J. J. NIPT Buitenland. DE TSAAR DOET AFSTAND. 8 in zoo verre genoegen deed, den spreker te hooren, omdat hij nu van nabü kennis heeft gemaakt met de nieuwe partij. Hi) stemt in inet de klacht over hel absenteïsme in de Kamer, over de lage ambtenaarsloonen, over de misdeeling van herhalings- en land bouwonderwijs. Doch bij dit laatste wenscht hij op te merken, dat het grootendeels ligt bij de boeren zelf, als dit niet tot zijn recht komt; zij hebben de meerderheid in vele gemeenteraden. En was het niet een boer, de heer Tijdens, die door zijn stem tegen in de Kamer zorgde, dat het herhalingsonder- wijs niet verplichtend werd gesteld? En nu zou men zich daarover en terecht gaan beklagen. Debater zal niet ingaan op de bezwaren, ingebracht tegen de regeeringsmaatregelen, hjj zal de tekortkomingen op landbouwge bied niet verdedigendaarvoor is hij niet des kundig, hij weet een en ander ook slechts van hooren zeggen. Wel wil spreker het hebben over de wijze waarop de behartiging der landbouwbelangen moet geschieden. Niet door een eigen boerenpartijwaar moest dat heen, als iedere groep burgers dit navolgde. Dan kreeg men afgevaardigden van de onderwijzers, de postambtenaren, de timmer lui, de veldarbers, de schoenmakers enz. Ja, de veldarbeiders ook, want hun belan gen zijn ook niet steeds evenwijdig met die van den boer. Spreker meent dat er een zekerder en beteren weg is om tot het doel te voeren, doch dan moeten de boeren in meerderheid hun lakschbeid afschudden, op tijd optreden en niet achteraan komen. Zij moeten zich aansluiten by de staat kundige party die hun het naast staat, daar hnn belangen voordragen, daar invloed uit oefenen, als er candldaten gesteld worden op dergeiyke wüze gekozenen zullen voeling krijgen met partygenooten, niet landbouwers en zoodoende invloed uitoefenen op de re geering en in de Tweede Kamer. Met het oog op den tyd zal spreker zich zeer bekorten, hoewel hy gaarne een en ander zou uitwerken. De heer van den Hoven voert vervolgens het woord om debater te beantwoorden. Veel grieven tegen d» regeering worden weer voorgebracht, doch over het punt, waarop debater den nadruk legde, werd heengegle den, daarop werd geenszins ingegaan. Spre ker dankt tenslotte de aanwezigen voor hun tegenwoordigheid. Een 12-tal sloten zich aan als lid. DIRKSLAiVD- Veel wordt geklaagd over de onvoldoende wy'ze waarop de hier uit de Nederlandsche mijnen aangevoerde steen kolen branden. Deze steenkolen zyn beter brandbaar te maken door het stof er b. v. door middel van een zeef uit te verwijderen. STELLE\DA1I- Door gebrek aan petroleum had men in de Geref. Kerk den avonddienst laten vervallen en een middagdienst inge steld. Nu er weer olie te krijgen is, wordt in plaats van des middags weer des avonds dienst gehouden. Vrijdag 16 Maart wordt des avonds in de Geref. Kerk alhier een biduur gehouden voor de gewassen. Ds. Sap uit Gouda zal den dienst leiden. Van P. van Es alhier zyn na elkaar 2 varkens gestorven ter waarde van f200. De ingewanden der dieren zyn door den veearts meegenomen om te worden onder zocht, of in het voer ook iets verdachts kan hebben gezeten. GOEDEUEËDE. De motor van den beurt schipper C. van Gelder alhier is Zaterdag benoorden het Zuid Pampus by mist aan den grond geloopen. Nadat Zondag een ge deelte der lading overgelost was, is het vaar tuig door een sleepboot vlot gebracht. In de alhier gehouden vergadering der IJsclub „Vooruit" werd de heer J. A. Char- bon benoemd tot eerevoorzitter. Besloten werd tot aanleg van een ijsbaan. De ver- eeniging telt 110 leden. Schipper A. Grinwis is hier binnenge komen met verlies van twee zeekorren, kop pen en toebehooren, Een schadepost van f 600. NIEUWE TONGE- Door den Commissaris der Koningin is aan J. Buth en C. Pape een rijbewijs uitgereikt vooreen motorrijtuig. Tot nacht waker-karreman is benoemd de heer A. v. Alphen Cz., zulks ingaande den len April a.s., tengevolge van verleend ontslag als zoodanig aan den heer E. Kornet. A.s. Dinsdag, 20 Maart, des namiddags 2 uur, zal in de raadzaal van het gemeente huis gelegenheid gegeven worden tot koste-1 looze inenting. Maandag is hier reeds voor.de tweede keer een hoeveelheid regeeringszeep aange komen. In de Woensdag jl. gehouden Raads vergadering is als lid van den raad dezer gemeente beëedigd de heer A. J. Voordijk. De verkoop van het schaarhout op de gem. begraafplaats heeft opgebracht de som van f 76,70. De lijst van van de uitgaven over 't dienstjaar 1916 en de begrooting voor 1917 van den polder Duiven waard ligt gedurende 14 dagen ter inzage ten kantore van den secretaris. STAD AAN 'T HARINGVLIET. DaarP. van Houte als gasfitter heeft bedankt, is Izak van den Boogert albierals zoodanig benoemd Door de vereeniglng „Boerenleenbank" alhier zyn de aftredende leden de heereD L. Keyzer en A. J. C. Silvius tot leden van het bestuur herkozen. By de verkiezing van een Notabel by de Ned. Herv. gemeente alhier is gekozen de heer J. Huizer Fz. Tot president-kerkvoogd is benoemd de heer A. Arensman Cz. Revolutie in Petersburg? BERLIJN, 15 Maart. (Wolff.) Het St.Peters- burgscü Telegraafagentschap meldt: In St. Petersburg is een revolutie uitgebroken. Een uitvoerend comité van twaalf leden van de Doema is in hét bezit van de macht. Alle ministers bevinden zich in hechtenis. Het garnizoen van de hoofdstad, 30,000 man sterk, heeft zich by de revolutionairen aange sloten. Op den derden dag (Donderdag of Woensdag) was de orde hersteld. De afge vaardigde Engelhardt ia tot commandant van St. Petersburg benoemd. Engelhardt, de nieuwe bevelhebber, is een oud-luitenant kolonel van den generalenstaf. Hy nam ontslag, toen hy eenige jaren ge leden lid van de Doema was en behoort tot de middelgroep. Red. KEULEN, 15 Maart. (Part.) De K.oelnische Zeitung verneemt over Kopenhagen dat Zaterdag in St. Petersburg barikaden in de straten waren opgeworpen en loopgraven gedolven, die door de menigte werden be stormd. In alle fabrieken werd gestaakt. Rodzianko President van het uitvoerend comité. LONDEN, 15 Maart. Officieel. De tsaar heeft afstand gedaan van den troon. Grootvorst Michael treedt op als regent. (Vaz Dlas.) LONDEN, 15 Maart. In het Lagerhuis heeft Bonar Law medegedeeld, dat de tsaar af stand van den troon heeft gedaan en dat grootvorst Michael Alexandre witaj tot regelt is benoemd. (Reuter.) maatschappijen en de banken, waarin ver zocht werd de normale leefwijze te hervat ten. (Telegraafagentschap.) PETROGRAD, 15 Maart. Rodzianko heeft uit naam van het mili taire comité uit de Doema aan de bevel hebbers van leger en vloot aan alle fronten een manifest gezonden, waarin verzocht wordt kalm te blijven en den strijd tegen den vyaud voort te zetten, terwyl het co mité de binnenlandsche orde zal handhaven. De revolutionnaireu hebben een voorloo- pige regeering gevormd. (Reuter.) Ministers gearresteerd. Het winterpaleis bezet. PETROGRAD, 15 Maart. De revolution- nairen hebben Bark, Protopopof, Stürmer etc. gearresteerd,alsmede den hofmaarschalk baron Frediricks, wien het volk sterk ervan verdenkt toegankelijk te zyn voor den Duitschen invloed. Het Winterpaleis is door de revolution nairen bezet. De gezanten van Frankrijk en Engeland hebben met het uitvoerend comité van de Doema onderhandelingen aangeknoopt. (Reuter.) Rodzianko wordt krachtig gesteund. PETROGRAD, 15 Maart. Grootvorst Cyril- lus verklaarde, dat hy zich geheel ter be schikking van Rodzianko stelde. Generaal Alexejef antwoordde, dat hy de voorstellen van de Doema aanvaardde. Generaal Broessilof gaf te kennen, dat hy zyn plicht jegens keizer en vaderland deed. Goremykin is gearresteerd, Het le en 4e regiment Don-kozakken heeft zich by de revolutie aangesloten. (Reuter.) De houding der arbeiders. PETROGRAD, 15 Maart. De arbeiders-afgevaardigden in de Doema hebben verschillende oproepen tot de arbei ders gericht, waarin zij hen verzoeken, de orde te handhaven en het werk te hervatten, opdat de soldaten aan het front den stryd kunnen voorzetten. (Reuter). Moscou sluit zich aan. PETROGRAD, 15 Maart. Moscou heeft zich na anderhalf uur, zon der dat het tot bloedvergieten kwam, by de revolutie aangesloten. (Tel.-agentsch.) MOSCOU, 15 Maart. Er heerschte groote vreugde over de re- Grootvorst Michael Alexandrowitsj we' den 22en Nov. 1878 te Petrograd gebor" en sloot den 15en October 1911 een mors natisch huwelyk met Nathalie gravin Brassow, geboren Scberemetersky, die 27en Juni 1880 te Moscou geboren wer Grootvorst Michaël Alexandrowitsj is broer van tsaar Nikolaas. Telegram-Ai BEZORGEN den In- e Buitenlandsche Beurzen, KOOPEN en Verkoope noten. SLUITEN Prolongatiei NEMEN gelden a dep< de spoorweg Adana in de Cilische vlakte, benoorden de Golf van Alexandrette, bereikt. Van hier buigt de lyn zich eerst in Zuide lijke, dan in Oosteiyke richting, bereikt de Euphraat, kruist deze by het oude Europus en leidt dan rechtstreeks naar Mosoel aan den Tigris. Van deze plaats, het oude Niniven, volgt de spoorweg de rivier in de richting van Bagdad. Aan allerlei omstandigheden was het toe te schrijven, dat de aanleg van den spoor weg met groote moeilijkheden gepaard ging. Door het verzet van Engeland was de Porta genoodzaakt de concessie voor het gedeelte tusschen Bagdad en de Peizische Golf terug te koopen, hetgeen voor de Turksche schat kist groote bezwaren opleverde. In bet begin van 1913 waren 600 kilometer van den spoor weg in gebruik. De exploitatie gescüiedt voornamelyk door de Dultscbe Anatolische Spoorweg My. Engelsche persstemmen over de inneming van Bagdad. LONDEN. De Daily Telegraph schrijft: Duitschland weet thans, wanneer het dat van te voren niet beseft heeft, dat evenals er honderd jaar geleden een Engelsch schip stond tusschen Napoleon en zyn ryk, de Engelsche zeemacht beden ten dage alle kansen van het Duitsche ryk zoowel in Afrika als in het verre oosten verijdelt. De dappere opmarsch van Maude's leger heeft den eersten zwaren slag aan Mittel-Europa un den Berlyn-Bagdad-spoorweg toegebracht. Turkye in plaats van een dienstigen, krach- tigen bondgenoot te zyn, smeekt nu klagelijk dat zyn legioenen het weer gegeven worden, die aan het Russische en het Roemeensche front verspild zyn. Bulgarije zal zich waar schijnlijk afvragen welk voordeel het wel hebben kan van een centrale mogendheid die zyn bondgenooten niet langer kan bü- staan. Gelyk buitenlandsche overzichtschrij vers opmerken kon er niets op een beier oogenblik, niets gunstiger voor het succes der entente mogendheden gebeuren, dan net omvergooien van de Turksche legers in Mesopotamie en jde inneming van een zoo belangrijke hoofdstad als Bagdad. Amerikaansche perstemmen over de inneming van Bagdad. WASHINGTON. Het nieuws van de ver meestering van Bagdad wordt door alle bladen op den voorgrond gesteld. De New York Sun schryft: De dag die den triomfalen intocht van de Britsche troepen in de hoofdstad van Mesopotamie zag, zal in de wereldgeschiedenis worden opgeteekend naast dien, waar op vonKluck v*n voor Parys terugtrek, en dien, waarop de Duitsche Keizer tot het besef ontwaakte dat de stryd om het bezit van Calais verloren «as. De New York Worid schrijft: Nergens in de geheele Mohammedaansche wereld zal het nieuws met meer belangstelling zyn vernomen dan in de Araoische woestijn, waar de koning van Hedzjas zyn troon heeft PETROGRAD, 15 Maart. Wanhopig o de volkomen desorganisatie van den trr sport en ravitaiileeringsdienst verkeerde) bevolking te Petrograd reeds lang in opj wonden toestand en in stilte had zy gena' tegen de regeering, die zy de schuld gaf v al het kwaad, dat zy te verduren had. g|"jï De regeering, die troebelen voorzag, n. uitgebreide maatregelen tot handhaving veven onmid- de orde en gelastte o. m. ontbinding v dus steeds Rijksraad en Doema. Em> 11'J de Deze besloot echter op 11 Maart, de 1' ®)ooste>'- zerlyke oekaze niet op te volgen en V0|ad°ej^ te gaan met de besprekingen. weldadig en Zij vormde onmiddellijk een uitvoert brandblaren comité, bestaande uit twaalf leden, on voorzitterschap van Rodzianko. Dit comité verklaarde zich tot voorloige regeering en publiceerde de volgende INCASSEERING op Bl°Pëericht te midden van de Heilige plaatsen. BEZORGEN gelden o Eq sommige Mohammedanen zullen zich Gebouwen. afvragen of dit niet het laatste teeken aan CORRESPONDENTEN) den wand is van het Turksche ryk. theekbanken. AGENTSCHAP der IS?j „de Salamander" te A en Roerende Goederen SLUITEN Verzekeri: Bankbiljetten en per s SLUITEN verschillen! PROCLAMATIE: „Met het oog op de moeilijke omstang- heden en de desorganisatie in het binny land, welke te wijten is aan de oude e- uuus eeu ueTTöürnaamste stapelplaatsen der Arabische, Indische en Perzische voortbreng selen en der Europeescbe fabricaten. Bagdad zeil levert vooral kostbare tapijten en sjaals, benevens voortreffelijke wollen en zyden stoften, leder, zeep, goud- en zilverwerk. De invoer, voornamelyk uit Engeland, die hoofd zakelijk bestaat uit katoenen stoffen, yzer, koper enz., bedraagt jaarlijks over de 8 milli- geering, ziet het uitvoerend comité van keoe^ gUiden. De voornaamste uitvoerproduc- Doema zich genoodzaakt, de regeling dei teQ rijat, koren, paarden, marokijnleder levensmiddelenvoorziening en het bandba-zyden giffen' en wapens, ven van de openbare orde zelf in handen jn de stad zyn verschillende buitenland- te nemen. sche consulaten gevestigd. Zij is hethoofd- Ten volle bewust van de beteekenis van stali0n vaQ den Britsch-Indischen telegraaf- het besluit, dat het neemt, drukt hot comité ^abei. Van Bagdad naar Bassora varen boo- het stellige vertrouwen uit, dat bevolking ten jjg daar aansluiting hebben op de ver en leger het zullen helpen by de moeielyke keereroute naar Bombay Marseille en Londen, taak, een nieuwe regeering te vormen, overeenkomstig de wenschen van de opge stane bevolking in de hoofdstad. Het garnizoen te Petregrad, dat zich in zyn geheel, ten getale van meer dan 30 000 man bij de revolutionnairen heeft aange sloten, arresteerde alle ministers, sloot ze in de Doema op en verklaarde het kabinet voor niet-bestaand. Thans, den derden dag van de revolutie, is de geheele hoofdstad, waar de orde spoe dig hersteld was, in de macht van het uit voerend comité van de Doema en van de troepen, waardoor het gesteund wordt. Afgevaardigde Enghelhardt, kolonel bij den generalen staf, werd benoemd tot com mandant van Petrograd. Gisteravond publiceerde het comité een oproep aan de bevolking, de spoorweg- Groote beteekenis krijgt de val van Bag dad door het feit, dat thans de Bagdad- spoorweg tot een illusie geworden is. Byzon- der groote verwachtingen koesterden de Duitschera- van deze lijn, die Koniain Klein Aziö via Bagdad met KI Koweit aan de Perzische Golf zou verbinden De concessie voor den aanleg werd in 1899 door Turkije aan de Anatolische spoorwegmaatschap gegeven, welker president, von Siemens, he contract met de Turksche regeering onder- teekende. Konia werd als beginpunt genomen, om dat deze plaats reeds Vang metConstant nopel verbonden was. De lyn loopt yan bier in Zuid-Oostelijke richting d°°r Klein-As«e aan den Taurus. Dit gebergte wordt over schreden by den Ciliciachen pas, vanwaar De New York Herald ziet in den val van Bagdad het begin van het eind van het Prussianisme, met al wat dat woord insluit. Zy beschouwt dien val als een teeken aan den wand. By alle Turken moet nu het besef ontwaken, dat het koste wat het wil de geallieerden het zullen winnen. De Duitsche pers over den val van Bagdad De „Frankfurter Zeitung" schryft over den val van Bagdad o.m. het volgende „De bezetting vanj Bagdad door de En gelsche troepen voert in het Oosten naar een toestand, die de ernstigste opmerk- zaamheid verdient, niet alleen uit militaire, doch ook vooral uit politieke overwegin gen. Dit geldt niet slecht^ voor Turkye, doch ook voor bet Duitsche ryk, voor het welk de toestand van zyn bondgenooten inl het Oosten een vraag van groot belang is. De Engelschen verstaan uitstekend de ku nst, zulke gebeurtenissen politiek uit te briiten, ook zelfs wanneer de duurzaam heid hun twijfelachtig voorkomt." Het blad betoogt dan. dat het bezit van Bagdad wel eens aanleiding kon geven tot oneenigheid tusschen de geallieerden, by welk betoog natuurlijk de wensch de vader der gedachte is, en het besluit zijn beschou wing met de volgende, veelzeggende vol zinnen „Wy hopen oprecht en de jongste verklaring van Enver Pascha geeft ons het recht daartoe dat het onzen dap peren bondgenooten te rechter tyd zal gelukken den toestand weder te herstel len, wijl het voortbestaan van het Turk sche ryk ook een voornaam oorlogsdoel van Duitschland is. Voor een overschat ting der economische doeleinden, die aan den naam Bagdad verbonden zijn, hebben wij meer dan eens gewaarschuwd. Wat Duitschland in het Oosten vóór alles noodig heeft, is een sterk, op eigen beenen staand Turksch rijk. De toekomstige vre desonderhandelingen zullen ons dit poli tieke doel in 't Oosten moeten verzekeren. Over den val van Bagdad schryft de „Vor- warts" o. a.

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1917 | | pagina 6