„VOORUIT!" TWEEDE BLAD No. 11 20 Jan. 1917 Officiëele Mededeelingen. Plaatselijk Nieuws. 5 Brooddistributieregeling. De minister van landbouw, nijverheid en han del heeft bepaald: to. de brooddistributieregeling treedt in wer king op 5 Februari 1917, met uitzondering echter van art. 1£, 1ste lid, luidende: .Aan bakkers en winkeliers worden nieuwe voorraden grondstof voor hun bedrijf verstrekt tegen inlevering by het gemeentebestuur van de door hen ontvangen VV. B. en K. bons"; 2o. art. 12, 1ste lid, der brooddistributierege- ling treedt in werking op 5 Maart 1917; 3o. de verstrekking van de grondstofleD, be doeld in art. 12, lste lid, der brooddistributie regeling, in het tijdvak van 5 Maart 1917 zal geschieden op den tegenwoordigen voet. In een circulaire aan de burgemeesters schrijft de minister daaromtrent: Ingevolge het bepaalde sub lo. van deze be schikking zal derhalve met ingang van 5 Feb. brood slechts op broodkaart kunnen worden afgeleverd. Ter voorkoming van stagnatie in de verstrek king grondstoffen aan de bakkery strekt het bepaalde sub 2o. en 3o. Practisch gesproken komt dit op het volgende neer. In de week van 12 tot 17 Februari wor den door de bakkers de bons- en verzamelstaten by het gemeentebestuur ingeleverd gelyk in art. 12, 3de lid en volgende, der distributieregeling is bepaald. De gemeentebesturen zullen dan in de week van 19 tot 24- Februari gelegenheid hebben tot de contróle en de afgifte van de bestelkaarten, een en ander voorgeschreven in art. 13. Aange nomen mag dan worden, dat de bakker of win kelier den 24sten Februari in het bezit is van zyn bestelkaart (art. 13, 3de lid) en dat het ge meentebestuur dienzelfden dag zal kunnen vol doen aan het bepaalde in art. 14. (Toezending van bescheiden aan de Provinciale Broodcom missie.) In den aanvang van de daaropvolgende week, die van 26 Februari tot 3 Maart, zal de bakker zyn bestelkaart kunnen zenden aan dengene, die daarop tot uitvoering van de bestelling is ver meld (art. 15) en zal de Provinciale Broodcom- raissie kunnen voldoen aan hetgeen in het slot van art. 14, lste lid staat voorgeschreven. Het komt den ondergeteekende voor, dat vorenstaande termijnen alle zoo ruim zyn ge steld, dat verwacht kan worden, dat de bakker op 5 Maart aldus in het bezit is van de bestel ling, door hem ingevolge de voorgaande alinea verzonden. Met verschuiving van één week, zal ook de daaropvolgende periode kunnen verloopen. De bakkers leveren dus iedere week de bons in, welke zij in de onmiddellijke voorafgaande week ontvingen Zy zullen voor dealdus verantwoorde hoeveelheid afgeleverd brood een overeen komstige hoeveelheid nieuwe grondstof ontvan gen na drie weken. (St.ct.) Rogge en tarwe. De minister van landbouw, ny verheid en han del heeft bepaald: lo. de hoeveelheid rogge of tarwe, welke ter beschikking kan worden gelaten, wordt per jaar vastgesteld op U/2 H.L. per persoon ouder dan 1 jaar; 2o. dat loonbakken zoowel van rogge als van tarwebrood geoorloofd is. De minister schrijft daaromtrent in een circu laire aan de burgemeesters: De in vorenbedoelde beschikking gestelde hoeveelheid van U/2 H.L. per jaar komt onge veer overeen met een broodrantsoen van 2.8 K.G, per week. Waar bij de inwerkingtreding van de brooddistributieregeling ongeveer de helft van dit oogstjaar zal zyn verloopen, zullen der halve een tarwe- en roggeverbouwer, aan wien voor hem en zijn gezin tarwe of rogge werd gelaten, geacht moeten worden in het bezit te zyn van 3/4 H L grondstof per lid van dat ge zin, met welke hoeveelheid dat gezin in eigen broodbehoefte kan voorzien tot zoodanig rant soen, als den Nederlanders toegestaan kan worden. Wenschen de beirokkenen een broodkaart te ontvangen, dan zal aan een daartoe strekkend verzoek wél kunnen worden voldaan, mits ver zoeker voor elke aan hem, of aan een der leden van zyn gezin uit te reiken kaart, alsnog H.L. rogge of tarwe inlevert. Ik heb van deze gelegenheid gebruik gemaakt de bestaande voorschriften in dier voege te wyzigen, dat na de inwerkingtreden van de brooddistributieregeling niet alleen het loonbak ken van rogge-, maar ook hef loonbakken van tarwebrood geoorloofd zal zyn. (St.ct.) Inlijving lichting 1917. In de hierna genoemde tydvakken zullen van de militielichting 1917 worden ingelijfd: 1. in het tydvak van 1—5 Maart 1917: a. de dienstplichtigen, toegewezen aan de regimenten vesting-artillerie en bestemd voor het eerst in te lyven gedeelte; b. de dienstplichtigen, toegewezen aan het korps pantserfort-artillerie; c. de dienstplichtigen, toegewezen aan het korps torp^disten d. de dienstplichtigen, toegewezen aan de cavalerie, die bestemd zijn hetzy om te worden opgeleid tot officier-paardenoppasser, hetzy om by het remontedepöt te worden belast met de paarden verzorging. 2. in het tydvak van 12—16 Maart 1917: de dienstplichtigen, toegewezen aan het derde bataljon van een der regimenten grenadiers en jagers of van een der overige regimenten infan terie, met uitzondering van hen, die in het bezit zyn vau het in art. 70 der Militiewet bedoelde bewijs van voor-geoefendheid. Deze laatsten zullen twee maanden later wor den ingelyfd. Voor den verderen duur van de tegenwoor dige tijdsomstandigheden zal uitstel of verlen ging van uitstel van eerste-oefening slechts in zeer beperkte mate worden verleend en alleen om zeer gewichtige studie- of andere redenen. Om studiereden kan wel uitstel of verlenging van uitstel van eerste-oefening worden verleend aan dienstplichtigen, die by v.: Ie. eindexamen hoogere burgerschool of gym nasium moeten afleggen: 2e. examen moeten afleggen voor onderwijzer; 3e. leerlingen zyn van de hoogste klasse eener middelbare technische school, van een landbouw- wintercursus of soortgelijke inrichting. Uitstel of verlenging van uitstel van eerste- oefening wordt niet verleend aan dienstplich tigen, die byv.: Ie. als student zijn ingeschreven voor het eerste studiejaar aan eene universiteit; 2e. reeds eene betrekking bekleeden en door- studeeren ten einde hunne positie te verbeteren, zooals a. onderwijzers, die zich bekwamen voor de hoofdakte of voor andere akten, en b. personen, die werkzaam zyn op kantoren, in bedrijven e.d. en les nemen in boekhouden of andere vakken; 3e. leerlingen zyn van een school of andere inrichting, alwaar slechts enkele uren in de week les wordt genomen; 4e. zich wyden aan eene studie, die in het algemeen niet van overwegenden invloed is op hunne maatschappelijke betrekking. Zij, die in bovengenoemd tijdvak moeten wor den ingelijfd en uitstel of verlenging van uitstel wenschen, moeten daartoe zelf ten spoedigste hun verlangen bij (ongezegeld) verzoekschrift aan den minister van Oorlog te kennen geven, met overlegging van een deugdelijk bewijsstuk omtrent het werkelyk bestaan van de reden der aanvrage. In het verzoekschrift behoort te worden ver meld de gemeente voor welke de dienstplichtige is ingeschreven, alsmede het korps en het korps onderdeel waaraan hy is toegewezen. De dienstplichtigen zullen echter rekening moeten houden met de mogelijkheid, dat het uitstel wordt ingetrokken, zoodra de omstan digheden daartoe aanleiding mochten geven. Broodkaarten. De Burgemeester van Dirksland, Melissant en Herkingen maakt bekend: dat, gelijk in de bedoeling ligt, te beginnen met 5 Februari 1917 brood en bakkersbeschuit alleen op broodkaarten zullen kunnen worden verkregen dat de gelegenheid tot het aanvragen der broodkaarten voor den eersten keer uitsluitend zal worden opengesteld voor de gezinshoofden wonende te Dirksland, Melissant of Herkingen op één der Gemeentehuizen, aldaar, te hunner keuze op Donderdag 18 Januari van 9—12 v.m.; 2—4 n.m. en 6—8 n.m. en op Vrijdag 19 Januari van 9—12 v.m.; 2—4 n.m. en 6—8 n.m. dat gelegenheid om te veranderen van brood kaarten en aanvullingsbroodkaarten aan te vragen zal gegeven worden eens in de vier weken en wel uitsluitend op Donderdagen, 15 Februari, 15 Maart, 12 April, 10 Mei, 7 Juni, 5 Juli, 2 Augustus, 30 Augustus, 27 September, 25 October, 22 November en 20 December 1917, des n.m. van 6—8 uur dat de kaarten van Gemeentewege zullen worden uitgereikt. Dirksland, den 12 Januari 1917. De Burgemeester voornoemd, C. ZAA1JER. MIDDELHARNIS- Voor het perceel tuin grond, thans in pacht bij M. van Brussel, werden bij het Bestuur van het onderling Begrafenisfonds zeven inschrijvingsbiljetten ingeleverd: Joh. Struik f 48, Jb. Schellius 54,25, C. Koote f 62, Ar. van der Kooy f 66, Bd. Vroegindeweij f 70,10Jb. de Gans f 70,65 en Jb. Verolme f 72,15. Als hoogste inschrijver werd de laatste als pachter aangenomen, ingaande 1 Dec. 1917. Daar zich geen andere candidaten had den aangemeld, werden de H.H. A. Struik Sr. en J. van Strien, aftredend, herkozen ver klaard als bestuurslid en als commissaris van bet onderling begrafenisfonds alhier. Een buitengewone algemeene vergade ring zal in den loop der maand Februari gehouden worden om de voorgestelde regle mentsherziening inzake contributiebedrag en bodebenoeming te behandelen. Reeds thans wordt hier de aandacht der leden op deze belangrijke punten gevestigd. Aanvraag voor de nieuwe broodkaarten moet voor 22 Januari plaats hebben. Met ingang van 24 Januari zal de Rottetdamsche T. M haar gewonen dienst weer hervatten. Naar men verneemt gaat een lijst rond bij de inwoners, om mede instemming te betuigen om den raad te verzoeken op Zon dag de herbergen te doen sluiten. Door den raad dezer gemeente zijn sollicitanten opgeroepen voor helpster in de bewaarschool. Door de Centrale Groentenvereeniging is in de nabijheid van het tramstation een stuk grond aangekocht, om daarop een veilingsgebouw te plaatsen. Op Maandag 7 Februari zal in de bij zondere school een Ouderavond worden ge houden. - Vrijdag is teIJmuiden bibnengekomen de vischslocp „Theodora Emerentia" schip per J. de Koning, besomming nog onbekend. Vergadering van de Vereeniging Oen trale Veiling van Ooeree en Overflakkee op Dinsdag 16 Januari 1917 in het Hotel Meijer te Middelharnis. Aanwezig 51 leden. De Voorzitter, de Heer U. J. Mijs opent de vergadering en heet de leden welkom op de eerste vergadering die gehouden wordt na de oprichtings-vergadering. Hij deelt mede, dat het bestuur thans in de gelegen heid ia de zaken betreffende de veiling nader met de leden te bespreken, temeer daar de veiling is een nieuwe instelling, gevolg van de dwangmaatregelen en de tijdsomstandig heden en dat de veiling niet in alle opzichten de sympathie ontving van de belangheb benden. Hij geeft hierna het woord aan de leden die dit verlangen. De heer J. Bouman verzoekt den Voorz. de voorlezing van de notulen van de eerste algemeene vergadering, waaraan de Secre taris voldoet. De heer Timmers vraagt inlichtingen naar aanleiding van de laatste circulaire der groente centrale die verlangt dat bij verkoop van uien door den verkooper zal worden gemeld, althans voor het overzee te ver- koopen gedeelte of de te veilen party bestaat uit le of 2e kwaliteit. Hij acht dit voor de verkoopers niet doenlijk. Nimmer heeft zulks plaats omdat de koopers geacht kunnen worden als vakmannen, ook de monsters te kunnen onder kermen, welke kwaliteit het is. In den handel koopen de koopers de waren, zooals zij ze zien, als eT een monster van bij is. De voorzitter zegt, dat juist hedenmorgen met den heer van Spronsen, gedelegeerde van de groentencentrale per telefoon is gespro ken over deze aangelegenheid doch dat ge noemde heer heeft verklaard dat van de geöischte bepaling niet kon worden afge weken en dat op verandering daarvan voor- loopig niet moet worden gerekend. De heer A. A. Mijs had verwacht dat het Bestuur mededeelingen had gedaan, zooals ook op het convocatiebiljet was vermeld. De voorzitter zegt dat deze nog zullen volgen, doch dat hii eerst de vergadering in de gelegheid had willen stellen om het Bestuur vragen te stellen. De heer M. de Haas aeht het geheven percentage veilingskoaten te hoeg en zag dit gaarne terug gebracht op een °/0 in plaats van op 1 Hierna doet de voorzitter mededeeling van besprekingen, gehouden met het bestuur der vereeniging „Landbouwbelang" ter ver krijging van samenwerking. Tevens-laat hij den secretaris het heden ontvangen schrijven van „De Boerenbond" voorlezen, waarbij verzocht werd, met het oog op de late ver krijgbaarstelling van de statuten, de gelegen heid om zonder entree lid der vereeniging te worden te verlengen tot 1 Februari a.s. Over dit punt hadden uitvoerige bespre kingen plaats en er werd besloten om te bepalen dat diegenen die voor 1 Februari a.s. lid worden, vijf cent entree moesten betalen. De Heer M. de Haas wijst op art. 3 van de Statuten en betoogt, dat het op den weg van het bestuur ligt op grond van dit artikel bjj de Centrale Groentenveilisg te trachten: gedaan te krijgen, dat de handel vrij wordt gelaten, dat wil zeggen, dat kooplieden en commissionnairs kunnen koopen bij de boeren en dat ze daarna de producten op de veiling brengen. De voorzitter zegt, dat op de inwilliging van dit verzoek niet de minste kans bestaat, en geeft den Heer de Haas in overweging,, zelf die zaak eens te bespreken met den Heer van Spronsen in den Haag, de gedele geerde van de Groenten Centrale. De Heer de Haas zeide lachend', dat ze hem daar nooit meer naar toe zouden krijgen.. Vervolgens komt aan de orde punt 2 van het convocatiebiljet. „Veilinggebouw." De voorzitter betoogt,, dat wanneer de veiling blijft bestaan, er behoefte zal blijken aan een goed ingericht veilinglokaal. Aangezien echter thans met geen mogelijkheid zalteb9ramenzijn,welk bedrag aan veiling gelden zal worden ont vangen, stelt het Bestuur voor om nog geen besluit te nemen tot het stichten van een veilinggebouw, doch gebruik te maken van de gelegenheid om een flink stuk grond, in de onmiddellijke omgeviDg van het tram station gelegen, aan te koopen, daar dit toch de aangewezen plaats zal zijn om later een gebouw te stichten. Van den Heer Joh. Zaayer is voor ruim f 600 een stuk grond te krijgen van ruim' 600 ML belast met, een jaarlyksche erfpacht van f 48,— terwyl aan de achterzijde van den Heer T. v. d. Bol nog 220 ML grond te koop is voor f 2,de ML, de vereeniging zal dus voor ruim f 1000 een passend) stuk in eigen dom verkrijgen, belast met een erfpacht van f 48 per jaar. Hij vraagt aan de ver gadering machtiging om deze grtmd aan te koopen. De Heer J. Bouman verklaart, dat den aankoop niet te behandelen is zonder tegelyk de kwestie van het bouwen van het lokaal ter sprake te brengen. De Heer M. de Haas vraagt of het aan' de veiling verdiende geld eigenlijk wel mag worden besteed zonder degenen, die hieraan betaald hebben er ln te kennen. De Heer J. Bouman is nog niet overtuigd ef in normale tijden een veilinggebouw noodig zal zyn en is dus tegen den aankoop van grond. He Heer A. A. Mijs is het hierover in 't geheel niet eens met den Heer Bouman, bij zegt een groot voorstander te zyn van veiling en hoopt dat de tegenwoordige in stelling, hoewel deze onder dwang is ge boren, aanleiding mag zyn, dat de veiling een vaste instelling blijft, waarom hy met nadruk aandringt om het voorstel van het bestuur aan te nemen. Het voorstel van het bestuur komt hierna in atemmiDg en wordt met 46 tegen 2 stem men en 3 leden buiten stemming aange nomen. De heer Arensmau vraagt hierna of geen verandering kan worden aangebracht in de uitbetaling, die by de tegenwoordige rege ling oorzaak is, dat somtyds uren moet worden gewacht eer men kan geholpen worden. De Voorz, en de Secretaris geven hierover inlichtingen, waaruit blijkt dat gedurende de laatste weken de klachten veel minder zyn, doch het Bestuur zal trachten de be talingen aan de verkoopers nog gemakke lijker te maken, doch dat voorloopig nog waarborgen noodig blijken dat de gelden steeds in handen der rechthebbenden komen, op grond van voorgevallen' onregelmatig heden. Hiena sluit de Voorz. de vergadering. SOMMELSDIJE- In het afgeloopen jaar bracht het armenbusje ten gemeentehuize op de som van f29,40. Het z.g.n. mekken, hetgeen een paar dagen niet heeft mogen plaats hebben, mag weder gebeuren. Personen, aan wie tarwe gelaten is voor hun gebruik, kunnen ter gemeente-secretarie weder maalbewyzen krijgen. Op 6 Febr. a.s. zal de distributie-rege ling van brood, bloem, meel en rogge in werking treden. DIRKSLAND- Staat der Bevolkiug op 31 December 1916. op 31 Dec. 1916: 1284 m. en 1304 v. totaal 2588. Vermeerderd door: M. V, Totaal Geboorten 27 29 56 Vestiging 36 62 98 63 91 154 Verminderd door: Sterfgevallen 10 14 24 Vertrek 47 76 123 57 90 147 Alzoo eene vermeerdering van 6 m. en 1 v. of totaal 7. Zoodat op 31 Dec. 1916 de bevolking be droeg 1290 m. en 1305 vr. totaal 2595 pers. Getal huwelijken25. Getal levenloos aangegevenen 3. Getal overledenen, elders thuisboh.1. MELISSANT. De bevolking op 31 December 1915 bedroeg 872 mannen en 815 vrouwen of totaal 1687 personen. Vermeerderd door geboorten 27 m. 25 vr. Totaal 52 vestiging 30 m. 53 vr. Totaal 83 Totaal 57 m. 78 vr. Totaal 135 Vermindering door sterfte' 7 m. 7 vr. Totaal 14 vertrek 44 m. 53 vr. Totaal 97 Totaal 51 m. 60 vr. Totaal 111 Alzoo een vermeerdering van 6 mannen en 18 vrouwen of 24 personen, zoodat de bevolking op 31 December 1916 bedroeg 878 mannen en 833 vrouwen, dus tótaal 1'711 personen. Er werden 13 huwelijken gesloten'. STELLENDAM. Schipper C. Zeedijk had het ongeluk, toen hy een garnaienkor aan boord wilde brengen, in de kaai te vallen, waarby hy op den korboom terechtkwam. Hij werd door andere visschers uit het water gehaald. Toen bleek, dat Z. zich zoodanig had bezeerd, dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. De vorige week werd door een ge deelte der garnalenvloot 4 dagen gevischt. Er werd van 20 tot 40 kilo per dag aange bracht. Ankerkuilvisschers brachten aan 160 vaten haring en sardijn. Prijzen garna len 40 cent, haring 12 cent en sardjjn 40 cent per K.G. Schipper Jb. van Dam heeft deze week zijn blazer S L 28 verkocht naar Vlaardingen. GOEDEREEDE. Zondag is in de Ned.Herv. Kerk een gift voor de kerk gecollecteerd van f 100, De bakkers alhier hebben de prijzen van het brood verhoogd als volgtgebuild tarwebrood met 1 cent, wittebrood mei 2 cent per K.G. NIEUWE TONGE- De vorige week Vrij dag middag was de vrouw van den landstorm- plichtüge A. J. Verolme met deamiddagtram naar haar moeder geweest, toen zij om half zeven in haar woning terugkwam, zag zy dat er door het achterraam een ongenoode gaat of gasten waren binnen geweest. Alle basten, de keltier en op den zolder, was lalles doorzocht, overal vond men afgebrande

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1917 | | pagina 5