„VOORUIT!" TWEEDE BLAD No. 12 27 Jan. 1917 Plaatselijk Nieuws. MIDDILIIAIINIS- De weduwe De Koning had Maandag het ongeluk by het verlaten van haar bedstede haar been te breken. Des morgens werd zü door haar kinderen in dieQ toestand liggend in de kamer gevonden. Maandag sloeg een span paarden van C. Noordijk, bespannen voor een wagen,op hol. kwamen tegen een lantaarnpaal terecht die totaal werd verbrijzeld. De voer man M. Noordijk werd van de wagen ge slingerd tn werd met een bezeerd been en inwendig gekneusd aan zijn hoofd opge nomen. De huisvrouw ran L. "Voordijk had het ongeluk in haar woning van den zolder te vallen en zich inwendig te bezeeren. Door den raad der gemeente zijn be noerad tot lid van de Commissie van de H B. S. de heeren U. J. Mijs, Dr. Cleyndert en K. Blokhuis. Te IJmuiden zijn binnen gekomen de vischsloepen „Albatros" sch. J. de Waard, „Voorlichter" sch. J. de Korte, rOranje Nassau" sch. D. Koster en „Paul Kruger" sch. A Jongejan. Vanwege het vele ijs heeft de stoom boot „Middelharnis" Woensdag den dienst gestaakt. Aan de gemeente is een rijksvoorschot toegekend van 3200 gulden voor het lager onderwijs. Naar men verneemt werden ook in deze gemeente pogingen aangewend tot het doen sluiten der herbergen op Zondag en Christelijke feestdagen. Het heeft hare Majesteit onze geëer biedigd# Koningin behaagd aan den Heer Burgemeester van Middelharnis een medaille te zenden om te verrijden op een IJswed- strijd in de gemeente. De Heer U. J. Mys heeft deze medaille voor dit doel afgestaan aan het Bestuur der IJsclub Middelharnis-Somtpelsdijk. Het Bestuur heeft deze medaille in dank aanvaard #n heeft gemeend ten spoedigste aan dit besluit gevolg te moeten geven. Zie advertente in dit No. Verslag der vergadering van den Raad van Middelharnis op 25 Jan. 1917 te half drie. Tegenwoordig de Burgemeester en 9 leden. Afwezig de heer J. Zaaijer, een vacature. Bij de opening der vergadering herdenkt de voorzitter in welgekozen woorden het overleden raadslid T. Schilperoort, die byna 10 jaar zitting had eD steeds toonde een warm hart en open oog te hebben voor de belangen der gemeente. Met weemoed denken we aan de ledige plaats, die hg hier achterliet en zijn medewerking aan de gemeentebelangen zal voortaan gemist wor den. Zijn aandenken zal in dankbare herinnering voortleven bjj zyn medeleden. Na lezing worden de notulen der vorige ver gadering, na geringe wijziging, goedgekeurd. De ingekomen stukken vermelden: opening en in orde bevinding van de kas, b\j den gemeente-ontvanger op 20 Dec. 1916; Mededeeling, dat Sommelsdyk tot lid en plaatsvervangend lid in de gascommissie heeft herbenoemd de H. H. J. C. de Gast en C. Mos- terdgk c, dat de heer J. v. d. Slik zijn herbenoeming tot lid der Gascommissie heeft aangenomen; d- dat de H. H. v. d- Plaat en van Dosser bun herbenoeming en benoeming tot regent van het Weeshuis hebben aangenomen. e. dat de rekening over 1915 door Ged. Staten is troedgekeurd. De begrooting over 1917 is door Ged. Staten nog niet goedgekeurd, doch nog aangehouden. Machtiging is verleend om de helft der uitge trokken bedragen uit te geven. By een bespre king van de begrooting luss hen B. en W. en Ged Staten is, behoudens nadere goedkeuring der regeering, f 7000 buitengewone subsidie oe- gestaan. Er is dus goede kans op verbetering der finanti»ële bezwaren Een vers hit omtrent de regeling van kosten der Dislributiewet berustte op misverstand, om dat de voorschriften niet duidcljjk wareD, doch dit komt in orde. De kosten, ad. f 4000 ongeveer over 1917, mogen voor 9/io u't geldleening worden gekweten, Vlo dus f ^00 moet in dc begrooting van 1917 worden opgenomen Dit zal op den post be strating word'-n gevonden. Ged. Staten verlangen, dat f 3000 voor on derhoud van den grintweg zal blyven gehand haafd op de begrooting. Inmiddels kan dan Stad a. h. Haringvliet bewogen worden behoorlijk by te dragen. Er zal echter eersteen nieuw Koninkiyk Besluit moeten uitgelokt, worden, daar Sta a. h. Haringvliet ongenegen is te betalen, als Den Bommel en Ooltgensp aat niet bijdragen. Om conflict te vermyden adviseeren Ged Staten f 3000 op de begroeiing te brengen. Daar hieruit evenwel kon worden afge eid, dat Middelharnis berustte, al was dit onder protest, wordt be sloten daarop niet in te gaan, daar er nu to« h Va jaar tjjd is voor redres der gevallen beslis sing in zake den grintweg. Ingevolge de wet moet, met het oog op de H.B.S., een commissie voor Middelbaar Onder- wys worden ingesteld B. en W hebben daartoe een verordening ob'worpen, waarvan voorlezing geschiedt De commissie zal bestaan uit drie leden, by vaca ure zal deze een aanbeveling indienen. De heer J. C. Born wil in de verordening opnemen; periodieke aftreding, dus geen be- noeming voor onbepaaldeu tijd. De heer J. Vroegindewey vraagt, hoe dit elders is, waarop de voorzilter antwoordt, dat dit hem niet bekend is. Besloten wordt ten slotte tot een zittingstijd van 6 jaar. Tot leden dezer commissie worden, na aan beveling door B. en W gekozen de H.H K. Blokhuis, Dr. Cleyndert en U. J. Mijs met 7, 0 en 7 stemmen. De H.H J. C. Born en J. Vroeg indewey vereenigden telkens 1 of 2 stemmen op zich. Daarna gaat de openbare vergadering over in geheime zitting ter behandeling van zaken den H. O. betreffende. Verslag van de Algemeene Vergadering der IJsclub „Middelharnis— Sommelsdijk" op Woensdag 24 Jan. 1917. Tegenwoordig 28 leden. De voorzitter opent de vergadering met een toepasselijk woord, waarbij hy er tevens op wyst, dat door de ingevallen vorst er thans werk aan den winkel is. De secretaris doet voorlezing van de notulen, die onveranderd worden goedge keurd. Uit de Rekening van den penningmeester blykt, dat de kas thans bevat f 277,946, zijüde in 1916 slechts f 17,87Vs uitgegeven voor admini stratieve doeleinden. Het geld is geplaatst op de Boerenleenbank alhier. De heeren Timmers en v. d. Vlugt, aange wezen om de bescheiden te controleeren, advi seeren tot goedkeuring De secretaris doet voor lezing van het Jaarverslag over 1916, dat uit den aard der zaak slechts mager kon zijn. Alsnu komt in behandeling het bestuursvoor stel omtrent een nieuwe IJstent. De voorzitter ligt dit punt toe en laat een teekening met plattegrond ouder de leden cir- culeeren. De kosten wenscht het bestuur te dekken buiten de gewone inkomsten door voor bijdragen te doen inschrijven op een lyst en rentelooze voorschotten te plaatsen. Aan de tent kon zoo'n plaats gegeven worden, dat hy in den zomer ook kon dienen als zilje voor wandelaars, waar byv. thee verkrijgbaar was en gelegenheid om te roeien. De heer U. J. Mys is het bestuur erkentelijk voor de voorbereidende stappen, doch zou gaarne vernemen, hoeveel de raming van kosten be draagt en of het een vaste of verplaatsbare tent zal zyn. De voorzitter kan moeilijk een bedrag noemen by de tegenwoordige stijgende prijzen. In ge wonen tyd zou het ongeveer f 1000 zyn. De heer Mijs vindt de kosten zeer hoog: zeker f 1600 met de tegenwoordige prijzen. Hij vreest, dat hoogstens de helft daarvan bijeengebracht zal worden. De voorzitter deelt mee, dat het bestuur dan ook om de kosten de zaak wil uitstellen. De heer G. van Eek geeft de voorkeur aan een verplaatsbare tent; die kan opgesteld wor den, waar het ijs het best is, hetzjj op eerste of tweede Vliegers of een der havens Een vaste tent zal ook meer lijden; die kan niet geborgen worden. Gebruik voor ander doel dan Ijsver maak is ook minder gewenscht en zou by som mige leden bezwaar ontmoeten. De heeren van Hemert, Mijs en Timmers onderschrijven een of meer bezwaren. De voorzitter besluit na deze besprekingen, dat de vergadering geen vaste tent wil. De heer Mys acht het noodig, dat het bestuur met een uitgewerkt plan tot de leden komt, ook wat kosfen betreft en tevens de middelen aan geeft, hoe die te dekken. De beslissing over een nieuwe IJstent wordt tot later aangehouden. Als bestuurslid, in de plaats van den heer BenDemeer, die wegens zijn werkkring zich niet herkiesbaar kan stellen, wordt bij herstemming gekozen de heer C. van der Vlugt met 20 stem men, zijnde 7 stemmen uitgebracht op den heer S. Zeedijk. De voorzitter dankt den heer Bennemeer voor de diensten gedurende eenige jaren als secretaris aan de IJclub bewezen en hoopt, dat de heei van der Vlugt een waardig opvolger zal zijn. Bij de rondvraag spreekt de heer Mijs de wenschelijkheid uit een fonds te vormen voor een IJstent door naast de contributie bijdragen aan de leden te verzoeken, door een verloting te organiseeren en door meer leden te werven. De voorzitter wijst op de moeilijkheden, die by het leden werven zich voordoen Er is geen afgesloten baan. Niemand kan geweerd worden Nog maar al te velen willen wel genieten van de voordeelen, die de IJsclub schept door beter onderhoud der baan, doch weigeren naar hun vermogen by te dragen als lid. De schaatsenrijders dienden te bedenken, dal vele kleintjes een groote maken. Een baan is slechts goed te houden met veel kosten en als het langer dan een week blijft vriezen is de bodem der kas te zien. Vooral als er nog eens sneeuw by komt. Fjaat ieder, die lid kan zijn, bedenken, dat dit ook plicht is Elke schaatsenrijder moest zich schamen klaplooper te zijn op de kas der IJsclub, die voor allen zonder onderscheid zyn nuttig werk verricht. Men bedenke, dat. het voor den werkman aan de baan ook een goede werkver schaffing is, waardoor behoeftige gezinnen op eervolle wyze worden gesteund. Het ledental moest, in plaats van ruim 60, wel minstens 30'» zyn. De verslaggever van „Vooruit.") De heer van Hemert spoort namens hot be stuur de ledeu aan ook onder hun kennissen tot lid worden aan te sporen. .De heer H. Blok wil eerst de haan in orde maken, dan komen er wel leden by. De commissaris Witvliet 'wyst er op, dat het onbegonnen werk is, de scheuren te dichten, dat kost wel f 30 per nacht. Dan is het beter naar de 2e Vliegers te ver huizen. By de verloting van 2 paar schaatsen vallen de pryzen ten deel aan Hk. Blok en Mar. Blok Daarna sluit de heer Hössen als voorzitter deze geannimeerde, gezellige vergadering. SoHNELSDIJlL Tot nadere aankondiging zal aan de slagers een toeslag van veertig cents per kilogram slacbtgewicht van hunne regeeringsvarkeus worden uitgekeerd/zulks als aanvulling van het verschil tusschen marktprijs en distributieprys der varkens. Donderdag jl. werden ten gemeente huize de bons voorregeerings-zeep uitgereikt. VERGADERING van de Vereeniging van Flakkeesche handelaren in landbouw producten in het Hotel Spee teSommels- dijk op Donderdag den 25 Januari 1917 des voormiddags 9 uur. Aanwezig was het geheeie bestuur met uit alle plaatsen van ons eiland leden. De Voorzitter de heer M. de Haas opende de vergadering, sprak een woord van welkom tot alle aanwezigen en zeide vervolgens: M. H. Bij deze heet ik U allen welkom in onze tweede algemeene vergadering. Hoe gaarne ik op dit oogenblik van deze plaats met luide stem had willen uitroepen, dat de vrije handel op Flakkee herboren was, helaas, tot nog toe heeft dit niet zoo mogen zyn. Toch mogen en kunnen wij niet ophouden, oqa te protesteeren, omreden onze broodwinning daarvan afbaukelyk is. Laten wij dan denken aan de spreuk, „Een dracht maakt macht", opdat niet alleen wy handelaren en commissionnairs van Flakkee. maar ook alle producenten, arbeiders, schippers, enz. enz. onze wenschen kenbaar maken bij Z Ex. den Minister van Landbouw, Handel, en Nijver heid. Als ik de handelingen van den Minister tijdens den oorlog heb nagegaan, dan heb ik steeds kunnen constateeren, dat ZEx. er wel degelyk rekening mee heeft gehouden, om de regeling van zaken zoo te doen geschieden, dat er zoo min mogelijk menschen in hunne zaken belemmerd worden en zij niet door anderen uit hunne zaken gedrongen worden. Ik kan U daar eénige voor beelden van geven. Een exporteur, die in 1914 geen exporteur was, kon het, (enkele uitzonde ringen daargelaten), nu ook niet worden. Zoo was het in kaas, uien, fruit, vee enz Ik vind dit een heele mooie zaak. Maar als wy nu geen exporteur kunnen worden, en als handelsman of commissionnairs hebben ze ons niet meer noodig, daar het ons verboden is, om in de hoofd producten, ot liever byna, in alle producten handel le doen, wat moeten wy dan nu beginnen? Is Zyue Excellentie dan niet net zoo goed onze Minister, als van de groot handelaren Om welke redenen zou dan de Minister, die toch net zoo goed Minister over Flakkee is, als over de andere gewesten van ons land, dan de andere hande laren omhoog houden en ons in het verderf storten? Daar ik deze vraag al dikwijls over wogen heb, dan moet ik tot de conclusie komen, dat Z.Ex. over den waren toestand op Flakkee niet de juiste inlichtingen gehad heeft. Een groot voorrecht genieten wij op heden, dat de Weled. Heer Jac. van de Koosrh te Mid delharnis, Voorzitter der Centrale Landbouwers- bond van Goeree en Overflakkee is, zich ons ten gunsfe van ons heeft u tgelaten, door op de algemeene vergadering dier Centrale Boeren bond, gehouden op 14 Dec. 1916 te yerk ar«m: Dat hij volgiarne zijne beste krachten zoude geven, om mede Ie werken, om de vryen han del in landbouwproducten te herkrijgen mits wij handelaren natuurlyk alles over de veil'ng laten gain, zooals de regeering dit wenschelijk zal achten. Ook de gehele vergadering, die dien /elfden d ig uit ettelijke honderden land hou wer- bes'ond (producenten) uit. het geheeie eiland, verklaarde eenstemmig zondnr een uitzonder«ng, dat zij gaarne den vrijen handel begeerden Ook het bestuur der veilingsvereeniging Middel harnis liet zich ten gunste uit op de algemeene vergadering die vereeniging, gehouden op 17 Jan. over den vrijen handel. Alle kleine gro »d bezitters en alle arbeiders op dit eiland, ver klaarden zich voor vrijen handel daar die zeer zeker er de meeste last en schade van alle pro ducten er mede ondervinden. Dus alles, wat tot den landbouw en handri behoort, is voor den vrijen handel. Als ik dan nog mag spraken over de nijverheid, vraagt bet dan den schippers, vraag het dan den werkman. Hoeveel du zenden guldens loon zouden er d<>or handelaren meer uitbetaald worden, bij vrijen handel, of zooals nu de zaken geschieden. Ik geloof, dat ik daar niet verder over uit behoef te wijden, dat ver klaren de schippers en werklieden zelf wel. Als ik nu deze verschillende categorieën van menschen en corporatien besproken heb, dan zou ik willen vragen, kunnen er op Flakkee nu nog menschen overblijven, die niet voor vryen handel zyn, ik zou bijna kunnen zeggen,ge-ne. Doch. hiervan zouden ook overtuigd moete zijn Zijne Exc den Minister van Landbouw. Handel en Nijverheid en ook alle verschillende commissien en leden der kamers, wier hulp wy zoo dringend noodig hebben. Nu hebben wij uit monde van den WelEd. Heer v. d. KoogH kunnen hooren. dat het hem byna gelukl zou zyn, vryen handel te verkrijgen, als niet iemand het vedingsbestuur bedrogen had en als er niet eene circulaire was rondge stuurd van eene landhouwvereeniging, welke ook niet ten gunste der veiling was. Maar gelukkig hebben wij dan toch het voorrecht, dat dit ge heel buiten ons om is gegaan en niet een lid onzer vereeniging daaraan debet is, daar ge noemde eerste persoon g en handelsman is. Geachte Heeren, ik wil eindigen met mijn in leiding, waarin ik U, zoover ik kon, den waren toestand der zaken heb kenbaar gemaakt en open ik deze vergadering met den wensch,dat, ais wy allen van gedachten zullen wisselen, de discussion het daarheen mogen lijden, dat wij spoedig een goed resullaat mogen bereiken en geef ik straks gaarne het woord aan die gene, welke dit verlangt, doch geef het het eerst aan onzen geachten secretaris, om de notulen der vorige vergadering voor te lezen. Hierna leest de Secretaris de heer J. C. de Gast de notulen die onveranderd werd«n goed gekeurd. De ingekomen stukken was alleen het telegram op de aangenomen motie in deeersle vergadering, waarby aan het bestuur een onder houd was toegestaan. De heer J. Overdorp zegt dat de Heeren de Gast, de Haas en hy op bezoek zyn geweest by de Groentencentrale, zy zyn zeer vriendelijk ontvangen en hebben daar hunne belang* n goed uiteen kunnen zetten, zelf was er hoop dat een gunstig resultaat bereikt was, toen zij weggin gen, echter onder de aanwezige leden waren voprstanders en tegenstanders en het resultaat was, dat afwijzend op het verzoek van de ver eeniging was beschikt. Wij hebben er lang over gedacht weer een veigaderiug te beleggen, en dat hebben we dezer dagen plotseling gedaan, omdat er een kleine hoop is dat ons verzoek gunstig zal worden ontvangen. Onze voorzitter van de Centrale Boerenbond, de heer van der Koogh had zeer veel hoop dat een goed resultaat bereikt zou worden, doch een circulaire aan de Centrale van de Landhouw vereeniging te Slad a/h Haringvliet en een frauduleuze handeling van een niet lid der ver eeniging welk persoon ook geen koopman is in Oude Tonge woonachtig waren oorzaak dat het verzoek niet was toegestaan. Er staan groote belangen voor vele nijvere menschen van Flakkee op het spel, zy willen alleen een eerlyk stuk brood verdienen, en het gaat niet aan dat de heeren in den Haag, die groote belangen niet zien. Wij moeten hen er op wijzen, dat de vrije handel zeer wel mogelijk is, en a$s zy in den Haag dat inzien dan krijgen we die ook. Hy stelt dan ook voor om nog maals aan le dringen bij de Groentencentrale en de Commissie van Toezicht met een request, met beleefd doch dringend verzoek om de vrije handel te herstellen. De Voorzitter zegt dat de minister gezegd heeft dat alles zooveel mogelyk op zijn plaats moest blyven, en volgens zijne overtuiging kan dit ook en de vrije handel moet hier weer wor den ingevoerd, temeer omdat we een rechtvaar dige en eerlijke zaak verdedigen, namelijk het öiood van velen op Flakkee. De Heer Hartog vraagt of het bes! uur de cir culaire ook bekend is van de Stadsche Dorps- vereeniging wat mede de oorzaak zou zyn dat de vrye handel niet wordt toegelaten. De Voorzilter zegt dat den c rculaire bulten ons om is verzonden, en hij verzocht de goed keuring v«n de vergadering om thans een uit- vO' rig r* quest te zenden aan de Commissie v. Toe- 'ichten aan de Groentencentra'e,en een audiëntie aan te vragen, bij ZEx. de Heer Minister van Landbouw, Handel en Nijverheid. Ook zou het bestuur een onderhoud verzoe ken met het bestuur der Veilingvereeuigmg en zou dit bestuur verzocht worden adhaesie te betuigen met de requesten. Ook zou de Voorz. gnag zien dat in Zeeland actie werd gevoerd en by ho >pt dat de pers publiciteit zal geven aan deze vergadering, en dat de Zeeuwsche bladen het verslag van deze vergadering zullen willen overnamen temeer, omdat de belangen van de Zenuwsche kooplie den en commissionairs samengaan met onze b'langen. Ooji moet Flakkee en andere deelen van ons land gedaan zien te krijgen dat vereenigingen als de onze worden opgericht, hetzelfde is ge beurd met de vereeniging van veehandelaren en reeds na één maand had deze vereeniging al resultaten bereik!, doordat eenige leden werden benoemd in commissies. Handelaren moeten be grijpen, dat zij zich moeten organiseeren, want de regeering zegt: Ik wil wel hooren en voor lichting hebben, doch niet van één persoon, doch van organisaties Blijft de toestand zoo, als deze thans is, dan zullen vele menschen broodeloos worden. Hierna zegt.de Voorzitter, dat door de drukke werkzaamheden van de bestuursleden, er nog geen statuten zijn gemaakt, doch dat in ieder geval nu reeds de contributie moet worden vast gesteld. Na eenige discussie wordf bepaald dat die f 2,50 per jaar zal bedragen. Hierna sluit de Voorzitter met de volgende woorden: Mijne Heeren! Daar wij aan het einde onzer vergadering ge komen zijn, wil ik U allen gaarne bedanken voor Uwe aanwezigheid en wel .in het bizonder aan die Heeren, die mij de taak als Voorzitter zooveel vergemakkelijkt hebben door de aange name manier, waarop zij hunne discussieen ge houden hebben, alsook aan den WelEd.Achtb. Heer Bouman, die als gast hier tegenwoordig is en weder voor de zooveelste maal blijk heeft gegeven, dat ook hij hoofd over handelsmannen van dit dorp is, en wil ik U allen nog even aansporen om steeds eendrachtig samen te wer ken en bedenken, dat onze vereeniging bestaht naast de Boerenbond en niet tegen de Boeren- hond eu niet tegen, doch naast de veiling, als zij onze belangen niet vertreden, opdat op ons het spreekwoord, wal ik in myne inleiding ophaalde, toepasselijk is: „Eendracht maakt macht". Laten wy reëele handelaars blyven, steeds elkander helpen verhoogen en nooit vernederen. Zoodra wij onze plichten vervullen, willen en moeten wy onze rechteD ontvangen Wij kunnen en zullen dit èischen. Met den innigen wensch, dat onze geachte Minister ons naasl onze plichten, ons onze rechten zal wedergeven, sluit ik deze vergadering met de spreuk: van welke Z Ex ook wel bedenke Waar een wil is, is een weg. Doch waar de wil weg is, is de weg weg. DIHKSLAND. Nauwelijks heeft de winter vorst hier de wateren met een ijskorst be dekt of velen hadden de schaatsen al opge zocht en nagezien. Te wachten tot het ver trouwd was, konden velen niet, want het mocht weer eens gaan dooien. En alhoewel er nog geen balken onder lagen, bonden toch velen de schaatsen aan om weer eens echt van de winterpret te genieten. Maar velen hebben die pret met een nat pak moeten betalen, de een zakte er hier door, de andere daar, ja, op e»en plaats gingen er wel vijf tegel ij lf te water, waarvan er vier uit één huisgezin. Op 23 Jan. 1.1. hield de afdeeling Dirkslnnd van den Volksbond in het gym. lokaal der Op. Lag. School haar feestelijke vergadering. Op den vnstge«telden tyd werd door de Voor zitster Mevr. Boscliloo een vergadering geopend met. een hartnljjk welkom. Zy mocht tot haar genoegen constateeren, dat behalve veel leden ook veel niet-leden waren opgekomen en ty

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1917 | | pagina 5