Buitenland. zullen wel louter vrijzinnigen zijn, die zoo weinig gevoel van politieke saam- hoorigheid toonen. Zij mogen Bijtijds inzien, dat hun streven s ;hier misdadig van opzet wordt, waaralle krachten dooi de viijzinnige fracties zullen moeten worden ingespannen om naar behooren in het nieuwe Parlement vertegenwoor digd te worden. Nog werk san den winkel? Nog korter rec.s dan andere jaren is de Tweede Kamer deze week weer aan 't werk getogen. Haar wacht nog een program van grooter omvang. Allereerst de afdoening der Staatsbegrooting en die der koloniënOost-Indië, Suriname en Curasao; reeds een karwei van belang. Doch dit haalt niet bij de rest, die nog te behandelen staat. Dringend wachten op afdoening de wetsontwerpen tegen de huuropdrijving, over de opvordering van schepen en over het toestaan van 80 millioen voor de levensmiddelen voorziening. Naar het oordeel der regeering dienen voor de ontbinding der Kamers nog afgehandeld te worden een 23 tal meer of minder belangrijke ontwerpen, waar onder van niet geringen omvang. We noemen hier slechtsSubsidie voor water leidingen, Aanbouw van kruisers, wijzi ging Inkomsten- en vermogensbelasting, Pensioenbelasting, Dividend- en tantième belasting, Finantiëele verhouding tus- schen Rijk en Gemeenten (dringend noodig) verband tusschen Invaliditeits- en ouderdomswet, Regeling van het landbouw-onderwijs,Paardenfokkerij enz. enz. enz. Indien ooit, dan rust thans op de Kamer den duren plicht om bij de debat ten de uiterste beperking in acht te nemen. De Grondwetsherziening is met bekwamen spoed afgehandeld. Met dit voorbeeld voor oogen en met versnelden tempo is het slechts mogelijk vóór half Mei er door te komen. Wat dan blijft liggen, is vervallen door de ontbinding, die dan plaats heeft. Voor de nieuwe Kamer bestaat daar van dus niets meer. Wel kan de regee ring natuurlijk de wetsontwerpen, die onafgedaan blijven, weer opnieuw indie nen, doch dadelijke behandeling is dan uitgesloten. Er moet dan opnieuw komen afdeelings-onderzeok, voorloopig verslag, memorie van antwoord der regeering en dan pas weer openbare behandeling. Dus veel dubbel werk en groote vertraging. Dat het streven der Kamer er dus bovenal op gericht zij, dat de boedel, die bij haar ontbinding achtergelaten wordt, zoo klein mogelijk is. Alleen dan zal de Grondwetsherziening, hoe noodig en wenschelijk ook, het minst afbreuk doen aan de tot stand koming van andere nuttige en noodzakelijke wetten. Temeer, waar de nieuwe Kamers slechts een levensduur van ongeveer een jaar zullen hebben en dus uit den aard der zaak weinig belangrijks tot stand kunnen brengen. NEDERLANDSCHE ANTI-OORLOG RAAD. De „Nation" over het Duitsche antwoord aan President Wilson. in het nummer van 30 December van het liberale Engelsche weekblad „The Nation", dat in het algemeen de hoop koestert, dat de begonnen besprekingen inderdaad tot den vrede zullen mogen leiden, leest men dat eenige van Ellens vrije uurtjes welopeene andere wjjze besteed konden worden. Denken en doen waren by deze vrouw twee dingen, die doorgaans zeer nauw verwant waren. Reeds den volgenden dag werd Ellen geroepen om haar het groote spinnewiel naar beneden te laten brengen. Ellen deed dit zonder de minste achterdocht, en met hare gewone opgeruimdheid. Maar toen zij weder naar boven gezonden werd om de knotjes wol te halen, en Juffrouw Fortuna, na het spinnewiel in orde gebracht te hebben, haar een knotje wol in de hand gaf, en haar wees, hoe zjj den draad uithalen en draaien moest, toen zag zij, wat er gebeuren moest. Zjj zag het met verdriet. Zoo veel sajet als Juffrouw Fortuna mocht goedvinden haar Ie laten spinnen, zooveel tjjd moest er dagelijks van haar geliefkoosd lezen en schrijven, teekenen en studeeren afge nomen worden de moed ontzonk haar geheel. Zij maakte geene tegenwerping, tenzij men haar mistroostig gelaat er voor wilde houdenzij stond wel een halven dag aan het groote spinne wiel, innerlijk misnoegd, terwijl Juffrouw Fortuna rondliep, heimelijk verheugd, hetgeen men aan haar gelaat zien kon, zoodat Ellen ondanks zich zelve nog boozer werd. En dit was niet de kwel ling van één dagdit stond haar dag aan dag te wachten, den ganschen winter door. Het was eeno zware beproeving. Ellen schreide eene ge ruime poos, toen zjj naar hare kamer ging, en het kostte een langen, harden strijd, alvorens zij besluiten kon, baar plicht te doen. „Geduldig en kalm te zjjnen wie weet, hoeveel sajet o.a. over het antwoord van de Duitsche Regeering aan President Wilson „De Amerikaansche nota ia onmiddellijk gesteund door Zwitserland en men zegt, dat Zweden dit voorbeeld van Zwitserland zal volgen. Het Duitsche antwoord kwam onverwacht spoedig. Naar den vorm is het een warme dankbetuiging aan President Wilson, maar naar den inhoud verwerpt het goede diensten en negeert het zijn ver zoek tot het vaststellen van vredesvoor waarden. Het doet niet anders dan het vroegere voorstel herhalen, en onmiddellijk een bijeenkomst van vertegenwoordigers van de oorlogvoerende in een of andere neutrale stad te houden. In een volgende zinsnede waarin Duitschland weliswaar zyn medewerking met Amerika in uitzicht stelt in „het groote werk van het voorkomen van toekomstige oorlogen" wordt geopperd dat dit werk begonnen zal kunnen worden „eerst na het einde van de tegenwoordige worsteling." Dit is een verkeert standpunt in beide opzichten. Er kan geen voortgang komen, voordat een partij daar voorwaarden bekend maakt; het eenvoudigste plan zou waarschijnlijk zijn, dat beide partijen dit gelijktijdig deden door de tusschenkomst van President Wilson. De Rijkskanselier vreest blijkbaar openbaarmaking in dit sta dium, wellicht uit vrees voor de actie van de extremisten in Duitschland. Het is moge lijk, dat hü er op rekent dat, wanneer eens een Conferentie bijeen zal zijn, het vechten vanzelf zal verslappen en een wapenstilstand zal volgen. Maar de stichting van een Vol kerenbond moet niet worden uitgesteld tot na den vrede. Een dergelijke Bend zal van invloed zijn op de geheele vaststelling der vredesvoorwaarden, wanneer deze tot stand kan komen, wanneer deze niet gevormd kan worden, dan zij wü wederom aange wezen op materieele waarborgen. In het algemeen gezegd, moet dit punt het eerste artikel van het vredesverdrag zijn," Een belangrijke Verklaring. Een van de redenen, waarom het antwoord van Duitschland aan President Wilson me nigeen teleurstelde en er niet toe kon bij dragen de vredesgeneigdheid in Engeland en Frankrijk te verhoogen, was de volgende zinsnede met betrekking tot het streven naar een internationale Statenorganisatie ter voorkoming van toekomstige oorlogen: „Ook de Keizerlijke Regeering is van oordeel, dat het groote werk van het voorkomen van toekomstige oorlogen eerst na beëindiging van de tegenwoor dige volkerenworsteling ter hand kan worden genomen. Zij zal, wanneer dit tijdstip zal zijn gekomen, met vreugde, bereid zijn, te zamen met de Vereenigde Staten van Amerika tot deze verheven taak haar medewerking te verleenen." Dit antwoord wekte bjj menigeen den indruk, alsof de Middenstaten weinig in stemming gevoelden voor een internationale rechtsorganisatie en meer sympathie hadden voor het „uitstel" van de volvoering van het denkbeeld tot na den oorlog, dan voor het denkbeeld zelf. Verschillende Engelsche bladen gaven uiting aan een teleurstelling, dat door deze zeer koele verklaring ten aan zien van internationale verdragen ter voor koming van oorlogen een der meest hoop volle teekenen uit den laatsten tijd - de toenemende bereidwilligheid der Middensta ten tot een internationale Volkerenbond tot handhaving van den vrede weder was verdwenen. Thans is bekend geworden het antwoord van Bulgarije aan de Zwitsersehe Nota, houdende instemming met President Wil son's stap. In dit antwoord verklaart Bul garije o. a.„De Koninklijke Regeering deelt volkomen de meening, dat het sluiten van den vrede het voorspel moet zijn tot een algemeene samenwerking der Staten tot stichting van een internationale rechtsorde, die in de toekomst iederen oorlog onmoge lijk kaa maken". Het sehijnt nuttig op deze woorden, die te spinnen, en mijne arme geschiedenis en natuurkunde, en mjjn teekenen en Fransch en lezen I" Ellen schreide bitter. Maar zij wist, wat zjj doen moestzjj bad lang, ootmoedig en ern stig en hare tante had geene reden zich over haar te beklagen. Somwijlen, wanneer het Ellen al te moeilijk viel, vroeg zjj hare tante te mogen uitscheiden, zeggende, gelijk Alice haar aangeraden had, dat zij wenschte, dat Ellen het een of ander voor haar doen zon. Juffrouw For tuna maakte dan nooit eenige tegenwerping. De eenige gebeurtenis, die den geregelden loop der zaken verbrak (behalve de uitstapjes naar Vent- nor) was de dood van vrouw Van Brund. Dit gebeurde zeer onverwachts, cn na een kortston dige ziekte, op het einde van Januari. Ellen was zeer bedroefd, zoowel om zich zelve als om Van Brund, die dit verlies innig betreurde, daarvan hield zij zich verzekerd, hoewel hjj, overeen komstig zjjne gewoonte, er niet veel over sprak. Ellen was om zijnentwil niet het minst bedroefd. Weinig vermoedde zjj, welk een gcwichligen invloed deze gebeurtenis op haar eigen toekom stig lot hebben zou. De winter ging voorh(j, en de lenle kwam. Op zekeren schoonen, zachten, liefelijken namiddag, in het begin van Mei, kwam Van Brund de keuken binnen, en vroeg Ellen, of zjj met hem wilde meegaan, om de schapen te zien zout voederen. Ellen zat aan tafel, met een grooten tinnen schotel op haar schoot, en voor haar lag een groote hoop witte boonen, die zjj uitzocht voor het geliefkoosde gerecht van Zaterdag, spek en naar de „Vorwarts" opmerkt, natuurlijk ook de meening vaa alle andere Middenstaten weergeven, de bijzondere aandacht te ves tigen. Niet alleen toch mag hieruit worden afgeleid, dat de Middenstaten ten aanzien van de middelen ter voorkoming van oor logen met zeer verdragende voorstellen willen komen, doch bovendien laten deze woorden de mogelijkheid open, dat reeds bij het sluiten van den vrede de grondslagen voor de stichting dezer Statenorganisatie worden gelegd. PARIJS. Sedert eenige dagen volgt de pers met aandacht de dubbele manoeuvre van Duitschland. Na het antwoord der ge allieerden leggen de offleieuse bladen hevige verontwaardiging aan den dag over onze onverzoenlijkheid, doch aan den anderen kant beweren (Duitsche) diplomaten en cor respondenten in het buitenland, dat alle hoop op onderhandelingen nog niet ver loren is. De bladen bespreken heden de nieuwe en dreigende verklaring van Scheidemann, en telegrammen aan de New York Herald en de Tribune uit Genève, die vredesvoorwaar den van de centrale rijken in uitzicht stellen, benevens een radiogram uit Bazel, hetwelk een ware smeekbede aan Wilson bevat. Zjj beschouwen een en ander als een on betwistbaar bewijs van de behoefte der cen- tralen aan vrede, en zien er redenen tot vertrouwen voor de geallieerden in. PARIJS. De bladen houden zich bezig met de berichten uit Zwitserland, die gewag maken van nieuwe Duitsche voorstellen en van het dradeloos telegram, dat de Ameri kaansche correspondent Hale onlangs afge zonden heeft. Deze, de gewone spreektrompet van den rijkskanselier, dringt daarin op b smiddeling van president Wilson aan. De Petit Pariaien schrijft: Aldus hebben de Duitschers na hetantwoord van de entente als een geweldigen dooddoener te hebben uitgekreten en den oorlog tot het uiterste te hebben aangekondigd, thans de krijgs trompet verwisseld tegen de herdersfluit. Na nog maar enkele dagen geleden Wilson door hun bladen te hebben doen smalen, doen ze nu met een wel zeer kenschetsend gebrek aan tact een beroep op zijn goede diensten, terwijl ze hem den man noemen, op wien de geschiedenis wacht om hem met onverwelkbare lauweren te bekransen. Na dezen totalen ommekeer van Duitschland is er voor de geallieerden een reden te meer om hun opvattingen scherp te om schrijven en ze in de nota voor Washington methodisch en bezonnen uiteen te zetten. Wij hebben alle reden om te gelooven, dat deze nota met haar uitvoerige uiteenzet tingen en duidelijke stelligheid het Ameri kaansche kabinet nog al zal voldoen. De Matin behandelt als volgt de bemoeiin gen van Hale: Deze woorden, rechtstreeks door officieele kringen van Duitschland in de pen gegeven, getuigen van het vurig vredesverlangen, dat op het oogenblik de grondtoon van den gemoedstoestand onze vijanden is. Geen enkele weigering onzer zijds stoot hen af. Zy komen met aandrang terug, wenden zich naar Wilson, vleien hem, trachten hem te misleiden en een goed figuur te slaan na de krasse weigering, die hun onlangs gewerd. Een dergelijke houding toont aan, hoe Duitschland naar vrede snakt. Laten wy ons flink houden. Het laatste kwartier is aangebroken. De Figaro zegt: voc Wiegand, de ontslagen correspondent van de New-York World, die nu geen reden meer heeft om zijn mond te houden, vertelt de New-York onbewim peld: Duitschland is aan het eind van zjin krachten,alle voorraad, dien bet in Roemenië zal kunnen opdoen, zal niet voldoende zyn om het in staat te stellen, den volgenden oogst af te wachten. Laten wij dus onver stoorbaar op de wanhopige aanvallen van een tot waanzin gedreven vijand voorbereid boonen. Zjj zag hem met een hopeloozen blik aan. Ik zou waarlijk zeer gaarne willen gaan, Van Brund, maar ge ziet, dat ik niet kan. Die moeten alle nog gedaan worden 1 Zoo, boonen zeide hij, er een paar in den mond stekende. Waar is uwe tante Ellen wees naar de provisiekamer. Hij ging terstond naar de deur en klopte aan. Hoor eens, Juffrouw I zeide hij, kunt ge dit kind niet met my laten meegaan? Ik wilde haar mee hebben om de sehapeu te zien voederen. Tot Ellens verwondering riep bare tante haar van achter de gesloten deur toe, heen te gaan, en de boonen te laten staan totdat zij terugkwam. Ellen gehoorzaamde inet blijdschap. Zij gingen een paar weilanden achter de schuur over, naar een rotsachtigen heuvel, met boomen begroeid. Het was een schoonc namiddag. De weilanden waren met groen gras bedektde bladeren der boomen begonnen reeds uit te spruitende lucht was zacht en lenteachtig. Ellen huppelde vrooljjk rond, en liep maar steeds bloemen te zooken. Het was moeilijk door het bosch te komenVan Brund was telkens genood zaakt stil le houden en op haar tc wachten. Zjjn dit geene mooie, bloemen zeide Ellen toen zij met een handvol anemonen aankwam, en zie eens, daar is leverkruid. Ik dacht, dat het al uitgebloeid was, dat lieve bloempje I maar ik kan geene bloedroode vinden. O, daar zyn mijne gele klokjes 1 o, gjj mooie bloem pjes I Zjjn zij niet mooi, Van Brund z(jn. Het oogenblik zal ongetwijfeld komen eu is misschien niet meer heel ver, waarom hy zich op genade en ongenade zal over geven. De balans dep centralen in het Dosten. BERLIJN. Even vergeefsch als het groote offensief van de Engelschen en Franschen in het Westen zyn in het jaar 1916 vier groote aanvallen, door drommen Russen in het OosteD uitgevoerd, gebleven. Het offensief, in Maart benoorden de Pri- pet ondernomen, smoorde reeds 30 Maart na slechts 14 dagen te hebben aangehouden met een verlies van 100.000 man in bloed en modder. Broessilof's offensief, dat begin Juni in zette en als onderdeel van het gemeen- schappely k offensief der entente was gedacht, slaagde binnen plaatselijke grenzen tot op zekere hoogte. Ondernomen ter ontlasting van Italië en om een moreelen druk op Roemenië uit te oefenen, werd het over een breedte van 350 KM. met geweldige mid delen ingezet en tot stand gebracht. Het drong de bondgenooten in het gebied van den vest ngdriehoek Rowno-Dubno-Luck ongeveer 30 K.M. tot aan de Stochod terug. In het Zuiden konden de Russen de Boeko- wina tot aan de Karpathen bezetten. In het centrum drukten ze het front over de Strypa tegen de Zlota Lipa terug. Daar echter werd hun begin Augustus een halt toegeroepen. Den 24sten Augustus noch 16 September trachten groote strijdkrachten van hen ge regeld aan te vallen. Bewesten Luck brach ten ze het verder zoo min tot hun strate gische oogmerken als in Oost-Galicië of in de richting van de Karpathen. Brest-Litofsk, Kowel noch Lemberg konden de Russen bereiken. De doorbraakpoging was ofschoon meer dan een miljoen man aan dooden en gewonden daarvoor geofferd mislukt. Aan het derde offensief, dat de Russen in September tezamen met Roemenie in Zevenbergen volvoerden, is door een tegen aanval snel een deerniswaardig einde ge maakt. De Russisch verlichtingspogingen in het Gyergyo-gehergte vermochten zoo min als de inspanning van Sachorof tegen de linie Cernavoda—Constanza te verhinderen, dat den Roemeniërs reeds in begin November in weerwil van hun taaien tegenstand de gewichtigste pashoogten van Zevenbergen ontrukt waren. Het buitengewoon heftige ontlastingsoffensief, dat de Russen 28 Novem ber in de Woudkarpathen en de grensge bergten van Moldavië over een frontbreedte van 300 K.M. begonnen, kon het lot van Roemenie evenmin keeren. Tegen het einde des jaars hadden de middelryken na de Roemeensche legers vernietigd te hebben het offensief weer genomen. De Russen werden gedwongen om hun front aan de Zwarte Zee te verlengen. Als uitvloeisel van het laatste oorlogsjaar zien ze hun Zuidelyken vleugel ernstig be dreigd. De toestand, waarin de Russen, welke in de Noordwestelijke punt van de Dobroedzja zijn opeengedrongen, zich be vindenden, biedt dag na dag minder kans op uitredding. De vereenigde Bulgaarsche, Ottomaansche en Duitsche strydkrachten werpen den vyand uit de eene stelling na de andere. Uit de hardnekkigheid van het Russische verweer blykt voldoende het ge wicht van het bruggehoofd Macin. De Donau- bochten vormen hier een driekwart cirkel, waaraan Macin, Braïla, Galatz, Reni en Rachel liggen. De grond is daar grootendeels moerassig. Diep in het moerasgebied dringen echter de landtongen Orliga (110 M. hoogte) en Bugecu (86 M. hoogte). De Oriiga-hoogte beheerscht Braïla in den rug, de Bugecu-hoogte ligt maar 5 K.M. van Galatz. 15 K.M. vandaar ligt het Russische spoorwegkruispunt Reni. Nu ze 1 Januari op Macin teruggeworpen zyn, staan den Russen behalve een paar waardelooze moeraspaden, alleen nog maar de over een dam leidende straatweg naar Braïla en over den moerasgrond de straat weg over de hoogte van Bugecu naar Araclau ter beschikking. Ik zou haast zeggen, dat ik een korenaar nog mooier vindt, zeide hjj met zjjn gewonen glimlach. Wel, Van Brund 1 hoe kunt ge dat zeggen maar eene korenaar is ook mooi. Hé, Van Brund, wat is dat kunt ge mij daar niet wat van plukken O, wat zijn die lief, wat is het Dat is de zwarte berk, zeide hij(leze soort is mooier, wacht, ik zal wat eikenbloesem voor u zoeken. Hier zjjn ook Salomons zegeltjes wilt ge er een paar van hebben? Ellen sprong er met een kreet van bljjdschap heen, en eer zjj weder van hare gebukte houding overeind kon komen, ontdekte zjj eenige sleutel bloemen, die zjj ook pinkte. Wiide viooltjes.de teedere corydalis en nog meer uvularia's, die zjj gele klokjes noemde, werden bij hare overige bloemen gevoegd, totdat zij waarlijk een zeer mooien ruiker had. Waar zjjn nu de schapen. Van Brund zeide Ellen. Ik denk, dat zij niet veraf zjjn, zeide hjj. Ge moet u maar stilhouden, want zjj kennen u niet; en zjj zijn verbazend schuw. BÏjjf daar nu bjj het hek slaan. Pas nu opKa nan 1 Kanan I nan I nan 1 nan nan nan I Zoo werden de schapen geroepen, en zjjne stem verheffende, deed Van Brund haar ver over de hergen weergalmen. Zjj klonk herhaalde mnlcnen toen zag Ellen den witlon neus van een schaap, aan hel einde van hel bosch, op den top van den berg. Wordt vervolgd.

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1917 | | pagina 2