Van de Oostgrens. Buitenland. binnenland. lucifers, niets wordt vermist. Vermoedelijk is het den dader of daders om geld te doen geweest, daar zij wisten dat de vrouw geld in buis bad en dat bet geen onbekenden zijn geweest blijkt, dat zij op de boogte waren, waar de sleutels van de kasten wor den opgeborgen. De politie stelde spoedig een onderzoek in, doen tot op noden zonder gevolg. Aan de op Woensdag jl. gehouden stemming voor één lid van den Gemeente raad hebben 219 kiezeis deelgenomen, er kwauieu 220 stembiljetten uit de bus, waar van up zien naddeu veieenigd P. v. d. Broek 12, C. de üaas van Dorsser 102 en A. J. Voordyk 100 stemmen en 6 van onwaarde. Zoodat er herstem mtug moet plaats hebben tusschen C. de H tas vau Dorsser en A. J. Vooroyk, welke zal plaats neobeu op Woens dag 24 Januari a.s. OUÜK ToXGK' Op Donderdag 18 Januari is de pasbenoemde Ddrgcmeester, de heer P. van Behouwen, feesteiyk ingehaald. Des moigens is de ourgemeestor van zijn woning afgenaaid door de feestcommissie, vergezeld vau oen stoet, oesiaaude Uit versierde wa gens, fleisen, ruiters enz Om 11 uur had de ïusuhatie ten geuieeutehuize plaats. In den namiddag werden door de schoolkinde ren voor Det gemeentehuis welkomstliederen gezongen. Verder stond ~hog op het pro gramma, volksspelen, licalatoet met muziek en dergolyke meer. De bouwknecht Dupree had het ongeluk met do paatdeu in te spannen, achterover te vallen eu bezeerde zicu zoodanig dat ge neeskundige nuip moest worden ingeroepen. De heer P. v. d. Berge heeft het on geluk geuad van een fiela te vallen en zich zoodanig aan zijn hand te bezweren, dat geneeskundige nulp moest worden inge roepen. - Tot Brigade veldwacnt alüier den Brouw. Commandant der Rijks- is benoemd de heer Op DEN BüMllEL- Bevolking op 31 Dec. 1915 Ingekomen Geboren Vertrokken Overleden 908 m en 901 62 m en 33 m en 1809 1003 UI en 984 V 38 m en 61 V 965 m en 933 V 8 m en 4 7 957 m en 929 v 1886 inwoners op 31 December 1916. Inplaats van de heeren P. J. Knoop als schatter en L de Winter als plaatsver vanger zijn tbans voor de personeeie be lasting aangewezen de beer L. de Winter als schatter en de heer T. Mosselman als plaatsvervanger. STAD AAN 'T UAUINGVLIET- De collecte voor de verspreiding van den Bijbel in Noord-Braband en Limburg heeft in de Ned. Harv. Kerk alnier opgebracht de som van 19,42'/j. Naar men verneemt heeft C. v. d. Boo- geit alhier uit de baad gekocht het huis aan den Stoofdijk van G. van Enthoveu, zoo ook A. Vroegindewjj het huis aan de Voorstraat van J. P. Nieuwland. Het bestuur van den polder Oude-Stad maakt bekend, dat de lyst van stemgerech tigde Ingelanden gedurende 14 dagen ter poluerkamer alhier ter visie ligt. De lijst van verkrijgbare regeerings- artikelen is alhier uitgebreid met erwten, zeep, havermout en i ijst. Door het aanstaande vertrek van J. P. Nieuwland naar Diiksiand, zal de betrek king van gasfitter alhier weldra komen te vaceeren. Het zoontje van C A. alhier had bij het sleedjeryden het ongeluk in de volle Moiendukskreek terecht te komen; met veel moeite werd hy door zyn makkere er uugebaald, waardoor erger voornomen werd. Zoo langzaam aan is 't ia het hoogste re isort toen eiodelyk bekend geworden, dat er langs de Hollaodach Duitsche grens een «beetje erg" gesmokkeld wordt. Goede hemel, wat is zoo'n Staatsmachine een woüderiyk instrument. Eerst maanden en maanden lang door onvoldoende werkkrach ten en ongeschikte instrumenten voor tie verdelging het onkruid welig laten opschie ten, zaad wiunen eo zich laten vermenig vuldigen op een wüze zooals onkruid nu eenmaal doet en dan heel nuchter aan komen dragen met de boodschapja, daar moeten we tocli eens wat anders op ver zinnen, want zóó raken de erwten en boonen er onder en schieten er alleen brandnetels te maaien over. Waarachtig, 't is tot in de hoogte door gedrongen, dat de grensfraude groeit en bloeit en zich ontwikkelt, dat 't een lieve- lust ia om aan te zien, met andere woor den, men heeft ingezien, dat 'thier aan de grenzen misère gaat worden WDgevoige van de ontwrichting van het gewone oecono tniache leven en de toestrooinieg naar het grensgebied van allerlei schorremorrie en bandietentuig uit de groote contra van ons land en van Duitschland. De commandant van het Veldleger heeft de quaestie der ongewenschte vreemdelingen ter hand genomen. Van 10 Januari af geldt nu voor iedereen het verbod om de Ryks- grens te passeereD anders dan langs bepaald aangewezen hoofdwegen, terwy'l men boven dien in bet bezit moet zyn van een regel matig buitenlandsch paspoort. Ieder, die buiten de hoofdwegen de grens over komt of het land tracht te verlaten en ieder, die zich aan deze zyde van de grens ophoudt zonder geldig schriftelyk bewijs, wordt ge leid voor den grenswachtcommandant of voor den burgemeester vau de grensge meente. Deze autoriteit heeft te onderzoeken, of de betrokken persoon over voldoende mid delen van bestaan beschikt om hier te lande te verblyven. Is dit het geval, dan krügt zulk een persoon een verbiyfscertificaat. Is het niet het geval, en wordt hu dus als een ongewenscht element beschouwd, dan wordt hem het verbluf aan deze zyde van de grens ontzegd, 's Mans signalement wordt opge nomen, 't verblilfaverbod aan hem beteekend en men brengt hem over de grens terug. Treft men den betrokken persoon op een der volgends dagen opnieuw aan, dan volgt zyn onrnidd ïy'ke gevangenneming meteen maximum straftyd van drie maanden. Om dezen maatregel kracht by te zetten, is er nu ook weder een militaire grenswacht ingesteld op verschillende punten langs de grens. Geregeld trekken patrouilles op en af om den vreemdelingen het passeeren der grens te beletten. Zooals hu daar ligt, ïykt het dat de maatregel succes hebben kan. Hoe het echter practisch zal gaan? Als de ambtenaren hier op een avond vier uur lang vangen, dan dryven ze een 200 300 Duitschers byeen. Reken dus gerust, dat er gedurende de 24 uur van een dag en nacht een 1000-tal 'vreemdelingen in deze gemeente rondsjouwt. Maar ditzelfde gebeurt eeD uur verder-op in een andere gemeente op dezelfde wyze. En zoo is't de geheele grens langs. Is de Duitscher den «enen dag in de eene gemeente gepakt, uitgeleid en in 't politieblad gesignaleerd, dan probeert hy den volgenden dag zyn geluk in een andere gemeente een of twee uur verder-op. Tien tegen een, dat men hem niet vindt onder de rissen namen van honder den gesignaleerden. Er s en biy ft in ons strafstelsel een groote leemtehet ontbreken van de macht tot oplegging van straf onmiddellijk op de daad. In den maatregel van het Militaire Gezag draait één wieltje te veelde eerste maal gaat de overtreder vry uit, met het gevolg dat de politiemacht de handen volkrugtom behoorlyk te kunnen vaststellen, of een be paald persoon voor de tweede keer stout is. Maar naast dezen maatregel van het Mili tair Gezag komt nu waarschynlu'k, blukens een aanhangig gemaakt wetsontwerp, ook een nieuwe strafregeling van Regeerings- wege. Deze komt in 't kort hierop neer, dat de Regeering voorstelt voorloopige hechtenis toe te passen op hen, die zich schuldig maken aan de misdryven van verboden uitvoer, vervoer en nederlage van goederen. Hier dus een straf direct op de daad. En tevens bepaalt het ontwerp, dat tegelyk met de goederen ook het vervoermiddel, waar mede het misdryf wordt gepleegd, in de verbeurd verklaring zal vallen. Ook deze maatregel kan een nuttig effect hebben. Jammer alleen, dat hy zoo laat komt. Alles is hier op de grens zóó over woekerd met het fraude-onkruid, dat van den goeden akker Diet veel meer te zien is. De Minister erkent 't ook in de toelichting op zgn ontwerpde Huizen van Bewaring in de grensarrondissementen zyn reeds thans zeer bezet. Eo dus dient de mogelijkheid geopend om de voorloopige hechtenis ook in strafgevangenissen of aDdere plaatsen ten uitvoer te leggen. Met die „andere plaatsen" denkt de Minister aan tydelyke barakken by de strafgestiebten. Nu zitten, ob glorie, ook de strafgevangenissen reeds vru wel vol. En dus wil de Minister, dat de wet de be voegdheid geeft om de smokkelmenschen op te bergen in een rükswerkinricbtingl Voor de minderjarigen dienen tenslotte ge schikte inrichtingen beschikbaar te komen. Een en ander zal geld kosten, zegt de Minister. Natuuriykl De voorloopig gehecb- teD moeten allen op Staatskosten gevoed worden, de barakken voor Ruksrekeniog gebouwd en de verblyven voor minderjarigen met Staatsgeld ingericht. Als je eenmaal brandnetels en puingras in je tuin hebt laten woekeren, dan heb je er nog lang pleizier van 1 K. inatieke functies. De neutrale gezanten hebben Boekarest den 13en dezer dan ook verlaten in een ter hunner beschikking gestelden extra trein. De in de vyandelyke pers verspreide geruchten over uitzetnng der gezanten en de daaraan verbonden boouende commeutaren missen allen grond Twee Bourbons. PARIJS. (Havas.) Sixtus en Xaverius van Bourbon, broeders van de Keizerin van Oostenryk, die ais vrywitligers in het Bel gische leger hadden dienst genomen „om tiet recht te helpen verdeuigen", zyn zeer onlangs in een rapport vermeld wegens hun toewuding en doodsverachting. De verwijdering van de gezanten der neutralen uit Boekarest. BERLIJN. De neutrale regeeringen, die diplomatieke vertegenwoordigers te Boeka rest hebben, werd verzocht, dezen terug te roepeD, daar na het vertrek van de Roe- meeusche regeering uit Boekarest de ver overing van de vesting en de instelling van het militair bestuur er geen gelegenheid meer bestaat voor de uitoefening vaa diplo- Een Engelse lie beschouwing over den militairen toestand. LONDEN. (Part.) Kolonel RepiDgton, de militaire medewerker van de Times, zegt in een beschouwing.' De toestand in het Westen is deze, dat Duitschland 128 divisies tegenover ons heeft en dat hei aantal Fran- sche, Engelsche en Belgische divisies, zelfs als men rekening houdt met de wisselende sterkte van een divisie aan weerskanten, nog niet dusdanig is, dat zy een beslissing in een aanvallenden oorlog belooft. Voor den oorlog namen wu aan, dat een over macht van twee of zelis van drie tegen een niet te groot was voor een aanvaller en wy moeten telkens weer herhalen, dat wy in het geheel niet zoo'n overmacht bezitten en dat toch de overwinning afhangt vaD het verkrygen van zulk een overmacht. Hetis bovenaten voor de Duitschers altijd moge luk, oin m het Westen de vlottende strate gische reserves in de schaal te werpen, die zu nu L-gen Roemeniö gebruiken, en als wu in 1917 tegen den vyand slecins een geringe overmacht in het vela voeren, kan niets meer aan een gering succes redeiykerwyze verwacht worden. Telkens opnieuw is de stelregel van Nelson, dat het aantal alleen den vuand vernietigen kan, juist gebleken en bygevolg moet net ons hoofddoel zyn, dat aautal zoo wei aan manschappen als aan kanonnen te verkrygen. Daarna spreekt de militaire deskundige over het feit, dat anders schrandere politici met deze doodeenvoudige theorie niet mee gaan en over verschillende expedities, waar in troepen versnipperd worden. Sedert de conferentie te Rome beginnen wy eebter te hopen, dat wu goed op weg zun om den raad van bevoegde soldaten op te volgen, onder wie Cadorna en Robertson een voor name plaats innemen. Als men aanneemt, vervolgt kolonel Re- pington, dat onze oorlogsindustrie tbans in haar vollen omvang werkt en daarmee zal voortgaan, hebben wy hard gebrek aan meer divisies. Wy kunnen die op dneSrlei manier krygen ten eerste door zooveel mogelyk divisies naar het westelyk front te zenden, die elders verspreid zyn; ten tweede door het Duitsche stelsel tot uitbreiding van het totaal van hun divisies na te volgenen ten derde door in Engeland en in de kolo niën geheel nieuwe divisies op te richten. I Het oorspronkelyke plan van Kitschener om voort te gaan met de ontplooiing van nieuwe strydkrachten is gaandeweg verloopbn in den recruteeringswarboel op het einde van 1915. En zelfs nu is er nog niet geheel en al orde geschapen. De militaire deskundige schrijft de ver antwoordelijkheid voor de verlenging van den oorlog toe aan <ie party in het vorige kabinet, die meer op den handel dan op de overwinning bedacht was. Die bezorgd heid voor den handel voerde den uitvoer in Engeland in 1916 tot ié 500 millioen op, wat byna een record cyfer is, maar welk voordeel trok men van het bereiken van dat cyfer ten koste van een verlenging van den oorlog, die een uitgave van 2 milliard in hetjaar meebrengt.Engelandliet 4.000.000 man op militairen leeftijd in het burgerlyke leven, dank zjj de achterdeurtjes die de mili taire dienstplichtwet open liet.Geen militaire politiek is ooit meer „penny wise and pound foolish" (de zuinigheid die de wysheid be dreigt) geweest. Wy hebben nu, gaat kolonel Repington voort, een regeering die aan het bewind is gekomen met het doel, om den oorlog te wiDDen en wy wachten vol vertrouwen de maatregelen af, die de toestand eischt. Wy hebben nog 60 divisies in het Westen noo dig en kunnen die krygen door onze toe vlucht te nemen tot een van de drie aange geven middelen. De mannen zyn er. En naar alle waarscbynlykbeid zal de verschij ning van die nieuwe divisies in het veld den oorlog beslissen. België' als tegenhanger van Griekenland- De centrale mogendheden trachten in hunne jongste nota de schending der Bel gi8cbe neutraliteit te doen vergeten, door op het optreden der geallieerden in Grieken land te wyzen. Terwyi Duitschland door een verdrag gebonden was, hetwelk het noodzaakte, de neutraliteit van Belgie te eerbiedigen, bestaat er geen enkel verdrag van dien aard ten aanzien van Griekenland. Voor dit laad is de neutraliteit een politieke gedragsiyn, welke het kan volgen of laten varen naar eigen goedvinden. Eeuwigdurende neutraliteit is Griekenland door geen enkel verdrag toegekend. Integen det-1 hebben Frankryk, Engeland en Rusland Jegens Griekenland het recht van interventie, krachtens internationale overeenkomsten die even oud zyn als de staat Griekenland zel(. Griekenland is onder bescherming van drie mogendheden geplaatst, kracht, ue het verdrag van Londen van 6 Juli 1827, het Protocol vau 3 Febr. 18Ju en de Con ventte van 7 Mei 1882. Het Verdrag van Londen vaa 13 Juli 1868, hetwelk de bestuging van den Griekscüeh troou door prins Willem van Denemarken als koning George I regelt, bepaalt in zyn 3e artikel, dat Griekenland, onder de souve- remiteit van prins Willem van Deuemarken, en de garantie der drie hoven een mouar- chistiacne, onafhankelijke, constitutioneel» slaat vormt. De genoemde verdragen houden deugdelijk rekening met een militaire actie der drie beschei mende mogendheden op Grieksch gebied, en eiscben dat omtrent'n dusdanige acne uoor de drie mogendheden voorafgaand onderling overleg moet worden gepleegd. Art. 8 van het Protocol van 13 Februari 1830 bepaalt: „Geen enkele legermacht, toebehoorende aan een der drie coutracteerende mogend heden, zal zich op het gebied van den nieuwen siaat mogen begeven zonder toe stemming der beiue andere ondergetee- keuden." De uitzending van Ententetroepen naar Saioniki had plaats om aan Griekenland te veroorloven, zyn in 1913 met Servié geslo ten verdrag na te komen. Krachtens dit verdrag moest Gnekenlaud Servié bystaan tegen den aanval, die dit land bedreigde, maar om deze hulp te verkrugen, moest Servi# 150.000 man troepen opleveren. De tioepeu der geallieerden die naar Saioniki werden gezonden, moesten deze troepen macht vervangen, welke Servié niet kon opleveren. Ten slotte werd tot de uitzending van troepen der Entente naar Saioniki over gegaan op verzoek van den Griekschen premier Venizelos zooals Sir Edward Grey op 18 April 191.6 in het Lagerhuis verklaatde. Vemzeios, dl» het verzoek tot deze inter ventie deed, steunde daarby op de meerder heid van het laatste Gneksche parlement, dat het ganache Grieksche volk vertegen woordigde. Een Duitsche duikboot. (Olficieel.) Zondagmiddag ongeveer 4 u. 15 min. is ongeveer 1 zeemyl binnen de Neder- iandsche territoriale wateren aangetroffen een Duitsche duikboot, die door den sedert verscheidene ureD heerscheDden zwaren mist en vloed, uit haar koers was geraakt. Doer het vaartuig van den onderzoekingsdienst is de duikboot bevolen te ankeren, in af wachting van de beslissing der regeering. De regeeriug heeft - nadat de duikboot commandant de schriftelyke verklariog heeft afgelegd, dat hy, den genoemden dag niet iD aanraking met vyandelyke strydkrachten is geweest, en dat derhalve de aanwezigheid binnen de territoriale wateren niet het ge volg was van een achtervolging door vüan- deluke strydkrachten aan de duikboot vryheid gegeven, weer naar zee te vertrek ken en zulks op grond van de overweging, dat de gesteldheid der zee, met name mist, de oorzaak is geweest van de onbewuste binnenkomst in Nederlandsch rechtsgebied. H' t brood voor het leger. De opperbevelhebber heeft ter kennis van de landmacht gebracht, dat bü enkele on derdooien vaD het leger, in afwyking van de bestaande gewoonte om brdod per ration te verstrekken op de voor de verschillende maaltijden aangegeven tydstippen een hoe veelheid gesneden brood, onder behoorlijk toezicht, beschikbaar werd gesteld. Deze hoeveelheid werd zóó genomen, dat zij ge heel werd genuttigd. Aangezieo hiermede eene besparing in de verstrekking van brood werd verkregen van 10 tot 20 pCt., zyn alle troepencomman- uitgenoodigd de bovengenoemde verstrek king van brood, voor zoover zulks mogelyk en gewensebt is, in toepassing t» brengen. Een aardige buurman. UTRECHT, 16 Jan. In de Visschersteeg alhier veroorzaakte hedenmiddag een zekere F., die door misbruik van sterken drank niet wel by 't hoofd was, een groote volksoploop. Bedoelde persoon had verschil van meening met een buurman gekregen, en wist geen beter middel om aan zijn argumenten kraebt oy te zetten dan met een geladen gewe»r by dien buurman door de deur te schieten. Gelukkig werd niemand getroffen. De politic rekende het «evaariyke heerschap in en voorkwam daardoor verdere jagerallures. Moord. TILBURG, 16 Jan. Gisteravond is alhier de logementhouder Schalks, toen h(j over de openbare straat ging in gezelschap van eenige militairen, door een hem tegemoet komend burger zonder voorafgegaDen woor dentwist doodgestoken. Hem werd de hals slagader afgesneden. De politie heeft het lyk in heslag genomen en vannacht als vermoe- deiyken dader zekeren C. uit zyn bed gelicht en gearresteerd.

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1917 | | pagina 6