Binnenland. Ingezonden Stukken. Burgerlijke Stand. Kerknieuws. Verkoopingen. „Het gaat by Bagdad om een stuk van den landweg naar Indië. Voor den En- gelschon invloed in de spoorwegplannen van Klein Azié bleef bet eiudgedeelte van den Bagdad-spoorweg over. De oorlogs teestand bracht met zich mede, dat ook dit eindgedeelte voor Engelaad's mede- zeggingsschap gewonnen moest worden. Voor dit doel werd de veldtocht in Meso potamia op touw gezet. Door de bezetting van Bagdad is het den Engelechen voorloopig gelukt hun gecombineerde militaire en politieke plannen te bevorderen." De „Vossische Zeitung" schrijft: „De wereldoorlog nadert zijn einde. De val van Bagdad is binnen bet raam van dezen oorlog slechts een episode, die het Engelsche gevoel weliswaar zal atreelen, maar toch altijd een episode zal blyven Door de Centraleu werd Mesopotamië reeds langen tijd als een nevenfront be schouwd. Het Is oogetwyfeld te bejam meren, dat nu ook de sterke positie in Perzië verloren is gegaan, maar ook dat verandert niets aan de algemeene situatie. De Engelscben zullen in Bagdad of dicht vóór Bagdad tot staking der operatiën gedwongen worden. De „Lokal Anzeiger" laat zich aldus uit: Wü mogen geenszins verhelen, dat de bezetting van Bagdad op de Mohamme danen in Azië niet zonder invloed zal blijven. Wat de Turken bewoog, de ver sterkte stelling bij Ctesifon op te geven is nog niet bekend. Na de ontruiming van Ctestifon was ook de ontruiming van Bagdad te verwachten." Insulaire Hypotheekbank te Zierikzee. Aan het verslag over 1916, het twaalfde boekjaar, ontleenen wij het volgende: In 1916 werd voor f 988100 aan pand brieven verkocht, terwijl voor f229950 werd teruggekocht.ge vende dus een vermeerdering van f 758150. Aan hypotheken werd gesloten voor f 1.603275 en afgelost voor f 909600, gevende alzoo eene vermeerdering van f 693675. Op 31 December 1916 stond aan hypo theken uit voor f 6.694800, terwijl voor f 5.586350 aau pandbrieven in omloop was. Executies hadden in 1916 niet plaats. Het dividend is bepaaldop8°/0(v.j.7 °/0). Het trekt de aandacht dat aan het verslag zjjn toegevoegd: „Enkele Mededeelingen en Beschouwingen over het bedrijf der insu laire Hypotheekbank". Blijkens den aanhef is het doel hiervan om aan belangstellenden in populairen vorm eenig inzicht te geven in het bedrijf eener Hypotheekbank in het algemeen en in dat der Insulaire in het bijzonder. Achtereenvolgens worden behandeld: Pandbrieven, Hypothecaire leeningen, Hypo thecaire geldbelegging en het Systeem der Hypotheekbanken. Bij de pandbrieven vragen vooral belang stelling de beschouwingen gewijd aan de realiseerbaarheid en aan het op prijshouden dier papieren middels vrij willigen inkoop bij aanbieding, conversie naar boven en ver zilvering pari na loting. Onze plaatsruimte laat niet toe hier meer dere details over te nemen. Het verslag eindigt met de mededeeling dat het aan de inrichting, het systeem der Hypotheekbanken zooals dat daarbij wordt geschetst, en niet aan een bloot toeval te wijten is dat gezegd kan worden, dat in ons land nog nimmer een Hypotheekbank in gebreke is gebleven de verplichtingen jegens hare panabriefhouders getrouwelijk na te komen. De moord te Bavel. BREDA. Ter zitting van de arrondisse mentsrechtbank alhier stond terecht de 28- jarige Joh. M. L., huisvrouw W. Jotissen, uit Bavel, beschuldigd 16 December jl. haar man naar het veld te hebbeD gezonden om een zakje boerenkool te halen, dat zjj ver volgens het geweer van haar man heeft ge laden en hem heeft opgewacht, waarna zij op hem gevuurd heeft met de bedoeling hem van het leven te berooven. Tijdens het verhoor bleek, dat de verhou ding tusschen haar en haar echtgenoot verre van rooskleurig was, tevens, dat.zij in ver houding stond tot den 26 jarigen landbouwer L. Rutten, eveneens uit Bavel. Beklaagde zelf gaf als motief van die wan- verhöudtng op, dat zjj tijdens haar huwelijk met Jorissen sterke vermoedens gekregen had, dat deze, toen hij in 1911 met haar eersten man, den jachtopziener Geers, uit stroopen was, dezen had doodgeschoten om haar te kunnen trouweQ. Onmiddellijk na haar weduwschap had zjj sterke vriendschap opgevat voor Rutten, die haar met alles ter zijde gestaan had en door deze omstandig heden werd haar afkeer van Jorissen al sterker en sterker en kwam ze in zeer in tieme relatie met Rutten. Volgens beklaagde zou Rutten haar meermalen beloofd hebben te trouwen als haar man slechts gestorven was. Zelfs zou hij haar voorgesteld hebben vergif in het eteu van Jorissen te mengen en naderhand gezegd hebben, dat zij haai man maar moest doodschieten. Onder invloed van Rutten was ze er toe gekomen het schot op uaar man te lossen. Haar broer en zwager verklaarden ter zitting, dat vrouw Jorissen tijdens haar eerste huwelijk volkomen haar plicht deed, doch dat Jorissen door het onttrekken van zijn weekloon aan de huishouding en door het slaan van zijn vrouw, benevens door het dulden van Rutten in zijne woning, voor wien hjj gewaarschuwd was, mede aan leiding was van het gebeurde. De volkomen herstelde Jorissen wierp alle schuld op zjjne vrouw en ook Rutten liet haar totaal los, bekende wel van haar voor nemen geweten te hebben, doch het be schouwd te hebben als een los gezegde in drift geuit. Wegens poging tot moord werd door het O.M. zes jaren gevangenisstraf geëischt tegen vrouw Jorissen en zes maanden gevangenis straf tegen L. Rutten, wegens het nalaten van kennisgeven van hetgeen vrouw Jorissen van plan was. Als verdediger van de vrouw trad op mr. Pické, uit Breda, welke de grootst mogelijke clementie verzocht. Mr. W. Rassers, uit Roozendaal, pleitte voor Rutten, vroeg zijne onmiddellijke in vrijheidsstelling en verkreeg deze. Noorsch stoomschip getorpedeerd. De stoomlogger Vlaardingen 160 is bin nengekomen met de uit 28 koppen bestaande Bemanning aan boord van het Noorsche 3toomscbip Thode Fagelund, dat getorpe deerd is. De bemanning is te Hoek van Holland geland. Muzikale smokkelaars. De Wiener Kapel ruim 6U personen sterk is op haar terugreis van Amsterdam naar Weenen door de douane te Oldenzaal aan gehouden, wfjl verschillende instrumenten: trom, violen, enz. een buitengewone zwaarte nadden. Bij onderzoek bleken deze gevuld met kaas, cacao, rijst, meel, kuffie, enz. ja zelfs met stukken leer, totaal ongeveer 70 k.g. Het gezelschap had een speciale ver gunning van den minister om levensmidde len, benoodigd voor de reis naar Weenen, meé te nemen, maar genoemde waren die naast den gewonen mondvoorraad zouden meegenomen worden, zjjn natuurlijk in besiag genomen. Met een volgenden trein kon net gezelschap de reis voortzetten. Men meldt uit Barneveld Een overoud gebruik, dat sedert onheug lijke jaren in deze streken bestaan heeft, behoort thans tot het verleden. Voor de landbouwende bevolking toch was het een vaste gewoonte om metBarneveldsche paar denmarkt den schoenmaker te gaan betalen. Een rekening van dezen ambachtsman ontving hjj nooit, doch niet gemakkelijk zou een buitenman verzuimen op dien dag zjjn schuld af te doen. In ruil hiervoor onthaalde de schoenmaker dan zijn klanten op koffie met boterhammenwaaraan zij zich naar hartelust te goed konden doen. En dat hun eetlust doorgaans goed was, bleek wel uit het feit, dat sommige voor een dozijn „pillen" niet bevreesd waren. Tnans is echter aan deze aloude gewoonte een einde gekomen. Behalve de broodkaart, heeft hierin ook het besluit der schoen makers, Jom vier maal per jaar betaling te vorderen, een radicale verandering gebracht. Een hartroerend tooneel werd in een der wachtkamers te Rozendaal afgespeeld. Daar herkende een in Nederland geïuterneerde Belgische korporaal tusschen de wemelende Belgische jeugd, zoo juist in ons land ge komen, twee zijner kinderen. Een hunner had hij sedert het uitbreken van den oorlog niet meer gezien, het ander aanschouwde hij voor hét eerst, daar het na zijn inlijving bij het Belgischb leger was geboren, De man overlaadde de beide kinderen met kus sen en liefkoozende streelingen' en scheen gek door de plotselinge ontroering en vader vreugde. Moordaanslag te Waalwijk. 's-HERTOOENBOSCH. Voor het gerechts hof alhier werd de Belgische vluchteling Leon Verhelst, 29 jaar veroordeeld tot 2 jaar gevangenisstraf, wegens moordaanslag op zijn kostvrouw, H. Vervoort, te Waalwijk. Beklaagde die te Waalwijk te werk was gesteld, had bij vrouw Vervoort, een goed en goedkoop kosthuis gevonden. De vrouw was bijzonder zorgzaam en goed voor hem omdat hij op zoo'n treurige wijze zjjn vader land had moeten vaarwel zeggen en de kostganger zijnerzijds was aanvankelijk het mensch daarvoor dankbaar. Maar daar kwam de jaloezie In het spel. In October j.l. kwam er een tweede Belg oaar Waalwyk en ook deze betrok het kost- nuis bjj juffrouw Vervoort. De kostvrouw maakte geen onderscheid in de behandeling en toonde zich voor dezen kostganger even bezorgd als voor den eerste. Hierover was de eerste jaloersch en hoe laDger hoe erger voelde hij den naijver iti zich oplaaien. Op 22 October nu was de kostjuffrouw met haar man en den kostganger De Wolf naar een café in Waalwijk gegaan om een uurtje ontspanning te zoeken. Zij ontmoetten daar beklaagde, die zijn misnoegen over de goede behandeling jegens den nieuwen kost ganger uitte. Een oogenblik later verliet hjj opgewonden de herberg. Buiten gekomen vatte hij het plan op, de kostvrouw van het leven te berooven, nog denzelfden avond. Hjj begaf zich terwjjl de andere huisge- nooten nog in de herberg vertoeideQ, naar huik, haaide vaD de slaapkamer van zijn mede kostganger diens scheermes, verliet de woning en stelde zich bij den molen, waar het drietal bij het naar huis terug-, keeren voorbü moest komen, verdekt op met het vlijmscherpe scheermes in de hand. Na een poosje te hebben gewacht, hoorde hij het drietal gezellig pratend aankomen. De vrouw liep in het midden met aan de eene zijde haar man en aan de andereden kostganger De Wolf. Toen zij ter hoogte van den molen waren gekomen, sprong de beklaagde plotseling van achteren op de vrouw toe, greep haar bij den hals, trok haar achterover en bracht haar met het scheermes een snede toe over de keel. De beide mannen, die de vrouw verge zelden, sprongen onmiddellijk op den on verlaat toe en trokken hem van zjjn slacht offer af. Terwijl de mannen de vrouw verzorgden, sloeg de onverlaat op de vlucht met achterlating van het scheermes, dat later ter plaatse werd teruggevonden. De man van het slachtoffer deed van dezen laffen en schandelijken moordaanslag aangifte bij de justitie en iu eerste instantie werd de dader tot twee jaar gevangenisstraf veroordeeld, welk vonnis heden door het Bossche hof werd bevestigd. Betooging van havenarbeiders te Botterdam op het Beursplein. Dinsdagmiddag tegen halftwee trok een groote stoet havenarbeiders, naar schatting ongeveer 1200 man naar het Beursplein. Zij kwamen ordelijk, in gelederen van vier man aangewandeld vanuit de havenwijken en werden slechts door enkele politieagenten onder bevel van den inspecteur Glasius begeleid. Juist toen de kop van den stoet net Beursplein opzwenkte, begon deBeurs- klok te luiden en kwamen reeds énkele Beursbezoekers aanloopen. De zwijgende massa, die zich ordelijk op het Beursplein opstelde een donker menschenvierkant tusschen de massale, luxeuse gebouwen, die het plein belenden deed een groot aantal mensehen toestroomen, die echter door de politie van de betoogers verwijderd gehouden werden. De demonstratie werd voornamelijk gevoerd door personeel van den Kon. Holl. Lloyd, de stoomvaart-Maat schappij „Nederland", de havenreserve en de Kon. Stoombootmaatschappij. Sedert eenigen tijd ijveren die havenarbeiders voor een betere vergoeding in verband mat de groote stijging der levensbehoeften en waar net verkrijgen van dien toeslag van de ver schillende categorieën, scheepsbevrachters, reeders enz. mede afhankelijk is, wilden de havenarbeiders door een denjonstratie kracht bijzetten aan hun eischen. Op kalme en waardige wyze wilden zy den handel overtuigen van de noodzakelijkheid dier eischen. Terwijl tegen 2 uur de stroom beursbezoekers gepasseerd was en de laat komers nog een race ondernamen, om het fatale kwartje boete te ontgaan, stonden de arbeiders zwijgend en somber naar hét Beursgebouw te staren. Geen kreet werd gehoord. Te twee uur klom een hunner leiders, de heer Hengsterman op een der hoeklantaarns van het plein en sprak de arbeiders toe. Hij wees er op, dat men nu den handel had laten zien, dat die rumoe rige havenarbeiders kalm en waardig konden demonstreeren. „Mochten zij onze eischen niet inwilligen dan zullen wy terugkomen met onze vrou wen en kinderen en die aan hen toonen. En wanneer ook dan nog onze eischen worden afgeslagen" besloot de spreker, „dan zullen de havenbaronnen ons hier iederen middag kunnen vinden". Een hoera was het antwoord en daarna ging de menigte ordelijk uiteen. Bevroren aardappelen. GASSELTE, 13 Maart. Dat in Amsterdam en in vele andere Hollandsche groote steden de ingezeten bevroren, zoete aardappelen gedistribueerd krijgen, behoeft geen verwon dering te wekken, als men weet, dat zelfs bjj de felste koude gedurende de vorige week, 't inladen dezer knollen niet werd gestaakt. Zonder de minste bedekking wer den van hier tientallen wagons aardappelen, waarvan de meeste voor Amsterdam be stemd waren, verzonden. Onder 't inladen bevroren ze reeds. Oplichting. EDE. By herhaling worden de nering doende ingezetenen dezer gemeente en in de omgeving opgelicht door alhier in gar nizoen liggende militairen. Men beeft opge merkt dat die oplicntiogen het drukst worden gepleegd in dezelfde week, waarin een gedeelte van het garnizoen naar elders wordt verplaatst en vervangen door andere troepen. De opsporing der daders wordt dan zooveel moeilijker. Zoo zy'n de afge loopen week verschillende horlogemakers opgelicht, zoowel hier als te Bennekom en te Wageningen. Overal werd dezelfde truc toegepast. De soldaat kómt in den winkel en vraagt da meshorloges op zicht. Hjj wil er zijn meisje een cadeau geven, maar zij kan dien avond toevallig zelf niet uit. Twee horlogemakers hier, één te Bennekom, die zes horloges meegaf, en één te Wageningen zijn de dupe der historie geworden. Staats-groentendrogery. Naar wjj vernemen, ligt het in het voor nemen van de Regeering, om nog in dit seisoen een groote groenten-drogerij op te richten. Wjj meenen te weten, dat het in de bedoeling ligt, deze drogerij onder te brengen in het gebouw van de electrjsche centrale te Voorburg. (Buiten vertint woordelijkheid der Kedectie) Gasbezuinlglng? M. de R. door circulairis en door bedrei ging dat de gasaan voer afgesneden zal worden worden de Qasverbruikers van Middelharnis en Sommelsdyk aangespoord zoo zuinig mogelijk met het verbruik van Gas te zyn Maar wat is nu bij 't eind der maand bet geval. Wanneer men alles heeft betracht om de levering zoomin mogelijk te doen zjjn en zoo minder dan 30 M3 per maand heeft gebruikt moet men voor straf i/, ct. plus 25 verhooging per M3meer betalen. Is dat de verbruikers aansporen voor be zuiniging 1 Wordt of is het nu niet de tijd om deze bepaling in 't regiement te laten vervallen Het is al te dwaas, twee bepalingen die tegen elkander strijden. Hopende dat dit| schrijven mag leiden, dat de Directie of Gascommissie deze bepa ling zal intrekken, dan doet ze tenminste nog een wyze daad. ÜEd. dankende voor de plaatsruimte. Hoogachtend Een Gasbezuiniger. MIDDELHARNIS. Geboren: Arie, z. v. Danker Struik en Lucretia Goudswaard. Cornelis, z. v. Jan Breeman en Maria Cornelia Driesse. GehuwdFrans Koote 25 j. en Maartje Albregts 21 j. Maarten van der Sluis 27 j. en Apollonia Noordijk 26 j. OverledenJohannis Zaaijer, 5 mnd. z. v. Daniël Zaaijer en Arentje Cornelia Slis. Adriana Kievit, 67 j. gehuwd met Cornelis Koote. Jan Verduin 88 j. weduwnaar van Neeltje van der Slik. Jacob Krijger 82 j. weduwnaar van Teuntje de Leeuw. SOMMEL8DIJK. GeborenHarmen, z. v. A. van Eijken en H. Buur- veld. Cornelia MaTgaretba, d. v. J. Maliepaard en M. J. van Strien. Maria, d. v. A. Mans en T. Riedjjk. OndertrouwdM. Tanis 22 j. (van Ouddorp) en L. de Ruiter 20 j. Overledeü: A. van Nimwegen, 5 j. z. v. W. C. van Nimwegen en M. A. Sala. STELLENDAM. GeborenHubrecbt, z. v. G. v. d. Wal en A. Klink. Neeltje, d. v. B v. d. Ree en Job. v. Dam. GetrouwdAdrianus v. d. Laan 19 j. en Johanna Luime 18 j. OverledenJan Hameeteman 18 j. zoon ran T. J, Hameeteman en J. Koese. NIEUWE TONGE. GeborenGeertrui, d. v. G. J. Noordijk en K. Kalle. Dingenus, z. v. J. van den Ouden en A. Kalle. Wonter Martinus, z. v. A. Volaart en T. Melissant. Geertruida, d. v. M. Klink en C. Holster. Adrianus, z. v. J. A. Rober en C. Hartog. Andries Cornelis, z. v. J. Mosselman en C A. Holleman. Ondertrouwd: G. Verweij, jm. 23 j. en W. D. van der Vliet, jd. 23 j. Overleden: Lena van Dijk 72 j. gebnwd met Jan Bakker. Cornelia Gebraad 81 j. weduwe van Hendrik Bruinse. STAD AAN 'T HARINGVLIET. Getrouwd: Krijn Üuizer Jz. jm. 30 j. en Jannetje Huizer Fd. jd. 31 j. Predikbeurten op Zondig 18 Maart 1917 NED. HKRV. KERK. Middelharnis, vin. (bev. nieuwe lidmaten) Da. Pop. 8ommelsdijk, vm. en 's av. Ds. Westrik Dirksland, vm. Ds. van der Kooij te Ouddorp. Her kingen, vm. en nm. Ds. Addink. Melissant, vm. en 's av. Ds. Dekker. Stellendam, vm. en 's av. Ds. Hoogendijk. Goedereede, vm. en 's av. I 's. de Gidts. Ouddorp, nm. De. van der Kooij. Oude Tonge, nm. Ds. Pop, te Middelharnis. Nieuwe Tonge, vm. e 's av. Ds Kruijt. Ooltgensplaa', nm. afscheidsrede van Ds. Lans. Den Bommel, vm. en nm. Ds. Langbont. Stad aan 't Haringvliet, vm. en nm. Ds. Polbuijs Langstraat, vm. en nm. de Weleerw. beer Hack. VRIJZINNIG HERVORMDFN. Zondag 18 Maart, vm. 9,45 ure, zal voorde Vrtfz. Hervormden optreden, Mej. C. Sparnaaij, in de zaal van den heer S. van Leeuwen, aan den Langenweg te Sommeledijk. GEREFORMEERDE KERKEN IN NEDERLAND. Dirksland, vm. nm. en 's av. Leeskerk. GEREFORMEERDE KERK. Middelharnis, vm. en 's av. Ds. van Velsen, Ooltgeusplaat vul. en 's av. Da. Dekker. DOOPSGEZINDE KERK. Ouddorp, Ds. K. W. Róssing. Op Maandag 19 Maart 1917, des nam. 2 uur te Dirksland aan de haven van een partij SPARREN en PALEN. Deurwaarder GROENENDIJK. Op Dinsdag 20 Maart 1917,10*/, nur des voorin, aau de kade te den Bommel, ten verzoeke van den Heer H. Smits te Dinteloord van SPARREN, HEIN- en TOPHOUT, alsmede eenige kavels DWARSLIGGERS en EIKEN HOUTEN-WISSEL HOUTEN. Notaris AKKERMAN,

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1917 | | pagina 7