„VOORUIT!" TWEEDE BLAD No. 15 17 Febr. 1917 Olïiciëele Mededeelingen. Plaatselijk Nieuws. BEKENDSIAKINU iulioudeude eene distributieregeliiig der duor de Kegeerlug aangekochte granen. De Minister van Landbouw, Njj verhand en Handel, Gelet op artikel 8, lid 1, der Distributienet 191Ü, beeft goedgevonden: vast te stellen de volgende distributieregeling van rogge, tarwe, gerst, haver, paarden-, wier-, scbapeu-, duiven-, waalsche- of tuinboouen en mais, geleverd in ruil voor rogge. Artikel 1. Aan landbouwers is verboden bet verbandeleu, ten geschenke geven of op eenigerlei wijze ver vreemden: a. van rogge, tarwe, gerst, haver, paarden-, wier-, schapen-, duiven-, waalsche- of tuiuboonen b. van mais, verstrekt in ruil voor de aan het Rijk of de Gemeente geleverde rogge, als bedoeld in de circulaires van 17 Juni 1916, No. 97l3/8ii's, en van 25 Augustus 1916, No. 2365/8êis, Rjjksbureau voor de Distributie van Graan en Meel. Artikel 2. Aan derden is verboden op eenigerlei wijze mede te werken tot de onder artikel la en b verboden vervreemding. Artikel 3. Het verbod in artikel 1 en 2 gesteld is niet van toepassing: op den handel in granen en peulvruchten, genoemd onder artikel Ia, met de Provinciale Brood-Commissies of hare gemachtigden; op de granen en peulvruchten, genoemd onder artikel la, die ingevolge de circulaire van 30 Januari 1917, no. 10017/43 Rijksbureau voor de Distributie van Graan en Meel, voor den zaai worden verhandeld c. op de tarwe, voor zoover deze met goed keuring van de Burgemeesters door de land bouwers aan hunne arbeiders ten behoeve van hun eigen broodvoorziening als loon in natura wordt verstrekt. 's-Gravenhace, 13 Februari 1917. De Minister voornoemd, POSTHUMA. Rantsoeneering van de industrie in kolen verbruik en gebruik van electrischenstroom. In aansluiting aan mijne circulaire van 2 Februari 1917, No. 5738, afdeeling Handel, be treffende de rantsoeneering van brandstoffen voor gas- en electriciteitsbedrijven, heb ik de eer V te berichten, dat, door de voortduring der moeilijkheden voor de kolenvoorziening, verdere maatregelen, waardoor het verbruik van alle overige industrieën in evenredige mate wordt beperkt, niet langer kunnen worden uit gesteld. Ik zie mij derhalve genoodzaakt ie bepalen dat, met ingang van 15 Februari a.s., aan alle indusjriëele bedrijven in Nederland slechts is toegestaan een verbruik van brandstoffen over eenkomend met 75 pet. van de verbruikte hoe veelheid in een overeenkomstig tijdvak van de maand November 1916. Deze rantsoeneering geldt ook voor de levering van electrischen stroom, al mocht daarvan thans nog door den Directeur der Rjjks-Kolendistributie ontheffing zijn verleend. Het bovenstaande houdt geenszins in, dat thans door alle industrieën kan worden gerekend op beschikbaarstelling van hoeveelheden brand stoffen, overeenkomend met het voorgeschreven maximum, doch het vergroot de mogelijkheid, dat bjj de toewijzingen in Maart aan aanvragen uit alle takken van bedrijf, althans percentage- gewijs, zal kunnen worden voldaan. In verband met de belangen, voor welke verschillende in dustrieën werkzaam zijn, zal het wenschelijk kunnen blijken, aan bepaalde bedrijven geheele of gedeeltelijke ontheffing te verleenen van het voorgeschreven maximumverbruik, hetgeen ter beoordeeling van den Directeur der Rijks-Kolen- dislributie kan geschieden. Waar, behalve voor fabrieken van levensmiddelen voor volksvoeding en van legerbehoeften, uit den aard der zaak slechts bjj hooge uitzondering ontheffing zal worden verleend, is het overbodig daartoe strek kende aanvragen in te dienen, wanneer niet tegelijkertijd afdoend kan worden aangetoond, dut door de rantsoeneering van het bedrjjfvan aanvrager groote landsbelangen worden geschaad. Ter bevordering van een geregeld verloop kun nen bedoelde aanvragen uitsluitend schriftelijk worden gericht tot de Rjjkskolendistributie en slechts op uitnoodiging persoonlijk worden toe gelicht. Er zjj in het bjjzonder op gewezen, dat een op het oogenblik nog gunstige voorraad van een bepaald bedrijf geen vrjjheid geeft tot overschrij ding van het gestelde maximumverbruik; mocht overschrijding toch plaats hebben, dan zal dit voor het bedrijf in kwestie van zeer nadeeligen invloed zijn op verdere toewijzingen door de Rljks-Kolendistributie. Ik vestig met nadruk de aandacht op de noodzakelijkheid om bij de beperking der pro ductie, welke deze rantsoeneering met zich bren- gen zal, te streven naar eene oplossing, die voor de in de betreffende bedrijven werkzaam zijnde arbeiders bijzondere finanlieele nadéelen en ongerief voorkomt; inzonderheid zal ernaar moeten worden gestreefd om door inkrimping van den arbeidstijd stopzetting van het bedrjjt zooveel mogelijk te voorkomen. Ik heb de eer (I te verzoeken den inhoud dezer circulaire op de in Uwe gemeente gebrui kelijke wjjze ter kennis van het publiek te brengen. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, POSTHUMA. Verschaffing van steenkolen. De Burgemeester van Dirksland en Me lissant maakt bekend, dat personen in Dirks land en op Melissant's Kralingen woonach tig, die een bon voorsteenkolen ontvingen, voor volgende weken geene nieuwe aangifte behoeven te doen, daar hun, tot nadere regeling wekelijks een bon voor hoogstens één H. L. zal worden thuisbezorgd. Personen, die nog geen bon ontvingen en gebrek aan steenkolen hebben, kunnen ter verkrijging van een bon aangifte doen op het Gemtentehuis des Woensdagsmiddags tusschen 2 en 3 uur. Dirksland, den 15 Februari 1917. De Burgemeester voornoemd, C. ZAAIJER. BROODKAARTEN. De Burgemeester van Middelharnis vestigt er met nadruk de aandacht op; te. dat de broodkaarten met de overgebleven bons, geldende voor het tijdvak 5 Februari5 Maart 1917 ook de broodkaarten, waaraan zich geen enkele bon meer bevindt, moeten worden iogeleverd op de Gemeente-secretarie op Maandag 5 Maart a.s. des namiddags tusschen 4 tot 6 uur met de enveloppe, waarin de broodkaarten zjjn uitgereikt. Zjj mogen niet aan den bakker wor den ter hand gesteld, noch in bewaring worden gegeven Ie. dat de houder der broodkaart heeft toe te zien, dat bij aflevering van brood ot meel niet meer bons worden afgescheurd dan liet ge wicht, hetwelk het verkochte vertegenwoordigt; 3e. dat uitsluitend op die twee bons der kaart waarop dat vermeld staat, bloem of meel kan worden betrokken; 4e. dat vanwege het Gemeentebestuurscherpe controle zal worden uitgeoefend en constateering van overtreding van bovengenoemde voorschrif ten krachtens de geldende bepalingen, mede ten gevolge heeft, dat aan den houder der kaar ten voor een bepaalden tijd geen broodkaarten meer worden verstrekt. Middelharnis, 16 Februari. 1917. De Burgemeester, ULBO J. MIJS. Een Zilveren Ambtsjubileum. Morgen, 18 Febr. 1917, zal het 25-jaar geleden zijn, dat de EdelAchtbare Heer U. J. Mijs werd geïnstalleerd als Burgemees ter van Middelharnis. Dit heugelijke feit is alleszins de herden king waard, waarom wij er te dezer plaat se met ingenomenheid melding van maken. Slaan wij een terugblik op de verloopen kwarteeuw, dan getuigt Middelharnis aller- wege van den rusteloozen ijver, waarmee zijn burgemeester is werkzaam geweest in het belang der gemeente. De rioleering is uitgebreid en verbeterd, strateD zijn verbreed en nieuwe aangelegd, ongezonde water- en modderpoelen zijn ge dempt, geheel nieuwe wijken met breede beplante wegen zijn aangesloten bij het oude stratenplan, gronden, geschikt voor woningen, zijn door de gemeente aangekocht om de huisvesting ,te kunnen verbeteren. Ondanks de hooge kosten, die dit alles veroorzaakte, zijn de gemeentebelastingen slechts matig gestegen en heerscht er wei nig achterstand voor de toekomst. Hoewel in deze 25jarendevisschersvloot door niet te keeren oorzaken in het visschers- bedrijf van 22 sloepen tot vier terugliep, bleef het bevolkingscijfer toch vrijwel op hetzelfde peil en is dit thans weer stijgende. Verschillende instellingen van maatschap pelijk nut dankt Middelharnis goeddeels aan den rusteloozen ijver en den vooruitzienden blik van zijn burgervader. De Ambachts school en de Centrale Proeftuin hebben hun recht van bestaan reeds bewezende Cen trale veiling werkt reeds gunstig, de Rijks Hoogere Burgerschool nadert dit jaar zijn voltooiing. In al deze instellingen was het de vaste hand van den heer Mys, die leiding en stuur gaf vóór dé oprichting en in de eerste jaren van haar bestaan. De vaste feestcommissie zou stellig in 't geweer gekomen zjjn, als we in gewone tijden leefden. De ernstige tijden, die ons Land en Volk doormaakt, noopten haar, tegen haar zin, werkeloos te blijven. Wij zijn er nochtans stellig van overtuigd, dat de ingezetenen met ons zullen instem men, indien wij beweren, dat Burgemeester Mijs 25 jaar onvermoeid heeft gearbeid in het belang der gemeente Middelharnis. Moge het hem gegeven zijn, nog vele jaren op den ingeslagen weg te kunnen doorgaan. Middelharnis zal er wel bij varen. MIDDELHARNIS- De gasfabriek Middel harnis-Sommelsdyk levert van 's morgens 7 uur tot 's middags 4 uur geen gas. De inrichtingen als drukkerijen, enz. welke met gasmotoren werken, ziin daardoor genood zaakt de werkuren tot den nacht te verleggen. Na een week nachtarbeid kon de Flak- keesche Drukkerij deze week echter weer overdag werken, daar een ruwoliemotor in werking gesteld is. Wegens den heerschenden kolenoood worden alhier per week met elke klasse slechts vijf schooltijden gehouden. Twee klassen maken nu beurtelings gebruik van één lokaal. De heer J. M. van Paasschen is be noemd tot secretaris penningmeester van het waterschap „De Dijkring Fiakkee". De heer J. A. O. v. d. Velde, rijkshaven meester by de Tramweghaveu en buiten haven alhier, is met ingang van 1 Mei a.s. benoemd tot Rykshavenmbester bij het Noordhollandsch kanaal te Alkmaar. Door onvoorzichtigheid raakten twee jongens op de kaai in een bijt. 7.y werden spoedig daaruit gehaald. Om tegemoet te komen aan verzoeken van verschillende zijden geuit heeft het Bestuur van het Begrafenisfonds alhier besloten de uitkeeringen by overlijden met ongeveer 30 °/0 te verhoogen, ingaande 1 Maart 1917. Voor een overleden lid wordt dit dus f65. Het voorstel tot vermindering der contri butie is daardoor ingetrokken. Daar ook het voorstel tot aanstelling van één ophaler door het Bestuur, althans voor dit jaar, is teruggenomen, zal de in uitzicht gestelde Buitengewone Algemeene Vergade ring in deze maand niet gehouden worden. Wegens het bedanken van 2 ophalers zal een nieuwe oproeping voor de loting plaats hebben. Voor de uitvoering, die door militairen Woensdagavond alhier zou worden gehou den, waren slechts 2 belangstellenden op gekomen. De rondzwerver Th. van Laar, die Donderdag onder den invloed van sterken drank de bewoners lastig viel, werd door de politie opgeborgen. SOMMELSDIJK- De schooltijden der Openb. School alhier zy'n in verband met besparing van gaslicht en brandstoffen gewijzigd: 's morgens van 9—12 uur en 's namiddags van 1—3 uur. Het handwerkonderwys, zoo mede dat in de Fransche taal van S'/j—5 uur. In deze gemeente waren op 3 Febr. jl. aanwezig; 4250 H.L. klei-aardappelen. 2490 K.G. bruine boonen. 52190 groene erwten. 760 ryst. (Voorloop Rangoon of Bassein). 90 rijst (andere soorten). Pro ces-verbaal is opgemaakt tegen J. A. K. wegens mishandeling van een veu len en tegen J. B. van O. te Dirksland wegens het afsnijden van koeienstaarten. De prijzen van het varkenvleesch zy'n als volgt vastgesteld; Karbonaden 65 ets. per 1/2 K.G. Rollade 80 Fricandeau 80 Vette lappen 50 Doorregen lappen 55 Magere lappen 65 Gehakt 60 Versch vet spek 50 doorregen spek 55 Gerookt vet spek 55 Gerookt en gezouten mager spek 60 Reuzel varkensvet al dan niet gesmolten 50 Kribjes 50 Kluiven 15 Aan H. v. d. Velde zijn de woningen van A. CL van Driel aan de Jacob Banestraat en van A'erssenstraat onderhands verkocht. De in deze gemeente aanwezige kolen worden thans gedistubueerd. Men kan nu, als men kolen wil hebben, een bon halen bij den Burgemeester dezer gemeente. Zonder bon kan men geen kolen bekomen. Door den nachtwaker dezer gemeente werd Dinsdagavond 11 uur een begin van brand ontdekt in de slachtplaats van A. v. d. Meide, die zich in 't begin ernstig liet aanzien. De brand werd spoedig door hem en andere personen met emmers water ge- bluscht. Oorzaak onbekend. Van wege de Landbouw-Onderlinge zal a.s. Dinsdag 20 Febr. 's avonds 7 uur in het hotel Spee aibier in een Openbare Vergade ring een spreker pptreden met het onder werp; De Ziekteverzekering van uitwonend personeel van den landbouwer in samen werking met de bestaande Ziekenfondsen. DIRKSLAND. Zaterdag werd op de Vlakte een schoonrijderij voor dames en een ring- ry'dery met arresleeden gehouden. De uitslag van de schoonrijderij was; le pry's twee zilveren bloemvaasjes mej. C. Kleinod. 2e pry's een zilveren bonbon schepje mej. J. den Hollander—de Ruiter. 3e prys een zilveren suikerschep mej. P. E. Bruinsel. De uitslag van de ringrijdery; le prys zilveren vork en lepel de heer L. Bosschieter en echtgenoote. 2e prijs kaar- tenschaal mej. G. deGraaf en den heer Cort. 3e prjjs zilveren suikerstrooier de heer J, Koert en echtgenoote. 4e prys 2 vleesch- vorkjes de heer J. Walraven en mej, S. Peters, le prijs hardloopen voor groote J. Poortvliet Gz. le prijs hardloopen voor kleine P. de Bruin. HERRINGEN- Evenals in meerdere gemeen ten zijn ook alhier regeeringserwten en boonen gearriveerd en verkrijgbaar gesteld, Bü publicatie is de gelegenheid weder opengesteld tot het doen van aangiften voor plaatsing op de kiezerslijst. Wegens de schaarschte aan petroleum zullen de straatlantaarns voorloopig niet meer worden ontstoken. STELLENDAM- Tot gedelegeerden van den grintweg Ouddorp—Sommelsdijk zijn be noemd de Heeren: J. Buth te Dirksland, J. A. Charbon en F, den ïerzamen te Goe dereede. Door den Bakkersbond Goeree en Overüakkee is tot Z. E- den Minister van Landbouw het verzoek gericht, de voorge schreven 150 K. G. brood te verminderen tot 140 K. G. of de toegestane 67 K. G. ongebuild meel te verhoogen tot 75 K. G. althans wat betreft het eiland G, en O-, daar uit de op het eiland geteelde tarwe niet meer dan 140 K. G. brood kan worden gebakken uit 100 K. G. ongebuild meel. Naar aanleiding van een schrijven gericht aan het Centraal broodkantoor te 's-Gravenhage omtrent erkenning door dit kantoor, kan worden medegedeeld, dat fyr- mulieren, waarop deze erkenning kan worden aangevraagd, aan de belanghebbende bak kers worden toegezonden, zoodra deze per briefkaart duidelijk opgave verstrekken van naam, woonplaats sd aard der onderneming (a. koek- en banketbakkers, b. restaurants enz. c.Beschuit-, biscuit- ofkoekfabrikanten). Voor deze gemeente zyn de volgende regeeringsartikelen beschikbaar gesteldzeep rijst en erwten. GOEDEREEDE- Inde hedenavond gehouden AuroravergaderiDg moesten door de leden zelf de noodige bijdragen worden geleverd om den avond te vullen. Daarbij was het een bijzonder genoegen, een der dames-leden in den katheder te zien, daar dit sinds jaren niet was voorgevallen. Moge het voorbeeld navolging vinden. Werden ons eerst eenige letterkundige bijdragen, fragmenten uit „Sara Burger- hardt" voorgedragen, later kregen we van een der heeren nog de noodige humor te hooren. In de pauzen bracht een der damesleden eenige liederen ten gehoore op de piano; sommige door vele leden meegezongen. Door allerlei omstandigheden was de ver gadering niet zeer druk bezocht, 't geen niet verhinderde dat men tot na middernacht bijeen bleef. Een landbouwschuur en een pakhuis eigenaar de heer T. Lodder alhier, zyn gemijnd als volgt. Schuur door P. Voogd op f4920. Pakhuis D. Lodder op f2000. OUDE TONGE- Bij publicatie is verboden het gebruik van melk, melkbestanddeelen of melkproducten bij de bereiding van brood. Ter algemeene kennis is gebracht, dat de verbouwers van suikerbieten goed doen zich te onthouden van het afsluiten van contracten voor den verbouwer van dit ge was, zoolang de minister niet heeft bekend gemaakt, dat tegen het afsluiten der con tracten geen bezwaar bestaat. Ter openbare kennis is gebracht dat ijet vervoederen aan dieren van alle soorten peulvruchten, in welken vorm ook, is ver boden. Het huis aan de Kerkring van den heer A. Mooijaart is onderhands verkocht aan den heer A. Klem alhier. OOLTGENSPLAAT- Zaterdag 10 Febr. jl. werden alle kinderen (101 in getal) der open bare bewaarschool alhier, namens twee hee ren, die onbekend wenschen te blijven, ont haald op een reep Kwatta-chocolade. Woensdag 14 Febr, jl. werd door den omroeper bekend gemaakt, dat de aan den avond van dien dag te houden godsdienst oefening in de Ned. Herv. kerk alhier niet zou doorgaan, teneinde gas te besparen. Naar wy vernemen zal in 't vervolg met hetzelfde doel in genoemde kerk inplaats van des Zondagsavonds, des namiddags godsdienstoefening worden gehouden. Op den hoek der Brandewijnstraat en van den Z. Achterweg (op de gedempte brandvaart) alhier is men begonnen met het bouwen van een Christelijk Militair tehuis. De gelden, benoodigd voor den aan koop van meubels enz. worden perinteeken- lyst bij de ingezetenen dezer gemeente in gezameld. Als eene bijzonderheid deelt men ons mede, dat een meerl van den heer D. Holle man alhier, die Maandag jl. uit de kooi ontsnapte, vrijdag d. a.v. uit eigen beweging daarin terugkeerde. VERSLAG van den toestand en de werk zaamheden der IJsclub Voorwaarts" te Ooltgensplaat. Nu bet ijsvermaak voor dezen winter, naar wij hopen, Weder tot het veleden be-

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1917 | | pagina 5