22e JAARVERSLAG Land- en Tuinbouw. Kameroverzicht. Burgerlijke Stand. Kerknieuws. 7 Uit ijet verslag van den Magazijnmeester bleek, dat er het vorige jaar weder een ruim gebruik van het magazijn was gemaakt en dat er verscheidene artikelen waren aange schaft. Door de vergadering werden de beide aftredende leden van het bestuur, de heeren J. Polhuis en J. Koert Mz., herkozen en als nieuwe leden gekozen, de heere W. F. Gnirrep en Johs. van der Sterre. Na een woord van dank voor de talryke opkomst, sloot de Voorzitter de vergadering. Op het telefoonkantoor alhier werden de vorige maand behandeld 68 telegrammen, 179 gesprekken en 10 oproepberichten. van de Vereeniging „Schoolfonds voor Schip perskinderen in Zuid-Hollaud" gevestigd te Oudb Tonqe, uitgebracht in de Algemeene Vergadering den 23 Februari 1917, 's avonds ten 6i/j uur, ten huize van de Heeren Van den Boooaard Co., te Oude Tonoe. Ml Wederom is een jaar verstreken en is het Uwen Secretaris andermaal vergund verslag van den toestand der vereeniging uit te brengen. Niettegenstaande de treurige tijdsomstan digheden, heeft de vereeniging hare taak kunnen voortzetten en zijn in den loop van 1916 weder 16 kinderen tot het ontvangen van onderwys in staat gesteld. Op het einde van 1915 ondersteunde de vereeniging 48 kinderenin den loop van 1916 zijn 15 kinderen van de lijst afgeschre ven, zoodat op het einde van 1916 de ver eeniging had te voorzien in de ondersteuning van 49 kinderen. Deze gaan ter school10 te Oude-Tonge, 3 te Nieuwe Tonge, 4 te Den Bommel, 6 te Stad aan 't Haringvliet, 1 te Ooltgensplaat, 1 te Goedereede, 3 te Brielle, 3 te Rotter dam, 2 te Sliedrecht, 2 te Papendrecht, 3 te Oudshoorn, 1 te Bodegraven, 1 te Nieuwen- hoorn, 1 te Leiden, 1 te Zwammerdam, 2 te Dordrecht, 1 te Puttersbbek, 2 te Brui- nisse (domicilie Dordrecht) 1 te Wemeldinge (domicilie Papendrecht) en 1 te Zierikzee (domicilie Dordrecht). Deze kinderen zijn 29 jongens en 20 meis jes, waarvan 27 kinderen de Openbare en 22 de Bijzondere School bezoeken. Van de kinderen, wier ondersteuning heeft opgehouden, bereikte 1 den leeftijd van 14 jaar, 3 waren 13 jaar, 5 waren 12 jaar, 2 waren 11 jaar, 1 was IO'/ï jaar, 1 was 10 jaar, 1 was 8/'a en 1 was 8 jaar. Van deze kinderen bereikten 9 den leer- plichtvryen leeftijd, 5 vertrokken wegens de huidige tijdsomstandigheden en 1 vertrok naar de Prins Hendrikschool te Vreeswijk. Over het algemeen mag men over de ondersteunde kinderen tevreden zijn, getuige de rapporten, welke bij het Bestuur zijn ingekomen. De vereeniging telt thans 86 leden. Uit de afgelegde Rekening en Verant woording van den Penningmeester blijkt: dat is ontvangen Collecten1814,155 Contributiön77.— Bijdrage van een schipper 143.- Subsidie van den Staat der Ne derlanden per saldo 1696.52 Subsidie van de Commissie voor de Rijnvaart50.— UitdeRjjkspostspaarbank gelicht 2650.- Van een schipper restitutie on dersteuning7.— Makende met het saldo van het vorig jaar ad 41.815 Te zamen f 6479.49 terwijl is b6taald Aan ondersteuningen 2737.— vast fonds. 50.— kosten beheer. 125.78 de Rijkspostsp. 3499.42 Samen 6412.20 Blijft over een saldo van f 67,29 De bijdrage van een schipper geschiedt opdat de vereeniging regelmatig het kost geld zijner kinderen kan voldoen, omdat hij meest buitenslands is. De bezittingen der vereeniging bestaan uit: Voormeld saldof 67.29 Op de Rijkspostspaarbank voor te doene ondersteuningen belegd 4360.73" Op de Rijkspostspaarbank voor vast fonds638.41 De Rijkspostspaarbank dient om de kas gelden rentegevend te bewaren. Tengevolge van de herbenoeming van de heeren PQLEE en VAN ISPELEN is in het afgeloopen jaar in het Bostuur geene ver andering gekomen, alRen is in het laatst van het jaar het Bestuurslid de heerA. T. WAARE, die dit jaar aan de beurt van af treding was ons door den dood ontrukt. Sedert jaren was by bestuurslid onzer vereeniging. Wij herdenken by deze met weemoed zijn heengaan en zyn dankbaar voor zijne gegeven adviezen en welwillende medewerking. Nog is het Bestuur schuldig een woord van eerbiedigen dank te breDgen aanH.M. onze Geëerbiedigde Koningin, Z. E. den Heer Minister van" BiDnenlandsche Zaken, de Commissie voor de Rynvaart te Rotterdam en aan allen die hebben bygedragen dat het Bestuur in het afgeloopen jaar wederom zijn taak heeft mogen vervullen. Ten slotte wekken wij allen op onze Ver eeniging te willen steunen in het belang van het Schipperskind, daar het ODderwys ia de grondslag zijner maatschappelijke vorming. Het Bestour, A. C. T. POLÉE, Voorzitter. J. VAN ISPELEN, Secretaris. C. P. L. HAGENS, Penningmeester. E. MAST Pz. D. W. VAN NIEUWENHUIJZEN. W. DEN ROOIJEN. Oude-Tonge, Februari 1917. De behandeling van zaaitarwe tegen schim mels, die de kiem aantasten. Vlugschrift No. 16 van het Instituut voor Pbytopatologie te Wageningen. Door Z. E. den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel is, in verband met de mogelijkheid, dat een meer of minder groot gedeelte van de wintergranen door de vorst geleden kan hebben, en zaaizaad van zomertarwe slechts in beperkte hoe veelheid voorhanden is, ter algemeene kennis gebracht, dat het zeer wel mogelijk is tot in het begin der maand Maart sommige soorten wintertarwe, met name Wilhelmina- tarwe, te zaaien. De Minister beveelt voorts aan het zaaikoren met ontsmettende mid delen te behandelen volgens deskundige aanwijzing, reden waarom in dit vlugschrift de daarvoor in aanmerking komende mid delen in 't kort worden besproken. Bfj winter- zoowel als bij zomertarwe is zeer dikwyls opgemerkt, dat de jonge kiem- plantjes door schimmels (vooral Fusarium) worden aangetast. Door een honderdtal kor rels uit te poten op 4'/j c.M. diepte in een bakje met matig vochtigen grond kan men zich van den graad van aantasting een denkbeeld vormen. Komt kort na elkaar een groot percentage kiemplanten in gezonden toestand aan de oppervlakte dan is behan deling tegen kiemschimraels niet noodig. Anders is het waaneer de kiemen langzaam achter elkaar in onvoldoend aantal aan de oppervlakte komen en een gedeelte ervan een vuil gele kleur heeft of beschimmeld is. In zuike gevallen kan men de opkomst van het zaad door een behandeling veel verbeteren. Nog dient ais algemeene opmerking vooraf te gaan, dat partyen, die aan een of andere behandeling met scheikundige middelen worden onderworpen, van te voren met de gebruikelijke machines zoo zuiver moge- lyk moeten zyn gemaakt, want wanneer er zich b.v. vele holle korrels, brandkorrels e.d. in bevinden, dan is de behandeling veel minder werkzaam en zou men de tarwe eerst door wasschen daarvan moeten zui veren; dan komen de brandkorrels boven drijven. Is een party, blijkens aan het Rijkslandbouwproefstation voor Zaadcon trole verricht onderzoek van dien aard, dat vele korrels geen kiemkracht meer hebben, dan kan natuurlijk van een zaadbehandeling niets verwacht worden, aangezien daardoor van dood zaad geen levend zaad kan worden gemaakt. Kopervitriool is oorspronkelijk tegen steen- brand van tarwe gebruikt (1 H.L. omscheppen met een oplossing van 200 gram kopervitri ool in 2Vi L. water). Later heeft men ontdekt, dat het kiemaantastende schimmels eenigs- zins tegengaat. Dit doet het echter lang niet voldoende en bovendien is het niet geheel onschadelyk voor tarwe. Van niet geheel rype korrels, van korrels, die in een zeer drogen nazomer geoogst en machinaal ge- dorscht zijn, en van eenigszins geschoten korrels wordt de kiem door kopervitriool beschadigd, zoodat men in sommige jaren (b.v. 1912 en 1913) waarneemt, dat het gevitrioolde graan minder goed opkomt dan het niet behandelde. Dat in de praktijk over het achteruitgaan in de kiemkracht na de behandeling zoo weinig geklaagd wordt, is daaraan toe te schrijveD, dat in den regel wel zoo dik gezaaid wordt, dat een verlies van eenige procenten niets te beteekenen heeft. In het oorlogsjaar 1917 is een bezuiniging op de zaaitarwe echter wel degelijk van belaag en daar er nu zeker ook partyen voor den zaai zullen worden gebruikt van minder goede kwaliteit dus gevoeliger, is het gewenscht bij de behan deling zoo voorzichtig mogelijk te zy'n en niet meer per H.L. te gebruiken dan U/j L. water, waarin 150 gram kopervitriool is opgelost. ..Welke middelen kunnen dan even goed als of beter dan kopervitriool en zonder schade voor de kiem de schimmelsporen op de zaaitarwe dooden? Door den HeerOor!- wyn Botjes en Dr. Quanjer zyn tal van proeven genomen om deze vraag te beant woorden, zoodat kan worden aangegeven wat in dit opzicht kan verwacht worden van heet water, formaline, sublimaat en uspulun. Heet water, het eonige middel, waardoor de in ons land veel voorkomende stuifbrand kan worden tegengegaan, is ook tegen Fusarium het beste middel, dat men kent. Steenbrand echter wordt er wel door ver minderd maar niet voldoende. Men dient dus,- zoo er reden is te vermoeden dat de tarwe met steenbrand is besmet, eerst tegen deze ziekte te behandelen, hetgeen wegens d« kans op beschadiging bij 't gebruik van kopervitriool het beste geschieden kan door 1 H.L. om te scheppen met 5 L. water, waaronder 12 cub. c.M. formaline is gemengd en vervolgens de beetwatermethode toe te passen. De tarwe wordt in zakken, die slechts voor 2/3 gevuld zyn, l'/j uur geweekt in koud water, zy blyft daarna nog 4 h 5 uur buiten het water vochtig staan en wordt vervolgens gedurende 10 minuten in water van 53° C. gedompeld. Daarna laat men vlug uitdruipen en spreidt het graan ter droging uit. De verwarming van het water kan geschieden in een kookpot; in 't groot of coöperatief doet men het door stoom van een fabriek of van een locomobiel. Uitvoe rige inlichtingen over deze behandeling, die by goede toepassing de beste resultatea levert, vindt men in Mededeeling No. 4 van den Phytopathologischea Dienst te Wage ningen. Formaline is een uitstekend middel tegen den steenbrand: het helpt evenwel niet tegen stuifbrand en kiemschimmels. Siblimaat is, wat de bestrijding der kiem schimmels betreft, verreweg het beste der scheikundige middelen; het is bijna even werkzaam als heet water en veel gemakke lijker toe te passen. Het is evenwel, volgens enkele buitenlandsche onderzoekers, niet geheel afdoende tegen steenbrand en natuur lijk ook niet tegen stuifbrand. Is de tarwe afkomstig van een streek, waarin de brand- ziekte niet voorkomt of van een te velde goedgekeurd gewas, dan is de behandeling heel eenvoudig. Men schept 1 H.L. tarwe om met 21/» L. water, waarin 12 gram subli maat is opgelost. Wanneer de tarwe afkomstig is van een veld, waarin steenbrand is ge constateerd of kan zyn voorgekomen, dan moet sublimaat gecombineerd worden met formaline en wel op deze wijze, dat 1 H.L. tarwe wordt omgeschept met 5 L. water, waarin is opgelost 12 gram sublimaat en 12 cub c.M. formaline. Men losse de sublimaat op in een kopje in heet water en voegt deze geringe hoeveelheid oplossing dan bij de 5 L. water, waaronder de formaline is gemengd. Men mag by het oplossen en omscheppen geen metalen .vaatwerk of ge reedschap gebruiken. Men sprenkelede oplos sing gelijkmatig onder gestadig omscheppen door den graanhoop, totdat alles is opgeno men, hetgeen ongeveer 1 kwartier duurt. Daarna wordt de hoop direct uitgespreid om de tarwe te laten drogen. Daar het sublimaat zeer giftig is, moet de dorschvloer, waarop de behandeling plaats heeft gehad, en de gebruikte gereedschappen met water goed worden schoongemaakt en resten van de behandelde tarwe mogen niet vervoederd worden. Uspulun is een der beste middelen van de Duitsche fabrieksnijverheid, die de werking tegen steenbrand met die tegen kiemschim mels in zich vereenigen. Het is een verbin ding van sublimaat met phenol, voorzien van een blauwe kleurstof. Met dit middel kan de behandeling zonder eenige kans op bescbadigiDg worden uitgevoerd, hetgeen juist nu, nu er vele partyen als zaaizaad beschikbaar zyn, die een groote mate van gevoeligheid hebben, een voordeel is. Het wordt in busjes van 100 gram of veelvou den daarvan met gebruiksaanwijzing in den handel gebracht. Men lost 40 gram op in 5 L. water (warm water bespoedigt het oplossen), en besprenkelt hiermede 1 H.L. tarwe, onder omscheppen en laat den nacht over, met schoone zakken bedekt, liggen. Het behandelde graan heeft een zwakke blauw achtige kleur. Daar uspulun veel minder giftig is dan sublimaat kunnen kleine restjes van behandelde tarwe na afgewasschen te zijn zonder gevaar worden vervoederd. Behalve de genoemde worden vele andere middelen in Duitschland aanbevolen; zoo is het „sublimoform" van de Agrikulturbo- tanische Anstalt in München een combinatie van sublimaat en formaline, en het „Beiz- subiimat", tegenwoordig „Fusariol" genaamd niets anders dan sublimaat met bygemengde kleurstof en keukenzout. Omdat soms door landbouwers, die Duitsche vakbladen lezen, over de behandeling met óeze middelen inlichtingelen worden gevraagd, wordt dit hier medegedeeld. Het verdient vooral in d"zen tijd de voorkeur middelen te gebrui ken, die in Holland verkrijgbaar zijn. Prijzen - Kopervitriool kost f 1,60 per K.G. Sublimaat kost f 1,50 per 100 gram en is in grootere hoeveelheden dan 50 gram bij apothekers en drogisten verkrygbaar. Formaline kost f0,25 per 100 gram (bijna 1 d.L.) en is by apothekers en drogisten verkrygbaar. Uspulun kost f 1,15 per 100 gram en is verkrygbaar bij de firma Friedr. Bayer Co. te Arnhem, Oude Kraan 98. Dit vlugschrift is voor 2 cent en Mededee ling No. 4 van den Phytopathologischen Dienst is voor 25 cent verkrygbaar aan het Instituut voor Phytopathologie te Wage ningen. VERGADERING VAN 27 FEBRUARI. Het debat over de 80 millioen is nog wol niet afgeloopon, maar wy willon nu reeds constateeren dat het stelsel der Dnstributie- wet ongewyzigd zal blijven gehandhaafd. Dit staat vast. Beteekent het, dat er over dat stelsel al gemeene voldoening bestaat? Dat het ner gens lekt Dat het volmaakt is O neen Verschillende sprekers hebben reeds volko men terecht doen zieD, dat het systeem van de wet in de practyk hier en daar faalt. Met name heeft de heer Patyn dat aange toond in zyn op verschillende plaatsen wer- kelyk zeer goede rede. Deze afgevaardigde deed een fout van het stelsel zien, welke door niemand za) worden ontkend. Kyk eens zei hy het hoofddoel van de wet is bereikt. Honderdduizenden hebben er goedkoop voedsel door gekregen. Maar óók zeer velen, die het niet noodig hebben. Het is toch een feit zei mr. Patyn dat er in alle kringen van ons volk zeer velen zyD, die financieel z(jn vooruitgegaan, die gedu rende den oorlog hun inkomsten zeer zagen stygen, een belangryke groep die, in één woord, aan goedkoop voedsel geyu behoefte heeft. En nu wordt toch door het stelsel van de wet ook aan hen dat goedkoope voedsel gegeven. Inderdaad. Dit is juist. Het feit ligt er toe, dat vele duizenden welgestelden de regeerings-artikelen ontvan gen zonder dat zij die noodig hebben. En dat kost aan rijk en gemeenten tal van mil- lioenen. Dit is werkeïyk een bron van er gernis, Maar en hier komt het nu op aan wie zal een goed middel aangeven om daar aan practisch een eind te maken Om een systeem te vinden dat de beter-gesitueerden uitsluit? De heer Patyn erkende, dat er nog geen enkel goed middel is genoemd. En zoo is het. Niemand ziet een weg om deze fout te ontloopen, en daatom blyft er niets an ders over dan het bestaande systeem te handhaven. Maar zoo voegde de heer Patyn er by dan ook in geen geval de wet uitbreiden. Dan geen nieuwe regeerings- artikelen aan de bestaande toevoegen. En wat de Distributie-wet dan aan de hulp voor de armsten te kort schiet, moet door plaatselyke maatregelen worden aange vuld. Wij vragen ons echter af, wat er eventueel van dit laatste zou terechtkomen. Een zeer groot deel van ons volk ook de beer van den Tempel heeft daarop nog eens gewezen gaat onder den nood der tyden zeer gebukt. Gaat het nu aan te zeg gen wat de Distributie-wet voor hen niet doet, moet plaatselyk worden gedaan Ook andere sprekers als de heeren De Jong en De Wykerslooth, hebben betoogd dat er aan het stelsel fouten kleven, maar het by gebrek aan een beter moet worden gehandhaafd. Daarop komt het debat neer. MIDDELHARNIS. Geboren: Bastiaan, z. v. Arie v. d, Gijze enGeer- tiuij Blok. Abraham, z. v. Jacobus de Vries en Grietje Witvliet. Ondertrouwd Maarten v. d. Sluijs 27 j. te Sommels- dijk en Apollonia Noordijk 26 j. Overleden: Chieltje Zwerus 65 j. Gerrit Hotting, 82 j., weduwnaar van Adriaantje Wittekoek. SOMMELSDIJK. GeborenWillem, z. v. J. Vis van Heemst en A. O. Zaaijer. Geertruida Josephina Adriana, d. v. A. J. Bouwer en M. A. Kern. Cornelia, z. v. G. Hoogzand en Fl. Vijf huize. OverledenLieven Groenendijk, 74 j., weduwnaar van J. v. d. Doel. DIRKSLAND. Geboren Ariè, z. v. Johannis Groenendijk en van Elisabeth Nelis. Marinus, z. v. Nicolaas Hernianus van der Groef en van Jacoba Hokke. Abra en Ja- coba, dochters van Huibrecht Guldemeester en van Geertje Bogert. GehuwdJacob van Lenten, j.m. 29 jaren en Cor nelia Stolk, j.d. 26 jaar. Willem Hesselink, j.m. 24 jaren (Eibergen) en Maria de Jong, j.d. 23 jaren. Barend Arie van Lenten, j.m. 22jaren en Adriaantje Kasteleijn, j.d. 21 jaren. OverledenJohanna Pieternella van der Heijden, j.d. 18 jaren, dochter van Gerardus Simon van der Heijden en van Johanna Teekens. Leentje Zegers, oud 86 jaren, echtgenoote van Adriaan van der Wekke. STAD AAN 'T HARINGVLIET. Ondertrouwd: Krijn Huizer Jz., j.m. 30 j. en Jan netje Huizer Fd., j.d. 31 j. Overleden: Hendrika Arensman M.Pd. 30 j. Predikbeurten op Zondag 4 Maart 1917 NED. HERV. KERK. Middelharnis, vm. Ds. Pop. Sommelsdyk, vm. en nm. Ds. Westrik Dirk si and Herkingen, vm. en nm. Ds. Addink. Melissant, vm. en 'sav. Ds. Dekker. Stellendam, vm. en 's av. Ds. Hoogendük. Goedereede, vm. en 'sav. Ps. de Gidts. Ouddorp, vm. en nm. Ds. van der Kooij. Oude Tonge? Nieuwe Tonge, vm. en :s av. Ds. Kruijt. Ooltgensplaat, vm, en 's av. De. Lans. Den Bommel, vm. en nm. Ds. Langbout. 8tad aan 't Haringvliet, vm. en nm. Ds. Polliuys Langstraat, vm. en nm. de Weleerw. heer Hack. v VRIJZINNIG HERVORMDEN. Zondag 4 Maart, vm. 9,45 ure, Ds. P. Bruining, van Dordrecht., in de zaal van den heer S. Van Leeuwen, aan den Langeweg te Soramelsdyk. GEREFORMEERDE KERKEN IN NEDERLAND. Dirkeland, vm. nm. en 'sav. Leeskerk. GEREFORMEERDE KERK. Middelharnis, vm. en's av. Ds. van Velsen. Ooltgensplaat vm.en 's av. Ds. Dekker., DOOPSGEZINDE KERK. Ouddorp, Ds. K. W. Róssing.

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1917 | | pagina 7