Binnenland. Burgerlijke Stand. Kerknieuws. Verkoopingen. gaande waarschuwing begon te vuren. De machinist, die uit de machinekamer kwam, werd door het granaatvuur gedood. Twee andere leden der bemanning werden zwaar gewond. De sloepen werden met kartetsko gels als doorzeeft. De bemanning, acht koppen sterk, dreef negen uren in een boot rond alvorens te worden opgepikt. Op het oostelijk front is in barre koude gevochten aan de Beresina, natuurlijk niet de beruchte rivier, bekend door Napoleon's terugtocht, maar de kleine Beresina noor delijke zijrivier van de Njemen, die ten zuidoosten van Wilna stroomt. Daar hebben de Duiischers een aanval gedaan, die klaar blijkelijk met eenig succes bekroond is, althans de Russen spreken van de bezet ting van een eilandje in de rivier door de Duitsche troepen. Een veel ernstiger bericht misschien ook van belang voor den loop des oorlogs is dat over het optreden van een geheim zinnige ziekte in het gebied van de Don. Naar de beschrijving lijkt de ziekte spre kend op builenpest en het behoeft geen betoog dat voor Rusland in de omstandig heden van thans een pest-epidemie nood lottig zou kunnen worden. Evenwel, het bericht kwam langs Duitschen weg. Een deserteursvrouw vrijgesproken. De vrouw van een Fransch poilu werd in October 1.1. veroordeeld tot drie maanden gevangenisstraf wegens het verborgen hou den van haar echtgenoot, die gedeserteerd was. Zij kwam van het vonnis in hooger beroep en dezer dagen werd zij vrijgespro ken op grond, dat geen enkele wet een vrouw veroorlooft, toegang en verblijf aan haar echtgenoot te weigeren en dat men een vrouw een offer zou afvergen, dat boven haar vermogen gaat, als men van haar zou verlangen, dat zy haren echtgenoot verklikt. Een opvolgster van Madame de Thebes. Madame de Thebes heeft een waardige opvolgster gevonden in een tramconductrice te Cherbourg. De helderziendheid van deze vrouw werd bij toeval ontdekt. In de tram bevond zich eens een dame, die een honderd francs biljet wilde laten wisseleu, in de meening dat ze geen kleingeld bezat. „U vergist zich, mevrouw," zei de conductrice, „in het middenzakje van uw portemonaie bevinden zich drie francs." Dit bleek inder daad het geval te zijn. Een officier, die naast de dame in de tram zat, was door het voor val zeer verbaasd. „Wanneer u zoo'n helder zienden blik bezit, kunt u mij misschien wel vertellen, wat ik zoo juist gedaan heb," „U hebt bij de Fransche bank 6000 francs gedeponeerd," antwoordde zy. Het antwoord was juist. „Wanneer i3 de oorlog gedaan?", vroeg hy verder, en het antwoord luide: „17 Maart 1917." De officier gaf de profetes een kaartje met zijn adres: „Wanneer uw voorspelling uitkomt, kunt u den dag daarna bij mij 600 francs komen halen. Dat is de profetie wel waard." Duitsche spionnage in Spanje. De „Correspondencia d'Espana" publiceert een telegram uit Valencia, meldend dat de reeders en de vruchten exporteurs een onder houd hadden met de directeuren der plaatse lijke bladen, en daarbij wezen op de nood zakelijkheid, geen berichten op te nemen, aangaande de bewegingen van schepen, hunne ladingen en hunne bestemming. „El Socialisto" deelt mede, dat in Biscaye, in Asthrië, in Galicië, in Huelva en aan de kust van de Middellandsche Zee een uitge breid stelsel van Duitsche spionnage bestaat, hetwelk voorraden en inlichtingen aan de duikbooten verstrekt. Het blad haalt het geval aan van een Duitscher te Reno, in CataloniS die geregeld duikbooten van levens middelen voorziet. Te Valencia ziet men herhaaldelijk een motorboot, met een Duit sche bemanning, in de haven, welk vaar tuig vaak urenlang op zee blijft. Vervolgens herinnert het blad aan de ver schillende gelijksoortige daden gedurende de laatste paar dagen door de pers aan het licht gebracht en dringt hij de regeering op zeer strenge maatregelen aan. „El Liberal" publiceert een artikel, waar in nauwkeurige bijzonderheden voorkomen, betreffende de Duitsche spionnage te Bilbao en te Alicante, en hetwelk het misbruik van de draadlooze telegrafie aan kaak stelt. Dit laatste wordt bevestigd door pen minister van Buiteniandsche Zaken, die verklaarde, dat by besloten had, er voor te zorgen, dat de Spanjaarden de strengste neutraliteit in acht zouden nemen, en bij krachtige maatrege len zou nemen tegen iedereen, die door eenige handelingen dezen neutraliteit in ge vaar zou brengen. De Marker bruiloft. MONNIKENDAM. Op 7 Febr. had op de Gouwzee en Monnikendam de Marker bruiloft plaats, welke uitstekend geslaagd mag heeten Meer dan 26 duizend bezoekers waren aan wezig. Extra tramdiensten waren ingelascht. De banen langs Zunderdorp en Broek in Waterland waren zwart van de schaatsen rijders en menige auto pufte langs den weg naar Monnikendam. Te ruim 12 uur vertrok de bruiloftsstoet met den Burgemeester aan het hoofd, van de haven naar de gereedstaande versierde arren. Het Marker fanfarecorps speelde vroolijke wysjes. Ten einde het gevaar van ijsverzakkingen te voorkomen, redende ar ren met de bruiloftsgasten eenige malen over de wyde ijsvlakte rond, gevolgd door duizenden schaatsenrijders rijtuigen en ar ren, benevens duizenden bezoekers te voet. De bioscope-operateurs hadden druk werk deze me asc hen massa te „filmen". Na een kwartier rond gereden, te hebben, zette de stoet zich in beweging, koers nemende naar Monnikendam. Een golvende menschenzee volgde de smakelijk versierde arren, die oo derweg menigmaal nog even gekiekt wer den. Te half twee kwam Monnikendam in zicht en weldra was de havenkom beteikt, waar het gezelschap door de vereeniging „Olympia" van Monnikkendam werd opge wacht en feestelijk ontvangen. Ook hier scheurde het y's en zakte door de duizenden aanwezigen bijna 1 dM. Hier en daar kwamen zelfs gaten in het ys en vloeide water over de vlakte. Ten aau- schouwe van een groote menschenmassa werd daarna de bruiloft gevierd, afgewisselo door riDgryden voor paren en andere spelen. Daarna werd een rondtocht door Monni kendam ondernomen en had de uitreiking der prijzen plaats. Aardappelen in beslag genomen. Bij den groentehandelaar V. ter S. in de vao Alkemadestraat te Rotterdam is een party van 496 kilogram klei-Eigenheimers in beslag genomen, op vermoeden, dat deze voorraad niet aan de bevoegde autoriteit was opgegeven. Gebleken is, dat van deze voorraad 295 kilogram is geleverd door den aardappelhandelaar J. van B. van den Crooswy kschen weg. Deze 295 kilogram maakte deel uit van een party van 400 hectoliter door J. van B. gekocht van den landbouwer Jj V. teWest- IJselmonde, welke partij met drie verhuis wagens uit den Oost-Varkenoordscben polder, waar zij gekuild was, is gehaald. Deze geheele party is door J. van -B. volgens zyn opgave aan verschillende menschen verkocht voor f 6 tot f 10 per hectoliter. De groentehandelaar V. ter S. had reeds uit de tweede hand gekocht voor f 14 per hectoliter en verkocht voor f 15 per hectoliter. Het kweekers-bedrijf. Het stopzetten van de vaart op Noord- Amerika dreigt voor het kweekers-bedryf een ramp te worden, die alle vorige moeilijk heden in de schaduw zal zetten. Amerika was bijkans nog het eenige export-gebied voor boomkweekerij-artikelen. Groote orders moeten nog worden uitgevoerd. Het s.s. „Niéuw-Amsterdam" had o.a. een groote lading kisten met planten. Worden deze gelost en aan den wal opgeslagen, dan dreigt een groot bederf door de temperatuur wisselingen te «ntstaan. De N. A. S. M. heeft de kweekers een wenk gegeven om een ver klaring te onderteekenen, waarbij zi) de stoomvaart maatschappij vooralle nadeeligo gevolgen van bet overladen in een vracht boot vrijwaren. De planten zullen in een boot minder te lijden hebben van tempe- ratuursverwisseling dan aan den wal. De Vereeniging van Handelaren op Amerika te Boskoop besloot gisteren unaniem deze ver klaring te onderteekenen. Sommige kweekers hadden in de „Nieuw- Amsterdam" tot een waarde van f 15.000 verladen. D V 69. Naar aanleiding van het vertrek der Duit sche torpedoboot de „V 69" deelen het ministerie van Buiteniandsche Zaken en het ministerie van Marine het volgende mede: Volgens art. 5, le. der neutraliteitspro elamatie mogen oorlogschepen der oorlog voerenden binnen het Nederlandsche rechts gebied komen, wanneer averij hen daartoe noodzaakt. Zy moeten weder vertrekken, zoodra de reden van het binnenloopen heeft opgehouden te bestaan. Krachtens art. 6 dei proclamatie, hetwelk gelijkluidend is aan art. 17 der 13de Haag- sche conventie, mogen zy hunne avery in zooverre herstellen, als voor de veiligheid van de vaart onmisbaar is en niet op eenigerlei wijze hunne strijdkracht er door vermeerderd wordt. Overeenkomstig deze bepalingen heeft de Nederlandsche overheid vastgesteld welke herstellingen konden worden toegelaten en binnen welken tijd zij moesten zijn afge- loopen. De hier te lande achtergelaten schepelin gen moeten overeenkomstig art. 15 van de Haagsche conventie worden geïnterneerd. Rumoerige militairen. DORDRECHT, 12 Febr. Een twintigtal militairen liep in den afgeloopen nacht zin gend over de Voorstraat. Eén hunner wei gerde op sommatie der politie, zijn gezang te staken, zoodat de agenten hem wil den arresteeren. Hiertegen verzette hy zich krachtdadig, daarin bijgestaan door zijn krijgsmakkers. Het gevolg was, dat een gevecht ontstond en de agenten duchtig van hun sabels gebruik maakten. Zjj bleven ten slotte meester op het terrein en, Dadat de andere op de vlucht waren gedreven, werd degeen, die geweigerd had, met zingeD op te houden, overgebracht naar het politiebu reau. Hü bad zoodanige verwondingen in den strijd bekomen, dat de ontboden politie- geneesheer 't raadzaam achtte, den man in het militair hospitaal te doen opnemen, hetgeen geschiedde Nog werd op de Kuipershaven te midder nacht een jongmensch, dat ter plaatse met zyn meisje wandelde, door vyf militairen aangevallen en mishandeld. Eén der soldateD gaf den burger met een mes een snede over de rechterhand, die geneeskundige behan deling ten politiebureele vereischte. Een streng onderzoek wordt door de politie inge steld. De moord te Havelte. HAVELTE. Wy vernemen nog omtrent het vreeselyke drama, dat alhier jl. Zater dagavond is afgespeeld, dat de moordenaars hun slachtoffer eerst bewusteloos hebben geslagen met een ijzeren bout en het daarna met vlijmscherpe groote broodmessen verder het hoofd en een arm grootendeels van het lichaam hebben gescheiden. Toen de politie ter plaatse kwam, ge waarschuwd door een familielid van Hk. van den Berg, vond zij 't lijk der vrouw voorover liggen in een groote bloedplas. Op den vloer lagen verschillende moorde naarsgereedschappen, waaraan duidelijk de bloedsporen waren waar te nemen. Deze zyn later in beslag genomen en op last van het parket uit Assen, Zondagmiddag ter plaatse gekomen, naar de griffie der Arrondissementsrechtbank overgebracht. De aangehouden echtgenoot, Van den Berg, en de zoon uit diens eerste huwelijk hebben bekend den moord op Geertje Dog gen gepleegd te hebben. Diefstal met braak te Middelburg. In den nacht van Zaterdag op Zondag hebben ongewensehte gasten een bezoek gebracht aan het kantoor der firma Maas en De Groot aan den Kinderdijk alhier. Door het uitsnijden van een glasruit hebben zy of heeft hij zich toegang verschaft en met een breekijzer werden de laden van een bureau geopend, waaruit een vrij belangrijk bedrag aan geld ontvreemd is. Ernstige vechtpartij. ARNHEM, 12 Febr. Hedennacht heeft in de Nieuwstad alhier een ernstige vechtpartij plaats gehad, waarbij flink van de messen werd gebruik gemaakt. Zekere F. V. liep eenige steken en sneden op, waardoor hij levensgevaarlijk is gewond, o.a. onder den schouder. Hij werd in het ziekenhuis opgenomen. Tot hedenmiddag kon hy nog niet worden gehoord. De vermoedelijke dader is nog niet gear resteerd, doch hij is bij de politie bekend. De koude. De strenge vorst deed zich in Limburg in hooge mate gevoelen. Ofschoon deze provincie voor een gedeelte wordt ingeno men door kolenmijnen, heerscht er bijna overal een nijpend gebrek aan steenkolen, zoowel in de steden als op het platteland. Verschillende gemeentebesturen hebben zich reeds gedwongen gezien tot sluiting van de scholen. Reeds lang bestelde en toegezegde steenkool blijft uit; reikhalzend wordt er eiken dag naar uitgezien. Een en ander hteft reeds tot gevolg, dat de menschen hun kachels veelal met hout stoken, wat absoluut geen financieel voordeel mee brengt want ongekapt eiken- en dennen slaghout, dat gewoonlijk ieder jaar in dit seizoen dooi de eigenaren publiek by opbod wordt verkocht, brengt thans gemiddeld 30C pro cent en meer op dan vroeger. Een groote tegenvaller voor de boeren is het feit, dat ingekuilde aardappelen, ge deeltelijk provisie-aardappelen, gedeeltelyk pootgoed, bevroren zijn; ook gekuild vee voeder heeft tengevolge van de strenge vorst veel van zijn voedingswaarde verloren. V.n de vorst hebben ook de vogels enorm te lijden, vooral de wilde eenden en ganzen welke thans nergens meer open water vinden. Op de dichtgevroren Maas, waar hier en daar nog wakken gebleven waren, streken eenige dagen geleden honderden eenden en ganzen neer. Nu thans die wakken ook dichtgevroren zijn, sterven sommige van die arme dieren den hongerdood. De buitenstaande korenmijten, welke bier en daar Dog, hoewel sporadisch, voorkwa men, zijn binnengehaald moeten worden omdat vooral de zwarte en bonte kraaien er groepsgewijze op aanvielen. Iq de jachtvelden worden doodgevroren hazen en patrijzen gevonden. Doodgevroren musschen en andere kleine vogels op straat zijn sedert eenige dagen geen zeldzaamheid. Kattenvleesch naar Duitschland. Maandag passeerde te Zevenaar vooruit- voer naar Duitschland een groote hoeveel heid vleesch van katten! Dit is over de grens thans een veel ge vraagde delicatesse, daar kattenvleesch wer kelijk goed moet smaken en voedzaam is. Latere berichten melden, dat katten wor den opgekocht voor f 3 per stuk. Een teveel aan spek? In sommige plaatsen van ons land is er een teveel aan spek. Zoo zyn er plaatsen in ons land, van waar reeds eenige malen ladingen van 3h 4000 K.G. naar het Rijksdistributiebureau te 'sGravenbage zyn verzonden. Er zyn slagers, die zooveel spek hebben, dat dat zy er geen laad mede weten. Daar zij ook aan klein winkeliers niet meer mogen leveren, dan aan particulieren, n.l 5 K G. te gelyk, komen zy niet van hun partyen af. In sommige plaatsen van Gelderland wordt spek verkocbi tegen 36 cent per pond, ter- wyl de maximumprys 44 cent is. In andere plaatsen daarentegen is geen spek te krijgen. De Mizar beschoten Het stoomschip Mizar, van Van Nievrlt, Goudriaan en Co.'sS oomvaart-Maatsc iappy met graan voor de Nederlandsche r-geeimg .fit Noord-Amerika alhier aangekomen. *as den 30steu Januari voor het onderzoek van de papieren te Falmouth binnengeloopen en zette den zelfden dag met het stoom schip Dubhe, van dezelfde stoomvaartmaat schappij, en de stoomschepen Epselon en Gamma de reis voort. Zooals. bekend is de Epselon op een myn geloopeD, en de Gamma getorpedeerd. Den volgenden dag,31 Januari, des middags ten Zuiden van Ierland gekomen, bemerkte de kapitein van de Mizar op tamelijk grooten afstand de periscoop van een duikboot Men had toen sneeuwstorm. Van de duikboot werd een los schot gelost, waarop de Mizar onmiddellijk stopte, wat door seinen met vlaggen werd kenbaar gemaakt. Desondanks begon men van de duikboot met scherp te schieten, de kogels vielen hoe langer hoe dichter bij het schip in zee, ten laatste op 20 meter afstand van het stoomschip. De bemanning was reeds in de booten gegaan. Er verscheen toen een bewapende Engel- sche treiler, waarop de duikboot onderdook. De bemanning van de Mizar ging toen weer aan boord. Kort nadat de treiler vertrokken was, verscheen de duikboot weer en wederom ging de bemanning van de Mizar in de booten, behalve de kapitein en dele stuur man, die aan boord bleven en aldus met het schip manoevreerden, dat het zijn breede zjjde niet meer aan de duikboot vertooDde. Terwijl dit gebeurde, verschenen er een paar Engelsche torpedobooten, met het ge volg, dat de duikboot voorgoed verdween en de Mizar, nadat de bemanning weer aan boord gekomen was, haar reis kon voortzetten. Daarna ontmoette men het stoomschip Vondel, welks kapitein met het gebeurde op de hoogte gesteld werd. De Mizar liep iets sneller dan de Dubhe, die onderweg naar hier niets gezien heeft. De Mizar is niet getroffen. Haar kapitein heeft na aankomst alhier een verklaring van het gebeurde afgelegd voor een marine officier. MIDDELHARNIS. GeborenAdrianus, z. v. H. Knape en Kaatje Smit. Bastiaan, z. v. Jan l'riesse en Wouterina Korteweg. Abram, z. v. Abram Kool en B K. van Delft. Aren, z. v. A. Springvloed en W. C. van Zet ten. Willemtje Willemina, d. v. Jacob van Wezel en Annetje van der Stad. Ondertrouwd: Frans Koote 25 j. en Maartje Al- bregts 21 j. OverlijdenArij Teepe, 83 jaar, weduwnaar yan Cornelia Elisabeth Erfmann. SOMMELSDIJK. GeborenJacoba Pieternella, d. v. J. A. Slis en A. L. Fonkert. Ondertrouwd Jacob H. Dijkers 28 j. en Elisabeth A. Korvink 27 jaren. Overleden: Job Troost, 82j.,weduwn. van Jannetje Koster. STAD AAN 'T HARINGVLIET. GeborenLena Cornelia, d. v. Cornelis Jan Hen drik e en van Catherina van Gent. Teunis Jacob, z. v. Jan Adriaan Vermeulen (van Schiedam) en van Pieternella de Wachter. Predikbeurten op Zondag 18 Feb. 1917. NED, HERV. KERK. Middelharnis, vm. en 'sar. Ds Pop. Sonimelsdyk, vm. Ds. Westrik Dirksland Herkingen, vm. en nm. Ds. Addink. Melissant, vm. en 'sav. Ds. Dekker. Stellendam, vm. en 's av., Ds. Hoogend(jk. Goedereede, vm. en 'sav! 1 s. de'Gidts. Onddorp, vm. en nm. Ds. van der Koo(j. Oude Tonge, vm. en 'sav. Ds. Verkerk. Nieuwe Tonge, vm. en 'sav. Ds Kruijt, Ooltgensplaar, vm. en 's av. Ds. Lans. Den Bommel, vm. en nm. Ds. Langbout. Stad aan 't Haringvliet, vm. en nm. De. Polhuije Langstraat, vm. en nm. de Weleerw. lieer Pack. GEREFORMEERDE KERKE V IN NEDERLAND. Dirksland, vm. nm. en 's av. Leeskerk. GEREFORMEERDE KERK. Middelharnis, vm. en 's av. Ds. van Velsen. Ooitgensplaat vm. en 's av. Ds. Dekker. DOOPSGEZINDE KERK. Ouddorp, Ds. K. W. Róssing. Op Dinsdag 20 Februari 1917 VEILINGen Op Dinsdag 27 Februari 1917 AFSLAG, des namiddags te 3 uur, te Nieuwe Tonge, ter hei berge van J. van Paasschen van 2 HUI ZEN met ERF en GROND te Nieuwe ToDge, aan den Molendijk en een HUIS met TUIN

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1917 | | pagina 7