„VOORUIT!" TWEEDE BLAD No. 16. 24 Febr. 1917 Plaatselijk Nieuws. i 5 Burgemeester U. J. Mijs 1892 - 18 Februari - 1917. Hoewel het uiterlijk feeatvertoon zich Maandag tot een minimum beperkte, toonde Middelharnis toch dien dag door den rijken vlaggentooi aan woningen en schepen zijn waardeeringvoor het werken en streven van zijn Burgemeester. 's Morgens werden de leerlingen der open bare en bijzondere school ruim onthaald. De heeren Ruiter en van der Waal spraken den jubilaris eenige waardeerende woordeh toe, waarna door de schooljeugd een paar liederen werden gezongen. De leerlingen der Ambachtsschool zijn mede niet vergeten. Ook de instellingen van weldadigheid wer den op dezen dag bedacht. Vele ingezetenen maakten persoonlijk hun opwachting aan de woning van den jubilaris, waarvoor deze, ook namens zijn ge zin herhaaldelijk zijn waardeering betuigde. De jeugd liet zich, onbezorgd als deze leeftijd nog is, niet door de tijdsomstandig heden weerhouden. Den ganschen middag bewogen zich troepjes met vlaggen en sjer pen zingende door de gemeente. 's Middags betuigden de burgemeesters en secretarissen van schier alle gemeenten uit ons eiland hun belangstelling. Namens de R. Katholieken uit deze ge meente kwamen de Weleerw. Heeren Stam, pastoor en van Beers kapelaan, namens de Israëlieten de HeeTen Slager en B. Haagens bij den Burgemeester hunne opwachting maken, zoo ook kwam de Weleerw. Heer van Velsen, predikant bij de Gereformeerde Gemeente alhier en de Heer M. Gideon, namens het Provinciaal Gereformeerd Wees huis den Jubilaris gelukwenschen. - 's Avonds halfacht werd hem aan zijn woning op de Kaai een serenade gebracht door de „Vólkszang" en door „Sempre Crescendo" onder de nog steeds jeugdige leiding van hun onvermoeiden directeur, den heer Vletter. Een talrijke menigte was daarbij op de been en alles had een ordelijk verloop. Zaterdagmorgen was aan Zy'nEdelAcht- bare, namens de burgerij een huldeblijk aangeboden en 's avonds ontving hij namens het bestuur der Ambachtsschool een prach tige documentenkast, terwijl negen gemeen teraadsleden, de Ambtenaren ter Secretarie, de Vereeniging van Burgemeesters en Se cretarissen van ons eiland, en de Vereeniging Centrale Proeftuin voor Goeree en Over- flakkee fraaie geschenken hadden aange boden. Dat hy op dien dag van verschillende familieleden en vrienden bloemstukken en felicitaties ontving behoeven we niet te vermelden. MIDDELHARNIS- Tengevolge van de strenge vorst werd algemeen gevreesd dat veel aard appelen aan de putten zouden zijn bevroren. Gelukkig valt het bij onderzoek veel mee, enkele zijn maar aangetast. Door het zoogenaamde schotsen loopen geraakten dezer dagen veel jongens alhier te water of liepen met natte voeten. Wü begrijpen de ouders niet dat zij hun kinderen niet op het gevaar wijzen daardoor ziek te zullen worden, of liever gezegd het te ver bieden. Sedert Woensdag is de dienst der R. T. M. weer over deze haven geopend, doch steeds nog maar S-maal per dag. Door het ijs blijft er steeds vertraging in de dienst. Vermoedelijk door een streek van den een of anderen lafaard komt in het geïllu streerde blad „De Prins" een bericht voor, als zou de heer Burgemeester dezer ge meente zjjn overleden. Tot leed van dien schrijver, die wel beter weet, kunnen wij melden dat de man gelukkig nog gezond en wel is. VERSLAG der Algemeene Vergadering van de Centrale Proeftuin voor Goeree en Overflakkee" op 22 Februari 1917 bij Brinkman te Middelharnis. Tegenwoordig 9 leden, 6 bestuursleden inbegrepen, benevens de heer Wiersma, Rijkstuinbou wieeraar. De voorzitter, de heer U. J, Mijs, roept de aanwezigen het welkom toe, doch spreekt z(jn teleurstelling uit over de slechte op komst der leden. Spreker gevoelt zich ge drongen hier openlijk dank te betuigen ook, voor het stoffelijk blijk van belangstelling bij zijn zilveren ambtsfeest van het bestuur van den C. Pr. ontvangen. De Secretaris doet voorlezing der notulen die onveranderd worden vastgesteld. Medegedeeld wordt, dat het hoekje grond, in huur van R. T.M., in 1917 nog in huur blijft. Besloten wordt, dat de C. Pr. als lid toe treed tot de „Centrale veiling" te Middel harnis, om ook daar in't vervolg producten aan de markt te brengen. In overweging blijft, of de C. Pr. lid zal worden van de Coöperatieve veiling te Rot terdam. In 1916 is daar voor f 1365 geveild met 2 kosten. Bij lidmaatschap is dit lager. Er wordt thans nog f 100 inleg geöischt, doch dit wordt verminderd. Een bezwaar kon zijn verplichte veiling, doch een voordeel is, dat leden doorgaans meer ontvangen en natuur lijk in de winst deelen. Het renteloos voorschot, oorspronkelijk f 4000, is thans nog f 2500. De waarnemende Penningmeester doet rekening en verantwoording, zooals die reeds in 't Jaarverslag aan de leden is toegezon den. Ze sluit bij een ontvangst van f 6343,765 en een uitgaaf van f 5799,295 met een batig saldo van f 544,47. Na enkele wenken van den R. T. b. leeraar en een korte bespreking wordt deze rekening goedgekeurd. Over 't Jaarverslag hebben geen besprekingen plaats. Als leden voor de co mmissie der begrooting 1918 worden aangewezen de H.H. J. Bouman, C. Kolff Sr. en C. Nuij. B(j de rondvraag brengt de heer Bouman naar aanleiding eenerregeeringsmissiveter sprake, waar de grens ligt tusschen land bouw en tuinbouw, vooral met het oog op verbouwen van uien en peen. EeD afdoend, bevredigend antwoord kon de heer Wiersma niet geven. Uit aangevoerde voorbeelden blijkt, hoe lastig deze zaak is om te beslissen. De heer Kolff vraagt, of de C. Pr. reeds merkbare resultaten heeft wat uitbreiding van groenteteelt in de omgeving betreft. De heer L. Pen, secretaris, doet daaromtrent bevredigende mededeelingen en verwacht in de toekomst daarvan nog meer, doch thans schrikt de hooge pry's de kassen af. Naar aanleiding van een vraag van den voorzitter, deelt de heer Wiersma mee, dat de Boerenleenbanken een graote rol kunnen spelen bij het verstrekken van crediet aan personen, die zich op den tuinbouw wenschen toe te leggen, doch voldoende bedrijfskapi taal missen om te beginnen. Ook zet hij uiteen, hoe het kan geregeld worden met kassenbouw op gehuurd land. Na nog enkele besprekingen, den C. Pr. niet rechtstreeksch rakende, sluit de voor zitter de vergadering. SOMMELSDIJK. De godsdienstoefeningen in de Ned. Herv. Kerk alhier zullen met het oog op de gasbezuiniging in plaats van 's avonds des namiddags plaats hebben. Ten nadeele van den heer K. Doorn bos alhier zijn verleden week een hoeveel heid aardappelen gestolen op diens hofland aan den Langeweg alhier. De dieven had den de aardappelput opengehakt en zich zoo van de aardappelen meester gemaakt. De dader(s) zyn tot op heden nog onbe kend. VERSLAG der Algemeene vergadering van de Geitenfokvereóniging te Middel harnis— Sommelsdjjk, op 22 Eebr. 1917, hy van Leeuwen te Sommelsdjjk. Tegenwoordig: 33 leden, 6bestuursleden inbegrepen. De voorzitter zet bij de opening der ver gadering uiteen met welke bezwaren de jeugdige vereeniging in 1916 te kampen had. Ziekte van voorzitter en secretaris, brach ten natuurlijk tegen hun wil groote stoor nis te weeg. Eerst met den bokhouder, daarna met den bok zelf, werden groote teleurstellingen ondervonden. Ten slotte werd deze als on geschikt, van de hand gedaan. De notulen worden gelezen en onveran derd goedgekeurd. De rekening sluit met een nadeelig slot van ongeveer ƒ12.- als alle vorderingen verrekend zjjn. Besloten wordt tot aansluiting bjj den Provincialen Bond voor Geitenfokvereeni- gingen in Zuid-Holland. Model statuten en huishoudelijk reglement zijn daarvoor ontvangen ven deze worden met geringe wjjziging door de vergadering goedgekeurd. Met algemeene (32 en 1 blanco) stemmen wordt de heer G. van Eek Az. als secretaris penningmeester gekozen. Op de statuten zal de koninklijke goed keuring worden aangevraagd en daarna zal het lidmaatschap der Boerenleenbank wor den verzoebt om daarmee een loopende rekening te sluiten. Tot gemak en voordeel wordt bij de rond vraag door den heer van Hemert aangeraden ter vergadering contributie te betalen, waar aan alle aanwezigen gaarne voldoen, eenigen met verhooging van het minimumbedrag, dat slechts 30 ets. bedraagt. De heer D. de Haas beveelt aan de geiten onderling te verzekeren. Het bestuur zal dit overwegen. Daarna sluit de voorzitter de vergadering. DIRKSLAND- Door den Burgemeester van Dirksland, Melissant en Herkingen is den ingezetenen bekend gemaakt dat het verbo den is: le. Bloem of tarwemeel te verstrekken anders dan op de daarvoor uitdrukkelijk bestemde bons. 2e. Broodkaarten van de afgeloopen we ken al of niet met nog aangehechte bons in te nemen, en dat het den ingezetenen verboden is: le. Bloem of tarwemeel te halen anders dan op de daarvoor uitdrukkelijk bestemde bons. 2e. De genoemde kaarten aan de bakkers af te geven. Die kaarten met ongebruikte boosbehoo- ren door de gezinshoofden vernietigd te worden. STELLENDAM- De Heeren M. Troost en P. van Dam zijn met byna algemeene stem men herkozen als bestuursleden der Vis- schersvereeniging Eensgezindheid. De blazer S. L. 39 is naar Scheveningen verkocht. Door schipper A. Spujj, die zijn vaartuig eenigen tijd geleden eveneens ver kocht, is thans weer een ander gekocht. De tramboot heeft den dienst op Stel lendam weer gestaakt en vaart thans weder op Middelharnis. Passagiers, die Dinsdagmorgen van hier per eerste gelegenheid wilden vertrekken naar Hellevoetsluis, keerden teleurgesteld terug en moesten nu over Middelharnis reizen, nu natuurlijk per volgende gelegen heid. Door de visschers werd in het begin dezer week het jjs in de haven opgebroken en los gehakt. Door de eb was de haven spoedig ijsvrij, zoodat de visschers al weer zijn uit geweest op de gatnalenvangst. Door de schaarschte van steenkolen en petroleum zijn de avondschooltijden aan de openbare school alhier een uur vervroegd zoodat deze in plaats van om 5 uur om 4 uur beginnen. Woensdagavond is in de Ned. Herv. kerk alhier een bidstond gehouden. GOEDERQEDE. Schipper A. Lokker heeft zijn blazer naar Scheveningen verkocht voor de buitengewoon hooge som van f6100. Het vaartuig werd enkele jaren geleden door Lokker gekocht voor f 2400. Tot voorzitter en secretaris der Com missie tot wering van Schoolverzuim zijn benoemd de heeren T. Lodder Cz. en P. van der Wende. Deze week zijn reeds verscheidene vaartuigen ter Noordzeevisscherij uitgeva ren. De vrouw van P. Troost had deze week het ongeluk, dat een mes zoodanig in haar pols viel, dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. De 4Vj jarige hengst Dragon II, eige naars C. J. Lodder e. a. alhier, behaalde Vrijdag op de keuring te Rotterdam den 4e prijs, f350. Aan deze gemeente is een buitenge wone onderwyssubsidie toegekend ten be- drage van f1000. OUDDORP- De metselaar J. B. had het ongeluk toen hjj op een ladder stond te werken, dat de ladder in 2 stukken brak en B. op de straat terecht kwam. Het liep gelukkig goed af. Met ingang van 1 Maart wordt de commies 3e klasse, P. Commello verplaatst van Wouw naar Ouddorp, zoodat dan 2 ambtenaren hier zijn. OUDE TONGE- Het afscheid vands. M.B. Verkerk van de Ned. Herv. Gemeente te Oude Tonge, dat Zondag zou plaats hebben in verband met het vertrek naar Polsbroek is wegens de belemmering der scheepvaart door het jjs en de onmogelijkheid van ver huizing daardoor voor een paar weken uit gesteld. J.l. Zaterdag kreeg W. Jansen een trap van een paard tegen het hoofd, zoodat ge neeskundige hulp moest worden ingeroepen. OOLTGENSPLAAT. Mejuffrouw A. de Haas alhier is benoemd tot onderwijzeres aan eene openbare lagere school te Capelle aan den IJsel. Het Militair Tehuis alhier, dat in den loop dezer week als zoodanig geopend zou worden, is Zondag jl. door de militaire auto riteiten in beslag genomen als ziekenbarak tot verpleging van een lijder aan roodvonk. STAD AAN 'T HARINGVLIET-Onze vroegere dorpsgenoot de heer A. Huizer Jz. is be vorderd tot wachtmeester bij de marechaus sees te Breda. Toen men bezig was de haven alhier van jjs te zuiveren, zouden een paar jongens ook eens schotsjevaren. Al spoedig geraakten zjj in gevaar. De een sprong van de schots en wist gelukkig den wal nog te bereiken. De andere durfde het niet aan, zoodat men genoodzaakt was hem met een schippers- haak in zijn broek te haken en zoo naar zich toe te halen en op 't droge te brengen. Voor deze gemeente is 420 pond regee- rings-zeep aangekomen, welke per bon, afge geven ter secretarie, zal worden verkocht. Aangezien hier, om gas te besparen, geen straatverlichting is, had Maandagavond A. B. alhier het ongeluk, door de duisternis misleid, bjj het oprei vlak by het dorp met kar en paard om te vallen. Behalve een weinig averij aan de kar liep alles gelukkig af. Van de Oostgrens. Op sommige momenten lykt het wel, of we hier wonen in het vrijbuitersland Albanië. Pang! knalt 't ineens vóór je huis, als je 's avonds ru3tig je courant zit te lezen. En meteen hoor je een geroep en een gedraaf, of er een troep boerenjongens loopt te van gen achter een losgebroken kalf. PangI pang! pang! gaat 't soms 'smorgens inde vroegte, als 't nachtdonker nog ligt over veld en weg. Verschrikt, met gespitste ooren, rjjs je dan overeind uit de wol om te luisteren, of je ook uit de verte den dood en verderf meebrengenden galop hoort aandreunen van een troep Pruisische uhla- nen. Pang! klinkt 't soms op klaarlichten dag in het straatje achter je huis en als je rond kjjkt, zie je uit ieder arbeidershuis een vrouwspersoon uit een raam of een deur gluren, om te zien wat er aan de hand is. Nacht aan nacht knallen de revolver- en karabjjnschoten. Het enkel bevel van den ambtenaar is niet meer voldoende om de menschen tot staanbljj ven te nopen. Honger bjj den een, geldzucht bij den ander, drijft talloos velen er toe het leven in de waag schaal te stellen. Vroeger was nog het overslaan van den geweergrendel een drei gement, dat dikwjjls gevolg had. De echte typen zjjn ook daarvoor te veel afgestompt, 't Fluiten van een kogel, hoog boven hun hoofd, kan tenminste enkelen als vastge nageld doen bljjv.en aan den grond. Maar voor de meesten is ook deze bedreiging al iets gewoons. Dezen wachten, op 't rond- spetten van kiezel en zand door dicht bij hen inslaande kogels. En nog zjjn er, die ook deze dreiging van zeer nabij trotseeren. Een schot door het lichaam moet hen dwin gen tot gehoorzamen. In de verloopen week zjjn er in de naaste omgeving twee gevallen op het smokkelveld. Een was er, die op wraak belust, een dorps veldwachter te lijf wilde en door dezen werd neergeveld met een revolverschot. Een ander gaf den brui aan een ambtenaarsbevel tot halt houden, hjj liep door, torsend zjjn zakken smokkelwaar, doch viel, getroffen door een schot in de knie. Het eerste geval had een voorspel. Een club van vier had de zinnen gezet op een smokkelpartjj. Hier en daar konden wat waren op den kop worden getikt: Holland heeft immers genoeg en de Pruis zal 't dui zendmaal loonen I Ze hadden pech. Beladen met zakken rijst werden ze gesnapt door den veldwachter. Ze kregen een bekeuring en waren hun goed kwijt- Een paar uren later probeerden ze een nieuwe tocht, nu met spek. Weer liepen ze in de armen van den veldwachter, kregen een tweede bekeu ring en waren ook thans hun goed kwijt. Onverbeterlijk als smokkelaars zjjn, zochten ze opnieuw voorraad bijeen in clandestiene winkeltjes. Een derde tocht werd onderno men. Toen waren het kommiezen, die hen grepen, verbaliseerden en de waren afna men Ja, zoo is nu eenmaal de Nederlandsche wet. Vrijheid blijheid, niet waar. Het Gezag is er om er een spelletje mee te spelen. Waarachtig, 't Nederlandsche volk heeft er niet over te klagen, dat 't strak op de lijn gereden wordt. Met ouwe, afge- sukkelde paarden doe je dat ook niet. En 't beste middel om je mooisten klepper op z'n spoedigst tot een verknungeld mijnpaard te maken, is, om er maar zoo'n beetje mee rond te sabbelen, aan de leidsels te melken en er altemet eens, binnenkamers, op te vloeken. Het viertal, dat aldus op één nacht drie- maal tegen de lamp liep, vond 't ook eenvoudig brutaal van 't Gezag om zóó op te treden. Ze zouden eens even vertellen, dat dit zoo maar niet ging. Allereerst vielen ze aan op een kom mies, die van een der heeren reeds vroeger de belofte had thuis gekregen, dat hjj bjj gelegenheid aan riemen zou worden gesne den. Er werd nu alvast wat gemanoeuvreerd met een mes. Maar een ambtenaar op de grens is tegenwoordig op z'n qui-vive. En dus kreeg de messetrekker een revolver onder z'n neus. Een aanraking van koud staal werkt onder sommige omstandigheden bedarend. Toen op deze manier van riemen snijden niets kwam, werd de veldwachter het voorwerp van hun wraaklust. Ze zochten hem thuis en op straat. Op 't laatst, want hy was intusschen gewaarschuwd, zocht hij hen en vond hen ook. Het spel kon beginnen. 'tWqrd een hoor en weder-hoor. De buurt keek toe. Van praten kwam schelden. Van schelden opdringen. Toen beval de politieman dat ze zouden terugtreden vijf pas. Jawel, drie deden het. Maar nommer vier sloop achterom den veldwachter, om hem in 't geniep te tracteeren. Hij kwam juist te laat. Want, zooals gezegd, één schot velde hem neer. Meteen klapten overal de deuren in de buurt dicht, 'tls wel aardig om eens een scheldparty aan te hooren, zelfs is 't prettig om toe te kijken als er wat geklopt wordt. 'J

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1917 | | pagina 5