMELSDIJK. Tot Ontvanger der Regi stratie en Domeinen te Harlingen is benoemd de heer G. A. Dorrestein thans in gelijke betrekking alhier. Tegen B. N. te Melissant is procesver baal opgemaakt wegens mishandeling van J. W. te Dirksland. Van 23 Maart tot en met 21 April a.s. ligt ter Secretarie voor een ieder ter inzage de Kiezerslijst 1917/18 benevens de alpha- betisehe lijsten der namen en voornamen van heD, die met betrekkingen tot een of meer der verkiezingen van de kiezerslijst zyn afgevoerd en daarop zyn gebracht. Tot en met 15 April a.s. is een ieder bevoegd by het gemeentebestuur verbetering van de gewijzigde kiezerslijst te vragen op grond dat hy zelf of een ander, in stryd met de wet, daarop voorkomt, niet voor komt of niet behoorlijk voorkomt. De kohieren der Pers. Bel. No. 4a en 4b over het dienstjaar 1917 zyn invorder baar verklaard aan den Ontvanger ter in vordering ter band gesteld. leder daarop voorkomende belastingschul dige is verplicht zijnen aanslag op den by de wet bepaalden wet te voldoen. Op de op 28 Maart jl. gehouden veiling van 5 woonhuizen en bouwschuur is ingezet Koop I door Jacob Schellevis Hz. voor f 1275, koop II door Cornelis Lodder voor f 1220, koop III door Kr. Kievit Cz. voor f 1300, koop IV door Arie Hoogzand voor f 1030, koop V door Arie Hoogzand voor f 1010,-en de bouwschuur door Cornelia Lodder voor f 3610, DIHKSLAND- Bij publucatie is bekend ge maakt dat op Woensdag 4 April a s. des namiddags 4 uur op het gemeentehuis ge legenheid bestaat tot kostelooze inenting en herinenting. Op de veetentoonstelling te Rotterdam is o.a. bekroondG. L. Warnaer te Dirksland, 3e prijs f 10 voor gemest vee, den fijDsten en zwaarsten os, uitsluitend met hard voer gemest, beneden 3 jaar oud. STELLENDAM. Zondagavond 1 April zal in de Ned. Herv. Kerk alhier een biddag worden gehouden voor landbouw en vis- scberij. Den landbouwer M. van Oostenbrugge alhier trof het ongeluk 's morgens in den stal zijn paard, dat's nachts geworpen had, dood in den stal te vinden. Het paard ver tegenwoordigde een waarde van ƒ1000. Het was laag verzekerd. De vorige week werd hier aangevoerd ruim 6000 K.G. garnalen, die alle werden afgeleverd aan de pellerijen tegen 40 cent per K.G. De visscher G. de Graaff had Zaterdag het ongeluk op de visscherij door het zeil overboord geslagen te worden. Hij wist zich eenigen tyd zwemmende boven water te houden, waarna hij door de bemanning van den blazer werd gered. GUEDEKEEDE- Zondagmorgen ontstond brand aan den buitenkant der duinen, nabij de woning van M. Hoek. Een groot stuk duin brandde kaal. Daar de woning van M. Hoek vlak onder de duinen staat en de wind het vuur in de richting der woning dreef, was men voor dit huis eerst ongerust. Met behulp van zand wist men echter den brand te blussclien, voor de woning werd aangetast. J. van Splunder onder deze gemeente zag deze week eensklaps zyn veestapel erg toegenomen. Zijn geit had n.l. 4 Jongen ter wereld gebracht. OUDE TONGE. Mej. J. M. op den Bouw alhier slaagde te Rotterdam voor het examen nuttige handwerken. Verkrijgbaar is gesteld op bon 3, i/2 pond Ryst, op bon 5, 1 pond boonen of Erwten, op bon 6, '/2 pond havermout, op bon 7, 1 pond zeep, op bon 8, '/z pond Gort. Woensdag zijn twee schepen met steenkolen gearriveerd, voorwaar een uit komst met zulk koud weder daar onder scheidene inwoners niets meer voorhanden hadden. De vervallen broodkaarten moeten op 2 April a s. in de enveloppen ter secretarie worden ingeleverd. Het huis van den Heer de Mooy op de stoofwerf is onderhands verkocht aan Gebraadt en Kamerling alhier. Dinsdag is een vliegmachine overge komen. Hy kwam uit het oosten en ver dween in westelijke richting. A. W. Heestermans alhier is geslaagd voor het examen voor de kweekschool te Beverwijk. STAD AAN 'T HARINGVLIET- Toen schip per H. de W. alhier voor eenige dagen met zijn vaartuig op de haven zou komen, gleed hij op zijn schip uit en greep met beide handen den helmstok vast; juist kwam het zeil over en sloeg de schoot, zijnde een staaldraad, een slag over zijn rechterhand om den helmstok, waardoor twee vingers dier hand zoodanig gekwetst werden, dat terstond de hulp van den dokter moest worden ingeroepen. Maandag j.l. kwam hier het heele dorp in rep en roer toen de automaat, welke wekelijks één of meer keeren hier met petroleum komt, het dorp naderde. De tóe vloed van koopers was zoo groot, dat de olieman van alle kanten werd bestormd en hij onmogelijk orde in den warboel kon krijgen. Hij staakte daarom het verkoopen en besloot het dorp te verlaten. Maar ruim honderd personen, allen met bussen en kannen gewapend,^ volgden hem joelend door het dorp. Jan reed toen Viouwtjesweg in, doch de menigte gaf geen krimp en bleef hem ook daar volgen. Nadat enkelen waren uitgevallen, hield de man op een kwartier afstand van het dorp stil- en begon zijn olie te verkoopen, ieder twee liters; spoedig was hij uitverkocht. Wel een bewijs, dat het gebrek aan petroleum hier groot is. De rekeniDg der Ned. Herv. kerk al hier sluit in ontvangsten met f1269,54®! in uitgaven met f 1345,62®alzoo meteen nadee- lig saldo van f76,08. De Burg. dezer gemeente maakt bekend dat de kiezersly t ter secretarie ter visie ligt tot 21 April a.s. en dat aanmerkingen op die lijst kunnen worden ingebracht tot 15 April a.s. Op Zaterdag 7 April a.s. zal er des namiddags gelegenheid worden gegeveD tot kostelooze inenting en herinenting ten huize van den plaatselijken geneesheer. Het grintvervoer naar den Molendijk alhier is bij openbare inschrijving gegund aan J. van Curp c. s. tegen 60 cent per M3. Alhier is een brandstofcommissie inge steld. Tot leden van die commissie zijn benoemd de heeien J. Koert Mz. voorzitter, L. Braber JLz. en Izk. Scherpenisse. WEENEN. Het Fremdeiiblatt publiceert een bericht vaD een correspondent uit de zetelplaats van 6en leger-commando aan liet Oosten. Naar luidt van dat bericht had den de Russische troepen van dat. front.de eerste tijdingen over de revolutie in Rusland ervaren uit briefjes door de Duitschesoldaten in de Russische loopgraven achtergelaten, en door borden, uit onze loopgraven opge stoken. Eerst, werden die mededeelingen met allerergst gevloek beantwoord, waarna na tuurlijk nog wantrouwen bleef. Ten slotte echter drongen de berichten ook uit het achterland door tot het Russische front, Het was voor de officieren onmogelijk om den waren staat van zaken voor de manschappen te verbergen. Ongetwijfeld heeft het bericht omtrent, den troonsafstand van den tsaar een diepgaande uitwerking gehad. Volgens de mededeelingen van gevangenen heeft de ontwikkeling der dingen in Rusland vooral

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1917 | | pagina 5