„VOORUIT!" :mzd. In ;en TWEEDE BLAD Verlof V,EU WES. nis. (MELSDU& ij levert [de baar. No. 20 24 Maart 1917 Ofliciëele Mededeelingen. Plaatselijk Nieuws. 5 K en GOED- JIJT en MID- kar het xiie'1 Mo. IS. (baar is eeo peht cent. En met de ver- ALCOHOL- loral niet ie Iverfrisschen Champagne Ivanaf heden LOTEN, huur voor geschikt, lend, IELHARNIS VN: In herfst- in- Hooge en pyramiden lambozen: érlatibf l'e bessen. T-- heester stam- en kste plan- [ementuin, enz. en SIER- Imeer tot het >t. I0LEN tot oen |dv«n TUINEN fBIEDEN •nis lutten. Bering. W- len. ipend stellen RAAG. |)ii ile. 5 jzen. DIJK. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van MIDDELHARNIS doen te weten, dat door hun college in zijne vergadering van 28 Februari 1917 zijn vastgesteld de volgende Distributiebepalingen voor Regeeringsgoederen. Artikel 1. (1) De hiernavolgende bepalingen zijn van toe passing op de distributie van de volgende regee ringsgoederen ïo. aardappelen; 20. rijst; 30. havermout; 4°. gort; 50. erwten en boonen; 60. zeep. (2) Bij de inwerkingtreding dezer bepalingen treden buiten werking de van gemeentewege vastgestelde distributiebepalingen, welke betrek king hebben op de in het eerste lid van dit artikel bedoelde regeeringsgoederen, voor zoover zg met de onderwerpelijke bepalingen niet in overeen stemming zijn. Artikel 2. De aankoop van de in art. 1 bedoelde regee ringsgoederen kan uilsluitend plaats vinden tegen overgil'te van bons als in deze regeling bedoeld, en met inachtneming van de ter zake gestelde bepalingen. Artikel 3. (1) Ten behoeve van iederen belanghebbende met uitzondering van kinderen beneden den leeftijd van één jaar die in aanmerking komt voor het betrekken van regeeringsgoederen uit de hoeveelheid, welke ingevolge het bepaalde in art. 1 der Distributievvet 1916 door den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel ter be schikking van het gemeentebestuur wordt ge steld, verstrekt het gemeentebestuur bons als bedoeld in art. 2 en wel voor die regeerings goederen welke de belanghebbende zal wenschen te betrekken. Aan iederen belanghebbende wordt de gelegen heid gegeven aan het gemeentebestuur bekend te maken, voor welke der in ait. 1 bedoelde regeeringsgoederen hij in het bezit van bons wenscht te worden gesteld. (2) De wijze, waarop aan belanghebbenden ge legenheid zal worden gegeven van hunne wen schen, in het voorgaande lid bedoeld, te doen blijken, zoowel als de wgze, waarop hem de bons zullen worden verstrekt, wordt geregeld in de kennisgeving behoorende bij deze bepalingen. Artikel 4. (1) Op iederen bon staat de naam en het ge wicht van het regeeringsgoed vermeld, dat tegen overgilte van den bon kan worden gekocht. (2) Telkens als van de in art. 1 genoemde regeeringsgoederen ontvangen zijn, worden voor de ingezetenen bons verkrijgbaar gesteld. Artikel 5. De verkooper van regeeringsgoederen is ver plicht de door hem in ontvangst genomen bons in te leveren ter plaatse, in de b\j deze bepa lingen behoorende kennisgeving aan te wijzen uiterlijk den vierden dag na afloop van de week van geldigheid dier bons; ten aanzien van die inlevering zal de verkooper de voorschriften in acht nemen, te dezer zake in die kennisgeving gegeven. Artikel 6. Zij, die regeeringsgoederen ten verkoop in het klein in voorraad hebben, zijn verplicht de daar voor ingevolge de Distributiewet 1916 geldende maximumprijzen op een voor het publiek duide lijk zichtbare wijze ter plaatse van dien verkoop op te hangen. Artikel 7. (1) Onverminderd de stralVen, door de Distri butiewet 1916 op de overtreding dezer bepalingen gesteld, is het gemeentebestuur bevoegd den verkooper, die de in verband met den verkoop van regeeringsgoederen op hem rustende ver plichtingen niet nakomt, uit te sluiten voor tijde lijk of voor goed van de verkrijging ten verkoop van regeeringsgoederen. (2) Onverminderd de straffen, door de Distri butiewet 1916 op de overtreding dezer bepalingen gesteld, is het gemeentebestuur bevoegd een be langhebbende als bedoeld in art. 3 voor tijdelyk of voor goed uit te sluiten van de verkrijging van bons en de nog in zjjn bezit zijnde bons voor den koop van regeeringsgoederen gedeelte lijk of geheel ongeldig te verklaren en daarvan de teruggave te vorderen, bijaldien de belang hebbende zich schuldig maakt aan frauduleuze handelingen een opzichte van regeeringsgoed, of regeeringsgoed gebruikt op eene wijze, welke uitdrukkelijk verboden is. Artikel 8. Het is verboden: 1°. regeeringsgoed te koopen of te verkoopen anders dan tegen eenen bon, welke daarvoor op het tijdstip van de levering geldig is en tot hoo- ger gewicht dan op dien bon staat vermeld; 2°. bons voor regeeringsgoederen op eenige w\jze te vervreemden. Artikel 9. Het is aan verkoopers van regeeringsgoederen verboden: bons aan het gemeentebestuur te ver antwoorden, waarvoor niet eeneovereenkomstige hoeveelheid regeeringsgoed werd verkocht. SLOTBEPALING. Deze bepalingen freden in werking na hare afkondiging op de wjjze, als voorgeschreven door de plaatselijke verordening, bedoeld in art. 172 der Gemeentewet, mils te voren goedgekeurd door den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel. Zijnde deze bepalingen door den Minister vau Landbouw. Nijverheid en Handel den öden Maart 1917 goedgekeurd. En is hiervan afkondiging geschied, waar het j behoort, den 17deu Maart 1917. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, NfJGH. ULBO J. MIJS. Tarwe, Kogge eii Peulvruchten. De BURGEMEESTER van MIDDELHARNIS maakt bekend, dat volgens brief, dd. 15 Maart 1917, van den Minister van Landbouw, Nijver heid en Handel, ingevolge art. 9 der Distributiewet 1916, ieder landbouwer die tarwe en rogge onder zich heeft, en ieder landbouwer of handelaar, die bruine boonen, kleine groene erwten, schokkererwten, kroonerwten en Kaapsche groene erwten, gedorscht of ongedorscht, onder zich heeft, gehouden is binnen vfer en twintig uur aan den Burgemeester dei- gemeente, waar de goederen zich bevinden, van de hoeveelheden daarvan opgave te doen. Indien een houder van bovengenoemde goede ren weigerachtig mocht zjju de gevraagde gege vens te verstrekken of indien onjuiste opgaven mochten worden gedaan, zal worden gehandeld overeenkomstig de bepalingen der Distributiewet 1916. Formulieren voor het doen der opgaven zijn ter gemeente-secretarie verkrijgbaar voor hen, aan wie geen formulieren mochten zijn ot wor den uitgereikt. Voorts wordt medegedeeld, dat alle bovenbe doelde hoeveelheden tarwe en rogge, met uitzon dering van de zaaitarwe en de hoeveelheden tarwe en rogge, die den landbouwers voor eigen broodvoorziening zijn gelaten, bij dezen wordt opgevorderd en onverwijld moet worden geleverd aan de Provinciale broodcommissie. Ten einde tegemoet te komen aan de behoefte aan veevoeder van die landbouwers, aan wien bij ontstentenis van gerst, haver of andere voedermiddelen, tarwe als veevoeder was gelaten, heeft de Minister besloten hun, voor zoover dit naar het oordeel van den Burgemeester en van dat der Provinciale broodcommissie noodzakelijk mocht zjjn, de gelegenheid te geven ruilmais van de regeering te betrekken, tegen ten hoogste f 14,50 per 100 K.G. De landbouwers zullen hun aanvragen om mais, onder opgave van de hoeveelheid sedert heden ingeleverde tarwe, van de hoeveelheid gerst en haver of andere voedermiddelen die zij bezitten en van de grootte van hun veestapel, bij den Burgemeester hebben in te dienen. Formulieren voor het doen van deze aanvra gen zijn ter gemeente-secretarie verkrijgbaar. De bovenbedoelde voorraden boonen en erwten worden door den Minister geheel in bezit geno men ingevolge art. 9, 2de lid, der Distributiewet 1916. Met nadruk wordt er op gewezen, dat van heden af al de bovenbedoelde boonen en erwten rijkseigendom zijn en dat vervreemding of ge bruik blootstelt aan strafrechterlijke vervolging. Omtrent taxatie, betaling en verzending vol gen nadere mededeelingen. Middelharnis, 21 Maart 1917. De Burgemeester voornoemd, ULBO J. MIJS. AARDAPPELEN. Flakkeesche eigenheimers. Zij, die kleiaardappelen van de gemeente wenschen te betrekken tegen den prijs van f 6.— per 100 Kilogram, doen daarvan op gaaf in de concertzaal van den heer Meijer op Zaterdag 24 Maart 1917, 's-namiddags van 2-4 ure. Middelharnis, 23 Maart 1917. De Burgemeester, ULBO J. MIJS. MIDDELHARNIS. Het aantal hoofden van gezinnen, dat wenscht toe te treden tot den op te richten kolenbond, nadert 500. Op Woensdag 28 Maart 's avonds 7 uur zal in het vergaderlokaal een algemeene vergadering gehouden worden om de statuten vast te stellen en het bestuur met de com missie van toezicht te kiezen. Er zit dus goeden gang in. De in de Geref. Kerk gehouden collecte ten behoeve van de Cbr. School te Sommels- dijk bracht op f 42 82. Bij de politie is een Horloge gedepo neerd dat in deze gemeente was gevonden. Door tusschenkomst der Regeering zullen de slagers met ingang van 2 April weer varkens kunnen bekomen. Door tusschenkomst van den Burge meester zijn hier een hoeveelheid aardap pelen ten behoeve van de ingezetenen aangekocht. Bij een paar inwoners alhier werden door den rechthebbende de steenen wegge haald die bij het vervoer van den wagen waren gevallen en door hen waren toe geëigend. M. Buth, korten tijd geleden als zenuw lijder overgebracht naar een daarvoor be stemd gesticht te Bergen-op Zoom is daar Woensdag overleden. Op Woensdag 28 Maart en op 4 April des namiddags van 1 tot 2 uur zal ten gemeentehuize gelegenheid bestaan tot kos- telooze inenting en herinenting. SOMMELSDIJK. Op Donderdag 29 Maart zal 's avonds 6 uur in het hotel Spee alhier in een openbare vergadering als spreker op treden Dr. Bakker, Rijks-veeteelt consulent te Alkmaar, met het steeds meer de aan dacht trekkende en van beteekenis wordende onderwerp „Geitenfokkerij." Proces-verbaal is opgemaakt tegen H. V., J. den B., en P. v. d. V. wegens aanrandiDg van M. S. alhier en tegen I. L. wegens overtreding van de verordening op de Volksgezondheid. Op de Donderdagen 29 Maart en 5 April a.s. des namiddags ten 2 ure zal de gelegenheid zpn opengesteld tot kostelooze in- en herinenting van de ingezetenen, die zich daartoe ten huize van de geneesheer s. Kröps a nmelden. B. en W. dezer gemeente brengen belanghebbenden iu herinnering, dat alle vorderingen ten laste van het Rijk, de pro vincie en de gemeente, over het dienstjaar 1916 vóór of op den laatsten Juni a.s. bij de besturen en de ambtenaren, dien het aangaat, moeten zyn ingediend. Alle op dien termijn niet ingediende vorderingen worden voor verjaard of vernietigd gehou den. De Kohieren van de peisoneele be lasting nos. la lb over het dienstjaar 1917 zijn invorderbaar verklaard en aan den ontvanger ter invordering ter hand gesteld. Ieder daarop voorkomend belastingschul dige is verplicht zijnen aanslag op den bij den wet bepaalden voet te voldoen. Alhier zijn de benoodigde gereedschap pen hijpalen enz. gearriveerd tot het bouwen van een stoomgemaal. Ambacktsheerlyke rechten. Eigendom van een djjk. In deze zaak heeft de Rechtbank te Rotterdam thans vonnis gewezen. De am bachtsvrouw van Sommelsdijk had aan den eigenaar van een aan den Oudelandschen dijk liggend perceel, die een oprid naar dien dijk maakte, en die daartoe van den polder van Oudeland vergunDing had, verboden daarmede voort te gaan na dagvaarding werd de polder in vrijwaring geroepen, die daarop stelde, dat hij en niet deambachts- vrouw den eigendom van den dijk bezat. De ambachtsvrouw beriep zich op de uit- giftebrief van Adriaan van Borsele, waarbij deze als ambachtsheer de gronden aan den polder ter bedijking had uitgegeven, maar zich het recht van dijkettingé had voorbe houden het recht van dy kettinge was het recht van eigendom van den dijk de aai- bachtsheeren hadden verder tot op heden toe steeds als eigenaar bekend gestaan en gehandeld, ook tegenover den polder. De polder had aangevoerd, dat hij, als eigenaar van den grond, tevens eigenaar van den dijk was, het recht van „dijkettinge en gors- ettinge", dat de ambachtsheereu zich voor behouden hadden, was slechts een zakelijk recht op het grasgewas etc, doch géón ei gendom dat de ambachtsheeren steeds zich als eigenaars hadden gedragen, was onjuist; alle daden, door hen verricht, konden even goed uit het recht van dijkettinge als ei gendom voortspruiten. De rechtbank besliste, dat in Zeeland (waaronder Sommelsdijk destijds behoorde) de ambachtsheeren steeds eigenaars der dijken waren, dat zij immers wel vaak de gronden ter bedijking van een polder uit gaven, doch daarbij zich den eigendom re serveerden, van deze gewoonte was door Adriaan van Borsele in den uitgiftebrief der onderhavige gronden niet afgeweken; het recht van dijkettinge, dat door hem voorbehouden was, was hetzelfde als het eigendomsrecht, dit bleek ook uit delateie geschiedenis immers steeds hadden de am bachtsheeren zich als eigenaars gedragen en gehandeld. De ambachtsvrouw werd dus in 't gelijk gesteld en haar vordering toege wezen. DIRKSLAiVD. Door Burgemeester en Wet houders is bekend gemaakt dat de gewij zigde kiezerslijst van 23 Maart tot en met 21 April voor een ieder ter secretarie ter visie ligt, terwijl verbetering kan worden gevraagd voor den 15 April a.s. beid als plaats van aanmelding voor leden en deelnemers aan de wedstrijden. Door de groote draagkracht van het ijs, kwamen geen ongelukken voor, van de reddingstouwen behoefde geen gebruik te worden gemaakt, ook niet van de verband middelen. Dat iemand de laagheid begon, zich een der reddingstouwen toe te eigenen verdient aller verachting. Door dezen welgeslaagden winter is de IJsclub in bekendheid en in ledental zeer toegenomen, begon deze winter met 54 leden nu op het einde bedraagt dit 27 damesleden en 225 heerenleden. Het Bestuur stelt de groote medewerking, die zij dezen winter verkreeg, ten zeerste op prijs. De groote uitgaven die noodig waren tot het onderhoud der banen werden voor een groot deel verminderd door de welwillend heid van dhr. J. Buth, welke voor het op ruimen der sneeuw, gratis een paard beschik baar stelde. Dhr. W. Knöps gaf dit paard gratis winterbeslag. Behalve dezen heeren brengt het Bestuur hartelijk dank aan de heeren, die de jury voor het schoonrijden hebben gevormd, en aan die leden, die bü de wedstrijden gehol pen hebben voor een goed verloop van deze. Zy, die de IJsclub financieel gesteund heb ben, welke zonder het niet mogelijk geweest zou zijn, uit te voeren wat nu geschied is, ook onzen bartelijken dank, inzonderheid dhr. C. den Hollander, die op zich nam.de verschillende lijsten aan te bieden, waarmee hy veel succes verkreeg. De rekening van den Penn. wijst aan: Ontvangsten Batig saldo 1913—1914 Contributie 252 leden Vrijwillige bijdrage voor Wedstrijd 27 Januari Inleg Ringrijden 27 Jan. Opbrengst bus op „De Vlakte" Lijst voor Wedstrijd 3 Febr. Lijst voor Wedstrijd 8 Febr. Lijst voor Wedstrijd 10 Febr. Giiten niet op de lijsten voor komende Onvoorziene ontvangsten Totaal Uitgaven: f 120,19 129,50 n 7,50 5,50 16,65 n 109,75 n 137,— n 114,59 28,— n 9,17 f 674,76 Bij publicatie is bekend gemaakt dat aanvragen om jacht- en vischakten zooveel mogelijk voor den 2 April a.s. bij den bur gemeester behooien te worden ingediend. Op de Alg. Verg. der IJsclub „Dirks- iand" op Donderdag 15 Maart werd door den Secr. en Penn. verslag gegeven der werkzaamheden gedurende dezen winter. Uit het verslag Van den Secr. bleek dat dezen winter werden gehouden negen Be stuurvergaderingen, en drie Algemeene ver gaderingen. Gedurende ruim vier weken waren voor de leden en het publiek, uitstekende baneD ter beschikking. Ook werden gehouden vier wedstrijden, waarvan de uitslag steeds in dit blad is medegedeeld. Van den wedstrijd van 8 Febr. werd op last van het Bestuur een fotografische op name gedaan, inzonderheid van de deelne mende arren, en werd aan die deelnemers, die volgens een door het Bestuur gestelden regel hiervoor in aanmerking kwamen, een foto daarvan toegezonden. Veel succes is verkregen door het aan schaffen van een eigen tent, tot het opber gen van kleedingsstukken, het aanbinden of herstellen van schaatsen, doch inzonder- Betaald werkloon onderhoud der banen van 22 Jan. tot 27 Jan f 46,81 85,40 54,79 12 Febr. tot 16 Febr. n 32,22 30,- 4 nieuwe brugleuningen. n 13 57 Prijzen Wedstrijd 27 Jan. n 29,55 Prijzen Wedstrijd 3 Febr. 106,39 Pryzen Wedstrijd 8 Febr. 61,50 Prijzen Wedstrijd 10 Febr. n 55,90 Drukwerk 22, Voor geleverde foto's. n 33,50 Onvoorziene uitgaven. 45,05 Totaal 616,68 Totaal Ontvangsten 674,76 616,68 f 58,08 Wij zullen hopen dat dit batig saldo den volgenden winter, ais de IJsclub haar vjjf en twintig jarig bestaan hoopt te herdenken, de grondslag moge zijn voor eeD rekening, die niet onderdoet voor de rekening 1916 1917. HERRINGEN- Op de gemeente Secretarie is ter visie gelegd de gewijzigde kiezerslijst met lijsten van afgevoerde en daarop ge brachte kiezers. Het kohier N. 4 der Personeele Belasting dienst 1916 is aan den Rijksontvanger te Middelharnis ter invordering ter hand ge steld. J. van Putten alhier heeft ontslag ge vraagd als nachtwakeren lantaarnopsteker. STELLENDAM. De heer A. Meyer is her kozen tot bestuurslid van het Hulpfonds tot verbetering van het traktement van den predikant bij de Ned. Herv. Kerk alhier. De 8-jarige M. van Dam had Woensdag het ongeluk in de diepe tramput te vallen. Daar het water laag was, wist men den jongen intijds op den wal te brengen, zoodat bü er met een koud bad afkwam. In de Donderdagavond gehouden ver gadering van de Vereeniging B. Z. O. D. werd in de plaats van den Heer M. van der Vlugt, die naar Rotterdam is vertrokken, tot bestuurslid gekozeu de heer E. Kievit. Gedurende de vorige week werd door de garnalenvisschers alhier per dag en per vaartuig van 10 tot 40 K.G. garnalen ge vangen, die werden afgeleverd tegen 40 cent per kilo. GOEDEREEDE. Bij het havenhoofd aan Dam 5 is een mijn aangespoeld. Wegens het ongure weer is de vis- schersvloot deze week niet uit de haven geweest zoodoende een schrale visscheri). De blazer G. O. 1 eigenaar L. Troost alhier is naar Scheveningen verkocht voor f2800. Het vaartuig, ongeveer 30 jaar oud

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1917 | | pagina 5