Het zal niet lang meer duren, Van de Oostgrens. Binnenland. Ingezonden Medecleelingen. Verkoopingen. 6 had nieuw niet veel meer gekost. Of de vaartuigen dus tegenwoordig duur zijn! W. van Veen had het ongeluk in de haven te vallen. Door het personeel van beurtschipper van Gelder werd hy op het droge gebracht. Schipper J. 't M. besorade de vorige week f500 aan vsrsche visch. Op verzoek van B. en W. zal mej. A. U. Crausberg, onderwijzeres alhier, niet met 1 April doch met 1 Mei a.s. uit hare betrekking gaan. Met de garnalenvisschery gaat het op 't oogenblik nog niet best. Hoewel de prijs hoog is, 40 cent per K. G. wordt weinig verdiend, daar er bijna geen garnalen gevan gen worden. OUDDonP. In de afgeloopen maand werden aan het Telefoonkantoor '240 telegrammen behandeld terwijl 512 gesprekken werden gevoerd. Met ingang van 1 April a.s. is tot lichtwachter aan de Kustlichttoren West- hoofd benoemd, de heer J. v. d. Klooster. Onze dorpsgenoot Jb. Tanis is benoemd tot commies op de Secretarie te Hoofddorp. Naar wy vernemen is aan den predi kant der Herv. Kerk een duurtetoeslag van /"200 verleend over het jaar 1917. De belasting op ry wielen wordt strenger nagegaan. Velen wachten voor een nieuw aange schaft rijwiel tot zij eens worden aange- hauden of tot de kommiezen eens een on derzoek komen instellen. Bij aanschaffing van een rijwiel is men nu verplicht zelf binnen veertien dagen aangifte te doen. Geschiedt dit niet dan wordt de belasting voor de betrokken rij wielen verdubbeld ongeacht het proces ver baal dat bovendien kan volgen. In de weervisscherij werden deze week 7 zalmen gevangen. OUDE Tü\'GE. Dinsdag heeft er een begin van brand plaats gehad by den heer A. van Prooyen dat zich zeer ernstig deed aanzien doch door het flink optreden van P. Baart en Gebr. Fluit is gebluscht. De goede orde is weer teruggekeerd, n.l. de gemeenteveldwachter is weder van een stok voorzien. Op bon No. 6 is een halfpond haver mout verkrijgbaar. De vorige week sloeg een paard van J. de Vos op hol waardoor P. Gebraadt werd aangereden. Hy viel en brak en rib waar voor geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Door den gemeenteraad werd besloten om in 1917 geen Kermis te houden. Alhier is groote behoefte aan brand stoffen daar er geen kolen meer verkrijgbaar zijn en de bewaarplaatsen daarvan zyn ge sloten. STAD AAM 'T HARINGVLIET, De vorige week is de nieuwgebouwde kerk voor de Oud Gereformeerden alhier in gebruik ge nomen, zoodat ons dorp thans drie kerken bezit. De schippers J. L. Ghijsels en L. Keyzer hebben de levering van de grint voor de polders loozende door Oude Stad, alsmede voor de gemeente, aangenomen voor f3.05 per M3. In den laatsten tyd zijn hier nogal rogeeringsarlikelen ontvangen, voornamelijk rijst, erwten, boonen en zeep. Naar men verneemt zal door den Burgemeester beslag moeten worden gelegd op alle particuliere ryst, zoodat hier voortaan geen rijst mier mag worden verkocht zonder bon. Schipper Braat, die met zijn vaartuigje hier in de kaai lag, had by laag water, waardoor de plank zeer afhellend lag en die daarenboven nog glad was, Woensdagavond het ongeluk op het dek van zyn scheepje te vallen, waardoor de man zich ernstig bezeerde. Door de gemeente is alhier aangekocht p m. 3 gemeten tuinland, grenzende vlak aan het dorp, voor de som van 3710.— De bedoeling is deze grond als bouwterrein te gebruiken. Dinsdag jl. stond J. C. E. te kykenbij een man, die aan het houthakken was. Op eens vloog er een stuk hout in zyn rechter oog, dat daardoor bloedend verwond werd. Daar de wond in het wit van het oog werd toegebracht, bestaat de waarschijnlijkheid, dat het ongeval geen ernstige gevolgen heb ben zai. Naar men verneemt heeft dokter W. F. Gnirrep alhier, reserve-officier van ge zondheid, vier maanden verlof gekregen. In den Haag heeft men blijkbaar ingezien, dat 't een dwaas spel was, dat hier aan de grenzen gespeeld werd. Dat bleef maar smokkelen, verbaliseeren, veroordeelen en weer opnieuw smokkelen, verbaliseeren, veroordeelen, dat 't niet lang meer zou ge duurd hebben, of 't maatschappelijk leven aan de grens had zich gericht naar deze drie regelmatig weerkeerende werkingen, zooals we ons dagelijkseh bestaan richten naar onze drie geregeld weerkeerende maal tijden. 't Moest eens uit zyn met die aardigheid. Als dan de Rechtbank 't niet meer klaren kan, dan moest een nieuw wetje er maar eens den wind onder brengen, 't Nieuwe wetje kwam en heeft er wat wind onder gebracht. Vroeger liep je na een bekeuring nog een maand of drie, vier lustig in de vrije natuur rond en ken je je hart ophalen aan de „smokkelfreude" zooveel als maar wilde. Maar daar ineens kwam die kei uit den Haag, 't heele knusse gedoe in elkaar petsen. Ook 'n mop, om daar in 'n wette zetten, dat je direct de doos in kunt, als ze je betrappen op smokkelen of'tin voor raad hebben van smokkelwaar. Twee en een half jaar heeft de regeering privaat onderricht gehad in 'i bestraffen van smokkelaars. En toen loste ze ineens 't moeilijke vraagstuk op: hoe moet je nu toch iemand straffen, die smokkelt en die er maar niets om geeft, als hij drie keer in de week bekeurd wordt. Stilletjes is 't in het veld. Eigenlijk ver velend stil, want je was er zoo aan gewend om het spel aan te kijken. En nu zie je alleen kale akkers met veel hard geloopen paadjes en rustige boschwegen zonder één Pruisch of Hollander. Overdag is het de dood in den pot. 's Avonds laat pas komen de klanten afzakken. Maar 't is bij lange na niet zoo druk als eenige weken geleden. Daarbij men is voorzichtiger. Vroeger viel je gewoonweg over de smokkelaars by dag zoowel als bij nacht. Maar tegenwoordig spionneeren ze ook 's avonds en 's nachts eerst terdege het terrein af, om te zien of er geen kwade kansen zijn. De gouden tijd is dus wel zoo wat voorbij. Tal van gezinnen zijn er beter op geworden. de grens wonen, er volstrekt niet tegen opzien om de ellende daar ginds te gaan deelen. Nog in de afgeloopen week vertrok weer een achttien-jarig meisje naar de Hei mat, terwijl ze toch hier als onderwijzeres een goed bestaan en van alles in overvloed had. En zelfs mijn eigen dienstbode, ook Duitsche van origine, denkt er niet aan om een uitnoodiging van een famililid in West- falen, om daar ginds de huishouding te komen leiden, af te slaan. Al weet ze ons alreeds sedert maanden te vertellen, dat de veestapel van haar familie van drie koeien en een paar varkens door gebiek aan voer moest worden ingekrompen tot een enkele geit. Wat er sok van zjj, men kan den Prins niet ontzeggen, dat hij beschikt over pit en ausdauer. Wordt 't wat heel erg, dan zet hij eens stevig de tanden op elkaar. Maar 't hoofd laat hy niet hangen. K. Smokkelenvan aardappelen. Zooals bekend is, heeft de minister van L., N. en H. 23 Februari de aflevering en het vervoer van aardappelen verboden an ders dan in opdracht van de Aardappelen- vereeniging. Den len Nov. 1916 had de minister reeds een verbod uitgevaardigd, waarbij het ver voer van de bekende late klei-aardappelen verboden werd. Over den inhoud dezer o.i, eenigszins on beholpen beschikkingen zullen we thans niets zeggen, alleen wenschen we na te gaan of de minister daarmede heeft bereikt wat hy er zich van voorstelde. Wat toch is de zaak? Wie zich thans eenigen tijd op het platte land van Friesland beweegt, zal getroffen worden door een veelvuldig voorkomend onderwerp in de gesprekken, n.l. het aard- appel-„smokkelen". Informeert men wat daaronder verstaan wordt, dan krygt men ten antwoord, dat liet beteekent het ver- koopen zonder opdracht van aardappelen uit de kuilen of hoopen aan de bewoners in de gemeente en ook wel aan die in andere gemeenten. Dit euvel, verzekerde men ons, heeft zulke dat er in ons kleine land nog duizenden, ja tienduizenden gevonden worden, die niets of bijna niets van een of meer der vreemde talen kennen. Want er is nu gelegenheid om op prettige, eenvoudige wijze Fransch, Duitsch of Engelsch te leeren en dat tegen zulk een billij ken prijs, dat niemand in zyn geldelijke omstandigheden een reden kan zien nieraan geen deel te nemen. Voor den prijs van f 0.50 per maand ontvangt U wekelyks een blad, dat U geleidelijk maar zeker zoover brengt, dat U een eenvoudig boek in de vreemde taal kunt lezen, dat U in staat zijt eenvoudige correspondentie in die taal te voeren. Proefnummers worden gratis en franco toegezonden. Deze gelegenheid moogt U niet laten passeeron. Vraagt proef nummers. De cursus vangt aan 5 April a.s. A. F. G. LEIDERITZ, Witte de Withstraat 28, Amsterdam D. H. SCHENK, Hoofdonderwyzers. Telefoon Zuid 4072. Tientallen arbeiders hebben zich een eigen huisje gekocht en tientallen hebben hun geldje veilig belegd met het voornemen later, als alles weer in z'n normale doen is, er mee voor den dag te komen er een eigen zaakje of wat ook te begiDnen. Maar hon derdtallen zijn er die er een leventje hebben geleid van vroolijken Frans, die gepimpeld hebben en zich in mooien kleeren hebben gestoken, die bun geld versmeten hebben in allerlei dwaasheden en die tenslotte niet anders zuilen kunnen getuigen van den gouden smokkeltijd dan dat ze 't er lekker fijn van genomen hebben. Voor de Duitschers langs de grensstrook is 't wel hard, dat ze, zoo dicht bij 't wit tebrood en spek, er nu zoo erg moeielyk kunnen aankomen. Zyn ze eenmaal uitgezet geweest en komen ze toch weer terug, dan hooren ze zich direct een straf toemeten van een maand gevangenis. Maar de nood dryft de menschen en met hen, die werke lijk uit ellende de grens over komen om hier wat eetwaar te bemachtigen, fh'oet men wel medelijden hebben. Gewoonlyk stel ik niet veel vertrouwen in de verhalen, die dit soort smokkelaars opdis- schen van de misère in het Duitsche land. Al te licht laten de menschen zich verleiden om 't erger voor te stellen dan het is, teneinde meer het medegevoel op te wekken. Maar ik heb nu toch weder van betrouw bare menschen gehoord, hoe miserabel het in sommige plaatsen is. In Gladbach b.v. is het aardappelrantsoen teruggebracht, op 2 pond per hoofd en per week. Vooral de vrouwen zijn er het kwaadst aan toe. Van verschillende wist men, dat zij zich voor een bevalling lieten opnemen in een ziekenhuis, omdat zy zich niet in staat gevoelden het tehuis er goed af te brengen. De lichameD zyn te zeer verzwakt door onvoldoende voeding. Voor de jouge kinderen draagt men van overheidswege zoo goed mogelijk zorg. o.a. door het ver strekken van een liter melk daags. Maar dit neemt niet weg, dat tal van moeders by hun kindeien van omstreeks een jaar een stilstand, of zelfs eer een achter uitgang dan groei bemerken. Maar hoe treurig dan ook de toestanden heeten t.e zyn, toch moet ik me dikwijls verwonderen, dat personen van Duitsche afkomst, die sedert lang aan deze zijde van groote afmetingen aangenomen, dat als men straks van regeeringsw6ge tothetaankoopen van de aardappelen wil overgaan, men wel de overdekking der kuilen of hoopen netjes in orde zal vinden, doch den inhoud voor een groot deel verdwenen I Een feit is het dat de meeste plattelands bewoners thans voldoende voorzien zijn van de beste en kostelijkste late wmter-aardap- pelen en vol vertrouwen de komende lente maanden tegemoet zien. Wie van dit „smokkelen" de dupe worden, laat zich makkelyk raden. Het zijn de be woners der groote steden, die zien reeds den geheelen winter met een min'der soort aard appel tevreden moesten stellen en die straks in 't geheel geen aardappel meer zullen kun nen verkrijgen of op nog kleiner rantsoen zullen worden gesteld. Men zal vragen, of tegen dit „smokkelen" niets gedaan wordt? Zeker, er wordt door de politie zooveel mogelyk gewaakt, maar waar het zoo'n grooten omvang heeft aangenomen, mag üet resultaat der bestrijding geen naam nebben. Bovendien, de boeren, die de aardappelen uit hun kuilen of hoopen van de hand doen, hebben zien tegen een eventueels vervolging welke in menig geval zal komen, voldoende gedekt, want zy laten de koopers voor het risico een zeker bedrag boven den al niet te lagen prijs betalen, waaruit zy de boete of boeten kunnen betalen. Hieruit blijkt voldoende, dat de regeerings- maatregelen tegen dit „smokkelen", evenals in den beginne tegen het gewone smokkelen veel te slap zijn. De landbouwer regelt zyn zaakjes ernaar en lacht later in zijn vuistje over de onnooztie wetsbepalingen. Het ligt, dunkt ons, voor de hand, dat de regeering zoo spoedig mogelyk krasser tegen het door ons gesignaleerde euvel moet op treden. Als de bedreiging met boete bv. weid vervangen door hechtenis, zou menigeen er o.i. voor terugdeinzen dit bedrijf voort te zetten. Of zal ook hiertegen flink worden inge grepen, evenals dit, bij het gewone smokke len het geval was, op het oogenblik, dat het kwaad de grootst mogelijke schade heeft aangelicht Wij zullen afwachten. Tel. Smokkelen van aardappelen. Werd dezer dagen melding gemaakt van den smokkelhandel in aardappelen in Fries land, in het Zuidelijk deel van Noord Holland is zulks niet minder, maar hier ten bate van de steden, meer in het bijzonder van Amsterdam. Worden door stedelingen in de dorpen bij Amsterdam en Haarlem veel aardappelen voor eigen gebruik gehaald en in koffers, tasschen enz. medegenomen, ook op groo- ter schaal heeft die handel en het verboden vervoer plaats. Auto's en alle andere soorten, veelal luxe voertuigen, berijden IJ- en Haarlemmer meerpolders en nemen enkele bectol.ters aardappelen tegen hooge pryzen (10 a f 15) mede; in de dorpen by en in die polders zijn verschillende „kooplieden" in aardap pelen, die in eigen gemeente mogen koopen en invoeren en ze opslian in huis of pak huis; daar zijnde, wachten ze maar opeen „gelegenheid" om de koopwaar naar de hoofdstad te transporteeren, bij voorkeur per auto of verhuiswagenhonderden hecto liter aardappelen, ja wellicht duizenden, zyn op deze wyze in Amsterdam gekomen waar voor de goede soorten, b.v. bravo's f25 per H.L. wordt betaald. Wel zyn enkele wagens, waarby het ver voer te openlijk plaats had, aangehouden en is het toezicht vermeerderd en versterkt maar nog gelukt de handel. Dezer dagen werden op een der dorpen nog een auto zoomede een wagen, waarop kisten met aardappelen geladenonmiddel lijk na vertrek werd de politie te Sloterdijk met dit transport per telefoon in kennis gesteld en alle toegangswegen naar Amster dam bewaakt: geen wagen of auto is echter gezien en in de veronderstelling, dat men wellicht op vermoeden van aanhouden, voor- loopig in een der boerderijen was gereden zijn deze Donderdag onderzocht, doch zon der resultaat I Een ander gevaleen landbouwer te Hout- rakpolder verkocht aan een kleinhandelaar in dezelfde gemeente deze week 100 H. L. aardappelen; hy was echter niet gerust over den verkoop en raadpleegde den bur gemeester die hem mededeelde, dat die levering niet verhinderd kon worden, maar dat de aardappelen vrij zeker voor Amster dam bestemd waren; ging de levering door dan zou de burgemeester om meerderen verkoop te voorkomen, hem een politiepost op zyn erf, geven. De landbouwer deed den verkoop te niet en verkocht het partijtje aan de gemeente voor een schappelyken prijs I (Tel.) MIDDELBURG. Op de zitting van het kantongerecht alhier ontspon zich by de behandeling van een aantal zaken betreffende het doen werken van kinderen aan het te huis pellen van garnalen voor gamalenzou- terijen, een discussie tusschen den kanton rechter en den ambtenaar van het 0. M. eenerzyds en de inspectrice van den arbeid, mej. Kleerekoper uit Breda anuerzijds over de vraag of voor dit werk de vader of de moeder aansprakelijk is. De inspectrice had steeds de moeder verbaliseerd, omdat zij meent, dat deze zich met de huisindustrie bemoeit en niet de vader, die ander werk verricht. Vooral de kantonrechter was van meeniDg, dat de vader verantwoordelijk is en dit bleek ook de opvatting van de politie te Vlissingen te zyn, die in verschillende gevallen den vader verbaliseerde. De ambtenaar meende, dat in deze tijden niet met kraebt aan verbetering der onge- wenschte toestanden op het gebied der kinderexploitatie een einde kan worden ge maakt, daar de dure tyden meer verdiensten hard noodig maken. De inspectrice vond gelegenheid er op te -wyzen, dat het thans juist voor de visschers goede tijden zijn, er wordt van de garnalen goed geld gemaakt. Het is in Nederland waarschijnlijk nog niet bekend, dat de „Saxon" een der booten van de Union-Castle Stoomvaart Mij op9 Januari j.l. de eerste zending aardappels uit Zuid- Afrika in Engeland heeft aangevoerd. Zy zyn, tegen elke verwachting in, in uitste kenden toestand aangekomen. De hoedanig heid wordt geroemd- Voor de exporteurs van zaad-aardappelen kan deze mededeeling haar nut hebben. Op Woensdag 28 Maart 1917, des voorm, 10 uur ten verzoeke en aan de Bouwschuul' van Mej. Wed. U. Polie op de Zuidzijde gemeente den Bommel 4 PAARDEN, 25 stuks HOORN VEE, 5 LOOPVARKENS, LANDBOUW WERKTUIGEN en GEREEDSCHAPPEN, enz. Notaris VAN BUUREN. Op Woensdag 28 Maart 1917, des avonds 7 uur in het Hotel Spee te Sommelsdyk: INZET van VIJF HUIZEN met ERVEN aan den Oudelandschen dijk gemeente Sommelsdyk, kad. Sectie B nummers 1821, 1S22, 1830, 1831 en 1832 ten verzoeke van de dames Joppe te Sommelsdiik. Notaris VAN BUUREN. Op Woensdag 28 Maart 1917, des avonds 7 uur in het Hotel Spee te SoramelsuijkINZET van de z.g. „Witte Schuur" op den hoek van den Westelijken Achterweg en Kra- keelstraat met MESTPUTPLAATS, KIPPEN-

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1917 | | pagina 6