Binnenland. ADV ERTENTIËN. BASTIAAN DE GROOT, verkregen tot bet uitvoeren van een kleine hoeveelheid kolen, zijn van hier enkele visschersvaartuigen naar Hellevoetsluis ge gaan en hebben daar het geluk gehad wat kolen te kunnen koopen. Enkele menachen zitten totaal zonder brandstof. En dat met zulk weer! Vergadering van den Raad der Gemeente Stellendam op Dinsdag 6 Maart des avonds 6 uur. Aanwezig alle leden. Voorzitter de Burge meester. Na opening der vergadering worden de notulen gelezen en onveranderd goedge keurd. Ingekomen stukken: Van Heeren Gedeputeerde Staten, Rijksvergoeding in de kosten van het L. O. ten bedrage van f.... Goedgekeurd het Suppletoir kohier H. O. dienstjaar 1916. Buitengewone subsidie voor het onder wijs /860. Goedgekeurde verordening distributie. Van de afdeelisg der S. D. A. P. een ver zoekschrift om verschillende artikelen te distribueeren, maximumprijzen vast te stel len, een commissie te benoemen in zake de te distribueeren goederen, en te zorgen dat de artikelen er zijn. Wordt voor notificatie aangenomen. Wordt voorlezing gedaan vaneenschrfj ven van Heeren Ged. Staten, waarin de mede- deeling, dat de Begrooting 1917 niet kan worden goedgekeurd, dat de raad gerechtigd is tot uitgaven ter bedrage van de helft der geraamde posten. De Voorzitter stelt voor het tekort op de Begrooting ten bedrage van f 519, op den H. O. te leggen. Wordt met 4 tegen 3 stemmen aange nomen. (Tegen: Roon, Van Seters, Nagtegaal). ingekomen een schrijven van den Heer Inspecteur van den arbeid, waarin wordt gewezen op de slechte gevolgen voor de gezondheid ten gevolge van het mosselen koken en zouten en het garnalen pellen in verschillende plaatsen. Mochten hier ook zulke slechte toestanden heerschen, dan zou het op prijs worden gesteld inlichtingen daaromtrent te qntvangen enz. De Voorzitter vraagt, of iemand hierom trent inlichtingen weascht te geven of iets te zeggen heeft. De heer Keijzer zegt, dat hij erg tegen het z.g. thuispellen is, dikwijls klachten heeft gehoord van onderwijzers, dat de kinderen in school oververmoeid waren en dat het thuispellen groote nadeelen heeft, maar Stellendam kan het pellen niet missen. Alles is er op iDgericht. Toestanden verbete ren voortdurend. Vrouwen kunnen niet naar de pellerijen, maar kunnen wel thuispellen. De handen kunnen, als het druk is, niet gemist worden. Dan zou de visscherij ver dwijnen en ook de pellerijen. Vooral in deze tijden kunnen de inkomsten van het pellen niet gemist worden. H(j wjist er nog op, dat de pellerijbazen aan de Rijksverzekering nog veel moeten betalen als ze in de pellerijen laten werken, terwijl het thuispellen vrij is (Ongevallenwet) De voorzitter vraagt of nog iemand hier over het woord verlaDgt. De heer van Seters wenncht even het woord Hij vindt dat de heer Keijzer de zaak zoo goed heeft toegelicht, dat er verder niet over gesproken behoeft te worden. Gezondheids commissie of Inspecteur kunnen er wel over praten wat betreft de gezondheid, maar het gaat toch maar niet aan, de zaak stop te zetten. De heer Keijzer zegt nogmaals: de toe stand is hier niet zoo ernstig en stelt voor, het schrijven voor kennisgeving aan te nemen. Aldus wordt besloten. Volgt benoeming onderwijzer aan de O. L. School. Benoemd wordt de heerL.J. Bol, tijdelijk alhier werkzaam, en wel met ingang van 15 Maart a.s. Komt in behandeling een adres Van den heer Keijzer met toelichting, om de verorde ning op de heffing van den H. Omslag te wijzigen, in dien voege, dal f 400 van het inkomen als onbelast worde afgetrokken, terwijl voor ieder kind beneden 13 jaar bovendien f 25 van het belastbaar inkomen zal worden afgetrokken. De heer Keijzer licht zijn adres toe. De heer van Seters is dankbaar, dat de heer K. in zijn adres adviseert tot hooger percentage, daar men in Den Haag altijd zegt, dat dit hier zoo laag is. Had men vroeger reeds een hooger vermenigvul- digingscyfer aangenomen, dan zou men nu op flnaatieel gebied niet zoo in de misère zitten. De Voorzitter wil laten stemmen over het voorstel Keijzer, maar de heer van Seters zegt, zooeven van de Voorzitter ver nomen te hebben, dat ook h(j een voorstel heeft en zou dit gaarne eens hooren, dan kon men over beide voorstellen oordeelen. De heer Holleman vraagt, of de heer van Seters denkt, dat de voorzitter met een verdergaand voorstel zal komen. In dit geval is de heer v. Seters mis. De heer van Seters antwoordt het woord gericht te hebben tot den voorzitter die mans genoeg is voor zich te antwoorden. De heer H.: „Dank u". De Voorzitter zegt nu: Er wonen hier niet veel kapitaalkrachtige menachen. Vele aanslagen zijn klein zoodat, wanneer het voorstel Keijzer wordt aangenomen, velen niets of zeer weinig zullen betalen, en anderen zullen daardoor te veel moeten betalen. Ieder moet hier wel bijdragen, door gemis aan kapitaal in deze gemeente Hjj stelt voor f300 voor noodzakelijk levensonderhoud en f 20 voor ieder kind van de inkomens af te trekken. De heer K. antwoord den heer van Seters, dat het niet hetzelfde is op welke manier het procent stijgt, terwijl hij den Voorzitter vraagt of hij met cijfers kan aantoonen dat zijn rekening goed is. De Voorzitter acht dit niet noodig. De heer Keijzer geeft nu nog een over zicht over de heffingen in de verschillende gemeenten op het eiland en geeft een voor beeld, dat de inkomens wel wat hooger kunnen worden gesteld. De Voorzitter meent, dat de aanslagen zoo eerlijk mogelijk moeten zijn en kan zich niet voorstellen, dat ze dat voorheen niet zouden zijn geweest. Alsnu wordt het voorstel Keijzer, onder steund door Holleman, in stemming ge bracht. Wordt verworpen met 4 tegen 3 stemmen. Wordt gestemd over het voorstel van den Voorzitter, dat wordt aangenomen met 4 tegen 3 stemmen. Rondvraag. De Heer Holleman vraagt, of het niet mogelijk is, de schoollokalen beter te ver warmen daar de kinderen voortdurend klagen over de koude. De voorzitter zegt dit niet te kunnen begrijpen, daar de brandstoffen aanwezig zijn, doch zegt onderzoek toe. De Heer van Seters oppert bezwaren tegen de wijze van levensmiddelenvoorziening. Herhaaldelijk heeft hij klachten gehoord, dat er geen erwten of boonen te bekomen waren op de bonnetjes, daar er geen voorraad was. Sommige winkeliers worden uitgeschakeld. Hij weet natuurlijk niet, of dit alles waar is. Hij geeft alleen maar de klachten weer. De voorzitter antwoordt, dat het wel eens kan gebeurd zijn, dat sommige artikelen er niet waren. Maar dit ligt aan het niet zen den van de regeering. Over het uitschakelen van winkeliers kan hij geen inlichtingen geven op 'toogenblik, doch dit zal hij onder zoeken. Alsnu vraagt de heer Keijzer of B. en W. niet een progressieve regeling voor den H. O. kunnen in orde maken. De voorzitter zal de zaak in overweging nemen. Niets meer te behandelen zijnde, wordt de vergadering gesloten. fiets brachten het er oog al goed af, doch het meel was verloren. Door het college van Notabelen b(j de Ned. Herv. gemeente alhier, is tot Kerkvoogd gekozen, de heer P. J. Dorsman. GOEDEREEDE- In deze gemeente doen zich onder de kinderen gevallen voor van de z.g. „roode hond". Een blazer besomde de vorige week voor f600 aan versche visch. OUDDoRP. In de weervisscherij werden dezer dagen 2 zalmen gevangen zamen een gewicht van 50 halve kilo's. Pietertje Grinwis had het ongeluk te vallen en haar pols te breken. Alhier is aan hetNoorderstrandbü paal 32 een mijn aangespoeld. Het drogen van Cichoreiwortelen is zoo goed als afgeloopen nu wordt er yol- gende week in de cichoreifabrieken een aanvang gemaakt met het drogen van ver schillende groenten wat aan velen weer veel werk verschaft. OUDE TONGE- Alhier is het spek verhoogd met 10 cent per KG. Het huis van den heer P. Snijder aan den Zuidük is onderhands verkocht aan den heer P. Berk. Ds Verkerk heeft jl. Zondag zijn af scheid gepredikt en is Maandag vertrokken. Aan de inwoners wordt kennis gege ven, dat de Secretarie enkel des voormid dags is geopend, terwijl tot het afhalen van brood- en distributiekaarten slechts gelegen heid bestaat van des morgens 9 tot 10 ure. Ter algemeene kennis is gebracnt, dat verkrijgbaar zijn de volgende regeerings- goederen, op bon 1, 1 pond zeep, op bon 2, 1 ons havermout en op bon 3, i/a pond rijst. STAD AAN 'T FIARINGVLIET- Woensdag jl. kwam de koopman J. K. alhier met kar en paard op het dorp rijden. Op de kaai stapte hij even uit, maar eer het paard was vastgezet, ging het dier en van door, reed bfj d» fairbank tegen een paal, waardoor de kar omsloeg, de strengen braken en het paard verder holde. Dicht bij huis werd het tot staan gebracht. De schade aan het rijtuig toegebracht, is zeer aanzienlijk. Bij het uitreiken van bons voor erwten en boonen was de toeloop op het gemeente huis zoo groot en was het publiek zoo opgewonden, dat. men het afgeven der bons tot later moest staken. De bouwknecht A. W. alhier had het ongeluk, toen hij per fiets een zakje meel naar het dorp zou brengen, door den wind met flets en al in het Korteweegje in de sloot te worden geworpen. Hij zelf en de Van de Oostgrens. Zeven Nederlandscheachepen getorpedeerd waaronder althans een beladen met regee- jingsgraan De registratieontvanger te V. zal aan in beslaggenomen goederen publiek verkoopen 1700 K. G. meel, 1200 K. G. rijst, 750 K. G. koffie, 150 K. G. gort Twee mededeelingen, welke iemand die van combineeren houdt wild maken van nijdigheid. Rücksichtslos (we weten nu wel allen wat dit lieflijk woord beteekent) wordt daarginds een schip met graan voor de Nederlandsche regeering naar den kelder gezonden. En alsof we hier te lande nog met magazijnen vol meel en rijst zitten, zoo smokkelt de Nederlandsche natie en haar Duitsche helpers er nog op los. 1700 K. G. meel 1200 K. G. rijst 't is de portie, die in 't tijdvak van één week binnen 't ressort van één registratieontvanger in beslag is genomen. Maar behalve in V. zit er zoo'n ontvanger in R. in M. in G. kortom in tientallen van plaatsen langs de Oostgrens. En ieder van hen heeft zijn wekelijksche veiling van de porties in beslag genomen meel en rijst enz. Kwam er eens een opgave van hetgeen er aldus per week verkocht wordt, m.a.w. van hetgeen er per week in beslaggenomen wordt wegens grensfraude, wat zouden we groote oogen opzetten. En wat zouden onze oogen nog grooter worden, als we dit totaal cijfer eens gingen vermenigvuldigen met tien, liever nog met twintig. Want immers hierover is men 't aan de grens vrijwel eens, dat er nog geen tien procent misschien zelfs nog geen vijf procent wordt achter haald van hetgeen er allemaal uitgesmok keld wordt. 1700 K.G. meel in één week te V. Dan is er misschien 30.000 K.G. in diezelfde week in dit ressort stikum uitgesmokkeld. Drie spoorwegwagons tarwebloem, lezers I Maar ook 'n goede twee wagons rijst, een enkele wagon koffie en een paar karvrach ten gort Werkelijk,'t gaat uitstekend. We hebben wetten en militaire maatregelen genoeg. We bezuinigen op brood en op gort, op rijst en op zeep. En met ladingen zien we, wat we sparen uit onze monden de grens over gaan. Broodkaarten hebben we nu allen. Veel te krap toebedeeld, zucht arm Neder land. Komt u toch hier en vraagt om eens ergens in een buitenhuis voor 't venster te mogen zitten. Dan kunt ge zien, hoe de grootte wittebrooden door de Duitsche vrou wen en kinderen worden weggedragen naar de Heimat. Is dat een teeken, dat we 't zoo krap hebben? Neen, dit alles is een teeken, dat ons Ge zag te slap is in optreden. Slap, niet als gevolg van gebrek aan ijver, maar slap in de straftoepassing voor feiten van zóó ernstigen aard als deze uitvoer-smokkel is, Een tijdje geleden luwde het met den smokkelhandel. Het Militair Gezag had ge decreteerd, dat een vreemdeling, die in strijd met een hem aangezegd verblfifverbod, op nieuw aan deze zijde der grens werd aan getroffen, onmiddellijk de kast in moest. Dat gaf even een schrik. Oh, even maar. Want ze hadden 't gauw doorzien, dat 'tmet 't Hollandsche Gezag geen kwaad kersen éten is. De gevangenhuizen zitten tjokvol, de Rechtbanken verdwijnen onder de stapels processen-ver baal, de Rechters zelf wurmen en ploeteren nog in verbalen van vier, vijf maanden geleden. Een wanhoopstoestandr die de heeren Rechters, gelukkig, zich zelf te wfiten hebben. 't Gevolg van de opstopping is nu natuur lijk, dat men 't niet zoo streng gaat nemen. Wie voor de tweede maal terug kwam in Holland moet de doos in. Maar de doos is vol. Dan zit er niet veel anders op, dan er maar een paar van de ergsten uit te pikken en de rest weer te laten loopen. En zoo ziet men thans de kommiezen voortsjouwen met transporten overtreders om ze in handen te stellen van het Militair Gezag, terwijl ze 24 uur later alweer van dezelfde klanten te pakken hebben, om ze opnieuw in handen te stellen van't Militair Gezag. Een spelletje van loslaten en weer vangen, loslaten en vangen. Tot de lui, die met't vangen belast zjjn, met een vloek tusschen de tanden brom men: loop naar de pomp! en naar de sterren gaan staan kijken, of er niet eens eentje verschiet, zoodat ze stillekens kunnen wen- schen, dat de heele oorlogsmisère toch ein delijk voorbij mocht zijn. Gelukkig schreven we, hebben de rechtsrs 't aan zichzelf te wijten, dat ze tot over de ooren in de verbalen zitten. Misschien is't voor een buitenstaander te ingewikkeld om de zaak goed in te zien. Maar mij dunkt, als je met den dag 't aantal overtredingen ziet toenemen en telkens en telkens weer oude klanten voor je neus krijgt, dan moet je toch bij je zelf denken: ze schijnen maling aan me te hebben. Als huisvader tik je je kinderen wel eens op de vingers alsze lastig zfin. Maar 't is niet goed, om lederen dag die tikjes wat harder te doen aankomen! Veel beter helpt 't, om die vingertikjes eens af te wisselen met een stevig pak voor de broek. Wat donderdag, je smokkelt niet bij ver gissing of b(j ongeluk, 't Is een zaakje, waarbij sprake is van voorbedachten rad». Eu dan moet er niet met tikjes gewerkt worden, maar met een roffel op den pantalon en een diepen greep in den spaarpot. Dat de rechterlijke macht dit niet inziet, is jammer. Ze laadt er een zware verantwoor- lijkheid door op zich. Want ze werkt er toe mede, dat het Nederlandsche volk geleidelijk maar zeker te gronde gaat door afstomping van het zedelijk besef, door slapheid van wil, door misselijk gekonkel en totaal gemis aan ontzag voor de wet, als de portemonnaie er maar beter door wordt. K. Oorlogsbrood. Het Nederl. Correspondentiebureau in Den Haag meldt: Van bevoegde zijde wordt het volgende medegedeeld Toen op 1 Februari jl. verschillende buiten landsche moeilijkheden den- aanvoer van broodgraan in gevaar brachten, is terstond nagegaan, of er bijzondere maatregelen ge nomen dienden te worden. Er werden daarna ter zake het varen van onze schepen onderhandelingen gevoerd, en de kaDs was niet uitgesloten, dat binnen zeer afzienbaren tjjd de vaart op Noord- Amerika en daardoor de aanvoer van onze grootste hoeveelheden broodgraan weer zou zijn geregeld. Het torpedeeren van zeven onzer schepen op 23 Februari j.l. en het nug voortdurend vasthouden van een groot aan tal Nederlandsche schepen in vreemde havens, zoomede de nog zeer ongeregelde vaart op Noord-Amerika, zoowel wat betreft de vaart zelf als de veiligheid daarvan, nadere maatregelen te nemen, die tot be zuiniging van het graanverbruik leiden. In de eerste plaats is overwogen, of het wenschelijk was, het tot dusver verstrekte rantsoen brood te verminderen, doch, gezien de rantsoeneering van de andere levens middelen en het groote belang van de brood- voeding voor het overgroots deel van ons volk, is besloten, daartoe vooralsnog niet over te gaan. Er is echter ook een deel van ons volk, dat zich zeer goed kan voeden zonder een groot gebruik te maken van brood, en het is stellig alleszins gerecht vaardigd, op dat deel een beroep te doen om zoo weinig mogelijk brood te eten, en voorts op ieder Nederlander, om het onge bruikte gedeelte van z(jn broodkaart onder geen voorwaarden ter beschikking van den bakker te stellen. Elk Nederlander kan in deze medewerken tot bet bestrijden van knoeierijen, en ieder, die dit nalaat, verhoogt de kans, dat niettegenstaande de daaraan verbonden bezwaren tot verkleining van het rantsoen moet worden overgegaan. Toen op 1 Februari j.l. de aanvoer van broodgraan in gevaar werd gebracht, was de toestand aldus, dat wat de voorraden buitenlandsch graan, bloem en binnen- landsch graan betreft, op een normale brood voeding voor geruimen tijd gerekend kon worden. Daarvan is thans meer dan een maand verstreken* en de hierboven ontwik kelde slechte kansen van aanvulling maken het noodig, dat ten opzichte van de samen stelling van het brood eenige wijziging wordt gebracht. Deze zal o. m. hierin bestaan, dat voor het bruinbrood by het ongebuild meel, rogge- en aardappelmeel wordt gevoegd en eventueel ook maïsmeel, en dat voor het wittebrood de inlandsche bloem zal worden gemengd met Amerikaansche bloem en aardappelmeel. Er zal voor worden gezorgd, dat uit de te verstrekken grondstoffen, zoo wel wat het bruinbrood als het wittebrood betreft, een smakelijk en voedzaam levens middel kan worden gebakken. Ook de banket bakkerij zal tengevolge van bovengenoemde omstandigheden de samenstelling van haar grondstof in belangrijke mate zien gewijzigd. De Burgemeester van Voorburg. Eindelijk, eindelijk is de nieuwe burgemees ter van Voorburg benoemd. Het heeft vier maanden geduurd. Er gaat aan zulk een benoeming voor hoofd eener kleine gemeente méér vooraf dan velen denken, Vooral hier is het een abel spel geweest. Uit goede bron vernamen wy, dat er 112 collicitanten waren en daar onder verscheidene leden van de Tweede Kamer. De helft van de parlementaire rechterzijde heeft voor de deur van minister Cort van der Linden gelegen, om collicitee- ren, waarbij menschen van allerlei slag: juristen, domine's, een militair, een koop man. Langen tijd heeft een christsljjk-histo- riscb Kamerlid dan ook veel kans gehad. Maar in Voorburg zijn ze ook niet van gis teren en de gemeenteraad sprak er zeer terecht de wenschelijkheid uit, dat er in geen geval een Kamerlid zou worden be noemd. En ziet Het burgemeesterschap is inderdaad langs de neuzen van vele politici heengegaan. De minister heeft jhr. C. "W. Stern burge meester van Woeiden, tot burgemeester van Voorburg benoemd. De dominé, de militair, de koopman, de juristen uit de Tweede Kamer hebben achter het net gevischt. Maar zij desespereeren nie Wie weet een volgend Varkensvleesch. I De minister van landbouw I handel heeft bepaald: le. dat, zoolang aan de gefl zullen worden geleverd levtfl noch aan gemeenten macbtH aankoop van levende varkeel verstrekt, verkrijgbaar zal wl gezouten varkensvleesch; 2e. dat de prijs, waarvoor gezoH vleesch aan de gemeenten zal leverd, is bepaald op f 0,85 pi station van bestemming of onder verplichting voordegemt de emballage franco aan den a te zenden of te doen zendenI 3e. dat de maximumprijs a art. 2 der Distributiewet 1916,1 genoemd gezouten varkensvlee ste aan den verbruiker mag wc aangeboden of verkocht, is bep per '/i K.G, Nekkramp. ALKMAAR, 6 Maart. In de I de Watertoren alhier heeft zie van nekkramp voorgedaan, in mede zijn alle militairen van; consigneerd. Het slachtoffer is h in het mil. hospitaal overleden! Eet ijs. VLIELAND, 6 Maart. Door h (js was de postdienst Vlieland- ren onuitvoerbaar. Heden had d watergetij plaats. De Vliesloot IJsschuivingen. MONNIKENDAM, 6 Maart. Dl houdende sterke OostenwindJ gaande met sneeuwstormen, tl zich in de Zuiderzee tot hooge hl werkt; het schuift met gewe Waterlandsche dijken, werpt zelfs over de dijken heen. Hooa drijven op de Zuiderzee rond. Oostzijde van 't eiland Marken tusschen Hoorn en Durgerdam van te lijden. Een groote ijsber] op het Pampus vastgezet, terwijn van Uitdaru een ijsmassa over gestort. De visschers wagen zie het ijs voor de spiering- en botJ Verbouw van groentenzad De Rijkscommissie van Toez Vereenigiqg Zuid-Centrale vestig! dacht van zaad- en groeotenkvt dat, naar het zich laat aanzien, gende jaar groote moeilijkheden den ondervonden bij den aanvoe schillende groenten-zaden, die i tijden uit het buitenland worden met name andyviezaad, wortelen slazaad, posteleinzaad, chichorei De Rijkscommissie wekt daaro„ kers op zooveel mogelijk voor de deze zaden in eigen land zorg 1 Zy' wyst er echter op, dat het oogsten en bewaren van sorair soorten zonder de noodige keni varing het gevaar van mislukk teelten, dat toch reeds niet denk aanmerkelijk vergroot. Men zal dus goed doen ter zak dige inlichting in te winnen, wa: zich o.m. kan wenden tot de Rüksl leeraren. Een klok voor Prinses Julia De Koningin heeft, zoo meldt d Ct., een oud-Hollandsche klok ll vaardigen voor Prinses Juliana firma H. Th. van Wijk en Zn. in D< Onder de wijzerplaat is een afbee de inneming van Den Briel, voorges I Heden overleed, zacht en kalm, onze geliefde Vader, Behuwd- en Grootvader, de Heer Wedn. van Klaasje van der Valk. in den ouderdom van 78 jaar en 4 maanden. Allen die hem van nabij gekend hebben, zullen ge voelen wat wij in hem ver liezen. M. DE GROOT. A. DE GROOT-Buth. K. GROEN-de Groot A. GROEN. en kleinkinderen. Middelharnis, 3 Maart 1917. TE HUUR GEVRAAGD: Tegen 1 Mei een hui» of een gedeelte van een hnia tijdelijk Ie huur gevraagd voor G. VOET, Stationsweg Middelharnis. 3—2

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1917 | | pagina 6