„VOORUIT!" TWEEDE BLAD No. 18 10 Maart 1917 Plaatselijk Meuws. MIDÜKLti.WlNIS- Onze vroegere dorpsge- noote M«j. C. Roelofa, slaagde jl. Dinsdag te Utrecht voor het examen nuttige hand werken. Aan onze vroegeren dorpsgenoot den Heer G. de Keyzer thans arbeider bij de Rijkswaterstaat te Scheveningen, is bij Kon. Besluit van 28 Februari j l. als blijk van goedkeuring en tevredenheid verleend de Zilveren eerepenning voor menschlievend hulpbetoon eu loffelijk getuigschrift, wegens de door hem met levensgevaar verricbie redding van de bemanning van het op de bestorting van het Zuiderhaveahoofd te Scheveningen wrak geslagen loggerschip Sch. no. 11 op 16 October 1916. Het zoontje van A. Jongejan werd met een pan zoodanig tegen zijn hoofd geslagen dat hij bloedend werd verwond. Vermoede- lyk zal hy er wel aanleiding toe hebben gegeven. Een kind van T. Vroegindeweij, dat ongemerkt in de sloot aan den Oostdijk was geraakt, werd door toegeschoten hulp nog in tijda daar uitgehaald. Een aan de kaai staande leege wagen werd door den wind in beweging gebracht en kwam in de kaai terecht. Met eenige schade werd hij op het droge gebracht. In 't begin dezer week kwam hier nog een scheepje geladen met pulp in de kaai daar er niet spoedig genoeg een koopman voor was te vinden, werd de heer J. C. Born kooper voor f25.00 ongeveer 17 last. Deze week werden geen varkens door tussehenkomst van de Regeering aan de slagers verstrekt, maar kon door hen ge zouten spek en varkensvleesch worden ontvangen. Deze week werd door de politie alhier een zwerver aangehouden wegens bedelarij en landlooperij. Hij is op transport gesteld om voor den Officier van Justitie te worden geleid. Tot lid van 't bestuur van het onder ling Ziekenfonds Middelharnis-Sommelsdijk zijn herkozen de heeren J. Vroegindeweij Lz. en A. v.Es, terwijl werd herkozen tot lid van de Comm. van Toez. L. Vroegindeweij Wz. Vanwege het buitengewone lage water kon Maandag de boot niet schutten voor 10 uur in plaats van 's morgens 6 uur. Vrijdagavond werd hier door de tus schenkomst van de regeering voor de slagers aangevoerd en voor deze gemeente bestemd 850 Kilo varkensvleesch en spek. Alhier werd deze week aangevoerd: zeep, havermout, erwten en boonen zoodat geleidelijk een ieder naar verhouding van zijn gezin van alles kan worden voorzien. Naar wy vernemen zal a.s. Vrijdag 16 Maart, in de Concertzaal van de heer K. J. Meijer, voor het Departement Middel harnis-Sommelsdijk van 't Nut van 't Al gemeen optreden, de heer Henri Dekking, van R tterdam. Verslag der Algemeene vergadering van het Ziekenfonds te Middelharnis en Sommelsdyk op 7 Maart 1917. Tegenwoordig 43 leden en 10 begunstigers. Na opening der vergadering en lezing der notulen, draagt de penningmeester de reke ning over het 13e boekjaar voor. De ontvangsten bedroegen f 602,50 en de uitgaven f 437,50, zeodat de rekening sloot met een goed slot van f 165 Dit was vooral te danken aan de geringe ziekte, waaraan de leden in 1916 geleden hebben. Er was f 354,50 aan ziekengeld uitgekeerd, terwijl hun contributies f 440 beliepen. Het jaarverslag van den secretaris en het rapport der Commissie van Toezicht werden voor kennisgeving aangenomen. De flnantiöele commissie verklaarde bij monde van het lid de reke ning in orde bevonden te hebben. Aan de beurt van aftreding waren de be stuursleden Ar. van Es en J. Vroegindeweij Lz. Zü werden met 46 en 43 stemmen her kozen en verklaarden hun benoeming aan te nemen, Aftredend als lid der commissie van Toe zicht was L. Vroegindeweij, die met 35 stemmen werd herkozen, zijnde 17 stemmen uitgebracht op D. de Haas. Ook bij liet zich deze keuze welgevallen. Uit het jaarverslag halen we hier nog aan, dat bet ledental thans 136 bedraagt, dat 87 begunstigers het fonds hunjaarlyk- schen steun verleeDen, dat 37 leden door ziekte getroffen waren en over 474 dagen uitkeering ontvingen van 50 ets., 75 ets. of 1 gld. Het maximum was 38, het minimum 1 dag ziekte. Daar de zaken eeu zeer gewoon verloop hadden, vergaderde het bestuur met de Commissie van Toezicht slechts 3 maal. Met dankbaarheid vermeldt het verslag weer, dat een weldadig begunstiger 20 pond vleesch voor de zieke leden beschikbaar stelde. By de mededeeling vermeldt de Voorzitter, dat met danbaarheid door de zieke leden gebruik gemaakt is van het welwillend (er beschikkiug gestelde vleesch. Hy herinnert de leden aan de circulaire van Nov. 1916, waarin aangedrongen wordt op het kennis gaven van het begin der ziekte aan het Bestuur. - Het bestuur stelt weer voor in Aug. Sept. en Oct. dén gld. per dag aan zieken geld uit tekeeren, wat wordt goedgevonden. De beer de Haas stelt weer een hoeveel Ueid vleesch beschikbaar voor 1917. Op voorstel der Commissie van Toezicht wordt deze bij acclamatie tot eerelid van het Ziekenfonds benoemd. Het salaris van de boden wordt vastge steld op f 15, by toeneming der leden met verhoogicig; van den penningmeester op f30. Bij loting worden als boden aangewezen H, van Es voor Sommelsdyk en Adr. van der Velde voor Middelharnis. Als hun plaats vervangers M. van der Veer enS. Verhage Een uitvoerige gedachten wisseling ontspint zich naar aanleiding van de openbare ver gadering op 23 Febr. over samenwerking van het Ziekenfouds met de landbouw- Onderlinge op den grondslag van de rijks- ziektewet, die aangenomen, doch nog niet ingevoerd is. De algemeene opinie is om daarop thans nog niet in te gaan, daar er weinig resultaat van te verwachten is, zoolang het vrijwillige samenwerking kan zijn. Het Bestuur krijgt de opdracht maatregelen te nemen, als de wettelijke verplichting staat ingevoerd te worden, om het ziekenfonds dan als erkende ziekenkas te doen optreden, dus zoo te her vormen als de rijkswet dit zal vorderen. Naast het Bestuur en de commissie van toezicht zullen 6 leden daarbij de voorbe reidende stappen doen, waarna een alge meene vergadering zal worden gehouden om deze zaak tot een goed einde te brengen. Deze zes leden zijnMs. van Eek, H. van der Velde, A. Struik Jr., J. van Riksoort, H. Blok en Am. de Korte. Bij de rondvraag wordt nog besloten den leden 15 ets presentiegeld toe te kennen om het bezoeken der Algemeene vergadering te bevorderen. De heer J). de Haas vraagt nog, of bet niet op den weg ligt van het Bestuur pogin gen te doen om tot de oprichting van een Ziekenhuis voor ons eiland te geraken. Inder tijd is daarvoor f2600 ruim verzameld, die thans tot f4000 zijn aangegroeid. De heer J. Timmerman, bestuurslid, zal deze zaak ter sprake brengen in de commissie voor het Ziekenhuis, waarvan hij penningmeester is. De heeren D. de Haas en J. Vroegindeweij Lz. stellen zich aanvankelijk beschikbaar voor het verkrijgen van gelden, als deze zaak weer wordt aangevat, wat voor Flak kee van zeer groot belang zou zijn, daar nu dikwijls ingezetenen buiten het eiland behandeling moeten zoeken. De voorzitter sluit daarna de vergadering, die wel wat lang duurde, doch een gezellig verloop had en zich kenmerkte door een goeden geest en getuigde van opgewekt meeleven met die zaken, het Ziekenfonds betreffende. SiiMHELSDIJK. Alhier zullen geen regee- riDgsvarkens meer worden geslacht. Voor taan zullen er geslachte en gezouten var kens worden ontvangen. Procés-verbaal is opgemaakt tegen N. K. te Nieuwe Tonge, wegens overtredieg der Drankwet en tegen A.H. wegens over treding der Visscherijwet. P. Blok uit deze gemeente, stoker bij de R. T. M., had, terwijl hij op de buffers van de tram zat, te Ooltgensplaat het on- g-luk met zijn been bekneld te raken tffs- scben een der buffers. Ernstig verwond werd hy naar Dr. Hers gebracht, die hem een verband legde. Verder werd hij per tram Daar Middelharnis vervoerd envandaarper brancard naar Dr. Cleyndert aldaar, die hem verder onder behandeling nana. Door de Gebr. Joppe alhier zijn onder hands aangekocht de woningen van J. Kievit aan de Weeshuisstraat alhier. Zondag 18 Maart, vm. 9,45 ure, zal voor de Vriiz. Hervormden optreden, Mej. C. Sparnaaij, in de zaal van den heer 3. van Leeuwen, aan den Langeweg alhier. Openbare Vergadering van de vereeniging van Flakkeesche handelaren op Donder dag 8 Maart 1917 v. m 9'/j uur in het hotel Spee te Sommelsdijk. De voorzitter opent de vergadering en roept de talrijk opgekomen handelaren een woord van welkom toe, waarna hij den secretaris verzoekt de notulen der vorige vergadering te willen voorlezen, die onver anderd werden goedgekeurd. Hierna zegt de voorzitter. Het eerste punt van het convocatie biljet luidt: Protest tegen het weigeren der autoriteiten om den handel weer vrij te laten. Om u allen eenigszins een oveizicht te geven hoe wy gewerkt hebben, om ons doel op eene waardige wijze te bereiken, hoe men ons tot hel laatst de hoop gegeven heeft, dat men ons odzb rechten terug zou geven, om u dit kenbaar te maken, moet ik in gedachten teruggaan en u onze on dervindingen mededeelen. Toen wy begonnen zijn te protesteeren tegen de maatregelen genomen door de Groenten Centrale, waarmee men ons uit den handel heeft uitgeschakeld, waarmede wy als handelsman lam geslagen zijn, waardoor de producenten of landbouwers vele schade lijden, omreden de grootste concurentie uitgesloten is, de maatregelen, waardoor op het oogenblik velen onzer ban- Jelaars en commissionnairs ten deele geruï neerd zijn, zjjn wij begonnen, om onze 0e- langeD bij de Groenten-Centrale te verdedigen, vervolgens zijn wy gegaan naar de Commissie van Toezicht. Daar werd ons eenige hoop gegeven. De laatsten zeiden n. 1., dat het geen wonder was, dat wy handelsmenschen er schade bij zouden lijden, maar dat de landbouwers er schade van zouden onder vinden, dat konden zy zich niet indenken, omdat deze hunne stem van afkeuring niet hadden doen' hooren. Daarop hebben wij geantwoord, dat wy de heeren zouden overtuigen, dat de producenten voor vrij handel zyn. U allen weet het, dat in Sommelsdyk vergadering is geweest van den Centralen Boerenbond vanGoeree enOveiflakkee, waar nog nimmer zooveel landbouwers tegen woordig waren als juist dien dag en waar met algemeene stemmen, zonder eene enkele uitzondering, besloten is, om ons request voor vrijen handel at.-iesie te betuigen, en het glanspunt der vergadering was, dat de WelEd. Heer J. v. d. Koogh van Middel harnis, Voorzitter dier vergadering de be lofte deed, dat hy zijne beste krachten zoude geven om den vrijen handel zoo spoe dig mogelijk te doen herleven (mits natuur lijk de hahdelaars de door hen'gekochte vruchten over de veiling lieten gaan.) Dit was voor'ons eene vreugdevolle dagen gingen wy vol moed op den iDgeslagen weg voort om recht door zee en zonder omwe gen ons doel te bereiken. Voor de tweede maal hebben wy toen een onderhoud aan gevraagd met de Commissie van Toezicht op de Groenten Centrale, op .welk schrijven wjj tot heden nog geen antwoord hebben ontvangen. Toen hebben we eene conferentie met het veilingsbestuur aangevraagd, welke Heeren oqs spoedig zeer welwillend ont vangen hebben en ons verzekerd hebben, zoo veel mogelijk hunne medewerking te verleeneu. Ten slotte besloten wy te gaan naar Zijne Exc. den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel. Met ons drieën, de heeren O verdorp, de Gast en ik zelf reisden wij naar Den Haag. By Zijne Excellentie gekomen kregen wy genoegzamen tijd, om ons request toe te lichten, welk request bege leid was door lijsten met handteekeningen van bet meerendeel der landarbeiders van Flakkee en toen ik Zijne Excellentie den Mi ister mededeelde, dat ook de WelEd. Heer J. v. d. Koogh ons zijne medewerking verzekerd had, en dat eok hy alles in het werk zou stellen, dat wy als reëele koop lieden onze zaken weerzonden kunnen drij ven als voorhsen, toen antwoordde Zijne Excellentie ons, dat, als de heer v. d. Koogh voor deze zaak strijdt, wij dan niet ongerust hoefden te zyn en de zaak wel spoedig in orde zou komen. Dus èn zijne Excellentie den Minister èn de heer v. d. Koogh, al de producenten van Overflakkee en Goederoede, bijna alle kleine landbouwers en landarbei ders, de afdeeling Schuttevaer, de Rotter- damsche Fruitvereeniging, allen en alles werkte met ons mee, en wat is het resultaat geweest? Het eindcijfer was dat Zijne Excellentie ons deze brief schreefNaar aanleidiDg van uw verzoek om den handel weer vrij te laten, heb ik de eer U mede te deelen, dat,' na overleg ter zake met de Rijkscommissie van Toezicht op de Vereeniging „Groenten- Centrale", dezerzijds geen termen aanwezig worden geacht aan het in uw request vervat verzoek te voldoen. Dus ditmaal waren het noch regeerings- geheimen noch gevaar voor schending der onzijdigheid, daar wij reeds dikwijls verze kerd hadden, dat, indien wy den vrijen ban- del berkregen, wij alles over de veiling zou den laten gaan wat de regeering noodig achtte. Maar toch helaas was het nu de Commissie van Toezicht, die in dit alles geene termen kon vinden, om aaD ons verlangen te voldoen. Wie of wat in deze onze tegenwerking is geweest, of wie in dit drama de hoofdrol vervuld heeft, het is en blijft voor my een raadsel. Hierbij, mijne heeren, heb ik mijne taak volbracht om U allen op de hoogte te bren gen van onze wjize vaD protesteeren. Al moge bet dan tot nog toe geen gunstig resultaat opgeleverd hebben, toch zullen w(j hopen, dat de heeren in den Haag spoedig een beter inzicht op de zaak zullen krijgen en dat zij zullen helpen herbouwen, wat zij nu afgebroken hebben. De heer J. C. de Gast maakt eenige op merkingen en vertelt een en ander van de reis naar den Haag, met eenige leden van het bestuur. De heer Osseweijer vraagt of er geen samenwerking te verkrijgen is met de pro ducenten, wat bepaald toch voor beiden een groot belang zqu zijn. De voorzitter zegt dat op de tweede alge meene vergadering van den centralen boeren bond op Flakkee is besproken, dat de cen trale het request van de vereeniging van bandelaren zou steunen, door adhaesie te betuigen, doch hij meende te mogen twijfelen of bet dagelijkscb bestuur van de centrale het daar wel mee eens was. Ook de heer D. de Haas meent dat de landbouwers en handelaren van Flakkee en Zeeland het nogmaals met een request moeten beproeven bij den minister, en dat er dan zooveel mogelijk handteekeningen moeten worden verkregen. De heer Ovefdorp zegt dat wat de heer D. de Haas thans wenscht feitelijk al is geschied, want de motie, die de bandelaren hebben ingezonden is ondersteund door den Centralen Boerenbond, doch hy meent dat het niet slagen van de poging van de ver eeniging aan geheel andere redenen is toe te schrijven, De heer P. v. d. Boogaard zegt dat de veiling die thans alleen in Middelharnis mag plaats hebben, zeer geheimzinnig is opge richt en dat dit niet in het belang is van den koopman en den producent. Met vele leden ontspint zich hierover een groote discussie, temeer daar de maatregelen van de regeering in verband met het veilen van peen hierbij ook worden besproken. De heer de Gast zegt dat nogmaals op alle dorpeD van Flakkee, door bemiddeling van huff dorps vereeniging een request aan den minister moet woruen gezonden tot bet verkrijgen van vryen handel, en dat aan de veilingvereeniging een verzoek om ad haesie moet worden gevraagd. De heer Overdorp zegt dat de afdeeling nogmaals een algemeene vergadering moet verzoeken aan den Centralen Boerenbond, om een algemeene vergadering te houden en dat daar het vraagstuk vaa den vrijen handel aan de orde moet worden gesteld. Hierna werden de statuten behandeld en na voorlezing goedgekeurd. Tot bestuursleden werden benoemd de heeren J. C. de Gast en M. de Haas van Sommelsdjjk. J. Overdorp van N. Tonge. J. Hartog Az. van Oude Tonge B. Jongeling van Den Bommel. Dr. Komlebedde van Oud dorp. A. Korvink van Ooltgensplaat. A. v. d. Wekke van Dirksland. A. Koppenaal van Stad aan 't Haringvliet. J. Timmers van Middelharnis en A. Hollaar van Goeree. De Heer Overdorp zegt dat thans zoo spoedig "mogelijk een algemeene vergadering van de Vereeniging Centrale Veiling voor Goeree en Overflakkee moet worden gehou den, teneinde statuten wijziging te krtigen, en hij verzoekt 10 leden der vereeniging van handelaren die tevens lid zijn vaD de vereeniging Centrale Veiling om die alge meene vergadering aan te vragen. Een commissie van drie leden wordt benoemd om de statuten der Centrale Veiling te bestudeeren en die wijzigingen voorte stellen welke noodzakelijk geacht worden. De voorzitter zegt ook dat dit punt moet behandeld worden op de algemeene verga dering van den Centralen Boerenbond. Hierna brengt de heer den Hertog van Oude l'ODge verslag uit van zyn reis naar de aardappel vereeniging en het blijkt dat de distributie van aardappelen zal geschieden op zoodanige wijze dat én koopman en commissionnair hiermede tevreden kunnen zijn, want die menschen die vroeger aan dien handel hun brood verdienden zouden ook thans op dezelfde voorwaarden als vroeger hunne zaken kunnen doen. Hierna sloot de voorzitter de vergadering. DIRKSLAND- Tegen twee winkeliers is proces-verbaal opgemaakt wegens het ver- koopen van een half pond suiker boven den maximumprijs van 14 cent. Donderdag werd in een der lokalen ker openbare lagere school alhier een kook demonstratie gehouden. REKKINGEN. Tot kerkvoogd der Ned. Herv. kerk alhier is herbenoemd de heer H. Dorst die deze benoeming heeft aangenomen. Volgens publicatie is voor landbouwers bij v. Stolk's Commissiehandel verkrijgbaar gesteld zaaitarwe. STELLENDAM. Aan het post- en telegraaf kantoor alhier werden in de maand Februari behandeld 135 telegrammen, 144 gesprekken en 18 oproepberichten. Totaal 297 hande lingen. In de Woensdag gehouden vergadering van de Bakkersvereeniging Goeree en Over flakkee werden als bestuursleden gekozen de heeren: P. D. Holleman Stellendam. W. van Es Dirksland. K. PriDce Nieuwe Tonge. B. Noordük Ooltgensplaat. J. V. Holleman Den Bommel. A. J. C. Silvius Stad aan 't Haringvliet. J. van Beek Sommelsdyk. Daar de Burgemeester dezer gemeente bericht had ontvangen, dat de beer Van Engelen te Hellevoetsluis vergunning bad

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1917 | | pagina 5