„VOORUIT!" TWEEDE BLAD No. 9. 6 Jan. 1917 Plaatselijk Nieuws. 5 MIDUELUAHNIS. In het 4e kwartaal 1916 zijn door de schutsluizen alhier geschut 579 vaartuigen met een inhoud van 55880 tonnen. Door het stoomgemaal van den Oude- landschen polder te Middelbamis is geduren de de maanden October, November en De cember 2.094.000 M3 water uitgemalen ter wijl nog verschillende getijen door de sluizen is geloodst. Bü de gevonden voorwerpen, bij de politie gedeponeerd, behoort een portemon- nai met eenig gelddie van de vorige op gaaf is door de rechthebbende afgehaald. De stroom van menschen die op Nieuw jaarsdag deze gemeente bezochten, was zoo groot dat nog door niemand zoo'n drukte in het dorp was gezien. Hoewel het wel wat roemoer veroorzaakte, wat tot laat in den nacht duurde, liep alles zonder onge regeldheden af. Het woonhuis van de erven C.Koome staande aan den Wesldijk, is onderhands aangekocht door den heer A. Struik. De in de kaai vertoevende vischsloepen zullen zonder verandering Dinsdag a.s. alle ter beugviischerij uitzeilen. De benoodigde equipage voor de 4 vischsloepen alhier hebben zich deze week allen doen aanmonsteren. Verslag der algemeene leden-vergade ring van het Onderling Begrafenis fonds te Middelharnis (opgericht in 1815). Tegenwoordig: de vijf bestuursleden, twee commissarissen en ongeveer 60 leden. De boekhouder L. Q-ouswaart opent als voorzitter de vergadering met een woord van welkom en gaat daarna over tot het voor lezen der rekening over 1916. De ontvangsten bedroegen f 6271,85, waar onder f 76,50 van ingekochte leden en f 507,25 aan renten en pachten. De rest was contributie. De uitgaven beliepen f5861,87, waaronder aan uitkeering wegens overlijden f 1881 aan grond- en polderlasten f 24,49, aan administratie en beheer f 476,89, aan vier ophalers f 104,49 en aan uitgedeelde premie k f 1,- per lid f 3375,-. Het batig slot was alzoo f 409,98, zoodat de kas op 1 Jan. 1917 inhield f 956,18. Deze rekening wordt zonder op- of aan merkingen door de vergaderinggoedgekeurd. De boekhouder vraagt, wie iets ter sprake heeft te brengen in het belang van het fonds en toen niemand zich aanmeldde, wenschte hy wel wat in 't midden te bren gen. Er wordt jaarlyks in 35 weken f 1,75 per lid aan contributie opgehaald en bijna ieder jaar wordt daarvan f 1,— teruggegeven. Spreker is daarom van meening, dat het aanbeveling verdient slechts f 0,75 in 15 weken op te halen. Dat bespaart bodeloon en kosten van uitdeelan, te zamen ruim f ICO,—. Tevens acht hij het wenscheljjk één vasten bode aan te stellen (door het bestuur) en dus het loten te doen vervallen. Er kon dan een behoeftig lid gekozen wor den, die niet in staat is geregeld werk te doen, dus een invalide. Naar aanleiding van deze woorden ODt- spintzich een uitvoerigegedacbtenwisseling. Het lid J. van der Slik Jr. stemt in met den boekhouder. Hy noemt het een middel- eeuwschen toestand, zooals het thans gaat. De kosten worden ook naar zijn meening onnoodig verhoogd. Nog verschillende ande re gedachten worden geopperd; alshetver- hoogen der graafgelden, daar men er tegen woordig met f 50,— per begrafenis niet van kan komen; in eens betalen der contributie door de leden te Middelharnis en Sommels d(jk, zooals dit ook door de buitenleden ge schiedt; dan gaat men de bodekosten ge heel mis. Het bestuurslid G. van Eek Az. verkrijgt daarna het woord. Hy zegt, eerst maar eens afgewacht te hebben, wat uit de vergadering zou worden aangevoerd vóór of tegen de voorsteller van den boekhouder. Tot zijn spijt moet hij verklaren het niet met deze eens te zijn. Er is dus diepgaand verschil van meening onder de leden van het be stuur. Spreker betoogt, al mag het waar zijn, dat men de laatste jaren met 75 c-per lid toe kon komen, dat dit op den duur onmogelijk zoo gunstig kan blijven. Dan zou gemiddeld ieder 64 jaar moeten betalen om zijn eigen uitkeering te dekken en dus zouden alle leden 82 jaar moeten worden. Dit is natuurlijk geheel in strijd met de werkelijkheid. De gemiddelde leeftijd is veel lager dan 82 jaar. Bovendien is dan nog geen rekening gehouden met de kinder sterfte en met buitengewone tijden, waarin veel ziekte en sterfte. Dat het de laatste jaren zoo gunstig gaat, wordt grootendeels, zoo niet geheel veroor zaakt door het toenemende aantal leden, ruim 100 per jaar. Bij stilstand of achteruit gang van het ledental zou de toestand ge leidelijk ongunstiger worden en dan moet men toch tegen stijgende uitgaven gedekt zijn. Nu zegt men wel, dat zal niet gebeu ren, doch niemand heeft daarvan zekerheid. Het is meer voorgekomen, dat eertijds schijnbaar bloeiende begrafenisfondsen te niet gingen en de laatste leden geen dek king hadden voor hun begrafenis bij over lijden. Vervolgens zegt spreker ook nog zijn oordeel over andere aangeroerde punten. Het verhoogen der graafgelden zou thans wel noodig zijn, doch we leven nu in on gewone, dure tijden en het is wenschelijker een afwachtende houding aan te nemen, daar de tijden ook wel weer gunstiger zul len worden, wat de duurte betreft. In elk geval kan in de toekomst beter tot ver hoogde uitkeering worden overgegaan, als men ruime contributie heeft betaald en men maar wat minder uit te deelen heeft dan wanneer men weer tot verhooging der con tributie zou moeten overgaan. Dat wil er dan, vooral ook bij de vrou wen, veel minder in. In eens betalen wenscht spreker niet in te voerenniet alle leden, vooral met groote gezinnen, komt het zoo gelegen in eens f 0,75, f 1,50 of meer te betalen. Dat zal tot het einde des jaars veel getob geven om alles binnen te krijgen. Tegen het aanstellen van één bode zonder loting, doch door het bestuur, heeft spreker als bestuurslid overwegend bezwaar. De kans is groot, dat er dan toch eenige lief hebbers zijn en hij zou liever geen verant woordelijkheid dragen voor de keuze, die ook wel kan tegenvallen en hoe komen we dan weer van zoo'n bode af, als hij voor vast is aangesteld en langzamerhand ouder en gebrekkiger doch tevens behoefliger wordt. Tot ontslag gaat men dan eerst over in den uitersten nood. Spreker besluit met aldus zjjn standpunt in de ter sprake gebrachte vraagstukken aan te geven hü is niet voor het oude, omdat het oud is, doch wenscht het te be houden als het goed is; hij is niet tegen het nieuwe, omdat het nieuw is, doch wenscht het nieuwe alleen te aanvaarden, als hij dit beter acht dan het oude en daar van is hij hedenavond nog niet overtuigd. Naar zijn meening is het zeer naar het genoegen van vele leden, als ze in Decem ber f 1of soms wat minder, per lid terug ontvangen en de betrekkelijk geringe hoogere kosten leggen bij hem weinig ge wicht in de schaal. Bovendien blijft de administratie van bijna denzeifden omvang. Als er bezuinigd moet worden, dan kan dit nog wel op andere wijze gevonden worden, zonder doelmatige administratie te schaden en het toezicht van bestuur en commis sarissen te verzwakken. Tot een stemming en beslissing komt het niet. Er wordt besloten in het laatst van Februari een buitengewone algemeene vergadering van de leden te beleggen om deze zaken nader te behandelen. De heer J. v. d. Slik Jr. zou wenscheu, dat wat meer bekendheid werd gegeven aan het beleggen der vergadering. Hij beveelt aan aanplakking hier en daar en niet uit sluitend ophangen van een biljet in vier scheerwinkels, waar ieder lid niet komt. Als bestuurslid is aan de beurt van af treding A. Struik Sr. en als commissaris J. van Strien. Daarvoor zullen candidaten worden opgeroepen. Zoo noodig wordt daar na stemming - gehouden. De aftredenden stellen zich herkiesbaar. Bij loting worden als bode aangewezen G. van Hulst, Oostzijde, C. Boogerman, Westzijde, J. C. Verbage, Ring en Gb. van der Laan, Sommelsdijk. Daarna wordt deze geannimeerde ver gadering gesloten, waarna het bestuur met commissarissen nog kasopname doen bij den kashouder, wat in orde bevonden wordt. SOMMELSDIJK. Van de Gebt. Vis van Heemst onder deze gemeente heeft een koe zich door worging om het leven gebracht. Het vleesch is voor de consumptie goed gekeurd. Door M. v. Driel, wagenmaker alhier, is aan B. en W. vergunning aangevraagd tot het oprichten van een zagerij met gas motor van 2'/, P.K. Voor de openbare lezing, door den heer Dr. K. F. Proost, hervormd predikant te Drempt gehouden in het gebouw van den heer Van Leeuwen, was maar weinig belangstelling, wat zeer te betreuren is, daar de lezing veel eer een schitterende improvisatie over een wetenschappelijk onderwerp mag worden genoemd. De ge leerde spreker, beschikkende over een groote belezenheid, slaagde er in het „Materialis me" op boeiende en populaire wijze te be spreken en te bestiijden. Ten onrechte, beweerde hij, beschouwen velen het z.g.n. „materialisme" als een uiting der nieuwere denkwyze, integendeel, de zienswijze der materialisten dateert reeds van af 500 jaar vóór Christus, reeds toen bestonden er v.n.l. bij de oude Grieken reeds vóór- en tegenstanders. Het is de wetenschap nog niet gelukt absolute be- wijzen vóór of tegen het materialisme te leveren. De spreker merkte terecht op, dat wat heden voor waarheid wordt aangeno men, later wellicht weer door de feiten waardeloos wordt gemaakt. WK moeten vooral in aanmerking nemen dat wij,men schen, bijna nimmer in staat zijn juist waar te nemen. Hij gaf, om'teen en ander duidelijk te maken, een beknopt overzicht over de verschillende theoriën over de lichtverschijnselen, de toestand der stof, als zijnde weer een verzameling van atomen, welke weer volgens de laatste onderzoe kingen zijn saamgesteld uit millioenen electronen, welke laatste dan volgens de leer van het materialisme de dragers zou den zijn der energie, en waaraan alles wat bestaat zijn ontstaan ontleent. Bijgevolg is, volgens deze leer alles, dus zelfs ook het denkvermogen van den mensch een gevolg van de werking der stof. De spreker behandelde zyn onderwerp op volkomen objectieve wijze, en zette de verschillende theoriën van voor- en tegen standers uiteen. Hij zelf huldigde natuurlijk de meening, dat er behalve de z.g.n. stof, ook nog is een zelfstandige geestelijke wer king en voerde voor deze zienswijze ver schillende feiten aan. Intusschen mag, hoe we ook over de aanhangers der materialis tische zienswijze denken, dit voor ons geen reden zijn, deze menschen als eenigzins minderwaardig te beschouwen, op zedelijk en maatschappelijk gebied, daar zelfs uit de Crimineele gerechtelijke statistieken blijkt, dat het percentage der misdadigers onder de materialisten geringer is dan onder de z.g.n. geloovigen. Hem waren dan ook tal van z.g.n. vrijdenkers of materialisten bekend, die in het maatschappelijk leven toonbeelden zijn van eerlijkheid en degelijk heid, terwijl hjj tot zijn spijt moest toe geven, dat vele personen, wier geloof niet mocht worden betwijfeld, des al niettemin een losbandig en liederlijk leven leiden. Spreker raadde daarom ten slotte aan, nimmer iemands geloof of zienswijze als criterium te nemen voor het beoordeelen als mensch. Het onderwerp leende zich niet voor debat, temeer daar de spreker niemands overtuiging aanrandde. De spreker gaf tot slot als zijn meening te kennen, dat het materialisme een dwaal begrip is, en de critiek der feiten ons leert, dat er moet zijn een zelfstandig levensbe ginsel, niet absoluut verbonden aan wat wij gewoon zyn de stof te noemen. HERRINGEN. Naar men zegt zijn de twee runderen, die reeds gedurende eenige dagen aan den haal zijn en waarop veel moeite is gedaan om ze te vangen, thans te Ouddorp gevat. Loop der bevolking in 1916. Bevolking op 1 Jan. 1916: M. 435, vr. 405. Totaal 840. GeborenenM. 10, vr. 10. Totaal 20. GevestigdM. 7, vr. 17. Totaal 24. Totaal M. 17, vr. 27. Totaal 44. Overleden: M. 5, vr. 7. Totaal 12. Vertrokken: M. 14, vr. 15. Totaal 29. Totaal M. 19, vr. 22. Totaal 41. Zoodat de bevolking is vermindert met 2 m. en vermeerderd met 5 vrouwelijke personen. De bevolking op 1 Jan. 1917 bedraagt derhalve 433 m., 410 vr. Totaal 843 per sonen. Er werden 7 huwelijken gesloten, De heer J. A. Rijnberg heeft zijne be noeming tot onderwijzer alhier aangenomen. STELLENDAM- Door Jb. Troost, schipper op de blazer SL I is op Scheelhoek een ijzeren boot gevisch ten in de haven gebracht, welke gemerkt is ZL 10. Bedankt voor het beroep bij de Geref. Kerken te Stellendam en Ouddorp Ds. J. Sybesma te Zieiikzee. Benoemd tot tijdelijk onderwijzeres aan de O. L. School alhier, Mej. Dam te Nijmegen. Vrijdag werd in het hotel van Mej. de Wed. Knóps bij afslag verkocht 150 Gem. Bouwland, dat in diverse combinaties gemijnd werd voor f 152.750. Gemiddeld per gemet dus ruim f1180. GOEDEREEDE. Tot notabelen in de Ned. Herv. Kerk zijn gekozen Jb. Kieijn en J. Aleman en tot kerkmeester Abr. de Ronde. Bij W. van Huizen, landstormplichtige, zijn verleden week steenkolen vermist, tijdens zijn afwezigheid. Het 4-jarig zoontje van P. Bakelaar had het ongeluk te vallen en zijn arm te kneuzen, waarvoor geneeskundige hulp noodzakelijk: was. oUDDORP- Deze week zijn alhier 3 mijnen aangespoeld. In de afgeloopen maand zijn aan het Telefoonkantoor 382 telegrammen behan deld terwijl 714 gesprekken werden gedaan. Met het afschieten van een mijn bij bet Flauwe werk alhier is nogal schade veroorzaakt aan ruiten en dakpannen. Stukken ijzer werden honderden meters ver weg geslingerd, het was een verschrik kelijke schok, zoodat vele menschen in deze omgeving zaten te rillen. NIEIHVE TüNGE- Loop der bevolking in 1916. Bevolking op 81 Dec. 1915861 M. 835 V. Totaal 1696. Vermeerderd door Geboorte: 21 M. 25 V. Totaal 46 Vestiging: 75 64 139 96 M. 89 V. Totaal 185 Verminderd door: Overlijden10 M. 12 V. Totaal 22 Vertrek41 41 82 51 M. 53 V. Totaal 104 Alzoo een meerderheid van 45 M. 36 V, Totaal 81. Bevolking op 31 Dec. 1916906 M. 871 V. Totaal 1777. De ontworpen wijziging in de keur van den polder Battenoord ligt van af 29 December j.l. gedurende 30 dagen ten kan tore van den Secretaris voor belanghebbende ter inzage. OUDE TONGE. Het huis van den heerA. v. d. Heide heeft bij de veiling opgebracht f3270 Het huis aan den Molendijk van Jac. Rommelse is onderhands verkocht aan Lambert. Alhier zijn op 3 Januari ter secretarie aan de ingezetenen broodkaarten uitgereikt. OOLTGENSPLAAT- Loop der bevolkiDg gedurende het jaar 1916: Werkelijke bevolking op 31 Dec. 1915. Geboorte 53 M. 45 V. Totaal 98 Vestiging 63 67 130 116 M. 112 V. Totaal 228 Vermindering gedurende het jaar door Sterfte 12 M. 22 V. Totaal 34 Vertrek 64 70 134 76 M. 9,2 V. Totaal 168 Verschil tusschen vermeerdering en ver mindering 40 Mannen. 20 Vrouwen. Totaal 60. Bevolking op 31 December 1916: 1520 Mannen. 1500 Vrouwen. Totaal 3020. In 1916 werden 21 huwelijken gesloten. STAD AAN 'T HARINGVLIET. Op het tele foonkantoor alhier werden de vorige maand behandeld 70 telegrammen, 177 gesprekken en 18 telefoonoproepberichten. Op Zaterdag 13 Jan. a.s. zal des namid dags te twee uren ten huize van den plaatse lijke geneesheer gelegenheid zijn tot koste- looze vaccinatie en revaccinatie. Insulaire Hypotheekbank te Zierikzee. Uit den Staat der Bank per 31 December 1916 blijkt, dat in 1916 werd verkocht voor ƒ988100 Pandbrieven, terwijl f 229950 werd teruggekocht, gevende dus eene vermeerde ring van ƒ758150. In 1916 werd gesloten aan Hypotheken voor ƒ1.603275 en ƒ909600 afgelost, gevende dus eene vermeerdering van ƒ693675. Op 31 December 1916 stond aan Hypotheken uit voor ƒ5.594800, terwijl voor f 5.586350 aan Pandbrieven in omloop was. De vermeerdering aan Pandbrieven is de grootste geweest van de oprichting der Bank af. Executies hebben in 1916 niet plaats gehad. Van de Oostgrens. Pruisen vangen. Zoo heet 't in den volksmond. In deftige ambtelijke sprake zou men 't kunnen noe men uitleiden van vreemde elementen, die zich met smokkeloogmerken aan deze zijde van de grens ophouden. 't Is een van die extra werkjes, die onze grenskommiezen, bü al't buitengewone, dat ze in deze smokkeldagen te doen hebben, op te knappen krügen. En ze doen bet met animo, dat moet gezegd worden. Tenminste als 't niet al te dikwyls kort achter elkaar gebeurt. Want tenslotte is 't toch maar een hard karwei. Op een geheel willekeurigen dag wordt er zoo eens een menschenklopjacbt gehou den. Tegen 't schemeruur gaan ze uitzwer men, de kommiezen en militaire hulpkora- miezen. Per rywiel of te voet schuiven ze 't donker in van achterstraatjes, lanen en diepliggende veldwegen. Zoo goed als een visscber zyn beste baarsplekjes weet, zoo weten zy de hoekjes en gaatjes waar de meeste Pruisen te snorren vallen. Natuurlü'k, er behoort wat handigheid en wat brutaliteit bij. Want ik geef 't je te doen om op een zoete manier met z'n tweeën een club van een vijftien, twintig arbeiders vrouwen, burgermenschen, kwajongens en nijdassige beroepssmokkelaars in 't, donker bjjeen te dry ven en byeen te houdeD. Je begint gewoonlyk met een eenling, of als 't geluk je wat dient, sla je twee of drie vliegen in den eersten klap. Dan begint de clubtocht. Want loopen, loopen is't con signe. Boemdaar tippel je alweer tegen een stelletje aan. Ja, zün 't nu Hollanders of Pruisen. Even aanspreken, is de beste oplossing. „U daar, even halthouden, ja. Vanwaar komt u, wie bent u?"

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1917 | | pagina 5